Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
28 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 28 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

RiaStavros

RiaStavros
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μετά από αρκετό καιρό αποφάσισα και εγώ να γράψω τη δική μου ιστορία. Ελπίζω να μη σας κουράσει γιατί μου φαίνεται λίγο μεγάλη! Με τον άντρα μου γνωριζόμασταν από μικροί καθώς πηγαίναμε στο ίδιο φροντιστήριο στην Αλεξανδρούπολη απ όπου καταγόμαστε. Είχαμε χαθεί για 13 χρόνια, εγώ στο Βόλο για σπουδές εκείνος Αθήνα στο Πολεμικό Ναυτικό, μετά ταξίδια… Τελικά η τύχη το έφερε να ξαναβρεθούμε μέσω Facebook το 2010. Μέσα σε 3 μέρες ήμασταν μαζί και μέσα σε ένα μήνα μάζεψα τα πράγματα μου από την Αλεξανδρούπολη όπου γύρισα μετά τις σπουδές και κατέβηκα τον Ιούλιο του 2010 στην Αθήνα για να τον βρω. Τον Μάρτιο του 2011 παντρευτήκαμε με πολιτικό γάμο. Για παιδάκι ούτε που το σκεφτόμασταν ακόμη καθώς εγώ δεν είχα δουλειά και εκείνος μετά από μια δυσμενή μετάθεση έλλειπε συνεχώς.
Τον Σεπτέμβρη του 2011 ξεκίνησα να εργάζομαι σε μια εταιρία όπου το περιβάλλον εργασίας ήταν τόσο αγχωτικό που τελικά μου κόπηκε η περίοδος. Όσο όμως περίμενα να αδιαθετήσω, περνούσαν σκέψεις από το μυαλό μου.. Λες; Τις μοιραζόμουν με τον άντρα μου ο οποίος φυσικά έλειπε ταξίδι με το καράβι και κάπως έτσι μας «καρφώθηκε» η ιδέα.. Μόλις γύρισε το Νοέμβρη είπαμε να προσπαθήσουμε. Ξεκινήσαμε και μετά από τους δύο πρώτους μήνες αποτυχίας ήρθε ακόμη ένα ταξίδι στην Κύπρο αυτή τη φορά. Έλλειψε σχεδόν δύο μήνες και όταν γύρισε μάθαμε ότι το Πάσχα θα το κάναμε στη Λήμνο καθώς το καράβι θα ήταν εκεί. Κλείσαμε αεροπορικά εισιτήρια και θα μέναμε στον κολλητό του και τη γυναίκα του που ήταν και αυτός στο Ναυτικό με μετάθεση στη Λήμνο.
Οι μέρες περνούσαν και εγώ άρχισα να αισθάνομαι περίεργα. Είχαμε πάει σε ένα συνέδριο και εκεί κόντεψα να λιποθυμήσω. Ζαλιζόμουν, έτρεμα, είχα ταχυπαλμίες και έψαχνα να βρω τι είχα πάθει! Την επόμενη μέρα έκανα τεστ εγκυμοσύνης και εμφανίστηκε μια γραμμή αλλά πολύ λεπτή στα όρια του λάθους! Τώρα λέω τι γίνεται είμαι ή δεν είμαι;;; Το ένιωθα ότι ήμουν!! Έκλεισα το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού στο ΝΝΑ και μετά από μια εξέταση αίματος έδειξε ένα ποσό 587. Το βλέπει ο γιατρός και μου λέει μάλλον ναι αλλά πρέπει να κάνεις και επαναληπτική. Έκανα και είχε υπερδιπλασιαστεί οπότε ήταν επίσημο. Ήμουν έγκυος!!!! Ημέρες χαράς που όμως τις περίμεναν λύπες…
Μετά από μερικές μέρες πάμε ξανά και μας λέει όλα καλά. Επειδή όμως ξεχάσαμε να πάρουμε αντίγραφο του υπερήχου ξαναβρεθήκαμε μια μέρα πριν πετάξουμε για Λήμνο. Και εκεί άρχισε να μας τα μασάει. «Να δεν το βλέπω να αναπτύσσεται» μας έλεγε και μάλλον θα αποβάλεις.. Τεράστιο το σοκ… Τα ξημερώματα πετούσαμε και έτσι πήγαμε στο αεροδρόμιο. Εγώ ήμουν σε κατάσταση ημι-κώματος. Χωρίς καμία προφύλαξη καθώς το μωρό το είχα χάσει όπως έλεγε, ανέβηκα στο αεροπλάνο, έκανα το ταξίδι και έφτασα στη Λήμνο. Και εκεί άρχισε η δική μου μεγάλη εβδομάδα. Όλο το Πάσχα το πέρασα κλαίγοντας, με ηρεμιστικά και παρακαλώντας τον άντρα μου να το βγάλει από μέσα μου αφού ήταν νεκρό, περιμένοντας πότε θα αδιαθετήσω για να αποβάλω. Είχα συνεννοηθεί και με το εκεί νοσοκομείο σε περίπτωση υπερβολικής αιμορραγίας να έχουν γνώση. Οι μέρες όμως περνούσαν και δεν γινόταν τίποτε. Τελικά μετά από 20 μέρες γύρισα στην Αθήνα και πήγα να δω γιατί δεν απέβαλα. Μου κάνει υπέρηχο και τι να δω.. Χτυπούσε κανονικά η καρδούλα του και ήταν μια χαρά!!! Άρχισε να δικαιολογείται ο γιατρός ότι τον αγχώσαμε και ένα σωρό άλλα και μου ζήτησε και 90 ευρώ για το καλό επειδή ακούσαμε καρδούλα. Από το σοκ του τα έδωσα και έφυγα. Όταν ηρέμησα μετά με τον άντρα μου θέλαμε να τον σπάσουμε στο ξύλο αλλά κρατηθήκαμε.
Επιτόπου αλλάξαμε γιατρό ο οποίος μας ενημέρωσε πως εγώ είχα καθυστερημένη ωορρηξία όταν έγινε η πράξη και έμεινα έγκυος την ημέρα που γύρισε ο άντρας μου! Στο μεταξύ θα μπορούσα άνετα να το είχα χάσει καθώς η στενοχώρια τεράστια, πέταξα με αεροπλάνο τον πρώτο μήνα κύησης, ήπια τσίπουρο, πήρα ηρεμιστικά και ένα σωρό άλλα. Η μικρή μου όμως ήθελε να ζήσει και έτσι και έγινε! Όλες οι εξετάσεις καλές, το μωρό μια χαρά και στην 32η εβδομάδα που έκανα τη Β επιπέδου είδαμε ότι είναι οριζόντια στην κοιλιά μου με το κεφαλάκι της γυρισμένο στο πλάι. Πολύ άβολη στάση και για το μωρό αλλά και για μένα. Περπάτημα έλεγε ο γιατρός για να γυρίσει. Περπατούσα, περπατούσα αλλά η μικρή δεν κουνήθηκε ούτε εκατοστό. Τελικά την 38η εβδομάδα και φοβούμενος μη σπάσουν τα νερά (ένα μήνα περίπου ήμουν ξαπλωμένη, σηκωνόμουν μόνο μισή ώρα τη μέρα για περπάτημα) μου κανόνισε καισαρική γιατί το μωρό δυσκολευόταν πολύ με το κεφαλάκι του γυρισμένο έτσι.
Από την αρχή ήμουν υπέρμαχος του φυσιολογικού τοκετού όπως και ο γιατρός μου και ας φοβόμουν. Όταν τον ρώτησα για καισαρική σε κάποια άσχετη φάση μου λέει πως σου ήρθε αυτό τώρα;; Τελικά αναγκαστήκαμε να το βγάλουμε έτσι το μωράκι. Και έτσι στις 21 Νοεμβρίου του 2012 γέννησα τη μικρή Ηλιάνα που δεν αναπτυσσόταν!!! Η μικρούλα μας είναι τώρα 7.5 μηνών, έχει δύο δοντάκια, λέει διάσπαρτες λεξούλες, κάνει προσπάθειες να σηκωθεί, τρώει κανονικά και είναι όλος μας ο κόσμος!! Το προηγούμενο Σάββατο (29 Ιουνίου 2013) βαφτίστηκε κιόλας και κάναμε και εμείς τον θρησκευτικό μας γάμο οπότε διπλή η χαρά!! Μέλλουσες μανούλες προσοχή στην επιλογή του γιατρού. Παραλίγο να χάσουμε το θαυματάκι μας επειδή ο «γιατρός» δεν ήξερε να μετράει. Δεν είναι που μας είπε ότι δεν αναπτύσσεται μόνο, ενώ του λέγαμε ότι ο άντρας μου έλειπε στην Κύπρο, επέμενε ότι έγινε νωρίτερα η σύλληψη και αν δεν μου είχε εμπιστοσύνη θα είχαμε άλλα. Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι είχα καθυστερημένη ωορρηξία είσαι και γιατρός…. Τέλος θα ήθελα να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ στον απίστευτο γιατρό μου το Νίκο τον Πετρογιάννη γιατί χωρίς αυτόν δεν ξέρω τι θα γινόταν. Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν με τη μικρή μας Ηλιάνα χαρούμενη και ευτυχισμένη. Από τα πιο χαμογελαστά και ήσυχα μωρά που έχω δει!!! Εύχομαι να μη περάσει ποτέ κανείς αυτό που πέρασα και ήταν και πρώτη κύηση και ήμουν τρομοκρατημένη καθώς δεν ήξερα τίποτε και να είστε πάντα χαρούμενες και να αγαπάτε τα μικρά σας θαυματάκια!!!

poppaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ!!!
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΠΩΣ ΑΝ ΕΝΑ ΣΠΟΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ, ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ!!!
ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ!!!ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΠΑΝΤΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ!!!

λουκουμάκι


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου,να είναι γερό και καλότυχο.
'Εχω μια 'τσαχπίνα' μικρόυλα,κατά τα λεγόμενα του γιατρού μου,που αύριο συμπληρώνει 12 μήνεs ζωήs ,και τα καταφέραμε και εμείs (είχα απίστευτα προβλήματα σε όλη την εγκυμόσυνη και στην διάρκεια του τοκετού),χάρη στον απίστευτο γιατρό και άνθρωπο Νίκο Πετρογιάννη.
Να σου ζήσει!!!!!!!!!!

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ με συγκηνησε πολυ η ιστορια σου
λοιπον εχεις δικιο για το γιατρο εγω θα σου πω τι επαθα τον οκτωμβριο ειχα την τελευτεα μου περιοδος και στις 12 πηγα στον γυναικολογο ενδοκρυνολογο να με δει γιατι πιστευα οτι επιδη ειχα ορμονολογικο προβλημα δεν θα εμενα εγκυος οτα λιπον πειγα ειχα οοριξεια μου λεει αν θελεις αν προσπαθεισεις καντο τωρα ..........................παω στο σπιτι και αρχησα τις προσπαθειες λοιπον μετα απο καπιες μερες με περνει τηλ και μου λεει οτι εχω χλαμιδεια και πρεπι να παρω θεραπια και εγω και ο αντρας μου κανουμε την θεραπια και μετα περιμεναμε την περιοδο η οιπια και δεν ηρθε παω στον γιατρο με ενα τεστ θετικοτατο και το επιβεβεοσε και εκεινος και μου λεει αυτο δεν ειναι καλο πρεπει να πας σε εναν εμβριολογο να δει το μωρο γιατι μαλλον θα χρειαστη αποβολη γιατι επερνες τα φαρμακα περνω τηλ κληνω ραντευου στον εμβριολογο κια περασα 2 βδομαδες τρομακτικες κλαμα τσιγαρο πολυ στεναχωρια λιπον οταν πηγα στον εμβριολογο ειμουνα 6 βδομαδα και μου λεει δεν βλεπω τιποτα περα το σακο παω στον γιατρο και μου λεει δεν πειραζει θα σπασουμε τον σακο και μετα απο 2 μηνες να ξαναπροσπαθησω παλι για παιδακι μου κληνει ενα ραντεβου για να παω...........πως μου ηρθε εμενα ομως και ειπα να παω σε αλλη γιατρο να με δει παω και ειμουνα 7 βδομαδων και μολις παω σε εκεινη μου κανει υπεριχο αν η καρδουλα που χτυπουσε τον περνω τηλ να ακυροσο το ραντεβου και μου ελεγε αποκλιετε να εχεις καρδουλα καλε του λεω εχω υπεριχο οχι δεν ειναι και αν ειναι καρδια δεν θα μεγαλωσει λογο τον φαρμακον τωρα ειμαι 36 εβδομαδων και σημερα πληροφοριθηκα οτι σε 2 βδομαδες το πολυ θα εχω τον μικρο μου αγκαλιτσα με φυιολογικο τοκετο.....................γι αυτο προσοχη στους γιατρους

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις