Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
103 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 103 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

veni


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
μια χαρα το τρωνε το βιολογικο ρυζαλευρο..,αφου δεν εχουνε φαει τιποτε αλλο!!!!!! καιδεν ειναι ανοστο..ειναι πολυ ωραιο
οπως και οι υπολοιπες..εμενα παντως ο μικρος μουγκριζε οταν τις ετρωγε.. Smile Smile Smile
τωρα αν εχει φαει απο τις αλλες δεν ξερω ανα μετα θα θελει αυτες γιατι οσο να΄ναι δεν ειναι τοοοοοσο γευστικες..

αλλα να σας πω κατι?
εγω του εδωσα πολλα ανοστα και πολλα υγιεινα και κουακερ κολοκυθες και διαφορα και παλι καλα γιατι τωρα που μεγαλωνει και εχει αποψη θελει κεκακια μπισκοτα και ολα τα νοστιμα..οποτε τουλαχιστον οσο περνουσε απο το χερι μου εφαγε καλα.. Smile

http://www.blade.gr

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπερα!ΚΑι μεις μετα τις 18 θα αρχισουμε ρυζαλευρο..Σκεφτηκα να της δωσω πρωτα βιολογικο να δω αν της αρεσει κ μετα της νεστλε {που μαλλον θα προτεινει ο γιατρος μας}..

Ειμαι κ εγω της αποψης της ΒΙΟΛΟΓΙΚΗΣ! χιχιχι Very Happy Smile Laughing Wink

argyro 2

argyro 2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mamasof(t) έγραψε:μανουλες τα φωτα σαςη κορη μ ειναι 5 μηνων.ξερω οτι σ αυτη την ηλικια μπαινουμε σιγα σιγα στις στερεες.η πρωτη τροφη λενε οτι ειναι το ρυζαλευρο.
τι να παρω?
πως ξεκιναμε? confused
Αυτό το θέμα θα στο λύσει ο/η παιδίατρος!!!!Το αν θα είναι βιολογική κρέμα ή όχι του το λες εσύ για να σου πει ποια θα αγοράσεις γιατί υπάρχουνε μανούλες που δεν θέλουνε να δώσουνε αυτές απο το σούπερ μαρκετ για το λογο οτι περιέχουνε ζάχαρη ενώ οι βιολογικές όχι!Εγώ πάντως του δίνω τις ΝΟΥΝΟΥ και είμαι ικανοποιημένη!!!!!!!!

candycandy

candycandy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΡΕΜΑ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΣΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΕΥΡΙ ΡΥΖΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΜΥΓΝΕΙΟΥΜΕ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΗ Η ΚΡΕΜΑ...ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ?

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Με την candycandy τα ειπαμε και χθες. Ναι, μπορεις να φτιαξεις μονη σου ρυζαλευρο, υπαρχει σχετικη συνταγη στη συνεχεια της χθεσινης συζητησης. Κοριτσια, θα το επαναλαβω. Οι κρεμες του εμποριου ειναι απαραδεκτες. Ενημερωθειτε, διαβαστε τις ετικετες και μην δινετε στα μωρα σας ζαχαρη. Αν δεν τρωνε τα αγλυκα βιολογικα βαλτε λιγο φρουτο μεσα, προς Θεου, οχι ζαχαρη! Πεταξτε τις φαρινλακτε, τις φρουτοκρεμες και τις μπισκοτοκρεμες, υποθηκευουμε το μελλον των παιδιων μας. Ο νεανικος διαβητης και η παιδικη παχυσαρκια θεριζουν και ειναι πολυ ανησυχητικα τα πορισματα των ερευνων. Οι παιδιατροι αντι να βοηθουν, σπρωχνουν προς τις κονσερβοποιημενες γεματες ζαχαρη τροφες χωρις καμια αναστολη.Δώστε τροφες φρεσκιες, φρουτακια, λαχανικα, ρυζαλευρο σκετο, βρωμη, κεχρι, καλαμποκι. Εγώ προχθες της εδωσα ρυζαλευρο ΝΟΥΝΟΥ, σκετο, το ειχε παρει η μανα μου και για ναμην το πεταξω το δοκιμασα. Δεν της αρεσε. Χθες της ανοιξα το ρυζαλευρο HOLLE και το εφαγε με ευχαριστηση. Ο,τι της εχω παρει ειναι βιολογικο, χωρις ζαχαρη. Αν τα φαει, καλως, αλλιως φαγητάκι δικο μας. πάντως ούτε μπισκότα, ούτε τίποτα απο αυτα τα απαραδεκτα που πουλανε και που επρεπε να απαγορευονται με νομους αυστηρους. Σορυ αν φαινομαι απολυτη, για καλο τα λεω!!!!

candycandy

candycandy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mama Pupa έγραψε:Με την candycandy τα ειπαμε και χθες. Ναι, μπορεις να φτιαξεις μονη σου ρυζαλευρο, υπαρχει σχετικη συνταγη στη συνεχεια της χθεσινης συζητησης. Κοριτσια, θα το επαναλαβω. Οι κρεμες του εμποριου ειναι απαραδεκτες. Ενημερωθειτε, διαβαστε τις ετικετες και μην δινετε στα μωρα σας ζαχαρη. Αν δεν τρωνε τα αγλυκα βιολογικα βαλτε λιγο φρουτο μεσα, προς Θεου, οχι ζαχαρη! Πεταξτε τις φαρινλακτε, τις φρουτοκρεμες και τις μπισκοτοκρεμες, υποθηκευουμε το μελλον των παιδιων μας. Ο νεανικος διαβητης και η παιδικη παχυσαρκια θεριζουν και ειναι πολυ ανησυχητικα τα πορισματα των ερευνων. Οι παιδιατροι αντι να βοηθουν, σπρωχνουν προς τις κονσερβοποιημενες γεματες ζαχαρη τροφες χωρις καμια αναστολη.Δώστε τροφες φρεσκιες, φρουτακια, λαχανικα, ρυζαλευρο σκετο, βρωμη, κεχρι, καλαμποκι. Εγώ προχθες της εδωσα ρυζαλευρο ΝΟΥΝΟΥ, σκετο, το ειχε παρει η μανα μου και για ναμην το πεταξω το δοκιμασα. Δεν της αρεσε. Χθες της ανοιξα το ρυζαλευρο HOLLE και το εφαγε με ευχαριστηση. Ο,τι της εχω παρει ειναι βιολογικο, χωρις ζαχαρη. Αν τα φαει, καλως, αλλιως φαγητάκι δικο μας. πάντως ούτε μπισκότα, ούτε τίποτα απο αυτα τα απαραδεκτα που πουλανε και που επρεπε να απαγορευονται με νομους αυστηρους. Σορυ αν φαινομαι απολυτη, για καλο τα λεω!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ PUPA...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ...ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
candycandy έγραψε:
Mama Pupa έγραψε:Με την candycandy τα ειπαμε και χθες. Ναι, μπορεις να φτιαξεις μονη σου ρυζαλευρο, υπαρχει σχετικη συνταγη στη συνεχεια της χθεσινης συζητησης. Κοριτσια, θα το επαναλαβω. Οι κρεμες του εμποριου ειναι απαραδεκτες. Ενημερωθειτε, διαβαστε τις ετικετες και μην δινετε στα μωρα σας ζαχαρη. Αν δεν τρωνε τα αγλυκα βιολογικα βαλτε λιγο φρουτο μεσα, προς Θεου, οχι ζαχαρη! Πεταξτε τις φαρινλακτε, τις φρουτοκρεμες και τις μπισκοτοκρεμες, υποθηκευουμε το μελλον των παιδιων μας. Ο νεανικος διαβητης και η παιδικη παχυσαρκια θεριζουν και ειναι πολυ ανησυχητικα τα πορισματα των ερευνων. Οι παιδιατροι αντι να βοηθουν, σπρωχνουν προς τις κονσερβοποιημενες γεματες ζαχαρη τροφες χωρις καμια αναστολη.Δώστε τροφες φρεσκιες, φρουτακια, λαχανικα, ρυζαλευρο σκετο, βρωμη, κεχρι, καλαμποκι. Εγώ προχθες της εδωσα ρυζαλευρο ΝΟΥΝΟΥ, σκετο, το ειχε παρει η μανα μου και για ναμην το πεταξω το δοκιμασα. Δεν της αρεσε. Χθες της ανοιξα το ρυζαλευρο HOLLE και το εφαγε με ευχαριστηση. Ο,τι της εχω παρει ειναι βιολογικο, χωρις ζαχαρη. Αν τα φαει, καλως, αλλιως φαγητάκι δικο μας. πάντως ούτε μπισκότα, ούτε τίποτα απο αυτα τα απαραδεκτα που πουλανε και που επρεπε να απαγορευονται με νομους αυστηρους. Σορυ αν φαινομαι απολυτη, για καλο τα λεω!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ PUPA...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ...ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?


Καλημερα κοριτσακι!Η συνταγη ειναι στη χθεσινη συζητηση με θεμα "Δε θελω τις κρεμες του εμποριου", τη γραφει η Μαρια.

candycandy

candycandy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="Mama Pupa"]
candycandy έγραψε:
Mama Pupa έγραψε:Με την candycandy τα ειπαμε και χθες. Ναι, μπορεις να φτιαξεις μονη σου ρυζαλευρο, υπαρχει σχετικη συνταγη στη συνεχεια της χθεσινης συζητησης. Κοριτσια, θα το επαναλαβω. Οι κρεμες του εμποριου ειναι απαραδεκτες. Ενημερωθειτε, διαβαστε τις ετικετες και μην δινετε στα μωρα σας ζαχαρη. Αν δεν τρωνε τα αγλυκα βιολογικα βαλτε λιγο φρουτο μεσα, προς Θεου, οχι ζαχαρη! Πεταξτε τις φαρινλακτε, τις φρουτοκρεμες και τις μπισκοτοκρεμες, υποθηκευουμε το μελλον των παιδιων μας. Ο νεανικος διαβητης και η παιδικη παχυσαρκια θεριζουν και ειναι πολυ ανησυχητικα τα πορισματα των ερευνων. Οι παιδιατροι αντι να βοηθουν, σπρωχνουν προς τις κονσερβοποιημενες γεματες ζαχαρη τροφες χωρις καμια αναστολη.Δώστε τροφες φρεσκιες, φρουτακια, λαχανικα, ρυζαλευρο σκετο, βρωμη, κεχρι, καλαμποκι. Εγώ προχθες της εδωσα ρυζαλευρο ΝΟΥΝΟΥ, σκετο, το ειχε παρει η μανα μου και για ναμην το πεταξω το δοκιμασα. Δεν της αρεσε. Χθες της ανοιξα το ρυζαλευρο HOLLE και το εφαγε με ευχαριστηση. Ο,τι της εχω παρει ειναι βιολογικο, χωρις ζαχαρη. Αν τα φαει, καλως, αλλιως φαγητάκι δικο μας. πάντως ούτε μπισκότα, ούτε τίποτα απο αυτα τα απαραδεκτα που πουλανε και που επρεπε να απαγορευονται με νομους αυστηρους. Σορυ αν φαινομαι απολυτη, για καλο τα λεω!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ PUPA...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ...ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?


Καλημερα κοριτσακι!Η συνταγη ειναι στη χθεσινη συζητηση με θεμα "Δε θελω τις κρεμες του εμποριου", τη γραφει η Μαρια.[


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ

cretanvenus

cretanvenus
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
tsourekaki έγραψε:εγω παντως της νουνου θα δωσω και ας εχει ζαχαρη...σκεφτομαι αν επρεπε να το φαω εγω θα μου αρεσε?οχι βεβαια!οποτε θα φαει ο μπεμπης νοστιμουλα κρεμουλα και οσο θελει...και σελιγα χρονια θα παμε μια βολτα απο τα bodyline

Respect Respect Respect
καλη χρονια! Very Happy

https://www.youtube.com/cretanvenus

Elena84

Elena84
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ….
Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ… ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΣ ΚΡΕΜΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 5ο..
ΛΟΙΠΟΝ, Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΤΡΩΓΕ 200γρ ΓΑΛΑ (180 ΝΕΡΟ + ΤΗΝ ΣΚΟΝΗ ΒΓΑΙΝΕΙ 200γρ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ … ΤΕΣΠΑ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ 10ΡΙΑ ΜΕΡΕΣ ΔΕ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ… ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΣΤΑΓΟΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 200γρ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΞΑΝΑΠΕΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΑΛΛΑ 90-120γρ ….
ΑΝ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΛΙΓΗ ΚΡΕΜΑ, ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΝΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ; ΕΙΤΕ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ ΕΙΤΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ. ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΩ, ΑΝ ΑΥΤΗ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΧΙ, ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ;;; ΝΑ ΠΑΡΩ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ;;; ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ;

Rolling Eyes Rolling Eyes

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Elena84 έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ….
Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ… ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΣ ΚΡΕΜΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 5ο..
ΛΟΙΠΟΝ, Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΤΡΩΓΕ 200γρ ΓΑΛΑ (180 ΝΕΡΟ + ΤΗΝ ΣΚΟΝΗ ΒΓΑΙΝΕΙ 200γρ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ … ΤΕΣΠΑ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ 10ΡΙΑ ΜΕΡΕΣ ΔΕ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ… ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΣΤΑΓΟΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 200γρ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΞΑΝΑΠΕΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΑΛΛΑ 90-120γρ ….
ΑΝ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΛΙΓΗ ΚΡΕΜΑ, ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΝΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ; ΕΙΤΕ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ ΕΙΤΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ. ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΩ, ΑΝ ΑΥΤΗ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΧΙ, ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ;;; ΝΑ ΠΑΡΩ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ;;; ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ;

Rolling Eyes Rolling Eyes



Ελενακι μου καταρχην Χρονια Πολλά, καλη Χρονια σε σενα και το νινι σου!!!
Οι γνώσεις μου, σύμφωνα με τις ερευνες που έχω βγαλει τα ματακια μου να διαβαζω, λενε να αρχισετε τις στερεες τροφες μετα τους 5,5 μηνες. Τους πρωτους 6 τα μωρα δεν εχουν τιποτε αλλο αναγκη περα απο το γαλα και ιδιαιτερα το μητρικο. Στους 6 μηνες το πεπτικο τους συστημα εινια πλεον πιο ανεπτυγμενο και πιο ετοιμο να αντιμετωπισει θέματα αλλεργιων κλπ.
Η μπεμπα σου απλα δε χορταινει. Και η δικη μου βγαζει γουλιτσες. Ο καλυτερος τροπος να ατο αντιμετωπισεις ειναι να δινεις πιο λιγο και πιο συχνα, δηλαδη αντης δινεις 200 ml καθε 4 με 5 ωρες πώς θα ειναι? Τώρα καθε ποτε της δινεις? Συνολικα εχε υποψιν οτι το 24ωρο πρεπει να πινουν γύρω στο 1 λιτρο γάλα, κατα μεσον ορο παντα. Μήπως να της αλλαζες γαλα και να επαιρνες καποιο πιο πυκνορρευστο, εγω της δινω το HUMANA HA που έχει αρκετο αμυλο και ειναι πηχτουλι και χορταινουν ετσι καλυτερα, επισης βοηθα και στις γουλιτσες.
Μην ξεχναμε οτι καθε παιδι ειναι ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ και δε μοιαζει ουτε με του γειτονα, ουτε με της φιλης μας, ουτε καν με το αδερφακι του!!!
Μετα τους 5,5 ξεκινα με φρουτα, λαχανικα και μετα κρεμα, προσεξε να διαλεξεις ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ!!!
Ελπιζω να βοηθησα λιγακι!

Elena84

Elena84
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 5 ΜΗΝΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ… ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΝΑ 4 ΩΡΕΣ 200γρ ΕΤΡΩΓΕ…
ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΧ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ, ΕΦΑΓΕ ΤΑ 200γρ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΔΕΝ ΗΣΥΧΑΣΕ ΕΔΕΙΧΝΕ ΝΑ ΠΕΙΝΑΕΙ…. ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΛΙΓΑ ΧΑΖΑ ΠΑΙΞΑΜΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 45 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΜΙΑ ΩΡΑ, ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑ 120γρ ΚΑΙ ΕΦΑΓΕ ΤΑ 110γρ…. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ…. ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ…. ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ HUMANA HA ΠΕΙΝΟΥΜΕ… ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ…. ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΟΥΛΑΣ ΣΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ; ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΕΝΝΟΩ, Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΙΝΕ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΣΙΝΑ, ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ SITE ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΛΑ, ΑΛΛΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΡΥΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ… 2,5 ΜΗΝΕΣ ΠΙΝΕΙ ΑΥΤΟ9 ΤΟ ΓΑΛΑ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΡΥΩΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ Τα ΧΕΡΑΚΙΑ….. !?!?!?!
Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ελενα μου τα κακακια πράσινα ειναι και τα δικα μας, τωρα που αρχισαμε φρουτα, έγιναν πιο κιτρινα και πιο συχνα. Το χρώμα έτσι ήταν με ολα τα ξενα γάλατα που ηπιε, μονο με το δικο μου ηταν κιτρινωπα. Το πρασινο χρωμα οφειλεται στον πολυ σιδηρο που περιεχουν τα γάλατα ο οποιος στην επαφη με το οξυγονο χαρίζει αυτό το υπεροχο πρασινουλι -μπλιαχ!!-χρωματάκι!!!! Μη σε ανησυχει λοιπον!!
Οσο για το γαλα, εμας αυτο μας εσωσε γιατι δεν επινε τιποτα περα απο το δικο μου αλλα επειδη για καποιους λογους μου κοπηκε, επρεπε να της δωσω ξενο. Η δικια σου απλα μεγαλωσε και θελει λιγο παραπανω, δωσε της λοιπον και μη στενοχωριεσαι! Σε λιγο θα αρχισετε φαγητακια και θα ελλατωθει ουτως ή αλλως!!!

Elena84

Elena84
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Mama Pupa έγραψε:Ελενα μου τα κακακια πράσινα ειναι και τα δικα μας, τωρα που αρχισαμε φρουτα, έγιναν πιο κιτρινα και πιο συχνα. Το χρώμα έτσι ήταν με ολα τα ξενα γάλατα που ηπιε, μονο με το δικο μου ηταν κιτρινωπα. Το πρασινο χρωμα οφειλεται στον πολυ σιδηρο που περιεχουν τα γάλατα ο οποιος στην επαφη με το οξυγονο χαρίζει αυτό το υπεροχο πρασινουλι -μπλιαχ!!-χρωματάκι!!!! Μη σε ανησυχει λοιπον!!
Οσο για το γαλα, εμας αυτο μας εσωσε γιατι δεν επινε τιποτα περα απο το δικο μου αλλα επειδη για καποιους λογους μου κοπηκε, επρεπε να της δωσω ξενο. Η δικια σου απλα μεγαλωσε και θελει λιγο παραπανω, δωσε της λοιπον και μη στενοχωριεσαι! Σε λιγο θα αρχισετε φαγητακια και θα ελλατωθει ουτως ή αλλως!!!


ΩΡΑΙΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ…
ΕΜΕΙΣ ΠΕΙΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ…
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ…
ΛΙΓΟ ΕΜΕΙΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΚΡΕΜΟΥΛΑ…

Olia


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
euapap έγραψε:Πήγαινε στο σουπερ και δες όλες τί γράφουν στην ετικέτα. Οποια έχει τα λιγότερα προσθετα, αυτήν πάρε.
Εγω είχα πάει να πάρω και είχαν όλες βανιλλίνη που δεν ήθελα να δωσω στη μικρή. Κάποιες είχαν και ζάχαρη και απορρίφθησαν. όχι ότι έχω θέμα με τη ζάχαρη, μια χαρά την τρώω Smile Smile αλλα σε τόσο μικρό μωρό (εμείς ξεκινήσαμε στα τέλη του 6ου τις στερεές) σκέφτηκα ότι θα είναι πολύ ισοπεδωτικό να δώσω κάτι γλυκό, μετά θα νομίζει ότι το φαγητό είναι έτσι και σιγά μη φάει ποτέ μπρόκολο Smile
ευτυχώς τρώει τα πάντα
Τελικά που λες, αφού δε μου άρεσε τίποτα από το σουπερ μάρκετ, αποφάσισα να γίνω εγω ο σεφ και να της το φτιάχνω μόνη μου με καστανό ρυζάκι... και της άρεσε μια χαρά Smile
Ego mehri stigmis eperna ekeini tin kremoula tis Nestle, smr dokimasame ki tin viologiki tis Freezy Lac - san gefsi to idio mou fanike kai emena ki tou mpempi. Mou aresei omos poli i idea tou na ftiahneis monos sou ta fagita sto moro - tha mporouses na doseis perissoteres plirofories sxetika me ekeino to rizaki, ti kai pos?...thx Very Happy

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το πόριτζ (βρώμη) του Αρχάριου

Για 1 μερίδα (ακατάλληλο για κατάψυξη αν χρησιμοποιείτε μπανάνα)

100ml από το συνηθισμένο γάλα του μωρού σας

15gr. νιφάδες βρώμης

2-4 κατεψυγμένα κυβάκια από τον αγαπημένο πουρέ φρούτου του μωρού σας ή ½ μικρή μπανάνα, πολτοποιημένη

Θερμαίνετε το γάλα του μωρού σας σε ένα κατσαρολάκι και προσθέτετε τη
βρώμη ανακατεύοντας καλά. Μόλις πάρει μια βράση, χαμηλώνετε τη
θερμοκρασία ανακατεύοντας μέχρι να πήξει και προσθέτετε τα κυβάκια του
πουρέ φρούτου ή την πολτοποιημένη μπανάνα.Αν η υφή του πουρέ είναι
υπερβολικά άγρια, τον περνάτε για πολύ λίγο από το μπλέντερ. Αφήνετε να
κρυώσει και σερβίρετε.



Μούσλι χωρίς Γλουτένη

Για 1-3 μερίδες

15γρ. κουινόα

½ μήλο

4 ξερά βερίκοκα (προσέξτε να μην έχει γίνει η επεξεργασία τους με θείο) ή 50γρ. σταφίδες ξανθές

15γρ. νιφάδες κεχριού

Μια πρέζα κανέλα (προαιρετικά)

Καλύπτετε την κουινόα με νερό, την αφήνετε να πάρει μια βράση,
χαμηλώνετε τη θερμοκρασία και την αφήνετε να σιγοβράσει για 10 λεπτά.
Κόβετε τα βερίκοκα και, στη συνέχεια καθαρίζετε το μήλο και το κόβετε σε
κομματάκια. Προσθέτετε τα βερίκοκα και το μήλο στην κουινόα και
σιγοβράζετε για άλλα 10 λεπτά μέχρι να μαλακώσουν οι κόκκοι (θα γίνουν
διαφανείς). Προσθέτετε όσο νερό χρειαστεί. Ρίχνετε το κεχρί και την
κανέλα- αν χρησιμοποιείτε- και αφήνετε το μείγμα στη φωτιά για άλλα 3-5
λεπτά. Το περνάτε στο μπλέντερ για να διαλύσετε τους κόκκους,
προσθέτοντας και άλλο βραστό νερό για να δώσετε στον πουρέ μια ελαφριά
γυαλάδα. Μπορείτε είτε να το σερβίρετε σκέτο, είτε να το αναμείξετε με
το συνηθισμένο γάλα του μωρού σας ή με πολτοποιημένη μπανάνα, είτε- αν
προορίζεται για ένα μεγαλύτερο παιδί- με λίγο γιαούρτι. Καταψύχετε το
υπόλοιπο, αλλά να θυμάστε ότι, όταν θα το αποψύξετε, ίσως χρειαστεί λίγο
νερό ή λίγο από το συνηθισμένο γάλα του μωρού σας.



Κεχρί με Φρούτα

Για 1 μερίδα

40γρ. φρούτα εποχής ή 2-3 κατεψυγμένα

25γρ. νιφάδες κεχριού

4 κυβάκια πουρέ φρούτων

Πλένετε, ξεφλουδίζετε τα φρούτα (αυτή η συνταγή πετυχαίνει καλύτερα
με μήλα, ροδάκινα, ακόμα και ξερά φρούτα). Σε ένα κατσαρολάκι, βάζετε
λίγο νερό και μόλις πάρει μια βράση, προσθέτετε τα φρούτα και τα αφήνετε
να σιγοβράσουν μέχρι να μαλακώσουν. Ή απλά αποψύχετε τα κυβάκια του
πουρέ φρούτων. Πασπαλίζετε με τις νιφάδες κεχριού, ανακατεύοντας συνεχώς
καθώς το μείγμα θα πήξει πολύ γρήγορα. Αν ωστόσο γίνει υπερβολικά
πηχτό, προσθέστε λίγο από το συνηθισμένο γάλα του μωρού σας για να το
αραιώσετε.



Πουρές από Αβοκάντο

Για 1 μερίδα (ο πουρές από αβοκάντο δεν καταψύχεται καλά- είναι όμως
εύκολος στην προετοιμασίας του, όπως ο πουρές μπανάνας, και μπορείτε
επίσης να χρησιμοποιήσετε το υπόλοιπο για να προσφέρετε στον εαυτό σας
την απόλαυση μιας ωραίας φρουτοσαλάτας)!

¼ - ½ αβοκάντο (αφήνετε το κουκούτσι στο φρούτο που σας περίσσεψε για
να μην σκουρύνει πολύ το χρώμα της σάρκας του). Χαράζετε
διασταυρούμενες γραμμές στη σάρκα του φρούτου και στη συνέχεια, με ένα
κουτάλι, απομακρύνετε τα ήδη τεμαχισμένα κομμάτια του. Τα περνάτε από το
μπλέντερ ώσπου να πάρετε μια λεία, ομοιόμορφη υφή. Σερβίρετε αμέσως,
αλλιώς ο πουρές θα αρχίσει να παίρνει ένα σκούρο χρώμα.



Πουρές από μπανάνα

1 μικρή ώριμη μπανάνα

1-2 κουταλιές της σούπας ρυζάλευρο

2 κουταλιές της σούπας μητρικό γάλα ή παρασκευασμένου

Ανακατεύετε καλά τις μπανάνες έως ότου πήξουν. Αναμιγνύετε το
ρυζάλευρο με το γάλα, και τα ρίχνετε στη μπανάνα. Προσθέστε γάλα ή
ρυζάλευρο εάν θέλετε να κάνετε ένα πιο αραιό ή πιο πυκνό πουρέ
αντίστοιχα.



Μίγμα γλυκοπατάτας

Ιδανικό και για χορτοφάγους, Καλή πηγή betacarotene

1 γλυκιά πατάτα

Βράζετε στον ατμό την γλυκιά πατάτα ή την βράζετε μέχρι να γίνει πιο
τρυφερή. Στραγγίστε και ανακατέψτε το καλά, προσθέτοντας γάλα για να
γίνει η κατάλληλη σύσταση.



Ρυζάλευρο

Αγοράζετε ένα πακέτο βιολογικό καστανό ρύζι. Αδειάζετε το περιεχόμενο
σε ένα δυνατό μπλέντερ ή τρίφτη καφέ (όχι μουλτι). Κονιορτοποιείτε!
Έτσι έχετε έτοιμη την πρώτη ύλη σε μορφή σκόνης.

Σε ένα κατσαρολάκι βάζετε 200 μλ νερό και το βράζετε σε δυνατή φωτιά.
Μόλις κοχλάσει χαμηλώνετε αρκετά την φωτιά και ρίχνετε μέσα 50 γρμ από
το άλευρο που φτιάξατε. Ανακατεύετε με τον αυγοδάρτη συνεχόμενα για 8-10
λεπτά. Αποσύρετε από την φωτιά και αν θέλετε ρίχνετε 1-2 κουταλιές
ελαιόλαδο. Εναλλακτικά το ανακατεύετε με πουρέ φρούτων ή λαχανικών



Αντί ρυζάλευρου

Αγοράζετε ένα πακέτο βρώμη ή κριθάρι ή κεχρί (βιολογικά). Ετοιμάζετε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, όπως το ρυζάλευρο. Έτοιμο.



Η παραπάνω αναλογία βγάζει ένα μπολ κρέμα 200γρμ. Μειώνετε ή αυξάνετε
κατά προτίμηση. Σε γενικές γραμμές η αναλογία είναι 4 μέρη νερό,1 μέρος
σκόνη. Μπορείτε όταν το μωρό έχει μπει πλέον στο κρεατάκι να καταψύχετε
ζωμό (κουνέλι, κοτόπουλο, λαχανικά κτλ) και αντί για νερό να
χρησιμοποιείτε αυτόν.

Στην βρώμη αντικαθιστάτε όλο το νερό με γάλα. Στην κρεμούλα βρώμης μπορείτε να βάλετε και φρουτάκι.

Μπορείτε να φτιάξετε και μίγμα δημητριακών απλά ανακατεύοντας διάφορα είδη δημητριακών σε μπολ.

Δεδομένου ότι αλέθετε μεγάλες ποσότητες κάθε φορά, καλό είναι να τα διατηρείτε στο ψυγείο.



Φαγόπυρο

Το ξεπλένετε όπως το ρύζι και η αναλογία είναι 1 φλιτζάνι φαγόπυρο σε
2 ποτήρια νερό. Μόλις αρχίσει να βράζει χαμηλώνετε την ένταση της
φωτιάς και αφήνετε να πιει όλο το νεράκι. Το βάζετε στο μούλτι,
προσθέτετε γάλα (δοκιμάζοντας την υφή, αν μόλις αρχίσατε τις στερεές πιο
νερουλό) και το κάνετε κρεμούλα.



Γάλα αμυγδάλου

1 κούπα ωμά αμύγδαλα, 2 ή 3 κούπες νερό (ανάλογα με το πόσο πηκτό το προτιμάτε), 1 κούπα νερό (για να μουλιάσουν τα αμύγδαλα)



-Αφήνετε τα αμύγδαλα να μουλιάσουν σε μία κούπα νερό για 8 - 10 ώρες.

-Βάζετε στο blender τα αμύγδαλα και τις 2 - 3 κούπες νερό ανάλογα με το πόσο πηκτό θέλετε το γάλα.

-Χτυπήστε το για 1 - 2 λεπτά.

-Σουρώστε το με ένα μεγάλο σουρωτήρι.



και ένα σαιτ με συνταγές

http://wholesomebabyfood.momtastic.com/stage1_homemade_baby_food_recipes.htm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ωραίες συνταγές! Επίσης στη μικρή μου άρεσε πολύ και η μπανάνα με το αβοκάντο μαζί, τρελαινόταν!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις