Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
459 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 459 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

ntina_kostas

ntina_kostas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Θα τα πώ συνοπτικά για να καταλάβετε τι παίζει.Είμαι έγκυος και αισίως μπαίνω στον 6ο μήνα.Έτυχε τη χρονική περίοδο που έμαθα ότι είμαι έγκυος,να μάθει το ίδιο και η αδερφή μου.Όμως τα πράγματα για την ίδια δεν κύλησαν ομαλά αφού το έμβρυο σταμάτησε να αναπτύσεται και 1 βδομάδα μετά σταμάτησε και η καρδούλα του.Έπειτα από εξετάσεις που έγιναν έμαθε ότι η παλινδρομη κύησή της οφειλόταν σε ένα μικρόβιο.Επηρεάστηκα τόσο πολύ εκείνο το διάστημα που μου είχε καρφωθεί και μένα στο μυαλό πως κάτι δεν πάει καλά.Από τότε πέρα από το ότι μου είχε πει και η ίδια ότι άκουγε για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης μου και ζήλευε,νιώθω πως με ρωτάει από υποχρέωση για να μάθει νέα μου.Το αποκορύφωμα σε όλο αυτό είναι η στάση της μητέρας μου.Μετά την εξέταση της Β επιπέδου που είχαμε φωτογραφίες από τη μπέμπα μας,της έστειλα 2-3 που φαινεται το προσωπάκι της και η 1η ερώτηση που μου έκανε ήταν η εξής: "Δεν πιστεύω αυτές τις φωτογραφίες να τις έστειλες και στην αδερφή σου;" και συνεχίζει λέγοντας : "Θα στεναχωρεθεί αν τις δει"...Ρε κορίτσια,ειλικρινά,δε με πείραξε ούτε καν όταν η μητέρα μου μου είπε ότι δεν μπορεί να έρθει στη δική μου τη γέννα(γιατί είχαμε 3 μέρες διαφορά με την αδερφή μου) αλλά αυτή η στάση με σκοτώνει.Από το ζόρι μου πιστεύω ότι πέρασα και την αποκολλησούλα που είχα.Απλά ήθελα να τα πω να ξεσκάσω λίγο και συγγνώμη για το μεγάλο ποστ Sad

sofia 23/12/10

sofia 23/12/10
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
exeis dikio kai emena tha me peiraze omos san tritos ayto pou vlepo kai mporo na s po einai oti isos i mitera sou skeftete perisotero tin adelfi sou giati ekeini ponaei auti tin stigmi k esena se paramelei ligo athela tis giati kserei pos otan kratiseis to paidi s stin agalia s ola ta alla tha einai parelthon kai i adelfi s min ksexnas pos i egimosini sou tis thimizei tin dikia tis kai pos kai na thelei na ksexasei den tha mporei na min to skeftete kathe fora pou tha se vlepei,ela stin thesi tis kai tha to deis ligo diaforetika , pisteuo pos me ton kairo giati einai noris akoma tha to katalavoun kai oi idies kai tha prospathisoun na epanorthosoun

sofia 23/12/10

sofia 23/12/10
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
sou euxomai me to kalo kai to moraki sou

ntina_kostas

ntina_kostas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την ευχούλα σου.Δεύτερον δεν κατηγορώ την αδελφή μου για τη στάση της.Ίσα ίσα την καταλαβαίνω.Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι η στάση της μητέρας μου.Σα μάνα οφείλει να στέκεται και στις 2 κατά τη γνώμη μου γιατί έχουμε κ μια απόσταση.Άντε να βρεθούμε 1 φορά το χρόνο.Και απλά λέω ότι αν είναι κάθε φορά που μιλάμε στο τηλ να με ρωτάει αν είπα κάτι στην αδερφή μου για την εγκυμοσύνη μου,προτιμώ να μη με ρωτάει καθόλου.Και όταν έπαθα την αποκόλληση και ήμουν ξάπλα πάλι μόνη μου ήμουν ενώ χρειαζόμουν βοήθεια.Δεν ξέρω αλλά ώρες ώρες που το σκέφτομαι στεναχωριέμαι πάρα πολύ.

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
την στάση της αδερφής σου την καταλαβαίνω απολυτα . Την έχω περάσει. Η στάση της μαμάς σου ειναι απαράδεκτη. Εγω προσωπικά θα της έλεγα οτι με ενοχλέι αυτο που κάνει και στο κάτω κατα δεν φταις σε τίποτα εσυ αν η δικη σου εγκυμοσύνη παει καλα αλλά της αδερφής σου δεν προχώρησε.

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημερα κι απο εμενα!
Πρεπει να μιλησεις ξεκαθαρα με τη μαμα σου, να της πεις ακριβως αυτο που σε ενοχλει. Κι επισης να χαλαρωσει και απεναντι στην αδερφη σου και να την αφησει να "ξεχασει" για να κανει μια νεα αρχη. Οσο της φερεται σαν "αρρωστη" τοσο η κοπελα δε θα μπορει να συνελθει.
Η εγκυμοσυνη σου ειναι ενα γεγονος, συντομα το ιδιο το μωρο θα ειναι ενα γεγονος και πρεπει να το αποδεχτουνε.Να ξεχωρισουνε τις καταστασεις..
Μιλα στη μητερα σου τωρα..
Με το καλο να αποκτησεις το μωρακι σου!

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημερα και απο μενα κοπελα μου.Το χω περασει κ εγω αυτο το σταδιο που περναει η αδερφη σου ψυχολογικα αλλα θα ελεγα να την δει ενας ειδικος μια μικρη βοηθεια.Περαν αυτου να χαρεις την εγκυμοσυνη σου και τη γεννηση του παιδιου σου δεν υπαρχει τιποτα πιο ομορφο.Μην πιεζεσε καθολου και να μιλησεις για να ηρεμησεις,εαν προκειτε για ενταση ομως σκεψου καλα και αδιαφορισε και ζησε ομορφα με την οικογενεια σου.Για να υποδεχτειτε και το νεο μελος σας.Μπορει να ακουγετε καπως συγνωμη αλλα δν εχεις και πολλες επιλογες.Καλη λευτερια και σου ευχομαι οτι καλυτερο χωρις στεναχωριες

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ρίξε πάγο στη μάνα σου για λίγο καιρο να δεις πως θα στρώσει. Μη στεναχωριέσαι. Να είσαι καλα με τον άντρα σου και με το καλό το μώρακι.

Ρουλακι

Ρουλακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καταρχας με το καλο να κρατησεις στην αγκαλιτσα σου το μωρακι σου υγιες κ δυνατο!
Απλως η μαμα σου προφανως "σκυβει" πανω απ το παιδι της που εχει μεγαλυτερη αναγκη. Εσυ θεωρει πως εισαι μια χαρα εφοσον πανε ολα καλα με την εγκυμοσυνη σου, οποτε την απασχολει κυριως ο πονος της αλλης της κορης...ισως να εχει τηνν εντυπωση οτι εσυ ισως να εισαι πιο δυνατη απο την αλλη για καποιο λογο...
Εσυ παντως μην στεναχωριεσαι, δεν εχεις λογο να νιωθεις τυψεις.. Η αδερφη σου ειναι λογικο να ζηλευει, οχι απο κακο βεβαια, αλλα σκεψου κ τι περασε...Θα περασει κ στις δυο. Ισως κι εσυ να παιρνεις τα πραγματα λιγο πιο βαρια απ οτι ειναι λογω της ευαισθητης φασης στην οποια βρισκεσαι... Μην στεναχωριεσαι, οταν θα δεις το μωρακι σου ολα θα σβησουν!
Σκεψου απο την αλλη κ την δυσκολη θεση της μαμας σου η οποια θα εχει τυψεις στο να χαρει το εγγονι της...

Soniamyk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ntina_kostas έγραψε:Θα τα πώ συνοπτικά για να καταλάβετε τι παίζει.Είμαι έγκυος και αισίως μπαίνω στον 6ο μήνα.Έτυχε τη χρονική περίοδο που έμαθα ότι είμαι έγκυος,να μάθει το ίδιο και η αδερφή μου.Όμως τα πράγματα για την ίδια δεν κύλησαν ομαλά αφού το έμβρυο σταμάτησε να αναπτύσεται και 1 βδομάδα μετά σταμάτησε και η καρδούλα του.Έπειτα από εξετάσεις που έγιναν έμαθε ότι η παλινδρομη κύησή της οφειλόταν σε ένα μικρόβιο.Επηρεάστηκα τόσο πολύ εκείνο το διάστημα που μου είχε καρφωθεί και μένα στο μυαλό πως κάτι δεν πάει καλά.Από τότε πέρα από το ότι μου είχε πει και η ίδια ότι άκουγε για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης μου και ζήλευε,νιώθω πως με ρωτάει από υποχρέωση για να μάθει νέα μου.Το αποκορύφωμα σε όλο αυτό είναι η στάση της μητέρας μου.Μετά την εξέταση της Β επιπέδου που είχαμε φωτογραφίες από τη μπέμπα μας,της έστειλα 2-3 που φαινεται το προσωπάκι της και η 1η ερώτηση που μου έκανε ήταν η εξής: "Δεν πιστεύω αυτές τις φωτογραφίες να τις έστειλες και στην αδερφή σου;" και συνεχίζει λέγοντας : "Θα στεναχωρεθεί αν τις δει"...Ρε κορίτσια,ειλικρινά,δε με πείραξε ούτε καν όταν η μητέρα μου μου είπε ότι δεν μπορεί να έρθει στη δική μου τη γέννα(γιατί είχαμε 3 μέρες διαφορά με την αδερφή μου) αλλά αυτή η στάση με σκοτώνει.Από το ζόρι μου πιστεύω ότι πέρασα και την αποκολλησούλα που είχα.Απλά ήθελα να τα πω να ξεσκάσω λίγο και συγγνώμη για το μεγάλο ποστ Sad

Η μητέρα σου έχει απόλυτο δίκιο.Τηρεί ισορροπίες και προσπαθεί ως μητέρα και δική σου και της αδελφής σου να μην πικραθεί περισσότερο από διάφορες κινήσεις.Πολύ καλά στα είπε, προσπάθησε να την καταλάβεις και να καταλάβεις και την αδελφή σου.Μην είσαι εγωίστρια και μην βγάζεις συμπεράσματα γρήγορα και επιπόλαια. Σε αγαπούν και οι δύο αλλά προσπάθησε να το διαχειριστής το όλο θέμα έξυπνα. Ασφαλώς και θα έρθει όταν γεννήσεις αλλά βάλε τον εαυτό σου στη θέση της ή στη θέση της αδελφής σου για λίγο και θα απαντήσεις μόνη σου στα ερωτήματα που έχεις.

Soniamyk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ede έγραψε:την στάση της αδερφής σου την καταλαβαίνω απολυτα . Την έχω περάσει. Η στάση της μαμάς σου ειναι απαράδεκτη. Εγω προσωπικά θα της έλεγα οτι με ενοχλέι αυτο που κάνει και στο κάτω κατα δεν φταις σε τίποτα εσυ αν η δικη σου εγκυμοσύνη παει καλα αλλά της αδερφής σου δεν προχώρησε.

Το άτομο είπε και δήλωσε :

"η στάση της μαμάς σου είναι απαράδεκτη"

Κριτικάρει τη μαμά σου χαρακτηρίζοντας την ως "απαράδεκτη" .
Την ξέρει και προσωπικά αναρωτιέμαι ή απλά επειδή δεν συμφωνεί ως ανατρεπτική,αντιδραστική και ανυπόταχτη εξυπνούλα απλά εκτοξεύει βαρύς χαρακτηρισμούς για τη μητέρα του καθενός και εσύ κάθεσαι και απλά παρακολουθείς ; Άκου εκεί "απαράδεκτη" η μητέρα κάποιας ! !
Απαράδεκτη είσαι εσύ κυρά μου που λες απαράδεκτη τη μάνα μιας κοπέλας που εγκυμονεί ,άντε μην τα πάρω τώρα.
Ποιος δίνει το δικαίωμα να λέει η οποιαδήποτε εδώ μέσα τη μάνα του άλλου "απαράδεκτη" Δεν είμαστε καλά.

ntina_kostas

ntina_kostas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σας κορίτσια κ σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Πιθανότατα Σόνια να έχεις δίκιο αλλά είναι αυτό που προαναφέρθηκε κιόλας...Πρέπει να σταματήσει να της φέρεται σαν άρρωστη για να μπορέσει να συνέλθει η αδελφή μου από τη μία και από την άλλη οφείλει να με αφήσει κ μένα να το χαρώ.Αν δε μπορεί να συμμετέχει στη χαρά μου λόγω των καταστάσεων,ας μην το κάνει,αλλά να μη με καταρρακώνει κιόλας με τη στάση της.

Soniamyk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ntina_kostas έγραψε:Γεια σας κορίτσια κ σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Πιθανότατα Σόνια να έχεις δίκιο αλλά είναι αυτό που προαναφέρθηκε κιόλας...Πρέπει να σταματήσει να της φέρεται σαν άρρωστη για να μπορέσει  να συνέλθει η αδελφή μου από τη μία και από την άλλη οφείλει να με αφήσει κ μένα να το χαρώ.Αν δε μπορεί να συμμετέχει στη χαρά μου λόγω των καταστάσεων,ας μην το κάνει,αλλά να μη με καταρρακώνει κιόλας με τη στάση της.

Δεν έχω πιθανότατα δίκιο αλλά έχω δίκιο.
Δες και το πμ σου .Αφήνεις τον εγωισμό να σε οδηγεί στις σκέψεις σου και μετά στις πράξεις σου.Η μαμά σου έχει και εσένα και την αδελφή σου και ο κάθε γονιός τηρεί ισορροπίες και ειδικά όταν ένα από τα παιδιά έχει περάσει κάτι τέτοιο ή κάτι άλλο χειρότερο τότε ασφαλώς και έχει προτεραιότητα το αδύναμο παιδί και μετά το δυνατό.
Αυτά όμως είναι πολλές φορές "ψιλά γράμματα" για κάποιες .Είναι πολύ εύκολο να κριτικάρουμε και να χαρακτηρίζουμε όταν ακολουθούμε ένα στείρο μυαλό παρά όταν αναλύουμε λίγο τα γεγονότα και μιλάμε αφού πρώτα τα αναλύσουμε έστω και λίγο και μετά από σκέψη.
Δεν σημαίνει ότι δεν σε αγαπάει ούτε όλα τα υπόλοιπα και επομένως σίγουρα η μαμά σου δεν είναι "απαράδεκτη". Πιστεύω ότι είναι ένας ατυχής χαρακτηρισμός.

Θα ήταν καλύτερα για να αλλάξουμε στο τι πιστεύουν οι άλλοι για εμάς ,να αλλάξουν οι ίδιοι στο ττι πιστεύουν οι ίδιοι για τους εαυτούς τους και για τους άλλους.

"ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ"

ntina_kostas

ntina_kostas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σόνια μου,η κοπέλα χαρακτήρισε τη στάση ως απαράδεκτη όσον αφορά το θέμα και δεν πιστεύω ότι την χαρακτήρισε γενικότερα.Άλλωστε όταν παρατίθεται ένα θέμα και ζητείται η γνώμη του συνόλου σίγουρα θα υπάρξουν χαρακτηρισμοί είτε υπέρ είτε κατά.Δε θεωρώ προσβολή τα όσα είπε η ede.Ξανά λέω...Τη στάση στην προκειμένη περίπτωση χαρακτήρισε.

esprit


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Soniamyk έγραψε:
ede έγραψε:την στάση της αδερφής σου την καταλαβαίνω απολυτα . Την έχω περάσει. Η στάση της μαμάς σου ειναι απαράδεκτη. Εγω προσωπικά θα της έλεγα οτι με ενοχλέι αυτο που κάνει και στο κάτω κατα δεν φταις σε τίποτα εσυ αν η δικη σου εγκυμοσύνη παει καλα αλλά της αδερφής σου δεν προχώρησε.
Το άτομο είπε και δήλωσε :

"η στάση της μαμάς σου είναι απαράδεκτη"

Κριτικάρει τη μαμά σου χαρακτηρίζοντας την ως "απαράδεκτη" .
Την  ξέρει και προσωπικά αναρωτιέμαι ή απλά επειδή δεν συμφωνεί ως ανατρεπτική,αντιδραστική και ανυπόταχτη εξυπνούλα απλά εκτοξεύει βαρύς χαρακτηρισμούς για τη μητέρα του καθενός και εσύ κάθεσαι και απλά παρακολουθείς ; Άκου εκεί "απαράδεκτη" η μητέρα κάποιας ! !
Απαράδεκτη είσαι εσύ κυρά μου που λες απαράδεκτη τη μάνα μιας κοπέλας που εγκυμονεί  ,άντε μην τα πάρω τώρα.
Ποιος δίνει το δικαίωμα να λέει η οποιαδήποτε εδώ μέσα τη μάνα του άλλου "απαράδεκτη" Δεν είμαστε καλά.
Εσύ την θεματοθέτρια την γνωρίζεις προσωπικά και της είπες οτι φέρεται εγωιστικά;; 2 μέτρα και 2 σταθμά όπου σε βολεύει έτσι;;

esprit


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Soniamyk έγραψε:
ntina_kostas έγραψε:Γεια σας κορίτσια κ σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Πιθανότατα Σόνια να έχεις δίκιο αλλά είναι αυτό που προαναφέρθηκε κιόλας...Πρέπει να σταματήσει να της φέρεται σαν άρρωστη για να μπορέσει  να συνέλθει η αδελφή μου από τη μία και από την άλλη οφείλει να με αφήσει κ μένα να το χαρώ.Αν δε μπορεί να συμμετέχει στη χαρά μου λόγω των καταστάσεων,ας μην το κάνει,αλλά να μη με καταρρακώνει κιόλας με τη στάση της.
Δεν έχω πιθανότατα δίκιο αλλά έχω δίκιο.
Δες και το πμ σου .Αφήνεις τον εγωισμό να σε οδηγεί στις σκέψεις σου και μετά στις πράξεις σου.Η μαμά σου έχει και εσένα και την αδελφή σου και ο κάθε γονιός τηρεί ισορροπίες και ειδικά όταν ένα από τα παιδιά έχει περάσει κάτι τέτοιο ή κάτι άλλο χειρότερο τότε ασφαλώς και έχει προτεραιότητα το αδύναμο παιδί και μετά το δυνατό.
Αυτά όμως είναι πολλές φορές "ψιλά γράμματα" για κάποιες .Είναι πολύ εύκολο να κριτικάρουμε και να χαρακτηρίζουμε όταν ακολουθούμε ένα στείρο μυαλό παρά όταν αναλύουμε λίγο τα γεγονότα και μιλάμε αφού πρώτα τα αναλύσουμε έστω και λίγο και μετά από σκέψη.
Δεν σημαίνει ότι δεν σε αγαπάει ούτε όλα τα υπόλοιπα και επομένως σίγουρα η μαμά σου δεν είναι "απαράδεκτη". Πιστεύω ότι είναι ένας ατυχής χαρακτηρισμός.

Θα ήταν καλύτερα για να αλλάξουμε στο τι πιστεύουν οι άλλοι για εμάς ,να αλλάξουν οι ίδιοι στο ττι πιστεύουν οι ίδιοι για τους εαυτούς τους και για τους άλλους.

"ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ  ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ"
Η σωστή ισορροπία θα ήταν αν η μαμά συμμεριζόταν την χαρά της μίας κόρης όταν η άλλη δεν βρίσκεται μπροστά φυσικά και όταν στηρίζει και παρηγορεί την άλλη της κόρη. Σωστή ισορροπία δεν είναι έχασε η μια το παιδί και πέφτουμε όλοι να πεθάνουμε και εσύ άλλη μου κόρη μη τυχόν και ρίξεις ένα χαμόγελο επειδή η δική σου εγκυμοσύνη πάει καλά! Τί λες βρε στην κοπέλα πας καθόλου καλά;;;;

Soniamyk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ntina_kostas έγραψε:Σόνια μου,η κοπέλα χαρακτήρισε τη στάση ως απαράδεκτη όσον αφορά το θέμα και δεν πιστεύω ότι την χαρακτήρισε γενικότερα.Άλλωστε όταν παρατίθεται ένα θέμα και ζητείται η γνώμη του συνόλου σίγουρα θα υπάρξουν χαρακτηρισμοί είτε υπέρ είτε κατά.Δε θεωρώ προσβολή τα όσα είπε η ede.Ξανά λέω...Τη στάση στην προκειμένη περίπτωση χαρακτήρισε.
Την καλύπτεις αλλά έγραψε :

ede έγραψε:την στάση της αδερφής σου την καταλαβαίνω απολυτα . Την έχω περάσει. Η στάση της μαμάς σου ειναι απαράδεκτη. Εγω προσωπικά θα της έλεγα οτι με ενοχλέι αυτο που κάνει και στο κάτω κατα δεν φταις σε τίποτα εσυ αν η δικη σου εγκυμοσύνη παει καλα αλλά της αδερφής σου δεν προχώρησε.

Και σε ρωτώ πάλι.
Πως καλύπτεις κάποιον όταν λέει ότι η μαμά σου είναι απαράδεκτη (στο θέμα εννοείται) αν και εσύ δεν το πιστεύεις αυτό;
Βεβαίως και θα υπάρχουν χαρακτηρισμοί υπέρ ή κατά αλλά θα μπορούσε η λέξη "απαράδεκτη" να είχε αντικατασταθεί με τις λέξεις "δεν έχει δίκιο" για παράδειγμα .
Και δεν προσπαθώ να πάρω με το μέρος μου καμία ,ούτε με ενδιαφέρει αυτό αλλά όχι και να μην γράψω αυτό που πιστεύω.έτσι δεν είναι ;

esprit


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Soniamyk έγραψε:
ntina_kostas έγραψε:Σόνια μου,η κοπέλα χαρακτήρισε τη στάση ως απαράδεκτη όσον αφορά το θέμα και δεν πιστεύω ότι την χαρακτήρισε γενικότερα.Άλλωστε όταν παρατίθεται ένα θέμα και ζητείται η γνώμη του συνόλου σίγουρα θα υπάρξουν χαρακτηρισμοί είτε υπέρ είτε κατά.Δε θεωρώ προσβολή τα όσα είπε η ede.Ξανά λέω...Τη στάση στην προκειμένη περίπτωση χαρακτήρισε.
Την καλύπτεις αλλά έγραψε :

ede έγραψε:την στάση της αδερφής σου την καταλαβαίνω απολυτα . Την έχω περάσει. Η στάση της μαμάς σου ειναι απαράδεκτη. Εγω προσωπικά θα της έλεγα οτι με ενοχλέι αυτο που κάνει και στο κάτω κατα δεν φταις σε τίποτα εσυ αν η δικη σου εγκυμοσύνη παει καλα αλλά της αδερφής σου δεν προχώρησε.

Και σε ρωτώ πάλι.
Πως καλύπτεις κάποιον όταν λέει ότι η μαμά σου είναι απαράδεκτη (στο θέμα εννοείται) αν και εσύ δεν το πιστεύεις αυτό;
Βεβαίως και θα υπάρχουν χαρακτηρισμοί υπέρ ή κατά αλλά θα μπορούσε η λέξη "απαράδεκτη" να είχε αντικατασταθεί με τις λέξεις "δεν έχει δίκιο" για παράδειγμα .
Και δεν προσπαθώ να πάρω με το μέρος μου καμία ,ούτε με ενδιαφέρει αυτό αλλά όχι και να μην γράψω αυτό που πιστεύω.έτσι δεν είναι ;

Μ αρέσει που το έχεις κοκκινήσει κιόλας και παρόλαυτα πάλι οτι να ναι διαβάζεις. Όπως είπε και η ιδια η κοπέλα την στάση της μαμάς της χαρακτήρισε απαράδεκτη και όχι την ίδια την μαμά της. Αλλά προκειμένου να μας το παίξεις έξυπνος ως συνήθως παραποιείς τα πάντα τα φέρνεις στα μέτρα σου και μόλις ζοριστείς αρχίσεις τα καντήλια... Τωρα θα σε μάθουμε;

Soniamyk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ούτε την οικογένεια του άλλου γνωρίζει κανείς εδώ εκτός και αν είναι φίλος/φίλη ούτε στο "βρακί" του καθενός ,μπαίνει για να βγάζει συμπεράσματα για το εάν είναι απαράδεκτη κάποια ή όχι.
Εμένα με πείραξε ο χαρακτηρισμός αυτός,βέβαια εδώ με βρίζουν αισχρά και δεν θα με πειράξει και αυτό ; Κοίτα να σου πω ...όσοι βρίζουν γενικώς , στην ουσία τον εαυτό τους καλύπτουν ,ειδικά όταν δεν ξέρουν τους άλλους.
Καλημέρα και μπράβο που την καλύπτεις για να λέει τη μάνα που σας γέννησε "απαράδεκτη'.
Εγώ δεν δίνω δικαίωμα σε κανέναν να πει κάτι τέτοιο για τη μητέρα μου.
Εσύ δίνεις ! Καλά κάνεις !

Soniamyk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
esprit έγραψε:
Soniamyk έγραψε:
ntina_kostas έγραψε:Σόνια μου,η κοπέλα χαρακτήρισε τη στάση ως απαράδεκτη όσον αφορά το θέμα και δεν πιστεύω ότι την χαρακτήρισε γενικότερα.Άλλωστε όταν παρατίθεται ένα θέμα και ζητείται η γνώμη του συνόλου σίγουρα θα υπάρξουν χαρακτηρισμοί είτε υπέρ είτε κατά.Δε θεωρώ προσβολή τα όσα είπε η ede.Ξανά λέω...Τη στάση στην προκειμένη περίπτωση χαρακτήρισε.
Την καλύπτεις αλλά έγραψε :

ede έγραψε:την στάση της αδερφής σου την καταλαβαίνω απολυτα . Την έχω περάσει. Η στάση της μαμάς σου ειναι απαράδεκτη. Εγω προσωπικά θα της έλεγα οτι με ενοχλέι αυτο που κάνει και στο κάτω κατα δεν φταις σε τίποτα εσυ αν η δικη σου εγκυμοσύνη παει καλα αλλά της αδερφής σου δεν προχώρησε.

Και σε ρωτώ πάλι.
Πως καλύπτεις κάποιον όταν λέει ότι η μαμά σου είναι απαράδεκτη (στο θέμα εννοείται) αν και εσύ δεν το πιστεύεις αυτό;
Βεβαίως και θα υπάρχουν χαρακτηρισμοί υπέρ ή κατά αλλά θα μπορούσε η λέξη "απαράδεκτη" να είχε αντικατασταθεί με τις λέξεις "δεν έχει δίκιο" για παράδειγμα .
Και δεν προσπαθώ να πάρω με το μέρος μου καμία ,ούτε με ενδιαφέρει αυτό αλλά όχι και να μην γράψω αυτό που πιστεύω.έτσι δεν είναι ;

Μ αρέσει που το έχεις κοκκινήσει κιόλας και παρόλαυτα πάλι οτι να ναι διαβάζεις. Όπως είπε και η ιδια η κοπέλα την στάση της μαμάς της χαρακτήρισε απαράδεκτη και όχι την ίδια την μαμά της. Αλλά προκειμένου να μας το παίξεις έξυπνος ως συνήθως παραποιείς τα πάντα τα φέρνεις στα μέτρα σου και μόλις ζοριστείς αρχίσεις τα καντήλια... Τωρα θα σε μάθουμε;
Νάτη και η τσούπρα !
Δικηγόρος υπεράσπισης με συμφέρον αλληλοκάλυψης !
Δε μου λες κοπέλα μου, αν πω ότι η μάνα σου είναι απαράδεκτη εσύ θα κάτσεις να με κοιτάς χαρούμενη ;
Για ποια "καντήλια" λες και αναφέρεσαι ; Εγώ ούτε ζορίζομαι ούτε πρόβλημα έχω.Εσύ ζορίζεσαι και εκνευρίζεσαι και ούτε παραποίησα κάτι.
Αυτό που έγραψε, σε αυτό αναφέρθηκα.
Ούτε θέλω να πάρω καμία με το μέρος μου και ούτε με ενδιαφέρει .Όπως ο καθένας λέει την άποψη του ,λέω και τη δική μου και είτε σου αρέσει είτε όχι αυτή είναι.Όλα τα άλλα είναι άσχετα και περιττά.
Εσύ τώρα κάνεις για παράδειγμα τη "καλή φίλη" και στις δύο για να πετύχεις τι ; Όταν πήγαινες κοριτσάκι μου,εγώ ερχόμουν.
Καλημέρα και να προσέχεις γενικά πως μιλάς(το λέω για άλλες αναρτήσεις) .

ntina_kostas

ntina_kostas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Soniamyk έγραψε:Ούτε την οικογένεια του άλλου γνωρίζει κανείς εδώ εκτός και αν είναι φίλος/φίλη ούτε στο "βρακί" του καθενός ,μπαίνει για να βγάζει συμπεράσματα για το εάν είναι απαράδεκτη κάποια ή όχι.
Εμένα με πείραξε ο χαρακτηρισμός αυτός,βέβαια εδώ με βρίζουν αισχρά και δεν θα με πειράξει και αυτό ; Κοίτα να σου πω ...όσοι βρίζουν γενικώς , στην ουσία τον εαυτό τους καλύπτουν ,ειδικά όταν δεν ξέρουν τους άλλους.
Καλημέρα και μπράβο που την καλύπτεις για να λέει τη μάνα που σας γέννησε "απαράδεκτη'.
Εγώ δεν δίνω δικαίωμα σε κανέναν να πει κάτι τέτοιο για τη μητέρα μου.
Εσύ δίνεις ! Καλά κάνεις !
Καλά κάνεις και λές τη γνώμη σου αλλά ως εδώ ήταν.Την είπες κ τέλος.

esprit


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μην ακούς το χαζό του χωριού καλή μου που προσπαθεί να σε φορτώσει κι άλλες τύψεις. Έχεις απόλυτο δίκιο να νιώθεις έτσι και το γεγονός οτι οι γονείς μας μας γέννησαν δεν σημαίνει οτι έχουν το αλάθητο. Η μαμά σου προφανώς διαχειρίζεται λάθος την κατάσταση αυτό δεν σημαίνει πως δεν σε αγαπάει κτλ απλά δεν γεννήθηκαν όλοι οι γονείς με τα εγχειρίδια στο χέρι. Όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια καλά είναι να της μιλήσεις να το βγάλεις από μέσα σου. Του στλ οτι ναι καταλαβαίνω και συμπονώ την αδερφή μου αλλά με πονάει που εσύ ως μαμά μου δεν συμμερίζεσαι την χαρά μου από την άλλη. Ίσως εκπλαγείς ευχάριστα από την απάντησή της! Προς Θεού όμως μην νιώθεις τύψεις και μην αισθάνεσαι εγωίστρια όπως μερικοί μπετόβλακες προσπαθούν να σε πείσουν οτι είσαι! Smile Με το καλό να κρατήσεις ένα υγιέστατο νινάκι στην αγκαλιά σου!

esprit


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Soniamyk έγραψε:
esprit έγραψε:
Soniamyk έγραψε:
ntina_kostas έγραψε:Σόνια μου,η κοπέλα χαρακτήρισε τη στάση ως απαράδεκτη όσον αφορά το θέμα και δεν πιστεύω ότι την χαρακτήρισε γενικότερα.Άλλωστε όταν παρατίθεται ένα θέμα και ζητείται η γνώμη του συνόλου σίγουρα θα υπάρξουν χαρακτηρισμοί είτε υπέρ είτε κατά.Δε θεωρώ προσβολή τα όσα είπε η ede.Ξανά λέω...Τη στάση στην προκειμένη περίπτωση χαρακτήρισε.
Την καλύπτεις αλλά έγραψε :

ede έγραψε:την στάση της αδερφής σου την καταλαβαίνω απολυτα . Την έχω περάσει. Η στάση της μαμάς σου ειναι απαράδεκτη. Εγω προσωπικά θα της έλεγα οτι με ενοχλέι αυτο που κάνει και στο κάτω κατα δεν φταις σε τίποτα εσυ αν η δικη σου εγκυμοσύνη παει καλα αλλά της αδερφής σου δεν προχώρησε.

Και σε ρωτώ πάλι.
Πως καλύπτεις κάποιον όταν λέει ότι η μαμά σου είναι απαράδεκτη (στο θέμα εννοείται) αν και εσύ δεν το πιστεύεις αυτό;
Βεβαίως και θα υπάρχουν χαρακτηρισμοί υπέρ ή κατά αλλά θα μπορούσε η λέξη "απαράδεκτη" να είχε αντικατασταθεί με τις λέξεις "δεν έχει δίκιο" για παράδειγμα .
Και δεν προσπαθώ να πάρω με το μέρος μου καμία ,ούτε με ενδιαφέρει αυτό αλλά όχι και να μην γράψω αυτό που πιστεύω.έτσι δεν είναι ;

Μ αρέσει που το έχεις κοκκινήσει κιόλας και παρόλαυτα πάλι οτι να ναι διαβάζεις. Όπως είπε και η ιδια η κοπέλα την στάση της μαμάς της χαρακτήρισε απαράδεκτη και όχι την ίδια την μαμά της. Αλλά προκειμένου να μας το παίξεις έξυπνος ως συνήθως παραποιείς τα πάντα τα φέρνεις στα μέτρα σου και μόλις ζοριστείς αρχίσεις τα καντήλια... Τωρα θα σε μάθουμε;
Νάτη και η τσούπρα !
Δικηγόρος υπεράσπισης με συμφέρον αλληλοκάλυψης !
Δε μου λες κοπέλα μου, αν πω ότι η μάνα σου είναι απαράδεκτη εσύ θα κάτσεις να με κοιτάς χαρούμενη ;
Για ποια  "καντήλια" λες και αναφέρεσαι ; Εγώ ούτε ζορίζομαι ούτε πρόβλημα έχω.Εσύ ζορίζεσαι και εκνευρίζεσαι και ούτε παραποίησα κάτι.
Αυτό που έγραψε, σε αυτό αναφέρθηκα.
Ούτε θέλω να πάρω καμία με το μέρος μου και ούτε με ενδιαφέρει .Όπως ο καθένας λέει την άποψη του ,λέω και τη δική μου και είτε σου αρέσει είτε όχι αυτή είναι.Όλα τα άλλα είναι άσχετα και περιττά.
Εσύ τώρα κάνεις για παράδειγμα τη "καλή φίλη" και στις δύο για να πετύχεις τι ; Όταν πήγαινες κοριτσάκι μου,εγώ ερχόμουν.
Καλημέρα και να προσέχεις γενικά πως μιλάς(το λέω για άλλες αναρτήσεις) .
Όπως θέλω θα μιλάω και λογαριασμό δε θα σου δώσω. Δεν κάνω την καλή φίλη δεν την γνωρίζω καν την κοπέλα. Αν όντως όσο εγώ πάω εσύ έρχεσαι τότε κάτι λάθος έχεις κάνει στην πορεία αν κρίνω από αυτα που λες και κάνεις 47 χρονών άντρας. Και τέλος κανείς δεν είπε οτι η μαμά της ειναι απαράδεκτη. Αν κάποιος κάνει κάτι χαζό του λες αυτό που έκανες ήταν χαζό. Αυτό δνε σημαίνει οτι χαρακτήρισες τον ίδιο χαζό. Κατά συνέπεια η στάση της μαμάς στην συγκεκριμένη περίσταση είναι απαράδεκτη, αυτό όμως δεν κάνει την ίδια την μαμά ως άτομο απαράδεκτη. Κατανοητόν;;;

Soniamyk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
esprit έγραψε:Μην ακούς το χαζό του χωριού καλή μου που προσπαθεί να σε φορτώσει κι άλλες τύψεις. Έχεις απόλυτο δίκιο να νιώθεις έτσι και το γεγονός οτι οι γονείς μας μας γέννησαν δεν σημαίνει οτι έχουν το αλάθητο. Η μαμά σου προφανώς διαχειρίζεται λάθος την κατάσταση αυτό δεν σημαίνει πως δεν σε αγαπάει κτλ απλά δεν γεννήθηκαν όλοι οι γονείς με τα εγχειρίδια στο χέρι. Όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια καλά είναι να της μιλήσεις να το βγάλεις από μέσα σου. Του στλ οτι ναι καταλαβαίνω και συμπονώ την αδερφή μου αλλά με πονάει που εσύ ως μαμά μου δεν συμμερίζεσαι την χαρά μου από την άλλη. Ίσως εκπλαγείς ευχάριστα από την απάντησή της! Προς Θεού όμως μην νιώθεις τύψεις και μην αισθάνεσαι εγωίστρια όπως μερικοί μπετόβλακες προσπαθούν να σε πείσουν οτι είσαι! SmileΜε το καλό να κρατήσεις ένα υγιέστατο νινάκι στην αγκαλιά σου!
Χαζή και μπετόβλακας είσαι και φαίνεσαι και αν θέλεις να μην σου μιλάνε έτσι να μην μιλάς και εσύ πρώτη έτσι !
Τα "μασάλια" και και τα γλειψίματα εκεί που σε παίρνει ,στις όμοιες σου !



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Soniamyk στις Κυρ Σεπ 08, 2013 1:31 am, 1 φορά

Soniamyk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Soniamyk έγραψε:
esprit έγραψε:Μην ακούς το χαζό του χωριού καλή μου που προσπαθεί να σε φορτώσει κι άλλες τύψεις. Έχεις απόλυτο δίκιο να νιώθεις έτσι και το γεγονός οτι οι γονείς μας μας γέννησαν δεν σημαίνει οτι έχουν το αλάθητο. Η μαμά σου προφανώς διαχειρίζεται λάθος την κατάσταση αυτό δεν σημαίνει πως δεν σε αγαπάει κτλ απλά δεν γεννήθηκαν όλοι οι γονείς με τα εγχειρίδια στο χέρι. Όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια καλά είναι να της μιλήσεις να το βγάλεις από μέσα σου. Του στλ οτι ναι καταλαβαίνω και συμπονώ την αδερφή μου αλλά με πονάει που εσύ ως μαμά μου δεν συμμερίζεσαι την χαρά μου από την άλλη. Ίσως εκπλαγείς ευχάριστα από την απάντησή της! Προς Θεού όμως μην νιώθεις τύψεις και μην αισθάνεσαι εγωίστρια όπως μερικοί μπετόβλακες προσπαθούν να σε πείσουν οτι είσαι! SmileΜε το καλό να κρατήσεις ένα υγιέστατο νινάκι στην αγκαλιά σου!
Χαζή και μπετόβλακας είσαι και φαίνεσαι και αν θέλεις να μην σου μιλάνε έτσι να μην μιλάς και εσύ πρώτη έτσι !
Τα "μασάλια" και και τα γλειψίματα εκεί που σε παίρνει ,στις όμοιες σου !


Μίλα όπως θέλεις κορίτσι μου.Δικό σου είναι το στόμα,δικό σου και το επίπεδο !

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις