Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
444 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 444 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Eleen


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βρε Αλεξάνδρα είναι πολυ μικρη. Φυσιολογικό είναι. Σε αυτη την ηλικια κάνουν μαραθώνιους θηλασμού. Αυτο φτιάχνει σιγά σιγα. Μετα το μήνα τα πράγματα είναι καλύτερα. Βέβαια και μετα θα έχεις τα άλματα ανάπτυξης,όπου θα τρώει σαν τρελό για κανά 2 ημερο,Αλλα γενικά είναι καλύτερα τα πράγματα. Στην ηλικια της μικρής σου θυμάμαι θηλασμούςπου διαρκούσαν
ν τρίωρο.θελει υπομονή.και δεν θέλει άγχος.
Φαντάζομαι θα σε ενημέρωσε η παιδιατρος σου, ο θηλασμος είναι επιτυχής εάν η μικρη παίρνει το σωστό βαρος και βρέχει τις πάνες της...μην δώσεις ξένο ευκολα. Είναι κριμα

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι αυτα ακριβως μου τα ειπε κ η παιδιατρος μου κ η μαια μου αλλα εγω κ παλι παραξενευτηκα..ειμαι πρωταρα γιαυτο..αρα λοιπον δεν πρεπει να ανησυχω!βαρος παιρνει συνεχεια κ βρεχει κ τις πανες της κ ολα καλα.απλα μου φαινοτανε παραξενο που ενω εφαγε πολυ ξανα πεινουσε.ειπα μηπως δεν την ικανοποιω!οπως ειπες δεν θα εχω αγχος κ αφου ειναι φυσιολογικο δεν θα προβληματιζομαι..

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Περα παο την πλακα μην μπερδευουμε το μωρο που θηλαζει με ενα μωρό που πέρνει συμπλήρωμα και με ενα μωρό που τρεφεται μονο με ξένο γάλα. Οι θηλασμοι αρχικα μπορει να ειναι οχι τριωρο που διαβασα παραπανω αλλα ολοκληρο 24 ωρο σχεδον. Ειδικα σε μωράκια που γεννήθηκαν μικρά. Εγω να πω την αλήθεια δεν θήλασα αρκετα . εδινα οτι ειχα. Στην αρχη που ειχα το παθος και την επιμονη να θηλάσω και το εκανα στις 15-20 ημέρες  ο μικρός ειχε παρει ελαχιστο βάρος και έδειχνε τα πρωτα σημάδια αφυδάτωσης.Shocked(δεν εβρεχε πολλες πανες, ξηρότητα στο στομα κλπ)ευτυχως που τον ειδε γρήγορα παιδιατρος και το προλάβαμε πριν γίνει χειρότερο το πράγμα.  Οταν ειχα παθει λοιπον αυτο δεν λύσαξα να θηλασω μετα και εδινα μετα τον θηλασμο παντα συμπλήρωμα. Απο την στιγμη που τα καταφερνεις μην δωσεις σε καμια περιπτωση ξένο ουτε για μια φορα .Θα στρωσει και ο θηλασμος θα το καλύπτει και θα στρωσει στο 3μηνο ο υπνος του. Τα ξένα γάλατα ειναι πιο βαριά και χορταίνουν τα μωράκια. αλλα σαν το μητρικο δεν υπάρχει. Μην το κόψει κάποιος μονο και μονο για τον υπνο. ειναι πολυ κρίμα. και 10 μλ να εχει καποια να τα δωσει. Σαν φαρμακο που λεει και μια φιλη .Σε γενικες γραμμες νεογεννητο και αυπνια ειναι σετακι. Υπομονη και μην φοβασαι. Το εχουμε μεσα μας. Αν συμβαίνει κατι το ενστικτο της μάνας ειτε πρωταρα ειτε εμπειρη ειναι αλάνθαστο Wink

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οχι εντε μου σε καμια περιπτωση δε θα σταματησω να θηλαζω για να κοιμαμαι παραπανω.προσαρμοστηκα γρηγορα με το θηλασμο ευτυχως κ ουτε πληγωθηκα κ ουτε ποναω κ εχω κ πολυ γαλα.θα ημουν χαζη αν το σταματουσα.θα κανω ο,τι χρειαστει για το καλο της!απλα σαν πρωτομανουλα με το παραμικρο ανησυχω κ στεναχωριεμαι!αλλα θα στρωσουν τα πραγματα,ειναι ημερων ακομη!σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!I love you 

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Λοιπον νομιζω οτι οντως εχει διαφορα το αν θηλαζεις η οχι. Εγω θηλασα 40 μερες περιπου και απο τι στιγμη που εδωσα ξενο η μικρη κοιμοταν ολο το βραδυ σχεδον, τις περισσοτερες μερες. Βεβαια δεν πιστευω οτι αυτος ειναι λογος για να σταματησει κανεις το θηλασμο. Οσο μεγαλωνουν τα μωρακια τοσο συνηθιζουν. Σε γενικες γραμμες για να μπει ενα μωρο σε σωστο προγραμμα υπνου το βραδυ πιστευω οτι το βασικοτερο ειναι να ξεχωριζεις τις ωρες. Την ημερα δηλαδη ακομη και αν κοιμαται το μωρο να εχεις κανονικη φασαρια στο σπιτι και φως, και το βραδυ να υπαρχει ησυχια ωστε σιγα σιγα να συνηθιζει τη διαφορα ημερα-νυχτα. Αν και Αλεξανδρα μου εσενα ειναι μωρουλι ακομα!! Να σου ζησει η μπεμπα!!Very Happy

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε ευχαριστω πολυ ζινι μου!!!κ εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου!!ναι ειναι πολυ μικρουλα ακομη..σιγα σιγα με τον καιρο θα αρχισουν να στρωνουν καπως τα πραγματα!παντως εξι μηνες θελω να θηλασω κ θα κανω τα παντα να τα καταφερω!

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Alexandra23 έγραψε:σε ευχαριστω πολυ ζινι μου!!!κ εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου!!ναι ειναι πολυ μικρουλα ακομη..σιγα σιγα με τον καιρο θα αρχισουν να στρωνουν καπως τα πραγματα!παντως εξι μηνες θελω να θηλασω κ θα κανω τα παντα να τα καταφερω!
Σε ευχαριστω! Εφοσον το θες και μπορεις να συνεχισεις το θηλασμο οσο πιστευεις περισσοτερο.

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zini έγραψε:
Alexandra23 έγραψε:σε ευχαριστω πολυ ζινι μου!!!κ εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου!!ναι ειναι πολυ μικρουλα ακομη..σιγα σιγα με τον καιρο θα αρχισουν να στρωνουν καπως τα πραγματα!παντως εξι μηνες θελω να θηλασω κ θα κανω τα παντα να τα καταφερω!
Σε ευχαριστω! Εφοσον το θες και μπορεις να συνεχισεις το θηλασμο οσο πιστευεις περισσοτερο.
εχω ακουσει οτι εξι μηνες αρκει γτ ο,τι ειναι να παρει το παιδι το παιρνει στους εξι μηνες.δεν ξερω βεβαια αν ισχυει..

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Alexandra23 έγραψε:
zini έγραψε:
Alexandra23 έγραψε:σε ευχαριστω πολυ ζινι μου!!!κ εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου!!ναι ειναι πολυ μικρουλα ακομη..σιγα σιγα με τον καιρο θα αρχισουν να στρωνουν καπως τα πραγματα!παντως εξι μηνες θελω να θηλασω κ θα κανω τα παντα να τα καταφερω!
Σε ευχαριστω! Εφοσον το θες και μπορεις να συνεχισεις το θηλασμο οσο πιστευεις περισσοτερο.
εχω ακουσει οτι εξι μηνες αρκει γτ ο,τι ειναι να παρει το παιδι το παιρνει στους εξι μηνες.δεν ξερω βεβαια αν ισχυει..
Δεν ειμαι και η πιο καταλληλη να σου απαντησω σε αυτο το θεμα. Αλλα και εγω αυτο ξερω.

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zini έγραψε:
Alexandra23 έγραψε:
zini έγραψε:
Alexandra23 έγραψε:σε ευχαριστω πολυ ζινι μου!!!κ εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου!!ναι ειναι πολυ μικρουλα ακομη..σιγα σιγα με τον καιρο θα αρχισουν να στρωνουν καπως τα πραγματα!παντως εξι μηνες θελω να θηλασω κ θα κανω τα παντα να τα καταφερω!
Σε ευχαριστω! Εφοσον το θες και μπορεις να συνεχισεις το θηλασμο οσο πιστευεις περισσοτερο.
εχω ακουσει οτι εξι μηνες αρκει γτ ο,τι ειναι να παρει το παιδι το παιρνει στους εξι μηνες.δεν ξερω βεβαια αν ισχυει..
Δεν ειμαι και η πιο καταλληλη να σου απαντησω σε αυτο το θεμα. Αλλα και εγω αυτο ξερω.
I love you 

Christina_Kandi

Christina_Kandi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σας κορίτσια!Εγώ είμαι από τις περιπτώσεις τις δύσκολες,γιατί η μικρή μου δεν κοιμάται καθόλου καλά!Είναι ντούρασελ,όλη μέρα παλεύουμε για να κοιμηθεί,γιατί ακόμα και να νυστάζει δε θέλει να κοιμάται!Και το βράδυ μου ξυπνάει και κάθε μια-μιάμιση ώρα,άντε 2 το πολύ.Και δεν το κάνει για να θηλάσει μόνο,απλά έχει ανήσυχο ύπνο.Μου λένε ότι είναι από τα δόντια. Ανυπομονώ να έρθει η ώρα που θα κοιμόμαστε πάνω από 3 ώρες σερί!!!!!Οπότε πιστεύω είναι στο παιδί.Και ειδικά στον αποκλειστικό θηλασμό,τα πράγματα είναι ζόρικα με τον ύπνο.Καλούς θηλασμούς κορίτσια!Κι ας ξενυχτάμε! ποτε ξεκινησαν τα μωρακια σας να κοιμουνται παραπανω? - Σελίδα 2 215994 

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Alexandra23 έγραψε:
zini έγραψε:
Alexandra23 έγραψε:σε ευχαριστω πολυ ζινι μου!!!κ εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου!!ναι ειναι πολυ μικρουλα ακομη..σιγα σιγα με τον καιρο θα αρχισουν να στρωνουν καπως τα πραγματα!παντως εξι μηνες θελω να θηλασω κ θα κανω τα παντα να τα καταφερω!
Σε ευχαριστω! Εφοσον το θες και μπορεις να συνεχισεις το θηλασμο οσο πιστευεις περισσοτερο.
εχω ακουσει οτι εξι μηνες αρκει γτ ο,τι ειναι να παρει το παιδι το παιρνει στους εξι μηνες.δεν ξερω βεβαια αν ισχυει..
Αλεξάνδρα αν μπορείς και μετά ακόμα και για χ΄ρονο κανε το. είναι οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις. Θα πινει γάλα μονο πρωι και βράδυ και το στήθος θα προσαρμοστεί σε αυτο. Αν μπορείς μην δώσεις ξένο γάλα πριν χρονίσει. Αν δεν μπορείς ή κουραστηκες...............δεν θα χαλάσει και ο κοσμος. εγω πιστευω οτι ο χρόνος ειναι το ιδανικό αν μπορεί καποιος.

samimas

samimas
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αλεξ μου ,για αλλη μια φορα, να σου ζήσει η Κουκλαρα!!!συνεχιζουμε κ εμείς τον θηλασμο με επιτυχία!! το τελευταίο γεύμα του μικρού ειναι στις 10:30 (μετα το μπανακι του) που κρατάει περίπου καμία ώρα..απο τις 11 που κοιμάται ξυπνάει στις 4 (5ωρες σερί) κ μετα ξυπνάει μόνος του ανα 2ωρο λες κ εχει βάλει ρολόι!! Αλλα....δεν μου κοιμάται καθόλου το μεσημέρι-απόγευμα (3-7)!!
Κλαίει συνέχεια!! ουτε στην κούνια,ουτε στο ριλαξ ουτε κ στο στήθος ηρεμει. Μέχρι που τον είδε ο Παιδιατρος κ μου ειπε οτι ειναι κολικοι!! Κ στις 55 μερες κορυφώνονται.επειτα αρχίζουν να πέφτουν κ στον 3 μηνα εξαφανίζονται.. προσπάθησε να την ταισεις όσο πιο αργα μπορείς 10-11-12 (αφου την έχεις κανει μπάνιο)...ισως την χαλαρώσει αρκετα κ εχει καλύτερο ύπνο (σε διάρκεια)!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις