Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
65 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 65 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 10:09 am

zouzou!!


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια καλησπέρα!
Τα φώτα σας θα ήθελα, παρακαλώ!

Εκανα αυχενικη και papp a, την 13η εβδ. και ήταν πολύ καλές, περίπου 1/15.000.
Κάναμε όμως και Α-Τεστ, που οι πιθανότητες βγήκαν 1/290 με όριο 1/250. Ο γιατρός λέει ότι είναι αρνητικό, οπότε δεν χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση, ο υπερηχολόγος λέει ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, ότι η αυχενική είναι πιο αξιόπιστη και να κάνουμε κανονικά την β επιπέδου. 
Ο γιατρός τελικά είπε ότι κακώς την κάναμε γιατί εγώ αγχώθηκα πολύ.

Υπάρχουν κορίτσια που μετά από αυχενική/papp a κάνατε και Α-Τεστ? Εσείς, τι έχετε ακούσει?

2 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 11:19 am

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ τις έκανα και τις δύο αλλά βγήκαν τέλειες.
Συνήθως συνεκτιμώνται οι δυο εξετάσεις. Στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα.
Εκεί που έχει τους 6 δείκτες που μετράνε, τι λέει;

3 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 11:36 am

Dori


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ζουζου καλησπέρα!κι εγω είχα κάνει αυχενικη και papp-a και είχαν βγει καλα και μετα έκανα a test και δεν ειχε βγει καλο.κι εμένα ο γιατρός μου ειχε πει οτι αν βγει ο β επιπέδου εντάξει τοτε δεν εχουμε πρόβλημα.κι εγω δεν είχα καταλάβει γιατι την κάνουμε αυτη την εξέταση αφου δεν την λαμβάνουν υπ'οψην.παντως πολλοί γιατροί δεν την κάνουν καθόλου.

4 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 12:01 pm

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Στην δική μου περίπτωση την κάναμε επειδή έχω 2 down στην άμεση οικογένεια και έχουμε την κεραία λίγο πιο τεντωμένη.

5 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 12:32 pm

zouzou!!


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις!
Δηλαδή dori δεν προχώρησες σε αμνιο;
Και εμένα έτσι μου είπαν, να κάνουμε β επιπέδου και μάλιστα μου την έφεραν απο 23η εβδ. Την 20η γιατι είμαι πολυ αγχωμένη.
Κάθε φορά που λέω να εμπιστεύτω τον γιατρο μου με πνίγει η αμφισβήτηση!

6 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 12:56 pm

Dori


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οχι κοπέλα μου δεν έκανα αμνιο.κι εγω β επιπέδου στην 20εβδομαδα έκανα βγήκε εντάξει και ο γιατρός μου είπε οτι το α τεστ δεν το κοιτάμε καθόλου αφου ολα τα αλλα ηταν εντάξει.γιαυτο σου είπα οτι δεν κατάλαβα γιατι ζήτησε το α τεστ αφου δεν το υπολόγισε μετα.

7 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 1:06 pm

zouzou!!


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σε ευχαριστω!
Εγω νευριασα που το έκανα. Αφού δεν το αξιολογεί τοσο, γιατι μπήκα σε αυτή τη διαδικασία; Γιατι τωρα που μπήκα δύσκολο να βγω.. Τόσες φίλες και γνωστές έγκυες καμία δεν το έκανε. Οπότε δεν ήξερα και που να ρωτήσω.
Απο την μια με πιάνει πανικός, αλλα απο την αλλη λέω να περιμένω μεχρι την β επιπέδου.
Ευτυχώς και εσένα ο γιατρός σου είπε τα ίδια, γιατι εγω νόμιζα πως μου τα έλεγε για να ηρεμήσω!
Σε ευχαριστω πολυ!

8 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 1:07 pm

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πάντως εμένα μου είχε πει πως αν δούμε πάνω από 2 δείκτες που δεν μας αρέσουν στο A-test, θα πηγαίναμε σούμποιτες για αμνιοπαρακέντηση.

Σε εμένα και οι 6 δείκτες ήταν αρνητικοί.

9 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 1:17 pm

zouzou!!


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
δεν εχω τις απαντησεις στα χερια μου, τηλεφωνικα μου τις είπε. θα τις πάρω αυτή την εβδομάδα.
Μου είπε μόνο ότι είναι αρνητικό και εγώ τον ρώτησα για ποσοστά, και εκεί ξεκίνησε η αγωνία μου. 
Αλλά δεν κατάλαβα, ποιοι είναι οι έξι δείκτες? Το Α-Τεστ, δεν μετράει τρεις βιοχημικούς δείκτες? Μπορείς να μου το εξηγήσεις?

10 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 1:19 pm

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νομίζω είναι συνδυασμός υπερηχογραφήματος και βιοχημικών εξετάσεων

11 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 1:29 pm

zouzou!!


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
O υπέρηχος που μου έκανε την ημέρα του α-τεστ, ήταν πολύ καλός, αφού με τον γιατρό γελάγαμε και ο υπερηχολόγος ήταν πολύ ικανοποιημένος γιατί το μωρό έπαιρνε τις κατάλληλες θέσεις για να βλέπουμε τα όργανα του. 
Κάτι έγινε με τους βιοχημικούς δείκτες.
Εγώ πάλι είχα την εντύπωση ότι το α-τεστ είναι μονο οι τρεις βιοχημικοί δείκτες, και από τον υπέρηχο θέλει μόνο την ηλικία του εμβρύου. 
Εμείς κάναμε και μετρήσεις βέβαια και όλα φαίνονται φυσιολογικά

12 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 1:34 pm

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αν δεις τις μετρήσεις, λέει από δίπλα
αρνητικό ή θετικό
Σε μένα ήταν όλα αρνητικά

13 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 1:44 pm

Dori


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μια ξαδερφη μου έμεινε έγκυος ένα χρόνο μετα απο μένα και είχαμε τον ίδιο γιατρο.και εκείνη έπαθε ακριβώς το ίδιο με μένα:καλο Papp a και κακό α τεστ.εκεινη ομως επειδη ηταν ήδη στα 35 της πρότεινε να κάνει αμνιο λόγω ηλικίας.ομως αυτη δεν έκανε τελικα και ευτυχώς γέννησε υγιέστατο παιδι.εμενα που ήμουν 27 δεν μου πρότεινε αμνιο μου είπε οτι του αρκεί να εχουμε καλα τα αλλα αποτελέσματα.ολα παίζουν ρόλο αλλα ξαναλέω οτι κι εγω με όσες εγκυεσ είχα μιλήσει τοτε καμια δεν ήξερε το α τεστ.λιγοι γιατροί το προτείνουν.

14 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 1:47 pm

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σε κάθε περίπτωση ας είμαστε ψύχραιμες.

Και αν έχουμε τώρα αγωνία που το 'χουμε μέσα μας, να δούμε τι θα γίνει μόλις βγει στον κόσμο τι άγχη θα 'χουμε!

15 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 1:51 pm

Dori


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εννοείται οτι παίζει ρόλο και η εμπιστοσύνη που έχεις στο γιατρο σου.εγω είχα τυφλή εμπιστοσύνη και πιστεύω οτι αν μου έλεγε να κάνω αμνιο θα το σκεφτόμουν σοβαρά.

16 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 1:52 pm

zouzou!!


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω, στον υπέρηχο έχω τις μετρήσεις του εμβρύου που είναι φυσιολογικές.
οι απαντήσεις των βιοχημικών δεικτών είναι τρεις απαντήσεις για την χοριακή, την οιστραδιόλη και την α φετοπρωτείνη. Από ότι μου είπε ο υπερηχολόγος το αποτέλεσμα 1/290 βγήκε από τους βιοχημικούς. 
Αυτή το μόνο που είδε είναι κάποιες μετρήσεις στο έμβρυο που είναι φυσιολογικές (πχ το μηριαίο οστο).
Οταν την δω θα την ξαναρωτήσω, γιατί έχω μπερδευτεί.
Ευχαριστώ!

17 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 1:54 pm

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πάντως νομίζω πως την αμνιοπαρακέντηση την παραφοβόμαστε χωρίς λόγο.

Αν δούμε τα στατιστικά της καθημερινής μας ζωής, υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να σκοτωθούμε από απλά πράγματα πχ γλιστρώντας στη μπανιέρα μας.

18 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 1:57 pm

zouzou!!


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγώ είμαι 29. 
Dori, και εγώ τον εμπιστεύομαι πολύ, αλλά τον ρωτάω και τον ξαναρωτάω μπας και μου πει καν'την, γιατί από μόνη μου δεν πάω.
Εγώ πάλι δεν ξερω καμία άλλη που να έχει κάνει α-τεστ και όλοι με ρωτάνε και τι είναι!
Διάβασα πάντως στο site του Νικολαϊδη, και έλεγε ότι τα ποσοστά ανίχνευσης από α-τεστ είναι 50-70% ενώ η αυχενική και με την papp a αγγιζει το 95%. Εχω ξεσηκώσει όλο το ιντερνετ, και είναι η πρωτη φορά που νιώθω ότι μου χρησίμευσαν τόσο τα αγγλικά μου!

19 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 2:03 pm

Dori


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ioazon έχεις δίκιο.εγω ολη μου την εγκυμοσύνη την πέρασα με ένα άγχος.θα βγει καλή η εξέταση,γιατι δεν κλοτσαει πολυ,γιατι κλοτσαει λίγο,θα παει καλα η γέννα;γενικα τα σκεφτόμουν ολα απο τη μέρα που έμαθα οτι ειμαι έγκυος.μετα γεννας το παιδι σου και αρχίζουν αλλα αγχη.και τελικα συνειδητοποιεις οτι απο τη στιγμή που γίνεσαι μάνα το άγχος δεν τελειώνει ποτε!

20 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 4:08 pm

TT


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
zouzou!! έγραψε:Σε ευχαριστω!
Εγω νευριασα που το έκανα. Αφού δεν το αξιολογεί τοσο, γιατι μπήκα σε αυτή τη διαδικασία; Γιατι τωρα που μπήκα δύσκολο να βγω.. Τόσες φίλες και γνωστές έγκυες καμία δεν το έκανε. Οπότε δεν ήξερα και που να ρωτήσω.
Απο την μια με πιάνει πανικός, αλλα απο την αλλη λέω να περιμένω μεχρι την β επιπέδου.
Ευτυχώς και εσένα ο γιατρός σου είπε τα ίδια, γιατι εγω νόμιζα πως μου τα έλεγε για να ηρεμήσω!
Σε ευχαριστω πολυ!

Εμένα η γυναικολόγος μου μού έκανε την αυχενική (ήταν καλή) και μερικές εβδομάδες αργότερα με έστειλε για α τεστ το οποίο δεν ήταν καλό (πιθανότητα 1/50). Οπότε μου συνέστησε αμνιοπαρακέντηση.

Όπως έμαθα λοιπόν εκ των υστέρων, το α τεστ θεωρείται πλέον παρωχημένο και η τρέχουσα πρακτική είναι να κάνεις μαζί την αυχενική και την papp-a ούτως ώστε από τον συνδυασμό των υπερηχογραφικών και των βιοχημικών δεικτών να βγει μια συνολική πιθανότητα. Αυτή είναι η πιο αξιόπιστη μέθοδος. Αν η πιθανότητα είναι υψηλή ελέγχεις και το DNA του μωρού με λήψη τροφοβλάστης. Όλα αυτά γίνονται εντός του πρώτου
τριμήνου οπότε η όλη εμπειρία είναι λιγότερο τραυματική.

Εγώ δεν ήθελα να κάνω αμνιοπαρακέντηση γιατί φοβόμουν ότι μπορεί να προκαλούσε αποβολή ή κάποια βλάβη στο έμβρυο. Ο φόβος μου αυτός ήταν μεγαλύτερος από τον φόβο να γεννήσω παιδί με Down οπότε δεν έκανα την αμνιοπαρακέντηση. Γενικά, φοβόμουν. Τις μέρες που έμαθα τα αποτελέσματα του α τεστ ήταν που άρχισε να κουνιέται και το μωρό οπότε μου ήταν ακόμη πιο δύσκολο.

Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να αγχώνεσαι με το α τεστ, αφού ήταν α) αχρείαστο και β) αρνητικό (πιθανότητα κάτω του 1/250).
Γενικά, χρειάζεται λίγη μοιρολατρεία. Μπορούν να πάνε χιλιάδες πράγματα στραβά οπότε παύεις να ανησυχείς γιατί ΔΕΝ γίνεται να ανησυχείς για όλα.

21 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 4:19 pm

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μην αγχώνεσαι! Κι εμένα που ήταν Τέλεια η αυχενική με έβαλε στο πρώτο παιδί να κάνω κ το Α τεστ.στη δεύτερη που επίσης βγήκε Τέλεια η αυχενική του είπα από μόνη μου Να μην την κανω κ δεν την έκανα.πιο πολύ γιατί βαριόμουν να τραβιεμαι στο Ιασώ κ για να γλιτώσω κ τα 150 € της εξέτασης...

22 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Σαβ Ιουν 15, 2013 11:17 pm

zouzou!!


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα!
ΤΤ αυτο που μου λες μου είπε και η τπερηχολογος, μπορούν να πανε χιλιάδες πράγματα στραβά, και δεν μπορούμε να τα προβλέψουμε ολα!
Ευχαριστω πολυ!!
Kaatrin το α τεστ σου ήταν καλο;
Εμένα ο γιατρός μου στην αρχη μου είπε οτι ειναι καλο, αλλα ρώτησα για τα ποσοστα και τότε αγχωθηκα. Να σας πω, ο άντρας μου δεν το συζητάει, μου λέει, οτι το ποσοστό ειναι 0.35% και δεν θέλει να κινδυνέψει η μπαμπά! Οπως είπες και εσυ TT μόλις που άρχισα να την καταλαβαίνω και ειναι πολυ δύσκολες οι αποφάσεις που μπορεί να την βάλουν σε κίνδυνο.
Βλέπω τον γιατρο μου πολυ χαλαρό, και μου λέει να του εχω εμπιστοσύνη και δεν θα με άφηνε αν πίστευε οτι υπάρχουν ενδείξεις.
Πάντως, πρώτα ο Θεός να γεννηθεί το πρώτο μου παιδάκι, στο δευτερο το Α-τεστ δεν θα το κάνω, αφού τωρα το αμφισβητούν όλοι. Πραγματικα μετάνιωσα που το έκανα. Ολοι λένε, αφού η Papp a και η αυχενικη ειναι πολυ καλές δεν χρειάζεται να άνησυχεις ειναι πιο αξιόπιστες. Τουλάχιστον δεν θα περνούσα αυτήν την αγωνία που περνάω τωρα.
Kaatrin και εγω στο Ιασω την έκανα!

23 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Κυρ Ιουν 16, 2013 12:55 am

TT


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Οι στατιστικές πιθανότητες γενικά είναι κάτι που το μυαλό μας δεν μπορεί να χωρέσει. Είμαστε ως όντα πιο πολύ της πρακτικής αριθμητικής. Μπορείς ωστόσο να κάνεις μια απλή σύγκριση. Όταν πήγα να κλείσω ραντεβού για την αμνιοπαρακέντηση μου είπαν ότι η πιθανότητα αποβολής λόγω της εξέτασης είναι 1%. Η πιθανότητα να είχε down βάσει του α τεστ ήταν 2%. Έκρινα ότι δεν θέλω να το ρισκάρω γιατί δεν είμαι και 20 χρονών. Προτίμησα να το δω θετικά, ότι δηλαδή η πιθανότητα να ΜΗΝ έχει down ήταν 98%.

Κάτι άλλο που έκανα ήταν να επαναλάβω το α τεστ. Τη δεύτερη φορά η πιθανότητα βγήκε μικρότερη (1 προς 470κάτι) οπότε επέλεξα να κρατήσω αυτό το δεδομένο. (Ρίσκαρα βέβαια, γιατί μπορεί το δεύτερο αποτέλεσμα να ήταν χειρότερο από το πρώτο!) Ταυτόχρονα πήγα και σε γυναικολόγο με πιο σύγχρονο υπέρηχο για να κάνει αναλυτικότερες μετρήσεις (κάτι σαν μίνι β' επιπέδου) που ήταν επίσης καθησυχαστικές. Οπότε έτσι μου ήταν πιο εύκολο να ακυρώσω την αμνιοπαρακέντηση.

Η δική μου ιστορία έχει χάπι εντ. Το μωρό δεν είχε ούτε down ούτε άλλο θέμα.

24 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Κυρ Ιουν 16, 2013 1:21 am

zouzou!!


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
TT ευχαριστω πολυ!

Papp A δεν είχες κανει;
Μου είπε ο γιατρός να μην την επαναλάβω, και να μείνω στην πολυ καλη αυχενικη και Papp a.
Θα πάω να πάρω και μια δευτερη γνώμη αυτή την εβδομάδα απο μια αλλη γιατρο.
Β επιπέδου θα κάνω στο ιασω, και η υπερηχολογος μου πρότεινε άμα θέλω να την κάνω στην 20η και στην 23η εβδομάδα, για να είμαι ήσυχη. Δλδ Αντί για αμνιο να πάω δυο φορες για β επιπέδου. Επισησ θα παμε και για υπερηχο καρδιασ εμβρυου (προληπτικα Λογω καποιασ κληρονομικοτητασ του συζυγου). Πιστεύει οτι δεν χρειάζεται η δευτερη β επιπέδου αλλα αν ειναι να ηρεμήσω μου δίνει αυτή την εναλλακτική αντί της αμνιο, που δε πιστεύει οτι χρειάζεται.
Αχ νομίζω οτι βρίσκομαι σε αδιέξοδο και πανικό μαζί!
Σας ευχαριστω πολυ!
Ελπίζω και εγω να εχω καλο τέλος!

25 ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Empty Απ: ΑΥΧΕΝΙΚΗ+PAPP A VS Α-ΤΕΣΤ Κυρ Ιουν 16, 2013 1:35 am

TT


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Δεν έχεις λόγο να την επαναλάβεις, αφού ήταν αρνητική και δεν έχεις κάποια άλλη ένδειξη. Εμένα ήταν καραθετική (1/50 πολύ μεγαλύτερο ποσοστό από 1/250 που θεωρείται το όριο για αμνιο) και ήθελα από κάπου να πιαστώ. Ούτε μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω και να κάνω papp-a (όχι, δεν είχα κάνει και ούτε ήξερα ότι υπάρχει). Οπότε βρήκα αυτόν τον τρόπο για να καθησυχαστώ.

Το πρόβλημα με όλες αυτές τις εξετάσεις είναι ότι για το 1 πρόβλημα που θα εντοπίσουν εγκαίρως δημιουργούν αχρείαστο άγχος σε 100αδες γυναίκες. Αλλά έτσι είναι τα πράγματα, το παίρνουμε απόφαση και προχωράμε.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις