Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
177 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 177 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

512 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:26 pm

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εντακει βεβαια για να μην υπερβαλουμε, αμα μεγαλωσει κανεις και εχει χτισει μια γερη προσωπικοτητα μπορει μια χαρα να επιβαλει το ονομα του. Και το χειροτερο του κοσμου να ειναι.

522 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:27 pm

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mhtsaina έγραψε:
zini έγραψε:
mhtsaina έγραψε:Το Αθηνίκλεια πως σας φαίνεται;

 Αθηνα Χαρικλεια;; μα γιατι;;;[/quot


Από καθαρή βλακεία των γονιών! Το Χαρίκλεια της γιαγιάς είχε ηδη ακουστεί πέντε (!) φορές, αλλά ήθελαν λέει να έχει και τα δύο το κοριτσάκι και κατέληξε με αυτό το έκτρωμα όνομα

 μα ειναι και κακοηχο. και φαντασου να τσιριζεις "Αθηνικλειααααααααααα" η στο τηλ, την Αθηνικλεια μου δυνετε παρακαλω;"

532 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:27 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Alexanda11 έγραψε:Εγώ ξέρω αγοράκι, που το έβγαλαν Πουλίκο Shocked  Shocked , και μάλιστα καμάρωναν, μαμά και γιαγιά, που τίμησαν τον παππού, και τη Μάνη (απ' όπου ήταν η καταγωγή τους).
Το παιδάκι στην πρώτη δημοτικού έκλαιγε από τον Σεπτέμβριο μέχρι το Πάσχα, και δεν ήθελε να ξαναπάει σχολείο. Τόσο δούλεμα πια!
Και το κακό είναι ότι δεν έχει και κανένα υποκοριστικό από το Πουλίκος... Rolling Eyes 
Πούλης, Λίκος, Λιλίκος, Πλίκος... Laughing Laughing Laughing 
ας το εκανε Πουκος. ή Πουλικακος που εχει και κανει και καριερα. Ενταξει επιθετεο ειναι αλλα δεν γ@μιεται εκει θα κολησουμε τωρα. Το παιδι να ειναι καλα.

542 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:30 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνω με την Νενα. Δεν εχω και εγω ιδιαιτερο προβλημα με ονοματα. Το μονο που δεν θα εβγαζα ητνα το κανελος. Ενταξει λυπηθειτε με.

552 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:30 pm

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και ενω ειδα το σχολιο που ελεγε πως ειναι μελοδραματικο να σχολιαζω καταδικασμενο ενα παιδακι με ενα αθλιο πραγματικα ονομα σκεφτηκα..ναι οντως τα παραλεω!!!ε τελικα οχι δεν τα παραλεω!!!ειναι καταδικασμενα ναι γιατι δεν ειναι δυνατων με κατι ονοματα γελοια που διαλεγουν ορισμενοι γονεις να μην χλευασουν το παιδακι!!!και τι φταιει το ψυχακι;;;τιποτα απολυτως!!οι ψωνισμενοι γονεις φταινε,ελα ομως που δεν υπαρχει περιπτωση να σεβαστουν ενα παιδακι οι συμμαθιτες του η ο περιγυρος!!

562 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:32 pm

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
demaki88 έγραψε:Και ενω ειδα το σχολιο που ελεγε πως ειναι μελοδραματικο να σχολιαζω καταδικασμενο ενα παιδακι με ενα αθλιο πραγματικα ονομα σκεφτηκα..ναι οντως τα παραλεω!!!ε τελικα οχι δεν τα παραλεω!!!ειναι καταδικασμενα ναι γιατι δεν ειναι δυνατων με κατι ονοματα γελοια που διαλεγουν ορισμενοι γονεις να μην χλευασουν το παιδακι!!!και τι φταιει το ψυχακι;;;τιποτα απολυτως!!οι ψωνισμενοι γονεις φταινε,ελα ομως που δεν υπαρχει περιπτωση να σεβαστουν ενα παιδακι οι συμμαθιτες του η ο περιγυρος!!

 νομιζω ομως πως εννουσε οτι εινια υπερβολικο γιατι το παιδακι δεν θα ειναι παντα παιδακι, και αυτα τα πειραγματα μενουν στο σχολειο. προφανως. οποτε μια ζωη δεν θα ειναι καταδικασμενο.

572 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:32 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:Συμφωνω με την Νενα. Δεν εχω και εγω ιδιαιτερο προβλημα με ονοματα. Το μονο που δεν θα εβγαζα ητνα το κανελος. Ενταξει λυπηθειτε με.
Εγω διαβασα Κουνελος και αναρωτηθηκα αν οντως εχει βγει ποτε. Νταξ, και το Πουλικος χαλια ειναι 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 534787 

582 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:36 pm

Alexanda11

Alexanda11
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όντως χάλια το Πουλίκος, είτε είναι ο άλλος 5 ετών, 15 ετών, 25, 35, 45, 55.... μια ζωή Πουλίκος θα είναι και θα συστήνεται! Laughing 

592 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:41 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν μπορώ να σκεφτώ συνδυασμό των δυο ονομάτων. να τα φωνάζετε και τα δυο κανονικά. αφού αυτά θέλετε

ας πω κι εγώ την αποψή μου περι περιεργων ονομάτων
εμένα με βάπτισαν Φλωρεντία - Βασιλική. λόγω γιαγιάδων και όχι επειδή ήταν ψωνισμένοι οι γονείς μου Razz 
σε όλο το δημοτικό με κοροιδευαν γιατί τότε είχε κυκλοφορήσει το ηλιελαιο Φλώρα. οκ με ενοχλούσε αλλα ούτε σταμάτησα να πηγαίνω σχολειο, ούτε ντρεπόμουν να κυκλοφορήσω ούτε ψυχολογικά μου έμειναν. μην υπερβάλετε τόσο

602 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:43 pm

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Alexanda11 έγραψε:Όντως χάλια το Πουλίκος, είτε είναι ο άλλος 5 ετών, 15 ετών, 25, 35, 45, 55.... μια ζωή Πουλίκος θα είναι και θα συστήνεται! Laughing 
εμ!!!αυτο λεω και εγω!!στα 55δεν θα τον κοριοδεψουν,εννα γουρλωμα στα ματια ομως θα το αντικρισει!!!!

612 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:49 pm

Alexanda11

Alexanda11
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
florentiab έγραψε:
εμένα με βάπτισαν Φλωρεντία - Βασιλική.....οκ με ενοχλούσε αλλα ούτε σταμάτησα να πηγαίνω σχολειο, ούτε ντρεπόμουν να κυκλοφορήσω ούτε ψυχολογικά μου έμειναν.  μην υπερβάλετε τόσο

Άλλο το Φλωρεντία (παρεμπιπτόντως είναι υπέροχο), και άλλο το Πουλίκος!!
Ακόμα και η μάνα να το φωνάζει το όνομα στο πάρκο βρε κορίτσια, σε πιάνουν τα γέλια, στην καλύτερη!
Ή η δασκάλα! Για σκεφτείτε..

622 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:50 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:δεν μπορώ να σκεφτώ συνδυασμό των δυο ονομάτων. να τα φωνάζετε και τα δυο κανονικά. αφού αυτά θέλετε

ας πω κι εγώ την αποψή μου περι περιεργων ονομάτων
εμένα με βάπτισαν Φλωρεντία - Βασιλική. λόγω γιαγιάδων και όχι επειδή ήταν ψωνισμένοι οι γονείς μου Razz 
σε όλο το δημοτικό με κοροιδευαν γιατί τότε είχε κυκλοφορήσει το ηλιελαιο Φλώρα. οκ με ενοχλούσε αλλα ούτε σταμάτησα να πηγαίνω σχολειο, ούτε ντρεπόμουν να κυκλοφορήσω ούτε ψυχολογικά μου έμειναν.  μην υπερβάλετε τόσο
Αρκετοι ειχαν θεματακια με το ονομα τους στο σχολειο και ειδικα στο γυμνασιο πχ, άλλες με το Φλωρεντια λογω ηλιελαιου, άλλες με το Παρθενα για ευνοητους λογους (καλή ωρα... Rolling Eyes ) άλλες με το Μαρια επειδη ηταν το πιο συνηθισμενο ονομα. Μια γνωστη μου απεχθανεταιο το ονομα της, και τη λενε Χριστινα! Που εγω θα σκοτωνα για αυτο το ονομα!
ξαναλεω οτι δεν μου αρεσει το ονομα μου, αλλά αν ερθει καποιος και με κοροιδεψει για το Παρθενα θα λάβει πληρωμενη απαντηση. Σε απταιστα γαλλικα.

632 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:51 pm

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ενα περιεργο ονομα που ακουσα και σε κοριτσακι παρακαλω ειναι το ΑΡΣΕΝΙΚΗ γιατι οι γονεις ηθελαν αγορι cyclops cyclops cyclops και μια πιο παλια ιστορια που ακουσα ειναι μιας οικογενειας που εγινε ο χαμος στο πρωτο παιδι με παππουδογιαγιαδες για το πως θα πουν το μωρο [μεχρι και μαχαιρια βγηκαν] και στο τελος εκαναν 16 παρακαλω παιδια και εβγαζαν και τα ονοματα των γειτονων2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 679259 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 679259 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 679259

642 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:52 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Alexanda11 έγραψε:
florentiab έγραψε:
εμένα με βάπτισαν Φλωρεντία - Βασιλική.....οκ με ενοχλούσε αλλα ούτε σταμάτησα να πηγαίνω σχολειο, ούτε ντρεπόμουν να κυκλοφορήσω ούτε ψυχολογικά μου έμειναν.  μην υπερβάλετε τόσο

Άλλο το Φλωρεντία (παρεμπιπτόντως είναι υπέροχο), και άλλο το Πουλίκος!!
Ακόμα και η μάνα να το φωνάζει το όνομα στο πάρκο βρε κορίτσια, σε πιάνουν τα γέλια, στην καλύτερη!
Ή η δασκάλα! Για σκεφτείτε..

θενκς (και που να δεις και το άτομο που κατέχει το όνομα Razz )

οκ είναι πιο ζόρικο το Πουλικος αλλα τα πάντα μπορούν να κοροιδεψουν. αυτό ήταν το ποιντ της ιστορίας μου
δε νομιζω όμως πως θα καθοριστεί η ζωή ενός ατόμου από το ονομα του και μονο.
εκτός αν είναι συνονόματος με τον Αδόλφο Χίτλερ

652 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:54 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
georgia78 έγραψε:ενα περιεργο ονομα που ακουσα και σε κοριτσακι παρακαλω ειναι το ΑΡΣΕΝΙΚΗ γιατι οι γονεις ηθελαν αγορι cyclops cyclops cyclops και μια πιο παλια ιστορια που ακουσα ειναι μιας οικογενειας που εγινε ο χαμος στο πρωτο παιδι με παππουδογιαγιαδες για το πως θα πουν το μωρο [μεχρι και μαχαιρια βγηκαν] και στο τελος εκαναν 16 παρακαλω παιδια και εβγαζαν και τα ονοματα των γειτονων2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 679259 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 679259 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 679259
Αχ αυτο ειναι παλιο εθιμο- προκαταληψη. Εβγαζαν τα κοριστισα αρσενικη ή αγορω ωστέ το επομενο παιδι να ειναι αγορι. Ντοινκ λεμε.

662 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 12:59 pm

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ede έγραψε:
georgia78 έγραψε:ενα περιεργο ονομα που ακουσα και σε κοριτσακι παρακαλω ειναι το ΑΡΣΕΝΙΚΗ γιατι οι γονεις ηθελαν αγορι cyclops cyclops cyclops και μια πιο παλια ιστορια που ακουσα ειναι μιας οικογενειας που εγινε ο χαμος στο πρωτο παιδι με παππουδογιαγιαδες για το πως θα πουν το μωρο [μεχρι και μαχαιρια βγηκαν] και στο τελος εκαναν 16 παρακαλω παιδια και εβγαζαν και τα ονοματα των γειτονων2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 679259 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 679259 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 679259
Αχ αυτο ειναι παλιο εθιμο- προκαταληψη. Εβγαζαν τα κοριστισα αρσενικη ή αγορω ωστέ το επομενο παιδι να ειναι αγορι. Ντοινκ λεμε.
ναι δεν το γνωριζα δεν το εχουμε εμεις στη κυπρο και παραξενευτηκα οταν το ακουσα.
εχουμε ομως το να ρωτανε απο ποιον πηρε το ονομα το παιδι και οταν τους λες κανενας σε ρωτανε γιατι δεν εβγαλες τον παππου η γιαγια Mad 

672 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 1:03 pm

Julie85


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα σε όλες!!! Εγώ είμαι υπερ των δυο ονομάτων μόνο εαν μπορεί να προκύψει ενας ευηχος συνδυασμός. Εαν όχι, τότε ποιος ο λόγος να δωσεις δύο ονόματα??σε αγόρι κατα βάση δεν μπορουν δυο ονόματα να συνδυαστούν. σε κοριτσι το πιο ευκολο (ιδίως αν δε χωνευεις τη πεθερα και "πρεπει"να βγαλεις το όνομά της) ειναι να πετάξεις και ένα Μαρία στη βαφτιση!!! επίπλεον, δε μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ η λογική "βγαζω το ονομα των παππουδων για να τους τιμησω". Τιμάμε καποιον καθημερινά με τη συμπεριφορά μας, δε περιμενουμε να βγαλουμε το όνομά του για να νιώσει κάπως!!!και στη τελική αν εχω τρία παιδιά και το ένα το βγάλω πχ Κατερίνα απο τη μαμά μου, η μαμά μου θα αγαπάει μόνο αυτό ή μηπως πιο πολύ αυτο??? βλακείες!!!Όσο για τα αρχαιοελληνικά ονόματα που είναι της μόδας, όντως το Νεφέλη (που εμενα προσωπικά μου αρέσει παρα πολύ οπως και να χει) είναι το νέο Μαρία!!!

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα... Razz

Tέλος μαλωναν σε μια βάφτιση γονεις-πεθερομαμαδες για το όνομα του κοριτσιου και τα παιρνει η νονά, κοιτάει γυρω γύρω στην εκκλησια...και το όνομα αυτής Καντήλα!!!τι να πεις τωρα???

Νένα κορίτσι μου (είμαστε και συντοπίτισσες Laughing )απο που βγαινει το όνομά σου αν επιτρέπεται και λες οτι δε σ αρεσει καθόλου???

682 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 1:03 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
georgia78 έγραψε:
ede έγραψε:
georgia78 έγραψε:ενα περιεργο ονομα που ακουσα και σε κοριτσακι παρακαλω ειναι το ΑΡΣΕΝΙΚΗ γιατι οι γονεις ηθελαν αγορι cyclops cyclops cyclops και μια πιο παλια ιστορια που ακουσα ειναι μιας οικογενειας που εγινε ο χαμος στο πρωτο παιδι με παππουδογιαγιαδες για το πως θα πουν το μωρο [μεχρι και μαχαιρια βγηκαν] και στο τελος εκαναν 16 παρακαλω παιδια και εβγαζαν και τα ονοματα των γειτονων2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 679259 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 679259 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 679259
Αχ αυτο ειναι παλιο εθιμο- προκαταληψη. Εβγαζαν τα κοριστισα αρσενικη ή αγορω ωστέ το επομενο παιδι να ειναι αγορι. Ντοινκ λεμε.
ναι δεν το γνωριζα δεν το εχουμε εμεις στη κυπρο και παραξενευτηκα οταν το ακουσα.
εχουμε ομως το να ρωτανε απο ποιον πηρε το ονομα το παιδι και οταν τους λες κανενας σε ρωτανε γιατι δεν εβγαλες τον παππου η γιαγια Mad 


αυτή τη χαζή ερώτηση την έχουν κι εδώ... δυστυχώς

692 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 1:07 pm

Julie85


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nena έγραψε:
florentiab έγραψε:δεν μπορώ να σκεφτώ συνδυασμό των δυο ονομάτων. να τα φωνάζετε και τα δυο κανονικά. αφού αυτά θέλετε

ας πω κι εγώ την αποψή μου περι περιεργων ονομάτων
εμένα με βάπτισαν Φλωρεντία - Βασιλική. λόγω γιαγιάδων και όχι επειδή ήταν ψωνισμένοι οι γονείς μου Razz 
σε όλο το δημοτικό με κοροιδευαν γιατί τότε είχε κυκλοφορήσει το ηλιελαιο Φλώρα. οκ με ενοχλούσε αλλα ούτε σταμάτησα να πηγαίνω σχολειο, ούτε ντρεπόμουν να κυκλοφορήσω ούτε ψυχολογικά μου έμειναν.  μην υπερβάλετε τόσο
Αρκετοι ειχαν θεματακια με το ονομα τους στο σχολειο και ειδικα στο γυμνασιο πχ, άλλες με το Φλωρεντια λογω ηλιελαιου, άλλες με το Παρθενα για ευνοητους λογους (καλή ωρα... Rolling Eyes ) άλλες με το Μαρια επειδη ηταν το πιο συνηθισμενο ονομα. Μια γνωστη μου απεχθανεταιο το ονομα της, και τη λενε Χριστινα! Που εγω θα σκοτωνα για αυτο το ονομα!
ξαναλεω οτι δεν μου αρεσει το ονομα μου, αλλά αν ερθει καποιος και με κοροιδεψει για το Παρθενα θα λάβει πληρωμενη απαντηση. Σε απταιστα γαλλικα.

οκ Νενα τωρα το διάβασα!!!! (πολύ καλύτερο το Νένα..μακράν, δε το συζητώ!!!και μένα πάντως που με βάφτισαν Γεωργία, καθόλου δε μου αρέσει..)

702 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 1:18 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οχι να μη λετε οτι δεν υπάρχουν και χειροτερα Razz Razz 

Αμα θες να βγαλεις τα ονοματα των γονιων σου καντο. Αμα δεν θες μην το κάνεις. Αν σου φαινεται οτι τους τιμας, καντο. Αν δε γουσταρεις καθολου το ονομα τους μην το κάνεις.
Ποιος ο λόγος να κανουν ομηρικους καυγαδες η νυφη με την πεθερα για το αν θα βγει το ονομα της μιας γιαγιας ή της άλλης. Αν θα ξαναματαβγει για 12η φορα το ονομα του παππου, κι αν δε βγει με τι μουτρα θα κυκλοφορησει μετα ο γιος στην κοινωνια?
Νομιζω οτι εχουμε παραδώσει σημασια σε ενα ονομα - εμεις, οι γονεις μας, ο κοσμος γυρω μας - που ξεχναμε το βασικο, να ειμαστε καλά μεταξυ μας, γονεις/πεθερικα/συζυγοι κτλ κτλ. Και να δειξουμε στο παιδι μας οτι σημασια δεν εχει ο αριθμος μητρωου μας, ή η ληξιαρχικη πραξη βαπτισης, αλλά αυτο που εμεις θα του διδαξουμε.

712 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 1:21 pm

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Οχι να μη λετε οτι δεν υπάρχουν και χειροτερα Razz Razz 

Αμα θες να βγαλεις τα ονοματα των γονιων σου καντο. Αμα δεν θες μην το κάνεις. Αν σου φαινεται οτι τους τιμας, καντο. Αν δε γουσταρεις καθολου το ονομα τους μην το κάνεις.
Ποιος ο λόγος να κανουν ομηρικους καυγαδες η νυφη με την πεθερα για το αν θα βγει το ονομα της μιας γιαγιας ή της άλλης. Αν θα ξαναματαβγει για 12η φορα το ονομα του παππου, κι αν δε βγει με τι μουτρα θα κυκλοφορησει μετα ο γιος στην κοινωνια?
Νομιζω οτι εχουμε παραδώσει σημασια σε ενα ονομα - εμεις, οι γονεις μας, ο κοσμος γυρω μας - που ξεχναμε το βασικο, να ειμαστε καλά μεταξυ μας, γονεις/πεθερικα/συζυγοι κτλ κτλ. Και να δειξουμε στο παιδι μας οτι σημασια δεν εχει ο αριθμος μητρωου μας, ή η ληξιαρχικη πραξη βαπτισης, αλλά αυτο που εμεις θα του διδαξουμε.
cheers

722 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 1:26 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Οχι να μη λετε οτι δεν υπάρχουν και χειροτερα Razz Razz 

Αμα θες να βγαλεις τα ονοματα των γονιων σου καντο. Αμα δεν θες μην το κάνεις. Αν σου φαινεται οτι τους τιμας, καντο. Αν δε γουσταρεις καθολου το ονομα τους μην το κάνεις.
Ποιος ο λόγος να κανουν ομηρικους καυγαδες η νυφη με την πεθερα για το αν θα βγει το ονομα της μιας γιαγιας ή της άλλης. Αν θα ξαναματαβγει για 12η φορα το ονομα του παππου, κι αν δε βγει με τι μουτρα θα κυκλοφορησει μετα ο γιος στην κοινωνια?
Νομιζω οτι εχουμε παραδώσει σημασια σε ενα ονομα - εμεις, οι γονεις μας, ο κοσμος γυρω μας - που ξεχναμε το βασικο, να ειμαστε καλά μεταξυ μας, γονεις/πεθερικα/συζυγοι κτλ κτλ. Και να δειξουμε στο παιδι μας οτι σημασια δεν εχει ο αριθμος μητρωου μας, ή η ληξιαρχικη πραξη βαπτισης, αλλά αυτο που εμεις θα του διδαξουμε.


Respect Respect Respect 

732 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 1:31 pm

Julie85


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nena έγραψε:Οχι να μη λετε οτι δεν υπάρχουν και χειροτερα Razz Razz 

Αμα θες να βγαλεις τα ονοματα των γονιων σου καντο. Αμα δεν θες μην το κάνεις. Αν σου φαινεται οτι τους τιμας, καντο. Αν δε γουσταρεις καθολου το ονομα τους μην το κάνεις.
Ποιος ο λόγος να κανουν ομηρικους καυγαδες η νυφη με την πεθερα για το αν θα βγει το ονομα της μιας γιαγιας ή της άλλης. Αν θα ξαναματαβγει για 12η φορα το ονομα του παππου, κι αν δε βγει με τι μουτρα θα κυκλοφορησει μετα ο γιος στην κοινωνια?
Νομιζω οτι εχουμε παραδώσει σημασια σε ενα ονομα - εμεις, οι γονεις μας, ο κοσμος γυρω μας - που ξεχναμε το βασικο, να ειμαστε καλά μεταξυ μας, γονεις/πεθερικα/συζυγοι κτλ κτλ. Και να δειξουμε στο παιδι μας οτι σημασια δεν εχει ο αριθμος μητρωου μας, ή η ληξιαρχικη πραξη βαπτισης, αλλά αυτο που εμεις θα του διδαξουμε.

Κοίτα, η αληθεια όμως είναι οτι μπορεί εμεις να ειμαστε απαλλαγμένοι απο τέτοιου ειδους κλισε και στερεότυπα, όμως εαν οι γονεις/πεθερικά θεωρουν οτι τους τιμας με το να βγαλεις το όνομά τους, τότε δυσκολα θα εισαι καλά μαζί τους εαν αρνηθείς!!! Σημασία για μένα πάντως ως μαμά δεν εχει καθόλου το όνομα που επέλεξα για τον γιο μου (ειναι μεν του πεθερού, αλλα είναι και πολύ ωραίο όνομα ετσι κι αλλιώς), αλλα να καταφερω να του περάσω αξίες, ιδανικά και να ειμαι δίπλα του όσο μπορώ ωστε να κατακτήσει τον κόσμο..είτε τον λενε Κωνσταντίνο, είτε τον λένε Αγησίλαο...

742 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 1:40 pm

maria17


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλησπέρα!!!ο γιος μου σαν πρώτο εγγόνι πήρε το όνομα του πεθερού μου και μάλιστα στα χαρτιά είναι ακριβώς σαν τον παππού του(ταιριάζουν τα ονόματα των γονιών) !!!! την κόρη μου την έταξα(για δικούς μου λόγους-φόβους) στην Αγ.Ειρήνη,αλλά γεννήθηκε του Αγ.Αθανασίου κ έτσι την έβγαλα Ειρήνη-Αθανασία_την φωνάζω Ειρήνη_!!!όλοι μου λέγαν οτι πρέπει να βγάλω την μάνα μου,λοιπόν η απόφαση ήταν δικιά μας!κανείς δεν μπορεί να επιβάλει τηνγνώμη του για το σπλάχνο μας.-

752 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ  - Σελίδα 3 Empty Απ: 2 ΟΝΟΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ Παρ Αυγ 02, 2013 1:47 pm

Dori


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Alexanda11 έγραψε:Εγώ ξέρω αγοράκι, που το έβγαλαν Πουλίκο Shocked  Shocked , και μάλιστα καμάρωναν, μαμά και γιαγιά, που τίμησαν τον παππού, και τη Μάνη (απ' όπου ήταν η καταγωγή τους).
Το παιδάκι στην πρώτη δημοτικού έκλαιγε από τον Σεπτέμβριο μέχρι το Πάσχα, και δεν ήθελε να ξαναπάει σχολείο. Τόσο δούλεμα πια!
Και το κακό είναι ότι δεν έχει και κανένα υποκοριστικό από το Πουλίκος... Rolling Eyes 
Πούλης, Λίκος, Λιλίκος, Πλίκος... Laughing Laughing Laughing 
εχω ενα γνωστό που τον λενε Πουλικο και ειναι κι αυτος απο τη Μανη.λοιπον για 3 χρονια νόμιζα οτι τον λενε Κωνσταντίνο γιατι παντου ετσι συστήνεται.το πραγματικό του όνομα το έμαθα τυχαία και μάλιστα νόμιζα οτι εχει 2 ονόματα:Πουλικος-Κωνσταντίνος.τελικα ομως το Κωνσταντίνος ειναι δική του εφεύρεση απλα επειδη σιχαινεται το όνομα του!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις