Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
67 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 67 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Τετ Οκτ 02, 2013 11:23 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zini έγραψε:θεωρω μεγαλυτερο εφοδιο στη ζωη ενος παιδιου τη συμβιωση του με ενα αδερφακι παρα να κανει μπαλετο. δεν θα μπορουσα να σκεφτω τη ζωη μου χωρις τα αδεφια μου (χωρις το μπαλετο ναι Laughing ). Και εκτος τουτου καποια στιγμη εμεις οι γονεις φευγουμε απο τη ζωη (και αυτο ειναι το φυσιολογικο) τι καλυτερο απο το να ξερουμε οτι εκεινη την ωρα καλως εχοντων των πραγματων θα εχει το ενα το αλλο. Δεν λεω οτι η ζωη τα φερνει παντα ετσι.. αλλα θεωρω σημαντικοτερο να παρεχουμε στο παιδι μας (και μιλαω γι αυτο, γιατι αυτο εχουμε τωρα και αγαπαμε) ενα συνοδηπορο και συντροφο στη ζωη παρα μαθημα μπαλετου. Φυσικα δεν μιλαω για το αν μια οικογενεια εχει να καλληψει τα προς το ζην.

Και επειτα ειναι και το αλλο, χωρις να ειμαι απολυτη, δεν εχω γνωριζει ουτε ενα μοναχοπαιδι (και βαζω και τον αντρα μου μεσα) που να μν αντιμετωπιζει θεματα προσκολλησεως σε ενα γονιο, αδυναμια να μοιραζεται πραγματα κλπ. Και αυτο το εχω παρατηρησει απο τοτε που ημουν μικρη. Και οσες εχετε αδερφια θα το καταλαβαιτε, την αγαπη που νιωθω για τα αδεφια μου μονο το παιδι μου την ξεπερναει. Ειναι ενα δεσημο μοναδικο που εγω απο την κορη μου δεν θελω να το στερησω.
ενταξει δεν ξερουμε για πιο λογο δεν εχει αδερφακι και γιατι θα παραμεινει ετσι. Μπορει να συντρεχουν και αλλοι λογοι . Οπως υγειας.

27ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Τετ Οκτ 02, 2013 11:25 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ede έγραψε:
zini έγραψε:θεωρω μεγαλυτερο εφοδιο στη ζωη ενος παιδιου τη συμβιωση του με ενα αδερφακι παρα να κανει μπαλετο. δεν θα μπορουσα να σκεφτω τη ζωη μου χωρις τα αδεφια μου (χωρις το μπαλετο ναι Laughing ). Και εκτος τουτου καποια στιγμη εμεις οι γονεις φευγουμε απο τη ζωη (και αυτο ειναι το φυσιολογικο) τι καλυτερο απο το να ξερουμε οτι εκεινη την ωρα καλως εχοντων των πραγματων θα εχει το ενα το αλλο. Δεν λεω οτι η ζωη τα φερνει παντα ετσι.. αλλα θεωρω σημαντικοτερο να παρεχουμε στο παιδι μας (και μιλαω γι αυτο, γιατι αυτο εχουμε τωρα και αγαπαμε) ενα συνοδηπορο και συντροφο στη ζωη παρα μαθημα μπαλετου. Φυσικα δεν μιλαω για το αν μια οικογενεια εχει να καλληψει τα προς το ζην.

Και επειτα ειναι και το αλλο, χωρις να ειμαι απολυτη, δεν εχω γνωριζει ουτε ενα μοναχοπαιδι (και βαζω και τον αντρα μου μεσα) που να μν αντιμετωπιζει θεματα προσκολλησεως σε ενα γονιο, αδυναμια να μοιραζεται πραγματα κλπ. Και αυτο το εχω παρατηρησει απο τοτε που ημουν μικρη. Και οσες εχετε αδερφια θα το καταλαβαιτε, την αγαπη που νιωθω για τα αδεφια μου μονο το παιδι μου την ξεπερναει. Ειναι ενα δεσημο μοναδικο που εγω απο την κορη μου δεν θελω να το στερησω.
ενταξει δεν ξερουμε για πιο λογο δεν εχει αδερφακι και γιατι θα παραμεινει ετσι. Μπορει να συντρεχουν και αλλοι λογοι . Οπως υγειας.
μιλαμε για οταν τα πραγματα ειναι οκ και δεν εθελουν οι γονεις να κανουν δευτερο παιδι. επησεις δεν κρινω κανενα,  καθενας κανει τις επιλογες του, τον δικο μου τροπο σκεψεις παρουσιαζω. και μακαρι να μπορεσω να κανω και δευτερο παιδι.

28ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Τετ Οκτ 02, 2013 11:29 am

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Διστάζω και να γράψω στο θέμα.
Εγώ νόμιζα ότι είναι για μαμάδες με ένα παιδάκι ... τι δουλειά έχετε όλες εδώ μέσα που θέλετε και 2 - 3 κουτσούβελα??? Razz 

Είμαι μαμά ενός μικρού "ταραξία" και δεν σκοπεύω να κάνω άλλο παιδάκι. Περνάμε τέλεια και δεν του λείπει τίποτα από παρέες. Είμαστε πολύ κοντά με διάφορα πιτσιρίκια οπότε δε νοιώθει μόνος καθόλου.

Τώρα όσον αφορά τα εφόδια... ε όχι και να τα κάνουν όλα...
Βλέπω κάποιους που κάνουν τα πιτσιρίκια τους 3-4 δραστηριότητες και μου τη δίνει.
Λες και πρόκειται να ακολουθήσουν τίποτα από όλα αυτά. Δε λέω αν έχουν ταλέντο κάπου. Ο Κ.
Αλλά ρε παιδί μου να είσαι συνέχεια σε ένα αμάξι και να τραβολογάς τα παιδιά από τη μια δραστηριότητα στην άλλη?
Άσε που έχει περάσει και το "ποίημα" ότι όλα αυτά τα εφόδια τάχα μου μετράνε στα βιογραφικά.
Λες και θα φτάσει ο μαντράχαλος 18 ετών να ψάξει για δουλειά και θα γράφει στο βιογραφικό του ότι έκανε και μουσική, μπάσκετ, σκίτσο, καράτε... βαράτε και δε συμμαζεύεται.

Ας χαλαρώσουμε όλοι λίγο με τις δραστηριότητες. Μαζί με τα παιδάκια γιατί δεν κάνουμε τίποτα? Όλο να τα "παρκάρουμε" θέλουμε?

29ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Τετ Οκτ 02, 2013 11:31 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
margdimitra έγραψε:Διστάζω και να γράψω στο θέμα.  
Εγώ νόμιζα ότι είναι για μαμάδες με ένα παιδάκι ... τι δουλειά έχετε όλες εδώ μέσα που θέλετε και 2 - 3 κουτσούβελα??? Razz 

Είμαι μαμά ενός μικρού "ταραξία" και δεν σκοπεύω να κάνω άλλο παιδάκι.  Περνάμε τέλεια και δεν του λείπει τίποτα από παρέες. Είμαστε πολύ κοντά με διάφορα πιτσιρίκια οπότε δε νοιώθει μόνος καθόλου.

Τώρα όσον αφορά τα εφόδια... ε όχι και να τα κάνουν όλα...
Βλέπω κάποιους που κάνουν τα πιτσιρίκια τους 3-4 δραστηριότητες και μου τη δίνει.
Λες και πρόκειται να ακολουθήσουν τίποτα από όλα αυτά. Δε λέω αν έχουν ταλέντο κάπου. Ο Κ.
Αλλά ρε παιδί μου να είσαι συνέχεια σε ένα αμάξι και να τραβολογάς τα παιδιά από τη μια δραστηριότητα στην άλλη?
Άσε που έχει περάσει και το "ποίημα" ότι όλα αυτά τα εφόδια τάχα μου μετράνε στα βιογραφικά.
Λες και θα φτάσει ο μαντράχαλος 18 ετών να ψάξει για δουλειά και θα γράφει στο βιογραφικό του ότι έκανε και μουσική, μπάσκετ, σκίτσο, καράτε... βαράτε και δε συμμαζεύεται.

Ας χαλαρώσουμε όλοι λίγο με τις δραστηριότητες. Μαζί με τα παιδάκια γιατί δεν κάνουμε τίποτα?  Όλο να τα "παρκάρουμε" θέλουμε?
γιατι προς το παρον εχουμε ενα Razz

30ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Τετ Οκτ 02, 2013 11:32 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ενταξει πιστευω οτι και τα παντα να μπορεις να προσφερεις στο παιδι σου καλο ειναι να μην το κανεις τελικα. Δεν χρειαζεται να γινεται οτι ζηταει και δεν χρειαζεται να εχει οτι εχουν οι υπολοιποι. ειμαστε διαφορετικου και θα πρεπει να το καταλαβει απο μικρη ηλικια. Για να μαθει να εκτιμαει, να σέβεται να προσπαθεί. και εμεις ειχαμε θεματα αλλα δεν μας εμεινε ψυχολογικο γιατι δεν καναμε εμεις κατι που εκανε η συμμαθητρια μου. αυτη ειναι η δικη μου αποψη. Ο δικος μου μου ζηταει καθ τρεις και λιγο κατι διαφορετικο. Δεν γινεται. Υπαρχουν αλλες αναγκες πιο απαραιτητες απο το να παει ποδοσφαιρο ας πουμε. Του δινω ομως την ενναλακτικη να διαλεξει κατι πιο οικονομικο ας πουμε. 2-3 επιλογες.

31ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Τετ Οκτ 02, 2013 11:35 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ede έγραψε:ενταξει πιστευω οτι και τα παντα να μπορεις να προσφερεις στο παιδι σου καλο ειναι να μην το κανεις τελικα. Δεν χρειαζεται να γινεται οτι ζηταει και δεν χρειαζεται να εχει οτι εχουν οι υπολοιποι. ειμαστε διαφορετικου και θα πρεπει να το καταλαβει απο μικρη ηλικια. Για να μαθει να εκτιμαει, να σέβεται να προσπαθεί. και εμεις ειχαμε θεματα αλλα δεν μας εμεινε ψυχολογικο γιατι δεν καναμε εμεις κατι που εκανε η συμμαθητρια μου. αυτη ειναι η δικη μου αποψη. Ο δικος μου μου ζηταει καθ τρεις και λιγο κατι διαφορετικο. Δεν γινεται. Υπαρχουν αλλες αναγκες πιο απαραιτητες απο το να παει ποδοσφαιρο ας πουμε. Του δινω ομως την ενναλακτικη να διαλεξει κατι πιο οικονομικο ας πουμε. 2-3 επιλογες.
αυτο ειναι πολυ βασικο ακομη και αν οι γονεις μπορουν αβιαστα να δοσουν τα παντα στο παιδι τους. δεν πρεπει. βασικα δεν πρεπει να ξεχναμε πιστευω οτι δεν μεγαλωνουμε μονο παιδακια ομορφα και χαρητομενα, αλλα ανθρωπους που θα βγουν στην κοινωνια σε λιγα χρονια. εκτος λοιπον απο τους γινονται ολα τα χατηρια γιατι μας το ζητανε (και εμεις τα λατρευυμε και λογικο ειναι να δυσκολευομαστε να πουμε οχι) να τα μαθουμε και οτι πρεπει να παλευεις γι αυτο που θες, να το αξιζεις επησεις, και οτι δεν τα φερνει η ζωη οπως τα θελουμε.

32ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Τετ Οκτ 02, 2013 11:00 pm

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα.δεν θελω να δικαιολογηθω γι'αυτα που εγραψα πιο πανω απλα τα γραφω πιο πολυ για να τα βγαλω απο μεσα μου μιας και δεν μου ειναι ευκολο και ευχαριστο να μιλαω γι'αυτο στους δικους μου.για μας το θεμα δευτερο παιδι εκλεισε εδω και καιρο.και το ΠΡΩΤΟ και σημαντικοτερο θεμα ειναι το οικονομικο.θα το πω ψυχρα οτι η Ζωη μας κοστισε χιλιαδες ευρω για να την αποκτησουμε(ξερω ακουγεται περιεργο για οποιον ειναι εξω απο το χορο)μετα απο 4 εξωσωματικες τελειωσαν τα χρηματα.δυστυχως η κατασταση μου(μητρα)δεν μας επιτρεπει να κανουμε παιδι με φυσιολογικο τροπο.ΑΡΑ μονο εξωσωματικη ξανα.οπως φανταζεστε με ενα ανθρωπο στην οικογενεια να εργαζεται σαφεστατα και δεν θα μπορεσουμε να κανουμε και αλλη προσπαθεια!για μενα ομως και σας το λεω μεσα απο την καρδια μου η κορη μου ειναι τα παντα και αυτο το""ενα ισον κανενα""ειναι οτι πιο αηδιαστικο εχω ακουσει στη ζωη μου.ειμαι τοσο ευτυχισμενη και γεματη που ειναι σαν να χω 100.τωρα αν καποια στιγμη γινει το θαυμα απο μονο του...καλως να ερθει εννοειται!!!

33ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Τετ Οκτ 02, 2013 11:29 pm

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Snoopy, δεν χρειαζεται να δικαιολογηθεις για κατι που στην τελικη αφοα μονο εσενα και την οικογενεια σου. Τις αποψεις μας λεμε.. Η δικη  μου τουλαχιστον σε αυτο το θεμα ειναι θεωρητικου περιεχομενου γιατι προφανως καθε οικογενεια ειναι διαφορετικη, αντιμετοπιζει διαφορετικα θεματα κλπ. Επησεις ο καθενας βλεπει διαφορετικα τα πραγματα. Δεν χρειαζεται να αοπλογειται για τη αποψη του. 

(καλημερα)

34ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Τετ Οκτ 02, 2013 11:33 pm

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
zini έγραψε:Snoopy, δεν χρειαζεται να δικαιολογηθεις για κατι που στην τελικη αφοα μονο εσενα και την οικογενεια σου. Τις αποψεις μας λεμε.. Η δικη  μου τουλαχιστον σε αυτο το θεμα ειναι θεωρητικου περιεχομενου γιατι προφανως καθε οικογενεια ειναι διαφορετικη, αντιμετοπιζει διαφορετικα θεματα κλπ. Επησεις ο καθενας βλεπει διαφορετικα τα πραγματα. Δεν χρειαζεται να αοπλογειται για τη αποψη του. 

(καλημερα)
δεν απολογουμε το εγραψα εξαλου.απλα γραφω για να το βγαλω απο μεσα μου γιατι θελω να νιωσω καλυτερα.η καθε οικογενεια εχει τα δικα της,για ολα υπαρχει καποιος λογος.καλημερα ξανα!flower 

35ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Πεμ Οκτ 03, 2013 12:26 am

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα! Έχω ένα κοριτσάκι 6 μηνών θέλω πολύ να αποκτήσω ένα ακόμα παιδάκι, για να μη πω δύο..Νομίζω αν και δεν έχει περάσει ακόμα πολύς καιρός από τότε που γέννησα ότι είμαι έτοιμη να μείνω ξανά έγκυος!Θέλω να τα κάνω κοντά μεταξύ τους, να μεγαλώνουν μαζί, να κάνουν παρέα και φυσικά πιστεύω ότι και για τους γονείς είναι πιο εύκολο να τα μεγαλώσουν μαζί και να ξεγνιάσουν μια ώρα αρχίτερα. Πάντα ήμουν της άποψης ότι ένα παιδί πρέπει να έχει τουλάχιστον ένα αδελφάκι για πολλούς λόγους. Εχω ένα αδερφό μικρότερο και θα ήθελα πολύ να έχω και μια αδερφούλα,θυμάμαι ακόμα ότι το ζήταγα επίμονα από τους γονείς μου να μου χαρίσουν άλλο ένα αδελφάκι..Ο άντρας μου είναι μοναχοπαίδι,αλλά διαφέρει από πολλά μοναχοπαίδια που έχω γνωρίσει, αποτελεί εξαίρεση και δε μου αρέσει που είναι μόνος του(η μάνα του είναι προσκολλημένη πάνω του), θα ήθελα να έχει αδέρφια να κάνουμε παρέα όλοι μαζί.Όσο για τα εφόδια τα υλικά, πιστεύω ότι ένα παιδί χρειάζεται κυρίως αγάπη για να μεγαλώσει σωστά και ισορροπημένα..Τα πολλά πολλά δε χρειάζονται. Όντως προερχόμενη από αρκετά ευκατάστατη οικογένεια όλα μου τα μαθητικά χρόνια έτρεχα από δραστηριότητα σε δραστηριότητα..σας πληροφορώ ότι πέραν των ξένων γλωσσών και υπολογιστών τίποτα άλλο δε μου χρειάστηκε.. Ενθουσιαζόμουν τον πρώτο και καιρό και μετά βαριόμουν ή κουραζόμουν και τα παρατούσα.

36ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Πεμ Οκτ 03, 2013 10:17 am

Λιτσα34


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
inka έχειs απόλυτο δίκιο ότι στην εποχή μαs έχουν απαξιωθεί πλήρωs τα πτυχία και οι γνώσειs των ανθρώπων.Αυτο όμωs δεν σημαίνει ότι οι νέοι άνθρωποι δεν θα πρέπει να μορφώνονται και να αποκτούν εφόδια[πανω απο όλα για τουs ίδιουs]

Oσο αφορά τηs διάφορέs δραστηριότητεs σίγουρα δεν χρειάζεται ένα παιδί να κάνει πολλά πράγματα η κάθε τόσο ότι του κατεβαίνει στο μυαλό.Κάτι όμωs πρέπει να κάνει κάποια στιγμή[για ευνόητουs λόγουs].
Exω δει περιπτώσειs που υπήρχε κλίση και ταλέντο σε συγκεκριμένα πράγματα κι όμωs δεν μπόρεσαν να το ακολουθήσουν γιατι πίσω υπήρχαν άλλα 2-3 παιδiιά.

Δεν ξέρω πραγματικά ποιόs απ'όλουs μαs έχει δίκιο.Ισωs να έχετε εσείs που υποστηρίζετε ότι οι άνθρωποι συνέχιζαν να κάνουν παιδιά και σε πιο δύσκολεs εποχέs.
Δεν σκεφτόμουν πάντα όπωs σήμερα αλλά όλη αυτή η οικονομική κρίση με φοβίζει αφάνταστα.

37ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Πεμ Οκτ 03, 2013 10:25 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα

αν και το θεμα ειναι για μανουλε ςπου εχουν ηδη ενα παιδακι ηθελα να γραψω και εγω την αποψη μου για το θεμα που συζητατε...


συμφωνω οτι καλο ειναι μια οικογενεια να αποκτα παραπανω απο ενα παιδια (εκτος των περιπτωσεων που συντρεχουν σοβαροι λογοι) και οτι ειναι καλο να μεγαλωνεις με αδερφια κτλ αλλα δεν πρεπει να το βλεπουμε ως κανονα που πρεπει να τηρειται ντε και καλα,νομιζω πως πρεπει να κανουμε τοσα παιδια οσαα πραγματικα ειμαστε διατεθειμενοι να μεγαλωσουμε σωστα και δε μιλαω πλεον για το οικονομικο, δηλαδη αν ενας γονιος δεν τα πολυκατεφερνει με ενα παιδι, τον κουραζει πολυ , τον εξουθενωνει ψυχικα κτλ καλυτερα να μενει στο ενα παρα να κανει και αλλα γιατι πρεπει

38ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Πεμ Οκτ 03, 2013 10:28 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
iouliana έγραψε:Καλησπέρα

αν και το θεμα ειναι για μανουλε ςπου εχουν ηδη ενα παιδακι ηθελα να γραψω και εγω την αποψη μου για το θεμα που συζητατε...


συμφωνω οτι καλο ειναι μια οικογενεια να αποκτα παραπανω απο ενα παιδια (εκτος των περιπτωσεων που συντρεχουν σοβαροι λογοι) και οτι ειναι καλο να μεγαλωνεις με αδερφια κτλ αλλα δεν πρεπει να το βλεπουμε ως κανονα που πρεπει να τηρειται ντε και καλα,νομιζω πως πρεπει να κανουμε τοσα παιδια οσαα πραγματικα ειμαστε διατεθειμενοι να μεγαλωσουμε σωστα και δε μιλαω πλεον για το οικονομικο, δηλαδη αν ενας γονιος δεν τα πολυκατεφερνει με ενα παιδι, τον κουραζει πολυ , τον εξουθενωνει ψυχικα κτλ καλυτερα να μενει στο ενα παρα να κανει και αλλα γιατι πρεπει
δεν διαβασα ολα τα σχολια απλα να πω οτι συμφωνω μαζι σου!!

39ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Πεμ Οκτ 03, 2013 10:37 am

Λιτσα34


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ιουliana έχειs απόλυτο δίκιο σε αυτό.
Δυστηχώs όμωs είναι πολλόι αυτοί που κάνουν περισσότερα απο ένα παιδί χωρίs πραγματικά να το θέλουν.Ειτε γιατι απλά φοβούνται να παραδεχτούν ακόμα και στον εαυτό τουs ότι δεν αντέχουν κι άλλα παιδιά.είτε γιατι νίωθουν πωs πρέπει.Μην ξεχνάμε και την χαζομάρα που λέει ο λαόs ότι ''ένα παιδί ίσο με κανένα''
Γνωρίζω πολλέs τέτοιεs περιπτώσειs.

40ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Πεμ Οκτ 03, 2013 10:44 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
α καλα αυτο το ενα ισον κανενα μου το λεει και ο αντρας μου,
ε κατσε πρωτα να κανουμε το ενα να δουμε πως ειμαστε ως γονεις, να τον δω και τον κυριο στην πραξη και μετα συζηταμε...

41ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Πεμ Οκτ 03, 2013 11:50 am

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ιουλιανα μου έχεις πολύ δίκιο σε όσα λες και πραγματικά αυτη η φράση "ενα ισον κανένα" με εκνευρίζει αφάνταστα!

Με το καλό το μπεμπάκι σου!!Very Happy Very Happy 

42ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Πεμ Οκτ 03, 2013 12:57 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτη την ηλιθια φραση του εναν ισον κανενα το ελεγα οι παλιοι. που ειχαν δυσκολιες και εκαναν 10 παιδια για να ζήσουν τα 3. Για αυτο εχει βγει αυτη η φράση. Οτι δεν ξερεις τι γινεται....... Δηλαδη με λιγα λογια κανεις και αλλα για να εχεις ΄΄καβα΄΄ αν σου παθει κατι.Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked οτι να ναι δηλαδη. και μην την πολυλετε γιατι με ανατριχιαζει.ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 534787 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 534787 
Τωρα συμφωνω με την ιουλιανα. Το 2ο ήτριτο παιδάκι ειναι καλό να ερχεται σαν συνειδητη αποφαση των γονιων και οχι του πρωτου παιδιου. Αν αιθανεται οτι καποιος δεν μπορει ειτε για οικονομικους λογους, ειτε γιατι αισθανεται κουρασμενος το καλυτερο ειναι να μην κανει. Το 2ο παιδακι δεν ειναι ΄΄δωρο΄΄ για το πρωτο. Σιγουρα ειναι μια ομορφη σχεση τις περισσοτερες φορες αλλα το λουκι του μεγαλωματος δεν το τραβαει το παιδακι αλλα οι γονεις. Τωρα αν ηθελα δευτερο ,μπορουσα να το μεγαλωσω, και για χ-ψ λογους δεν μπορουσα να κανω θα υιοθετούσα χωρις δευτερη σκέψη. ειμαι απολυτα σιγουρη οτι θα το αγαπουσα οπως αγαπαω και αυτο που γεννησα.

43ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Πεμ Οκτ 03, 2013 10:55 pm

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ πάλι εκνευρίζομαι που σε ρωτάνε πότε θα κάνεις και ένα δεύτερο ή ακόμα και πρώτο πότε θα κάνει ένα ζευγάρι. Λες και ξέρουν τι συμβαίνει και κάποιος δεν κάνει.

44ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Παρ Οκτ 04, 2013 12:07 am

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
11:06:24
margdimitra έγραψε:Εγώ πάλι εκνευρίζομαι που σε ρωτάνε πότε θα κάνεις και ένα δεύτερο ή ακόμα και πρώτο πότε θα κάνει ένα ζευγάρι. Λες και ξέρουν τι συμβαίνει και κάποιος δεν κάνει.
αυτο ακριβως!!!λες και ολα ειναι ευκολα!λες και το παιδι ειναι σαν να παραγγελνεις πιτσα..τοσο ευκολο.

45ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Παρ Οκτ 04, 2013 1:22 am

roodie

roodie
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμένα πάντως όταν με ρωτούσαν πότε θα κάνω παιδί (ειχαμε 4 χρόνια παντρεμένοι) τους έλεγα οτι προσπαθούμε πολύ καιρό και δεν μπορούμε. Το ίδιο έλεγα και στη μάνα μου. Εκεί έπρεπε να δείτε πόσα σαγόνια είχαν κρεμάσει. Ωχ και δεν το ήξερα και συγγνώμη και δεν ξαναρώτησε κανένας!!!Παρεπιπτόντως δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα απλά είχαμε αποφασίσει να προσπαθήσουμε αργότερα!!!

46ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Παρ Οκτ 04, 2013 1:51 am

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
roodie έγραψε:Εμένα πάντως όταν με ρωτούσαν πότε θα κάνω παιδί (ειχαμε 4 χρόνια παντρεμένοι) τους έλεγα οτι προσπαθούμε πολύ καιρό και δεν μπορούμε. Το ίδιο έλεγα και στη μάνα μου. Εκεί έπρεπε να δείτε πόσα σαγόνια είχαν κρεμάσει. Ωχ και δεν το ήξερα και συγγνώμη και δεν ξαναρώτησε κανένας!!!Παρεπιπτόντως δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα απλά είχαμε αποφασίσει να προσπαθήσουμε αργότερα!!!
Αποστομωτική!!!Very Happy Razz Razz

47ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Παρ Οκτ 04, 2013 2:00 am

roodie

roodie
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μα βρε ινκα είναι πολύ αδιάκριτο αυτό που ρωτάνε. Ποτέ δεν ξέρεις τι πρόβλημα μπορεί να έχει ένα ζευγάρι. Γιατί να το φέρεις σε δύσκολη θέση? Έτσι τους έφερνα εγώ σε δύσκολη θέση για να σκεφτούνε την επόμενη φορά που θα θέλουν να ρωτήσουν το ίδιο πράγμα σε άλλη κοπέλα. Περιττό βέβαια να σου πώ οτι η μάνα μου όταν έμεινα έγκυος τι χαρά πήρε. Τώρα δεν θα με πρήζει και για δεύτερο....Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 

48ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Παρ Οκτ 04, 2013 7:11 am

louloudaki mou

louloudaki mou
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εμενα παλι που λεγανε στη μητερα μου οτι ειμαι τεμπελα γι αυτο δεν κανω;καλο;
το οτι ετρεχα 3 χρονια απο γιατρο σε γιατρο απο σπερματεγχυση σε εξωσωματικη μονο τεμπελια δεν το λες αλλα σε ποιον να το πεις;
ευτυχως εχω την μαγια μου και ολα τα προσπερνω.

49ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Σαβ Οκτ 05, 2013 8:17 pm

Ρουλακι

Ρουλακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ειμαι κ εγω μαμα, 30 ετων, με μια κορη, 5 ετων σχεδον. Με στεναχωρει που την βλεπω μονη, χωρις αδερφακι, μιας κ συνεχεια συζηταει για τα αδερφακια των συμμαθητων της κ οποιων γνωστων μας..Σαν χαρακτηρας ειναι το κλασσικο μοναχοπαιδι, πιστευει οτι ο κοσμος γυριζει γυρω απο εκεινη κ ειναι απαιτητικη..οχι σε μενα, μεταξυ μας συνεννοουμαστε πολυ καλα, αλλα οπου της περναει (μπαμπας κυριως!). Κατα τα αλλα ειναι μια γλυκα σκετη!
Και μενα η εκραση ενα ισον κανενα μου αναβει τα λαμπακια...Μου το ειπε μια φορα η πεθερα μου κ της ειπα να μην ξεχασω στην επομενη φορολογικη δηλωση να μην δηλωσω την κορη μου...
Προσπαθουσαμε αρκετο καιρο για δευτερο παιδι (τα πρωτα 3 χρονια δεν ηθελα καν να ακουσω για δευτερο) αλλα τιποτα...εντελει εμεινα εγκυος μετα απο 10 μηνες αλλα δυστυχως δεν εξελιχθηκε καλα απο τις πρωτες εβδομαδες κιολας..ηταν μεγαλη απογοητευση αλλα δεν θα σταματησω να προσπαθω..οχι να προσπαθω ακριβως δηλαδη, απλα θα το αφησω στην τυχη του...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις