Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
61 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 61 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Σημαντικό! επιδοματα κ μισθος Τετ Φεβ 27, 2013 5:02 am

nasia-t


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλημερα σε ολες! κοριτσια θα ηθελα να ρωτησω κ εγω κατι γιατι εχω μπερδευτει.μπαινω στο μηνα μου αυτες τις μερες. ναι εχω 200 ενσημα στο ικα κ εχω παρει ηδη το επιδομα κυοφοριας για τις 56 μερες. γνωριζω οτι θα παρω αλλα τοσα περιπου για το επιδομα λοχειας μετα τη γεννα. αναρωτιεμαι ομως αν για αυτες τις 56 μερες κ μετα για τις 63 μερες θα παρω τιποτα απο την δουλεια μου(στην οποια θα συνεχισω να δουλευω μετα το 6μηνο του οαεδ)???? γνωριζει κανεις?
κ τελικα το επιδομα τοκετου το παιρνω η οχι? ουφφφφ μπερδευτηκα!

2Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Τετ Φεβ 27, 2013 6:01 am

vicky81

vicky81
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
απο την δουλεια σου δεν παιρνεις αλλα χρηματα στη ουσια σε πληρωνει το ικα αυτο σημαινει το επιδομα λοχειας και κυησης οσο για το επιδομα τοκετου αν ειναι συμβεμβλημενη η κλινικη η το νοσοκομειο που θα γεννησεις δεν το παιρνεις πια παλια ηταν 900, ευρω απλα εχει μια μικρη εκπτωση στις τιμες πλεον νομιζω ολα τα νοσοκομεια και οι κλινικες ειναι συμβεβλημμενες με τον εοπυ.Μολις γεννησεις και εχεις παρει και το επιδομα λοχειας θα κανεις και τα χαρτια στον οαεδ δικαιουσαι και απο εκει ενα επιδομα μητροτητας λεγεται δες εδω http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=615&Itemid=771&lang=el

3Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Τετ Φεβ 27, 2013 6:09 am

yianna76

yianna76
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Να ρωτησω και εγω κατι στο ικα πρεπει να δωσεις χαρτια πριν γεννησεις;η τα πας μετα την γεννα;

4Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Τετ Φεβ 27, 2013 6:09 am

nasia-t


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
eyxaristw poly!!!!

5Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Τετ Φεβ 27, 2013 6:12 am

nasia-t


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
yianna76 έγραψε:Να ρωτησω και εγω κατι στο ικα πρεπει να δωσεις χαρτια πριν γεννησεις;η τα πας μετα την γεννα;
kapoia prin k kapoia meta. tis ypeythines dilwseis tou giatroy toy ergodoti k tin diki soy tis xreiazontai molis ksekinisoun oi 56 meres alla sou dinoun k perithwrio

6Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Τετ Φεβ 27, 2013 7:17 am

zeta86

zeta86
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ..ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 9 ΜΗΝΕΣ..ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:ΑΦΟΥ ΠΑΡΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ (ΠΡΙΝ Κ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ) ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΣΟΥ ΠΟΣΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΥΣ 4 ΜΗΝΕΣ(2 ΠΡΙΝ Κ 2 ΜΕΤΑ)ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟΤΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΟΥ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ Η ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΡΩΤΑ ΣΤΟ ΙΚΑ.Κ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΑΦΟΥ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟ ΔΕΙΞΕΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ Κ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΠΙΔΟΜΑ(ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 750)ΠΟΛΛΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟ..ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΣΟΥ.ΜΗ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ!

7Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Τετ Φεβ 27, 2013 8:34 am

vicky81

vicky81
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ Κ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΣΟΥ,ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΤΗΝ ΔΙΝΕΙ Ο ΟΑΕΔ.ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΥ ΠΗΡΕΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ?

8Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Τετ Φεβ 27, 2013 9:55 am

zeta86

zeta86
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΝΑΙ..Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ..Κ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΓΚΥΕΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΛΛΑ Κ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Κ ΑΛΛΕΣ ΕΓΚΥΕΣ..ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΙΛΗΣΑ Κ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ Κ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ.ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΡΙΝ ΤΗ ΓΕΝΝΑ Κ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ .Ο ΟΑΕΔ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Κ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ..

9Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Τετ Φεβ 27, 2013 10:02 am

vicky81

vicky81
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασία). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.
Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.
Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ
• Παροχή ατο το Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.
• Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1. Ασφαλιστικό βιβλιάριο ασθένειας του Ι.Κ.Α.
2. Βεβαίωση του εργοδότη
3. Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.
4. ΙΒΑΝ λογ/σμού ΕΤΕ στον οποίο η ενδιαφερόμενη πρέπει να εμφανίζεται ως πρώτη δικαιούχος.

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ

• Ν. 549/1977
• Π.Δ. 776/77
• Π.Δ. 221/97

10Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Τετ Φεβ 27, 2013 10:09 am

zeta86

zeta86
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΓΩ ΠΗΡΑ Κ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΛΛΑ Κ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ..ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΑΛΛΑ Κ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΑΣ..ΕΓΩ ΤΑ ΕΨΑΞΑ ΑΡΚΕΤΑ Κ ΕΙΧΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ Κ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΙΣΘΟΥ ΓΙΑ 4 ΜΗΝΕΣ Κ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ..ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΑΠΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΓΤ ΤΟ ΕΧΩ ΠΡΟΣΦΑΤΟ Κ ΠΗΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΑ..

11Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Τετ Φεβ 27, 2013 10:14 am

vicky81

vicky81
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
επειδη ειπες οτι ειναι επιδομα μητροτητας και οχι η διαφορα του εργοδοτη απο το ικα...Για να τα πηρες σιγουρα θα ισχυει απλα εγω δεν πηρα τιποτα απο τον εργοδοτη ουτε κι αλλες γνωστες μου...μαλλον θα εξαρταται και απο τον εργοδοτη οι πιο πολλοι δεν ειναι τυπικοι πλεον,

12Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Τετ Φεβ 27, 2013 10:17 am

vicky81

vicky81
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
και μαλλον παιζει ρολο και ο μισθος που παιρνεις γιατι κ εμενα βγηκαν λιγα παραπανω παρολο που δεν πηρα απο τον εργοδοτη τιποτα.

13Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Τετ Φεβ 27, 2013 10:25 am

zeta86

zeta86
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΑΠΛΑ ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ Κ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ..ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ..

14Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Τετ Φεβ 27, 2013 11:41 pm

????????


Επισκέπτης
"nasia-t" καλημέρα και με το καλό να έρθει το μωράκι σου.Για να μη σε μπερδεψω με τα λογιστικά πολύ θα σου πω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι 1) το χαρτί του ΙΚΑ για το επίδομα που πήρες κυοφορίας 56 ημερών να το βγάλεις φωτοτυπία και να το δώσεις στο λογιστήριο στη δουλειά σου γιατί ο εργοδότης απο τη στιγμή που σταμάτησες τη δουλειά άρχισε η άδεια κυοφορίας σου υποχρεούτε να σε ασφαλίσει 25 ημέρες και να σου δώσει χρήματα εφόσον αφαιρέσει αυτά που πήρες απο το ικα για το διάστημα αυτό των 25 ημερών οπότε το δίνεις στη δουλειά και ξέρουν αυτοί τι να κάνουν εννοείτε πως ρωτάς το λογιστήριο τι δικαιουμε απο την εργασία μου για αυτές τις 25 πρώτες ημέρες? 2)κάνεις εξουσιοδότηση στον άντρα σου για να τρέχει αυτός γιατί λεχωνα εσύ που να πάς και μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά πάει στο ικα για να πάρεις το επίδομα λοχείας προσοχή πριν καταθέσει τα χαρτιά να γράψει το παιδί ως προστατευόμενο μέλος αν θέλεις στο βιβλιάριό σου έτσι ώστε το ποσό που θα βγεί για τις 63 ημέρες θα είναι μεγαλύτερο.3)συγκεντρώνεις όλα τα δικαιολογητικά μαζί με βεβαίωση εργοδότη και παει στον οαεδ για το επίδομα μητρότητας 4)επίδομα τοκετού δεν δίνει πια το ικα εφόσον αρκετά μαιευτήρια δημόσια σίγουρα αλλα και πολλά ιδιωτικά ειναι συμβεβλημένα με εοπυ 5)παιρνεις κανονικά το εξάμηνο του οαεδ προστασία μητρότητας και 6)μη το ξεχάσεις αφου συμπληρώσεις 1 χρόνο απο την λήξη της άδειας λοχείας πηγαίνεις στο ικα του εργοδότη με τα απαραίτητα δικαιολογητικά εννοείται και παίρνεις χρήματα απο τη διαφορά των ασφαλιστικών εισφορών.
συγνώμη για το σεντόνι ότι χρειαστείς αναλυτικά για δικαιολογητικά είμαι στη διάθεσή σου

15Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Πεμ Φεβ 28, 2013 12:15 am

nasia-t


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
"μαμαδυο" ησουν κατατοπιστικη για καθε βημα που θα κανω. ευχαριστω πολυ. χαιρομαι γι'αυτο το φορουμ γιατι πραγματι μπορεις να βρεις απαντησεις!

16Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Πεμ Φεβ 28, 2013 7:50 am

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια επειδή μπερδευτήκατε με τον εργοδότη, τα πράγματα έχουν ως εξής (γέννησα πριν 3 μήνες και έτσι μου τα εξήγησαν).

Αυτό που σου πληρώνει ο εργοδότης σου είναι ουσιαστικά οι ημέρες της αναρρώτικής που δικαιούσαι μέσα στη χρονιά και δεν πήρες. Δηλαδή αν δεν έχεις πάρει καθόλου αναρρωτική θα σου πληρώσει κάπου ένα μηνιάτικο (25 μέρες), αν έχεις πάρει 15 μέρες θα σου πληρώσει τις υπόλοιπες 10 κλπ. Και φυσικά αν πέφτει Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι κλπ. το διάστημα της άδεια κυοφορίας, ο εργοδότης θα σου βάλει κανονικά και τα δώρα σου.
Εμένα ο εργοδότης μου έβαλε απο την αρχή το ποσό που δικαιούμουνα γι αυτές τις 25 μέρες.

Μετά απ αυτό, παίρνεις τα δύο ποσά απο το ΙΚΑ - κυοφορίας πριν γεννήσεις και λοχείας αφού γεννήσεις - και τέλος αφού τα πάρεις όλα πας στον ΟΑΕΔ και σου βγάζουν ένα ποσό που λέγεται "συμπληρωματικό επίδομα" και είναι η διαφορά ώστε να συμπληρώσεις τελικά τους συνολικούς μισθούς που θα έπαιρνες γι αυτό το τετράμηνο.

17Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Πεμ Φεβ 28, 2013 8:00 am

zeta86

zeta86
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΥΓΕΙΑΣ,ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Κ ΠΗΡΑ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΙΚΑ Κ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΓΙΑ 4 ΜΗΝΕΣ..ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ..ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΜΕΤΕΦΕΡΑ..

18Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Πεμ Φεβ 28, 2013 8:06 am

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ποιος ξέρει...

όπως και νάχει,
- και τον εργοδότη να ρωτήσετε τι πρόκειται να σας πληρώσει
- και μετά αφού πάρετε και το επίδομα λοχείας να κάνετε χαρτιά στον ΟΑΕΔ για το "συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας" - προσοχή: αυτό το παίρνεις ανεξάρτητα απ το αν σκοπεύεις να πάρεις και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ ή όχι, δεν έχει να κάνει, για το εξάμηνο είναι άλλη αίτηση και άλλα χαρτιά.

Οτι παίρνεις, καλό είναι..

19Σημαντικό! Απ: επιδοματα κ μισθος Πεμ Φεβ 28, 2013 8:23 am

zeta86

zeta86
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΑΥΤΟ ΕΙΧΑ ΠΕΙ Κ ΓΩ..ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΑΛΟ ΒΓΑΖΕΙ..Κ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ..ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΤΑ ΚΟΨΟΥΝ ΟΛΑ..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις