Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
61 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 61 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

matina-v

matina-v
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Θα ήθελα να ξέρω αν είναι φυσιολογικό για μωράκι 9 μηνών να στηρίζεται στις μύτες των ποδιών όταν το κρατάω όρθιο. Έχει καμία ανάλογη εμπειρία; Τα ποδαράκια της γενικώς έχουν αυτή την κλίση προς τις μύτες και όταν την κρατάω όρθια δεν πατάει όλο το πέλμα. Αν συνεχίσει έτσι πως θα βρει την ισορροπία για να στηρίξει το βάρος της; Γιατί ακόμη δε στηρίζεται μόνη της. Κάποια στιγμή που ρώτησα την παιδίατρο μου είπε ότι θα διορθωθούν, αλλά ανησυχώ γιατί δε βλέπω αλλαγή. Πρέπει να πάρω κι άλλη γνώμη; Αν έχει καμία εμπειρία από δικό της παιδί σας παρακαλώ ας μου πει.

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σου Ματίνα.
Στην αρχή νομίζω ότι όλα τα μωρά πατάνε στις μύτες. Από 5 μηνών που προσπαθούσε να σηκωθεί όρθια επάνω μου, την κράταγα και κουνιότανε πάνω κάτων στις μύτες. Στην συνέχεια, όταν σηκώθηκε πρώτη φορά όρθια μόνη της στο πάρκο στους 8 μήνες, σχεδόν πάντα έκανε βηματάκια στις μύτες των ποδιών της. Όταν την κρατάγαμε εμείς όρθια όχι μόνο περπάταγε στις μύτες αλλά χοροπήδαγε κιόλας. Επειδή είναι και δεμένο παιδί σκεφτόμουνα ότι θα σπάσει τα δάχτυλά της. Μετά από λίγο καιρό όμως άρχισε να πατάει καλύτερα το πατουσάκι της. Στην αρχή λίγο περισότερο και μετά κανονικά. Περπατάει μόνη της απ' όταν έκλεισε τους 11 μήνες και δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

http://www.something-special.gr

βικτωρια

βικτωρια
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μην ανησυχεις το κανουν πολλα παιδακια εγω εχω 4 γιους και τα τεσσερα περπαταγανε στις μυτες στην αρχη αταν τα κρατας απο τα χερακια

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
matina-v έγραψε:Θα ήθελα να ξέρω αν είναι φυσιολογικό για μωράκι 9 μηνών να στηρίζεται στις μύτες των ποδιών όταν το κρατάω όρθιο. Έχει καμία ανάλογη εμπειρία; Τα ποδαράκια της γενικώς έχουν αυτή την κλίση προς τις μύτες και όταν την κρατάω όρθια δεν πατάει όλο το πέλμα. Αν συνεχίσει έτσι πως θα βρει την ισορροπία για να στηρίξει το βάρος της; Γιατί ακόμη δε στηρίζεται μόνη της. Κάποια στιγμή που ρώτησα την παιδίατρο μου είπε ότι θα διορθωθούν, αλλά ανησυχώ γιατί δε βλέπω αλλαγή. Πρέπει να πάρω κι άλλη γνώμη; Αν έχει καμία εμπειρία από δικό της παιδί σας παρακαλώ ας μου πει.

Γεια σου κι απο μενα.....Ειμαι η Λήδα και εχω μια κορη 2,5 χρονων....περπατησε πρωτη φορα οταν ηταν 8 μηνων...και απο τοτε εως και τωρα περπαταει στις μυτες...τρεχει στις μυτες.....στεκεται στις μυτες........

την εχω παει σε ορθοπαιδικους...μου ειπαν οτι πολλα παιδακια περπατανε ετσι και θα στρωσει μεγαλωνοντας....τις εκοψα το καροτσι απο τα 2 ...για να περπαταει και να κουραζεται...μηπως και "κατεβει" αλλα τιποτα....

προσφατα μας ειδε μια παιδιατρος και μου ειπε να περιμενω κανενα χρονο ακομα και αν δεν στρωσει , να την παω σε εναν νευρολογο για να μου δωσει καποιες φυσιοθεραπευτικες ασκησεις να της κανω....για να γυμνασω και τους πισω μυς του ποδιου (π.χ δικεφαλους κ.λ.π.) γιατι το οτι το παιδι περπαταει μονο ετσι ,γυμναζει μονο τετρακεφαλους και τους μπροστα μυε γενικοτερα...μονο με αποτελεσμα να μην υπαρχει δυμανη στο πισω μερος του ποδιου της και ετσι δεν μπορει ολο το πελμα να στηριξει το σωμα της....αυτο εν συνεχεια προκαλει θεμα στην σπονδηλικη της στηλη.....

ειναι παρα πολλα παιδακια και ολοι λενε δεν ειναι τιποτα....απλα εγω εχω επιλεξει να μην το αφησω....το ιδιο θα σου προτεινα να κανεις κι εσυ ...οταν με το καλο το μωρακι σου φτασει στα 3 περιπου....που θα δεις αν οντως θα περπαταει ετσι...

φιλικα

le petit prince


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλημερα κοριτσια και εμενα ο γιοκας μου ειναι 7 μηνων και θελει να του κραταμε τα χερια και να παταει τα πατουσακια του και πολλες φορες κανει και προσπαθειες για βηματακια αλλα εγω αγχωνομαι μηπως του κανει κακο κατι τετοιο.βρε κοριτσια να ρωτησω κατι ακουω τα κοκαλακια σου σαν να τριζουν οταν του κουναω τα χερακια πισω στην ωμοπλατη σαν κατι να μετακινειτε ξερετε εσεις κατι η σας εχει συμβει κατι τετοιο?να ανησυχω? Sad

matina-v

matina-v
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ.Είναι πολύ καθησυχαστικό ότι κάνουν το ίδιο αρκετά παιδάκια και τώρα δεν έχουν πρόβλημα. Αλλά σίγουρα αν περάσει πολύς καιρός και συνεχίσει, θα την πάω και σε ένα ορθοπεδικό για πιο ειδική γνώμη.
Ευχαριστώ!

ισμηνη

ισμηνη
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!

Lida R έγραψε:
matina-v έγραψε:Θα ήθελα να ξέρω αν είναι φυσιολογικό για μωράκι 9 μηνών να στηρίζεται στις μύτες των ποδιών όταν το κρατάω όρθιο. Έχει καμία ανάλογη εμπειρία; Τα ποδαράκια της γενικώς έχουν αυτή την κλίση προς τις μύτες και όταν την κρατάω όρθια δεν πατάει όλο το πέλμα. Αν συνεχίσει έτσι πως θα βρει την ισορροπία για να στηρίξει το βάρος της; Γιατί ακόμη δε στηρίζεται μόνη της. Κάποια στιγμή που ρώτησα την παιδίατρο μου είπε ότι θα διορθωθούν, αλλά ανησυχώ γιατί δε βλέπω αλλαγή. Πρέπει να πάρω κι άλλη γνώμη; Αν έχει καμία εμπειρία από δικό της παιδί σας παρακαλώ ας μου πει.

Γεια σου κι απο μενα.....Ειμαι η Λήδα και εχω μια κορη 2,5 χρονων....περπατησε πρωτη φορα οταν ηταν 8 μηνων...και απο τοτε εως και τωρα περπαταει στις μυτες...τρεχει στις μυτες.....στεκεται στις μυτες........

την εχω παει σε ορθοπαιδικους...μου ειπαν οτι πολλα παιδακια περπατανε ετσι και θα στρωσει μεγαλωνοντας....τις εκοψα το καροτσι απο τα 2 ...για να περπαταει και να κουραζεται...μηπως και "κατεβει" αλλα τιποτα....

προσφατα μας ειδε μια παιδιατρος και μου ειπε να περιμενω κανενα χρονο ακομα και αν δεν στρωσει , να την παω σε εναν νευρολογο για να μου δωσει καποιες φυσιοθεραπευτικες ασκησεις να της κανω....για να γυμνασω και τους πισω μυς του ποδιου (π.χ δικεφαλους κ.λ.π.) γιατι το οτι το παιδι περπαταει μονο ετσι ,γυμναζει μονο τετρακεφαλους και τους μπροστα μυε γενικοτερα...μονο με αποτελεσμα να μην υπαρχει δυμανη στο πισω μερος του ποδιου της και ετσι δεν μπορει ολο το πελμα να στηριξει το σωμα της....αυτο εν συνεχεια προκαλει θεμα στην σπονδηλικη της στηλη.....

ειναι παρα πολλα παιδακια και ολοι λενε δεν ειναι τιποτα....απλα εγω εχω επιλεξει να μην το αφησω....το ιδιο θα σου προτεινα να κανεις κι εσυ ...οταν με το καλο το μωρακι σου φτασει στα 3 περιπου....που θα δεις αν οντως θα περπαταει ετσι...
φιλικα
Lida ειχα εναν συμμαθητή που περπατούσε στις μύτες κ κάποια στιγμή στο λύκειο τον πονούσε η μέση του-πήγε στον γιατρό κ το περπάτημα στις μύτες οφειλόταν στο ότι είχε κοντό τένοντα
!μπορεί λοιπόν να είναι πολλά αλλά στην ηλικία που ειναι το μωρό της κοπέλας το φανούν ντα τα παιδιά κ τις περισσότερες φορές όταν αρχίσουν να περπάτανε μονα τους διορθωνεται

mamalou


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και μενα ετσι ξεκινησε αλλα τωραπου ειναι 15 μηνων μια χαρα.μηπωσ το εβαλεσ καθολου σε στρατα? 9 μηνών και στηρίζεται στις μύτες 215994 9 μηνών και στηρίζεται στις μύτες 215994

matina-v

matina-v
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mamalou έγραψε:και μενα ετσι ξεκινησε αλλα τωραπου ειναι 15 μηνων μια χαρα.μηπωσ το εβαλεσ καθολου σε στρατα? 9 μηνών και στηρίζεται στις μύτες 215994 9 μηνών και στηρίζεται στις μύτες 215994

Ελάχιστα. Δεν θέλει να κάθεται πολύ και όταν τη βάζω απλώς χαζεύει με τα παιχνίδια, δεν περπατάει. Το έκανε πολύ πριν τη βάλω και δε μπορώ να το συνδέσω με αυτό.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις