Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
69 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 69 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1ατα ή βόλτα...???? Empty ατα ή βόλτα...???? Πεμ Φεβ 14, 2013 12:05 pm

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλησπέρα μανούλες!! να σας ρωτήσω κάτι για το οποίο διαφωνώ με την πεθερά μου?? η μικρή μου είναι 10 μηνών και κάτι και γενικότερα προσπαθώ να της μιλάω αργά και καθαρά. κάποιες λεξούλες τις επαναλαμβάνω (μαμά, μπαμπα) και με κοιτάει με μεγάλη προσοχή. η πεθερά μου λοιπόν μου λέει οτι πρέπει να της λέω αντί για "βόλτα", "άτα", αντί για "ύπνος","νάνι" και όλα αυτα τα μωρουδιάστηκα που εγώ νομίζω οτί δεν υπάρχει λόγος να τα μάθει, απο τη στιγμή που και η ίδια οταν π.χ. της λέμε πάμε βόλτα το καταλαβαίνει. εσείς είστε υπέρ ή κατά των "μωρουδιάστηκου λεξιλογίου"????

2ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Πεμ Φεβ 14, 2013 12:11 pm

ΕΦΑΚΙ

ΕΦΑΚΙ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω ειμαι υπερ να μιλαμε κανονικα στα παιδια και οχι μωρουδιστικα.Βεβαια μερικεs φορεs ειναι αναποφευκτο να μαθαινουν καποιεs λεξειs μωρουδιστικεs που ακουνε απο τουs γυρω αλλα ωs επι το πλειστον καλο ειναι να μαθουν να μιλανε καθαρα.

3ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Πεμ Φεβ 14, 2013 12:27 pm

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κι εγω ειμαι της αποψης οτι πρεπει να μαθαινουν σωστα τις λεξεις,το ατα κ το μαμ ειναι ευκολα για την γλωσσα του μωρου αλλα καλυτερα να λεμε τις λεξεις οπως ειναι.Εχω ακουσει παιδι νηπιαγωγειου να λεει εκανα μαμ κ δεν μου ακουστηκε καθολου καλα.

4ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Πεμ Φεβ 14, 2013 12:37 pm

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια επειδη εχω ασχοληθει με το ζητημα κ εχω διαβασει αρκετα, ειναι τελειως ΛΑΘΟΣ να μιλαμε μωρουδιακα στα παιδακια..απο πολυ μικρα ακομα η ψυχολογια λεει να τα αντιμετωπιζουμε στο ζητημα της ομιλιας ως ενηλικα..

5ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Πεμ Φεβ 14, 2013 12:39 pm

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. εγώ να σας πώ την αλήθεια το θεωρώ τελείως άσκοπο ένα παιδί να μάθει μία λέξη και μετά απο κάποια ηλικία να πρέπει να μάθει το ίδιο πράγμα να το λέει διαφορετικά. ναι μεν με κάποιοες λέξεις θα δυσκολευτεί αλλά προτιμώ να αργήσει να το πεί σωστά πάρα να του δώσω την ευκολη λύση!! ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου, καλό βράδυ!!

6ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Πεμ Φεβ 14, 2013 12:53 pm

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
να μιλας στο παιδακι σου κανονικα!!!!ετσι θα δεις οτι θα αρχισει και αυτο να μιλαει σωστα απο τις πρωτες κι ολας λεξουλες.....βεβαια καποια λεξη σαν το νανι πχ..εγω την χρησιμοποιω γενικα......μου βγαζει ναζακια....οχι τοσο μωρουδιλα....και να πεις σε ολους και δη στην πεθερα να μιλανε ετσι στο παιδι.....για να ακουει απο παντου τα ιδια και να μην διχαζεται το μικρακι....

7ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Πεμ Φεβ 14, 2013 12:58 pm

elenisimo


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγω παλι βρε κοριτσια πιστεω ακριβως το αντιθετο πλεον. Πριν καμποσο καιρο ημουν της αποψης οτι στα παιδια πρεπει να μιλαμε κανονικα, οχι μαμ οχι ατα κτλ κτλ. Το συζηταω με μια αλλη κοπελα και μου λεει οτι δεν το θεωρει σωστο να χρησιμοποιουμε εμεις λεξεις που αυτα (εκ των πραγματων) δεν μπορουν να αναπαραγαγουν και οτι αυτο ΙΣΩΣ να εχει ως αποτελεσμα το μωρο να μην μπει καν στη διαδικασια να προσπαθησει. Επισης μου ειπε οτι θεωρει λαθος το να χρησιμοποιουμε υποκοριστικα πχ γατακι κτλ γιατι το μονο που κανουμε ειναι να προσθετουμε 1 επιπλεον συλλαβη σε αυτο που το παιδι προσπαθει να απομνημονευσει. Αυτες τις αποψεις προσωπικα τις βρηκα πολυ λογικες... Πιθανον το θεμα να εχει ξανασυζητηθει δεν το εψαξα, αν ομως υπαρχει καποια κοπελα που μπορει να μας απαντησει λιγο πιο υπευθυνα (λογω επαγγελματος, περα απο το οτι λεω εγω ή η καθεμια μας εδω μεσα) θα χαρω πολυ να ακουσω την αποψη της.

8ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Πεμ Φεβ 14, 2013 1:43 pm

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι σωστα, καλυτερα καποιος επαγγελματιας να μπορουσε να μας πει..

κατι παλι που εχω ακουσει ειναι αυτο που λενε οταν θες να τα "συνετισεις" να μην λες θα σε παρει ο γυφτος ΄ο αστυνομικος..καλυτερα να λες ο μπαμπουλας που εκ φυσεως ειναι κατι φανταστικο..ωστε να μην συνδεει υπαρκτα προσωπα με καταστασεις..καλυτερα βεβαια να μην τα "εκφοβιζεις" καν αλλα αυτη ειναι αλλη μεγαααααααααλη υποθεση

9ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Πεμ Φεβ 14, 2013 1:44 pm

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
loukia_84 έγραψε:ναι σωστα, καλυτερα καποιος επαγγελματιας να μπορουσε να μας πει..

κατι παλι που εχω ακουσει ειναι αυτο που λενε οταν θες να τα "συνετισεις" να μην λες θα σε παρει ο γυφτος η΄ο αστυνομικος..καλυτερα να λες ο μπαμπουλας που εκ φυσεως ειναι κατι φανταστικο..ωστε να μην συνδεει υπαρκτα προσωπα με καταστασεις..καλυτερα βεβαια να μην τα "εκφοβιζεις" καν αλλα αυτη ειναι αλλη μεγαααααααααλη υποθεση

10ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Πεμ Φεβ 14, 2013 11:42 pm

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημέρα μανούλες!! σχετικα με τον εκφοβισμό εγώ είμαι αντίθετη. νομίζω οτι ποιό σωστό είναι να εξηγήσεις στο παιδί γιατί δεν πρέπει να κάνει κάτι και όχι σαν ευκολη λύση να φοβάται και να μην κάνει κάτι. εγώ επιδή μεγάλωσα με τη γιαγιά μου έχω ένα σωρό φοβίες γιατί ποτέ δεν μου εξήγησε άλλα πάντα με φόβιζε οτί θα έρθει ο μπαμπούλας, ο μάυρος και όλα τα συναφή. το κορυφαίο βέβαια που το θυμάμαι χαρακτηριστηκά είναι οτί επιδή μου άρεσαν πολύ η σοκολάτες να μου πούν οτι αν τρώω πολλές θα γίνω σαν αράπης.
το απίστευτο βέβαια είναι οτι ακούω ανθρώπους να εκφοβίζουν παιδάκια και σήμερα και ειδικά με τους αστυνομικούς. δεν ξέρω αλλά θεωρώ οτι είναι λάθος!!
σχετικά με την ομιλία νομίζω οτι καλήτερα είναι να αργήσει να πεί μια λέξη αλλά να τη μάθει σωστά παρά να μαθει να τη λέει μωρουδιάστικα και μετά να πρέπει να μάθει την κανονική λέξη. η μικρή μου αντιδρά στη λέξη βόλτα όπως θα αντιδρούσε ένα άλλο παιδάκι στη λέξη άτα. δεν είμαι ειδική αλλά με το μικρό μου μυαλό αυτό μου μοιάζει πιο σωστό.

11ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Πεμ Φεβ 14, 2013 11:54 pm

????????


Επισκέπτης
Τι σημαίνει μιλάω «μωρουδίστικα» στο μωρό. Ποια μωρουδίστικη ομιλία είναι αποδεκτή και ποια όχι;
Πολλές φορές υπάρχουν διαμάχες μεταξύ γονέων, γιαγιάδων και οικείων προσώπων για το αν είναι σωστό ή όχι να μιλάμε με μωρουδίστικες – μπεμπεκίστικες λέξεις στα μωρά και αν με αυτό που κάνουμε τα βοηθάμε γλωσσικά ή αν τα κρατάμε πίσω.
Υπάρχει όμως μια σημαντική διαφορά, άλλο σημαίνει μιλάω τηλεγραφικά στο παιδί και άλλο μιλάω μωρουδίστικα.

Ο τηλεγραφικός λόγος είναι αυτός που εμποδίζει την εκμάθηση της γραμματικής και της σημασιολογίας των λέξεων καθώς στερεί από τα παιδιά την εξοικείωση με τη σύνταξη τη γραμματική και τη μορφολογία. ( π.χ. μπαμπάς που; Ντει ντει κάνει μαμ κτλ.). Αυτός λοιπόν είναι ένας λανθασμένος τρόπος ομιλίας που δεν βοηθάει καθόλου τα παιδιά να αναπτύξουν και να εμπλουτίσουν το λόγο τους.
Η σωστή λοιπόν «μωρουδίστικη» ομιλία που είναι λογοθεραπευτικά αποδεκτή και βοηθάει στη γλωσσική ανάπτυξη του παιδιού εκθέτοντάς το σε μια ποικιλία φωνημάτων που θα το βοηθήσουν στην ανάπτυξή του είναι η εξής :
Ομιλία με ποικιλία στην ένταση της φωνής μας και συχνή εναλλαγή επιτονισμού και χροιά της φωνής μας. Αργός ρυθμός ομιλίας με αρκετές παύσεις για να δίνετε χρόνος στο μωρό να αντιδράσει. Χρήση απλούστερου λεξιλογίου με πολλές επαναλήψεις δίνοντας έμφαση στις σημαντικές λέξεις και έντονες θετικές εκφράσεις προσώπου κυρίως στους πρώτους μήνες. Απλούστερο λεξιλόγιο όμως σημαίνει λέω τις λέξεις με τον σωστό τρόπο και όχι ψευδολέξεις ( π.χ άτα, μαμ, ντει ντει κτλ ) .
Το μωρό πρέπει να έχει το σωστό πρότυπο λέξεων από τους πρώτους κιόλας μήνες και να εκτίθεται σε σωστό γλωσσικό περιβάλλον, το πώς θα αναπαράγει το ίδιο τη λέξη δεν είναι κάτι που μας απασχολεί στην αρχή.
Αυτή η « μωρουδίστικη» ομιλία βοηθά το μωρό να αντιληφθεί τον μηχανισμό της ομιλίας και να καταλάβει πως λειτουργεί η γλώσσα .
Γι αυτό μη διστάζετε, παίξτε με τις λέξεις κάντε αστείες φωνές και εκφράσεις προσώπου και γίνετε ένα μαζί του!!!!Καλή αρχή!!!!

Πατρώνη Λάουρα
Λογοθεραπεύτρι
α

12ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Πεμ Φεβ 14, 2013 11:59 pm

skouikaki

skouikaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερα και απο μενα...και γω ειμαι της αποψης οτι στα παιδια πρεπει να μιλαμε οπως μιλαμε εμεις οι μεγαλοι....πειτε με παραξενη αλλα οταν ακουω τα πεθερικα μου να λενε ατα,νανι,μαμ και να τη φωναζουν μπεμπα ενω εχει ονομα τους βαζω στη θεση τους και οχι μονο αυτους...

13ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Παρ Φεβ 15, 2013 12:07 am

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Στέλλα σ'ευχαριστώ πολύ για το κειμενάκι. κάπως έτσι το έχω κι εγώ στο μυαλό μου!!

14ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Παρ Φεβ 15, 2013 12:38 am

????????


Επισκέπτης
maria maroui έγραψε:Στέλλα σ'ευχαριστώ πολύ για το κειμενάκι. κάπως έτσι το έχω κι εγώ στο μυαλό μου!!

εμενα δε με χαλαει να λενε τα παιδια παιδικες λεξουλες, με μετρο βεβαια...εμεις πχ το νανι το λεμε σπιτι μας ολοι.....αλλα οτι πει η επιστημη!

15ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Παρ Φεβ 15, 2013 2:01 am

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμεις παντως που κανουμε λογο μας εχει πει η λογοθεραπευτρια οτι δεν κανει να μιλαμε με μπεμπε λεξεις στα παιδια
κανονικα πρεπει να τους μιλαμε και να μαθαινουν τις κεξεις οπως ειναι
γιατι να μαθουν πρωτα το νανι και μετα το υπνος? δεν μπορω να το καταλαβω?

16ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Παρ Φεβ 15, 2013 2:20 am

????????


Επισκέπτης
οχι δε λεω αυτο
λεω οτι εμεις τη λεξη νανι την εχουμε για χαιδευτικη πιο πολυ οχι για μπεμπε τη λεμε κι εμεις δλδ
δε με χαλαει τα παιδια να μιλανε σαν παιδια μερικοι απ την υπερπροσπαθεια τα κανουν να μιλανε σα μικρομεγαλα κι αυτο δε μου αρεσει
εμενα πχ δεν ειπαν ποτε ντιντι ειπαν αυτοκινητακι
αλλα κι αν ελεγαν δεν ξερω αν ντε και καλα θα τα διορθωνα καθε ηλικια εχει τη γλυκα της

17ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Παρ Φεβ 15, 2013 2:58 am

Lia21

Lia21
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εγώ πιστεύω ότι πρεπει να μιλάμε με της σωστές λέξεις ολόκληρες πιστεύω ότι αν μιλάμε αργά και καθαρά στο μωρο ακόμα απο νεογέννητο μεγαλώνοντας και θα μιλάει σωστά ελληνικά και θα έχει πλούσιο λεξιλόγιο .

18ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Παρ Φεβ 15, 2013 3:15 am

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arco iris (Στέλλα) ευχαριστώ για το κειμένο! Με έχει προβληματίσει και εμένα αυτό το θέμα. Θεωρώ και εγώ πως πρέπει να λέμε τις λέξεις σωστά και το παιδί να επιλέξει μόνο του πώς θα τις αναπαράγει. Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, και εγώ πολλές φορές χρησιμοποιώ τις "λέξεις" μαμ, άτα και νάνι. Τις θεωρώ (λάνθασμένα βέβαια) πιο "κλασικές" επειδή χρησιμοποιούνται από όλους. Προσπαθώ όμως τελευταία να περιορίσω τη χρήση τους. Το πρόβλημά μου είναι πως τα πεθερικά μου έχουν άλλα 2 μεγαλύτερα εγγόνια και αναπαράγουν στον δικό μου ό,τι έλεγαν εκείνα. Τα παιχνίδια "λαλά", το αυτοκίνητο "ντεντε" κλπ. Το έχω συζητήσει με τον άντρα μου και συμφωνεί πως αν είναι να πει κάτι "λάθος" ας είναι με το δικό του τρόπο. Οι δικοί μου γονείς το κατάλαβαν. Τώρα θέλω να βρω την κατάλληλη ευκαιρία να τα πω και στους άλλους παππούδες.

19ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Παρ Φεβ 15, 2013 3:18 am

????????


Επισκέπτης
ΑΥΤΑ ειναι ψιλοπραγματα.......το νανι και το μαμ.......μονα τους ξεκολλανε απο τετοιες λεξεις .......
οσο για τους παππουδες, το ντιντι να ηταν το προβλημα κοπελα μου
εδω προσπαθουμε να ξεφυγουμε απ το
πιδακιμ- παιδακι μου
περον - πιρουνι
και ολη τη βλαχια.........

20ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Παρ Φεβ 15, 2013 3:21 am

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arco iris έγραψε:ΑΥΤΑ ειναι ψιλοπραγματα.......το νανι και το μαμ.......μονα τους ξεκολλανε απο τετοιες λεξεις .......
οσο για τους παππουδες, το ντιντι να ηταν το προβλημα κοπελα μου
εδω προσπαθουμε να ξεφυγουμε απ το
πιδακιμ- παιδακι μου
περον - πιρουνι
και ολη τη βλαχια.........

Η ανάρτηση σου απολαυστική!!! (Ως συνηθως δηλαδή)!!!!

ατα ή βόλτα...???? 536304

21ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Παρ Φεβ 15, 2013 3:24 am

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arco iris έγραψε:ΑΥΤΑ ειναι ψιλοπραγματα.......το νανι και το μαμ.......μονα τους ξεκολλανε απο τετοιες λεξεις .......
οσο για τους παππουδες, το ντιντι να ηταν το προβλημα κοπελα μου
εδω προσπαθουμε να ξεφυγουμε απ το
πιδακιμ- παιδακι μου
περον - πιρουνι
και ολη τη βλαχια.........

Ευτυχώς τέτοια δεν έχουμε. Κάτι λέξεις τοπικές που εγώ δεν γνωρίζω, κάτι "πιο καλύτερα" (που καίω πιράκια) θα με απασχολήσουν αργότερα.

22ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Παρ Φεβ 15, 2013 3:35 am

eirini2


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
στα παιδια πρεπει να μιλαμε κανονικα και οχι μωρουδιστικα.οταν αρχισουν να μιλανε και λενε λαθος καποια λεξη δεν τα διορθωνουμε ποτε απλα επαναλαμβανουμε την λεξη με το σωστο τροπο αλλα δεν του λεμε οχι βοτα αλλα βολτα.

23ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Παρ Φεβ 15, 2013 3:36 am

????????


Επισκέπτης
ε ναι.......χτες ειπε ο γιος μου (5μιση) θα επιστρεψω πισω σε λιγο και του λεω οταν λεμε επιστρεψω, σημαινει γυριζω πισω δεν ειναι αναγκη να πεις παλι τη λεξη πισω.......με κοιταει ο αντρας μου λεει "μηπως βιαζεσαι λιγο?" χιχιχι
εμεις εχουμε και το αλλο... ο μπαμπας μας φωναζει οτι του καναμε τα παιδια του "με τε σε" το σαλονικιωτικο ξερεις
ξεχνιεμαι κι εγω καμια φορα αλλα προσπαθω να εχω το νου μου......ουφ λες κι αυτος δεν ειναι απο δω!

24ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Παρ Φεβ 15, 2013 5:56 am

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arco iris έγραψε:ε ναι.......χτες ειπε ο γιος μου (5μιση) θα επιστρεψω πισω σε λιγο και του λεω οταν λεμε επιστρεψω, σημαινει γυριζω πισω δεν ειναι αναγκη να πεις παλι τη λεξη πισω.......με κοιταει ο αντρας μου λεει "μηπως βιαζεσαι λιγο?" χιχιχι
εμεις εχουμε και το αλλο... ο μπαμπας μας φωναζει οτι του καναμε τα παιδια του "με τε σε" το σαλονικιωτικο ξερεις
ξεχνιεμαι κι εγω καμια φορα αλλα προσπαθω να εχω το νου μου......ουφ λες κι αυτος δεν ειναι απο δω!

Ξέρω, ξέρω!!! Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα την Αθήνα, αλλά έχω καταγωγή από την Καβάλα (ο μπαμπάς μου)και τα ξαδέρφια μου στη Θεσσαλονίκη χρόνια. Τους επισκεπτόμουν συχνά (πριν το μπέμπη) και μου άρεσε να τα λέω κι εγώ τα με,τε,σε. Βέβαια τους ρωτάω χρόνια και απάντηση πειστική δεν έχω πάρει, πώς γίνεται να λ(λλλ)ες "με" και να γράφεις "μου"... Πάντως τόσος κόσμος που μιλάει έτσι, δεν έπαθε και τίποτα. Αυτό είναι τίποτα μπροστά στα άλλα που έλεγες...

25ατα ή βόλτα...???? Empty Απ: ατα ή βόλτα...???? Παρ Φεβ 15, 2013 6:00 am

????????


Επισκέπτης
το λλλι δεν το καταλαβαινουμε μαλλον οτι το κανουμε εγω προσωπικα τουλαχιστον δεν το κανω μαλλον αλλα το με, τε, σε
πχ δε μου παει να πω
παρε μου τηλεφωνο
λεω παρε με
δεν μου βγαινει αλλιως
αλλα ειπαμε αυτα ειναι πταισματα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις