Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
106 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 106 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26Κιλά και θηλασμός - Σελίδα 2 Empty Απ: Κιλά και θηλασμός Κυρ Μάης 26, 2013 11:29 am

zeta86

zeta86
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΟΤΑΝ ΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΕΧΑΣΑ ΚΙΛΑ ΛΟΓΩ ΕΜΕΤΩΝ Κ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ (ΤΑ ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ!)ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΗΡΑ ΚΙΛΑ!!ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ..ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΑΝΕ ΕΙΧΑΝ Κ ΑΥΤΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΑΛΛΕΣ ΔΕΝ ΧΑΝΑΝΕΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Κ ΑΛΛΕΣ ΠΗΡΑ ΜΕΤΑ ΟΠΩΣ ΕΓΩ..ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ..ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΙΤΑ ΝΑΙ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ..ΑΛΛΑ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΣΤΟ ΛΙΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΙΟ ΘΡΕΠΤΙΚΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΝ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟΣ..ΕΠΙΣΗ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Κ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΝΙΩΘΑ ΕΞΟΥΘΕΝΩΜΕΝΗ Κ ΕΤΡΩΓΑ..ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΩ Κ ΧΑΝΩ..

27Κιλά και θηλασμός - Σελίδα 2 Empty Απ: Κιλά και θηλασμός Δευ Μάης 27, 2013 1:36 am

maria_naf79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλημερα και απο μενα!εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα 12 κιλα και ημουν ηδη αρκετα κιλα πανω απο την αρχη με το που γεννησα στην πρωτη εβδομαδα τα εχασα και τα 12 με τη γεννα δηλαδη θηλαζα αποκλειστικα και μεχρι τον τριτο μηνα ειχα χασει αλλα 10 και συγχρονως εμεινα εγκυος στο 2ο παιδι πηρα 12-13 κιλα με το ποπυ γεννησα μεχρι να σαραντησει αυτη τη φορα το μωρο τα εχασα θηλαζα αποκλειστικα μεχρι τωρα που ξεκινησαμε κρεμες ειναι τωρα 6 μηνων και 13 ημερων εχασα αλλα 9 κιλα..γενικα οι γεννες και ο θηλασμος με εκαναν αλλο ανθρωπο ο θηλασμος ειναι το καλυτερο και το παιδι και τη μητερα!

28Κιλά και θηλασμός - Σελίδα 2 Empty Απ: Κιλά και θηλασμός Δευ Μάης 27, 2013 1:58 am

nikolina


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Αν ξεκινάς μια εγκυμοσύνη με επιπλέον κιλά, ίσως πράγματι βοηθάει ο θηλασμός γιατί υπάρχει μεγάλο απόθεμα και ο οργανισμός χάνει πιο εύκολα. Όταν όμως είσαι στα κιλά σου και προσπαθείς να χάσεις τα 4-5 που έχουν μείνει, μπλοκάρει ο μεταβολισμός και δεν φεύγουν με τίποτα..οι περισσότερες γνωστές μου άρχισαν να επανέρχονται αφού τους ήρθε περίοδος..

29Κιλά και θηλασμός - Σελίδα 2 Empty Απ: Κιλά και θηλασμός Δευ Μάης 27, 2013 2:14 am

φρουφρού

φρουφρού
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maria_naf79 έγραψε:καλημερα και απο μενα!εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα 12 κιλα και ημουν ηδη αρκετα κιλα πανω απο την αρχη με το που γεννησα στην πρωτη εβδομαδα τα εχασα και τα 12 με τη γεννα δηλαδη θηλαζα αποκλειστικα και μεχρι τον τριτο μηνα ειχα χασει αλλα 10 και συγχρονως εμεινα εγκυος στο 2ο παιδι πηρα 12-13 κιλα με το ποπυ γεννησα μεχρι να σαραντησει αυτη τη φορα το μωρο τα εχασα θηλαζα αποκλειστικα μεχρι τωρα που ξεκινησαμε κρεμες ειναι τωρα 6 μηνων και 13 ημερων εχασα αλλα 9 κιλα..γενικα οι γεννες και ο θηλασμος με εκαναν αλλο ανθρωπο ο θηλασμος ειναι το καλυτερο και το παιδι και τη μητερα!
κ γω στηριζω τον αποκλειστικο θηλασμο!!!μονο πλεονεκτηματα εχει μητερας κ μωρου!!! Very Happy Very Happy

30Κιλά και θηλασμός - Σελίδα 2 Empty Απ: Κιλά και θηλασμός Δευ Μάης 27, 2013 2:28 am

μπουγάτσας


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
θηλάζω, αλλά δεν φεύγουν με τίποτα. Δεν τρώω, τρώω κανονικά, όπως έτρωγα. Πειράζει που τρώω ένα τοστ το βράδυ? να το κόψω κι αυτό? Δουλειές κάνω..... τι να κάνω δεν ξέρω.....

31Κιλά και θηλασμός - Σελίδα 2 Empty Απ: Κιλά και θηλασμός Δευ Μάης 27, 2013 2:39 am

nikolina


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Φρουφρού εννοείται ότι ο θηλασμός είναι ο κανόνας!εγώ κατάφερα να θηλάσω σχεδόν 9 μήνες και μόνο όφελος αποκόμισα..για το ίδιο το μωρό δεν το συζητάμε είναι αναντικατάστατο το μητρικό γάλα! οι διάφορες σκέψεις για το σώμα και τα κιλά έρχονται μετά και είναι φυσικό γιατί όλες εκτός από μανούλες παραμένουμε και γυναίκες..
μπουγάτσας δεν πρέπει να αγχώνεσαι..προσπάθησε να κρατήσεις σταθερό το πρόγραμμα διατροφής σου και μην ζυγίζεσαι κάθε μέρα..για αρχή βάλε στόχο να μην πάρεις επιπλέον βάρος..

32Κιλά και θηλασμός - Σελίδα 2 Empty Απ: Κιλά και θηλασμός Δευ Μάης 27, 2013 4:26 am

μπουγάτσας


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
με έχετε μπερδέψει οι μισές μου λέτε ότι χάσατε λόγω του θηλασμού και οι υπόλοιπες ότι μόλις σταματήσεις τον θηλασμό χάνονται. Μπορεί κάποια-ος να μου πει επιστημονικά τι γίνεται αν ξέρει?
Εγώ πάντως και θηλάζω και τρώω κανονικά, πρωινό δεκατιανό μεσημεριανό απογευματινό και βραδυνό και κάνω δουλειές και μου έχει έρθει περίοδος, αλλά τίποτα. Είμαστε 7 μηνών και μου λένε ακόμα και στο δρόμο ότι είμαι έγκυος στο δεύτερο!!! Δεν θα είχα πρόβλημα, τα αγαπάω τα παιδιά, αλλά φρικάρω όταν μου το λένε!!!

33Κιλά και θηλασμός - Σελίδα 2 Empty Απ: Κιλά και θηλασμός Δευ Μάης 27, 2013 4:30 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω με τον θηλασμο τα εχασα τα κιλα. αλλα οταν η μικρη ηταν 4 μηνων επαθα θυρεειδιτιδα λοχειας που μου το γυρισε σε υποθειρεειδισμο χασιμοτο και αρχισα να παχαινω παλι κι ας θηλαζα. γιατι δεν το ψαωνεις ετσι? με μια απλη εξεταση αιματος γινεται για να σου λυθει η απορια. αλλιως κατι αλλο εχει γινει και εχει μπλοκαρει ο ογανισμος σου. η κοιλια παντως αργει να φυγει συνηθως στο ετος.

34Κιλά και θηλασμός - Σελίδα 2 Empty Απ: Κιλά και θηλασμός Δευ Μάης 27, 2013 11:28 pm

nikolina


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
trilly έγραψε:εγω με τον θηλασμο τα εχασα τα κιλα. αλλα οταν η μικρη ηταν 4 μηνων επαθα θυρεειδιτιδα λοχειας που μου το γυρισε σε υποθειρεειδισμο χασιμοτο και αρχισα να παχαινω παλι κι ας θηλαζα. γιατι δεν το ψαωνεις ετσι? με μια απλη εξεταση αιματος γινεται για να σου λυθει η απορια. αλλιως κατι αλλο εχει γινει και εχει μπλοκαρει ο ογανισμος σου. η κοιλια παντως αργει να φυγει συνηθως στο ετος.
trilly δηλαδή με τι ρυθμό άρχισες να παίρνεις βάρος ? ήταν αισθητό ότι κάτι δεν πήγαινε καλά ?

35Κιλά και θηλασμός - Σελίδα 2 Empty Απ: Κιλά και θηλασμός Δευ Μάης 27, 2013 11:49 pm

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikolina έγραψε:
trilly έγραψε:εγω με τον θηλασμο τα εχασα τα κιλα. αλλα οταν η μικρη ηταν 4 μηνων επαθα θυρεειδιτιδα λοχειας που μου το γυρισε σε υποθειρεειδισμο χασιμοτο και αρχισα να παχαινω παλι κι ας θηλαζα. γιατι δεν το ψαωνεις ετσι? με μια απλη εξεταση αιματος γινεται για να σου λυθει η απορια. αλλιως κατι αλλο εχει γινει και εχει μπλοκαρει ο ογανισμος σου. η κοιλια παντως αργει να φυγει συνηθως στο ετος.
trilly δηλαδή με τι ρυθμό άρχισες να παίρνεις βάρος ? ήταν αισθητό ότι κάτι δεν πήγαινε καλά ?


ναι βεβαια και ηταν αισθητο. αρχισα να πρηζομαι διοτι αυτα δεν ηταν κιλα, αλλα φοβερη κατακρατηση υγρων. με το χασιμοτο ο μεταβολισμος παυει να δουλευει και δεν χανεις με τιποτα κιλα. συν την κατακρατηση....κλαφτα. τωρα ακριβως τον ρυθμο δεν τον θυμαμαι. για να καταλαβεις εχασα ολα τα κιλα της εγκυμοσυνης (12 ειχα παρει) και τους πρωτους μηνες μετα την γεννα εχασα κι αλλα. εμπαινα σε παλια μου τζιν, απλα με στενευαν λιγο στην μεση γιατι το σωμα μου ειχε αλλαξει με την γεννα, δεν ειχε φυγει η κοιλια. μετα αρχισε να χανεται η μπαλα.

36Κιλά και θηλασμός - Σελίδα 2 Empty Απ: Κιλά και θηλασμός Δευ Μάης 27, 2013 11:53 pm

Christina_Kandi

Christina_Kandi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα!!!Με το θηλασμο καις θερμίδες και μάλιστα χάνεται περίπου μισό κιλό την ημέρα άμα δεν τις αναπληρωνεις!το θέμα από εκεί και πέρα είναι ο μεταβολισμος και το απόθεμα της εγκυμοσύνης!προσωπικα θηλαζω 6 μήνες αποκλειστικά,τρώω σαν βόδια και σαβουριαζω μέχρι αηδιας!και είμαι μείον 4 κιλά από το βάρος που είχα πριν την εγκυμοσύνη!στην εγκυμοσύνη πήρα 10 κιλά.σε ένα μήνα τα είχα χάσει.τωρα μου ήρθε και περίοδος και η γιατρός είπε ότι θα μαζευτεί και η κοιλιά πια.οποτε νομίζω εξαρτάται από την διατροφή και την άσκηση!δε νομίζω ότι οι θηλαζουσες πρέπει να κάνουν δίαιτα,απλά λίγο προσοχή στο τι τρώνε (όχι όπως εγώ,αλλα αυτό είναι άλλο θέμα :-Ρ) από εκεί και πέρα ο,τι σας κάνει να νιώθετε όμορφα και καλύτερα,να το κάνετε!μακαρι να μπορούσα να πάω γυμναστήριο και γω!αλλα επειδή δεν μπορώ τουλάχιστον λίγο περπάτημα και δουλίτσα στο σπίτι κάτι κάνουνε! Smile

37Κιλά και θηλασμός - Σελίδα 2 Empty Απ: Κιλά και θηλασμός Τρι Μάης 28, 2013 12:45 am

bonaki


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Νομίζω τελικά ότι όλα είναι σχετικά...Η κουνιάδα μου με το θηλασμό τα έχανε τα κιλά για πλάκα, εγώ πάλι ήμουν κολλημένη στα +5. Και δεν είχα πάρει και τραγικά πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη (14). Και με το που σταμάτησα το θηλασμό στους 8 μήνες πάλι δεν έχανα (ούτε έπαιρνα καλό αυτό). Τώρα που ξεκίνησα pilates 14 μήνες μετά τον τοκετό σε ένα μήνα (χωρίς δίαιτα-δεν την αντέχω) έπεσα δύο κιλά. Μάλλον είναι θέμα οργανισμού τελικά. Wink

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις