Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
74 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 74 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26Ψηφοφορία Απ: επισκλιρίδιο Τρι Μαρ 19, 2013 12:05 pm

ΠΙΝΟΚΙΟ


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
scfatsa έγραψε:κορίτσια καλησπέρα,
εμένα η πητ είναι 31 Μάη και η αλήθεια είναι πως και εγώ έχω κάποια αίσθηση....του φόβου το πόνου, σίγουρα λόγω άγνοιας.
Τα συζήτησα και τα συζητάω όλα με τον γιατρό μου. Από πολλές απόψεις ο φυσιολογικός τοκετός είναι το καλύτερο δώρο και για την μέλλουσα μανούλα, αλλά και για το μωράκι της, με εξαίρεση βέβαια, απρόοπτα ή άλλης φύσεως προβλήματα.
Ηαλήθεια είναι πως βιάζεσαι κάπως... και έγώ έτσι ήμουν στην αχή της εγκυμοσύνης...περνούσαν ραγδαία τα πάντα από το μυαλό μου. Αλλά ο τοκετός είναι το τελικό στάδιο...πριν υπάρχουν πολλά άλλα που χρίζουν της προσοχής μας. οι μηνιαίες εξετάσεις... η συνεχόμενη προσοχή της διατροφής για αποφυγή πολλαπλών προβλημάων...η αυχενική εξέταση, η β' επιπέδου, η καμπύλη ζαχάρου, το ντοπλερ κλπ...
Να νιώθεις ήρεμη και ευγνώμων καθώς θα περνάς την κάθε εξέταση. Πολλές μανούλες, δεν πέρνουν και τα πιο ευχάριστα νέα, μπροστά στην υγεία ενός παιδιού δεν συγρίνεται κανείς πόνος αυτό να σκέφτεσαι και τίποτα άλλο. όταν έρθει η ώα γιατρός και μαία θα σε προετοιμάσουν για τον τοκετό...


Ας ζήσουμε όλες τις στιγμές μιας εγκυμοσύνης, γιατί δεν ξέρεις πόσσες φορές θα έχεις την ευκαιρία να το ξαναζήσεις, αυτό το υπέροχο θαύμα της φύσης.Επομένως ας δώσουμε θάρρος η μία στην άλλη.

Συγγνώμη αν σας κούρασα...είχα ανάγκη μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου.... Smile

Με συγκίνησες! Μπράβο σου!

27Ψηφοφορία Απ: επισκλιρίδιο Τρι Μαρ 19, 2013 12:19 pm

ΠΙΝΟΚΙΟ


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κορίτσια, δεν θέλω να σας αγχώσω αλλά εγώ έχω άσχημη εμπειρία πό την καισαρική. έχω γεννήσει 2 φορές με καισαρική. Στην 1η, πόνεσα αρκετά...όταν έριξε το υγρό αισθάνθηκα σαν να με χτυπάνε με μπαλντά στη μέση και στα πλευρά. Και μάλλον μου έβαλε υπερβολική δόση γιατί οι νοσοκόμες δεν μπορούσαν να με σηκώσουν και τους έπεσα κάτω. Βέβαια μετά δεν κατάλαβα τίποτα. Στη 2η, που είχα άλλον αναισθησιολόγο (πολύ βλάκας) δεν με έπιανε με τίποτα (μου έριξε 3 δόσεις το λιγότερο)...είχαν έρθει από πάνω μου έτοιμοι να κόψουν και εγώ τους έλεγα "μην ξεκινάτε, δεν μ'έχει πιάσει ακόμα" και τους κουνούσα τα πόδια για να με πιστέψουν (γιατί όταν σε πιάσει παραλύεις και δεν μπορείς να κουνηθείς). Τελικά, τα κατάλαβα όλα, απλά δεν πονούσα! Και το πιο ωραίο είναι ότι 2 μέρες μετά τη γέννα είχα εμετούς και ζαλάδες για 10 μέρες, δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι, έπρεπε να είμαι τελείως οριζοντιομένη. Και ο βλάκας μου είπε ότι αν είναι πολύ έντονα τα φαινόμενα ξανακάνουνε επσκληρίδιο για να συνέλθεις! Το τί βρισίδια έφαγε...!!! Απ' ότι μου είπανε βρήκε σε κάποιο νεύρο. Τελικά κατέληξα ότι είναι θέμα γιατρού. Μην αγχώνεστε όμως γιατί είναι κάτι που θα γίνει, όπως είπε και μια άλλη κοπέλα, και μετά θα έχετε απλά να τα λέτε σαν μια εμπειρία. Με το καλό, όλες οι εγκυμονούσες!!! Χαρείτ την περίοδο της εγκυμοσύνης γιατί δεν ξαναέρχεται!!!

28Ψηφοφορία Απ: επισκλιρίδιο Τρι Μαρ 19, 2013 1:38 pm

mpoumpoukaki222


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλα αγχώνεσαι αν θα πονέσεις με την επισκληρίδιο; εδώ εγώ που είμαι πολύ φοβιτσιάρα γέννησα φισιολογικά χωρίς επισκληρίδιο και με 24ωρους δυνατους πόνους.άσε που οι τελευταίοι πόνοι για μένα,οι μεγάλοι που λένε ήταν οι πιο ωραίοι γιατι σκεφτόμουν ότι τέλειωνε το μαρτύριο και θα ερχόταν η κορούλα μου στη ζωή μου.αν και εσύ κανονικά δεν πρέπι ακόμα να αγχώνεσαι για αυτό το λόγο αλλά για το αν θα είναι καλά το μωράκι σου.και μένα αυτο με ενδιέφερε και δεν συζήτησα καθόλου το θέμα της γέννας με το γιατρό μου

29Ψηφοφορία Απ: επισκλιρίδιο Τετ Μαρ 20, 2013 2:12 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Γέννησα κι εγώ το Νοέμβριο φυσιολογικά και με επισκληρίδιο. Να σου πω την αλήθεια στην αρχή είχα ακούσει τόσα κ τόσα κ ήθελα να το παίξω δυνατή και να μην κάνω. Όμως τώρα που το σκέφτομαι τη χρειάστηκα πολύ! Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω μιας και κάθε οργανισμός και σώμα είναι διαφορετικά, ακόμη και με την επισκληρίδιο, στις ωθήσεις πονούσα αρκετά!
Κι εμένα χρειάστηκε να τη βάλουν 2 φορές γτ έκαναν λάθος το σημείο. Μουδιάζεις ολόκληρη απο τη λεκάνη και κάτω, αισθάνεσαι ένα φοβερό αίσθημα φαγούρας στην κοιλιά κι εγώ άρχισα και... "μαστούρωνα" -ας μου επιτραπεί η έκφραση. Δλδ νύσταζα υπερβολικά!
Μην τη φοβάσαι πάντως και προς Θεού μην πας για καισαρική! Δεν υπάρχει λόγος δεδομένου οτι η φύση μας έχει κάνει αρκετά δυνατές για να ζήσουμε αυτή την όμορφη στιγμή! Με το καλό!!

30Ψηφοφορία Απ: επισκλιρίδιο Τετ Μαρ 20, 2013 2:17 am

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω πιο πολυ φοβαμαι για παραλυσια κ τετοια..ξερω ειναι χαζος ο φοβος μου αλλα δεν ξερω γιατι μου καρφωθηκε αυτος ο φοβος στο μυαλο!

31Ψηφοφορία Απ: επισκλιρίδιο Τετ Μαρ 20, 2013 2:33 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κι εγώ αυτό φοβόμουν αλλά είναι απειροελάχιστες οι πιθανότητες για να μην πω μηδαμινές!! sunny

32Ψηφοφορία Απ: επισκλιρίδιο Τετ Μαρ 20, 2013 2:35 am

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πιστευω αν ειναι καλος ο αναισθησιολογος δεν υπαρχει κανενα προβλημα!εγω γενναω πρωτα ο θεος αυγουστο!κ επειδη δεν αντεχω καθολου τον πονο δεν πιστευω να την παλεψω χωρις επισκληριδιο....

33Ψηφοφορία Απ: επισκλιρίδιο Τετ Μαρ 20, 2013 2:42 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Με το καλό!! Συμφωνώ μαζί σου! Ο αναισθησιολόγος παίζει μεγάλο ρόλο! Αν επιτρέπεται πού γεννάς??

34Ψηφοφορία Απ: επισκλιρίδιο Τετ Μαρ 20, 2013 3:01 am

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε ευχαριστω πολυ!γερμανια ζω εδω κ ενα χρονο κ συγκεκριμενα στην κολωνια!θα γεννησω σε νοσοκομειο,εδω ειναι σαν κλινικες τα καλα νοσοκομεια!

marianta


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα Έρση,
με το καλό να υποδεχτείς το αγγελούδι σου.
λοιπόν, γέννησα 29 Αυγούστου 2012 με καισαρική.
έκανα επισκλιρίδιο και ο αναισθησιολόγος ήταν ΤΕΛΕΙΟΣ!!
Από φίλες μου που γέννησαν με φυσιολογικό και έκαναν επισκλιρίδιο, άκουσα επίσης όταν δεν κατάλαβαν τίποτα.
Μη φοβάσαι καθόλου.
Θα είσαι μουδιασμένη για λίγη ώρα, αλλά μετά όλα καλά.
Αν ο αναισθησιολόγος είναι καλός δεν θα ταλαιπωρηθείς καθόλου.
Εύχομαι για το μωράκι να είναι γερό, ήσυχο και να είναι βολικό με το ΦΑΓΗΤΟ!!! (Είναι το μοναδικό πρόβλημά μου)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις