Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
8 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 8 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμεις οταν πηγαιναμε στο παρκο και ηταν μικροτερη η μαρκελλα και της επαιρναν τα παιχνιδια, και τη χτυπουσαν και ενα λυσσασμενο τη δαγκωσε πολυ ασχημα, ετσι εμαθε κι εκεινη να χτυπαει. οταν τη χτυπανε δεν τη μαλωνω εαν χτυπησει κι εκεινη, ειναι καθαρα θεμα επιβιωσης. τη μαλωνω μονο εαν κανει εκεινη πρωτη τη κινηση να χτυπησει και ας μη φταιει (συνηθως γινεται οταν της παιρνουν με το ζορι τα παιχνιδια της)...παντως σε μερικα στριμμενα το χαιρομαι κι ας της λεω να σταματησει!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΠΕΣ ΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΑΝ ΧΟΥΛΙΓΚΑΝ.... Twisted Evil Laughing

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
α καλα κι εμενα ετσι τη λενε επειδη ειναι πολυ ζωηρη...

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:η λυση ειναι μια!!!θα ανοιξουμε σχολη καρατε!!!η αθηνα η Tziz (αφου γεννησει) κι εγω!!!θα μαθουμε στα παιδια σας πως να δερνουν και η κουκιδα θα τους μαθει πως να χρησιμοποιουν σωστα την τεχνη που θα μαθουνε!!!!!!!!διοτι ως γνωστον "μαθε τεχνη κι αστηνε κι αν πεινασεις πιαστηνε"!!!στην περιπτωση μας αν σε δειρουν πιαστηνε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 4 215994 ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 4 215994 ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 4 215994

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

mamametriazouzounakia


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αυτό το θέμα με προβληματίζει κι εμένα... πως θα μάθει το παιδί να αμύνεται και θα ξεχωρίζει την επίθεση ? Ειναι πολυ λεπτη η γραμμη που τα χωρίζει... ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 4 311356

http://familyclubproducts.blogspot.com

popibar

popibar
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:
κοριτσι και μενα 2 ειναι ο γιος μου,μην εκνευριζεσαι με τη μαμα του ειναι φυσιολογικο αυτο που κανει σε αυτη την ηλικια,συνηθως μετα τα 3 αντιλαμβανονται το μοιρασμα,τωρα τα θελουν ολα,ακομα εξερευνουν εντονα. Καλο θα ηταν να του εξηγει ηρεμα οτι αυτο ειναι της ξαδερφουλας του και να της δωσει πισω να παρει ακτι δικο του να αρχισει ο γιος της να καταλαβαινει την εννοια της ιδιοκτησιας σιγα σιγα για να μαθει αν σεβεται και το ξενο,αλλα και εσυ μπορεις να του το πεις γλυκα,δεν ειναι κακο.


Βασικα απλα διευκρυνιζω οτι εγώ εχω το αγορι που ειναι μικρο και εκεινη το κοριτσακι. Εχεις δικιο σε αυτο που λες και αυτο κανω...με όμορφο τρόπο της λεω οτι δεν κανει να του τα παιρνει απο το χερι αφου παιζει ο μικρος και μετα απο λιγο που το αφηνει ενα παιχνιδι ο δικος μου της λεω ελα να το παρεις τώρα κι εσυ...απλα με ενοχλει να αναγκαζομαι εγω να "συνετιζω" το ξενο παιδι. Αργοτερα που θα κανει τα ιδια ο δικος μου (γιατι ξερω οτι θα τα κανει) θα ειμαι απο πανω του να του μιλαω και σιγα σιγα να μαθει να μοιραζεται....και οτι καταφερω τελος παντων..χιιχι

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
popibar έγραψε:
litsakos έγραψε:
κοριτσι και μενα 2 ειναι ο γιος μου,μην εκνευριζεσαι με τη μαμα του ειναι φυσιολογικο αυτο που κανει σε αυτη την ηλικια,συνηθως μετα τα 3 αντιλαμβανονται το μοιρασμα,τωρα τα θελουν ολα,ακομα εξερευνουν εντονα. Καλο θα ηταν να του εξηγει ηρεμα οτι αυτο ειναι της ξαδερφουλας του και να της δωσει πισω να παρει ακτι δικο του να αρχισει ο γιος της να καταλαβαινει την εννοια της ιδιοκτησιας σιγα σιγα για να μαθει αν σεβεται και το ξενο,αλλα και εσυ μπορεις να του το πεις γλυκα,δεν ειναι κακο.


Βασικα απλα διευκρυνιζω οτι εγώ εχω το αγορι που ειναι μικρο και εκεινη το κοριτσακι. Εχεις δικιο σε αυτο που λες και αυτο κανω...με όμορφο τρόπο της λεω οτι δεν κανει να του τα παιρνει απο το χερι αφου παιζει ο μικρος και μετα απο λιγο που το αφηνει ενα παιχνιδι ο δικος μου της λεω ελα να το παρεις τώρα κι εσυ...απλα με ενοχλει να αναγκαζομαι εγω να "συνετιζω" το ξενο παιδι. Αργοτερα που θα κανει τα ιδια ο δικος μου (γιατι ξερω οτι θα τα κανει) θα ειμαι απο πανω του να του μιλαω και σιγα σιγα να μαθει να μοιραζεται....και οτι καταφερω τελος παντων..χιιχι

μακαρι να ηταν ολες και ολοι πανω απο τα πιτσιρικια τους οταν πρεπει αλλα.....οποτε αναλαμβανουν οι υπολοιποι Razz

pitsicoco


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
popibar έγραψε:
litsakos έγραψε:
κοριτσι και μενα 2 ειναι ο γιος μου,μην εκνευριζεσαι με τη μαμα του ειναι φυσιολογικο αυτο που κανει σε αυτη την ηλικια,συνηθως μετα τα 3 αντιλαμβανονται το μοιρασμα,τωρα τα θελουν ολα,ακομα εξερευνουν εντονα. Καλο θα ηταν να του εξηγει ηρεμα οτι αυτο ειναι της ξαδερφουλας του και να της δωσει πισω να παρει ακτι δικο του να αρχισει ο γιος της να καταλαβαινει την εννοια της ιδιοκτησιας σιγα σιγα για να μαθει αν σεβεται και το ξενο,αλλα και εσυ μπορεις να του το πεις γλυκα,δεν ειναι κακο.


Βασικα απλα διευκρυνιζω οτι εγώ εχω το αγορι που ειναι μικρο και εκεινη το κοριτσακι. Εχεις δικιο σε αυτο που λες και αυτο κανω...με όμορφο τρόπο της λεω οτι δεν κανει να του τα παιρνει απο το χερι αφου παιζει ο μικρος και μετα απο λιγο που το αφηνει ενα παιχνιδι ο δικος μου της λεω ελα να το παρεις τώρα κι εσυ...απλα με ενοχλει να αναγκαζομαι εγω να "συνετιζω" το ξενο παιδι. Αργοτερα που θα κανει τα ιδια ο δικος μου (γιατι ξερω οτι θα τα κανει) θα ειμαι απο πανω του να του μιλαω και σιγα σιγα να μαθει να μοιραζεται....και οτι καταφερω τελος παντων..χιιχι

Μέσα σε όλα τα άλλα, να σας πω τι δεν καταλαβαίνω? Αυτό το να μάθει να μοιράζεται το παιδί? Σίγουρα στο σπίτι του, με την οικογένειά του, με το αδελφάκι του, με τους φίλους του, ναι. Αλλά γιατί να μάθει να μοιράζεται με τα ξένα παιδιά? Υπάρχουν παιδιά στην παιδική χαρά που δεν φέρνουν ποτέ οι μαμάδες τους παιχνίδια και γι αυτό πάνε & αρπάζουν των άλλων. Ή άλλα που ακόμα και αν φέρνουν δεν θέλουν να τα μοιραστούν. Γιατί λοιπόν να επιμένω εγώ να μαθω να μοιράζεται το δικό μου το παιδί? Έτσι & αλλιώς εγώ δεν τα αφήνω να παίρνουν τα ξένα πράγματα, εκτός & αν είναι κάποιου γνωστου και αφού το ζητήσουν ευγενικά. Και φυσικά αν τους το αρνηθούν τους εξηγώ πως δεν είναι δικό μας και φεύγουμε. Ακόμα και αν τσινίσουν (ο μικρός δλδ καμιά φορά φωνάζει) εγώ επιμένω και τα απομακρύνω. Επιπλέον να σας πω οτι μας έχουν σπάσει 4 αυτοκινητάκια στην παιδική χαρά και μας έχουν χάσει άλλα τόσα (και κανείς δεν μας είπε καν συγγνώμη). Α, και το άλλο, έχω βρει 2-3 φορές την τσάντα μου -που αφήνω στο καρότσι- ανοιχτή γιατί το παιδάκι που σας έχω αναφέρει στο αρχικό ποστ έψαχνε να βρει τα μπουκαλάκια που κάνουμε σαπουνόφουσκες. Και μιλάμε είχαν πέσει όλα έξω, κλειδιά, πορτοφόλι, κινητό, μωρομάντηλα...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
pitsicoco έγραψε:
popibar έγραψε:
litsakos έγραψε:
κοριτσι και μενα 2 ειναι ο γιος μου,μην εκνευριζεσαι με τη μαμα του ειναι φυσιολογικο αυτο που κανει σε αυτη την ηλικια,συνηθως μετα τα 3 αντιλαμβανονται το μοιρασμα,τωρα τα θελουν ολα,ακομα εξερευνουν εντονα. Καλο θα ηταν να του εξηγει ηρεμα οτι αυτο ειναι της ξαδερφουλας του και να της δωσει πισω να παρει ακτι δικο του να αρχισει ο γιος της να καταλαβαινει την εννοια της ιδιοκτησιας σιγα σιγα για να μαθει αν σεβεται και το ξενο,αλλα και εσυ μπορεις να του το πεις γλυκα,δεν ειναι κακο.


Βασικα απλα διευκρυνιζω οτι εγώ εχω το αγορι που ειναι μικρο και εκεινη το κοριτσακι. Εχεις δικιο σε αυτο που λες και αυτο κανω...με όμορφο τρόπο της λεω οτι δεν κανει να του τα παιρνει απο το χερι αφου παιζει ο μικρος και μετα απο λιγο που το αφηνει ενα παιχνιδι ο δικος μου της λεω ελα να το παρεις τώρα κι εσυ...απλα με ενοχλει να αναγκαζομαι εγω να "συνετιζω" το ξενο παιδι. Αργοτερα που θα κανει τα ιδια ο δικος μου (γιατι ξερω οτι θα τα κανει) θα ειμαι απο πανω του να του μιλαω και σιγα σιγα να μαθει να μοιραζεται....και οτι καταφερω τελος παντων..χιιχι

Μέσα σε όλα τα άλλα, να σας πω τι δεν καταλαβαίνω? Αυτό το να μάθει να μοιράζεται το παιδί? Σίγουρα στο σπίτι του, με την οικογένειά του, με το αδελφάκι του, με τους φίλους του, ναι. Αλλά γιατί να μάθει να μοιράζεται με τα ξένα παιδιά? Υπάρχουν παιδιά στην παιδική χαρά που δεν φέρνουν ποτέ οι μαμάδες τους παιχνίδια και γι αυτό πάνε & αρπάζουν των άλλων. Ή άλλα που ακόμα και αν φέρνουν δεν θέλουν να τα μοιραστούν. Γιατί λοιπόν να επιμένω εγώ να μαθω να μοιράζεται το δικό μου το παιδί? Έτσι & αλλιώς εγώ δεν τα αφήνω να παίρνουν τα ξένα πράγματα, εκτός & αν είναι κάποιου γνωστου και αφού το ζητήσουν ευγενικά. Και φυσικά αν τους το αρνηθούν τους εξηγώ πως δεν είναι δικό μας και φεύγουμε. Ακόμα και αν τσινίσουν (ο μικρός δλδ καμιά φορά φωνάζει) εγώ επιμένω και τα απομακρύνω. Επιπλέον να σας πω οτι μας έχουν σπάσει 4 αυτοκινητάκια στην παιδική χαρά και μας έχουν χάσει άλλα τόσα (και κανείς δεν μας είπε καν συγγνώμη). Α, και το άλλο, έχω βρει 2-3 φορές την τσάντα μου -που αφήνω στο καρότσι- ανοιχτή γιατί το παιδάκι που σας έχω αναφέρει στο αρχικό ποστ έψαχνε να βρει τα μπουκαλάκια που κάνουμε σαπουνόφουσκες. Και μιλάμε είχαν πέσει όλα έξω, κλειδιά, πορτοφόλι, κινητό, μωρομάντηλα...

να σου πω κατι?....σαν να εχεις ενα point για το μοιρασμα...δεν το χα σκεφτει ετσι,το χα δεδομενο οτι ειναι ωραιο να μοιραζεται. Αλλα κ στη ζωη μετα σαν ενηλικες δεν θα ανι καλο να μοιραζονται ευκολα?δεν θα διευκολυνει τις σχεσεις τους αυτο?
θα το σκεφτω αυτο που γραφεις παντως Smile

υγ αυτο με την τσαντα που αναφερεις το χει κανει 2 φορες ο γιος μου,πηγε και ανοιξε ξενη τσαντα,αισθανθηκα αβολα γιατι την 2η φορα ηταν μιας τουριστριας (τωρα στις διακοπες μας)κ φρικαρε λιγο αυτη η ξινη, την 2η φορα ημουν αυστηρη και το καταλαβε ο μικρος οτι δεν πρεπει. Αβολη κατασταση!

pitsicoco


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
litsakos έγραψε:να σου πω κατι?....σαν να εχεις ενα point για το μοιρασμα...δεν το χα σκεφτει ετσι,το χα δεδομενο οτι ειναι ωραιο να μοιραζεται. Αλλα κ στη ζωη μετα σαν ενηλικες δεν θα ανι καλο να μοιραζονται ευκολα?δεν θα διευκολυνει τις σχεσεις τους αυτο?
θα το σκεφτω αυτο που γραφεις παντως Smile


Και εγώ δεν το είχα σκεφτεί τόσα χρόνια που το πίεζα το παιδί να μάθει να μοιράζεται. Τώρα που δυσκόλεψαν τα πράγματα μου έκοψε. Θα ξαναπω πως δεν είμαι κατά αυτής της άποψης, αλλά δεν θέλω να του διδάσκω κάτι που θα χρειαστεί στο μέλλον να το αναιρέσω. Δλδ αν εμένα μου γυαλίσει το αυτοκίνητό σου μπορώ να το πάρω? Και οκ, πες οτι εγώ θέλω και εσύ δεν θες να μου το δώσεις και έρθω να σου το πάρω με το ζόρι... Ε, θα καταλήξω "μέσα" χαχαχα! Είναι χοντρό το παράδειγμα, αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το πώ (ελπίζω να μην παρεξηγηθώ Wink Wink Wink )
Επίσης βλέπω οτι και τα μικρά παιδιά έχουν το αίσθημα της ιδιοκτησίας. Είναι κακό να θέλει κάποιο παιδί να "προστατεύσει" τα παιχνίδια του? Σημειωτέον, ο μεγάλος μου ο γιος θέλει να μοιράζεται τα δικά του αλλά μόνο με τα παιδάκια που έχει καλή σχέση...

litsakos έγραψε:υγ αυτο με την τσαντα που αναφερεις το χει κανει 2 φορες ο γιος μου,πηγε και ανοιξε ξενη τσαντα,αισθανθηκα αβολα γιατι την 2η φορα ηταν μιας τουριστριας (τωρα στις διακοπες μας)κ φρικαρε λιγο αυτη η ξινη, την 2η φορα ημουν αυστηρη και το καταλαβε ο μικρος οτι δεν πρεπει. Αβολη κατασταση!


Το πρόβλημα θα υπήρχε αν δεν το μάλωνες το παιδί και το άφηνες να το κάνει και να το ξανακάνει... Να, σήμερα πήγαμε στο πάρτυ του σχολείου (άυριο ξεκινάμε, βοήθειά μας) και πάλι ο πιτσιρίκος άνοιξε την τσάντα μου να δει τι είχα μέσα. Δεν είχα τιποτα μέσα και οκ, δεν τρέχει τίποτα, αλλά είναι λίγο άκομψο. Μπορεί να είχα καμιά σερβιέτα που λέει ο λόγος...

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:η λυση ειναι μια!!!θα ανοιξουμε σχολη καρατε!!!η αθηνα η Tziz (αφου γεννησει) κι εγω!!!θα μαθουμε στα παιδια σας πως να δερνουν και η κουκιδα θα τους μαθει πως να χρησιμοποιουν σωστα την τεχνη που θα μαθουνε!!!!!!!!διοτι ως γνωστον "μαθε τεχνη κι αστηνε κι αν πεινασεις πιαστηνε"!!!στην περιπτωση μας αν σε δειρουν πιαστηνε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 4 215994 ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 4 215994 ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 4 215994

Γουστάρω!!
Μόνο που δεν ξέρω καράτε.
Μόνο βαράτε. Έχω κάνει και λίγο "τράβα-μαλλί" (της αδερφής μου συγκεκριμένα) και λίγο "σπρώξε-φτύσε" -> είναι μάθημα άμυνας αυτό....

nikoleta έγραψε:Δε θα συμφωνήσω μαζί σου... έτσι είναι σαν να παραδχόμαστε ότι πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά μας έρμαια στους σωματικά δυνατότερους.

Είπα ΑΝ πηγαίνει γυρεύοντας. Που σημαίνει δηλαδή ότι κατά 99,9% θα φταίει το δικό μου το παιδί...

nikoleta έγραψε:Και για να υπερβάλλω και λίγο είναι σαν να λες σε μία γυναίκα ''κάτσε να τις φας από τον άντρα σου'' γιατί εκείνος έχει μεγαλύτερη σωματική δύναμη.

Νομίζω ότι τα έμπλεξες λίγο...
Δεν είπα να κάτσει να τις φάει. Είπα απλά να μάθει να "κρίνει" πότε τον/την παίρνει και πότε όχι.
Να "υπολογίζει" τον "αντίπαλο".
Κι όσο για τη βία μεταξύ γυναικών-αντρών, φυσικά και είναι άνιση η μάχη...
Επίσης είμαι κατά της ενδοοικογενειακής βίας. Και -κουβέντα να γίνεται- γιαυτό χώρισα με τον πρώην μου μετά από 9χρόνια σχέσης. Παίζαμε ξύλο. Εγώ βάραγα κι αυτός προσπαθούσε να με κάνει καλά με "λαβές" που είχε μάθει στην πάλη.
Όταν δυο-τρεις φορές μου έφτασε το σκ@το στην κάλτσα τη στιγμή που απλά με απείλησε να με χτυπήσει, κατάλαβα ότι η κατάσταση είχε φτάσει στο απροχώρητο και ένας από τους δύο θα το έτρωγε το κεφάλι του...
Άρα "έκοψα" τον αντίπαλο, και απλά την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια - για να γελάσουμε και λίγο με τον πόνο μας...

nikoleta έγραψε:Όπως επίσης δε θα ήθελα να δω βίαιη συμπεριφορά από το παιδί μου απένταντι σε ένα πιο αδύναμο παιδάκι γιατί δεν μπόρεσε να το κάνει σε ένα δυνατότερο...

Αυτό πιστεύω πως θα γίνει έτσι κι αλλιώς και δύσκολα θα τη "γλιτώσουμε". Θες να το πεις, "επίδειξη ισχύος"? "Επιβολή και κυριαρχία στους αδυνάτους"? "Μετρίασμα δύναμης και υπεροχής"? Πες το όπως θες.
Όλα τα παιδάκια αργά ή γρήγορα το κάνουν έστω και μία φορά στη ζωή τους για να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους...

mamametriazouzounakia έγραψε:Αυτό το θέμα με προβληματίζει κι εμένα... πως θα μάθει το παιδί να αμύνεται και θα ξεχωρίζει την επίθεση ? Ειναι πολυ λεπτη η γραμμη που τα χωρίζει... ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 4 311356

Άμυνα είναι όταν αντιδρά και ανταποδίδει.
Επίθεση όταν το κάνει πρώτο εκείνο.
Στο μυαλό του παιδιού έτσι γίνεται το ξεκαθάρισμα. Ποιος το ξεκίνησε.

pitsicoco έγραψε:Αυτό το να μάθει να μοιράζεται το παιδί? Σίγουρα στο σπίτι του, με την οικογένειά του, με το αδελφάκι του, με τους φίλους του, ναι. Αλλά γιατί να μάθει να μοιράζεται με τα ξένα παιδιά? ...... Γιατί λοιπόν να επιμένω εγώ να μαθω να μοιράζεται το δικό μου το παιδί?

Πόσο συμφωνώ.... στο "μοίρασμα"....

Στην παιδική χαρά να παίρνετε παιχνίδια που δε σας νοιάζει/πειράζει αν σπάσουν ή χαθούν.

Αλλά και πάλι, πιστεύω ότι τα παιχνίδια τύπου αυτοκινητάκια είναι για μέσα στο σπίτι. Στην παιδική χαρά πάμε για να ασκήσουν το σώμα τους (να κάνουν τσουλήθρα, κούνια, να σκαρφαλώσουν, να κάνουν κωλοτούμπες κ.ά.). Το "αυτοκινητάκι" εύκολα μπορεί να μετατραπεί σε "σφαιροβολία". Το ψεύτικο σπαθί σε ρόπαλο κ.ο.κ.
Αν ανοίξει κάνα κεφάλι, κανείς δε θα σκεφτεί, "ποιος το ξεκίνησε". Όλοι θα πουν πως το παιδάκι που το πέταξε/σήκωσε/κάρφωσε είναι ο φταίχτης....

Προσέξτε λοιπόν...

pitsicoco


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Tziz έγραψε: Πόσο συμφωνώ.... στο "μοίρασμα"....

Στην παιδική χαρά να παίρνετε παιχνίδια που δε σας νοιάζει/πειράζει αν σπάσουν ή χαθούν.

Αλλά και πάλι, πιστεύω ότι τα παιχνίδια τύπου αυτοκινητάκια είναι για μέσα στο σπίτι. Στην παιδική χαρά πάμε για να ασκήσουν το σώμα τους (να κάνουν τσουλήθρα, κούνια, να σκαρφαλώσουν, να κάνουν κωλοτούμπες κ.ά.). Το "αυτοκινητάκι" εύκολα μπορεί να μετατραπεί σε "σφαιροβολία". Το ψεύτικο σπαθί σε ρόπαλο κ.ο.κ.
Αν ανοίξει κάνα κεφάλι, κανείς δε θα σκεφτεί, "ποιος το ξεκίνησε". Όλοι θα πουν πως το παιδάκι που το πέταξε/σήκωσε/κάρφωσε είναι ο φταίχτης....

Προσέξτε λοιπόν...

Στο παρελθόν το έκανα και αυτό και κατέληξα ο "χορηγός" της παιδικής χαράς! Έπαιρνα πάντα παιχνίδια που δεν με ένοιαζε να σπάσουν ή να χαθούν όπως λες και μάλιστα έπαιρνα πάντα περισσότερα για να δίνουμε και στα άλλα να μην τσακώνονται. Ε, δεν μας έμεινε ούτε ένα ατόφιο! Και να τα έσπαγαν τα δικά μου, χαλάλι τους, τα περισσότερα μας τα χάλασαν τα άλλα παιδάκια. Που επίσηςχαλάλι τους, αλλά φέρτε βρε παιδιά και εσείς κανένα κουβαδάκι...
Όσο για τα αυτοκινητάκια δε συμφωνώ καθόλου! Ένα παιδάκι που θα πετάξει ένα αυτοκίνητο μπορεί κάλλιστα να πετάξει και μια πέτρα ή χώμα ή χαρούπια ή να κυνηγάει τα άλλα με ένα κλαδί στο χέρι (μας έχουν συμβεί όλα και έχουμε κάνει και εμείς κάποια...). Το θέμα είναι για άλλη μια φορά τι θα κάνουν οι γονείς!
Τέλος να σας πω πως σήμερα ήταν η πρώτη μας μέρα στον παιδικό!!! Ο δικός μου είχε πάλι τα αυτοκινητάκια του και δεν ήθελε να τα αποχωριστεί με τίποτα . Οι δασκάλες μου είπαν να του τα αφήσω γιατί νιώθει ασφάλεια κρατώντας τα. Ωστόσο, όπως είχα προβλέψει, το παιδάκι για το οποίο σας έχω ξαναμιλήσει πήγε και του άρπαξε ένα. Μετα ήθελε & άλλο & όταν ο δικός μου δεν το έδωσε, τον βάρεσε με το αυτοκινητάκι στο κεφάλι και φυσικά ο δικός μου ανταπέδωσε! Ευτυχώς που ήμουν εκεί και τα είδα όλα γιατί ξέρετε τι έγινε? Το άλλο παιδάκι άρχισε να κλαίει και η δασκάλα πήγε και μάλωσε τον δικό μου. Ε, εκεί χώθηκα εγώ και της εξήγησα και η κοπέλα έβαλε τα πράγματα στη θέση τους! Δεν ξέρω αν έκανα καλά που μπήκα στη μέση, αλλά ένιωσα οτι έπρεπε. Παρεπιπτόντως, μέχρι να φύγουμε, είδα άλλες 2-3 φορές να το μαλώνουν το άλλο γιατί τους ενοχλούσε!

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αγορακι γνωστης μου δαγκωνει κοριτσια Shocked αν δεν γινει το δικο του η του πεις κατι κ θυμωσει ερχεται κ σε δαγκωνει κ μαλιστα δυνατα Twisted Evil μη βρε καλο μου ..τιποτα αυτο.Ε τοτε τι κανεις; δεν τραβας κ λιγο μαλλι; Rolling Eyes

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
pitsicoco έγραψε:
Μέσα σε όλα τα άλλα, να σας πω τι δεν καταλαβαίνω? Αυτό το να μάθει να μοιράζεται το παιδί? Σίγουρα στο σπίτι του, με την οικογένειά του, με το αδελφάκι του, με τους φίλους του, ναι. Αλλά γιατί να μάθει να μοιράζεται με τα ξένα παιδιά? Υπάρχουν παιδιά στην παιδική χαρά που δεν φέρνουν ποτέ οι μαμάδες τους παιχνίδια και γι αυτό πάνε & αρπάζουν των άλλων. Ή άλλα που ακόμα και αν φέρνουν δεν θέλουν να τα μοιραστούν. Γιατί λοιπόν να επιμένω εγώ να μαθω να μοιράζεται το δικό μου το παιδί? Έτσι & αλλιώς εγώ δεν τα αφήνω να παίρνουν τα ξένα πράγματα, εκτός & αν είναι κάποιου γνωστου και αφού το ζητήσουν ευγενικά. Και φυσικά αν τους το αρνηθούν τους εξηγώ πως δεν είναι δικό μας και φεύγουμε. Ακόμα και αν τσινίσουν (ο μικρός δλδ καμιά φορά φωνάζει) εγώ επιμένω και τα απομακρύνω. Επιπλέον να σας πω οτι μας έχουν σπάσει 4 αυτοκινητάκια στην παιδική χαρά και μας έχουν χάσει άλλα τόσα (και κανείς δεν μας είπε καν συγγνώμη). Α, και το άλλο, έχω βρει 2-3 φορές την τσάντα μου -που αφήνω στο καρότσι- ανοιχτή γιατί το παιδάκι που σας έχω αναφέρει στο αρχικό ποστ έψαχνε να βρει τα μπουκαλάκια που κάνουμε σαπουνόφουσκες. Και μιλάμε είχαν πέσει όλα έξω, κλειδιά, πορτοφόλι, κινητό, μωρομάντηλα...

Το θέτεις πολύ σωστά.Προσπαθώ να μοιράζεται η κόρη μου με τα ξαδερφάκια της ή με φίλους που έχουμε καλέσει.Στην παιδική χαρά ούτε εγώ θέλω το κάθε κακομαθημένο γιατί οι γονείς τους δεν ασχολούνται καθόλου.Γιατί να κουβαλάω εγώ τα κουβαδάκια και να φέρνω και νερόγια να έχουν βρεγμένη άμμο και ορμάνε μερικά...Ακόμα και στα παιχνίδια με τα κέρματα ένα κοριτσάκι στρογγυλοκαθόταν όπου έβαζα τη δικιά μου για να τα κάνω μαζί κι εκείνο να μην πληρώνει.Ε,όχι,δηλαδή!Κορόιδα είμαστε εμείς!Τα άλλα να αλωνίζουν εις βάρος μας κι εμείς να επιμένουμε στο δικό μας το παιδί για να μη γίνεται βάρος και ενοχλεί κλπ.

Και στον παιδικό καλά έκανες και εξήγησες για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους,γιατί η κάθε δασκάλα δεν ξέρει τι έχει προηγηθεί!Να δεις σε λίγο καιρό πόσο θα περιοριστεί το άλλο παιδάκι...τουλάχιστον στο χώρο του παιδικού που θα το μαλώνουν.Γιατί αν παρουσία γονέων δεν το μαλώνουν,τότε θα αλωνίζει!

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μανουλα έγραψε:Αγορακι γνωστης μου δαγκωνει κοριτσια Shocked αν δεν γινει το δικο του η του πεις κατι κ θυμωσει ερχεται κ σε δαγκωνει κ μαλιστα δυνατα Twisted Evil μη βρε καλο μου ..τιποτα αυτο.Ε τοτε τι κανεις; δεν τραβας κ λιγο μαλλι; Rolling Eyes

Στο ξένο παιδάκι,δυστυχώς δεν μπορούμε να τραβήξουμε μαλλί.Μπορούμε όμως στη μαμά του!!Γινόμαστε και λίγο καρφιά,αλλά όταν δε χαμπαριάζουν... ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 4 215994

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΑΑΑ η μαμα του οτι κ να της πεις δεν κανει τιποτα.Γελαει κιολας.ΣΥΜΦΩΝΩ δεν τραβαμε μαλλι σε ξενο παιδι αλλα αν εισαι σε παρεα κ ερθει κ πατησει μια δαγκωνια δυνατη σε σενα η ακομη χειροτερα στο μωρο σου pale κ οσο φωναζεις να σταματησει τοσο ξαναρχεται-γιατι παιρνει θαρρος- αφου βλεπει την μαμα του να χαζογελαει εεεεε τοτε το τραβας το μαλλιιιι.Λιγουλακιιι αλλα το τραβας Rolling Eyes

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλά,άμα δε δαγκώσει όντως και σένα και το μωρό κι η μαμά χαζογελάει,τραβάς και λίγο μαλλί, πες του και στο αυτί κάτι να τσιρίξει και να φύγει κλαίγοντας!! (Πες του ότι μόλις θα το βλεπεις απο μακριά θα του κλωτσας το πόδι,κάντο και 1-2 φορες,να δεις αμα θα σε ξαναπλησιασει!)

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Χαχαχαχχαχαχχαχ ναι θα το κανω angel ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 4 587529 ΟΚ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ??? - Σελίδα 4 536304

pitsicoco


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλά, κορίτσια, δεν υπάρχει αυτό που έγινε στην παιδική χαρά σήμερα το απόγευμα! Το γνωστό παιδάκι πάλι προσπαθούσε να πάρει κάτι απο ένα άλλο, μεγαλύτερο και αυτό του έριξε μια στο μάτι, απαπα, πως δεν του το έβγαλε! Έλεος πια! Τι άλλο πρέπει να γίνει δλδ? Εγώ πήγα και είπα στη μαμά του πως πρέπει να κάνει κάτι γιατί στο τέλος θα γίνει "αυτό" το παιδί στο σχολείο που παίρνει τιμωρίες, δεν το θέλουν στο παιχνίδι, δεν το καλούν στα πάρτυ. Αφήστε που έτσι όπως κάνει κάποιο θα βρεθεί εκεί να το πλακώσει και η μαμά του δεν θα είναι εκεί.
Όσο για τα ξένα παιδιά, σίγουρα δεν τραβάμε ούτε μαλλί, ούτε αφτί ούτε τίποτα, αλλά εγώ όταν χρειάστηκε (και αφού η άλλη μαμά δεν ήθελε να ξεβολέψει τον ποπό της απο το παγκακι) και χέρι έχω συγκρατήσει και φωνή έχω βάλει και απειλή έχω ρίξει (τύπου "μην ξαναπειράξεις το μωρό" δλδ, μη φανταστείτε).

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
pitsicoco καλά έκανες.
Όσο για αυτό που λέει η angel πιο πάνω, κι αυτό σωστό. Λες κάτι στο παιδάκι για να το "φοβερίσεις"!
Έτσι. Στα παιδάκια πρέπει να φερόμαστε -όταν χρειάζεται- κι εμείς οι ίδιοι σαν παιδιά. Έτσι γινόμαστε πιο "πιστευτοί" (μερικές φορές)...
Έχω κάνει στα ψέματα ότι κλαίω και πονάω (αφού με χτύπησε) και είπα -μιξοκλαίγοντας- "Θα το πω στη μαμά μου!" κι εκείνο τρόμαξε και δε με ξαναπλησίασε! Τρόμαξε πολύ το κακόμοιρο βέβαια, αλλά ούτε χρειάστηκε να το μαλώσω ούτε τίποτα. Χαχαχα! Ψάρωσε!

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:pitsicoco καλά έκανες.
Όσο για αυτό που λέει η angel πιο πάνω, κι αυτό σωστό. Λες κάτι στο παιδάκι για να το "φοβερίσεις"!
Έτσι. Στα παιδάκια πρέπει να φερόμαστε -όταν χρειάζεται- κι εμείς οι ίδιοι σαν παιδιά. Έτσι γινόμαστε πιο "πιστευτοί" (μερικές φορές)...
Έχω κάνει στα ψέματα ότι κλαίω και πονάω (αφού με χτύπησε) και είπα -μιξοκλαίγοντας- "Θα το πω στη μαμά μου!" κι εκείνο τρόμαξε και δε με ξαναπλησίασε! Τρόμαξε πολύ το κακόμοιρο βέβαια, αλλά ούτε χρειάστηκε να το μαλώσω ούτε τίποτα. Χαχαχα! Ψάρωσε!

Kαλά,εσύ είσαι όλα τα λεφτά!!!!

popibar

popibar
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βρε κοριτσια εχετε δικιο σε ολα. Εγω ακομα δεν τον εχω παει παιδικη χαρα ειναι μικρος...
Οταν λεω να μοιραζεται εννοω να παιζει οσο γινετε σωστα με αλλα παιδια, σε πρωτη φαση με τα ξαδερφακια του που ειναι ολα κοντα σε ηλικια.
Τώρα οσο για τους "κανονες" της παιδικης χαρας δεν τους ξερω ακομα.
Σιγουρα ομως ειναι πολλες οι μαμαδες που καθονται, αραζουν και απλα αφηνουν τα παιδια τους να ενοχλουν ολους τους αλλους εκτος απο εκεινες. Και σιγουρα αυτο το εχετε παρατηρησει και σε χωρους οπως καφετεριες και ταβερνες...

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
popibar έγραψε:Βρε κοριτσια εχετε δικιο σε ολα. Εγω ακομα δεν τον εχω παει παιδικη χαρα ειναι μικρος...
Οταν λεω να μοιραζεται εννοω να παιζει οσο γινετε σωστα με αλλα παιδια, σε πρωτη φαση με τα ξαδερφακια του που ειναι ολα κοντα σε ηλικια.
Τώρα οσο για τους "κανονες" της παιδικης χαρας δεν τους ξερω ακομα.
Σιγουρα ομως ειναι πολλες οι μαμαδες που καθονται, αραζουν και απλα αφηνουν τα παιδια τους να ενοχλουν ολους τους αλλους εκτος απο εκεινες. Και σιγουρα αυτο το εχετε παρατηρησει και σε χωρους οπως καφετεριες και ταβερνες...

kai fysika autos einai o kanonas stin Ellada- to idio to mpaxalo opou kai na pas-
fwnes kai fasaria!!
min perimenoume k polla apo ta mwra-mona tous den mathainoun.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις