Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
78 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 78 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

theanw

theanw
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nanakaboubou έγραψε:εμεις χθες ξεκινησαμε φρουτοκρεμα για την ακριβεια το αχλαδι.. αυριο θα προσθεσω και μπανανα και επειτα παει λεγοντας η μικρη μου ειναι 5 μηνων και κατι και επειτα με ειπε η γατρος μου μετα απο ενα δεκαημερο μονο φρουτοκρεμας να δωσω το απογευμα καποια κρεμα εμποριου με ριζαλευρο και βανιλια...

Εγω μωρε δεν θελω του εμποριου γιατι ειναι τιγκα στην ζαχαρη.Γι αυτο προβληματιζομαι κ γω.

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
theanw έγραψε:
nanakaboubou έγραψε:εμεις χθες ξεκινησαμε φρουτοκρεμα για την ακριβεια το αχλαδι.. αυριο θα προσθεσω και μπανανα και επειτα παει λεγοντας η μικρη μου ειναι 5 μηνων και κατι και επειτα με ειπε η γατρος μου μετα απο ενα δεκαημερο μονο φρουτοκρεμας να δωσω το απογευμα καποια κρεμα εμποριου με ριζαλευρο και βανιλια...

Εγω μωρε δεν θελω του εμποριου γιατι ειναι τιγκα στην ζαχαρη.Γι αυτο προβληματιζομαι κ γω.

μηπως ομως χρειαζετε και η ζαχαρη στα μωρα? σκεφτομαι τωρα γιατι αλλιως γιατι το λενε οι παιδιατροι??

theanw

theanw
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nanakaboubou έγραψε:
theanw έγραψε:
nanakaboubou έγραψε:εμεις χθες ξεκινησαμε φρουτοκρεμα για την ακριβεια το αχλαδι.. αυριο θα προσθεσω και μπανανα και επειτα παει λεγοντας η μικρη μου ειναι 5 μηνων και κατι και επειτα με ειπε η γατρος μου μετα απο ενα δεκαημερο μονο φρουτοκρεμας να δωσω το απογευμα καποια κρεμα εμποριου με ριζαλευρο και βανιλια...

Εγω μωρε δεν θελω του εμποριου γιατι ειναι τιγκα στην ζαχαρη.Γι αυτο προβληματιζομαι κ γω.

μηπως ομως χρειαζετε και η ζαχαρη στα μωρα? σκεφτομαι τωρα γιατι αλλιως γιατι το λενε οι παιδιατροι??

Δεν ξερω νανα.Την ζαχαρη που χρειαζονται τη παιρνουν απο τα φρουτα.Παντως βρηκα σπιτικη συνταγη για κρεμα κ θα την δοκιμασω αν την φαει καλωσ.Αν οχι βλεπουμε

Tinkerbell10


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mariloy έγραψε:
Tinkerbell10 έγραψε:Εμείς ξεκινήσαμε με κρέμα βανίλια, έπειτα φαρίν λακτέ για λίγες μέρες και στο τέλος αντικαταστήσαμε (σχετικά σύντομα) το απογευματινό γεύμα με γιαουρτάκι (το καλύτερο κατά τη γνώμη μου). Παράλληλα έτρωγε φρουτόκρεμα (όχι έτοιμη) και για μεσημεριανό σουπίτσες (χορτόσουπα, κρεατόσουπα και κοτόσουπα).
Όλα αυτά τα ξεκινήσαμε περίπου τον 6ο μήνα.
ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 5  ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ ΒΑΝΙΛΙΑ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΑ ΕΝΑ ΕΝΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ

Προφανώς διίστανται οι απόψεις των παιδιάτρων μας...

maria90

maria90
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
DESPOINA_T έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ , ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΜΠΕΜΠΗ 3,5 ΜΗΝΩΝ, ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΗΣΑΤΕ ΚΡΕΜΕΣ? ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΖΑΧΑΡΗΣ , ΕΣΕΙΣ ΠΟΙΕΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑΤΕ?
ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΒΑΝΙΛΙΑ-ΡΥΖΑΛΛΕΥΡΟ ΓΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΤΑΛΕΥΡΟ ΜΗΛΟ ΑΧΛΑΔΙ ΓΙΑ ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ ΤΗΣ ΓΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!

giorgiap

giorgiap
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Sth mikrh mou ksekinhsame ton 5o mhna apo th gennhsh . H paidiatros mou den einai ths nootropias etoimh froutokrema .Sthn arxh epairna ruzaleuro (viologiko-xwris zaxares ) kai ths to ekana krema vazontas gala ( apo to diko ths) kai prostheta arxika  miso kai argotera ena frouto trimeno ( mpanana mhlo h axladi).

tinag

tinag
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ 5 ΜΗΝΩΝ ΠΡΩΤΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΒΑΝΙΛΙΑ ΚΑΙ ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΤΗΣ ΓΙΩΤΗΣ. ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΒΑΝΙΛΙΑ ΠΡΩΤΑ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΙΣ MILUPA ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΡΟΥΤΑ.

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
5 μηνων κ 1ημερας ξεκινησαμε με αχλαδι πρωι απογευμα μετα απο 5 μερες μηλο κ μετα απο αλλες 5 μπανανα.ολος ο μηνας βγηκε ετσι κ μετα βροσθεσαμε λαχανικα κ λιγες μερες αργοτερα μοσχαρι κ κοτοπουλο.7 μηων δλδ ετρωγε κανονικα φρουτο πρωι απογευμα κ φαγητο το μεσημερι.κρεμα δεν εδωσα οχι γιατι δεν το συστησε ο παιδιατρος αλλα γιατι εγω δεν ηθελα!το δεχτηκε κ προσαρμοσε το προγραμμα στις επιθυμιες μου.κλεινοντας τον 8ο προσθεσαμε γιαουρτι κ ζυμαρικα.ειχαμε ηδη δοκιμασει κ καποιες κρεμες τις holle αλλα χωρις επιτυχια.κεχρι,βρωμη κ ντινκελ.σκετα ηταν απαισια κ δεν τα ηθελε.αν τα ανακατευα με φρεσκοαλεσμενο φρουτο τα ετρωγε.8 μηνων ξεκινησε βρεφικο οποτε αναγκαστικα ετρωγε κρεμα.για να αποφυγω την φαριν λακτε που δινουν εκει τους πηγαινω εγω τις παραπανω κρεμες εναλλαξ κ πλεον τις τρωει μια χαρα.
η ζαχαρη (ειδικα η κατεργασμενη) απαγορευεται το 1ο ετος!το γιατι βεβαια κυκλοφορουν ολες αυτες οι κρεμες κ μας επιβαλουν σχεδον την αγορα τους οι παιδιατροι ειναι ενα αλλο πολυ μεγαλο θεμα!

anatoligew

anatoligew
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπερα.!Εμεις ειμαστε 5μιση μηνων περιπου κ αυριο ξεκιναμε φρουτακι.!!!Η παιδιατρος μας ειπε δεν θα δωσουμε καθολου κρεμες.!Νομιζω ομως οτι ειναι θεμα παιδιατρου.Τι θα σου προτεινει κ.τ.λ...Να σου ζησει το μωρακι σου.!!

marla.abeth


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλημερα κοριτσια!!Very Happy  Λοιπον, μιας και το εχω ψαξει κ εγω πολυ το θεμα, θα σας πω τι εχω συμπερανει.Σχετικα με το ποτε θα ξεκινησετε τις στερεες, αυτο εξαρταται απο το παιδι.Αλλα ειναι ετοιμα στον 5ο μηνα και αλλα δεν δεχονται τιποτα απολυτως πριν τον 8ο!Μετα τον 5ο, και χωρις βιασυνες, μπορεις να δοκιμασεις και θα καταλαβεις αν μπορει και θελει να αρχισει να τρωει.Τωρα σχετικα με τις κρεμες, γιατι να τις δωσεις???Υπαρχουν τοσα πραγματα που μπορεις να φτιαξεις που δεν εχουν κατσει μηνες σε ενα κουτι και δεν ειναι μες τη ζαχαρη.Το τι τρωνε τα παιδια μας ειναι πολυ σοβαρο θεμα.Φυσικα καποτε θα μαθει και τα γαριδακια και την κοκα κολα, γιατι να αρχισουμε απο τωρα να τα ταιζουμε ο,τι να ναι?Τουλαχιστον τα πρωτα χρονια ελεγχουμε εμεις τι θα φανε, οποτε προσεξτε το πολυ.Και οντως καθε γιατρος λεει διαφορετικα πραγματα, το θεμα ειναι να αποφασιζουν οι γονεις για τα παιδια τους και να μην εμπιστευονται τις ευκολες λυσεις.Α, και σε καμια περιπτωση τα παιδια δεν χρειαζονται την ζαχαρη που περιεχουν οι ετοιμες κρεμες!!

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
να σου ζησει!!!Λοιπον εμεις ξεκινησαμε με ρυζαλευρο βανιλια την πρωτη δηλαδη και πιο ελαφρια κρεμα για τα μωρακια που την δινουν στον 5ο μηνα.Εμενα η δικια μου ηταν αδυνατουλα γι αυτο και μας την εδωσε η παιδιατρος εαν δεν ηταν μου ειπε η παιδιατρος οτι δεν θα διναμε και θα ξεκινουσαμε κανονικα φρουτοκρεμα στον 6ο και παραλληλα ξεκινας φαριν λακτε (ή μπορεινα βαλουν αντι για φαριν λακτε ρυζαλευρο στον εκτο και στον 7ο φαριν λακτε.εαν ειναι καλα στα κιλα του ενα μωρακι δεν ειναι απαραιτητο να δωσεισ ρυζαλευρο στον 5ο γιατι ειναι και πολλεσ θερμιδες οπως αναφερθηκε και απο αλλες μανουλες!ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΑς ΕΥΧΟΜΑΙ οταν θα ξεκινησετε!! Wink Wink 

marla.abeth


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Και ο δικος μου ειναι πολυ αδυνατος, και του δινω που και που ετοιμη κρεμα, ομως δεν εχει σχεση.Την τρωει με την ιδια ορεξη που τρωει και τα υγιεινα φρεσκα φαγητα, και το οτι ειναι υγιεινα δεν σημαινει οτι δεν παχαινουν!Ολο λιπαρα πραγματα του δινω του κακομοιρη μπας και παχυνει, το μεσημεριανο του το κανω τιγκα στο ελαιολαδο (ωμο παντα)Razz ! Το ξεκαθαριζω αυτο γιατι και μενα στην αρχη με πιεζαν να ξεκινησω να τον ταιζω με οτι να ναι για να παχυνει, μεχρι και ν σταματησω να θηλαζω λεγανε γιατι "το γαλα μου ειναι νερο" και αλλα τετοια..Καλη τυχη και σας ευχομαι να εχετε φαγανα μωρακια!!!ΣΕ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΤΕ ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΚΡΕΜΕΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑΤΕ? - Σελίδα 2 215994

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
doritaki έγραψε:ειχαμε ηδη δοκιμασει κ καποιες κρεμες τις holle αλλα χωρις επιτυχια.κεχρι,βρωμη κ ντινκελ.σκετα ηταν απαισια κ δεν τα ηθελε.αν τα ανακατευα με φρεσκοαλεσμενο φρουτο τα ετρωγε.8 μηνων ξεκινησε βρεφικο οποτε αναγκαστικα ετρωγε κρεμα.για να αποφυγω την φαριν λακτε που δινουν εκει τους πηγαινω εγω τις παραπανω κρεμες εναλλαξ κ πλεον τις τρωει μια χαρα.
Καλά, μη νομίζεις ότι και οι Holle είναι υπεράνω υποψίας...

http://www.dailymail.co.uk/health/article-1375416/Leading-brands-baby-food-contain-arsenic-toxins.html

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις