Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
79 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 79 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ευχαριστούμε kate! μακάρι! εγω θαχω νεότερα την Τετάρτη. έχω φάει όλα μου τα νύχια μέχρι τότε!!!3η φορά έγκυος (μάλλον!!) - θα πετύχει αυτή τη φορά;;; - Σελίδα 3 534787 

Energy2009

Energy2009
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπέρα κορίτσια!

kate σε ευχαριστώ πολύ και εγώ, να 'σαι πάντα καλά και ό,τι επιθυμείς!!Με το καλό το μωράκι σου, τώρα είδα το tickerάκι σου!!

IoliAtore μου την Τετάρτη να έχεις τα πιο όμορφα νέα  Smile, 4 μερούλες ακόμα υπομονή!! Και εγώ την Πέμπτη για τον υπέρηχο!  

Φιλιά πολλά 3η φορά έγκυος (μάλλον!!) - θα πετύχει αυτή τη φορά;;; - Σελίδα 3 417472 3η φορά έγκυος (μάλλον!!) - θα πετύχει αυτή τη φορά;;; - Σελίδα 3 417472

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημέρα σε όλες I love you I love you I love you 

ας χαλαρώσουμε το σ/κ και από βδομάδα.... καλά νέα ναχουμε

Gia


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπερα!Καταρχην συγχαρητηρια σε ολες τις κοπελες που τα καταφεραν!Ioliatore ηθελα να ρωτησω εσενα.Επειδη εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και εχω 1 αποβολη και μια διδυμη παλλινδρομη απο εξωσωματικη και οι δυο φορες.Μου ειπαν για προεμφυτευτικο λογω κακης ποιοτητας ωαριων ομως μονο στην περιπτωση που θα εχουμε αρκετα εμβρυα.Σκεφτομαι οτι μαλλον δεν θα εχουμε πολλα αφου με το ζορι ειχα απο 6 ωαρια καθε φορα και απογοητευομαι.Ειδικα οταν σκεφτομαι οτι το πιθανοτερο ειναι αν πιασει να εχει την ιδια καταληξη.Τι σας ειχαν πει εσας;

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Gia έγραψε:Καλησπερα!Καταρχην συγχαρητηρια σε ολες τις κοπελες που τα καταφεραν!Ioliatore ηθελα να ρωτησω εσενα.Επειδη εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και εχω 1 αποβολη και μια διδυμη παλλινδρομη απο εξωσωματικη και οι δυο φορες.Μου ειπαν για προεμφυτευτικο λογω κακης ποιοτητας ωαριων ομως μονο στην περιπτωση που θα εχουμε αρκετα εμβρυα.Σκεφτομαι οτι μαλλον δεν θα εχουμε πολλα αφου με το ζορι ειχα απο 6 ωαρια καθε φορα και απογοητευομαι.Ειδικα οταν σκεφτομαι οτι το πιθανοτερο ειναι αν πιασει να εχει την ιδια καταληξη.Τι σας ειχαν πει εσας;



Gia καλημέρα.
Επειδή έχω κάνει και εγώ προεμφυτευτικό δεν καταλαβαίνω γιατί σας είπαν ότι πρέπει να έχετε πολλά ωάρια. Εγώ είχα 3 ωάρια και μετά από τον προεμφυτευτικό ήταν 1 το καλό και είναι το παλικαράκι μου που βλέπεις στην φωτογραφία (τώρα είναι 4 χρονών)
Πέρση που αποφασίσαμε να του δώσουμε ένα αδερφάκι έβγαλα 7 ωάρια προχώρησαν όλα  αλλά όλα είχαν πολλαπλές χρωμοσωμιακές ανωμαλίες. Να  επιμείνεις για ποεμφυτευτικό όσα έμβρυα και να έχεις , έστω και ένα για να είσαι σίγουρη ότι είναι υγιές .

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Gia και εγώ δεν είχα πααααρα πολλά ωάρια, την πρώτη φορά πήραν 10 σύνολο, ώριμα τα 8, γονιμοποιήθηκαν μόλις τα 5, και έστειλαν τα 4 ΜΟΝΟ για προεμφυτευτικό - το ένα έκρινε η εμβρυολόγος ότι είχε πολύ θρυμματισμό, δεν ήταν δλδ καλής ποιότητας άρα δεν το έστειλε. Μας είπε κιόλας ότι η τιμή του 1ου πακέτου είναι ως 4 ωάρια και από 5 και πάνω πάει παραπάνω λεφτά, είναι το 2ο πακετο. Τέλος πάντων από αυτά τα 2 δλδ 50% ήταν με ανωμαλίες, τα 2 χωρίς και εμφυτεύσαμε τα 2.

Τη δεύτερη φορά ελαφρώς καλύτερα, 11 ωάρια πήραν, 10 ώριμα, 7 γονιμοποιήθηκαν, και έστειλε και τα 7 για προεμφυτευτικό (αν και τα 3 είχαν αρκετό θρυμματισμό) και αυτό γιατί όπως σου εξήγησα από 5 και πάνω είναι μία τιμή, είτε έστελνε 5 ή 7 θα δίναμε τα ιδια. 3 με ανωμαλίες, 1 αδιάγνωστο (δεν βρήκαν πυρήνα), 3 φυσιολογικά και εμφυτεύσαμε τα 3.

Εμένα με είχε πάρει από κάτω γιατί η διπλανή μου κοπελα στην ανάνηψη μετά την ωοληψία είχε 18 ωάρια πρώτης ποιότητας. Κλάμα... αλλά ο γιατρός μου - δεδομένου του δικού μας προβλήματος - ήταν υπέρ ευχαριστημένος και τελικά είχε δίκιο. ΜΟΝΟ 1 ΚΑΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!Wink 

Λοιπόν όπως βλέπεις Ο,ΤΙ και αριθμό να βγάλεις, τα κάνουν βιοψία και τα στέλνουν για προεμφυτευτικό. Τουλάχιστον στο δικό μου κέντρο. Αν έχεις πρόβλημα με χαμηλό απόθεμα ωαρίων ή κακή ποιότητα, από ό,τι μας είπε ο γιατρός μας δλδ, δεν υπάρχει πολυτέλεια χρόνου να πεις "α, τώρα δεν βγάλαμε πολλά, πρέπει να είναι περισσότερα για να τα στείλουμε". ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ. Όσα και να είναι, και 2 και 3 τα στέλνουν. Μας το είχε ξεκαθαρίσει ο γιατρός - δεν περίμενε να βγάλουμε πολλά, και μάλιστα τα 10 και τα 11 του φάνηκαν θαύμα και ότι πήγε εξαιρετικά καλά το πρωτόκολλο. Αυτός ήταν έτοιμος να κάνει τη διαδικασία του προεμφυτευτικού και με τα μισά ή και λιγότερα!!!! Σου λέω, 4 έμβρυα όλα κι όλα είχα την πρώτη φορά.

Και να σημειώσω ότι σχεδόν ποτέ δεν είχα άριστη ποιότητα.

Μάλιστα, και τις 2 φορές, είχαν όλα πολύ θρυμματισμό (ήταν ποιότητας 2:2, 3:1 κ.λπ.) αλλά και τις 2 φορές, υπήρχε 1 μόνο πιο "καθαρό" που όμως είχε χρωμοσωμικές ανωμαλίες και τις 2 φορές..

Οπότε, αυτό που σου λέει σωστά η miki, να επιμείνεις ό,τι και να είναι έστω και 3 να τα στείλουν. Καλή επιτυχία κορίτσι!!!

Gia


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Λοιπον.Εγω την πρωτη φορα ειχα 6 ωαρια.Τα πηραν ολα γονιμοποιηθηκαν ολα(με σπερμα δοτη λογω αζωοσπερμιας), προχωρησαν 4 και βαλαμε τα 3.Το αλλο ηταν κακης ποιοτητας.Ειχα 1 καλο και 2 μετρια.Αποτελεσμα αυτοματη αποβολη...
Την δευτερη φορα ειχα 6 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 3 προχωρησαν ολα και τα βαλαμε.Τα 2 μετρια και το αλλο κακης ποιοτητας.Αποτελεσμα παλλινδρομη σε δυο εμβρυα.Και τις 2 φορες ηταν εμβρυα 3 ημερων.Δεν προκειται δηλαδη να εχω ποτε πανω απο 3-4 εμβρυα κι αυτα μετριας ή κακης ποιτηταςCrying or Very sad 
Θα το ξανασυζητησω με τον γιατρο τωρα που θα παω παλι τον Σεπτεμβριο.Δεν ξερω γιατι μου ειπε οτι πρεπει να εχω περισσοτερα απο 2-3.Εχω απογοητευτει παρα πολυ.Τουλαχιστον να γλιτωσω μια επομενη αποβολη...Υπαρχει πολυ μεγαλη περιπτωση να μην μεταφερουμε κανενα στο τελος ασχετα με το αν εχουν χρωμοσωμικες ανωμαλιες ή οχι.Μπορει να μην εχουν προβλημα και να μην τα καταφερουν στο εργαστηριο ετσι δεν ειναι;Αλλες φορες λεω να μην επιμεινω για ελεγχο κι οτι γινει και αλλες το αντιθετο...

Gia


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μικι να σου ζησει το αγορακι σου!!!!!

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Gia ευχαριστώ. Κορίτσια μην απογοητεύεστε . Είμαστε από τις περιπτώσεις με κακής ποιότητας ωάρια αλλά όπως βλέπετε η επιστήμη έχει προχωρήσει και υπάρχει λύση και για την περίπτωσή μας. Η Ioli  τα λέει πολύ καλά ΕΝΑ έμβρυο χρειαζόμαστε και καλό. Αυτές τις απογοητεύσεις που λέει η Ioli με κοπέλες που έβγαζαν πολλά ωάρια και καλής ποιότητας τις πέρασα και εγώ. Να χαίρεστε που βρήκατε τι φταίει και έχετε το χρόνο να το διορθώσετε. Αυτό με το πακέτο τον εμβρύων δεν το ξέρω. Στο κέντρο που κάναμε εμείς στην Αθήνα πληρώναμε για το κάθε έμβρυο  δεν ήταν πακέτο.  GIA επιμένω για των προεμφυτευτικό  γιατί όπως σου είπα πέρυσι κάναμε μία προσπάθεια  ακόμα . Για καλή μας και κακή( κακή μας λέω γιατί στοιχίζει πολύ ο προεμφυτευτικός ) μας τύχη συγχρόνως έβγαλα 7 ωάρια που προχώρησαν όλα(για την ηλικία μου ότι βγάζω τόσα ωάρια είναι θαύμα μου είπε ο γιατρός). Αν δεν γινόταν προεμφυτευτικός έλεγχος και βάζαμε κάποια από αυτά θα προχωρούσα σε  εγκυμοσύνη  και μετά θα  είχα είτε αποβολή η θα έπρεπε να διακόψω την εγκυμοσύνη γιατί είχαν όλα ανωμαλίες. Ναι απογοητευτικά όταν πήραν από το κέντρο και είπαν ότι δεν θα γίνει η εμβρυομεταφορά αλλά  για φαντάσου την απογοήτευση μετά από αποβολή την έχεις ζήσει και ξέρεις.

Gia


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Βασικα αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως καποιο απο τα καλα εμβρυα δεν προχωρησει στο εργαστηριο μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα για να τα βαλουμε.
Ξερεις ποιο θα ηταν το καλυτερο;Να εκανα μια διεγερση και να παιρναν αυτα τα 2-3 να τα ελεγχαν και να εμπαιναν καταψυξη και να μαζευα και αλλα 1-2 απο φυσικους να τα ελγχανε και να εμπαιναν ολα μαζι(οτι θα ειχε μεινει 1-2 υποθετω).Αυτο ομως θελει γερη τσεπη και μετα απο 2 εξωσωματικες δεν εχουμε μια πλεονCrying or Very sad  αν το ξεραμε απο την αρχη θα το καναμε ετσι.Δεν το συζηταω καν με το γιατρο σαν εκδοχη.Ηδη μου εχει κανει μια πολυ καλη τιμη για την τριτη φορα που κι αυτα με δοσεις θα τα δωσουμε.Ακομα και τα φαρμακα ψαχνω μηπως εχει καποια κοπελα.Ο προεμφυτευτικος ποσο σας κοστισε κοριτσια;Επειδη μετα την αποξεση δεν ξαναμιλησα με τον γιατρο μου εχει μεινει λιγο φλου αυτο.Τωρα απο Σεπτεμβριο που θα παω θα τα συζητησουμε ξανα.
Κι αυτο που δεν καταλαβαινω βρε παιδια ειναι γιατι εμφυτευονται τα εμβρυα που δεν ειναι καλα;Δηλαδη τα αλλα που δεν εμφυτευονται καθολου θα πρεπει να ειναι ακομα χειροτερα.Και πως γινεται και κανουν 5 εξωσωματικες και δεν πιανει καμια και μετα πιανει και μενουν εγκυες σε τριδυμα;Αμα ακουω τριδυμα με πιανει η ψυχη μου που ουτε ενα δεν μπορω να κανω...Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad 

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Gia μου μπορώ μόνο από τη δική μου εμπειρία να σου πω. Έχει νόημα να κάνεις προεμφυτευτικό (μάλιστα κατά τη γνώμη μου όχι μόνο έχει νόημα, αλλά επιβάλλεται κιόλας) αν ο λόγος για τις παλίνδρομες και τις αποβολές είναι (κατά πάσα πιθανότητα) χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Οπότε πρέπει να αποκλείσεις, στο μέτρο του δυνατού βέβαια, άλλους παράγοντες όπως ανατομικά προβλήματα (πχ σχηματισμός μήτρας), θρομβοφιλία κτλ. Αυτά είναι εντελώς διαφορετικά, αντιμετωπίζονται αλλιώς και δεν χρειάζεται προεμφυτευτικός. Αν τυχόν είχες τη δυνατότητα να κάνεις ιστολογική εξέταση του εμβρύου μετά την αποβολή, θα σου έδειχνε και εκεί.

Λοιπόν πριν από την εξωσωματική, είχα κάνει όλο το πακέτο εξετάσεων θρομβοφιλίας, δεν είχα τπτ που να προκαλεί αποβολή (μόνο μια ομοζυγωτία στο MTFHR το οποίο όμως διορθώνεται με ηπαρίνη, και εξάλλου δεν προκάλεσε αυτό τις αποβολες), έκανα και υστεροσαλπιγγογραφία, υπερήχους κοκ για να δούμε ανατομικά το σύστημα, ουδέν πρόβλημα. Έκανα εξετάσεις FSH και AMH και η ΑΜΗ ήταν χαμηλή (δλδ χαμηλό απόθεμα). Εν τω μεταξύ το ιστορικό μου έχει μία κύηση με κενό σάκο = βαριές χρωμοσωμικές ανωμαλίες και μία κύηση με μεγάλη αυχενική όπου κάναμε και λήψη τροφοβλάστης και βγήκε τρισωμία Χ και τρισωμία 18 (διπλή δλδ). Άρα είχα ΟΛΕΣ τις ενδείξεις ότι μόνο με προεμφυτευτικό μπορούμε να ελπίζουμε.

Μάλιστα, ο προεμφυτευτικός είναι και ο μόνος λόγος που πήγαμε για εξωσωματική, διότι κατά τα άλλα μπορούσα να συλλάβω εύκολα. Μάλιστα, ο γιατρος μου έδωσε και επιλογή: αν θέλω εξωσωματική με προεμφυτευτικό για να ελέγξουμε τι θα βάλουμε, ή αν θέλω δοκιμάζω, και ξαναδοκιμάζω, και ξαναδοκιμάζω φυσιολογικά ώσπου να κάτσει ωάριο χωρίς ανωμαλίες.

Στο μυαλό μου δεν υπήρχε 2η σκέψη υπέρ της εξωσωματικής.

Είχα ρωτήσει και εγώ για φυσιολογικό κύκλο και συλλογή 1-1 τα ωάρια, μου είπε ότι δεν έχει νόημα, όσα πιο πολλά μαζέψουμε τόσο το καλύτερο και για πιο γρήγορα, πήγαμε με πρόκληση. Εξ άλλου όπως μου εξήγησε, δεν αποψύχονται όλα σούπερ τέλεια και εκεί μπορείς να χάσεις κάποια.

Όσον αφορά σε αυτό που ρωτάς αν κάποια "χαλάσουν" ώσπου να πάρεις τα αποτελέσματα ναι, αν είναι κακής ποιότητας με πολύ θρυμματισμό ή αν όντως έχουν ανωμαλίες, μωσαϊκισμό κτλ (τα οποία έτσι κι αλλιώς θα τα απέρριπτες, δεν θα σου τα έβαζαν) μπορεί να σταματήσουν να αναπτύσσονται. Όμως αυτό δεν συμβαίνει συχνά και όπως σου λέω εξ άλλου κάποια τα απορρίπτεις ούτως ή άλλως.

Η ποιότητα 2:1, 2:2, 3:1 κτλ έχει να κάνει με τον θρυμματισμό. Αυτά τα έμβρυα αν μετά τον έλεγχο δεν έχουν ανωμαλίες, μια χαρά μπορεί να εμφυτευθούν.

Ακόμα ένα στοιχείο που θα σε κάνει να χαρείς είναι ότι λόγω του προεμφυτευτικού, η εμβρυομεταφορά γίνεται την ημέρα 5 μετά τη λήψη, όπου πλέον τα έμβρυα (όσα επιλεγούν) είναι στο στάδιο της βλαστοκύστης, δλδ ακριβώς έτοιμα για εμφύτευση!!! Η εμφύτευση αυτήν την ημέρα είναι πιο εύκολη από ό,τι την ημέρα 3. Επίσης, ακόμα ένα θετικό, είναι ότι ουσιαστικά, όταν σου μεταφέρουν έμβρυα ημέρας 3 όπως σου κάνανε, πάνε μόνο και μόνο βάσει της εμφάνισής τους. Έτσι μπορεί να επιλέξουν κάποια πιο υποτίθεται "καλά" που όμως να έχουν ανωμαλίες, και που αν τα αφήνανε στο τρυβλίο θα σταματούσαν να αναπτύσσονται, και να απορρίψουν κάποια άλλα πιο "άσχημα" με θρυμματισμό κτλ, τα οποία όμως να μην έχουν ανωμαλίες και να κατέληγαν να γίνουν γερά έμβρυα. Με τον έλεγχο και μεταφορά ημέρα 5, το έχεις γλιτώσει αυτό.

Είμαι 100% υπερ (αν έχεις τέτοιο θέμα) γιατί σε εμάς, μία φορά πέρσι εμφυτεύθηκε και αναπτύχθηκε εμβρυάκι και μεγάλωνε μία χαρά αλλά είχε όχι μία, αλλά δύο τρισωμίες!! και προς επιβεβαίωση, φέτος που κάναμε τον προεμφυτευτικό, μας βγήκαν και τις 2 φορές, από 1 ωραιότατο καθαρότατο εμβρυάκι, που αν το βλεπαμε την ημέρα 3 θα βάζαμε αυτά τα 2, τα οποία ΕΠΙΣΗΣ είχαν ανωμαλίες και τα δύο!! Η εμβρυολόγος είπε ότι αν πηγαίναμε φυσιολογικά αυτά τα δύο θα είχαν σίγουρα εμφυτευθεί! και ξανα-μανά διακοπή κύησης κτλ....

Για την τιμή, την πρώτη φορά δώσαμε 1200 ευρώ όταν έκαναν έλεγχο 4 έμβρυα, και την άλλη φορά δώσαμε 1900 ευρώ όταν έλεγξαν 7 έμβρυα (η τιμή 1900 είναι ίδια από 5 ως και 8 έμβρυα, στο εργαστήριο που πήγαμε). Τα έστειλαν από τη Θεσσαλονίκη με κούριερ μέσα σε πάγο στην Αθήνα.

Πρέπει όμως να εμπιστευθείς 100% τον γιατρό σου και την εμβρυολόγο που θα κάνει τη βιοψία να είναι πολύ έμπειρη γιατί με λάθος χειρισμούς μπορεί να "χαλάσει" το εμβρυάκι (αν και δεν το πιστεύω ότι είναι πολύ συχνό)

Όσο για τις 5 εξωσωματικές... δεν έχει μέσο όρο εδώ, gia. Όσες σου κάτσουν!! Εμένα 2. ΕΥΤΥΧΩΣ!! (βέβαια, είναι ακόμη πολύ νωρίς, δεν ξέρω τι θα γίνει, αλλά τουλάχιστον σαν εξωσωματική είχε επιτυχία). Πρέπει ο γιατρος να βρει το σωστο πρωτόκολλο. Ο προεμφυτευτικός βοηθάει στην επιτυχία, πιστεύω. Μειώνονται τα νούμερα των εμβρύων, αλλά θες 1 και καλό. Τι να τα κάνεις τα πολλά, αν πρόκειται να ξαναπεράσεις αποβολές και παλίνδρομες; Επίσης, όταν ακούς κάτι τεράστια νούμερα 6, 7, εξωσωματικές, πολλές είναι και FET δλδ έχουν κατεψυγμένα, δεν κάνουν κάθε φορά πρόκληση. Μην σε απασχολεί αυτό όμως!

miki να σου ζήσει το αγοράκι σου, επίσης!

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
πο ποοοο τι σεντόνι έγραψα! καλή υπομονή! ΣΟΡΙ!!Embarassed

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Για να συνοψίσω αν βαριέστε να διαβάσετε το σεντόνι:

εν ολίγοις με τον προεμφυτευτικό είναι γκαραντί ότι σου μένουν τα καλά έμβρυα. Αυτά δεν επρόκειτο να χαλούσαν ή να σταματούσαν να αναπτύσσονται περιμένοντας τα αποτελέσματα. Απλώς, μπορεί να είναι πιο λίγα από όσα θα είχες δυνατότητα να μεταφέρεις (ή να καταψύξεις) αρχικά διότι ουσιαστικά είναι διαδικασία διαλογής: απορρίπτεις έμβρυα. Απορρίπτεις όμως όσα έχουν πρόβλημα το οποίο την ημέρα 3 χωρίς προεμφυτευτικό μόνο να μαντέψουν μπορούν οι εμβρυολόγοι. Άρα θα σου μετέφεραν θες δεν θες και προβληματικά.

Μπορεί μετά τον προεμφυτευτικό να έχεις λιγότερα είναι όμως σίγουρα οκ από αποψη ανωμαλιών και επίσης είναι και στο στάδιο βλαστοκύστης άρα "κολλανε" και καλύτερα Razz Razz 

Gia


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Χμμ βασικά ειμείς δεν είχαμε το περιθώριο να επιλέξουμε τα καλύτερα για να βάλουμε.Όσα είχαμε τα βάζαμε στην ουσία.Οποτε και δεν είχε νοημα τοτε να τα αφησουμε για βλστοκύστες 5ης μερας.Δεν ειναι δηλαδη οτι καποιο εμφανισιακα καλο το βαλαμε και αφησαμε καποιο μετριο απ εξω.Δυστυχως δεν καναμε βιοψια στα εμβρυα.Την πρωτη φορα ετσι κι αλλιως ηταν αυτοματη αποβολη με αιμοραγια.Την δευτερη λογω οικονομικων απεφυγα την αποξεση προκαλωντας την αποβολη με φαρμακα...αν και τελικα την αποξεση δεν την γλιτωσα γιατι ειχε μεινει ιστος στη μητρα(ηταν και δυο τα εμβρυα βλεπεις).Τωρα το μετανιωνω γιατι τουλαχιστον θα ξεραμε τι εφταιγε τη δευτερη φορα.Οτι εξέταση υπαρχει την εχω κανει και δικο μου καρυοτυπο και ο δοτης φυσικα ειναι ελεγμενος για ολα.Οποτε ερχομαστε στο συμπερασμα οτι ειναι θεμα ωαριων.Πολυ ψηλη fsh και χαμηλη ΑΜΗ Rolling Eyes Μου κανει εντυπωση να εχει επιτυχια η εξωσωματικη και τις 2 φορες και παρολα αυτα ολα τα εμβρυα να ειναι προβληματικα.Ας μην επιανε τουλαχιστον...ετσι ωστε να χαρω κι εγω αν πιασει.Ετσι οπως εχει παει το πραγμα το εχω δεδομενο οτι θα πιασει η εξωσωματικη και οτι παλι θα αποβαλω...Ποσο σας κοστισε ο προεμφυτευτικος;;

Gia


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
IoliAtore έγραψε:Για να συνοψίσω αν βαριέστε να διαβάσετε το σεντόνι:

εν ολίγοις με τον προεμφυτευτικό είναι γκαραντί ότι σου μένουν τα καλά έμβρυα. Αυτά δεν επρόκειτο να χαλούσαν ή να σταματούσαν να αναπτύσσονται περιμένοντας τα αποτελέσματα. Απλώς, μπορεί να είναι πιο λίγα από όσα θα είχες δυνατότητα να μεταφέρεις (ή να καταψύξεις) αρχικά διότι ουσιαστικά είναι διαδικασία διαλογής: απορρίπτεις έμβρυα. Απορρίπτεις όμως όσα έχουν πρόβλημα το οποίο την ημέρα 3 χωρίς προεμφυτευτικό μόνο να μαντέψουν μπορούν οι εμβρυολόγοι. Άρα θα σου μετέφεραν θες δεν θες και προβληματικά.

Μπορεί μετά τον προεμφυτευτικό να έχεις λιγότερα είναι όμως σίγουρα οκ από αποψη ανωμαλιών και επίσης είναι και στο στάδιο βλαστοκύστης άρα "κολλανε" και καλύτερα Razz Razz 
Δεν εχουμε προβλημα κολληματοςLaughing  εδω κολλανε κι αυτα που δεν πρεπει...Rolling Eyes 
Παντως και με φυσικο το ιδιο θα μου ηταν.Στη περιπτωση μου με 2-3 εμβρυα και πολλα μπορει να λεω τη φορα τι 1-2 τι 2-3;Το ιδιο ειναι.Απλα κοστιζει περισσοτερο και η καταψυξη καθε φορα ξεχωριστα κλπ κλπ..Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αυτό που λες μην το έχεις δεδομένο, προς Θεού! Εντάξει, εμείς δυσκολευόμαστε λίγο πιο πολύ.

απλώς αν μου λες ψηλή FSH και χαμηλή AMH είναι σίγουρα ποιότητα ωαρίων το θέμα, εξ ου και οι αποβολές. Αν όντως είχες κάνει ιστολογική τη 2η φορά, ίσως στο επιβεβαίωνε.

Κοίτα να δεις πώς μας το εξήγησε ο γιατρός. Όταν έχουμε χαμηλό απόθεμα (ψηλή FSH χαμηλή AMH) πχ εμείς, ή φυσιολογικά και όλες οι γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας, σημαίνει το εξής: όλες έχουμε μία μεγάλη δεξαμενή με ωάρια. Σε όλες τις γυναίκες υπάρχουν καλά υπάρχουν και κακά. Όταν αυτή η δεξαμενή αρχίζει να αδειάζει, έχουμε πιο πολλές πιθανότητες να "ψαρέψουμε" κακά ωάρια παρά όταν είναι γεμάτη όπου μπορούμε με τη μία να πιάσουμε πολλά καλά. Όμως, δεν χάθηκε ο κόσμος: βάλε βάλε το χέρι στη δεξαμενή, κάποια στιγμή θα μας κάτσουν και εμάς κάποια καλά! Ε, με τον προεμφυτευτικο είναι σαν να βλέπουμε τι ψαρεύουμε!

Αν παίρνεις και μενοπούρ πάντως θα έχεις καλύτερες πιθανότητες για πιο πολλά γιατί το μενοπούρ είναι ακριβώς για γυναίκες με χαμηλό απόθεμα. Βέβαια εγώ έπαιρνα γαϊδουρινές δοσεις..Laughing 

Το κόστος ήταν 1200 ευρώ ο προεμφυτευτικός σε 4 ωάρια την 1η φορά, και 1900 ευρώ τη δεύτερη, για 7 ωάρια. Η τιμή 1900 θα ήταν η ίδια είτε κάναμε έλεγχο σε 5, 6, 7 ή και 8.

όπως σου εγραψα και πιο πριν συζήτησε με τον γιατρό σου τι προτείνει σε περίπτωση που έχεις λίγα. εγώ λέω να επιμένεις να κάνεις προεμφυτευτικό έστω και με λίγα. ξαναλέω, ΕΝΑ μόνο χρειάζεσαι!

οσο για την κατάψυξη με φυσικό κύκλο εμένα μου το απέκλεισε. ίσως και για λόγους χρόνου (όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα)... ξερωγω... η αλήθεια είναι ότι θα τραβήξει πολύ η ιστορία έτσι.. 1-1 κάθε μήνα.

miki, αν επιτρέπεται, τι ηλικία είσαι και σου βγήκαν αυτά τα αποτελέσματα στον προεμφυτευτικό τη 2η φορά; εγώ είμαι 34,5 και εχω 50-50% δλδ σχεδόν πάντα είμαστε μισά καλά μισά με ανωμαλίες

Gia


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μενοπουρ πηρα την πρωτη φορα και ηταν καπως καλυτερος κυκλος.Μεριοναλ τη δευτερη λογο οικονομικων(ηταν πιο φτηνα) και τωρα μαλλον αλτερμον(κι αυτα λιγο πιο οικονομικα).Οτι μπορεσω να βρω απο τα 3 βασικα(αν μπορεσω να βρω(αλλιως μαλλον αλτερμον που ειναι λιγο πιο οικονομικα...

Gia


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Τι δοσεις εκανες;Εγω εκανα 4 σκονες 2 υγρα.
Οσο γαι το φυσικο το σκεφτομαι γιατι σου λεω οσο παει και καθε φορα βλεπω και λιγοτερα ωαρια.Αν πχ τωρα κανω 2-3 και μεινει 1 εμβρυο σιγουρα θα το κανω μετα.
Μη σου πω οτι αμα βλεπω ενα 1-2 ωαρια μονο και δεν εχω χρηματα για προεμφυτευτικο καλυτερα να κανω σπερματεγχυση...

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Gia έκανα αρχικά 300 puregon 75 menopur, μετά μου το πήγε 200 puregon 150 menopur και στο τέλος 150 puregon 150 menopur. Τα άλλα δεν τα ξέρω, υποθέτω έχουν την ίδια δραστική ουσία αλλά είναι πιο φθηνά. Στο πρώτο πρωτόκολλο που εκανα, έκανα μόνο 300 puregon χωρίς menopur αλλά αυτή τη φορά με το menopur νομίζω ήταν καλύτερα.

Επίσης ένα 2μηνο πριν ξεκινήσω πήρα και χαπάκια DHEA. Ίσως να τα ξέρεις. Τα παραγγέλνεις από το ίντερνετ, κάνει περίπου 10-12 δολάρια για ένα μεγάλο μπουκάλι με πάρα πολλά μέσα. Ο γιατρός μου είπε ότι υπάρχουν κάποιες ΛΙΓΕΣ μελέτες που έβγαλαν ότι βοηθάει, λέει, στην ποιότητα των ωαρίων. Αλλά δεν είναι αρκετές για να είμαστε 100% σίγουροι. Αυτός δεν το πολυ-πιστεύει. Αλλά μου είπε "κακό δεν κάνουν οπότε μπορείς αν θέλεις, να τα πάρεις" κι έτσι και εγώ πήρα αυτά καθώς και χαπάκια βασιλικού πολτού, πολυβιταμίνες με MACA που είναι ένα βότανο αντιοξειδωτικό που βοηθάει, βιταμίνη Ε (eviol) και φυλικό οξύ (filicine) για ένα ολόκληρο 2μηνο. Τα εβιολ και το φιλισίν αλλά και το DHEA είναι φτηνά. Τι άλλο θα κάνουμε..

Πάντως τα φάρμακα της εξωσωματικής μας βγήκαν ο κούκος αηδόνι αυτή τη φορά. Συνέχεια γράφαμε κι άλλα, κι αλλα.. Αλλά εννοείται ότι αν είναι να πάνε καλά τα πράγματα, χαλάλι!! 3η φορά έγκυος (μάλλον!!) - θα πετύχει αυτή τη φορά;;; - Σελίδα 3 328109  μακάρι Θεούλη μου!!

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και ξέχασα, έπαιρνα και βιταμίνη C. Τις βιταμίνες Ε και C και το φυλικό οξύ μου τα είχε γράψει ο γιατρος για βοήθεια στην ποιότητα των ωαρίων, μπας και... διότι, λέει, είναι και θέμα οξείδωσης και αυτά είναι αντιοξειδωτικά.

ρώτα και τον δικό σου, βιταμίνες είναι, δεν βλάπτει να πάρεις

Gia


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Σ ευχαριστω!Ολα τα εχω δοκιμασει δεν πιστευω οτι εκαναν και τιποτα αλλα τα ξαναρχισα εδω και 15 μερες.Να μας γραφεις νεα σου εδω.Μακαρι ολα να σου πανε καλα αυτη τη φορα. Smile

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μακάρι!! και σε σένα το εύχομαι....!

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα κορίτσια. Λοιπόν έψαξα και βρήκα τα αποτελέσματα από τις βιοψίες γιατί  και μεγάλη γυναίκα είμαι   και πέρασαν και τόσα χρόνια και δεν θυμάμαι.
Έκανα 3 προεμφυτευτικούς. Ο πρώτος το 2007 στα 41 μου και από τα 7 που ελέγχθηκαν μόνο 2 ήταν καλά . Είχα εγκυμοσύνη αλλά και αποβολή. Την 2 φορά  το 2009 από τα 3 που ελέγχθηκαν μόνο το 1 ήταν καλό (αυτό είναι που λέμε το 1 και καλό δεν χρειάζονται παραπάνω) και είναι το παλικαράκι μου που βλέπετε στην φωτογραφία. Για αυτό επιμένω στον προεμφυτευτικό για φανταστείτε να μην κάναμε έλεγχο και να βάζανε και τα 3 και τα 2 που ήταν άρρωστα να κάνανε κακό και στο ένα και καλό.  Την τρίτη φορά το 2012 στα 46 μου έβγαλα 7 και τα 7 όμως είχαν πολλαπλές χρωμοσωμιακές ανωμαλίες. Το κόστος για κάθε έμβρυο είναι περίπου στα 300-400 ευρώ. Για αυτό σε προηγούμενο μήνυμα έγραψα για κακή μας τύχη την τελευταία φορά είχα πολλά έμβρυα για κάντε πολλαπλασιασμό για να δείτε πόσο κοστίζει , φέτος ξεχρεώσαμε .
Αν ήμουν στην Αθήνα θα προσπαθούσα μήπως και πετύχαινα κανένα καλό ωάριο με φυσικό κύκλο αλλά είμαι Λάρισα και δεν γίνετε γιατί ο φυσικός κύκλος θέλει υπομονή και επιμονή.
Προχθές έκανα τεστ παπ και ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι οι ωοθήκες μου είναι σαν τριαντάρας και βγάζουν και πολλά αυγουλάκια αλλά  τι να το κάνω που είναι «κλούβια». Εγώ FSH  και inhibit-b είχα καλές αλλά η ΑΜΗ ήταν χάλια.

Gia


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Miki για την αποβολη που ειχες παρολο που ειχες κανει προεμφυτευτικο τι σου ειπαν οτι εφταιγε;Μερικες φορες αναρωτιεμαι τι εννοουν οτι μπορει να ειναι και τυχαιο.Δηλαδη θα μπορουσε να μην βρισκεται σε καλη θεση στη μητρα το εμβρυο και να αποβληθει;Σκεφτομαι διαφορα...

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Gia  το πρόβλημα μου ήταν η θρομβοφιλία.  Έτσι από την στιγμή που το βρήκαμε άρχισα ηπαρίνη. Μόλις άρχισα ηπαρίνες είδα και την Β-χορειακή να ανεβαίνει. Η πρώτη προσπάθεια με ηπαρίνες είχε σαν αποτέλεσμα μια βιοχημική εγκυμοσύνη. Σε αυτή την προσπάθεια δεν είχαμε κάνει προεμφυτευτικό . Μετά αυξήσαμε την δόση και είχα την αποβολή και την Τρίτη φορά αυξήσαμε πάλι λίγο την δόση της clexan και είχαμε το θετικό αποτέλεσμα. Έκανα δύο 4σάρες clexan πρωί βράδυ αυτό βέβαια πάει με τα κιλά και μας το ρύθμιζε ο αιματολόγος. Πέρασα πολλά για να αποκτήσω τον μικρό μου συν διαβήτη κύησης  , δίαιτα σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης και λίγη ινσουλίνη τους τελευταίους μήνες. Αλλά ένα είναι σίγουρο το αποτέλεσμα θα σας αποζημιώσει και σε λίγα χρόνια δεν θα θυμόσαστε τι περάσατε και θα πρέπει να συμβουλεύεστε τα χαρτιά σας για να πείτε το ιστορικό σας. Για αυτό κορίτσια συνεχίστε την προσπάθεια και όλα θα πάνε καλά.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις