Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
16 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 16 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νατασσα έγραψε:Δεν ξερω αν φταινε κ παντα οι γονεις για παραδειγμα εγω κανω παντα τις δουλειες μ βραδυ ολη μερα σχεδον παιζω μαζι της αν φυγω λιγο για να κανω κατι αλλο τσιριζει το κανει επιτηδες ενω της δινω προσοχη.εξω ειναι ησυχη δεν ζηταει ουτε παιρνει απο αλλα παιδακια.Πιστευω ειναι κ στο παιδακι δεν φταινε παντα οι γονεις
Επίσης να ξέριες ότι τα παιδάκια αλλάζουν κιόλας. Ο Μικρός μου για πράδειγμα μικρότερος ήταν ένα παιδί που δεν ήθελε να πηγαίνει σε άλλα παιδάκια, δεν πείραζε, δεν ζήταγε. Σήμερα στα 3μιση του έχω ένα άλλο παιδί. Ζητάει .πειράζει......έχει παραδειγμα καιτ ον μεγάλο...............

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πάντως η κοπέλα που έγραψε το άρθρο ναι μεν απο την μια είχε δίκιο αλλά απο την άλλη .............μαμά μου Άρθρο: μαζέψτε τα παιδιά σας  - Σελίδα 2 606100 Άρθρο: μαζέψτε τα παιδιά σας  - Σελίδα 2 606100 Άρθρο: μαζέψτε τα παιδιά σας  - Σελίδα 2 606100

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kαι βρήκα και αυτό

Γιατί δεν ακούει όταν λέτε «όχι»; Γιατί έχει… «βρεφική αμνησία»!
POSTED BY THOMAS ON JUN 3, 2013 IN MUST SEE, ΜΩΡΟ ΜΟΥ | 0 COMMENTS


Ίσως τελικά να υπάρχει εξήγηση γιατί το 2 ετών πειραχτήρι σας κλέβει συνεχώς το τηλέφωνό σας και ρίχνει τα κουκλάκια του στη λεκάνη της τουαλέτας – όταν του λέτε «όχι» δεν έχουν ιδέα για τι πράγμα μιλάτε. Μπορεί να καταλαβαίνουν τη στιγμή που του το λέτε, αλλά ξεχνούν λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, με βάση την έρευνα ενός Καναδού επιστήμονα επάνω σε αυτό που αποκαλεί «βρεφική αμνησία». Τα μικρά νήπια τη σκαπουλάρουν με τόσα πράγματα και έχουν έτοιμη πια τη δικαιολογία τους, αντίθετα με εμάς τους ενήλικες!
Από τη Daily Mail:
Ο Dr. Paul Frankland, ένας ανώτερος επιστήμονας του Νοσοκομείου Παίδων του Τορόντο στον Καναδά, υποθέτει πως αυτή η «βρεφική αμνησία» οφείλεται στη ραγδαία ανάπτυξη των νευρικών κυττάρων στον ιππόκαμπο – το τμήμα εκείνο του εγκεφάλου που καταγράφει τα γεγονότα και τα αποθηκεύει ως αναμνήσεις.
Μιας και οι νευρώνες αναπτύσσονται πιο αργά μετά την ηλικία των τριών ετών, μόνο τότε είναι σε θέση το παιδί να διαμορφώσει και να διατηρήσει τη μακρόχρονη μνήμη.
Στην έρευνά του, η οποία παρουσιάστηκε τις προάλλες στην ετήσια συνάντηση της Καναδέζικης Ένωσης Νευροεπιστημών, ο Dr. Frankland εξηγεί πως η ανάπτυξη του ιππόκαμπου είναι ένας παράγοντας για τη «βρεφική αμνησία».
Βιολογικά, ο ρόλος του ιππόκαμπου είναι να καταγράφει όλα τα γεγονότα, καθώς και να τα «αρχειοθετεί» στον εγκέφαλο για μακρόχρονη αποθήκευση.
Κατά τη διάρκεια των πρώτων τριών ετών της ζωής μας όμως, ξοδεύουμε τόση ενέργεια στο να διαμορφώνουμε νέους νευρώνες στον ιππόκαμπο, που η «αρχειοθέτηση» αυτή δε γίνεται ποτέ.
Το πρόβλημα λοιπόν, λέει ο Dr. Frankland, είναι απλά μια περίπτωση υπερφόρτωσης.
Τζάμπα δηλαδή προσπαθείτε όταν θέλετε να πειθαρχήσετε ένα παιδί στην ηλικία των 2 που κάνει τον κόσμο άνω-κάτω, αλλά και όταν τα πηγαίνετε ένα ταξίδι με σκοπό να δημιουργήσουν χαρούμενες αναμνήσεις. Το παιδί δε θα θυμάται τίποτα. Είναι λιγάκι χαριτωμένο που τα μωρουδίστικα κεφαλάκια τους αναπτύσσουν διαρκώς νέους νευρώνες και δε δίνουν σημασία όταν τα φωνάζετε, αλλά δύσκολα το θυμάστε αυτό όταν σας έρχεται με φόρα ένα τουβλάκι στο κεφάλι.

Picolina

Picolina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το κειμενο της κοπελας ηταν "καπως",φαινεται σαν να ηταν καπου,εγινε περιστικο και ηρθε και εγραψε στο φορουμ..Ηταν φρικαρισμενη!!
Εγω προσωπικα δεν ειμαι μαμα,αλλα εχω δουλεψει με παιδια.Εχω παρατηρησει πως αν δεν ειναι με τους γονεις και ειναι με καποιον αλλο,ακουνε πιο πολυ!(ντρεπονται? Very Happy )
Περα απο αυτο πιστευω πως ο καθε γονεας,γνωριζει τι χαρακτηρα εχει το παιδακι του και προσπαθει να επιβληθει,αλλα παιδακι ειναι..Τι να το κανεις??Βεβαια αυτο δεν αναιρει οτι εχουμε δει και αρκετους "αναισθητους" γονεις,οι οποιοι δεν αντιλαμβανονται πως εκτος απο αυτους και το παιδακι τους υπαρχει και αλλος κοσμος στον πλανητη..
Υπαρχουν βεβαια και οι "κουρασμενοι" γονεις..Οι οποιοι ειναι "αναισθητοι" με αιτιολογια...
Ενα παραδειγμα θα πω απο τα πολλα που εχω δει-ζησει ειναι της φιλης μου η κορη ειναι ενα παιδακι που συνεχεια,ζηταει κατι,που προσπαθει να εχει διαρκως την προσοχη της μαμας της,οποτε καποιες στιγμες κουραζεται η φιλη μου (εκτος απο μαμα ειναι και ανθρωπος..) και οταν η μικρη της φωναζει δεν απανταει.Μια μερα λοιπον φωναζε ακαταπαυστα η μικρη "μαμα-μαμΑΑΑΑΑΑΑ-ΜΑΜΑΜΑΑΑΑΑΑ" και ζητουσε συνεχως διαφορα..Της λεω "καλα δε σε ενοχλει ολη αυτη η οχλαγωγια?Απαντησε στο παιδι σου!" και γυριζει και μου λεει "οχι,δε με ενοχλει,αν ηταν αλλο παιδι θα ειχαν σπασει τα νευρα μου,το δικο μου δε με ενοχλει,ειναι δικο μου"!!!Καγκελο εγω...Της λεω "επειδη εγω ουτε μαμα ειμαι,αλλα ουτε ειναι δικη μου η κορη σου,απαντησε σε παρακαλω γιατι πονεσε το κεφαλι μου,ασε που ενοχλουμε τον κοσμο γυρω-γυρω"!
Αυτα....

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Picolina έγραψε:Το κειμενο της κοπελας ηταν "καπως",φαινεται σαν να ηταν καπου,εγινε περιστικο και ηρθε και εγραψε στο φορουμ..Ηταν φρικαρισμενη!!
Εγω προσωπικα δεν ειμαι μαμα,αλλα εχω δουλεψει με παιδια.Εχω παρατηρησει πως αν δεν ειναι με τους γονεις και ειναι με καποιον αλλο,ακουνε πιο πολυ!(ντρεπονται? Very Happy )
Περα απο αυτο πιστευω πως ο καθε γονεας,γνωριζει τι χαρακτηρα εχει το παιδακι του και προσπαθει να επιβληθει,αλλα παιδακι ειναι..Τι να το κανεις??Βεβαια αυτο δεν αναιρει οτι εχουμε δει και αρκετους "αναισθητους" γονεις,οι οποιοι δεν αντιλαμβανονται πως εκτος απο αυτους και το παιδακι τους υπαρχει και αλλος κοσμος στον πλανητη..
Υπαρχουν βεβαια και οι "κουρασμενοι" γονεις..Οι οποιοι ειναι "αναισθητοι" με αιτιολογια...
Ενα παραδειγμα θα πω απο τα πολλα που εχω δει-ζησει ειναι της φιλης μου η κορη ειναι ενα παιδακι που συνεχεια,ζηταει κατι,που προσπαθει να εχει διαρκως την προσοχη της μαμας της,οποτε καποιες στιγμες κουραζεται η φιλη μου (εκτος απο μαμα ειναι και ανθρωπος..) και οταν η μικρη της φωναζει δεν απανταει.Μια μερα λοιπον φωναζε ακαταπαυστα η μικρη "μαμα-μαμΑΑΑΑΑΑΑ-ΜΑΜΑΜΑΑΑΑΑΑ" και ζητουσε συνεχως διαφορα..Της λεω "καλα δε σε ενοχλει ολη αυτη η οχλαγωγια?Απαντησε στο παιδι σου!" και γυριζει και μου λεει "οχι,δε με ενοχλει,αν ηταν αλλο παιδι θα ειχαν σπασει τα νευρα μου,το δικο μου δε με ενοχλει,ειναι δικο μου"!!!Καγκελο εγω...Της λεω "επειδη εγω ουτε μαμα ειμαι,αλλα ουτε ειναι δικη μου η κορη σου,απαντησε σε παρακαλω γιατι πονεσε το κεφαλι μου,ασε που ενοχλουμε τον κοσμο γυρω-γυρω"!
Αυτα....
Πολλές φορές όταν πάμε κάπου παρακαλώ να υπάρχει ένας ''κακός'' που θα τα μαλώσει. Laughing Δεν ξέρω νιώθουν ότι έιναι ξένος και δεν τους παίρνει? Ντρέπονται? Ξέρουν πως ότι και να κάνει η μαμά δεν θα τους σκοτώσει κιόλας? Δεν ξέρω. Αν όμως βρεθέι κανένας χριστιανός και τους μπήξει την φωνή σύνηθως κάνοντας νόημα σε εμένα θέλω να τον κάνω εικόνισμα Laughing Τώρα ως προς το τελευταίο και εγώ το έχω κάνει. Το έιπα κιόλας. Τον άφησα να κλαίει-τσιρίζει γιατί δεν ήξερα πως να τον σταματήσω. Μάλλον ήξερα...να του κάνω το χατήρι. Και εκεί νομίζω ότι πατάνε όταν βγαίνουν έξω. ¨οτι θα υποκύψεις λόγω του κόσμου και για αυτό αντιδρούν έτσι. Στο σπίτι δεν υπάρχει καμία περιπτωση να γίνει αυτό γιατί υπάρχουν οι επιπτώσεις. και να τους πάρεις να φύγεις ουρλιάζουν ακόμα περισσότερο. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να ενοχλώ αλλά δεν έχεις πολλές επιλογές. Ή κάνεις τα κέφια τους οπότε το έχασε το παιχνίδι ή τους δίνεις να καταλάβουν ότι αυτά δεν πιάνουν όπου και να είσαι. Δεν έχει άμεσο αποτέλεσμα αλλά έχει. Για αυτό όσοι δεν έχετε παιδάκια ή ακόμα και όσοι έχετε καταλάβετε και εμάς λίγο.Αν σας ενοχλέι μια μας ενοχλεί 10 που ενοχλούμε εσάς και ίσως να μας λέτε και γαιδούρες αλλά.................... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πρίν γίνω μαμά έλεγα ''το παιδάκι σου και το σκυλάκι σου όπως το μάθεις''. Είχα και στο μυαλό μου την δική μου μάνα που ενώ είχε τρια παιδιά το σπίτι ήταν στην εντέλεια και ώπου πηγαίναμε ήμασταν Παναγίες. οτάν έγινα μαμά έβλα κα΄τω τα πράγματα και είδα τι διαφορά ε΄χω ε΄γω με την μαμά μου και τις μαμάδες των συμομήλικων μου.
1 )Εμείς μεγαλώσαμε στις αλάνες. Βγαίναμε απο τις 9 το πρώι γυρίζαμε στις 1 και μετά ξανά στις 5 ως τις 8-9 το βράδυ απο ηλικία 5-6 ετών. Shocked Το σπίτι για αυτό ήταν πάντα καθαρό νοικοκυρεμένο . Δεν μέναμε μέσα πάρα για ύπνο φαγητό και μπάνιο.
2) Η μαμά μου όταν ήθελε να πάει κάπου μας αφηνε στην Κυρα Αθηνά την γειτόνισσα, Στην Κυρα Γιάννα άλλη γειτόνισσα και γενικώς η μια βοηθούσε την άλλη αφού ούτε οι παιδεραστείες ούτε το εμπόριο κλπ είχαμε ακούσει ποτέ.
3) Επίσης ήμασταν ήσυχοι όταν βγαίναμε έξω και δεν ζητάγαμε ποτέ όσο και να μας έπεφταν τα σάλια στο πάτωμα γιατί......αν δεν είμασταν τα χαστούκια έπεφταν απο τον δρόμο μέχρι να γυρίσουμε σπίτι και όταν γυρνούσαμε και το μάθαινε ο μπαμπάς τις τρώγαμε και απο εκεί.
4) Δεν λερώναμε ποτε για τον ίδιο με το 3 (ακούμπησες το τζάμι??????????? Χαστούκι για να σου βρίσκεται)
5) Απο ηλικία 9-10 ετών περνούσαμε λεωφόρους και πηγαίναμε μόνοι μας σχολείο
6) απο ηλικία 12 ετών κάναμε διαδρομές με λεωφορείο(περισσότερο τα αδερφια μου που ήταν και μεγαλύτερα) Shocked άρα η μαμά μας δεν χρειαζόταν να μας πάει κάπου...Πηγαίναμε μόνοι μας. Αγγλικά, προπονήσεις κλπ.
7) η μαμά μου ποτέ δεν μας έκανε πάρτι -γενέθλεια ώστενα χαλάμε το σπίτι δεν μας ενοχλούσε κιόλας γιατί δεν έκαναν και πολλοί.
Cool Παιχνίδι μας έπαιρνε μόνο ο Αγιος Βασίλης τα Χριστούγεννα και άντε αλλά 2-3 μέσα στην χρονιά λόγω γιορτής κλπ δεν γκρινιάζαμε ποτέ σε παιχνιδάδικα και ψιλικατζίδικα γιατί υπήρχε και το χαστούκι που λέγαμε και ήταν κρίμα να το φαμε αφού δεν υπήρχε περίπτωση να πάρουμε.

Μάλλον οι διαφορές είναι μεγάλες. Και νομίζω όσες έιναι άνω των 30 κάτι τους θυμίζει..........................

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
.........................

donna

donna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ede έγραψε:Πρίν γίνω μαμά έλεγα ''το παιδάκι σου και το σκυλάκι σου όπως το μάθεις''. Είχα και στο μυαλό μου την δική μου μάνα που ενώ είχε τρια παιδιά το σπίτι ήταν στην εντέλεια και ώπου πηγαίναμε ήμασταν Παναγίες. οτάν έγινα μαμά έβλα κα΄τω τα πράγματα και είδα τι διαφορά ε΄χω ε΄γω με την μαμά μου και τις μαμάδες των συμομήλικων μου.
1 )Εμείς μεγαλώσαμε στις αλάνες. Βγαίναμε απο τις 9 το πρώι γυρίζαμε στις 1 και μετά ξανά στις 5 ως τις 8-9 το βράδυ απο ηλικία 5-6 ετών. Shocked Το σπίτι για αυτό ήταν πάντα καθαρό νοικοκυρεμένο . Δεν μέναμε μέσα πάρα για ύπνο φαγητό και μπάνιο.
2) Η μαμά μου όταν ήθελε να πάει κάπου μας αφηνε στην Κυρα Αθηνά την γειτόνισσα, Στην Κυρα Γιάννα άλλη γειτόνισσα και γενικώς η μια βοηθούσε την άλλη αφού ούτε οι παιδεραστείες ούτε το εμπόριο κλπ είχαμε ακούσει ποτέ.
3) Επίσης ήμασταν ήσυχοι όταν βγαίναμε έξω και δεν ζητάγαμε ποτέ όσο και να μας έπεφταν τα σάλια στο πάτωμα γιατί......αν δεν είμασταν τα χαστούκια έπεφταν απο τον δρόμο μέχρι να γυρίσουμε σπίτι και όταν γυρνούσαμε και το μάθαινε ο μπαμπάς τις τρώγαμε και απο εκεί.
4) Δεν λερώναμε ποτε για τον ίδιο με το 3 (ακούμπησες το τζάμι??????????? Χαστούκι για να σου βρίσκεται)
5) Απο ηλικία 9-10 ετών περνούσαμε λεωφόρους και πηγαίναμε μόνοι μας σχολείο
6) απο ηλικία 12 ετών κάναμε διαδρομές με λεωφορείο(περισσότερο τα αδερφια μου που ήταν και μεγαλύτερα) Shocked άρα η μαμά μας δεν χρειαζόταν να μας πάει κάπου...Πηγαίναμε μόνοι μας. Αγγλικά, προπονήσεις κλπ.
7) η μαμά μου ποτέ δεν μας έκανε πάρτι -γενέθλεια ώστενα χαλάμε το σπίτι δεν μας ενοχλούσε κιόλας γιατί δεν έκαναν και πολλοί.
Cool Παιχνίδι μας έπαιρνε μόνο ο Αγιος Βασίλης τα Χριστούγεννα και άντε αλλά 2-3 μέσα στην χρονιά λόγω γιορτής κλπ δεν γκρινιάζαμε ποτέ σε παιχνιδάδικα και ψιλικατζίδικα γιατί υπήρχε και το χαστούκι που λέγαμε και ήταν κρίμα να το φαμε αφού δεν υπήρχε περίπτωση να πάρουμε.

Μάλλον οι διαφορές είναι μεγάλες. Και νομίζω όσες έιναι άνω των 30 κάτι τους θυμίζει..........................

Εμενα με εχεις καλυψει! Very Happy
Σε γενικες γραμμες ετσι ηταν και το δικο μας μοτιβο.
Να προσθεσω οτι οταν πηγαιναμε επισκεψεις ειμασταν παναγιτσες! τουλαχιστον αυτο εγω, καταφερα να το περασω στα πιτσιρικια μου. Σεβασμο και ευγενεια στα ξενα σπιτια....ενταξει, στο σπιτι μας υπαρχει μια χαλαροτητα αλλα οι συμβουλες δεν σταματουν ποτε!

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:Πρίν γίνω μαμά έλεγα ''το παιδάκι σου και το σκυλάκι σου όπως το μάθεις''. Είχα και στο μυαλό μου την δική μου μάνα που ενώ είχε τρια παιδιά το σπίτι ήταν στην εντέλεια και ώπου πηγαίναμε ήμασταν Παναγίες. οτάν έγινα μαμά έβλα κα΄τω τα πράγματα και είδα τι διαφορά ε΄χω ε΄γω με την μαμά μου και τις μαμάδες των συμομήλικων μου.
1 )Εμείς μεγαλώσαμε στις αλάνες. Βγαίναμε απο τις 9 το πρώι γυρίζαμε στις 1 και μετά ξανά στις 5 ως τις 8-9 το βράδυ απο ηλικία 5-6 ετών. Shocked Το σπίτι για αυτό ήταν πάντα καθαρό νοικοκυρεμένο . Δεν μέναμε μέσα πάρα για ύπνο φαγητό και μπάνιο.
2) Η μαμά μου όταν ήθελε να πάει κάπου μας αφηνε στην Κυρα Αθηνά την γειτόνισσα, Στην Κυρα Γιάννα άλλη γειτόνισσα και γενικώς η μια βοηθούσε την άλλη αφού ούτε οι παιδεραστείες ούτε το εμπόριο κλπ είχαμε ακούσει ποτέ.
3) Επίσης ήμασταν ήσυχοι όταν βγαίναμε έξω και δεν ζητάγαμε ποτέ όσο και να μας έπεφταν τα σάλια στο πάτωμα γιατί......αν δεν είμασταν τα χαστούκια έπεφταν απο τον δρόμο μέχρι να γυρίσουμε σπίτι και όταν γυρνούσαμε και το μάθαινε ο μπαμπάς τις τρώγαμε και απο εκεί.
4) Δεν λερώναμε ποτε για τον ίδιο με το 3 (ακούμπησες το τζάμι??????????? Χαστούκι για να σου βρίσκεται)
5) Απο ηλικία 9-10 ετών περνούσαμε λεωφόρους και πηγαίναμε μόνοι μας σχολείο
6) απο ηλικία 12 ετών κάναμε διαδρομές με λεωφορείο(περισσότερο τα αδερφια μου που ήταν και μεγαλύτερα) Shocked άρα η μαμά μας δεν χρειαζόταν να μας πάει κάπου...Πηγαίναμε μόνοι μας. Αγγλικά, προπονήσεις κλπ.
7) η μαμά μου ποτέ δεν μας έκανε πάρτι -γενέθλεια ώστενα χαλάμε το σπίτι δεν μας ενοχλούσε κιόλας γιατί δεν έκαναν και πολλοί.
Cool Παιχνίδι μας έπαιρνε μόνο ο Αγιος Βασίλης τα Χριστούγεννα και άντε αλλά 2-3 μέσα στην χρονιά λόγω γιορτής κλπ δεν γκρινιάζαμε ποτέ σε παιχνιδάδικα και ψιλικατζίδικα γιατί υπήρχε και το χαστούκι που λέγαμε και ήταν κρίμα να το φαμε αφού δεν υπήρχε περίπτωση να πάρουμε.

Μάλλον οι διαφορές είναι μεγάλες. Και νομίζω όσες έιναι άνω των 30 κάτι τους θυμίζει..........................
και κατω των 30 ede μου!!!εγω μεγαλωσα σε χωριο και ηταν οπως τα περιγραφεις χωρις τα χαστιυκια βεβαια..δεν χρειαστικε ποτε.σε εμας υπηρχε μονο η ματια.βλεμμα και καταλαβαιναμε οτι αυτο δεν πρεπει.ομως αυτο που λες ειναι.ειχαμε τοση ελευθερια που δεν ζητιυσαμε τιποτα δεν κλαιγαμε χωρις λογο.βασικα δεν θυμαμαι να ενιχλω την μαμα μου.παιζαμε μονα μας ομορφα κ ωραια!!εντομεταξυ ρεζιλι εγινα παλι στη θαλασσα με τις φωνες μου!!! Embarassed

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι πωπωωωωω η ματιά. τι ματιά ήταν αυτή Θεε μου. Και το σήκωμα των φρυδιών που σήμαινε όχι. μετά αν θες ας έκανες και διαφορετικά. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Ρεζιλεύτηκες εεεε?????? Χαχαχχα Καλά να πάθεις και με την κοιλιά τούρλα σε φαντάζομαι ....ετσι ήμουν έγω πέρυσι Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:ναι πωπωωωωω η ματιά. τι ματιά ήταν αυτή Θεε μου. Και το σήκωμα των φρυδιών που σήμαινε όχι. μετά αν θες ας έκανες και διαφορετικά. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Ρεζιλεύτηκες εεεε?????? Χαχαχχα Καλά να πάθεις και με την κοιλιά τούρλα σε φαντάζομαι ....ετσι ήμουν έγω πέρυσι Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
ε κοιτα τουρλα δεν ειναι αλλα ενα μικρο κοιλακι υπαρχει...ματια που λες και αρκουσε.δεν υπηρχε φωνη.αχ ωραια χρονακια.και οι γονεις ξεγνιαστοι και τα παιδακια ελευθερα.τωρα ουτε στην αυλη δεν ειναι να μεινουν μονα.η θα στο κλεψουν η θα ανοιξει την αυλοπορτα και αντε να το βρεις.

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν ξερω αν εχει να κανει μονο με το ποσο περιορισμενος εισαι στο χωρο. Εγω μεγαλωσε στο κεντρο της Αθηνας, σε διαμερισμα μαζι με τα 2 αδερφια μου, αλλα θυμαμα, και επειδη ειχα μια σχετικη συζητηση με την μητερα μου προσφατα, οτι ξεραμε απο πολυ μικρη ηλικια τα ορια μας, και ειδικα οταν ειμασταν εξω, και με αλλα παιδια που μπορει να ηταν πιο ζωηρα και να χαλουσαν τον κοσμο, ξεραμε μεχρι που μας επερνε. Και αν και ποτε κανεις απο τους τρεις μας δεν εφγαε χαστουκι απο τους γονεις, το βλεμμα τους και μονο μας εφτανε για να μαζευτουμε.

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:Δεν ξερω αν εχει να κανει μονο με το ποσο περιορισμενος εισαι στο χωρο. Εγω μεγαλωσε στο κεντρο της Αθηνας, σε διαμερισμα μαζι με τα 2 αδερφια μου, αλλα θυμαμα, και επειδη ειχα μια σχετικη συζητηση με την μητερα μου προσφατα, οτι ξεραμε απο πολυ μικρη ηλικια τα ορια μας, και ειδικα οταν ειμασταν εξω, και με αλλα παιδια που μπορει να ηταν πιο ζωηρα και να χαλουσαν τον κοσμο, ξεραμε μεχρι που μας επερνε. Και αν και ποτε κανεις απο τους τρεις μας δεν εφγαε χαστουκι απο τους γονεις, το βλεμμα τους και μονο μας εφτανε για να μαζευτουμε.
σωστα ειναι και τα ορια που μας βαζαν και τα κρατουσαμε.ξερεις τι ομως;τοτε ξεραμε οτι αν δεν εχουμε σωστη συμπεειφορα δεν θα παμε βολτα δεν θα φαμε παγωτο η οτι αλλο.τωρα τα σημερινα παιδια που εχουν καθε μερα τα παντα αν τους πεις"ωραια εκανες αυτη την ασχημη πραξη;δεν εχει κουνιες."θα σε ζαλισει με την φκρινια ωσπου θα αναγκαστεις να το πας.δεν τους εχουμε μαθει νομιζω να χανουν.τουλαχιστον εγω σπανια τους χαλαω χατηρι ακομα και αν δεν το δικαιουντε αλλα προκειμενου να ακουω γκρινια ολη μερα....υποκιπτω!!το ξερω πως αυτο ειναι το μεγαλυτερο λαθος μα δεν αντεχω να ακουσω αλλα γκρινια.τουλαχιστον ετσι για λιγο θα ηρεμισουν.κοριτσια τα σημερινα παιδια θελιυν να εχεις απεριοριστη υπομονη!!αναρωτιεμαι πψς οι δασκαλες τα καταφερνουν!!

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:Δεν ξερω αν εχει να κανει μονο με το ποσο περιορισμενος εισαι στο χωρο. Εγω μεγαλωσε στο κεντρο της Αθηνας, σε διαμερισμα μαζι με τα 2 αδερφια μου, αλλα θυμαμα, και επειδη ειχα μια σχετικη συζητηση με την μητερα μου προσφατα, οτι ξεραμε απο πολυ μικρη ηλικια τα ορια μας, και ειδικα οταν ειμασταν εξω, και με αλλα παιδια που μπορει να ηταν πιο ζωηρα και να χαλουσαν τον κοσμο, ξεραμε μεχρι που μας επερνε. Και αν και ποτε κανεις απο τους τρεις μας δεν εφγαε χαστουκι απο τους γονεις, το βλεμμα τους και μονο μας εφτανε για να μαζευτουμε.
σωστα ειναι και τα ορια που μας βαζαν και τα κρατουσαμε.ξερεις τι ομως;τοτε ξεραμε οτι αν δεν εχουμε σωστη συμπεειφορα δεν θα παμε βολτα δεν θα φαμε παγωτο η οτι αλλο.τωρα τα σημερινα παιδια που εχουν καθε μερα τα παντα αν τους πεις"ωραια εκανες αυτη την ασχημη πραξη;δεν εχει κουνιες."θα σε ζαλισει με την φκρινια ωσπου θα αναγκαστεις να το πας.δεν τους εχουμε μαθει νομιζω να χανουν.τουλαχιστον εγω σπανια τους χαλαω χατηρι ακομα και αν δεν το δικαιουντε αλλα προκειμενου να ακουω γκρινια ολη μερα....υποκιπτω!!το ξερω πως αυτο ειναι το μεγαλυτερο λαθος μα δεν αντεχω να ακουσω αλλα γκρινια.τουλαχιστον ετσι για λιγο θα ηρεμισουν.κοριτσια τα σημερινα παιδια θελιυν να εχεις απεριοριστη υπομονη!!αναρωτιεμαι πψς οι δασκαλες τα καταφερνουν!!

Ναι αλλα αυτο που λες εγω δεν το καταλαβαινω. Γιατι να μαθαινεις σε ενα παιδι οτι μπορει να εχει τα πατα αρκει να γκρινιαξει;; Και πως γινεται να μην τους μαθαινουμε και ορια, και οτι δεν γινεται να γινει το δικο τους παντα; και να υποκυπτουμε συνεχεια. Θεωρω οτι αυτο εχει κακο αντικτοιπο στο παιδι και οχι μονο για τωρα, αλλα και μετεπειτα στη ζωη του. Αν καποιος απο μικρος δεν εχει μαθει να εχει ορια και να χανει, και εχει μαθει να του γινονται τα χατηρια αρκει να γκρινιαξει, ποσο καλο ειναι αυτο για την ενηλικη ζωη του; Καταλαβαινω οτι ειναι τρομερα δυσκολο, αφου και εγω που εχω μονο ενα παιδι, κανω αγωνα για να μην την κακομαθω. Μεχρι τωρα εχω καταφερει να μην υποκειπτω σε καμια γκρινια της οσο δυσκολο και ανυποφορο και ας μου ειναι μερικες φορες. Δεν ξερω τι θα γινει στο μελλον, γιατι σιγουρα τιποτα δεν ειναι ευκολο, αλλα τα παιδια πρεπει να μεγαλωνουν με ορια. Και οχι τοσο για να μην ζαλιζουν ενας, αλλα για να ειναι ενταξει και στην μετεπειτα ζωη τους.

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:Δεν ξερω αν εχει να κανει μονο με το ποσο περιορισμενος εισαι στο χωρο. Εγω μεγαλωσε στο κεντρο της Αθηνας, σε διαμερισμα μαζι με τα 2 αδερφια μου, αλλα θυμαμα, και επειδη ειχα μια σχετικη συζητηση με την μητερα μου προσφατα, οτι ξεραμε απο πολυ μικρη ηλικια τα ορια μας, και ειδικα οταν ειμασταν εξω, και με αλλα παιδια που μπορει να ηταν πιο ζωηρα και να χαλουσαν τον κοσμο, ξεραμε μεχρι που μας επερνε. Και αν και ποτε κανεις απο τους τρεις μας δεν εφγαε χαστουκι απο τους γονεις, το βλεμμα τους και μονο μας εφτανε για να μαζευτουμε.
σωστα ειναι και τα ορια που μας βαζαν και τα κρατουσαμε.ξερεις τι ομως;τοτε ξεραμε οτι αν δεν εχουμε σωστη συμπεειφορα δεν θα παμε βολτα δεν θα φαμε παγωτο η οτι αλλο.τωρα τα σημερινα παιδια που εχουν καθε μερα τα παντα αν τους πεις"ωραια εκανες αυτη την ασχημη πραξη;δεν εχει κουνιες."θα σε ζαλισει με την φκρινια ωσπου θα αναγκαστεις να το πας.δεν τους εχουμε μαθει νομιζω να χανουν.τουλαχιστον εγω σπανια τους χαλαω χατηρι ακομα και αν δεν το δικαιουντε αλλα προκειμενου να ακουω γκρινια ολη μερα....υποκιπτω!!το ξερω πως αυτο ειναι το μεγαλυτερο λαθος μα δεν αντεχω να ακουσω αλλα γκρινια.τουλαχιστον ετσι για λιγο θα ηρεμισουν.κοριτσια τα σημερινα παιδια θελιυν να εχεις απεριοριστη υπομονη!!αναρωτιεμαι πψς οι δασκαλες τα καταφερνουν!!

Ναι αλλα αυτο που λες εγω δεν το καταλαβαινω. Γιατι να μαθαινεις σε ενα παιδι οτι μπορει να εχει τα πατα αρκει να γκρινιαξει;; Και πως γινεται να μην τους μαθαινουμε και ορια, και οτι δεν γινεται να γινει το δικο τους παντα; και να υποκυπτουμε συνεχεια. Θεωρω οτι αυτο εχει κακο αντικτοιπο στο παιδι και οχι μονο για τωρα, αλλα και μετεπειτα στη ζωη του. Αν καποιος απο μικρος δεν εχει μαθει να εχει ορια και να χανει, και εχει μαθει να του γινονται τα χατηρια αρκει να γκρινιαξει, ποσο καλο ειναι αυτο για την ενηλικη ζωη του; Καταλαβαινω οτι ειναι τρομερα δυσκολο, αφου και εγω που εχω μονο ενα παιδι, κανω αγωνα για να μην την κακομαθω. Μεχρι τωρα εχω καταφερει να μην υποκειπτω σε καμια γκρινια της οσο δυσκολο και ανυποφορο και ας μου ειναι μερικες φορες. Δεν ξερω τι θα γινει στο μελλον, γιατι σιγουρα τιποτα δεν ειναι ευκολο, αλλα τα παιδια πρεπει να μεγαλωνουν με ορια. Και οχι τοσο για να μην ζαλιζουν ενας, αλλα για να ειναι ενταξει και στην μετεπειτα ζωη τους.
σε οσα λες σαν θεωρια συμφωνω..στην πραξη ομως μου ειναι πολυ δυσκολο να τους πω οχι οταν λαχταρανε κατι.δεν σημαινει ομως αυτο οτι δεν υπαρχει τιμωρια..βασικα στην μεγαλη το κιυμπι για να συμορφωνετε σε ωρες εντονης γκρινιας της κεω να πηγαινει στο δωματιο της ωσπου να ηρεμισει κ πιανει.ηρεμει αμεσως για να βγει.στην μικρη ακομα προσπαθω.

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:Δεν ξερω αν εχει να κανει μονο με το ποσο περιορισμενος εισαι στο χωρο. Εγω μεγαλωσε στο κεντρο της Αθηνας, σε διαμερισμα μαζι με τα 2 αδερφια μου, αλλα θυμαμα, και επειδη ειχα μια σχετικη συζητηση με την μητερα μου προσφατα, οτι ξεραμε απο πολυ μικρη ηλικια τα ορια μας, και ειδικα οταν ειμασταν εξω, και με αλλα παιδια που μπορει να ηταν πιο ζωηρα και να χαλουσαν τον κοσμο, ξεραμε μεχρι που μας επερνε. Και αν και ποτε κανεις απο τους τρεις μας δεν εφγαε χαστουκι απο τους γονεις, το βλεμμα τους και μονο μας εφτανε για να μαζευτουμε.
σωστα ειναι και τα ορια που μας βαζαν και τα κρατουσαμε.ξερεις τι ομως;τοτε ξεραμε οτι αν δεν εχουμε σωστη συμπεειφορα δεν θα παμε βολτα δεν θα φαμε παγωτο η οτι αλλο.τωρα τα σημερινα παιδια που εχουν καθε μερα τα παντα αν τους πεις"ωραια εκανες αυτη την ασχημη πραξη;δεν εχει κουνιες."θα σε ζαλισει με την φκρινια ωσπου θα αναγκαστεις να το πας.δεν τους εχουμε μαθει νομιζω να χανουν.τουλαχιστον εγω σπανια τους χαλαω χατηρι ακομα και αν δεν το δικαιουντε αλλα προκειμενου να ακουω γκρινια ολη μερα....υποκιπτω!!το ξερω πως αυτο ειναι το μεγαλυτερο λαθος μα δεν αντεχω να ακουσω αλλα γκρινια.τουλαχιστον ετσι για λιγο θα ηρεμισουν.κοριτσια τα σημερινα παιδια θελιυν να εχεις απεριοριστη υπομονη!!αναρωτιεμαι πψς οι δασκαλες τα καταφερνουν!!

Ναι αλλα αυτο που λες εγω δεν το καταλαβαινω. Γιατι να μαθαινεις σε ενα παιδι οτι μπορει να εχει τα πατα αρκει να γκρινιαξει;; Και πως γινεται να μην τους μαθαινουμε και ορια, και οτι δεν γινεται να γινει το δικο τους παντα; και να υποκυπτουμε συνεχεια. Θεωρω οτι αυτο εχει κακο αντικτοιπο στο παιδι και οχι μονο για τωρα, αλλα και μετεπειτα στη ζωη του. Αν καποιος απο μικρος δεν εχει μαθει να εχει ορια και να χανει, και εχει μαθει να του γινονται τα χατηρια αρκει να γκρινιαξει, ποσο καλο ειναι αυτο για την ενηλικη ζωη του; Καταλαβαινω οτι ειναι τρομερα δυσκολο, αφου και εγω που εχω μονο ενα παιδι, κανω αγωνα για να μην την κακομαθω. Μεχρι τωρα εχω καταφερει να μην υποκειπτω σε καμια γκρινια της οσο δυσκολο και ανυποφορο και ας μου ειναι μερικες φορες. Δεν ξερω τι θα γινει στο μελλον, γιατι σιγουρα τιποτα δεν ειναι ευκολο, αλλα τα παιδια πρεπει να μεγαλωνουν με ορια. Και οχι τοσο για να μην ζαλιζουν ενας, αλλα για να ειναι ενταξει και στην μετεπειτα ζωη τους.
σε οσα λες σαν θεωρια συμφωνω..στην πραξη ομως μου ειναι πολυ δυσκολο να τους πω οχι οταν λαχταρανε κατι.δεν σημαινει ομως αυτο οτι δεν υπαρχει τιμωρια..βασικα στην μεγαλη το κιυμπι για να συμορφωνετε σε ωρες εντονης γκρινιας της κεω να πηγαινει στο δωματιο της ωσπου να ηρεμισει κ πιανει.ηρεμει αμεσως για να βγει.στην μικρη ακομα προσπαθω.

Καλα και εγω σαν θεωρεια τ αλεω γιατι εχω ενα παιδι 13 μηνων.Ποσο πια να κανει χαμο!! Ομως το τι λαχταρανε εμενα δεν μου λεει κατι. Δεν θεωρω οτι δινουμε ασυδοτα οτι μπορουμε αναλογα με τις οικονομικες μας δυνατοτητες στα παιδια μας. Γιατι ναι μεν τωρα ειναι μικρα και δεν μας πολυφαινεται ολο αυτο καπως, αλλα τα παιδια μεγαλωνουν και οι συνηθειες μενουν.

vicky75

vicky75
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ede έγραψε:Πρίν γίνω μαμά έλεγα ''το παιδάκι σου και το σκυλάκι σου όπως το μάθεις''. Είχα και στο μυαλό μου την δική μου μάνα που ενώ είχε τρια παιδιά το σπίτι ήταν στην εντέλεια και ώπου πηγαίναμε ήμασταν Παναγίες. οτάν έγινα μαμά έβλα κα΄τω τα πράγματα και είδα τι διαφορά ε΄χω ε΄γω με την μαμά μου και τις μαμάδες των συμομήλικων μου.
1 )Εμείς μεγαλώσαμε στις αλάνες. Βγαίναμε απο τις 9 το πρώι γυρίζαμε στις 1 και μετά ξανά στις 5 ως τις 8-9 το βράδυ απο ηλικία 5-6 ετών. Shocked Το σπίτι για αυτό ήταν πάντα καθαρό νοικοκυρεμένο . Δεν μέναμε μέσα πάρα για ύπνο φαγητό και μπάνιο.
2) Η μαμά μου όταν ήθελε να πάει κάπου μας αφηνε στην Κυρα Αθηνά την γειτόνισσα, Στην Κυρα Γιάννα άλλη γειτόνισσα και γενικώς η μια βοηθούσε την άλλη αφού ούτε οι παιδεραστείες ούτε το εμπόριο κλπ είχαμε ακούσει ποτέ.
3) Επίσης ήμασταν ήσυχοι όταν βγαίναμε έξω και δεν ζητάγαμε ποτέ όσο και να μας έπεφταν τα σάλια στο πάτωμα γιατί......αν δεν είμασταν τα χαστούκια έπεφταν απο τον δρόμο μέχρι να γυρίσουμε σπίτι και όταν γυρνούσαμε και το μάθαινε ο μπαμπάς τις τρώγαμε και απο εκεί.
4) Δεν λερώναμε ποτε για τον ίδιο με το 3 (ακούμπησες το τζάμι??????????? Χαστούκι για να σου βρίσκεται)
5) Απο ηλικία 9-10 ετών περνούσαμε λεωφόρους και πηγαίναμε μόνοι μας σχολείο
6) απο ηλικία 12 ετών κάναμε διαδρομές με λεωφορείο(περισσότερο τα αδερφια μου που ήταν και μεγαλύτερα) Shocked άρα η μαμά μας δεν χρειαζόταν να μας πάει κάπου...Πηγαίναμε μόνοι μας. Αγγλικά, προπονήσεις κλπ.
7) η μαμά μου ποτέ δεν μας έκανε πάρτι -γενέθλεια ώστενα χαλάμε το σπίτι δεν μας ενοχλούσε κιόλας γιατί δεν έκαναν και πολλοί.
Cool Παιχνίδι μας έπαιρνε μόνο ο Αγιος Βασίλης τα Χριστούγεννα και άντε αλλά 2-3 μέσα στην χρονιά λόγω γιορτής κλπ δεν γκρινιάζαμε ποτέ σε παιχνιδάδικα και ψιλικατζίδικα γιατί υπήρχε και το χαστούκι που λέγαμε και ήταν κρίμα να το φαμε αφού δεν υπήρχε περίπτωση να πάρουμε.

Μάλλον οι διαφορές είναι μεγάλες. Και νομίζω όσες έιναι άνω των 30 κάτι τους θυμίζει..........................

πω πω...τι ειπες ωρα ? με καλυψες !

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:Δεν ξερω αν εχει να κανει μονο με το ποσο περιορισμενος εισαι στο χωρο. Εγω μεγαλωσε στο κεντρο της Αθηνας, σε διαμερισμα μαζι με τα 2 αδερφια μου, αλλα θυμαμα, και επειδη ειχα μια σχετικη συζητηση με την μητερα μου προσφατα, οτι ξεραμε απο πολυ μικρη ηλικια τα ορια μας, και ειδικα οταν ειμασταν εξω, και με αλλα παιδια που μπορει να ηταν πιο ζωηρα και να χαλουσαν τον κοσμο, ξεραμε μεχρι που μας επερνε. Και αν και ποτε κανεις απο τους τρεις μας δεν εφγαε χαστουκι απο τους γονεις, το βλεμμα τους και μονο μας εφτανε για να μαζευτουμε.
σωστα ειναι και τα ορια που μας βαζαν και τα κρατουσαμε.ξερεις τι ομως;τοτε ξεραμε οτι αν δεν εχουμε σωστη συμπεειφορα δεν θα παμε βολτα δεν θα φαμε παγωτο η οτι αλλο.τωρα τα σημερινα παιδια που εχουν καθε μερα τα παντα αν τους πεις"ωραια εκανες αυτη την ασχημη πραξη;δεν εχει κουνιες."θα σε ζαλισει με την φκρινια ωσπου θα αναγκαστεις να το πας.δεν τους εχουμε μαθει νομιζω να χανουν.τουλαχιστον εγω σπανια τους χαλαω χατηρι ακομα και αν δεν το δικαιουντε αλλα προκειμενου να ακουω γκρινια ολη μερα....υποκιπτω!!το ξερω πως αυτο ειναι το μεγαλυτερο λαθος μα δεν αντεχω να ακουσω αλλα γκρινια.τουλαχιστον ετσι για λιγο θα ηρεμισουν.κοριτσια τα σημερινα παιδια θελιυν να εχεις απεριοριστη υπομονη!!αναρωτιεμαι πψς οι δασκαλες τα καταφερνουν!!

Ναι αλλα αυτο που λες εγω δεν το καταλαβαινω. Γιατι να μαθαινεις σε ενα παιδι οτι μπορει να εχει τα πατα αρκει να γκρινιαξει;; Και πως γινεται να μην τους μαθαινουμε και ορια, και οτι δεν γινεται να γινει το δικο τους παντα; και να υποκυπτουμε συνεχεια. Θεωρω οτι αυτο εχει κακο αντικτοιπο στο παιδι και οχι μονο για τωρα, αλλα και μετεπειτα στη ζωη του. Αν καποιος απο μικρος δεν εχει μαθει να εχει ορια και να χανει, και εχει μαθει να του γινονται τα χατηρια αρκει να γκρινιαξει, ποσο καλο ειναι αυτο για την ενηλικη ζωη του; Καταλαβαινω οτι ειναι τρομερα δυσκολο, αφου και εγω που εχω μονο ενα παιδι, κανω αγωνα για να μην την κακομαθω. Μεχρι τωρα εχω καταφερει να μην υποκειπτω σε καμια γκρινια της οσο δυσκολο και ανυποφορο και ας μου ειναι μερικες φορες. Δεν ξερω τι θα γινει στο μελλον, γιατι σιγουρα τιποτα δεν ειναι ευκολο, αλλα τα παιδια πρεπει να μεγαλωνουν με ορια. Και οχι τοσο για να μην ζαλιζουν ενας, αλλα για να ειναι ενταξει και στην μετεπειτα ζωη τους.
σε οσα λες σαν θεωρια συμφωνω..στην πραξη ομως μου ειναι πολυ δυσκολο να τους πω οχι οταν λαχταρανε κατι.δεν σημαινει ομως αυτο οτι δεν υπαρχει τιμωρια..βασικα στην μεγαλη το κιυμπι για να συμορφωνετε σε ωρες εντονης γκρινιας της κεω να πηγαινει στο δωματιο της ωσπου να ηρεμισει κ πιανει.ηρεμει αμεσως για να βγει.στην μικρη ακομα προσπαθω.
κάποτε μου ήταν δύσκολο να πω όχι όταν λαχαταρούσε κάτι. Τώρα μου έιναι πανευκολο για΄τι μετά φτάνεις σε σημέιο να θες να πας μέχρι τον φούρνο και να χαλάς 30 ευρω όταν έχεις και άλλα παιδια. Δεν μου έιναι καθόλου δύσκολο να βάλω όρια σε αυτό το θέμα. Εχω τρομακτική υπομονή. είναι όμως υατό που είπαμε πιο πάνω. Οτι όταν έισαι σε δημόσιο χώρο καταλαβαίνουν τα παιδιά ότι σε φέρνουν σε δύσκολη θέση και γκρινιάζουν 30 φορές παραπάνω. Εγώ προσωπικά πεισμώνω και αν υπήρχε 1 περίπτωση να του γίνει το χατήρι με αυτη τη συμπεριφορά δεν υπαρχει και καμία. Ή κάνεις την ανίσθητη και ας σε λέν γαιδούρα οι υπόλοιποι ή τα πέρνεις και φεύγεις. Εχω καταλήξει στην αναισθησία γιατί ο άλλος που δεν έκανε τίποτα και συμορφώθηκε αμέσως είναι κρίμα να χάσει την βόλτα του γιατί ο άλλος κοπανιέται. Απλά οταν γυρναμε σπίτι χάνει κάποια προνόμια. Πραγματικά θέλει πολύ κόπο και να έισαι κάθετη απο την αρχή γιατί θα το χάσεις το παιχνίδι. .....το έχω χάσει πολλές φορές για να μην με πουν αναίσθητη τώρα δεν έχω κανένα απόλυτως πρόβλημα.

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:
νατασσα έγραψε:Δεν ξερω αν φταινε κ παντα οι γονεις για παραδειγμα εγω κανω παντα τις δουλειες μ βραδυ ολη μερα σχεδον παιζω μαζι της αν φυγω λιγο για να κανω κατι αλλο τσιριζει το κανει επιτηδες ενω της δινω προσοχη.εξω ειναι ησυχη δεν ζηταει ουτε παιρνει απο αλλα παιδακια.Πιστευω ειναι κ στο παιδακι δεν φταινε παντα οι γονεις
Επίσης να ξέριες ότι τα παιδάκια αλλάζουν κιόλας. Ο Μικρός μου για πράδειγμα μικρότερος ήταν ένα παιδί που δεν ήθελε να πηγαίνει σε άλλα παιδάκια, δεν πείραζε, δεν ζήταγε. Σήμερα στα 3μιση του έχω ένα άλλο παιδί. Ζητάει .πειράζει......έχει παραδειγμα καιτ ον μεγάλο...............
τ βλεπω κ στ δικια μ επαιζε πριν κανα 6μηνο με αλλα παιδακια αλλα τωρα θελει ναναι αυτονομη οπως κ μοιραζετε πραγματακια αλλα ξερω οτι ολα περνανε φασεις κ θα αλλαξει παλι

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

sofia 23/12/10

sofia 23/12/10
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
koritsia an kai den diavasa ola ta sxolia sas na sas po kai go tin gnomi mou pou exo ena pragmatika poli zoiro paidi!
den ksero apo pou na arxiso kai pou na teleioso,exo dokimasei ta panta kai den pianei tipota pisteuo oti einai kai sto paidi kapoia pragmata opos oti fteme kai emeis oi goneis sta perisotera,eythinomai gia tin simperifora tou den fteei ayto omos kai go den iksera matheno stin poria , simera loipon katalaveno ta lathi mou alla einai poli diskolo pleon sigoura to deytero den tha einai etsi (den eimai kai sigouri xaxaxa)emena o gios mou einai 2misi xronon kai den mporei na meinei akinitos oute ston ipno tou troei orthios kiriolektika!
loipon oso afora to keimeno tha apantiso me vasi emena k to diko m paidi an me kalesei mia fili mou sto spiti tis tha einai aparadekti na me dioksei i na m milisei etsi i na enoxlithei ,me kserei den me gnorise xtes mazi me emena kserei kai to paidi mou tote giati me kalese pos mporo na metamorfoso to paidi m mono k mono epeidi tha pao sto spiti tis ?ego megalosa se platies kai alanes kai se paidikes xares ,pou einai ola ayta simera pou tha ksedosoun ola ayta ta paidia pou den tolmame oute to xeri na tous afisoume? molis to afisoume logiko den einai na ksesalosoun ?safos kai den tha mpo se ena spiti mesa kai tha afiso to paidi m na to rimaksei tha eimai apo piso kai tha prosexo poli alla psixoula tha kanei kai nai mporei na riksei ta asiderota kai ta sideromena kato kai go tha mporousa na to kano ayto kai zimia tha mporousa na kano nai den tha to afiso na paiksei mpala me ta rouxa oute sto diko m spiti kata poso se ena allo kai oso afora tin thalasa pou anaferate ego prosipika psofao otan mazeyonte pitsirikia giro mou!!!

Picolina

Picolina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ede έγραψε:
Picolina έγραψε:Το κειμενο της κοπελας ηταν "καπως",φαινεται σαν να ηταν καπου,εγινε περιστικο και ηρθε και εγραψε στο φορουμ..Ηταν φρικαρισμενη!!
Εγω προσωπικα δεν ειμαι μαμα,αλλα εχω δουλεψει με παιδια.Εχω παρατηρησει πως αν δεν ειναι με τους γονεις και ειναι με καποιον αλλο,ακουνε πιο πολυ!(ντρεπονται? Very Happy )
Περα απο αυτο πιστευω πως ο καθε γονεας,γνωριζει τι χαρακτηρα εχει το παιδακι του και προσπαθει να επιβληθει,αλλα παιδακι ειναι..Τι να το κανεις??Βεβαια αυτο δεν αναιρει οτι εχουμε δει και αρκετους "αναισθητους" γονεις,οι οποιοι δεν αντιλαμβανονται πως εκτος απο αυτους και το παιδακι τους υπαρχει και αλλος κοσμος στον πλανητη..
Υπαρχουν βεβαια και οι "κουρασμενοι" γονεις..Οι οποιοι ειναι "αναισθητοι" με αιτιολογια...
Ενα παραδειγμα θα πω απο τα πολλα που εχω δει-ζησει ειναι της φιλης μου η κορη ειναι ενα παιδακι που συνεχεια,ζηταει κατι,που προσπαθει να εχει διαρκως την προσοχη της μαμας της,οποτε καποιες στιγμες κουραζεται η φιλη μου (εκτος απο μαμα ειναι και ανθρωπος..) και οταν η μικρη της φωναζει δεν απανταει.Μια μερα λοιπον φωναζε ακαταπαυστα η μικρη "μαμα-μαμΑΑΑΑΑΑΑ-ΜΑΜΑΜΑΑΑΑΑΑ" και ζητουσε συνεχως διαφορα..Της λεω "καλα δε σε ενοχλει ολη αυτη η οχλαγωγια?Απαντησε στο παιδι σου!" και γυριζει και μου λεει "οχι,δε με ενοχλει,αν ηταν αλλο παιδι θα ειχαν σπασει τα νευρα μου,το δικο μου δε με ενοχλει,ειναι δικο μου"!!!Καγκελο εγω...Της λεω "επειδη εγω ουτε μαμα ειμαι,αλλα ουτε ειναι δικη μου η κορη σου,απαντησε σε παρακαλω γιατι πονεσε το κεφαλι μου,ασε που ενοχλουμε τον κοσμο γυρω-γυρω"!
Αυτα....
Πολλές φορές όταν πάμε κάπου παρακαλώ να υπάρχει ένας ''κακός'' που θα τα μαλώσει. Laughing Δεν ξέρω νιώθουν ότι έιναι ξένος και δεν τους παίρνει? Ντρέπονται? Ξέρουν πως ότι και να κάνει η μαμά δεν θα τους σκοτώσει κιόλας? Δεν ξέρω. Αν όμως βρεθέι κανένας χριστιανός και τους μπήξει την φωνή σύνηθως κάνοντας νόημα σε εμένα θέλω να τον κάνω εικόνισμα Laughing Τώρα ως προς το τελευταίο και εγώ το έχω κάνει. Το έιπα κιόλας. Τον άφησα να κλαίει-τσιρίζει γιατί δεν ήξερα πως να τον σταματήσω. Μάλλον ήξερα...να του κάνω το χατήρι. Και εκεί νομίζω ότι πατάνε όταν βγαίνουν έξω. ¨οτι θα υποκύψεις λόγω του κόσμου και για αυτό αντιδρούν έτσι. Στο σπίτι δεν υπάρχει καμία περιπτωση να γίνει αυτό γιατί υπάρχουν οι επιπτώσεις. και να τους πάρεις να φύγεις ουρλιάζουν ακόμα περισσότερο. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να ενοχλώ αλλά δεν έχεις πολλές επιλογές. Ή κάνεις τα κέφια τους οπότε το έχασε το παιχνίδι ή τους δίνεις να καταλάβουν ότι αυτά δεν πιάνουν όπου και να είσαι. Δεν έχει άμεσο αποτέλεσμα αλλά έχει. Για αυτό όσοι δεν έχετε παιδάκια ή ακόμα και όσοι έχετε καταλάβετε και εμάς λίγο.Αν σας ενοχλέι μια μας ενοχλεί 10 που ενοχλούμε εσάς και ίσως να μας λέτε και γαιδούρες αλλά.................... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Γι'αυτο ειπα πως εκτος απο μαμα ειναι και ανθρωπος και αυτο δεν ισχυει μονο για τη φιλη μου,αλλα για ολες εσας..Ο ρολος της μαμας ειναι ο πιο δυσκολος ολων,δε το συζηταω και σε καμια περιπτωση δε θα ελεγα οτι ειστε "γαιδουρες".Ουτε και τη φιλη μου την εχω πει ποτε ετσι,καταλαβαινω απολυτα,απλα και η απαντηση της μου ηρθε πολυ "καπως"!!!Δηλαδη αυτη εχει παιδακι,οι αλλοι τι εχουν;σκυλακι; Laughing Laughing !!!
Υπομονη και καποτε θα μεγαλωσουν,οπως κι εμεις και τοτε θα τους λετε τις αταξιες που εκαναν,οπως λενε σ'εμας οι μαμαδες μας και φυσικα απανταμε "Εγω?????"χαχχαχαχαχ!!!

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
sofia 23/12/10 έγραψε:koritsia an kai den diavasa ola ta sxolia sas na sas po kai go tin gnomi mou pou exo ena pragmatika poli zoiro paidi!
den ksero apo pou na arxiso kai pou na teleioso,exo dokimasei ta panta kai den pianei tipota pisteuo oti einai kai sto paidi kapoia pragmata opos oti fteme kai emeis oi goneis sta perisotera,eythinomai gia tin simperifora tou den fteei ayto omos kai go den iksera matheno stin poria , simera loipon katalaveno ta lathi mou alla einai poli diskolo pleon sigoura to deytero den tha einai etsi (den eimai kai sigouri xaxaxa)emena o gios mou einai 2misi xronon kai den mporei na meinei akinitos oute ston ipno tou troei orthios kiriolektika!
loipon oso afora to keimeno tha apantiso me vasi emena k to diko m paidi an me kalesei mia fili mou sto spiti tis tha einai aparadekti na me dioksei i na m milisei etsi i na enoxlithei ,me kserei den me gnorise xtes mazi me emena kserei kai to paidi mou tote giati me kalese pos mporo na metamorfoso to paidi m mono k mono epeidi tha pao sto spiti tis ?ego megalosa se platies kai alanes kai se paidikes xares ,pou einai ola ayta simera pou tha ksedosoun ola ayta ta paidia pou den tolmame oute to xeri na tous afisoume? molis to afisoume logiko den einai na ksesalosoun ?safos kai den tha mpo se ena spiti mesa kai tha afiso to paidi m na to rimaksei tha eimai apo piso kai tha prosexo poli alla psixoula tha kanei kai nai mporei na riksei ta asiderota kai ta sideromena kato kai go tha mporousa na to kano ayto kai zimia tha mporousa na kano nai den tha to afiso na paiksei mpala me ta rouxa oute sto diko m spiti kata poso se ena allo kai oso afora tin thalasa pou anaferate ego prosipika psofao otan mazeyonte pitsirikia giro mou!!!

εγω πιστευω πως σ αυτη την ηλικια,τα παιδακια δεν μπορουν να κατανοησουν πληρως τους κανονες.κ εγω στην κορη μου εννοειται οτι βαζω καποια ορια,αλλα πως να το κανουμε,ενα παιδι 2 χρονων δυσκολευεται να κατανοησει γιατι πρεπει να φαει στο πιατο κ οχι στο δωματιο την ωρα που παιζει.
μπορεις βεβαια να το κανεις να καταλαβει,οπως συμβουλευαν παλια,με το να το φοβησεις,να το χτυπησεις κ αλλα τετοια ωραια.
εγω ομως το παιδι μου δε θελω να με φοβαται..θελω να κατανοει τις πραξεις κ τις συνεπειες..
κ σιγα σιγα το καταφερνω.
κ οπως λες κ εσυ,οι φιλες μου δε με γνωρισαν χθες,αν μ εδιωχνε καμια μαλλον δε θα ηταν φιλη μου,αλλα μια αγενης γαιδουρα!
αφου τωρα οταν πηγαινουμε στο σπιτι κ της δινουν κανα μπισκοτο κλπ τρεχω απο πισω κ ολο λεω τρωμε στο πιατο ή θα σε ταισει η μαμα,αλλα δεν πιανει παντα.κ ισα ισα οι φιλες μου ειναι αυτες που λενε να μην κανω σαν υστερικη κ ας το αφησω το παιδι να κανει κ κανα ψιχουλο.
ναι η αληθεια ειναι οτι καμια δε μου εχει πει μαζεψε το παιδι σου!!
μην αγχωνεσαι λοιπον..οσο μεγαλωνει το παιδακι σου,τοσο καλυτερα θα κατανοει κανονες κ οριαSmile

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το να καλεσω σπιτι μου μια φιλη με παιδακι και να εχω την απαιτηση να μην κανει ψιχουλα, ειναι το λιγοτερο ηλιθιο εκ μερους μου. θεωρω οτι το να την διωξει ετσι ειναι ενα ειδος ή βλαχιας ή χαζοτσαμπουκα θα ελεγα εγω. κοινως απαραδεκτο. παρολο που εχω βρεθει σε αναλογη θεση με την αγανακτισμενη μανα, ποτε δεν μου περασε απτο μυαλο να συμεριφερθω με αυτον τον τροπο. απο την αλλη ομως υπαρχουν και κατι καραγαιδααρες αναισθητες ρε κοριτσια αλλο πραγμα! και η φραση ΄΄παιδι ειναι...΄΄ ενεργοποιει διαφορα λαμπακια μεσα μου.!

49Άρθρο: μαζέψτε τα παιδιά σας  - Σελίδα 2 Empty . Δευ Ιουν 03, 2013 11:03 pm

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να σχολιασω μονο αυτο με τα ψιχουλα σε αλλα σπιτια η και στο δικο μας απο την πλευρα που ημουν παιδι.οπου και να με πηγαινε η μαμα μου και μου δινανε μπισκοτακια η οτι αλλο,απορουσαν γιατι δεν αρχιζα να τα τρωω και ελεγε η μαμα μου περιμενει να της φερετε και πιατο!που ημουν και ενα παιδι ταλιμπαν...

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ όταν θα κάλούσα μια φίλη. Φιλη μου στο σπίτι μου και είχε παιδιά όπως είπα θα είχα φροντίσει να μην κάνουν ζήμιες με το να μαζέψω πράγματα. Απο την άλλη λοιπόν ξαναλέω πως όταν καλάω μια φίλη θέλω να πιω καφέ και όχι να βλέπω μαι μουρλή να τρέχει. Δεν λέω να σπάνε το σπίτι αλλά στο παιδί της φίλης πα΄ταω εγω την φωνή που με φοβάται περισσότερο απο την μάνα του και τελειωνει το θέμα. Οσο για τα ψίχουλα και εγώ και όλοι μας τα παιδιά τα έχουμε με το πιατάκι. ε Δεν χάλασε και ο κόσμος να του πέσουν όχι ένα αλλά όλο το πιάτο. Εδώ εμείς μεγάλοι είμαστε και ψίχουλα μας πέφτον και μακαρόνια και λάδια. θέλω να καταλήξω ότι αν με το ψίχουλο κάνεις έτσι όταν θα κάνεις ένα παρτάκι στο σπίτι σου με 6 παιδα΄κια και 10 γονείς τι κάνεις έκει?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις