Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
57 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 57 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

RENA H.


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΟΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΕΧΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ Α' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ. ΠΟΣΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΒΑΖΕΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΣΑΣ?

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
rena mou emeis exoume toylaxistw 4 me pente mathimata thn hmera alla ta exei teliomena apo to sxoleio kai alla ta kanoume sto spiti.

RENA H.


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΕΩΡΓΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. Very Happy
ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΓΡΑΦΗ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ, ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ,ΕΞΤΡΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΥΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΗΣ ΒΑΖΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ. ΕΣΑΣ ΤΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΑΣ ΒΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ?

mariketi

mariketi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΜΠΡΟΣ-ΠΙΣΩ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ. ΜΕΡΙΚΡΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ. ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΝΟΥΝ Ο,ΤΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΠΑΛΟΥΚΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΦΕΤΟΣ.

????????


Επισκέπτης
ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.......ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΧ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ....ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΛΗ, ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΝΕΙ, ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΠΙΤΙ ΜΑΖΙ ΣΕ ΣΥΕΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ?

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΣΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ, ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΠ ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ (ΕΜΕΙΣ ΝΗΠΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ) ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΒΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ

ΘΥΜΑΜΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΑ ΜΟΥ ΠΕΡΥΣΙ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝΕ ΒΑΛΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 5 ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ.......ΚΑΙ ΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΛΛΑ, ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ......

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
RENA H. έγραψε:ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΕΩΡΓΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. Very Happy
ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΓΡΑΦΗ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ, ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ,ΕΞΤΡΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΥΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΗΣ ΒΑΖΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ. ΕΣΑΣ ΤΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΑΣ ΒΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ?
εμενα ρενα μου εχει καθε μερα 1 φυλλαδιο μαθηματικα και ενα ελληνικα καποια ασκηση σε τετραδιο τυπου εκθεσουλλες μικρες η και προτασουλλες ,αναγνωση και μερικες φορες ορθογραφια.τωρα η δασκαλα μου ειπε οτι το τρελλακι μου επηδει ειναι ερωτευμενο χαχα με μια συμμαθητρια του μιλα συνεχια στην ταξη και δεν τα τελιωνει ετσι εχει πολλα στο σπιτι

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arco iris έγραψε:ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.......ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΧ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ....ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΛΗ, ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΝΕΙ, ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΠΙΤΙ ΜΑΖΙ ΣΕ ΣΥΕΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ?

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΣΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ, ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΠ ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ (ΕΜΕΙΣ ΝΗΠΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ) ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΒΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ

ΘΥΜΑΜΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΑ ΜΟΥ ΠΕΡΥΣΙ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝΕ ΒΑΛΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 5 ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ.......ΚΑΙ ΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΛΛΑ, ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ......
εμενα οταν ηταν αρρωστος για 2 μερες μου εδωσε την υλη η δασκαλα και μου ειπε να κανει λιγα λιγα καθε μερα.τωρα αν ειναι στην αρχη τησ χρονιας σιγουρα πρεπει να τα κανουμε μαζι τους για να μην μενουν πισω ,φυσικα εξαρτατε και απο το καθε παιδακι και το ποσο ευκολα μαθαινει.

Lia21

Lia21
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σε εμάς έχει καθε μέρα ανάγνωση - ορθογραφία - αντιγραφή - 2 σελίδες γλώσσα ( κάτι σαν φυλλάδιο ) 2 σελίδες μαθηματικά ( παλι σαν φυλλάδιο )
Και καθε φορά που τελειώνει μια ενότητα η στα μαθηματικά; Η στην γλώσσα κάνουνε διαγωνισμα.
Ειναι πολλα άλλα βγαίνει πολυ εύκολα ή υλη .
Εξαρτάται βέβαια το παιδι .
Εμένα στην αρχή μου φαινόταν βουνό οτι ειναι υπερβολική αλλα τωρα πια που βρίκαμε τους ρυθμούς μας ειναι οκ.

Το σκ δεν έχουμε πολλα
Και καθε Παρασκευή έχουμε και αγγλικά (( του σχολείου ))
Και μια δημιουργική εργασία. Η σε μορφή έκθεσης ή ζωγραφιας με θέμα .

????????


Επισκέπτης
georgia78 έγραψε:
arco iris έγραψε:ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.......ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΧ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ....ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΛΗ, ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΝΕΙ, ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΠΙΤΙ ΜΑΖΙ ΣΕ ΣΥΕΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ?

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΣΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ, ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΠ ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ (ΕΜΕΙΣ ΝΗΠΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ) ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΒΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ

ΘΥΜΑΜΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΑ ΜΟΥ ΠΕΡΥΣΙ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝΕ ΒΑΛΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 5 ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ.......ΚΑΙ ΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΛΛΑ, ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ......
εμενα οταν ηταν αρρωστος για 2 μερες μου εδωσε την υλη η δασκαλα και μου ειπε να κανει λιγα λιγα καθε μερα.τωρα αν ειναι στην αρχη τησ χρονιας σιγουρα πρεπει να τα κανουμε μαζι τους για να μην μενουν πισω ,φυσικα εξαρτατε και απο το καθε παιδακι και το ποσο ευκολα μαθαινει.

NA ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

RENA H.


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΡΑΦΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ Κ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ,(ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ)ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΣΕΙΡΕΣ, ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ 4 ΣΕΙΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΗ 3ΦOPEΣ ,ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ 2ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΝΙΚΟ Κ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ,20 ΛΕΞΕΙΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ AΠΟ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΛΕΞΗ .3 ΛEΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΑΠΟ 3ΦOPEΣ K NA TIΣ KANEI 3 ΠPOTAΣEIΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΚΘΕΣΗ . ΟΥΦ ΟΛΑΑΑΑ ΑΥΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ Crying or Very sad ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ
ΚΟΥΡΑΣΑ..

Lia21

Lia21
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δημόσιο παει η ιδιωτικο ;;;;;

zozefina_27

zozefina_27
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
RENA H. έγραψε:ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΡΑΦΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ Κ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ,(ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ)ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΣΕΙΡΕΣ, ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ 4 ΣΕΙΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΗ 3ΦOPEΣ ,ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ 2ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΝΙΚΟ Κ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ,20 ΛΕΞΕΙΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ AΠΟ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΛΕΞΗ .3 ΛEΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΑΠΟ 3ΦOPEΣ K NA TIΣ KANEI 3 ΠPOTAΣEIΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΚΘΕΣΗ . ΟΥΦ ΟΛΑΑΑΑ ΑΥΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ Crying or Very sad ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ
ΚΟΥΡΑΣΑ..
ολα αυτα για την πρωτη? στης επομενες ταξεις τι θα μαθουν? οχ τι με περιμενει.... ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΠΙΤΙΟΥ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 534787

RENA H.


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="Lia21"]Δημόσιο παει η ιδιωτικο ;;;;; ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠAEI Lia21 ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ Embarassed

Lia21

Lia21
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="RENA H."]
Lia21 έγραψε:Δημόσιο παει η ιδιωτικο ;;;;; ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠAEI Lia21 ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ Embarassed

Εντύπωση μου κάνει σε δημόσιο τόση δουλεια για το σπίτι !!!!! Η αδερφή μου και πολλές φίλες που έχουν τα παιδια στο δημόσιο πολλές φορές δεν έχουν τπτ για το σπίτι .
( πάντως το θεωρώ κάλο αν το μικρακι σου αντέχει θα ειναι πολυ γερές οι βάσεις του για το μέλλον )

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
οντος ειναι πολλα και ανιαρα για ενα παιδακι.με τοση γραφη παλι καλα που καθετε το κοριτσακι και τα κανει.ευτυχος σε εμας εκτος απο την ορθογραφια δεν βαζει αντιγραφες γιατι ο δικος μου θα τα επαιζε.καλο θα ηταν παντος να μιλησεις και με τη δασκαλα.στην αρχη της χρονιας οταν καλεσε η δασκαλα μας τους γονεις το πρωτο που μας ειπε ειναι οτι ολα τα μαθηματα τους τα διδασκη σε στυλ παιχνιδι και οτι τα μαθηματα στο σπιτι εχουν τροπους να γινοντε για να μην βαριετε το παιδακι.μας εξηγησε πως να τους διαβαζουμε και πραγματικα δεν βαριετε να κανει τα μαθηματα του το βλεπει σαν να περναμε μια ευχαριστη μαζι Wink

sofia lara

sofia lara
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
zozefina_27 έγραψε:
RENA H. έγραψε:ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΡΑΦΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ Κ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ,(ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ)ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΣΕΙΡΕΣ, ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ 4 ΣΕΙΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΗ 3ΦOPEΣ ,ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ 2ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΝΙΚΟ Κ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ,20 ΛΕΞΕΙΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ AΠΟ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΛΕΞΗ .3 ΛEΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΑΠΟ 3ΦOPEΣ K NA TIΣ KANEI 3 ΠPOTAΣEIΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΚΘΕΣΗ . ΟΥΦ ΟΛΑΑΑΑ ΑΥΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ Crying or Very sad ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ
ΚΟΥΡΑΣΑ..
ολα αυτα για την πρωτη? στης επομενες ταξεις τι θα μαθουν? οχ τι με περιμενει.... ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΠΙΤΙΟΥ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 534787


ΚΑΛΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΜΙΛΑΜΕ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?ΕΜΕΙΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΡΑΜΜΟΥΛΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 10 ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΝ? Shocked Shocked Ω ΡΕ ΜΑΝΑ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΜΕ...!!!!ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΕΓΩ ΠΑΩ ΠΙΣΩ?

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
sofia lara έγραψε:
zozefina_27 έγραψε:
RENA H. έγραψε:ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΡΑΦΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ Κ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ,(ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ)ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΣΕΙΡΕΣ, ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ 4 ΣΕΙΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΗ 3ΦOPEΣ ,ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ 2ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΝΙΚΟ Κ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ,20 ΛΕΞΕΙΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ AΠΟ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΛΕΞΗ .3 ΛEΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΑΠΟ 3ΦOPEΣ K NA TIΣ KANEI 3 ΠPOTAΣEIΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΚΘΕΣΗ . ΟΥΦ ΟΛΑΑΑΑ ΑΥΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ Crying or Very sad ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ
ΚΟΥΡΑΣΑ..
ολα αυτα για την πρωτη? στης επομενες ταξεις τι θα μαθουν? οχ τι με περιμενει.... ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΠΙΤΙΟΥ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 534787


ΚΑΛΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΜΙΛΑΜΕ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?ΕΜΕΙΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΡΑΜΜΟΥΛΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 10 ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΝ? Shocked Shocked Ω ΡΕ ΜΑΝΑ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΜΕ...!!!!ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΕΓΩ ΠΑΩ ΠΙΣΩ?
xaxa sofia lara mou gia na katalaveis xtes arxisame pollaplasiasmo.emeis an den kanw lathos sth triti h tetarti kaname pollaplasiasmo kai diairesh.

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
sofia lara έγραψε:
zozefina_27 έγραψε:
RENA H. έγραψε:ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΡΑΦΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ Κ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ,(ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ)ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΣΕΙΡΕΣ, ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ 4 ΣΕΙΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΗ 3ΦOPEΣ ,ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ 2ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΝΙΚΟ Κ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ,20 ΛΕΞΕΙΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ AΠΟ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΛΕΞΗ .3 ΛEΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΑΠΟ 3ΦOPEΣ K NA TIΣ KANEI 3 ΠPOTAΣEIΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΚΘΕΣΗ . ΟΥΦ ΟΛΑΑΑΑ ΑΥΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ Crying or Very sad ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ
ΚΟΥΡΑΣΑ..
ολα αυτα για την πρωτη? στης επομενες ταξεις τι θα μαθουν? οχ τι με περιμενει.... ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΠΙΤΙΟΥ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 534787


ΚΑΛΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΜΙΛΑΜΕ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?ΕΜΕΙΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΡΑΜΜΟΥΛΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 10 ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΝ? Shocked Shocked Ω ΡΕ ΜΑΝΑ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΜΕ...!!!!ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΕΓΩ ΠΑΩ ΠΙΣΩ?

Καλημέρα και από μένα κορίτσια. Είμαι δασκάλα και έχω διδάξει σε Α' Δημοτικού δημόσιου σχολείου. Αυτά που αναφέρεις μου φαίνονται αρκετά υπερβολικά ώστε να γίνονται καθημερινά.Η ύλη ακολουθεί μία πορεία που όσο περνάει ο καιρός αυξάνουμε σιγά σιγά την ορθογραφία και ίσως και τις εργασίες για το σπίτι. Ένα παιδί στη συγκεκριμένη σχολική ηλικία δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 30-40' μελέτης στο σπίτι σύμφωνα με βιβλιογραφικές αναφορές. Η ορθογραφία , από δω και στο εξής, θα πρέπει να είναι μία σειρά και το πολύ πέντε λεξούλες επιπλέον. Στο τέλος κάθε εβδομάδας καλό είναι να γίνεται μια επανάληψη όσων λέξεων και προτάσεων έχουν διδαχθεί με τη μορφή άγνωστης ορθογραφίας. Εγώ προσωπικά τους έβαζα κάθε μέρα την ορθογραφία που σας ανάφερα, τρεις φορές αντιγραφή το κομμάτι που είχαν ορθογραφία, ανάγνωση είτε ενός κειμένου μέσα από το βιβλίο είτε κάποιου δικού μου και αν φυλλάδιο αν υπήρχε κάποιο νέο γραμματικό φαινόμενο στη Γλώσσα.
Δυστυχώς όμως το επίπεδο των σχολικών εγχειριδίων έχει ανέβει και τα παιδάκια μπαίνουν από πολύ νωρίς στα βάσανα. Οι απαιτήσεις είναι πολλές και οι συνάδελφοι πολλές φορές ίσως να απαιτούν πολλά περισσότερα για να καλύψουν περισσότερα.

klaramaria

klaramaria
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κι απο ενα κορίτσια. Συμφωνώ απόλυτα με την μαμακουλα . Ειναι παρά πολλές οι εργασίες αυτές. Απλά ειναι θέμα δασκάλου το πόσες ασκήσεις θα βάζει καθημερινά.το ζητούμενο στην Α¨ τάξη ειναι να πάρουν τα παιδιά μια γεύση απ´όλα . Δεν ειναι να τα μάθουν όλα. Σκεφτείτε μόνο ότι το Σεπτέμβρη τα περισσότερα παιδάκια δε θυμούνται τα πιο πολλα απο αυτά που έχουν μάθει στηνΆ.

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
klaramaria έγραψε:Καλημέρα κι απο ενα κορίτσια. Συμφωνώ απόλυτα με την μαμακουλα . Ειναι παρά πολλές οι εργασίες αυτές. Απλά ειναι θέμα δασκάλου το πόσες ασκήσεις θα βάζει καθημερινά.το ζητούμενο στην Α¨ τάξη ειναι να πάρουν τα παιδιά μια γεύση απ´όλα . Δεν ειναι να τα μάθουν όλα. Σκεφτείτε μόνο ότι το Σεπτέμβρη τα περισσότερα παιδάκια δε θυμούνται τα πιο πολλα απο αυτά που έχουν μάθει στηνΆ.

Απλά οι απαιτήσεις που έχει η Β' τάξη ( γιατί και αυτή την έχω διδάξει) δυστυχώς είναι πολλές. Γι' αυτό και γίνεται όλο αυτό. Για να σας δώσω ένα παράδειγμα τελειώνοντας ένα παιδί τη Β' τάξη θα πρέπει να γνωρίζει σχεδόν τα πάντα από Γραμματική (ολους τους χρόνους, τους βαθμούς του επιθέτου, μέχρι και μια γεύση από Εγκλίσεις παίρνει Shocked ) καθώς και όλη την προπάιδεια στα Μαθηματικά και τις τέλειες διαίρεσεις διψήφιων αριθμών με μονοψήφιο( π.χ. 42:7). Και μιλάμε για παιδάκια μόλις 8 χρόνων!!!! Αυτά εγώ στα χρόνια μου τα μάθαινα τελειώνοντας την Δ' Δημοτικού! Οπότε καταλαβαίνετε γιατί γίνεται όλο αυτό? Υψηλοί στόχοι, υψηλές απαιτήσεις, υψηλές υποχρεώσεις των μαθητών Rolling Eyes

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamakoulamou έγραψε:
sofia lara έγραψε:
zozefina_27 έγραψε:
RENA H. έγραψε:ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΡΑΦΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ Κ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ,(ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ)ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΣΕΙΡΕΣ, ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ 4 ΣΕΙΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΗ 3ΦOPEΣ ,ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ 2ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΝΙΚΟ Κ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ,20 ΛΕΞΕΙΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ AΠΟ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΛΕΞΗ .3 ΛEΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΑΠΟ 3ΦOPEΣ K NA TIΣ KANEI 3 ΠPOTAΣEIΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΚΘΕΣΗ . ΟΥΦ ΟΛΑΑΑΑ ΑΥΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ Crying or Very sad ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ
ΚΟΥΡΑΣΑ..
ολα αυτα για την πρωτη? στης επομενες ταξεις τι θα μαθουν? οχ τι με περιμενει.... ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΠΙΤΙΟΥ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 534787


ΚΑΛΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΜΙΛΑΜΕ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?ΕΜΕΙΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΡΑΜΜΟΥΛΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 10 ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΝ? Shocked Shocked Ω ΡΕ ΜΑΝΑ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΜΕ...!!!!ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΕΓΩ ΠΑΩ ΠΙΣΩ?

Καλημέρα και από μένα κορίτσια. Είμαι δασκάλα και έχω διδάξει σε Α' Δημοτικού δημόσιου σχολείου. Αυτά που αναφέρεις μου φαίνονται αρκετά υπερβολικά ώστε να γίνονται καθημερινά.Η ύλη ακολουθεί μία πορεία που όσο περνάει ο καιρός αυξάνουμε σιγά σιγά την ορθογραφία και ίσως και τις εργασίες για το σπίτι. Ένα παιδί στη συγκεκριμένη σχολική ηλικία δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 30-40' μελέτης στο σπίτι σύμφωνα με βιβλιογραφικές αναφορές. Η ορθογραφία , από δω και στο εξής, θα πρέπει να είναι μία σειρά και το πολύ πέντε λεξούλες επιπλέον. Στο τέλος κάθε εβδομάδας καλό είναι να γίνεται μια επανάληψη όσων λέξεων και προτάσεων έχουν διδαχθεί με τη μορφή άγνωστης ορθογραφίας. Εγώ προσωπικά τους έβαζα κάθε μέρα την ορθογραφία που σας ανάφερα, τρεις φορές αντιγραφή το κομμάτι που είχαν ορθογραφία, ανάγνωση είτε ενός κειμένου μέσα από το βιβλίο είτε κάποιου δικού μου και αν φυλλάδιο αν υπήρχε κάποιο νέο γραμματικό φαινόμενο στη Γλώσσα.
Δυστυχώς όμως το επίπεδο των σχολικών εγχειριδίων έχει ανέβει και τα παιδάκια μπαίνουν από πολύ νωρίς στα βάσανα. Οι απαιτήσεις είναι πολλές και οι συνάδελφοι πολλές φορές ίσως να απαιτούν πολλά περισσότερα για να καλύψουν περισσότερα.
mamakoulla m kai emas opos ta les mas ta vazei h daskala mas syn fylladio mathimatikon.na sou pw edw oti egw eimai sth kypro alla den nomizw na exei diafora afou ta vivlia einai idia.sto megalo mou gio htan xeirotera twra prosthesan sto wrologio programma kai thn empedwsh pou voithaei poli kata th gnwmh mou.egw katalaba oti ta paidakia prepei na telionoun kapia mathimata thn wra tou sxoleiou alla odikos mou erxete me ola sxedon ateliota giati enw einai aristos mou leei h daskala mila synexeia sthn taxh etsi sto spiti diabazoume dyo wres peripou.

klaramaria

klaramaria
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!

Εγω γενικώς δε τα πιεζω πολυ τα παιδιά. Ειναι αδύνατον όλη την ύλη της Πρώτης να την κατακτήσουν όλα τα παιδια.Δε μου αρέσει να τα φορτωνω πολυ.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την klaramaria στις Πεμ Μαρ 28, 2013 1:07 am, 1 φορά

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
georgia78 έγραψε:
mamakoulamou έγραψε:
sofia lara έγραψε:
zozefina_27 έγραψε:
RENA H. έγραψε:ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΡΑΦΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ Κ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ,(ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ)ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΣΕΙΡΕΣ, ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ 4 ΣΕΙΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΗ 3ΦOPEΣ ,ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ 2ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΝΙΚΟ Κ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ,20 ΛΕΞΕΙΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ AΠΟ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΛΕΞΗ .3 ΛEΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΑΠΟ 3ΦOPEΣ K NA TIΣ KANEI 3 ΠPOTAΣEIΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΚΘΕΣΗ . ΟΥΦ ΟΛΑΑΑΑ ΑΥΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ Crying or Very sad ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ
ΚΟΥΡΑΣΑ..
ολα αυτα για την πρωτη? στης επομενες ταξεις τι θα μαθουν? οχ τι με περιμενει.... ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΠΙΤΙΟΥ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 534787


ΚΑΛΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΜΙΛΑΜΕ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?ΕΜΕΙΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΡΑΜΜΟΥΛΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 10 ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΝ? Shocked Shocked Ω ΡΕ ΜΑΝΑ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΜΕ...!!!!ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΕΓΩ ΠΑΩ ΠΙΣΩ?

Καλημέρα και από μένα κορίτσια. Είμαι δασκάλα και έχω διδάξει σε Α' Δημοτικού δημόσιου σχολείου. Αυτά που αναφέρεις μου φαίνονται αρκετά υπερβολικά ώστε να γίνονται καθημερινά.Η ύλη ακολουθεί μία πορεία που όσο περνάει ο καιρός αυξάνουμε σιγά σιγά την ορθογραφία και ίσως και τις εργασίες για το σπίτι. Ένα παιδί στη συγκεκριμένη σχολική ηλικία δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 30-40' μελέτης στο σπίτι σύμφωνα με βιβλιογραφικές αναφορές. Η ορθογραφία , από δω και στο εξής, θα πρέπει να είναι μία σειρά και το πολύ πέντε λεξούλες επιπλέον. Στο τέλος κάθε εβδομάδας καλό είναι να γίνεται μια επανάληψη όσων λέξεων και προτάσεων έχουν διδαχθεί με τη μορφή άγνωστης ορθογραφίας. Εγώ προσωπικά τους έβαζα κάθε μέρα την ορθογραφία που σας ανάφερα, τρεις φορές αντιγραφή το κομμάτι που είχαν ορθογραφία, ανάγνωση είτε ενός κειμένου μέσα από το βιβλίο είτε κάποιου δικού μου και αν φυλλάδιο αν υπήρχε κάποιο νέο γραμματικό φαινόμενο στη Γλώσσα.
Δυστυχώς όμως το επίπεδο των σχολικών εγχειριδίων έχει ανέβει και τα παιδάκια μπαίνουν από πολύ νωρίς στα βάσανα. Οι απαιτήσεις είναι πολλές και οι συνάδελφοι πολλές φορές ίσως να απαιτούν πολλά περισσότερα για να καλύψουν περισσότερα.
mamakoulla m kai emas opos ta les mas ta vazei h daskala mas syn fylladio mathimatikon.na sou pw edw oti egw eimai sth kypro alla den nomizw na exei diafora afou ta vivlia einai idia.sto megalo mou gio htan xeirotera twra prosthesan sto wrologio programma kai thn empedwsh pou voithaei poli kata th gnwmh mou.egw katalaba oti ta paidakia prepei na telionoun kapia mathimata thn wra tou sxoleiou alla odikos mou erxete me ola sxedon ateliota giati enw einai aristos mou leei h daskala mila synexeia sthn taxh etsi sto spiti diabazoume dyo wres peripou.

Ο χρόνος που αφιερώνει κάθε παιδάκι στο σπίτι για τη μελέτη του είναι σίγουρα υποκειμενικός και εξαρτάται από το κάθε παιδί. Τα 30- 40' που ανέφερα πριν είναι ο εκτιμώμενος χρόνος που πρέπει να καταλαμβάνουν στο καθημερινό πρόγραμμα του παιδιού οι εργασίες του. Τώρα αν το παιδάκι δυσκολεύεται σε κάποια μαθήματα ή δεν θέλει να διαβάσει και κάνει π.χ. 30 λεπτά να γράψει μόνο την αντιγραφή, είναι άλλο θέμα.

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
klaramaria έγραψε:Δε διδάσκονται στη Β τάξη όλοι οι χρόνοι. Καλα εννοείται ότι ο κάθε δάσκαλος τους διδάσκει απο τη στιγμή που τα βρίσκει μπροστά του σε ασκήσεις. Και η ανάγνωση ειναι πολυ πολυ λιγότερη. Ειναι μια επανάληψη της Πρώτης στην ουσία.
Εγω γενικώς δε τα πιεζω πολυ τα παιδιά. Ειναι αδύνατον όλη την ύλη της Πρώτης να την κατακτήσουν όλα τα παιδια.Δε μου αρέσει να τα φορτωνω πολυ.

Ποιοι χρόνοι δε διδάσκονται στη Β' τάξη?

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ναι αυτο λεω και εγω αν καποια μερα τελιωσει οσα πρεπει στο σχολειο τοτε σε ουτε μιση ωρα τελιωνει το διαβασμα.δεν ξερω αλλα νομιζω αυτη η μεθοδος διδασκαλιας ειναι η πιο σωστη οπος ειπα και πιο πανω οταν ο μεγαλος μου πηγε Α δημοτικου ηταν πολυ πιο δυσκολα αυτα που του εβαζαν και πηγαιναν πολυ γρηγορα αφου πριν τα χριστουγεννα ειχα ειδη αρχιση διαιρεσεις και διαβαζαμε γυρω στις τεσσερης ωρες ηταν ενα δραμα. Mad πολυ σωστα λετε για την β δημοτικου οτι πρεπει να ειναι πολυ καλα προετιμασμενοι.και πρως θεου δεν πρεπει να τα πιεζουμε γιατι θα φερουμε αντιθετα αποτελεσματα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις