Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
78 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 78 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

rozalinda

rozalinda
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Παίρνω το θάρρος να ανοίξω αυτό το θέμα γιατί δεν αντέχω άλλο.
Είναι πολλά όλα αυτά που μου συνέβησαν μετά την γέννα. Πράγματα που δεν πίστευα ότι μπορεί να αισθανθεί άνθρωπος.
Έμεινα έγκυος μετά από 3 εξωσωματικές, στο ενδιάμεσο έριξα πολύ κλάμα και υπήρχε πολύυυυ στεναχώρια μιας και γνωρίζαμε πόσο δύσκολο ήταν το πρόβλημά μας και οι 2 πρώτες αποτυχίες μας τσάκισαν. Κάπου στην 1η αποτυχία ξεκίνησε και η 1η κρίση πανικού. Κάτι που σταμάτησε με αγωγή με zoloft τα οποία σταμάτησα 4 μήνες μετά που έμεινα έγκυος. Η εγκυμοσύνη η πιο ευτυχισμένη περίοδος της ζωής μου. Μια μαγεία, απλά.
Αλλά το τέλος... Δεν πρόλαβα καλά καλά να μπω στον μήνα μου όταν στο καθιερωμένο ραντεβού με τον γιατρό διαπιστώθηκε πρόβλημα στο μωρό και μου το πήραν την ίδια βραδιά με καισαρική. Με κοίμισαν μιας και η επισκληρίδιος δεν έπιασε. Κάτι που μου στοίχισε απίστευτα, μιας και έχασα την στιγμή της γέννας του μωρού μου και την πρώτη αγκαλιά. Το είδα την επόμενη το απόγευμα στην θερμοικοιτίδα του. Επεί 2 βδομάδες πηγαίναμε και το βλέπαμε, μέχρι που το πήραμε σπίτι 2.300 κιλά όλο κι όλο.
Από την αρχή ξεκίνησαν κάποιες φοβίες με κρίσεις πανικού, αλλά σιγά σιγά έγιναν χειρότερες.
Άρχισαν και κακές σκέψεις για τι μωρό και για εμένα. Φρικτά πράματα που μου έκοβαν την ανάσα. Ένιωθα τα χέρια μου άτονα και τα πόδια μου και φοβόμουν ότι έχω κάτι σοβαρό. Με έπιανε δυσφορία και άγχος από το τίποτα, ενώ ήξερα πως όλα ήταν καλά.
Πήγα σε ψυχίατρο, αλλά δεν πήρα φάρμακα γιατί μου είπε πως έπρεπε να κόψω τον θηλασμό.
Γενικά νομίζω πως έχω κάτι πολύ σοβαρό. ΦΟβάμαι ότι θα πάθω καρδιά, έχω ταχυκαδρίες, νευρόπόνους στο στήθος και με τροιμάζουν. Η ψυχίατρος λέει όλα είναι του μυαλού και αποτελέσματα της κακής μου διάθεσης, αλλά εγώ όταν με πιάνει δεν μπορώ να ηρεμήσω. Δεν ξέρω πως να το παλέψω πια. Πήγα και σε ομοιοπαθητικό, αλλά δεν βλέπω εδώ και 2,5 βδομάδες κανένα αποτέλεσμα.
'Ωρες ώρες νιώθω να μην αντέχω την ύπαρξη στο ίδιο μου το κορμί. Σπάνια νιώθω καλά και χαρούμενη.
Δεν είμαι εγώ αυτό το μίζερο άτομο. Δεν ήμουν έτσι. Χαιρόμουν την ζωή.

Θα περάσει ποτέ? Δεν το αντέχω.
Θα περάσει ή θα μείνω έτσι για πάντα με αυτές τις μαύρες σκέψεις και τις απίστευτες φοβίες που έχουν ξυπνήσει μέσα μου???????

LitsaM


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γλυκιά μου, είναι δύσκολο αυτό που περνάς, αλλά να θυμάσαι ότι είναι μια πολύ συχνή παθολογική κατάσταση της λοχείας. Δεν πέρασες και λίγα, οπότε είναι λογικό τώρα που τελείωσαν όλα καλά, να μην 'επιτρέπεις' στον εαυτό σου να χαλαρώσει και να χαρεί την καινούρια σου ζωή, από φόβο ότι 'είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό'. Πρέπει οπωσδήποτε να συνεχίσεις με την επαγγελματική βοήθεια κάποιου ειδικού, για να ξεπεραστεί πιο εύκολα και γρήγορα. Μπράβο σου που θηλάζεις, καταβάθος έχεις μέσα σου πολύ όρεξη για ζωή, γι' αυτό και αντέχεις και το κάνεις! Μην ψάχνεις τη λύση σε εμάς, μόνο σε ειδικό.

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χα! Εισαι ο ανθρωπος μου...Μια απο τα ιδια κι εγω..Βεβαια εγω το εχασα το παιδι μου στον 8ο μηνα...Σκληρα και απανθρωπα ολα, θα τα ξεπερασεις ομως κι εσυ κι εγω...Οι φοβιες;; Ατελειωτες...Ο πονος;; Αστο..

Εμενα αυτο που με "βοηθησε" να σηκωθω εκεινες τις πρωτες αχαρες μερες και αυτο που με βοηθαει καθε μερα ειναι η μικρη μου κορη..Τα ματια της.. η χαρα της.. το γελιο της.. το να μην αδικηθει και μεινει "χωρις μαμα"... το οτι πρεπει να περασει ανεμελα παιδικα χρονια...Ολα αυτα..Εκει επικεντρωθηκα..Τι φταιει αυτο το μικρο παιδι για ο,τι εγινε;;;
Μιλωντας για την κορη μου, ειναι σαν να σου μιλαω για τη δικη σου...Εκει θα επικεντρωθεις και θα δωσεις δυναμη στον εαυτο σου..Στο να μην αδικησεις το παιδι σου που ηρθε στον κοσμο και του αξιζει η καλυτερη ζωη!
Σε ψυχιατρο δεν θα παω ποτε..ισως σε ψυχολογο (καποια στιγμη)..Αν κι εγω ειμαι περισσοτερο του θρησκευτικου και μιλω με τον πνευματικο μου..Επιλογες ειναι αυτες..
Χαπια;;; Ποτε!
Βολτες πολλες, καφεδακια, φιλες, οπου γαμος και χαρα η Βασιλω πρωτη..τετοια πραγματα..

rozalinda

rozalinda
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Litsa δεν ψάχνω ακριβώς λύσεις, θέλω να μιλήσω, να το βγάλω (αν βγαίνει). Κ δύο τρεις κουβέντες βοηθούν καμία φορά.
Λιλιμπελ, λυπάμαι πολύ για το μωρακι σου. Αυτό κινδύνεψα να πάθω κι εγώ κ το προλάβαμε. Ήταν τόσο σοκαριστικη η γέννα.
Θέλει πολυ δυναμη. Κ να σκεφτειτε όταν άκουγα για επιλοχείο το έβρισκα αστειο να υποφερεις έτσι όταν έχεις μωρό δικό σου.
Πλέον βλέπω πως χειροτερευω κ Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Να βρω μάλλον κάποιον άλλο ψυχολόγο, δε ξέρω...

LitsaM


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κορίτσια, δεν είναι αστεία αυτά τα θέματα. Οπωσδήποτε στον ειδικό, σε ψυχίατρο φυσικά, αφού αυτός είναι ο υπεύθυνος επιστήμονας. Με βόλτες και καφεδάκια αυτά δεν περνάνε.

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
LitsaM έγραψε:κορίτσια, δεν είναι αστεία αυτά τα θέματα. Οπωσδήποτε στον ειδικό, σε ψυχίατρο φυσικά, αφού αυτός είναι ο υπεύθυνος επιστήμονας. Με βόλτες και καφεδάκια αυτά δεν περνάνε.
Αποψη σου Λιτσα..Επειδη ομως εγω το ζω, οι βολτες και τα καφεδακι με βοηθησαν πολυ...Προτιμω να ζω στον πραγματικο κοσμο με οσο πονο και θλιψη εχει παρα να ζω χαπακωμενη ψευτικες ζωες.....

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Το μοιράστηκες και με άλλους το πρόβλημα σου?
Οι φίλοι γύρω σου... ο άντρας σου ... σε στηρίζουν?
Και όπως είπε η Lilly το παιδάκι σου να βλέπεις και να είσαι δυνατή.
Μη του στερήσεις τη μάνα του με δυσάρεστες σκέψεις και μαυρίλα.
Έχεις ένα πλασματάκι δίπλα σου. Στηρίζεται σε σένα. Προσπάθησε να τα καταφέρεις για αυτό το κούτσικο!
Όλα θα πάνε καλά.

rozalinda

rozalinda
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Η μαμά μου είναι η μόνη που με ηρεμεί κάπως. Πολυ μαμακιας εχω γίνει. Ο άντρας μου δεν έχει τον τρόπο που χρειάζεται για να με βοηθήσει.

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
rozalinda έγραψε:Η μαμά μου είναι η μόνη που με ηρεμεί κάπως.  Πολυ μαμακιας εχω γίνει. Ο άντρας μου δεν έχει τον τρόπο που χρειάζεται για να με βοηθήσει.
Στηριξου στην μανουλα σου κοπελα μου...Καλο ειναι κι αυτο..
Ολα θα πανε καλα, θα ηρεμεις καθε μερα και περισσοτερο..Δωσε χρονο στον εαυτο σου.

rozalinda

rozalinda
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Χε, κ κάποτε σιχτιριζα την τύχη μου που μένουμε δίπλα με την μαμα μου. Τώρα Ευχαριστω το Θεό. Χωρίς αυτην δε ξέρω τι θα έκανα.
Δυστυχώς εχω αισθανθεί αρκετές φορές καλά κ εχω πει πάει πέρασε, δε θα ξανάνιώσω έτσι. Αλλά κάτι θα τύχει, ένας πονος, ένα μούδιασμα, κάτι που θα με τρομάξει κ θα πέσω.
Σας Ευχαριστω για τις απαντήσεις.

μιτατα

μιτατα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΓΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΕΛΕΓΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΗΜΟΥΝΑ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΡΕΛΟ ΟΛΟ ΖΩΗ Επιλόχειος Κατάθλιψη - Γιατί σε εμένα? 536304ΠΗΓΑ  ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΜΕ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΦΕΔΑΚΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΕΡΝΩ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.......Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιτατα έγραψε:ΓΙΑ ΣΑΣ  ΚΟΡΙΤΣΙΑ  ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ ΤΕΣΣΕΡΑ  ΧΡΟΝΙΑ  ΠΗΓΑ  ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ  ΕΛΕΓΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ  ΑΛΑ  ΤΙΠΟΤΑ ΗΜΟΥΝΑ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΡΕΛΟ ΟΛΟ  ΖΩΗ Επιλόχειος Κατάθλιψη - Γιατί σε εμένα? 536304ΠΗΓΑ  ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΜΕ  ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ  ΚΑΦΕΔΑΚΙΑ  ΔΕΝ  ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΕΡΝΩ  ΤΑ ΧΑΠΙΑ  ΜΟΥ  ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ  ΚΑΘΕ  ΜΕΡΑ  ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΟΛΑ  ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.......Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 
Χμ.... Ετσι ειναι το.."καλυτερα";;;;;;;;Και μετα απο 4 χρονια;;;;;Shocked Shocked Shocked 

Καηκα.....Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 

Και φαγωθηκατε με τις βολτες και τα καφεδακια!! Να βγαινετε εξω λεω, αν δεν καταλαβατε! Το κλεισιμο στο σπιτι να αποφευγετε!

rozalinda

rozalinda
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Τεσσερα χρόνια? Πλάκα κανεις!

μιτατα

μιτατα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΤΟ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΟΛΤΕΣ ΝΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΗΡΕΜΙ ΔΕΝ ΦΑΓΩΘΗΚΑ .ΑΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ .Crying or Very sad Επιλόχειος Κατάθλιψη - Γιατί σε εμένα? 417472 ΔΗΜΗΤΡΑΕπιλόχειος Κατάθλιψη - Γιατί σε εμένα? 669659 

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιτατα έγραψε:ΤΟ  ΚΑΦΕΔΑΚΙ  ΜΟΥ ΚΑΙ  ΤΗΣ ΒΟΛΤΕΣ  ΝΑΙ ΝΑΙ  ΚΑΙ ΜΕ ΗΡΕΜΙ ΔΕΝ ΦΑΓΩΘΗΚΑ .ΑΛΑ  ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ .Crying or Very sad Επιλόχειος Κατάθλιψη - Γιατί σε εμένα? 417472 ΔΗΜΗΤΡΑΕπιλόχειος Κατάθλιψη - Γιατί σε εμένα? 669659 
αχαχαχαχα εισαι φοβερη. Ελα πες την αληθεια δεν τα περνεις γιατι εχεις προβλημα πλεον. Σου αρέσουν έτσι? Τρελο κορίτσιjocolor 

μιτατα

μιτατα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
rozalinda έγραψε: Τεσσερα χρόνια? Πλάκα κανεις!
ΟΧΙ ΟΧΙ.

μιτατα

μιτατα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ede έγραψε:
μιτατα έγραψε:ΤΟ  ΚΑΦΕΔΑΚΙ  ΜΟΥ ΚΑΙ  ΤΗΣ ΒΟΛΤΕΣ  ΝΑΙ ΝΑΙ  ΚΑΙ ΜΕ ΗΡΕΜΙ ΔΕΝ ΦΑΓΩΘΗΚΑ .ΑΛΑ  ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ .Crying or Very sad Επιλόχειος Κατάθλιψη - Γιατί σε εμένα? 417472 ΔΗΜΗΤΡΑΕπιλόχειος Κατάθλιψη - Γιατί σε εμένα? 669659 
αχαχαχαχα εισαι φοβερη. Ελα πες την αληθεια δεν τα περνεις γιατι εχεις προβλημα πλεον. Σου αρέσουν έτσι? Τρελο κορίτσιjocolor 
ΟΧΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΑΛΕΥΟ ΤΡΕΛΟ ΚΟΡΙΣΤΙΕπιλόχειος Κατάθλιψη - Γιατί σε εμένα? 417472 Επιλόχειος Κατάθλιψη - Γιατί σε εμένα? 417472 

roxanne87

roxanne87
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δυστυχώς αν ξεκινήσεις τα χάπια δεν ξέρω αν τα σταματας! Η κολλητή μου που πήγε σε ψυχίατρο ξεκίνησε με κάποια συνταγή κ μετά απο εναμισι χρόνο πήγε σε άλλο ψυχίατρο που της έδωσε άλλη συνταγη και επρεπε να παιρνει κ τις 2 ταυτοχρονα για πολυ καιρο γιατι αν σταματουσε αποτομα την πρωτη θα ειχε επιπλοκες....Κοινώς 3 χρόνια μετα είναι σε χειρότερη κατάσταση από οτι ξεκίνησε!

Πείτε με αφελή αλλα πιστεύω η δύναμη να ξεπεράσουμε την κατάθλιψη είναι μέσα μας, με την βοήθεια ειδικου ίσως, αλλά μέσα μας!

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Κ εύχομαι όλα να σου πάνε καλά κ να βρεις τον χαμένο σου εαυτό...

rozalinda

rozalinda
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
3 χρόνια η μια, 4 η άλλη....
Τι αποκαρδιωτικα πράματα είναι αυτα!

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kαλημερα!

Κοριτσακι μου πολυ καλα κανεις..
Γνωμη μου μου ειναι να αρχισεις να μιλας..με οσους νιωθεις καλα..
αν πας σε ειδικο υπαρχουν και ψυχολογοι κατα των φαρμακων.
Προσπαθησε να συμβουλευεις τον εαυτο σου σαν να ειναι τριτος.
Τι θα του ελεγες;

Τις δυσκολες ωρες...προσπαθησε να σκεφτεσαι ομορφα πραγματα.
Να λες θα περασει ..
σε λιγο ολα θα ειναι καλα.
Εσυ θα κερδισεις τη μαχη..Δινεις ζωη στο παιδι σου με το γαλα σου δωσε και λιγη ελπιδα και χαρα στον εαυτο σου.Ολα θα πανε καλα!

Οι αντρες δεν μπορουν να το διαχειριστουν..μην περιμενεις!
Απαξιωσε το και θα περασει..πανε μια βολτα στη θαλασσα
κοιτα τον οριζοντα και πες:μου αξιζει να ζω ετσι;
Νομιζω την απαντηση την ξερεις ηδη..πιστεψε την και μην χανεις αλλο χρονο!

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
rozalinda έγραψε:3 χρόνια η μια, 4 η άλλη....
Τι αποκαρδιωτικα πράματα είναι αυτα!
επειδη ξέρω περιπτωση με κρίσεις πανικου που της πηγε πολυ καιρο ,φανταζομαι οτι ειναι το ποσο βαρια ειναι η περιπτωση. Η κοπελα που σου λεω ειχε χασει παιδι 4 μηνων και φανταζεσαι ποσο θα της κοστισε και ποσο βαριες ηταν αυτες οι κρισεις. Μην ακους και μην συγκρινεις . Μπορει και μια να της πηρε 100 χρονια δεν σημαινει οτι θα παρει και σε εσενα. Εισαι σιγουρα σε μια πλεονεκτικη θεση γιατι εχεις το μωρο σου γερο και δυνατο ωστε θα καταφερεις να το ξεπερασεις ....΄΄αναίμακτα'' Wink Μην νομιζεις ολες οσες γιναμε μαμαδες και ασχετως των περιστικων που αναφέρεις ειχαμε τους φόβους και τις υπερβολες μας μην παθουμε εμις κα΄τι ή το μωρο μας. ποσο μαλλον εσυ που ειχες και ασχημες εμπειριες. Για την γεννηση του παιδιου....και τι εγινε που την εχασες? και εγω την εχασα την πρωτη. Δεν εχει σημασια αυτο. σημασια εχει τι εχεις σήμερα στα χέρια σου. ισως αν εβλεπες και ολη την διαδιακασια της γεννησης, αν ειχε θεματακαι το μωρο σου να σου στοιχιζε περισσοτερο. Δεν μπορω να σου πω να παρεις χαπαια ή οχι γιατι δεν ειμαι ψυχιατρος. Θα σου πω κατι σαςν απλος ανθρωπος . Βρες ενδιαφέροντα, ρουφα την καθε στιγμη με το μωρο σου, δες τους φιλους σου, φτιαξε και ασχολησου με την εμφανιση σου, προσπαθησε να εχεις το μυαλο σου αλλου και οχι οτι κανει θα συμβει στο μωρο ή σε εσένα. Μιλα με ενα ψυχολογο (οχι ψυχιατρο) μπορει να σε βοηθησει. Υπαρχουν και γραμμες βοηθειας αν ψαξεις. και να θυμασαι........ ολοι εχουμε να πουμε μια ιστορια χειροτερη απο την δικη σου. Wink Wink Wink Wink Wink Wink 

rozalinda

rozalinda
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Θέλω να πιστεύω πως όπως συνηλθα με την επίτευξη της εγκυμοσύνης κ ένιωθα ευτυχισμένη, έτσι θα συνελθω όταν συνειδητοποιήσω ότι εχω δικό μου μωρο.
Δεν ξέρω...
Σήμερα είμαι καλύτερα. Όχι καλά, αλλά συγκριτικά με άλλες μέρες καλύτερα. Το βαλα πείσμα ότι δε θέλω να ξαναφοβηθω. Για να δούμε θα συνεχίσω έτσι.
Έκλεισα κ ραντεβού στο τμήμα ψυχικής υγείας στο νοσ. που γεννησα. Ελπίζω να με βοηθήσουν.
Το να παθαίνω μια κρίση πανικου μια στο τόσο αντςχεται, αλλά το καθημερινό είναι μαρτύριο.

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
rozalinda έγραψε:Θέλω να πιστεύω πως όπως συνηλθα με την επίτευξη της εγκυμοσύνης κ ένιωθα ευτυχισμένη, έτσι θα συνελθω όταν συνειδητοποιήσω ότι εχω δικό μου μωρο.
Δεν ξέρω...
Σήμερα είμαι καλύτερα. Όχι καλά, αλλά συγκριτικά με άλλες μέρες καλύτερα. Το βαλα πείσμα ότι δε θέλω να ξαναφοβηθω. Για να δούμε θα συνεχίσω έτσι.
Έκλεισα κ ραντεβού στο τμήμα ψυχικής υγείας στο νοσ. που γεννησα. Ελπίζω να με βοηθήσουν.
Το να παθαίνω μια κρίση πανικου μια στο τόσο αντςχεται, αλλά το καθημερινό είναι μαρτύριο.
τελεια. Αρα εχεις κανει το πρωτο βήμα. προσπαθησε και θα ειναι ολα καλα. Δες το θεμα που σου λεω το να βρεις να κανεις καποια πραγματα. ποδηλατο, γυμναστηριο κατι που θα σε κανει να μην σκεφτεσαι ασχημα πραγματα. Σου ευχομαι τα καλυτερα. και πολυ καλα εκανες που ζητας βοηθεια απο εναν ειδικο.

evgenitsa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
rozalinda έγραψε:Παίρνω το θάρρος να ανοίξω αυτό το θέμα γιατί δεν αντέχω άλλο.
Είναι πολλά όλα αυτά που μου συνέβησαν μετά την γέννα. Πράγματα που δεν πίστευα ότι μπορεί να αισθανθεί άνθρωπος.
Έμεινα έγκυος μετά από 3 εξωσωματικές, στο ενδιάμεσο έριξα πολύ κλάμα και υπήρχε πολύυυυ στεναχώρια μιας και γνωρίζαμε πόσο δύσκολο ήταν το πρόβλημά μας και οι 2 πρώτες αποτυχίες μας τσάκισαν. Κάπου στην 1η αποτυχία ξεκίνησε και η 1η κρίση πανικού. Κάτι που σταμάτησε με αγωγή με zoloft τα οποία σταμάτησα 4 μήνες μετά που έμεινα έγκυος. Η εγκυμοσύνη η πιο ευτυχισμένη περίοδος της ζωής μου. Μια μαγεία, απλά.
Αλλά το τέλος... Δεν πρόλαβα καλά καλά να μπω στον μήνα μου όταν στο καθιερωμένο ραντεβού με τον γιατρό διαπιστώθηκε πρόβλημα στο μωρό και μου το πήραν την ίδια βραδιά με καισαρική. Με κοίμισαν μιας και η επισκληρίδιος δεν έπιασε. Κάτι που μου στοίχισε απίστευτα, μιας και έχασα την στιγμή της γέννας του μωρού μου και την πρώτη αγκαλιά. Το είδα την επόμενη το απόγευμα στην θερμοικοιτίδα του. Επεί 2 βδομάδες πηγαίναμε και το βλέπαμε, μέχρι που το πήραμε σπίτι 2.300 κιλά όλο κι όλο.
Από την αρχή ξεκίνησαν κάποιες φοβίες με κρίσεις πανικού, αλλά σιγά σιγά έγιναν χειρότερες.
Άρχισαν και κακές σκέψεις για τι μωρό και για εμένα. Φρικτά πράματα που μου έκοβαν την ανάσα. Ένιωθα τα χέρια μου άτονα και τα πόδια μου και φοβόμουν ότι έχω κάτι σοβαρό. Με έπιανε δυσφορία και άγχος από το τίποτα, ενώ ήξερα πως όλα ήταν καλά.
Πήγα σε ψυχίατρο, αλλά δεν πήρα φάρμακα γιατί μου είπε πως έπρεπε να κόψω τον θηλασμό.
Γενικά νομίζω πως έχω κάτι πολύ σοβαρό. ΦΟβάμαι ότι θα πάθω καρδιά, έχω ταχυκαδρίες, νευρόπόνους στο στήθος και με τροιμάζουν. Η ψυχίατρος λέει όλα είναι του μυαλού και αποτελέσματα της κακής μου διάθεσης, αλλά εγώ όταν με πιάνει δεν μπορώ να ηρεμήσω. Δεν ξέρω πως να το παλέψω πια. Πήγα και σε ομοιοπαθητικό, αλλά δεν βλέπω εδώ και 2,5 βδομάδες κανένα αποτέλεσμα.
'Ωρες ώρες νιώθω να μην αντέχω την ύπαρξη στο ίδιο μου το κορμί. Σπάνια νιώθω καλά και χαρούμενη.
Δεν είμαι εγώ αυτό το μίζερο άτομο. Δεν ήμουν έτσι. Χαιρόμουν την ζωή.

Θα περάσει ποτέ? Δεν το αντέχω.
Θα περάσει ή θα μείνω έτσι για πάντα με αυτές τις μαύρες σκέψεις και τις απίστευτες φοβίες που έχουν ξυπνήσει μέσα μου???????
καλησπέρα κ απο εμένα .Εγω δεν έχω προσωπικη μου εμπειρια αλλα απο την νυφη μου ξερω που παθαινει κρισεις πανικου και βλεπει ψυχολόγο και όχι ψυχίατρο πανω απο χρονο τώρα σχεδον ανα 2 βδομαδες ,είναι καλύτερα .Εχουν μειωθεί οι κρίσεις κ μόνο σε περίπτωση που για κάποιο λόγο στεναχωρηθεί ή αγχωθει έντονα την πιάνουν ξανα όλα αυτλα που περιγράφεις (μουδιασματα ,ταχυπαλμίες κτλ)αλλά κ πάλι έχει μάθει σε ενα βαθμό να τα διαχειρίζεται.Πραγματικά είναι θέμα του μυαλού σου και της διάθεσής σου.Πρέπει εκείνη την στιγμή να πάρεις μια βαθιά ανάσα κ να πεις δεν πρόκειται να πάθω τίποτα ,κ να σκέφτεσαι θετικά .Όπως σου είπαν κ οι άλλες κοπέλες ,να είσαι ευτυχης που έχεις το παιδάκι σου ,άσχετα αν ταλαιπωρηθηκες για να το αποκτήσεις ,το αποτέλεσμα μετράει.Μην αναλώνεσαι με κακές σκεψεις .Είναι πραγματικά πολύ κρίμα .Η νύφη έχει 2 παιδάκια 3 και 2 χρονών .Οι κρίσεις ξεκίνησαν απο όταν πεθαναν πολυ κοντινοι της ανθρωποι και αφου έκανα ότι εξετασεις μπορεις να φανταστεις και βγηκαν όλες καθαρές της ειπε ο ψυχίατρος οτι παθαινιει κρισεις πανικου και οτι οφείλεται σε συσωρευμενο αγχος που έχει το οποίο με κάποιο τρόπο πρέπει να εκτονωθεί και σε αυτην εκτονωνεται κατα αυτον τον τρόπο.Γι αυτό σου λεω προσπαθησε να χαρείς την ζωή σου και όλα θα φτιάξουν!!!

rozalinda

rozalinda
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ευγενιτσα, λες κρίση σε κρίση να βγει λίγο,λίγο το συσσωρευμενο άγχος???
Τι να πω, προσπαθώ. Τι το είπα.... πάλι με έπιασε μαυρίλα το απόγευμα. Μια δυσφορία άλλο πράμα. Νόμιζα ότι μου στρίβει. Κοιμηθηκα λίγο, συνηλθα κάπως. Δε ξέρω, ίσως φταίει κι ο κακός ύπνος κ η κούραση κατά ένα ποσοστό.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις