Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το βιντεάκι το είδες?

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:όταν λες μονα τους δεν εννοεις μάλλον πολιτισμένα ετσι? αλλα καπως έτσι ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 2 311356 ή έτσι ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 2 679259
δεν ζουμε σε κοινωνια ζουγκλας για να συμπεριφερόμαστε σαν πρωτόγονοι ρε παιδια!!! ΕΛΕΟΣ!!!

σορυ,μαλλον παρεξηγησα το παραπανω..ας μην το συνεχισουμε με ενταση,δεν εχει νοημα.
Μα δεν αναφερω καπου να αφησεις το παιδι χωρις καθοδηγηση..πως το συμπερανες αυτο? Μιλησα για συνεχη παρεμβαση του γονεα,σαφως κ διαπαιδαγωγεις ενα παιδι κ δεν το αφηνεις σαν τον Μογλη..του μαθαινεις πως να φερεται,καποια στιγμη θα μαλωσει με αλλα παιδακια αυτο δεν ειναι αφυσικο,ειδικα σε αυτες τις ηλικιες που η εννοια της ιδιοκτησιας δεν ειναι τοσο ξεκαθαρη σιγουρα θα "μπλεχτει" με αλλα παιδια.Η κοπελα που ανοιξε το ποστ θα μπορουσε να πει στον γιο της να επιμεινει στη θεση του κ να μην δωσει το παιχνιδι του σε εκεινη την περιπτωση που ανεφερε αρχικα. Δεν ανεφερα πουθενα να πει στον γιο της να χτυπησει αλλο παιδι,μην μεταφερεις λαθος αυτα που γραφω.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:το βιντεάκι το είδες?

οχι,απο οτι καταλαβα περιεχει βια και δεν το σηκωνει το στομαχι μου Smile

pitsicoco


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
litsakos έγραψε:Μαθαινεις στο παιδι να μην χτυπαει,και να μη δεχεται να το χτυπουν.Το 2ο σκελος πως του το μαθαινεις?τι πρεπει να κανει οταν το βαρανε?
Ακριβώς αυτή είναι και η δική μου απορία! Πολλές φορές αισθάνομαι σαν χαζή που προσπαθώ να τα μάθω να μη σηκώνουν χέρι! Το συγκεκριμένο παιδάκι που σας λέω ήταν ένα γλυκύτατο παιδάκι, πολύ ήσυχο που όμως επειδή δεν είχε ακούσει ποτέ του "όχι", πάντα τις έτρωγε απο τα άλλα που ενοχλούσε. Το πρόβλημα της μαμάς του ήταν γιατί τις τρώει και δεν αντιδρά, οπότε μάλλον θα έχει πέσει δασκάλεμα στο να ρίχνει ξύλο. Α, και για να απαντήσω στην ερώτησή σας, η μαμά του είναι και αυτή καλό κορίτσι, αλλά έχει κάποια θέματα. Γενικά περιφέρεται στο πάρκο και πιάνει κουβέντα και στη συγκεκριμένη φαση που σας περιέγραψα, είπε κάτι "μή, όχι, δεν κάνει, θα φύγουμε" κλπ, αλλά όχι μόνο δεν το πήρε να φύγουν -μπας και καταλάβει το λάθος του- αλλά για να τον κάνει να ξεχάσει το δικό μας ποδήλατο του έδωσε κρακεράκια και τσίχλα. Σαν να το επιβραβεύει κιόλας δλδ! Αφήστε, δεν ξέρω τι θα γίνει στο σχολείο, σκέφτομαι να προειδοποιήσω τη δασκάλα γιατί εκεί δεν θα είμαι εγώ να σταματήσω τον δικό μου & είμαι σίγουρη οτι θα το πλακώσει αν τον πειράξει γιατί του τα έχει μαζεμένα.
Πάντως, σίγουρα η βία φέρνει βία. Ο μικρός μας που έχει φάει μερικές απο ξένα παιδάκια (μεταξύ αυτών και ο "φίλος" μας), ξέρετε τι έκανε προχθές? Πήγε στα καλά καθούμενα και έριξε μπούφλα σε ένα κοριτσάκι 10 μηνών! Να ανοίξει η γη να με καταπιεί... Εγώ τον μάλωσα, τον έβαλα να ζητήσει συγγνώμη (όσο μπορούσε να ζητήσει δλδ, 20 μηνών είναι), αλλά νομίζω το κατάλαβε. Στο μεταξύ, τον κυνηγάω απο πίσω μην το επαναλάβει. Θέλω να πω με αυτό πως είναι φυσιολογικό να βγει κάποια στιγμή μια επιθετική συμπεριφορά, αλλά οι γονείς πρέπει να είναι απο πάνω. ¨οταν όμως δεν είναι, τι κάνεις για να προστατέψεις τα παιδιά σου?

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
pitsicoco έγραψε:
litsakos έγραψε:Μαθαινεις στο παιδι να μην χτυπαει,και να μη δεχεται να το χτυπουν.Το 2ο σκελος πως του το μαθαινεις?τι πρεπει να κανει οταν το βαρανε?
Ακριβώς αυτή είναι και η δική μου απορία! Πολλές φορές αισθάνομαι σαν χαζή που προσπαθώ να τα μάθω να μη σηκώνουν χέρι! Το συγκεκριμένο παιδάκι που σας λέω ήταν ένα γλυκύτατο παιδάκι, πολύ ήσυχο που όμως επειδή δεν είχε ακούσει ποτέ του "όχι", πάντα τις έτρωγε απο τα άλλα που ενοχλούσε. Το πρόβλημα της μαμάς του ήταν γιατί τις τρώει και δεν αντιδρά, οπότε μάλλον θα έχει πέσει δασκάλεμα στο να ρίχνει ξύλο. Α, και για να απαντήσω στην ερώτησή σας, η μαμά του είναι και αυτή καλό κορίτσι, αλλά έχει κάποια θέματα. Γενικά περιφέρεται στο πάρκο και πιάνει κουβέντα και στη συγκεκριμένη φαση που σας περιέγραψα, είπε κάτι "μή, όχι, δεν κάνει, θα φύγουμε" κλπ, αλλά όχι μόνο δεν το πήρε να φύγουν -μπας και καταλάβει το λάθος του- αλλά για να τον κάνει να ξεχάσει το δικό μας ποδήλατο του έδωσε κρακεράκια και τσίχλα. Σαν να το επιβραβεύει κιόλας δλδ! Αφήστε, δεν ξέρω τι θα γίνει στο σχολείο, σκέφτομαι να προειδοποιήσω τη δασκάλα γιατί εκεί δεν θα είμαι εγώ να σταματήσω τον δικό μου & είμαι σίγουρη οτι θα το πλακώσει αν τον πειράξει γιατί του τα έχει μαζεμένα.
Πάντως, σίγουρα η βία φέρνει βία. Ο μικρός μας που έχει φάει μερικές απο ξένα παιδάκια (μεταξύ αυτών και ο "φίλος" μας), ξέρετε τι έκανε προχθές? Πήγε στα καλά καθούμενα και έριξε μπούφλα σε ένα κοριτσάκι 10 μηνών! Να ανοίξει η γη να με καταπιεί... Εγώ τον μάλωσα, τον έβαλα να ζητήσει συγγνώμη (όσο μπορούσε να ζητήσει δλδ, 20 μηνών είναι), αλλά νομίζω το κατάλαβε. Στο μεταξύ, τον κυνηγάω απο πίσω μην το επαναλάβει. Θέλω να πω με αυτό πως είναι φυσιολογικό να βγει κάποια στιγμή μια επιθετική συμπεριφορά, αλλά οι γονείς πρέπει να είναι απο πάνω. ¨οταν όμως δεν είναι, τι κάνεις για να προστατέψεις τα παιδιά σου?

οπως ειναι αυτη η μαμα ειναι και ο μπαμπας του δικου μας "νταη" στην παιδικη χαρα,ο γιος του σπρωχνει συνεχως στα καλα καθουμενα τα αλλα παιδια κ τον δικο μου γιο για να ξεκινησει καυγα.Δεν του κανει παρατηρηση,και σε διαμαρτυριες δικες μας (των αλλων γονιων δλδ)_ βαζει κατι αγριοφωναρες στο παιδι του αλλο πραγμα.Απο τοτε δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω και εγω,γιατι ναι μεν ειναι ενοχλητικος ο μικρος κ δεν μ αρεσει ακθολου να βλεπω το παιδι μου να κλαιει αλλα σκεφτομαι οτι θα τις μαζεψει το αλλο απο τον πατερα του και ειμαι σε διλημμα Shocked ειναι και μικρος ο γιος μου,δεν εχει ακουσει ποτε "νταντα" κ κοιταει σαν χανος οταν τον σπρωχνει ο αλλος.Και δεν θελω να μαι απο πανω του ολη την ωρα,παμε παιδικη χαρα ακριβως για να νιωσει χαλαρος,να τρεξει,να πεσει,να φωναξει αν ειναι να χει και μενα απο πισω ολη την ωρα τι σοι χαλαρα θα ειναι?

pitsicoco


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ουπς, καθίστε γιατί δεν είδα τα τελευταία σχόλιά σας. Λοιπόν...
1. Εγώ προσπαθώ αρχικά να ηρεμήσω τα πράγματα (γιατί όπως σας είπα συμβαίνει συχνά), πάντα ρωτάω τον δικό μου, "θέλεις να του δώσεις τα αυτοκίνητα για λίγο", "θέλεις να ανταλλάξετε ποδήλατα"? Ε, αφού δεν θελει το παιδί, με το ζόρι? Το άλλο όμως συνεχίζει και αρχίζει να γίνεται επιθετικό με αποτέλεσμα να τα παίρνει το παιδί μου στο κρανίο!
2. Η μαμά του σας είπα είναι καλή, αλλά ούφο και μάλλον ακολουθει οδηγίες απο τον μπαμπά που θέλει το αγόρι του μες στη βαρβατίλα τύπου οι άντρες δεν κλαίνε (το έχω ακούσει να το λέει πολλές φορές αυτό). Την έχω πιάσει, της έχω μιλήσει, της πρότεινα να τους μιλήσουμε και μαζί. Ε, το κάναμε και αυτό και μετά απο το κήρυγμα "είστε φίλοι, μη μαλώνετε, τι θα κάνετε στο σχολείο κλπ" λέει το άλλο "εγώ θέλω το κίτρινο ποδήλατο". Ε, έλεος δλδ, τι άλλο να κάνω?
3. Να σας ξαναπω δε, πως δεν νομίζω πως πρόκειται για ένα "κακό" παιδί, απο "κακή" οικογένεια και τέτοιες βλακείες. Δεν μου αρέσει να βάζω πουθενά ταμπέλες. Απλώς τα έχουν λίγο χαμένα, ίσως όλοι να το έχουμε πάθει σε κάποια φάση. Το θέμα μου όμως δεν είναι οι άλλοι. Ας λύσουν μόνοι τους το πρόβλημά τους. Εγώ να δω τι θα κάνω που απο τη μια φυσικά και δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν χούλιγκαν απο την άλλη όμως δεν αντέχω να τα βλέπω να κλαίνε απο τα νεύρα τους επειδή αδικήθηκαν. Αν βλέπατε τη φατσούλα του τότε...
Άστα λιτσάκο, είναι ζούγκλα εκεί έξω στις παιδικές χαρές χαχα! Πάντως όταν βλέπω γονείς με ατίθασα παιδιά να αδιαφορούν για το τι κάνουν στα υπόλοιπα, παίρνω ανάποδες. Και θα ξαναπω, δεν φταίνε τα παιδιά! Και στην τελική και εμένα τα δικά μου 2 αγόρια είναι, ζωηρά, στο σπίτι γίνεται χαμός, αλλά έξω δεν τα αφήνω να αλωνίζουν!!! Προσπαθώ τουλάχιστον Smile

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
pitsicoco ενα πραγμα που καταλαβα οταν εγινα μανα ειναι οτι η θεωρια ειναι ευκολη αλλα στην πραξη γινεται δυσκολη. Το μονο που χαιρομαι ειναι που ο μικρος μου δεν ειναι απιθετικος με τα αλλα παιδια,αλλα απο διενεξεις στην παιδικη χαρα αλλο τιποτα...αλλα παιδακια ειναι,δεν ειναι virtual reality,οποτε και αυτα μεσα στο προγραμμα ειναι. Ξαναμιλα στη μανα του παντως,ειναι ευθυνη της το παιδι της και λυνεται το θεμα συμπεριφορας του παιδιου της...αμαν κι αυτη πια...εγω με τον αγροικο πατερα τι να κανω?το λυπαμαι το παιδι του..



Ηρεμες ειμαστε,οι καταραμενες οι ορμονες μας εχουν αλλοτριωσει! Laughing

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σαυτην την ηλικία όπως και στο δημοτικο- τα παιδια πρεπει παντα μα παντα να επιβλέπονται στο σχολειο απο τους δασκαλους- ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ ειδικα στις μικροτερες ταξεις.
ποσο μαλλον οταν εχεις 3χρονο..
ειναι δυσκολο- αλλα γινεται.

εσυ να κανεις το σωστό και μην στεναχωριεσαι - μια χαρα θα ερθει καποτε κ η ωρα που θα ξερει τι να κανει για να υπερασπίσει τον εαυτό του.

pitsicoco


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Αααχ, δίκιο έχετε! Μη μου πείτε πάντως πως δεν θα θέλατε να ρίξετε και εσείς μερικές σφαλιάρες, ε? χαχαχα!
Εγώ το φαντασιώνομαι συχνά, ειδικά απο όταν έγινα μάνα! Αλλά κρατιέμαι χαχα...
Αααα, να σας πω, τι λέτε, να μιλήσω στη δασκάλα???

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koukida έγραψε:το βιντεάκι το είδες?

Ω Θεε μου το είδα εγώ!!!

Ω ρε να έπεφτε στα χέρια μου αυτή..
Κάνει και ουουου... Μ@λ@κιστίρι!!!

Σε χείμαρρο θα την πετούσα εγώ!

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α παπα πηγα να το δω και μολις ειδα την εικονα παγωμενη και τον τιτλο δεν το αντεξα με τιποτες το εκλεισα δεν μπορω καθολου να βασανιζουν τα ζωακια που δεν φταινε πουθενα, μωρε μονο ξυλο θελει αυτο; ασε

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tziz έγραψε:Μην καταπιέζετε τα παιδάκια σας!!!
Θα ήθελα να είμαι σε μια μεριά να έβλεπα το παιδί της pitsicoco να τις ρίχνει στο άλλο!

ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 2 215994

Δεν είμαι υπέρ της βίας, αλλά από μία ηλικία και ύστερα, μπορούν να λύσουν τις διαφορές τους μόνα τους...

Σωστή ήταν η αντίδραση σου, όπως λέει και η koukida, αλλά σκέψου πώς νιώθει ο γιος σου!
Βράζει από θυμό, ταπείνωση, απογοήτευση, αδικία, και ότι ότι άλλο τέλος πάντων...
Κρίμα δεν είναι? Γιατί να κλαίει, ενώ έχει δίκιο? Και γιατί να το κρατάει μέσα του και να το σκέφτεται/βασανίζεται? Φαντάζεσαι όνειρα που θα είδε το βράδυ?
Μιας και όλα περνάνε στο υποσυνείδητο..
Πιστεύω ότι τέτοια συναισθήματα δημιουργούνται στα παιδιά μας ακριβώς όταν τους περνάμε ότι αδικήθηκαν και πρέπει να αντιδράσουν αλλά δεν μπορούν να το κάνουν. Ένα παιδί που το μαθαίνεις να ζει με αξιοπρέπεια χωρίς θυμό και επιθετικότητα και να λέει και ''δεν πειράζει'' νομίζω ότι δεν έχει τέτοια ''δηλητηριώδη'' συναισθήματα. Επίσεις σκεφτείτε αν μαθαίνουμε σε ένα παιδί να είναι επιθετικό και φερθεί σε ένα άλλο πιο ήσυχο παιδί έτσι άδικα τότε πως θα αντιδρούσαμε; Ένα παιδί επιθετικό δεν έχει πάντα τόσο ανεπτυγμένη κρίση για το σε ποιές περιπτώσεις μπορεί να το κάνει και σε ποιές όχι. Αν μάθει να χτυπάει ΘΑ ΧΤΥΠΑΕΙ. Όσο για το βίντεο κουκίδα, δεν κατακρίνω το παιδί (προφανώς κάποιος το έμαθε έτσι) τον γονιό κατηγορώ και ως δολοφόνο και ως ανίκανο να είναι γονιός αφού δεν μπορεί να περάσει στο παιδί του τις βασικές αξίες και τον σεβασμό προς τη ζωή.

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
pitsicoco έγραψε:
litsakos έγραψε:Μαθαινεις στο παιδι να μην χτυπαει,και να μη δεχεται να το χτυπουν.Το 2ο σκελος πως του το μαθαινεις?τι πρεπει να κανει οταν το βαρανε?
Ακριβώς αυτή είναι και η δική μου απορία! Πολλές φορές αισθάνομαι σαν χαζή που προσπαθώ να τα μάθω να μη σηκώνουν χέρι! Το συγκεκριμένο παιδάκι που σας λέω ήταν ένα γλυκύτατο παιδάκι, πολύ ήσυχο που όμως επειδή δεν είχε ακούσει ποτέ του "όχι", πάντα τις έτρωγε απο τα άλλα που ενοχλούσε. Το πρόβλημα της μαμάς του ήταν γιατί τις τρώει και δεν αντιδρά, οπότε μάλλον θα έχει πέσει δασκάλεμα στο να ρίχνει ξύλο. Α, και για να απαντήσω στην ερώτησή σας, η μαμά του είναι και αυτή καλό κορίτσι, αλλά έχει κάποια θέματα. Γενικά περιφέρεται στο πάρκο και πιάνει κουβέντα και στη συγκεκριμένη φαση που σας περιέγραψα, είπε κάτι "μή, όχι, δεν κάνει, θα φύγουμε" κλπ, αλλά όχι μόνο δεν το πήρε να φύγουν -μπας και καταλάβει το λάθος του- αλλά για να τον κάνει να ξεχάσει το δικό μας ποδήλατο του έδωσε κρακεράκια και τσίχλα. Σαν να το επιβραβεύει κιόλας δλδ! Αφήστε, δεν ξέρω τι θα γίνει στο σχολείο, σκέφτομαι να προειδοποιήσω τη δασκάλα γιατί εκεί δεν θα είμαι εγώ να σταματήσω τον δικό μου & είμαι σίγουρη οτι θα το πλακώσει αν τον πειράξει γιατί του τα έχει μαζεμένα.
Πάντως, σίγουρα η βία φέρνει βία. Ο μικρός μας που έχει φάει μερικές απο ξένα παιδάκια (μεταξύ αυτών και ο "φίλος" μας), ξέρετε τι έκανε προχθές? Πήγε στα καλά καθούμενα και έριξε μπούφλα σε ένα κοριτσάκι 10 μηνών! Να ανοίξει η γη να με καταπιεί... Εγώ τον μάλωσα, τον έβαλα να ζητήσει συγγνώμη (όσο μπορούσε να ζητήσει δλδ, 20 μηνών είναι), αλλά νομίζω το κατάλαβε. Στο μεταξύ, τον κυνηγάω απο πίσω μην το επαναλάβει. Θέλω να πω με αυτό πως είναι φυσιολογικό να βγει κάποια στιγμή μια επιθετική συμπεριφορά, αλλά οι γονείς πρέπει να είναι απο πάνω. ¨οταν όμως δεν είναι, τι κάνεις για να προστατέψεις τα παιδιά σου?

αχ ρε κοριτσια κι ενα 3χρονο ειχε δωσει μπουνια στη μικρη μου οταν ηταν 10 μηνων και ο πα-τερας στην κοσμαρα του...καμαρωνε τον γιο...αν εδερνα τον πατερα θα εφταιγα?????????

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οταν ηταν το εβελινακι μου περιπου 2 ετων και εγω εγκυμονουσα τοτε πηγαινα πολυ συχνα σε φιλικα μου ζευγαρια τα οποια ειχαν παιδια για να παιζει γιατι ως γνωστον το παιδι θελει παιδι οσο κιαν παιζουμε εμεις μαζι τους !! ελα ντε ομως που ηταν το παιδι της σφαλιαρας ;;;;οπου κιαν πηγαιναμε την εσπρωχναν την χτυπαγαν ακομα ακομα μια φορα ενα κοριτσακι την χτυπησε απο το κλαμα εμεινε το καυμενο και μονο οταν γυρησαμε στο σπιτι μας καταλαβα γιατι : την ειχε δαγκωσει στο στερνο αλλα δεν μπορεσα να το δω γιατι φοραγε μπλουζακι αλλο ενα την ειχα νυχιασει παρα πολυ που εβγαζε αιματα και ελατε στην θεση μου !!!! δεν ηθελα να ξαναπαω πουθενα με το παιδι μου !!ελεγα οτι την πηγαινω μια βολτα για να ξεσκασει και να παιξει οχι να παρηστανει τον σακο του μποξ ! το συζητησα ακομα και με την παιδιατρο μας η οποια μου ειπε οτι πρεπει να το μαθω να δερνει γιατι θα παει στο σχολειο και θα γυρηζει με μελανιες τσιμπιες δαγκωνιες κλωτσιες κλπκλπ δεν μπορουσα να πιστεψω αυτο που μου ελεγε και δεν ηθελα να μετατρεψω το παιδι μου σε αυτο που κοροιδευα ! περυσι 3 ετων πηγε στο μπαλετο και ενω της αρεσε πολυ και ειχε ξετρελαθει με την ιδεα της τραβηξε ενα κοριτσακι τα μαλλια και αλλο ενα την επιασε απ τον λαιμο και την εσφιγγε !! μου το ειπε και οταν την ρωτησα εσυ τι εκανες ;;; τι μου ειπε ;;;; να εκανα ετσι ( μου εδειξε οτι γουρλωσε τα ματια ) ελεος δηλ !!μετα δεν ηθελε να ξαναπαει το παιδι και με το δικιο του και εγω την πιεζα να παει σε ενα μερος οπου δεν αισθανοταν αφαλης !! δεν αντεδρασε δεν το χτηπησε το κοριτσακι δεν εκανε τιποτα !!!ελα ντε ομως που επρεπε να κανω αυτο που μου ειπε η παιδιατρος μου γιατι μετα σου το λενε μα@@@σμενο η μαμοθρευτο και ετσι τωρα πλεον της ειπα οτι σου κανουν θα τους κανεις !! σου τραβανε τα μαλια ;; θα τραβας τα μαλλι κοκ βλεπετε αλλες μαμαδες πιο εξυπνες απο μενα τα εχουν μαθει να δερνουν απο μικρα και ετσι δεν εχουν το παιδι που υπομενει τα παντα και ανεχεται τετοιου ειδους συμπεριφορες !!

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΛΑ ΛΑΘΟΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΓΥΡΝΑΩ ΚΑΤΑΣΗΜΑΔΕΜΕΝΟ!!!!ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΝΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ.Η ΒΙΑ ΟΝΤΩΣ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΒΙΑ!!!!ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΟ ΧΤΥΠΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΤΥΠΑΕΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.....ΕΜΕΝΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΟΚΑΜΩΜΕΝΗ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η <<ΕΥΚΟΛΗ >>ΛΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ.....(ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΝ ΞΑΔΕΡΦΟ ΤΗΣ)....ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕ...ΤΟΤΕ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΗ ΣΠΡΩΧΝΕΙ....ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΣΤΟ ΓΙΩΡΓΑΚΙ,ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ....ΟΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΠΟΛΙΚΕΣ ΣΠΡΩΞΙΕΣ Η ΜΑΡΙΑ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΤΟ ΓΙΩΡΓΟ!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΒΙΑΣ,ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ....ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΤΑΗΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΗΤΙΚΗ......ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΦΤΣΕ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΟΥ.....ΚΑΙ ΕΛΥΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΡΜΟΝΙΚΑ.....ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΗ ΜΑΛΩΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ.....ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΙΓΜΑ ΒΙΑΣ,ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ(ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ,ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΔΣ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ)
ΕΤΣΙ ΠΡΟΩΘΩ ΤΗ ΒΙΑ?

eledin

eledin
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σίγουρα οι περισσότεροι από εμάς έχουμε αυτή την ανησυχία. Η κόρη μου (4) δεν αντιδρούσε όταν άλλο παιδάκι της έπαιρνε τα παιχνίδια και αυτό με ανησυχούσε ... μέχρι να έρθει ο αδερφός της (τώρα 2.5)! Τότε έμαθε να διεκδικεί, αλλά καμιά φορά του ανταποδίδει τα 'αρπαχτά' και 'κακή συμβεριφορά'. Της εξηγώ πως δεν είναι σωστο να σπρώχνουμε, χτυπάμε, δαγκώνουμε, κ.ο.κ και όπως μαλώνουμε τον Ντίνο, πρέπει να τη μαλώσω και εκείνη, κλπ. Αυτά εύκολα αφού και τα δύο παιδάκια τα 'μανατζάρεις' ως γονιός. Στη παιδική χαρά και πάλι τις ίδιες συζητήσεις κάνουμε, και άμα συμβεί κάτι με άλλο παιδί τουσ αφήνω να το λύσουν ... μέχρι να γίνει άγριο (που μόνο μία φορά) μας έχει τύχει. Αν στη τελική το άλλο παιδάκι δεν καταλαβαίνει, η γνώμη μου είναι άσε τουλάχιστον το συνέχεια αδικημένο παιδάκι να νιώσει πως υπεράσπισε τον εαυτό του. Και μετά, πηγαίνετε σπίτι και συζητήστε το μαζί, να εκφραστεί, να πεις τη γνώμη σου, να προσφέρεις άλλες λύσεις κλπ. Έτσι δεν θα μάθει από βία - θα μάθει να διεκδικεί, να σκεύτεται πως να λύνει προοβλήματα, και πως να ΜΗΝ ειναι το θύμα η το παιδάκι που όλο το σώζει η μαμά η ο μπαμπάς.
Είναι μεγάλη πρόκληση ... σε αυτή την ηλικία διαμορφώνεται και η αυτοπεποιήθηση και θετική (ελπίζουμε) εικόνα του εαυτού τους.
Καλή μας τύχη!!
Καλημέρα ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 2 186566

https://www.facebook.com/PowerIt

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
franita έγραψε:Σιγουρα δεν πρεπει να τα μαθαινουμε να λυνουν τις διαφορες με ξυλο, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα γινουν κα παθητικα..Νομιζω πρεπει να βρουμε την χρυση τομη..Προσωπικα θα ηθελα να μη δερνει αλλα αν τον ενοχλουν παρα πολυ, πρεπει να υπερασπιστει τον εαυτο του...Οταν μεγαλωσει θελω να του εξηγησω οτι δεν πρεπει ποτε να αρχιζει εναν καβγα αλλα πρεπει να ειναι σε θεση να τον τελιωνει (ακομα κ αν αυτο σημαινει οτι θα πιαστει κ στα χερια)..Να υπερασπιζετε τον εαυτο του αν τον θιξουν..

Συμφωνώ.

ANGEL έγραψε:Θα του ζητάς να απευθύνεται σε έναν μεγαλύτερο (σε σένα, στη μαμά του άλλου παιδιού,αργότερα στη δασκάλα).Μπορείς να του πεις να παίζουν μαζί μόνο όταν είναι "φρόνιμος" ο φίλος του.Δηλαδή μόλις αρχίζει επίμονα και του ζητά παιχνίδια,ποδήλατο κλπ να τον παρατάει ο γιος σου (να έρθει να στο πει) ώστε να μην καταλήξουν σε καβγά.

Δε συμφωνώ. Νομίζω πως έτσι "προωθούμε" τη "μαμόθρεφτη" συμπεριφορά, όπως άλλες κοπέλες ανέφεραν. Ξέρεις τι θα καταλήξει να γίνει? Ή θα το κοροϊδεύουν τα άλλα παιδάκια και θα το κάνουν πέρα (έτσι κάναμε εμείς στους "σπιούνους") ή κάποια στιγμή που θα είναι μόνο του, πχ στο σχολείο, μάλλον θα καταλήξει να τις τρώει...
Σκέψου ότι ο δάσκαλος δε θα έχει την ίδια αντιμετώπιση που έχεις εσύ. Νομίζεις ότι όλοι οι "εκπαιδευτικοί" νοιάζονται για τα παιδιά μας? Μπορεί να του πετάξει ένα "Κι εγώ τι θες να κάνω?" και το παιδάκι σου, καθώς δεν είναι μαθημένο σε μια τέτοια αντιμετώπιση, να φάει μεγαλύτερη πίκρα και να βρεθεί σε "αδιέξοδο". Γιατί και το πρόβλημα δε θα έχει λυθεί, και "καταδότη" ή "καρφί" θα το "βαφτίσουν" τα υπόλοιπα...

koukida έγραψε:καμαρώστε ένα παιδί που λύνει τα προβλήματα του μόνο του- και προφανως εχεί πάρα πολλά, και μαλιστα μεσω της βίας ...ειναι ακραίο παραδειγμα αλλα δεν πάυει να είναι ενα παραδειγμα παιδιου με λαθος 'καθοδήγηση' ή και καθόλου.
nikoleta έγραψε: Όσο για το βίντεο κουκίδα, δεν κατακρίνω το παιδί (προφανώς κάποιος το έμαθε έτσι) τον γονιό κατηγορώ και ως δολοφόνο και ως ανίκανο να είναι γονιός αφού δεν μπορεί να περάσει στο παιδί του τις βασικές αξίες και τον σεβασμό προς τη ζωή.

Με συγχωρείς αλλά τη σήμερον ημέρα ένα κορίτσι με βυζιά (με συγχωρείτε) δεν το λες "παιδί"... Ήξερε πολύ καλά τι έκανε. Είχε επίγνωση.
Και ποιος μου λέει εμένα ότι γέννησε η σκυλίτσα τους, και της είπε ο ίδιος ο μπαμπάς της, "Πάρε τα κουτάβια να τα ξεφορτωθείς. Δε θα το κάνουμε εκτροφείο σκύλων!".
Ποια είπε για το χείμαρρο?
Σε βάλτο ή κινούμενη άμμο! Στην αποχέτευση!

nikoleta έγραψε:Πιστεύω ότι τέτοια συναισθήματα δημιουργούνται στα παιδιά μας ακριβώς όταν τους περνάμε ότι αδικήθηκαν και πρέπει να αντιδράσουν αλλά δεν μπορούν να το κάνουν. Ένα παιδί που το μαθαίνεις να ζει με αξιοπρέπεια χωρίς θυμό και επιθετικότητα και να λέει και ''δεν πειράζει'' νομίζω ότι δεν έχει τέτοια ''δηλητηριώδη'' συναισθήματα.

Αν δε νιώσουν την αδικία, πώς θα μάθουν τότε να είναι δίκαια?
Κι αυτό το "δεν πειράζει" μας έχει οδηγήσει σε αυτό που λέμε σήμερα "ωχαδελφισμό". Το "Δε βαριέσαι?" Δεν είναι έτσι. Πρέπει να μάθουν τις αξίες τις ζωής κι ότι όταν κάτι το αποκτάς με κόπο (όπως πχ ένα ποδήλατο) οφείλεις να το υπερασπίζεσαι! άποψή μου....

nikoleta έγραψε:Ένα παιδί επιθετικό δεν έχει πάντα τόσο ανεπτυγμένη κρίση για το σε ποιές περιπτώσεις μπορεί να το κάνει και σε ποιές όχι. Αν μάθει να χτυπάει ΘΑ ΧΤΥΠΑΕΙ.

Έβαλα το pillowfigthing, θέλοντας να υποδηλώσω το χιούμορ που κάνω...
Το γράφω πως δεν είμαι υπέρ της βίας, αλλά μην ανησυχείς, είναι έτσι όπως το γράφεις. Όταν λοιπόν θα κάνει τον νταή σε έναν δυνατότερο, θα βρει το μάστορά του...Για να δούμε, θα το ξανακάνει τότε?
Μία κοπέλα ανέφερε τη φράση "καλά του έκανε". Όπως λοιπόν υπάρχει αυτή η φράση, υπάρχει και η αντίθετη που λέει "ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ!". Εγώ έτσι θα πω στο παιδί μου αν πηγαίνει γυρεύοντας!

eledin έγραψε: Αν στη τελική το άλλο παιδάκι δεν καταλαβαίνει, η γνώμη μου είναι άσε τουλάχιστον το συνέχεια αδικημένο παιδάκι να νιώσει πως υπεράσπισε τον εαυτό του. Και μετά, πηγαίνετε σπίτι και συζητήστε το μαζί, να εκφραστεί, να πεις τη γνώμη σου, να προσφέρεις άλλες λύσεις κλπ. Έτσι δεν θα μάθει από βία - θα μάθει να διεκδικεί, να σκεύτεται πως να λύνει προοβλήματα, και πως να ΜΗΝ ειναι το θύμα η το παιδάκι που όλο το σώζει η μαμά η ο μπαμπάς.
Είναι μεγάλη πρόκληση ... σε αυτή την ηλικία διαμορφώνεται και η αυτοπεποιήθηση και θετική (ελπίζουμε) εικόνα του εαυτού τους.

ΣΥΜΦΩΝΏ!!!!! Στο σπίτι, ήρεμα κι ωραία μπορείς να του εξηγήσεις τα πάντα... Όχι βέβαια στην παιδική χαρά να είσαι απαθής, αλλά τουλάχιστον να μην τρέχεις συνέχεια πίσω από τα παιδιά, ίσως μόνο αν κριθεί απαραίτητο.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikoleta έγραψε:
Πιστεύω ότι τέτοια συναισθήματα δημιουργούνται στα παιδιά μας ακριβώς όταν τους περνάμε ότι αδικήθηκαν και πρέπει να αντιδράσουν αλλά δεν μπορούν να το κάνουν. Ένα παιδί που το μαθαίνεις να ζει με αξιοπρέπεια χωρίς θυμό και επιθετικότητα και να λέει και ''δεν πειράζει'' νομίζω ότι δεν έχει τέτοια ''δηλητηριώδη'' συναισθήματα. Επίσεις σκεφτείτε αν μαθαίνουμε σε ένα παιδί να είναι επιθετικό και φερθεί σε ένα άλλο πιο ήσυχο παιδί έτσι άδικα τότε πως θα αντιδρούσαμε; Ένα παιδί επιθετικό δεν έχει πάντα τόσο ανεπτυγμένη κρίση για το σε ποιές περιπτώσεις μπορεί να το κάνει και σε ποιές όχι. Αν μάθει να χτυπάει ΘΑ ΧΤΥΠΑΕΙ. Όσο για το βίντεο κουκίδα, δεν κατακρίνω το παιδί (προφανώς κάποιος το έμαθε έτσι) τον γονιό κατηγορώ και ως δολοφόνο και ως ανίκανο να είναι γονιός αφού δεν μπορεί να περάσει στο παιδί του τις βασικές αξίες και τον σεβασμό προς τη ζωή.

Νικολετα θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου. Αυτό αννοω και γω όταν ισχυρίζομαι οτι η καθοδηγηση παιζει τον πρωτο ρολο.
και το κοριτσι στο βιντεο ειναι ενα παιδι με λανθασμενη- ή καθόλου καθοδηγηση.->μια ακραια περιπτωση ατόμου με ψυχολογικά προβλήματα που προφανως το σπιτι της καλλιεργησε.
και όπως ειπε και η Τζιζ υπαρχει περιπτωση οι γονεις της να την συμβουλεψαν να πεταξει τα κουταβια στο ποταμι- ίσως ο ιδιος ο πατερας της να τραβαει το βιντεο->και πάλι οι γονεις όμως θα ηταν απο πίσω.

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα συμφωνήσω ότι ελοχεύει ο κίνδυνος να γίνει ένα αγόρι "μαμόθρεφτο" βάζοντας μπροστά κάποιον άλλο.Είναι πολύ λεπτός ο διαχωρισμός.
Μπορεί όμως να αντιμιλήσει ή και να ξεκόψει την παρέα του.Δε χρειάζεται να χρησιμοποιεί βία.Τουλάχιστον όχι συστηματικά!!!Γιατί σίγουρα μια κλοτσιά θα τη ρίξει!Αλλά τότε έχει και εκείνος φταίξιμο.

Εγώ θα προτιμήσω το παιδί μου να μην κάνει παρέα με παιδιά που χτυπάνε γιατί θα εκνευρίζεται κι ο δικός μου.Έτσι το βλέπω.Αλλά άμα τύχει να βρεθεί σε παρόμοια περίπτωση,προτιμώ να απευθυνθεί σε κάποιον άλλο.
Όντως όχι να τρέχει κάθε τρεις και λίγο στο δάσκαλο ή στη μαμά,γιατί τότε σημαίνει ή ότι πηγαίνει γυρεύοντας ή ότι δεν μπορεί να λύσει μόνος του μία διαφορά χωρίς ξύλο!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
OK ANGEL. Τώρα το έθεσες σωστά...
Απλά μέσα σε μία φιλία -όπως γράφει και η pitsicoco- είναι πιθανό να πέσει και καμιά μπούφλα!

Εγώ έχω αδέρφια και το ξύλο -τουλάχιστον μεταξύ μας- ήταν σύνηθες φαινόμενο...
Κανείς δεν ανακατεύτηκε ποτέ παρά μόνο αν "χόντρενε" πολύ.
-Η μάνα μου πώς μας άντεχε? scratch

Με άλλα παιδάκια δεν έχω παίξει ξύλο ποτέ -χαστούκια και τέτοια- αλλά σίγουρα σπρωξιές και μαλλιοτραβήγματα υπήρξαν κάνα δυο φορές...
Βέβαια ήμουν και μικροκαμωμένη και δε με έπαιρνε...
Το ότι παίζαμε ξύλο μέσα στο σπίτι, δε σήμαινε απαραίτητα ότι παίζουμε και έξω από αυτό...
Κι αδερφός μου, ενώ μας έκανε πάντα τον μεγάλο "καρατέκα" και μας τις έριχνε άσχημα, δεν έχει ρίξει ΟΥΤΕ ΜΙΑ μπουνιά στη ζωή του - όπως συνηθίζεται στις μεγαλύτερες ηλικίες στα αγόρια γυμνασίου-λυκείου.

Άρα δεν είναι απαραίτητο ότι ντε και καλά επειδή συνέβη μία φορά, θα γίνεται και συνέχεια... Ούτε ότι το παιδί "υιοθετεί" συμπεριφορές τέτοιου είδους αν για μια φορά στη ζωή του ακούσει και το "καλά του έκανες!"
Δε λέω να το επιβραβεύουμε, αλλά μέσα από τα λόγια και τη συμπεριφορά μας, να αρχίσει να καταλαβαίνει, να κρίνει και να ξεχωρίζει πότε είναι σωστό και πότε όχι... Γιατί μην ξεχνάτε ότι πολλές φορές μπορεί να είναι "μάρτυρας" σε κάποιο σκηνικό με άλλα παιδάκια. Θα πρέπει να είναι σε θέση αν χρειαστεί, να υπερασπίσει το δίκαιο και όχι το "φιλαράκι" του, όπως κάνανε εμένα κάτι γνωστοί...

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ναι,καλά τα λες! Κι εμείς στο σπίτι αν και κορίτσια παίζαμε ξύλο αλλά εκτός σπιτιού δεν το είχαμε διανοηθεί!
Πάντως αν ένα παιδί συνηθίζει να ρίχνει ξύλο,καλό είναι να μην το κάνουμε παρέα.Γιατί δεν ξέρεις τι του λέει ο κάθε γονιός.Άλλοι τα ενθαρρύνουν ώστε να είναι αρχηγοί.Σιγά μην κάνει κουμάντο στο παιδί μου!

Βέβαια το αρχικό περιστατικό αναφέρεται σε μικρή ηλικία,αλλά τα βασικά θεμέλια συμπεριφοράς μπαίνουν από αυτήν την ηλικία.
Προσωπικά,οταν βλέπω ένα αγοράκι είτε στο πάρκο είτε στο σχολείο, προτιμώ να είναι "κύριος" και όχι μάγκας!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina24 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ.....ΕΜΕΝΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΟΚΑΜΩΜΕΝΗ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η <<ΕΥΚΟΛΗ >>ΛΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ.....(ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΝ ΞΑΔΕΡΦΟ ΤΗΣ)....ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕ...ΤΟΤΕ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΗ ΣΠΡΩΧΝΕΙ....ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΣΤΟ ΓΙΩΡΓΑΚΙ,ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ....ΟΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΠΟΛΙΚΕΣ ΣΠΡΩΞΙΕΣ Η ΜΑΡΙΑ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΤΟ ΓΙΩΡΓΟ!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΒΙΑΣ,ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ....ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΤΑΗΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΗΤΙΚΗ......ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΦΤΣΕ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΟΥ.....ΚΑΙ ΕΛΥΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΡΜΟΝΙΚΑ.....ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΗ ΜΑΛΩΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ.....ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΙΓΜΑ ΒΙΑΣ,ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ(ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ,ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΔΣ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ)
ΕΤΣΙ ΠΡΟΩΘΩ ΤΗ ΒΙΑ?


ενα θα σου πω,διαρκειας στη σκεπαστη θα χει η δικια σου! Laughing Laughing Razz


eledin έγραψε:Σίγουρα οι περισσότεροι από εμάς έχουμε αυτή την ανησυχία. Η κόρη μου (4) δεν αντιδρούσε όταν άλλο παιδάκι της έπαιρνε τα παιχνίδια και αυτό με ανησυχούσε ... μέχρι να έρθει ο αδερφός της (τώρα 2.5)! Τότε έμαθε να διεκδικεί, αλλά καμιά φορά του ανταποδίδει τα 'αρπαχτά' και 'κακή συμβεριφορά'. Της εξηγώ πως δεν είναι σωστο να σπρώχνουμε, χτυπάμε, δαγκώνουμε, κ.ο.κ και όπως μαλώνουμε τον Ντίνο, πρέπει να τη μαλώσω και εκείνη, κλπ. Αυτά εύκολα αφού και τα δύο παιδάκια τα 'μανατζάρεις' ως γονιός. Στη παιδική χαρά και πάλι τις ίδιες συζητήσεις κάνουμε, και άμα συμβεί κάτι με άλλο παιδί τουσ αφήνω να το λύσουν ... μέχρι να γίνει άγριο (που μόνο μία φορά) μας έχει τύχει. Αν στη τελική το άλλο παιδάκι δεν καταλαβαίνει, η γνώμη μου είναι άσε τουλάχιστον το συνέχεια αδικημένο παιδάκι να νιώσει πως υπεράσπισε τον εαυτό του. Και μετά, πηγαίνετε σπίτι και συζητήστε το μαζί, να εκφραστεί, να πεις τη γνώμη σου, να προσφέρεις άλλες λύσεις κλπ. Έτσι δεν θα μάθει από βία - θα μάθει να διεκδικεί, να σκεύτεται πως να λύνει προοβλήματα, και πως να ΜΗΝ ειναι το θύμα η το παιδάκι που όλο το σώζει η μαμά η ο μπαμπάς.
Είναι μεγάλη πρόκληση ... σε αυτή την ηλικία διαμορφώνεται και η αυτοπεποιήθηση και θετική (ελπίζουμε) εικόνα του εαυτού τους.
Καλή μας τύχη!!
Καλημέρα ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 2 186566

και γω στην αδερφη του πονταρω Razz βλεπω οτι τον ενοχλει να πιανει τα παιχνιδια του και τα παιρνει πισω (κατι που δεν εκανε ποτε πριν στην παιδικη χαρα,του τα επαιρναν και μετα εκλαιγε και με φωναζε...καλα ειναι μικρος αλλα καποια στιγμη σταματησα να παρεμβαινω,απλως του λεω "αφου σου το πηραν ενω επαιζες εσυ πηγαινε και παρτο πισω μονος σου") .Εχω συναντησει μια φορα μαμα οπου επαιζε ο γιος της με τον γιο μου (οταν λεμε μαζι εννοουμε παραλληλα ετσι?δεν παιζουν μαζι σε αυτες τις ηλικιες) και ο δικος της επαιρνε συνεχως αυτο που κραταγε ο δικος μου παρολο που επαιζαν με τα κουβαδακια του γιου μου,εκλαιγε λοιπον ο μικρος μου οποτε η αλλη μαμα πριν προλαβω να μιλησω ειπε στο παιδι μου "Γιαννη,παρτο πισω μονος σου αγορι μου" κ τον πηγε στο γιο της αλλα δεν του το εδωσε πισω μονη της τον ενθαρυνε να το παρει πισω και ας γκρινιαζε το δικο της παιδι. Εγινα φλυαρη,σορυ,αλλα αυτος ο τροπος της μου εκανε εντυπωση και μου αρεσε,δεν ανακατευτηκε στα μικρα αλλα εδειξε κ στο δικο μου παιδι αλλα κ στο δικο της οτι αυτα λυνονται μεταξυ τους κ οτι η μαμα δεν παιζει αυτο το ρολο του διαιτητη... Κοριτσια τα παιδια μας ειναι κλεισμενα σε ενα διαμερισμα οπου ακουν συνεχως "μη" κ "μη",στις παιδ.χαρες κ στα παρκα τα παμε για να ξεφυγουν απ την κλεισουρα,να εκτονωθει η ενεργεια τους,η επιθετικοτητα πηγαζει και απο εκει οχι μονο απο λαθος καθοδηγηση.Το παιδι πρεπει να τρεξει,να πεσει κ να χτυπησει,να ανακαλυψει πραγματα,να κοινωνικοποιηθει (κ μεσω του καυγα) οταν εμεις κανουμε τον "μπατσο" (ας μου επιτραπει η εκφραση) τι του μαθαινουμε ακριβως?Οτι η μαμακα θα ναι παντα εκει κ θα σου λυνει ολα τα προβληματα ,αλλα αυτο δεν ειναι αληθεια. Κ στο σχολειο τι θα γινει που η μαμακα δεν θα ναι παρουσα? εχω δουλεψει σε αρκετα δημοτικα,δεν ειναι δυνατον εκ των πραγματων να εισαι πανω απο ολα τα παιδακια στο διαλειμμα...κατι θα σου ξεφυγει και καποια θα μαλωσουν,ειναι αναποφευκτο. Οποτε πρεπει να μαθει να λυνει καποια θεματα μονο του.
Σορυ για το σεντονι!!! Razz

eledin

eledin
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
litsakos έγραψε:
athina24 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ.....ΕΜΕΝΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΟΚΑΜΩΜΕΝΗ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η <<ΕΥΚΟΛΗ >>ΛΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ.....(ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΝ ΞΑΔΕΡΦΟ ΤΗΣ)....ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕ...ΤΟΤΕ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΗ ΣΠΡΩΧΝΕΙ....ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΣΤΟ ΓΙΩΡΓΑΚΙ,ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ....ΟΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΠΟΛΙΚΕΣ ΣΠΡΩΞΙΕΣ Η ΜΑΡΙΑ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΤΟ ΓΙΩΡΓΟ!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΒΙΑΣ,ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ....ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΤΑΗΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΗΤΙΚΗ......ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΦΤΣΕ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΟΥ.....ΚΑΙ ΕΛΥΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΡΜΟΝΙΚΑ.....ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΗ ΜΑΛΩΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ.....ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΙΓΜΑ ΒΙΑΣ,ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ(ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ,ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΔΣ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ)
ΕΤΣΙ ΠΡΟΩΘΩ ΤΗ ΒΙΑ?


ενα θα σου πω,διαρκειας στη σκεπαστη θα χει η δικια σου! Laughing Laughing Razz


eledin έγραψε:Σίγουρα οι περισσότεροι από εμάς έχουμε αυτή την ανησυχία. Η κόρη μου (4) δεν αντιδρούσε όταν άλλο παιδάκι της έπαιρνε τα παιχνίδια και αυτό με ανησυχούσε ... μέχρι να έρθει ο αδερφός της (τώρα 2.5)! Τότε έμαθε να διεκδικεί, αλλά καμιά φορά του ανταποδίδει τα 'αρπαχτά' και 'κακή συμβεριφορά'. Της εξηγώ πως δεν είναι σωστο να σπρώχνουμε, χτυπάμε, δαγκώνουμε, κ.ο.κ και όπως μαλώνουμε τον Ντίνο, πρέπει να τη μαλώσω και εκείνη, κλπ. Αυτά εύκολα αφού και τα δύο παιδάκια τα 'μανατζάρεις' ως γονιός. Στη παιδική χαρά και πάλι τις ίδιες συζητήσεις κάνουμε, και άμα συμβεί κάτι με άλλο παιδί τουσ αφήνω να το λύσουν ... μέχρι να γίνει άγριο (που μόνο μία φορά) μας έχει τύχει. Αν στη τελική το άλλο παιδάκι δεν καταλαβαίνει, η γνώμη μου είναι άσε τουλάχιστον το συνέχεια αδικημένο παιδάκι να νιώσει πως υπεράσπισε τον εαυτό του. Και μετά, πηγαίνετε σπίτι και συζητήστε το μαζί, να εκφραστεί, να πεις τη γνώμη σου, να προσφέρεις άλλες λύσεις κλπ. Έτσι δεν θα μάθει από βία - θα μάθει να διεκδικεί, να σκεύτεται πως να λύνει προοβλήματα, και πως να ΜΗΝ ειναι το θύμα η το παιδάκι που όλο το σώζει η μαμά η ο μπαμπάς.
Είναι μεγάλη πρόκληση ... σε αυτή την ηλικία διαμορφώνεται και η αυτοπεποιήθηση και θετική (ελπίζουμε) εικόνα του εαυτού τους.
Καλή μας τύχη!!
Καλημέρα ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 2 186566

και γω στην αδερφη του πονταρω Razz βλεπω οτι τον ενοχλει να πιανει τα παιχνιδια του και τα παιρνει πισω (κατι που δεν εκανε ποτε πριν στην παιδικη χαρα,του τα επαιρναν και μετα εκλαιγε και με φωναζε...καλα ειναι μικρος αλλα καποια στιγμη σταματησα να παρεμβαινω,απλως του λεω "αφου σου το πηραν ενω επαιζες εσυ πηγαινε και παρτο πισω μονος σου") .Εχω συναντησει μια φορα μαμα οπου επαιζε ο γιος της με τον γιο μου (οταν λεμε μαζι εννοουμε παραλληλα ετσι?δεν παιζουν μαζι σε αυτες τις ηλικιες) και ο δικος της επαιρνε συνεχως αυτο που κραταγε ο δικος μου παρολο που επαιζαν με τα κουβαδακια του γιου μου,εκλαιγε λοιπον ο μικρος μου οποτε η αλλη μαμα πριν προλαβω να μιλησω ειπε στο παιδι μου "Γιαννη,παρτο πισω μονος σου αγορι μου" κ τον πηγε στο γιο της αλλα δεν του το εδωσε πισω μονη της τον ενθαρυνε να το παρει πισω και ας γκρινιαζε το δικο της παιδι. Εγινα φλυαρη,σορυ,αλλα αυτος ο τροπος της μου εκανε εντυπωση και μου αρεσε,δεν ανακατευτηκε στα μικρα αλλα εδειξε κ στο δικο μου παιδι αλλα κ στο δικο της οτι αυτα λυνονται μεταξυ τους κ οτι η μαμα δεν παιζει αυτο το ρολο του διαιτητη... Κοριτσια τα παιδια μας ειναι κλεισμενα σε ενα διαμερισμα οπου ακουν συνεχως "μη" κ "μη",στις παιδ.χαρες κ στα παρκα τα παμε για να ξεφυγουν απ την κλεισουρα,να εκτονωθει η ενεργεια τους,η επιθετικοτητα πηγαζει και απο εκει οχι μονο απο λαθος καθοδηγηση.Το παιδι πρεπει να τρεξει,να πεσει κ να χτυπησει,να ανακαλυψει πραγματα,να κοινωνικοποιηθει (κ μεσω του καυγα) οταν εμεις κανουμε τον "μπατσο" (ας μου επιτραπει η εκφραση) τι του μαθαινουμε ακριβως?Οτι η μαμακα θα ναι παντα εκει κ θα σου λυνει ολα τα προβληματα ,αλλα αυτο δεν ειναι αληθεια.

Έτσι είναι, συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΟΣ!!!

https://www.facebook.com/PowerIt

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ANGEL έγραψε:...

Όπως τα λες είναι.

Τα παιδάκια έχουν το μυαλό -και το ένστικτο αν θες- να απομακρύνουν από κοντά τους αυτούς που τους "πονάνε". Που τους κάνουν κακό. Ένα παιδάκι που βαράει, να είσαι σίγουρη, ότι κανένα άλλο παιδάκι στο σχολείο ή στην παιδική χαρά δε θα το κάνει παρέα.
Μόνο του θα μείνει στο τέλος. Ώσπου θα αναγκαστεί να το κόψει το κουλό του.

Όντως η σωστή συμπεριφορά "χτίζεται" από πολύ μικρή ηλικία. Ίσως από όταν αρχίσει τα πρώτα του βήματα. Εκεί δηλαδή που θα αρχίσει να "πειράζει" και να "εξερευνά". Εκεί που θα αρχίσει να δοκιμάζει τις αντοχές του και τη δύναμή του.
Πολλές φορές βέβαια είναι και θέμα χαρακτήρα. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Οι ηγετικές τάσεις ή η πλεονεξία/απληστία, το να είσαι οξύθυμος ή ανυπόμονος, δεν είναι θέμα συμπεριφοράς αλλά θέμα χαρακτήρα. Και τα παιδιά δύσκολα κοντρολάρουν αυτές τις σκέψεις και τα συναισθήματα... Λειτουργούν πιο ενστικτωδώς... Θέλουν φαΐ, τρώνε. Θέλουν ύπνο, κοιμούνται. Θέλουν παιχνίδι/ποδήλατο/κάτι που ζήλεψαν, "α! τώρα θα στο αρπάξω από τα χέρια!"...

Πάντως, αν το δούμε από άλλη οπτική, όπως είπα και στην αρχή, θα είχε πολύ πλάκα να βλέπαμε δύο μικρά αντράκια -σε μέγεθος μινιατούρας- να πιάνονται στα χέρια!!! χιχιχιχι!!!
Νιώθεις μια υπερηφάνεια, όπως και να το κάνεις σα γονιός! Τι δυνατό γιο έχω!! Κατς! Ή τζούντο! χιχιχι!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις