Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
101 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 101 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

mamasof(t)

mamasof(t)
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
μανουλες τα φωτα σαςη κορη μ ειναι 5 μηνων.ξερω οτι σ αυτη την ηλικια μπαινουμε σιγα σιγα στις στερεες.η πρωτη τροφη λενε οτι ειναι το ρυζαλευρο.
τι να παρω?
πως ξεκιναμε? confused

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΓΙΩΤΗΣ. Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ.

mamasof(t)

mamasof(t)
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
faye έγραψε:ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΓΙΩΤΗΣ. Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ.

ξερεις τιποτα για τις βιολογικες?
αυτες οιγιωτης εχουνε ζαχαρη?
ακουσα οτι δεν κανει να τρωνε ζαχαρη :!:

martha 25


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εγω του δινω milupa ειναι εξισου καλη ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη και ο μπεμπης δηλαδη που την τρωει και ολη.ρωτα και τον γιατρο σου.

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamasof(t) έγραψε:
faye έγραψε:ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΓΙΩΤΗΣ. Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ.

ξερεις τιποτα για τις βιολογικες?
αυτες οιγιωτης εχουνε ζαχαρη?
ακουσα οτι δεν κανει να τρωνε ζαχαρη :!:
ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΧΑΡΗ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ . ΟΙ ΓΙΩΤΗΣ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΙΧΕΣ ΣΥΣΤΗΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΖΑΧΑΡΗ.

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λοιπον επειδη εγω ειχα τσακωθει με τον τοτε παιδιατρο μου για αυτο το θεμα εκανα μια πολυ λεπτομερη ερευνα και βρηκα οτι

η νουνου και η γιωτης εχουν την περισσοτερη ζαχαρη

η νουτριτσια και η μιλουπα δεν εχουν μεσα πολυ ζαχαρη αλλα εχουν λεκιθινη σογιας (ανηκει στα μεταλλαγμενα)

η πιο ας το πω καλη ηταν της νεστλε..

υπαρχουν και τα βιολογικα ρυζαλευρα, εχει το καρφουρ, ειναι της χολ οπου δεν εχει μεσα γαλα. βαζεις αν θες εσυ η μητρικο η απο τη σκονη που πινει το μωρο.

κοιτα για τη ζαχαρη ενταξει δε θα παθει κατι το μωρο, απλως οι περισσοτεροι την αποφευγουν για να μη μαθει απο τοσο μικρο στα γλυκα. εγω και ο αντρας μου ειμαστε της αποψης πως οτι μπορουμε να αποφυγουμε καλο ειναι να μην του το δωσουμε απο τοσο νωρις.

catherine


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Lena έγραψε:Λοιπον επειδη εγω ειχα τσακωθει με τον τοτε παιδιατρο μου για αυτο το θεμα εκανα μια πολυ λεπτομερη ερευνα και βρηκα οτι

η νουνου και η γιωτης εχουν την περισσοτερη ζαχαρη

η νουτριτσια και η μιλουπα δεν εχουν μεσα πολυ ζαχαρη αλλα εχουν λεκιθινη σογιας (ανηκει στα μεταλλαγμενα)

η πιο ας το πω καλη ηταν της νεστλε..

υπαρχουν και τα βιολογικα ρυζαλευρα, εχει το καρφουρ, ειναι της χολ οπου δεν εχει μεσα γαλα. βαζεις αν θες εσυ η μητρικο η απο τη σκονη που πινει το μωρο.

κοιτα για τη ζαχαρη ενταξει δε θα παθει κατι το μωρο, απλως οι περισσοτεροι την αποφευγουν για να μη μαθει απο τοσο μικρο στα γλυκα. εγω και ο αντρας μου ειμαστε της αποψης πως οτι μπορουμε να αποφυγουμε καλο ειναι να μην του το δωσουμε απο τοσο νωρις.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη φίλη μου Λένα. Δεν του έδωσα ποτέ τέτοια κρέμα. Του έδινα είτε την βιολογική χωρίς ζάχαρη της holle, είτε του έκανα κάτι σε γλυκοπατάτα μέχρι να ξεκινήσουμε τα γιαουρτάκια.
Καλό είναι ό,τι μπορούμε να αποφύγουμε...

mamasof(t)

mamasof(t)
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ευχαριστω πολυ μανουλες!ηασασταν πολυ κατατοπ[στικες.
και μια ακομα απορια.ποια στιγμη της μερας πρεπει να τη δινουμε?πιστευετε οτι ειναι καλυτερα το πρωι η το απογευμα?

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamasof(t) έγραψε:ευχαριστω πολυ μανουλες!ηασασταν πολυ κατατοπ[στικες.
και μια ακομα απορια.ποια στιγμη της μερας πρεπει να τη δινουμε?πιστευετε οτι ειναι καλυτερα το πρωι η το απογευμα?
ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΑ ΤΗΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ ΠΡΩΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ. ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ. ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ.

Michelangelo

Michelangelo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Lena έγραψε:Λοιπον επειδη εγω ειχα τσακωθει με τον τοτε παιδιατρο μου για αυτο το θεμα εκανα μια πολυ λεπτομερη ερευνα και βρηκα οτι

η νουνου και η γιωτης εχουν την περισσοτερη ζαχαρη

η νουτριτσια και η μιλουπα δεν εχουν μεσα πολυ ζαχαρη αλλα εχουν λεκιθινη σογιας (ανηκει στα μεταλλαγμενα)

η πιο ας το πω καλη ηταν της νεστλε..

υπαρχουν και τα βιολογικα ρυζαλευρα, εχει το καρφουρ, ειναι της χολ οπου δεν εχει μεσα γαλα. βαζεις αν θες εσυ η μητρικο η απο τη σκονη που πινει το μωρο.

κοιτα για τη ζαχαρη ενταξει δε θα παθει κατι το μωρο, απλως οι περισσοτεροι την αποφευγουν για να μη μαθει απο τοσο μικρο στα γλυκα. εγω και ο αντρας μου ειμαστε της αποψης πως οτι μπορουμε να αποφυγουμε καλο ειναι να μην του το δωσουμε απο τοσο νωρις.

Θα συμφωνησω κι'εγω με τη Λενα... εμεις ξεκινησαμε με τη νεστλε αλλα τελικα ετρωγε καλυτερα της νουνου... παρ'οτι ειχε περισσοτερη ζαχαρη και δεν το πολυηθελα... αλλα γενικα δεν τον ειχα μαθει στη ζαχαρη και ακομα τωρα τα γλυκα δεν τα τρωει... εκτος απο μερικα μπισκοτα και το παγωτο που του αρεσει τα αλλα δεν τα εχει και πολυ σε εκτιμηση... ακομα τουλαχιστον...!!! Razz

euapap


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πήγαινε στο σουπερ και δες όλες τί γράφουν στην ετικέτα. Οποια έχει τα λιγότερα προσθετα, αυτήν πάρε.
Εγω είχα πάει να πάρω και είχαν όλες βανιλλίνη που δεν ήθελα να δωσω στη μικρή. Κάποιες είχαν και ζάχαρη και απορρίφθησαν. όχι ότι έχω θέμα με τη ζάχαρη, μια χαρά την τρώω Smile Smile αλλα σε τόσο μικρό μωρό (εμείς ξεκινήσαμε στα τέλη του 6ου τις στερεές) σκέφτηκα ότι θα είναι πολύ ισοπεδωτικό να δώσω κάτι γλυκό, μετά θα νομίζει ότι το φαγητό είναι έτσι και σιγά μη φάει ποτέ μπρόκολο Smile
ευτυχώς τρώει τα πάντα
Τελικά που λες, αφού δε μου άρεσε τίποτα από το σουπερ μάρκετ, αποφάσισα να γίνω εγω ο σεφ και να της το φτιάχνω μόνη μου με καστανό ρυζάκι... και της άρεσε μια χαρά Smile

http://www.annoulasmom.blogspot.com

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
της νεστλε δεν ειναι πολυ γλυκες σε αντιθεση με νουνου που της θεωρω παρα πολυ γλυκες, το κακο με την νεστλε ειναι οτι δεν διαλυεται καλα αφηνει γρομπαλακια και ενω εδινα στο γιο μου στην μικρη δεν δινω, δεν εχω συγκεκριμενη μαρκα, επαιρνα νουτριτσια και τωρα πηρα μιλουπα, πηγαινε σουπερ μαρκετ και παρε δυο διαφορετικες και δες ποια σου κανει, ο γιατρος σιγουρα θα σου πει ολο και καποια εταιρια αυτο το κανουν κλασικα αλλα εσυ δες πια αρεσει σε σενα καλυτερα, οσο για να μην μαθει στα γλυκα ειναι θεμα του καθε παιδιου τι του αρεσει, εμενα μου αρεσουν τα αλμυρα και εφαγα κρεμα μικρη δεν λεει κατι αυτο, για τις βιολογικες δεν ξερω να σου πω θα σε κατατοπισουν αλλες μανουλες εχω ακουσει ομως οτι δεν εχουν ωραια γευση και φυσιολογικο ειναι αφου το υγιεινο δεν εχει την ιδια νοστιμια χαχαχα

Elena K.

Elena K.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το ρυζάλευρο διάβασα πως δεν προσφέρει τίποτα στο μωρό.Εδώ δεν το συστήνουν οι γιατροί.Εμείς ξεκινήσαμε με βρασμένο καροτάκι.Και σιγά σιγά αλλα λαχανικά..

Βεβαια είναι στο χέρι της κάθε μαμάς τι θα κάνει με το παιδί της.Κρίνουμε και κάνουνε ότι νομίζουμε πως είναι το σωστό. :"κισσκισσκισς":

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ ελενακι μου και εγω την ιδια απορια ειχα γιατι δεν αρχιζουν με φαγακι πιο μετα, στο γιο μου ακολουθουσα εβλαβικα τις οδηγιες του στην κορη μου παλι οχι χαχαχα της δινω την φρουτοκρεμμα πρωι απο φρουτα, το μεσημερι το φαγακι της και το απογευμα αλλες φορες γιαουρτι η γαλα προτιμω να μην της πολυδινω κρεμες αλλα αραια και που της δινω και μια βανιλια ρυζαλευρο για να μην βαριεται

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mamasof(t) έγραψε:μανουλες τα φωτα σαςη κορη μ ειναι 5 μηνων.ξερω οτι σ αυτη την ηλικια μπαινουμε σιγα σιγα στις στερεες.η πρωτη τροφη λενε οτι ειναι το ρυζαλευρο.
τι να παρω?
πως ξεκιναμε? confused

Θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι μπορεί το μωράκι σου να προτιμάει κάποια συγκεκριμενη οπότε να μην έχεις περιθώριο επιλογής. Εγώ χρησιμοποίησα Γιώτη. Κάποιες άλλες που είχα δοκιμάσει (κυρίως τη νεστλέ) της είχαν προκαλέσει κοκκινίλες και μικρες αλλεργιούλες και κάποιες άλλες (μιλούπα) δεν τις έτρωγε. Οπότε η μικρή μου αποφάσισε.

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΙΣ ΚΟΡΕΣ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΛΙΓΟ ΣΤΙΣ ΣΟΥΠΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΖΟΥΝ .

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamasof(t) έγραψε:μανουλες τα φωτα σαςη κορη μ ειναι 5 μηνων.ξερω οτι σ αυτη την ηλικια μπαινουμε σιγα σιγα στις στερεες.η πρωτη τροφη λενε οτι ειναι το ρυζαλευρο.
τι να παρω?
πως ξεκιναμε? confused
αν θηλαζεις ξεκινας μετα τον 6ο μηνα.
αν οχι τοτε μαλλον ειναι σωστος ο 5ος μηνας.
σιγουρα το καλυτερο ειναι το βιολογικο.
ασε που συμφερει στην τιμη!
εγω πηρα ενα βιολογικο σακουλακι το οποιο τωρα μολις μου τελειωσε!και ειμαστε 16 μηνων!

http://nov08mommies.forumotion.net

maraki85

maraki85
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εδω και 1 εβδομαδα ξεκινησαμε να τρωμε κρεμουλα ριζαλευρο.Αρχικα ειχα παρει της nestle αλλα ολες αυτες οι κρεμες λιγο πολυ εχουν ζαχαρη και ηθελα να το αποφυγω για να μην μαθει στα γλυκα.Πηγα σουπερ μαρκετ στο carrefour και βρηκα την βιολογικη κρεμα της holle.Tης εδωσα εχτες να φαει και της αρεσε πολυ,εννοειται πως δεν προκειται να της ξαναδωσω τωρα απο τις αλλες.Σας την συστηνω!!!

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
den to iksera...tha to po stin aderfi mou pou pairnei tis nounou...

bk-et

bk-et
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια, εγώ έχω δοκιμάσει τα πάντα από ρυζάλευρο..Δεν ήθελα να της δώσω ΝΟΥΝΟΥ αλλά Nestle που δεν έχει καθόλου ζάχαρη αλλά μόνο αυτό κατάφερε να τρώει και από το να πάθει φόβο με το κουτάλι και τις τροφές αναγκάστηκα να της δώσω....Το ρυζάλευρο μπορεί να μην προσφέρει τίποτε στα μωράκια μας, αλλά είναι ευκολόπεπτο και μια καλή τροφή για να μάθει το παιδί το κουτάλι...Οπότε πρέπει να δίνουμε στο παιδί μας αυτό που του αρέσει για να μάθει να τρώει...Μεγαλώνοντας που θα καταλαβαίνει περισσότερο τον ορο "σωστή διατροφή" τότε πρεπει να το αποτρέψουμε από τα προίοντα που έχουν ζάχαρη....Άλλωστε και εμείς έτσι δεν μεγαλώσαμε? οι μαμάδες μας δεν ήταν τόσο ψαγμένες όσο εμείς...Το διαδίκτυο βλέπεις άνοιγει "ορίζοντες"....

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamasof(t) έγραψε:μανουλες τα φωτα σαςη κορη μ ειναι 5 μηνων.ξερω οτι σ αυτη την ηλικια μπαινουμε σιγα σιγα στις στερεες.η πρωτη τροφη λενε οτι ειναι το ρυζαλευρο.
τι να παρω?
πως ξεκιναμε? confused
. Εγώ ξεκίνησα με Νουνου το ρυζαλευρο αλλά έχε υποψην σου ότι μπορεί να του φέρει του παιδιού σου δυσκοιλιοτητα. Της έδωσα μια δυο μέρες και μετά την έκοψα τελείως. Η γιατρός μου είπε ότι δενχρειαζεται δεν είναι τοσο απαραίτητο όσο η φρουτοκρεμα που ακόμα τρώει και την επιμένω πολύ. Μετά τον 6ο μήνα της έδωσα μπισκοτοκρεμα και φαριν όλα της Νutricia της αρέσουν πολύ οι κρεμες αυτές και από τη Nestle τρώει τα δημητριακά με μέλι που ειναιτελειο γευστικά. Τώρα που είναι 16μηνων πάντως το απόγευμα τρώμε αλλά πράγματα κρέμα πιο πολύ όταν βιαζομαι να φύγω. Βιολογικά δεν ξέρω καιδεν έχω ούτε γνώσεις ούτε και λεφτά για να ασχοληθώ.. ( να το πω έτσι χύμα)

bk-et

bk-et
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Θα την αλλάξω κάποια στιγμή απλά θέλω να μάθει να τρώει πρώτα...έχω σκεγτεί να της αναμιγνύω την NESTLE μαζό με λιγάκι ΝΟΥΝΟΥ ίσα ίσα για της γλυκίζει...Απο θέμα δυσκοιλιότητας δέν έχουμε κάποιο πρόβλημα...Τι να κάνουμε....Αλχημίες για να μάθουν να τρώνε !

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα κοριτσια και μεις αρχιζουμε απο βδομαδα το ρυζαλευρο. ρώτησα και γω τη γιατρο και μου ειπε διαφορες μαρκες επέμενα να που πει για τα βιολογικα μου ειπε ειναι καλυτερες απο τις άλλες αλλα ειναι ανοστες και αγλυκες οποτε μπορει το παιδι να μην το φαι. επισης μου ειπε αν τελιακ δωσω βιολογικο ρυζαλευρο να αρχισω με φρουτοκρεμα και μετα ρυζαλευρο και επίσης να βαζω και λιγο μπανανα για να ειναι πιο γλυκο. εγω αποφασισα να αρχισω με ρυζαλευρο βιολογικο χωρις να βαζω μπανανα θα δουμ,ε αν το τρωει. πιστευω ομως επειδη δεν εχει μαθει σε γευσεις ισως το φαει και αποφυγουμε τη ζάχαρη εστω ακι απο τη μπανανα.

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω παντως της νουνου θα δωσω και ας εχει ζαχαρη...σκεφτομαι αν επρεπε να το φαω εγω θα μου αρεσε?οχι βεβαια!
οποτε θα φαει ο μπεμπης νοστιμουλα κρεμουλα και οσο θελει...και σελιγα χρονια θα παμε μια βολτα απο τα bodyline

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
χαχχαχχαχαχ καλο τσουρεκάκι και τα bodyline να ζήσουν θελουν αν γινουμε ολοι της υγιεινης διατροφης θα κλεισουν και αυτοι οι καημένοι. Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις