Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
41 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 41 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Deb

Deb
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!!Έχω μία μπομπιρούλα την Δήμητρα-Αργυρή και είναι 15 μηνών!!!Έχουμε σοβαρό θέμα με τον ύπνο!!Ενώ θα πιεί το γάλα της περίπου 21:00 με 22:00 στις 23:00 το πολύ θα την πάρει ο ύπνος(ή στο καρότσι ή στο πάρκο).Αφού έχει κοιμηθεί θα την πάρω και θα την βάλω στην κούνια της!Σε κανένα δύωρο όμως θα ξυπνήσεις με γκρίνια και θα κάθεται όρθια στην κούνια της!!!Πηγαίνω και την ξαπλώνω κάτω,την σκεπάζω της βάζω την πιπίλα και κλείνει τα μάτια της!Μετά από κανένα μισάωρο πάλι τα ίδια!Αν την ξαπλώσω όμως σηκώνεται ξανά και έχει το μάτι γαρίδα!Αναγκάζομαι να την βάλω στο καρότσι(για να αποφύγω το κρεβάτι μας)και να της βάλω να δει παιδικά για να νανουριστεί!Κάποιες φορές ξυπνάει και ανά 2 ώρες ακριβώς,λες και έχει ρολόι!!!Βάζουμε κρέμα στα δόντια μήπως πονάει(έχει 6 δοντάκια)και βγαίνουν και τα άλλα...δοκιμάσαμε και το μπάνιο πριν τον ύπνο αλλά τίποτα!!!Ο γιατρός μας είπε να δοκιμάσουμε και το atarax για μερικές μέρες αλλά της το έδωσα μία μέρα και αφού είδα πως δεν έχει αποτέλεσμα δεν της το ξαναέδωσα!!!Έχω να κοιμηθώ πολύ καιρό και τα νεύρα μου αρχίζουν και κλονίζονται(βοηθάνε και γι αυτό και άλλοι παράγοντες)!!!Τι άλλο να κάνω πια;;;;;   Crying or Very sad Συγνώμη και για το μεγάλο πόστ!!!

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
To παιδί μήπως πεινάει και θέλει λίγο ακόμα γάλα για να ξανακοιμηθεί?

Η τηλεόραση που ανάβεις κατά τη γνώμη μου κακό θα σας κάνει παρά καλό. Το παιδί θα ξεσηκώνεται χειρότερα.
Διαβάστε κάτι μαζί με χαμηλό φωτισμό και δώσε της ένα γαλατάκι μήπως της λείπει αυτό.

Deb

Deb
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
margdimitra έγραψε:To παιδί μήπως πεινάει και θέλει λίγο ακόμα γάλα για να ξανακοιμηθεί?

Η τηλεόραση που ανάβεις κατά τη γνώμη μου κακό θα σας κάνει παρά καλό. Το παιδί θα ξεσηκώνεται χειρότερα.
Διαβάστε κάτι μαζί με χαμηλό φωτισμό και δώσε της ένα γαλατάκι μήπως της λείπει αυτό.



Margdimitra σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!Από 4 μηνών έχουμε κόψει το βραδινό γάλα..Ούτως ή άλλως το βράδυ της φτιάχνω 250ml γάλα και αφήνει πάντα και λίγο!!Της διαβάζω αλλά και πάλι σηκώνεται όρθια στην κούνια της!!!  Crying or Very sad 

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πάρε την στο κρεβάτι σου. Δεν τρέχει και τίποτα. Μπορεί το παιδάκι να νοιώθει ανασφάλεια. Που ξέρεις τι βλέπουν στον ύπνο τους?
Τα έχω ζήσει όλα αυτά που περιγράφεις και ξέρω.
Μέχρι τα 2,5 ο δικός μου ξύπναγε... πότε για γάλα... πότε έβλεπε όνειρα... πότε γιατί είχε χορτάσει ύπνο...
Υπομονή.

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΗΡΕΜΟ ΩΣΤΕ ΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΕΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΟΡΘΙΟΙ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ !

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κατα πρώτον θα άλλαζα παιδίατρο. Μου φαινεται τρελο να μου πει ο παιδιατρος να ''ναρκωσω'' το παιδι με αταραξ.  Shocked Shocked Shocked 
Θα σου ελεγα μολις της παρει ο ύπνοςνα της δώσει ενα μπουκαλι γάλα όσο ειναι κοιμισμένη..Η δικια μου που εχει και ιδια ηλικια ετσι κοιμαται. Αν δεν δωσω στις 12 γαλα θα εχω γκρινιες. Δοκιμασε το.

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ede έγραψε:Κατα πρώτον θα άλλαζα παιδίατρο. Μου φαινεται τρελο να μου πει ο παιδιατρος να ''ναρκωσω'' το παιδι με αταραξ.  Shocked Shocked Shocked 
Θα σου ελεγα μολις της παρει ο ύπνοςνα της δώσει ενα μπουκαλι γάλα όσο ειναι κοιμισμένη..Η δικια μου που εχει και ιδια ηλικια ετσι κοιμαται. Αν δεν δωσω στις 12 γαλα θα εχω γκρινιες. Δοκιμασε το.


Το αταράξ δεν το σχολίασα αλλά το σκέφτηκα αμέσως.

Και εγώ πάντως πιστεύω ότι γάλα θέλει το παιδί για να ξανακοιμηθεί. Μόλις ξυπνήσει όμως όχι κοιμισμένη.

newmum

newmum
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καταρχας κανεις λαθος που το κοιμιζεις στο παρκο ή στο καροτσι. Το παιδι πρεπει να κοιμαται στο κρεβατι του, επισης λαθος που της βαζεις τηλεοραση, και επισης συμφωνω με τα κοριτσια οτι θα αλλαζα παιδιατρο! Καθε βραδυ να της εχεις μια ρουτινα, μπανιο, γαλα, παραμυθι και νανι στη κουνια του...θελει υπομονη αλλα αν δεν κανεις πισω θα εχεις σιγουρα αποτελεσμα, και αν το βραδυ ξυπναει θα τη χαιδευεις και δεν θα τη σηκωνεις απο το κρεβατι, θα της λες εδω ειναι η μαμα κοιμησου,θα τη φιλας και θα την αφηνεις να κοιμηθει. Στα λεω ολα αυτα γιατι τα εχω περασει κι εγω! Και ξετω τι παει να πει να ξυπναω το πρωι και να τρεμουν τα χερια μου απο την αυπνια

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κ εγω θα σου ελεγα οτι ισως να πειναει.
η τηλεοραση κ το φως της υπερενταση νομιζω θα της προκαλουν.για το αταραξ καλα εκανες κ δεν το συνεχεισες.
ειπες οτι υπαρχουν κ αλλοι παραγωντες που δεν σε αφηνουν να κοιμηθεις!!μια υποθεση θα κανω!!μηπως αυτοι οι παραγωντες εχουν επιρρεασει κ το μωρο κ δεν μπορει να χαλαρωσει κ να κοιμηθει;;

Dori


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λοιπον επειδη ειμαι κι εγω ομοιοπαθουσα θα σου πω τι μου ειχε προτείνει η Παιδιατρος μου:στο τελευταίο του γαλα του έβαζα μια σκόνη της νουνου αν δεν κανω λάθος που λέγεται"κοιμάμαι μεγαλώνω".ειναι μια σκόνη που την ανακατευεις στο γαλα και το κάνει πιο χορταστικό ώστε να μην σηκώνεται ενδιάμεσα το παιδι και πεινάει.βεβαια δεν ειδα τρομερά αποτελέσματα γιατι εμενα ο μικρός γενικως μεχρι και τωρα που κοντεύει τα 4 εχει πολυ αστατο ύπνο.δεν χάνεις κατι να το δοκιμασεις παντως.

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koritsia ti einai to atarax?

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Aντιαλλεργικό που τα κοιμίζει.

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dld gia na katalavw...to dinoun akoma ki otan den exoun allergia mono kai mono gia na koimountai as poume?

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Dori έγραψε:Λοιπον επειδη ειμαι κι εγω ομοιοπαθουσα θα σου πω τι μου ειχε προτείνει η Παιδιατρος μου:στο τελευταίο του γαλα του έβαζα μια σκόνη της νουνου αν δεν κανω λάθος που λέγεται"κοιμάμαι μεγαλώνω".ειναι μια σκόνη που την ανακατευεις στο γαλα και το κάνει πιο χορταστικό ώστε να μην σηκώνεται ενδιάμεσα το παιδι και πεινάει.βεβαια δεν ειδα τρομερά αποτελέσματα γιατι εμενα ο μικρός γενικως μεχρι και τωρα που κοντεύει τα 4 εχει πολυ αστατο ύπνο.δεν χάνεις κατι να το δοκιμασεις παντως.
Η παραπανω δόση στο γάλα έιτε με κρέμα σε σκόνη, είτε με μεγαλύτερη ποσότητα γάλατος απο την προτεινόμενη είτε οτιδήποτε που ξεφεύγει απο την ''συνταγη'' για το γαλα μπορεί να επηρεάσει τα νεφρά οταν γίνεται επαναλαμβανόμενη χρήση.

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Deb έγραψε:Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!!Έχω μία μπομπιρούλα την Δήμητρα-Αργυρή και είναι 15 μηνών!!!Έχουμε σοβαρό θέμα με τον ύπνο!!Ενώ θα πιεί το γάλα της περίπου 21:00 με 22:00 στις 23:00 το πολύ θα την πάρει ο ύπνος(ή στο καρότσι ή στο πάρκο).Αφού έχει κοιμηθεί θα την πάρω και θα την βάλω στην κούνια της!Σε κανένα δύωρο όμως θα ξυπνήσεις με γκρίνια και θα κάθεται όρθια στην κούνια της!!!Πηγαίνω και την ξαπλώνω κάτω,την σκεπάζω της βάζω την πιπίλα και κλείνει τα μάτια της!Μετά από κανένα μισάωρο πάλι τα ίδια!Αν την ξαπλώσω όμως σηκώνεται ξανά και έχει το μάτι γαρίδα!Αναγκάζομαι να την βάλω στο καρότσι(για να αποφύγω το κρεβάτι μας)και να της βάλω να δει παιδικά για να νανουριστεί!Κάποιες φορές ξυπνάει και ανά 2 ώρες ακριβώς,λες και έχει ρολόι!!!Βάζουμε κρέμα στα δόντια μήπως πονάει(έχει 6 δοντάκια)και βγαίνουν και τα άλλα...δοκιμάσαμε και το μπάνιο πριν τον ύπνο αλλά τίποτα!!!Ο γιατρός μας είπε να δοκιμάσουμε και το atarax για μερικές μέρες αλλά της το έδωσα μία μέρα και αφού είδα πως δεν έχει αποτέλεσμα δεν της το ξαναέδωσα!!!Έχω να κοιμηθώ πολύ καιρό και τα νεύρα μου αρχίζουν και κλονίζονται(βοηθάνε και γι αυτό και άλλοι παράγοντες)!!!Τι άλλο να κάνω πια;;;;;   Crying or Very sad Συγνώμη και για το μεγάλο πόστ!!!
 Και πως την φωνάζετε...Δημαρ???  Δεν κοιμάμαι τώρα πια τα βράδια!!!!! :( 328109  Δεν κοιμάμαι τώρα πια τα βράδια!!!!! :( 328109 πλακα κανω, να ευθυμήσουμε λιγο!!Και εγω δυο ονοματα της εχω! Ασε και εμενα 5 μηνών στο καροτσι κοιμάται και να το πηγαινω περα δωθε με κινδυνο να πάθω εξάρθρωση! Μηπως να δοκίμαζες να της αλλάξεις στρωμα, να την κοιμιζεις με κανα παραμυθι ή με νανουρισμα. να της παρεις κανενα "νανι" κουκλιτσα ή κουβερτουλα. Εμας το "νανι" μας ειναι μια φλις μαλακη κουβερτα που στον υπνο την αγκαλιαζει και την τριβει στο στομα της και στα ματια της.  καλο κουραγιο παραταυτα!

n@n@

n@n@
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ θα σου πω τι έκανα εγώ και κοιμήθηκα επιτέλους μια και δεν είχα επιλογή γιατί δουλεύω κι όλας και είχα φτάσει στα όρια μου από την αυπνία.Απλά τον πήρα στο κρεβάτι μου και μόλις τον ακουμπάω του λέω νάνι και κοιμάται.Δε το κάνω κάθε βράδυ αλλά μόνο αν δω ότι δεν έχει σκοπό να κοιμηθεί αλλιώς.Μέχρι να τον πάρω στο κρεβάτι προσπαθώ με τους παρακάτω τρόπους που καμιά φορά πιάνουν
-του δίνω γάλα
-τον κουνάω λίγο στη πλατούλα
-του δίνω πιπίλα

rinamar

rinamar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Deb έγραψε:Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!!Έχω μία μπομπιρούλα την Δήμητρα-Αργυρή και είναι 15 μηνών!!!Έχουμε σοβαρό θέμα με τον ύπνο!!Ενώ θα πιεί το γάλα της περίπου 21:00 με 22:00 στις 23:00 το πολύ θα την πάρει ο ύπνος(ή στο καρότσι ή στο πάρκο).Αφού έχει κοιμηθεί θα την πάρω και θα την βάλω στην κούνια της!Σε κανένα δύωρο όμως θα ξυπνήσεις με γκρίνια και θα κάθεται όρθια στην κούνια της!!!Πηγαίνω και την ξαπλώνω κάτω,την σκεπάζω της βάζω την πιπίλα και κλείνει τα μάτια της!Μετά από κανένα μισάωρο πάλι τα ίδια!Αν την ξαπλώσω όμως σηκώνεται ξανά και έχει το μάτι γαρίδα!Αναγκάζομαι να την βάλω στο καρότσι(για να αποφύγω το κρεβάτι μας)και να της βάλω να δει παιδικά για να νανουριστεί!Κάποιες φορές ξυπνάει και ανά 2 ώρες ακριβώς,λες και έχει ρολόι!!!Βάζουμε κρέμα στα δόντια μήπως πονάει(έχει 6 δοντάκια)και βγαίνουν και τα άλλα...δοκιμάσαμε και το μπάνιο πριν τον ύπνο αλλά τίποτα!!!Ο γιατρός μας είπε να δοκιμάσουμε και το atarax για μερικές μέρες αλλά της το έδωσα μία μέρα και αφού είδα πως δεν έχει αποτέλεσμα δεν της το ξαναέδωσα!!!Έχω να κοιμηθώ πολύ καιρό και τα νεύρα μου αρχίζουν και κλονίζονται(βοηθάνε και γι αυτό και άλλοι παράγοντες)!!!Τι άλλο να κάνω πια;;;;;   Crying or Very sad Συγνώμη και για το μεγάλο πόστ!!!

Εχω πάρα πολύ καιρό να γράψω στο φόρουμ και έτυχε να πετύχω το πόστ σου!! Απ'ότι βλέπεις έχω δίδυμα και δεν φαντάζεσαι τι πέρασα τους πρώτους μήνες... κοιμόμουν κανα 20λεπτο το 48ωρο... ναι ναι καλά διάβασες!!!! Την πάλευα μόνη μου την κατάσταση και βοήθεια δεν είχα ΚΑΘΟΛΟΥ απ'τον σύζυγο στις λευκές μου νύχτες. Οπότε τα μωρά έπρεπε να κοιμηθούν ειδ'άλλως θα με μαζεύαν ή από τα πατώματα ή θα ήμουν στο Σινούρη μ'αυτή την υπέροχη άσπρη μπλουζίτσα αν ξέρεις?...
Αφού λοιπόν πέρασα ΤΑ πάνδεινα και είδα τον χάρο με τα μάτια μου τις κατάφερα και κοιμούνται. Αλλά Χωρίς να κάνω τον καραγκιόζι με κουνήματα, τερτίπια κλπ κλπ. Τις βάζω στα κρεβάτια τους με ανοιχτό το φως και ξύπνιες, μετά απο μπανάκι, γάλα και τέλος παραμύθι ή τραγουδάκι, πάω στην πόρτα τους λέω καληνύχτα, σβήνω το φώς, κλείνω την πόρτα και ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ μικρά μου, τα λέμε αύριο το πρωί!! Και όλα αυτά αφού διάβασα αυτό το βιβλίο http://www.greekbooks.gr/books/psihologia/kimisu-pedi-mu.product (που πιστεύω ότι οι περισσότερες μανούλες το ξέρουν).
Όσο για το atarax να του πεις να το δώσει στο δικό του παιδί αν δε κοιμάται!!!! Θεός φιλάξει!!!! Αυτό είναι εγκληματικό!!!!

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
rinamar έγραψε:πάω στην πόρτα τους λέω καληνύχτα, σβήνω το φώς, κλείνω την πόρτα και ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ μικρά μου, τα λέμε αύριο το πρωί!!

Ξανασκέψου το θέμα κλεισίματος της πόρτας. Εξίσου εγκληματικό με το αταράξ.
Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί στον ύπνο να πάθει το παιδί επιληπτική κρίση και δεν θα το ξαναδείς μετά ξανά ζωντανό?
Συγνώμη για το απότομο του μηνύματος αλλά υπάρχουν περιπτώσεις τέτοιες που περιγράφω.
Ανοιχτή η πόρτα λοιπόν...

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαργαριτα γιατι το λες αυτο και αυτο συμβαινει οταν κοιμουντε τα παιδια με κλειστη πορτα?αναρωτιεμαι γιατι ημουν παιδι που με ενοχλουσε παρα πολυ να κοιμαμαι με ανοιχτη πορτα σε σημειο να μην μπορω να κλεισω τα ματια μου με τιποτα.ενοιωυθα οτι δεν ειχα την ησυχια μου και οτι εν ηταν η ωρα του υπνου.σταματησα να κοιμαμαι με κλειστη πορτα τωρα που γεννησα τον μπεμπη και δεν κομαμαι στο δωματιο με τα κοριτσια οποτε αναγκαστικα εχω ανοιχτη την πορτα μου γα να ελεγχω οταν σηκωνοντε για νερο-τουαλετα.

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ντεμάκι όταν είναι κλειστή η πόρτα πως θα τσεκάρεις αν το παιδάκι είναι καλά?
Αν πάθει σπασμούς κάνει κάποιο θόρυβο και το ακούς και το προλαβαίνεις.
Αν είναι κλειστή η πόρτα και δεν το ακούσεις τι κάνεις?

Και ας πω ένα απλό παράδειγμα.
Τρώει πολύ ένα μικρό, ξερνά και παθαίνει αναρρόφηση. Αν δεν το ακούσεις τι κάνεις?Το κλαις μετά το παιδί?

Κάπως ακούς με ανοιχτή την πόρτα. Με κλειστή πόρτα αυτοί οι μικροί ήχοι δεν ακούγονται.

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε αυτες τις φοβιες εχεις δικιο αλλα γιαυτο υπαρχουν και οι ενδοεπικονωνιες οπου εγω τις εμπιστευομαι πολυ περισσοτερο ενω απλα με ανοιχτη πορτα μπορει και να μην ακουσω τιποτα.εδω δεν ακουω τον μπεμπη που ξερνει αθορυβα και εχω την κουνια κολλημενη στο κρεβατι μου!!

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και εγω πιστευω οτι ειναι πολυ μικρο για κλειστη πορτα. Αλλο να είναι 5-6 ετων και αλλο πραγμα να ειναι 15 μηνών. Ειδατε εχτες που πηρε φωτια η κουνια του μωρου? Το ελεγαν στις ειδησεις. και δεν εχουν βρει την αιτια. Τέλος πάντων και εγω νομίζω οτι το να κλεισεις την πορτα σε ενα μωρο 15 μηνων που εχει και την ανασφαλεια του ειναι το ιδιο με το να βαλεις ωτοασπιδες οταν εχεις βρεφάκι. Αλλα και το ψυχολογικο κομματι του παιδιου βρε κορίτσια. Κλαίει το μωρακι γοερα ,παω μέσα και του λέω ''υπνο τωρα'' και γκαπ κλεισιμο η πορτα? shock: Shocked Shocked Shocked Shocked Μιλαμε για 15 μηνων έτσι? :

rinamar

rinamar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
margdimitra έγραψε:
rinamar έγραψε:πάω στην πόρτα τους λέω καληνύχτα, σβήνω το φώς, κλείνω την πόρτα και ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ μικρά μου, τα λέμε αύριο το πρωί!!

Ξανασκέψου το θέμα κλεισίματος της πόρτας. Εξίσου εγκληματικό με το αταράξ.
Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί στον ύπνο να πάθει το παιδί επιληπτική κρίση και δεν θα το ξαναδείς μετά ξανά ζωντανό?
Συγνώμη για το απότομο του μηνύματος αλλά υπάρχουν περιπτώσεις τέτοιες που περιγράφω.
Ανοιχτή η πόρτα λοιπόν...

Βρε margdimitra μου είναι δυνατόν να έκλεινα την πόρτα και να μην είχα "τ'αυτιά" μου μέσα??? Shocked 
Επίσης άντε και παθαίνει επιληπτική κρίση. (φτου φτου Παναγιά μου μακριά απο μας) Είσαι σίγουρη ή μάλλον ξέρεις ότι υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις για να επαναφέρεις κάποιον που παθαίνει κρίση? ..δεν νομίζω... Το μόνο που κάνεις είναι να προσέξεις να μη χτυπήσει πουθενά στο κεφάλι και καταπιεί τη γλώσσα του (γιατί ΜΟΝΟ τότε υπάρχει αυτός ο κίνδυνος) ή πνιγεί απ'τα σάλια του (και του γυρνάς το κεφάλι στο πλάι) Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις να επανέλθει. Είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες να συμβεί το μοιραίο απ'την πτώση στο πάτωμα παρά πα'την ίδια την επιληψία. Απ ότι βλέπεις είμαι ενημερωμένη γιατί είχα φίλο επιληπτικό... Επίσης θεωρώ πολύ εξτρίμ να πάθουν επιληψία τα μωρά στον ύπνο τους και να πεθάνουν (!!!!!!) επειδή τους έκλεισα την πόρτα πράγμα που έχουν συνηθίσει... πιο πολύ φοβόμουν την παλινδρόμηση που είχε η μία παρά αυτό αλλά και πάλι έκλεινα την πόρτα αλλά είχα την κάμερα.. επίσης το σπίτι είναι και πολύ μικρό και τις ακούω όπου και να είμαι. Μόνο πριν πέσουμε για ύπνο την ανοίγω λίιιιγο εννοείται για να τις ακούω και αφήνω την δικιά μας ανοιχτή που και πάλι τις ακούω μέχρι και όταν αλλάζουν πλευρό.
Μη νομίζεις είχα διάφορες φοβίες κι εγώ.. όπως το Σ.Α.Θ.Β. αλλά και πάλι δεν μπορείς να κοιμάσαι και πάνω απ'την κούνια του παιδιού... παίρνεις τις προφυλάξεις σου και κάποια στιγμή κουλάρεις!

ede μου εννοείται ότι ΔΕ θα κλήσεις τη πόρτα όταν το μωρό κλαίει γοερά! Δεν είπαμε οτι βασανίζουμε τα μωρά μας!!!! Και πιστεύω (καθαρά ταπεινή μου άποψη και συμπέρασμα δικό μου) ότι μεγαλύτερη ανασφάλεια νιώθει το παιδί που όταν ξυπνήσει στον ύπνο του φοβάται και θέλει πάλι τη μαμά για να κοιμηθεί ή έρχεται στο κρεβάτι (πράγμα που κάνουν τα περισσότερα μωρά) και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση νοιώθει όταν θα ξυπνήσει κατα την διάρκεια του ύπνου του, και πολύ φυσιολογικά θα γυρίσει πλευρό για να ξανακοιμηθεί μόνο του χωρίς τη βοήθεια της μαμάς.    

Κορίτσια συγνώμη αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι το αταράξ είναι ανατριχιαστικότερο απ'το να κλήσεις την πόρτα ή να μάθεις το παιδί να κοιμάται μόνο του. Και τι να σας πω... οι μικρές μου μάθανε και ναι όταν κλείνω την πόρτα πέφτουν για ύπνο και δεν κλαίνε! Άσε που όταν είμαι στο δωμάτιο γιατί πχ μπορεί να φτιάχνω τα ρούχα τους ή να βάζω τα σιδερωμένα στη θέση τους περιμένουν να φύγω για να πέσουνε για ύπνο!!!   

Ούτως η άλλως κι εγώ με κλειστή πόρτα κοιμόμουν απο μικρή όπως λέει και το demaki88..

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κρίση επιληψίας από κρίση διαφέρει. Υπάρχουν πολλά είδη επιληψίας και διάφορα σύνδρομα που μπορούν να εκδηλωθούν έτσι ξαφνικά. Έχω ζήσει περιστατικό από πολύ κοντά και ξέρω τι λέω. Αν ήταν κλειστή η πόρτα του δωματίου τώρα το παιδάκι δε θα ήταν στη ζωή.
Αν θέλετε πάντως κλείνετε εσείς την πόρτα. Εγώ πόρτα δεν κλείνω και το θεωρώ πολύ επικίνδυνο.

rinamar

rinamar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
το ξέρω πολύ καλά αυτό που λές γιατί όπως σου είπα και πιο πάνω το έχω ψάξει αρκετά το θέμα γιατί έτυχε να ζήσω με επιληπτικό. Τεσπα δε θα σταθώ άλλο εδώ η κάθε μανούλα μεγαλώνει με τον καλύτερο τρόπο το παιδάκι της και όλες θέλουμε εννοείται το καλύτερό τους.
Αλλά άκου τι μας συνέβει εμάς... που και ανοιχτή να ήταν η πόρτα και η ενδοεπικοινωνία να ήταν ανοιχτή πάλι δε θα άκουγα τπτ! Μία απ'τις λευκές μου νύχτες που οι μικρές ήταν πολύ μωρά, είχα αυτή που ΔΕΝ έχει παλληνδρόμιση αγκαλιά και αφού την είχα ταϊσει αλλάξει και τα σχετικά πάω να τη βάλω στην κούνια της όπου επειδή ήταν πολύ μικρές τις είχα μαζί. Μόλις έσκυψα να "μπω" μέσα στην κούνια βλέπω το εξής: το άλλο μωρό που κοιμόταν να βγάζει ένα πίδακα εμετού και καπάκι να τον ξαναρουφά με την ανάσα του. Πραγματικά δεν ακούστηκε τπτ και έτυχε να είμαι εκεί να το δω όπου και την σήκωσα όρθια ακαριαία...... Αν ήμουν πχ στο σαλόνι (και τότε είχα πάντα την πόρτα ανοιχτή γιατί δεν κοιμόμουνα καθόλου τις νύχτες και πηγαινοερχόμουνα απο δωμάτιο σε δωμάτιο) με το άλλο μωρό δεν θα την άκουγα.....!
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν πααααρα μα πάαααρα πολύ κίνδυνοι... ένα ξέρω που το έλεγε η γιαγιά μου: "τα παιδιά έχουν άγγελο που τα προστατεύει. Βάρδα μη πάει για κατούρημα όμως......."

Τι να πω.. εγω αυτό που φοβάμαι και τρέμω είναι τα καθαριστικά και οι μπρίζες.. έχουν και μεγάααααλο έρωτα οι δικές μου μ'αυτά και έχω πάρει τρελά μέτρα αλλά και πάλι με τρομάζει πολύ........

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις