Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
33 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 33 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

RENA H.


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
mamakoulamou έγραψε:
klaramaria έγραψε:Καλημέρα κι απο ενα κορίτσια. Συμφωνώ απόλυτα με την μαμακουλα . Ειναι παρά πολλές οι εργασίες αυτές. Απλά ειναι θέμα δασκάλου το πόσες ασκήσεις θα βάζει καθημερινά.το ζητούμενο στην Α¨ τάξη ειναι να πάρουν τα παιδιά μια γεύση απ´όλα . Δεν ειναι να τα μάθουν όλα. Σκεφτείτε μόνο ότι το Σεπτέμβρη τα περισσότερα παιδάκια δε θυμούνται τα πιο πολλα απο αυτά που έχουν μάθει στηνΆ.

Απλά οι απαιτήσεις που έχει η Β' τάξη ( γιατί και αυτή την έχω διδάξει) δυστυχώς είναι πολλές. Γι' αυτό και γίνεται όλο αυτό. Για να σας δώσω ένα παράδειγμα τελειώνοντας ένα παιδί τη Β' τάξη θα πρέπει να γνωρίζει σχεδόν τα πάντα από Γραμματική (ολους τους χρόνους, τους βαθμούς του επιθέτου, μέχρι και μια γεύση από Εγκλίσεις παίρνει Shocked ) καθώς και όλη την προπάιδεια στα Μαθηματικά και τις τέλειες διαίρεσεις διψήφιων αριθμών με μονοψήφιο( π.χ. 42:7). Και μιλάμε για παιδάκια μόλις 8 χρόνων!!!! Αυτά εγώ στα χρόνια μου τα μάθαινα τελειώνοντας την Δ' Δημοτικού! Οπότε καταλαβαίνετε γιατί γίνεται όλο αυτό? Υψηλοί στόχοι, υψηλές απαιτήσεις, υψηλές υποχρεώσεις των μαθητών Rolling Eyes

mamakoulamou έγραψε:
klaramaria έγραψε:Δε διδάσκονται στη Β τάξη όλοι οι χρόνοι. Καλα εννοείται ότι ο κάθε δάσκαλος τους διδάσκει απο τη στιγμή που τα βρίσκει μπροστά του σε ασκήσεις. Και η ανάγνωση ειναι πολυ πολυ λιγότερη. Ειναι μια επανάληψη της Πρώτης στην ουσία.
Εγω γενικώς δε τα πιεζω πολυ τα παιδιά. Ειναι αδύνατον όλη την ύλη της Πρώτης να την κατακτήσουν όλα τα παιδια.Δε μου αρέσει να τα φορτωνω πολυ.

Ποιοι χρόνοι δε διδάσκονται στη Β' τάξη?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!
ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ 3 ΗΜΕΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΝΟΜΙΖΩ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.ΤΗΣ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΤΗΣ ΔΑΣΚΑΛΑΣ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ Κ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΡΑΦΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΥΝ ΤΑ ΕΞΤΡΑ ΦΥΛΛΑΔΙΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ,ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΡΥΘΜΟ.ΕΧΕΙ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ Η ΜΙΚΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ 30 -40 ΛΕΠΤΑ ,ΚΑΝΟΥΜΕ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ...

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
georgia78 έγραψε:ναι αυτο λεω και εγω αν καποια μερα τελιωσει οσα πρεπει στο σχολειο τοτε σε ουτε μιση ωρα τελιωνει το διαβασμα.δεν ξερω αλλα νομιζω αυτη η μεθοδος διδασκαλιας ειναι η πιο σωστη οπος ειπα και πιο πανω οταν ο μεγαλος μου πηγε Α δημοτικου ηταν πολυ πιο δυσκολα αυτα που του εβαζαν και πηγαιναν πολυ γρηγορα αφου πριν τα χριστουγεννα ειχα ειδη αρχιση διαιρεσεις και διαβαζαμε γυρω στις τεσσερης ωρες ηταν ενα δραμα. Mad πολυ σωστα λετε για την β δημοτικου οτι πρεπει να ειναι πολυ καλα προετιμασμενοι.και πρως θεου δεν πρεπει να τα πιεζουμε γιατι θα φερουμε αντιθετα αποτελεσματα

Η πίεση σίγουρα φέρνει αντίθετα από τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Το καλύτερο από όλα είναι να παρουσιάζουμε όλα τα μαθήματα με παιγνιώδης τρόπους. Για παράδειγμα όταν τους έβαζα Να διαβάσουν Γραμματική στο σπίτι τους ετοίμαζα ένα φυλλάδιο όπου οι αγαπημένοι τους ήρωες κινουμένων σχεδίων τους παρουσίαζαν τους κανόνες. Ή για ένα παιδάκι που ξεχνούσε κάθε φορά κάτι από όσα έγραφα στον πίνακα και έπρεπε να τον ελέγχω, για να μη του φαίνεται άσχημο όλο αυτό του ζωγράφιζα κάθε φορά από κάτω έναν γκούφη, ένα παπάκι, έναν μίκυ κλπ. ο οποίος του έλεγε μπράβο ή να κοιτάζεις πιο προσεκτικά στον πίνακα κλπ. και έτσι όχι μόνο πέτυχα να προσέχει στον πίνακα και να μη του φαίνεται άσχημος ο έλεγχος που γινόταν από μεριάς μου, αλλά τον αποζητούσε κιόλας περιμένοντας κάθε φορά με ανυπομονησία τι θα του πει κάθε φορά ο εκάστοτε ήρωας και πήγαινε και στα άλλα παιδάκια και έλεγε" Κοιτάξτε τι μου ζωγράφισε η κυρία" Wink

sofia lara

sofia lara
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΕΝΙΚΟ?ΕΝΤΑΞΕΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΑ.ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΜΩΣ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ Η' ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΖΟΡΙ?ΔΗΛΑΔΗ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟ "ΚΟΛΥΜΠΙ ΣΤΑ ΒΑΘΙΑ"?ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ 3 Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
RENA H. έγραψε:
mamakoulamou έγραψε:
klaramaria έγραψε:Καλημέρα κι απο ενα κορίτσια. Συμφωνώ απόλυτα με την μαμακουλα . Ειναι παρά πολλές οι εργασίες αυτές. Απλά ειναι θέμα δασκάλου το πόσες ασκήσεις θα βάζει καθημερινά.το ζητούμενο στην Α¨ τάξη ειναι να πάρουν τα παιδιά μια γεύση απ´όλα . Δεν ειναι να τα μάθουν όλα. Σκεφτείτε μόνο ότι το Σεπτέμβρη τα περισσότερα παιδάκια δε θυμούνται τα πιο πολλα απο αυτά που έχουν μάθει στηνΆ.

Απλά οι απαιτήσεις που έχει η Β' τάξη ( γιατί και αυτή την έχω διδάξει) δυστυχώς είναι πολλές. Γι' αυτό και γίνεται όλο αυτό. Για να σας δώσω ένα παράδειγμα τελειώνοντας ένα παιδί τη Β' τάξη θα πρέπει να γνωρίζει σχεδόν τα πάντα από Γραμματική (ολους τους χρόνους, τους βαθμούς του επιθέτου, μέχρι και μια γεύση από Εγκλίσεις παίρνει Shocked ) καθώς και όλη την προπάιδεια στα Μαθηματικά και τις τέλειες διαίρεσεις διψήφιων αριθμών με μονοψήφιο( π.χ. 42:7). Και μιλάμε για παιδάκια μόλις 8 χρόνων!!!! Αυτά εγώ στα χρόνια μου τα μάθαινα τελειώνοντας την Δ' Δημοτικού! Οπότε καταλαβαίνετε γιατί γίνεται όλο αυτό? Υψηλοί στόχοι, υψηλές απαιτήσεις, υψηλές υποχρεώσεις των μαθητών Rolling Eyes

mamakoulamou έγραψε:
klaramaria έγραψε:Δε διδάσκονται στη Β τάξη όλοι οι χρόνοι. Καλα εννοείται ότι ο κάθε δάσκαλος τους διδάσκει απο τη στιγμή που τα βρίσκει μπροστά του σε ασκήσεις. Και η ανάγνωση ειναι πολυ πολυ λιγότερη. Ειναι μια επανάληψη της Πρώτης στην ουσία.
Εγω γενικώς δε τα πιεζω πολυ τα παιδιά. Ειναι αδύνατον όλη την ύλη της Πρώτης να την κατακτήσουν όλα τα παιδια.Δε μου αρέσει να τα φορτωνω πολυ.

Ποιοι χρόνοι δε διδάσκονται στη Β' τάξη?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!
ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ 3 ΗΜΕΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΝΟΜΙΖΩ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.ΤΗΣ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΤΗΣ ΔΑΣΚΑΛΑΣ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ Κ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΡΑΦΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΥΝ ΤΑ ΕΞΤΡΑ ΦΥΛΛΑΔΙΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ,ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΡΥΘΜΟ.ΕΧΕΙ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ Η ΜΙΚΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ 30 -40 ΛΕΠΤΑ ,ΚΑΝΟΥΜΕ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ...

Είπα και παραπάνω πως τα 30- 40' είναι ο εκτιμώμενος χρόνος και όχι ο χρόνος που τελικά το κάθε παιδί αφιερώνει στο σπίτι για τη μελέτη του. Εξαρτάται από το κάθε παιδί. Όταν όμως ο δάσκαλος αναθέτει εργασίες για το σπίτι πρέπει να έχει στο μυαλό του αυτό το χρόνο!
Επίσης εργασίες πριν από Σ/Κ και αργίες κανονικά είναι καλό να μη μπαίνουν, και μάλιστα περισσότερες από τις καθημερινές, καθώς όπως εμείς θέλουμε να ξεκουραστούμε σε αυτές τις περιπτώσεις, θέλει και το παιδί. Αυτά δεν σας τα λέω στην τύχη, αλλά μέσα από βιβλιογραφικές αναφορές. Τώρα ο κάθε δάσκαλος κάνει αυτό που θεωρεί σωστό για το τμήμα του Very Happy

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
sofia lara έγραψε:ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΕΝΙΚΟ?ΕΝΤΑΞΕΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΑ.ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΜΩΣ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ Η' ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΖΟΡΙ?ΔΗΛΑΔΗ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟ "ΚΟΛΥΜΠΙ ΣΤΑ ΒΑΘΙΑ"?ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ 3 Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.

Ότι τα σημερινά παιδιά είναι πιο έξυπνα είναι ένας μύθος. Απλά έχουν περισσότερα ερεθίσματα από εμάς και οι περισσότεροι γονείς είναι περισσότερο ενημερωμένοι από τους δικούς μας. Τα παιδιά αυτής της ηλικίας έχουν νοητικό " ταβάνι" όπως θα λέγαμε. Δλδ σε κάθε ηλικία το κάθε παιδί μπορεί να αφομοιώσει ορισμένες γνώσεις( Πέραν ορισμένων εξαιρέσεων βλ. χαρισματικά παιδιά)! Αλλιώς θα τα μαθαίναμε όλα στην Α' Δημοτικού! Από την ΑΒ μέχρι τους αλγόριθμους!
Λόγω των ερεθισμάτων τους λοιπόν αυτών και λόγω της ενασχόλησης των γονέων στο σπίτι καθώς και των εκπαιδευτικών στο σχολείο η πλειοψηφία των παιδιών αφομοιώνει το 70 με 80% της διδαχθείσας ύλης, Ίσως και λίγο παραπάνω. Την οποία ολοκληρώνει στην αρχή της επόμενης τάξης.

RENA H.


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΘΑ ΔΩ ΣΕ ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΧΟΛΑΣΕΙ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ Κ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΑ , ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ. ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΟΛΛΑ..

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω νομιζω εξαρτατε απο το παιδακι αλλα τα καταφερνουν και αλλα δυσκολευοντε παντος θελουν και λιγη προετιμασια απο πριν .εμεις για παραδειγμα μαθαμε προσθεση με τα παιχνιδακια του και τα γραμματα απο διαφορες πινακιδες στο δρομο σαν παιχνιδι ετσι τα ηξερε και τα καταφερνει μια χαρα.τωρα που αρχισαν με την αλφα βητα και να βαζουν λεξεις σε αλφαβητικη σειρα το λεει τραγουδιστα και ειναι ευκολο.δεν ξερω ομως αν ειναι σωστο η δασκαλες θα μας πουν.

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
georgia78 έγραψε:εγω νομιζω εξαρτατε απο το παιδακι αλλα τα καταφερνουν και αλλα δυσκολευοντε παντος θελουν και λιγη προετιμασια απο πριν .εμεις για παραδειγμα μαθαμε προσθεση με τα παιχνιδακια του και τα γραμματα απο διαφορες πινακιδες στο δρομο σαν παιχνιδι ετσι τα ηξερε και τα καταφερνει μια χαρα.τωρα που αρχισαν με την αλφα βητα και να βαζουν λεξεις σε αλφαβητικη σειρα το λεει τραγουδιστα και ειναι ευκολο.δεν ξερω ομως αν ειναι σωστο η δασκαλες θα μας πουν.

Πολύ έξυπνο που έβαλες τα μαθηματικά και τη γλώσσα στην καθημερινότητα του παιδιού σου από νωρίς Very Happy . Έτσι καταλαβαίνει που ακριβώς τον βοηθούν όσα ίσως να θεωρεί βαρετά στο σχολείο..
Όταν πήρα την Α' τάξη, κάλεσα όλους τους γονείς και πέρα από τις απαραίτητες συστάσεις τους έδωσα και ένα ενημερωτικό φυλλάδιο με τρόπους ένταξης των σχολικών μαθημάτων στην καθημερινή μας ζωή. Το ίδιο έκανα και γω στην τάξη. Για παράδειγμα ένα παιδάκι με ρώτησε γιατί πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε? Και του απάντησα με μια ιστοριούλα: Ότι γίνονταν κάποια έργα στη γειτονιά μου και ένας κύριος που δεν ήξερε να διαβάζει, δεν μπόρεσε να αναγνώσει την πινακίδα που έλεγε" ΠΡΟΣΟΧΗ! ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΕΡΓΑ!" και έπεσε μέσα στην τρύπα με συνέπεια να τραυματιστεί. Cool
Γενικά είναι καλό να προσπαθούμε να μεταδώσουμε κάποιες γνώσεις στο παιδάκι μας πριν το σχολείο. Συνήθως αυτό το κάνει η Νηπιαγωγός και διευκολύνει έτσι τη δουλειά μας στην Α' τάξη. Μπορούν όμως να το κάνουν και οι γονείς. Αρκεί να μην επιμένουν και πιέζουν το παιδί να μάθει κάτι, το οποίο στην ουσία καλείται να το γνωρίζει στην φάση της σχολικής ηλικίας.

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamakoulamou έγραψε:
georgia78 έγραψε:εγω νομιζω εξαρτατε απο το παιδακι αλλα τα καταφερνουν και αλλα δυσκολευοντε παντος θελουν και λιγη προετιμασια απο πριν .εμεις για παραδειγμα μαθαμε προσθεση με τα παιχνιδακια του και τα γραμματα απο διαφορες πινακιδες στο δρομο σαν παιχνιδι ετσι τα ηξερε και τα καταφερνει μια χαρα.τωρα που αρχισαν με την αλφα βητα και να βαζουν λεξεις σε αλφαβητικη σειρα το λεει τραγουδιστα και ειναι ευκολο.δεν ξερω ομως αν ειναι σωστο η δασκαλες θα μας πουν.

Πολύ έξυπνο που έβαλες τα μαθηματικά και τη γλώσσα στην καθημερινότητα του παιδιού σου από νωρίς Very Happy . Έτσι καταλαβαίνει που ακριβώς τον βοηθούν όσα ίσως να θεωρεί βαρετά στο σχολείο..
Όταν πήρα την Α' τάξη, κάλεσα όλους τους γονείς και πέρα από τις απαραίτητες συστάσεις τους έδωσα και ένα ενημερωτικό φυλλάδιο με τρόπους ένταξης των σχολικών μαθημάτων στην καθημερινή μας ζωή. Το ίδιο έκανα και γω στην τάξη. Για παράδειγμα ένα παιδάκι με ρώτησε γιατί πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε? Και του απάντησα με μια ιστοριούλα: Ότι γίνονταν κάποια έργα στη γειτονιά μου και ένας κύριος που δεν ήξερε να διαβάζει, δεν μπόρεσε να αναγνώσει την πινακίδα που έλεγε" ΠΡΟΣΟΧΗ! ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΕΡΓΑ!" και έπεσε μέσα στην τρύπα με συνέπεια να τραυματιστεί. Cool
Γενικά είναι καλό να προσπαθούμε να μεταδώσουμε κάποιες γνώσεις στο παιδάκι μας πριν το σχολείο. Συνήθως αυτό το κάνει η Νηπιαγωγός και διευκολύνει έτσι τη δουλειά μας στην Α' τάξη. Μπορούν όμως να το κάνουν και οι γονείς. Αρκεί να μην επιμένουν και πιέζουν το παιδί να μάθει κάτι, το οποίο στην ουσία καλείται να το γνωρίζει στην φάση της σχολικής ηλικίας.
ευχαριστω για την απαντηση σου.το εκανα περισσοτερο γιατι στο πρωτο μου παιδι δεν ειχα τοσο τον χρονο να ασχοληθω και τα βρηκαμε πολυ δυσκολα, τωρα στο δευτερο εμαθα απο τα λαθη και προσπαθω να μην τον πιεζω καθολου, ακολουθω τον δικο του ρυθμο, ακομα και η δασκαλα μας δεν τον πιεζει στην ταξη γιατι οπος μου ειπε ειναι αριστος μαθητης και δεν θελει να του επιβαλετε αυστηρα για να μην τον κανει να βαρεθη .τωρα αρχιζω με τον μικρο προετιμασια παιχνιδι ,ειναι σχεδον 3 και ξερει τραγουδιστα το αλφαβητο και καποιες λεξεις απο διαφημισεις οπως το ικεα οπου και να το δει λεει ικεα.

mariketi

mariketi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MAMAKOULAMOU ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ. Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΗ ΜΑΘΗΤΡΙΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΧΑΖΗ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΣ. ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΝΑ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ ΤΟΥ ΧΩΚΙΝΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΡΕΘΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ.

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mariketi έγραψε:MAMAKOULAMOU ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ. Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΗ ΜΑΘΗΤΡΙΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΧΑΖΗ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΣ. ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΝΑ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ ΤΟΥ ΧΩΚΙΝΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΡΕΘΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ.

Το παιδί σε αυτή την ηλικία μιμείται ότι βλέπει. Αν ο σύζυγος σου διαβάζει αυτά τα βιβλία, τότε η κορούλα σου τον βλέπει και σαν σφουγγαράκι που είναι σε αυτή την ηλικιακή φάση αποτυπώνει την εικόνα στο μυαλό της και τον μιμείται. Έχει πρότυπο τον πατέρα της και θέλει να του μοιάσει. Το ότι της αρέσει να διαβάζει βιβλία, λόγω του πατρικού προτύπου, είναι καλό. Μην ανησυχείς που διαβάζει αυτά τα βιβλία. 'Η ότι θα χάσει το ενδιαφέρον της στο σχολείο αργότερα. Καταρχάς πολλά από όσα διαβάζει πιθανότατα δεν τα κατανοεί κιόλας καθώς μιλάμε για " δύσκολα" βιβλία. Ένας ακόμη λόγος που μπορεί να το κάνει αυτό είναι και η αγάπη που μπορεί να έχει στον πατέρα της. Μπορεί να θέλει μ' αυτόν τον τρόπο να τον προσεγγίσει περισσότερο.
Το θέμα είναι πως δεν πρέπει να ανησυχείς, απλά προσπάθησε εσύ να της εμφυτεύσεις κάπως την παιδική λογοτεχνία, ώστε αυτή η συνήθειά της να της φανεί και χρήσιμη. Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. Wink

mariketi

mariketi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MAMAKOULAMOU ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΘΑ ΞΕΘΑΨΩ ΤΑΔΙΚΑ ΜΟΥ ΒΙΒΛΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΑΧΝΙΑΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΣ ΤΡΒΗΞΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ. ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ! ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ!

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ ρε κοριτσια οσο σκεφτομαι το σχολειο κ τα διαβασματα απο τωρα που ειναι 18 μηνων κατι με πιανει.....

mariketi

mariketi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΜΑΜΑKOULAMOU EYXΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ. ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.

mamakoulamou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mariketi έγραψε:ΜΑΜΑKOULAMOU EYXΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ. ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.



Wink ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΠΙΤΙΟΥ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ - Σελίδα 2 215994 : Very Happy

RENA H.


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπερα μανουλεσ!τωρα η δασκαλα τησ την κραταει κ στα διαλειμματα μεσα μεχρι να τελειωσει τισ εργασιεσ η μικρη, τι να πω δεν ξερω....

mamagoriou29

mamagoriou29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα. Θεωρώ απαράδεκτο να χάνει το παιδί σου τα διαλείμματα του. Ολες οι παιδαγωγικές έρευνες συγκλίνουν ότι το παιδί χρειάζεται λίγη ξεκούραση ανάμεσα στη μελέτη! Σου μιλάω σαν δασκάλα και μάλιστα δασκάλα που εχει πρώτη τάξη!!!

klaramaria

klaramaria
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κι εγώ συμφωνώ! Το παιδί δεν πρεπει να χάνει τα διάλειμματα του. Εγώ προσωπικά δεν έχω αφήσει ποτε παιδάκι μέσα αλλα φυσικα χρησιμοποιώ την απειλή αυτή, μπάς και τελειώσουν όλες τις υποχρεώσεις τους και δε τα έχουν σπίτι .

RENA H.


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
mamagoriou29 έγραψε:Καλησπέρα. Θεωρώ απαράδεκτο να χάνει το παιδί σου τα διαλείμματα του. Ολες οι παιδαγωγικές έρευνες συγκλίνουν ότι το παιδί χρειάζεται λίγη ξεκούραση ανάμεσα στη μελέτη! Σου μιλάω σαν δασκάλα και μάλιστα δασκάλα που εχει πρώτη τάξη!!!
Ακομα κ για το σπιτι κ στην ταξη τησ βαζει παρα παρα πολλα.

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
rena mou eilikrina lypame to koritsaki soy.kryma einai na xanei ta dialimmata ths Crying or Very sad .h gnwmh mou einai na miliseis oso pio grhgora mporeis me th daskala ths.osoi shmmasia exei to na mathei grammata allh tosh exei kai to na einai synaisthimatika kala to paidaki,opos les tis vazei kai polla gia to spiti ara to mwro den exei katholou xrono fantazome na paixei kai na xekourasth,olo ayto mporei na thn kanei na varethei kai na exei provlima stis epomenes taxeis.mila me th daskala kai elpizw na katalavh to provlhma.tha perimenw me agwnia nea sas I love you

mamagoriou29

mamagoriou29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
RENA H. έγραψε:
mamagoriou29 έγραψε:Καλησπέρα. Θεωρώ απαράδεκτο να χάνει το παιδί σου τα διαλείμματα του. Ολες οι παιδαγωγικές έρευνες συγκλίνουν ότι το παιδί χρειάζεται λίγη ξεκούραση ανάμεσα στη μελέτη! Σου μιλάω σαν δασκάλα και μάλιστα δασκάλα που εχει πρώτη τάξη!!!
Ακομα κ για το σπιτι κ στην ταξη τησ βαζει παρα παρα πολλα.
Αχ εμείς οι δάσκαλοι! Η συγκεκριμένη συνάδελφος δεν εχει ακούσει ότι η Ελλάδα ειναι πρώτη σε κατ´ οίκον εργασίες (64%) και τελευταία στους διεθνείς διαγωνισμούς (3%) ενώ η βόρεια Ευρώπη εχει αντίστοιχα ποσοστά εργασιών 5% και επιτυχίες 87%!!! Το μυστικό λοιπόν δεν κρύβεται στην ποσότητα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις