Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
645 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 645 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

dany7


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΖΩΗ13 έγραψε:καλημερα κοριτσια.με το καλο τα γεννητουρια και οι βαπτισεις>

λοιπον εγω ειχα παρει πριν απο 1 1/2 μηνα περιπου.αλλα μου ειχε πει ο παππουλης οτι δεν υπαρχει προβλημα υπαρχουν και ημερομηνιες και ωρες.οπως εμαθα απο το φωτογραφο μετα γινονται 3-4 βαπτισεις την ιδια ωρα σε διφορετικα παρεκκλησια.
απο χαρτια θελει ληξ.πραξη πρωτοτυπη,ταυτοτητες γονεων,ταυτοτητες νονων που να αναγραφετε το θρησκευμα,αλλιως θα πρεπει οι νονοι να προσκομισουν ενα δημοσιο εγγραφο π.χ. απολυτηριο η' εγγραφο απο ιερεα οτι ειναι χρ.ορθ. με αυτα θα πρεπει να ειστε στην εκκλησια μιση ωρα πριν για να φτιαχτουν τα χαρτια.

εγω εχω κλεισει δωματια, φωτογραφο,εχω βρει στο internet ενα ζαχαροπλαστειο που εχω μιλησει μαζι τους για το αν προλαβαινουν τη τουρτα και το εχω αφησει ανοιχτο επειδη θα παμε μια μερα πριν ,να δοκιμασουμε πρωτα τις γευσεις τους.και για φαγητο μετα επειδη δε ξερω κατι και τα γουστα του καθενα στο φαι ειναι διαφορετικα ,ειπαμε να παμε να δοκιμασουμε πρωτα και αν βρουμε για την επομενη μερα οκ αλλιως κατι θα βρουμε σε ολοκληρο νησι,που θα παει.αλλωστε θα ειμαστε μονο οικογενεια γυρω στα 15 ατομα.

τωρα εχω μιλησει και θελω να κλεισω για μαλλια και μακιγιαζ.

φιλια σε ολες.
Ζωή μπορείς να μου γράψεις εδώ ή να μου στείλεις σε προσωπικό μήνυμα τον φωτογράφο και τη κομμώτρια, αν εμεινες ευχαριστημένη βέβαια..

ntina82

ntina82
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
madmommy έγραψε:ειναι παλιο ξενοδοχειο το συγκεκριμενο ..στην χωρα εχει στουντιο μια χαρα να βρεις ,,για χωρα δεν θυμαμαι ονομασιες αλλα αν ψαξεις θα βρεις καλυτερο και πιο οικονομικο απο το αεολος..εγω μενω οταν παω κιονια  και γιαυτο δεν θυμαμαι για χωρα


τι σου ειναι το ιντερνετ....

το δειχνει πολυ ουαου...καλα δεν θελω να παω για καλοπεραση για την Μεγαλοχαρη θα πάω γιατι το εταξα το μωρο να παμε να προσκυνησουμε την εικονα Της απλα επειδη θα με με το μωρο να παω καπου καλα

madmommy

madmommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
το φωτοσοπ παει συννεφο..

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερααααα..εμεις κλεισαμε για 27/9..3ευρω μου ειπαν οτι θα πληρωσουμε, κ ο νονος οτι θελει
για δωμτιο που λετε εμεις θα παμε με γκρουπ οποτε ειναι στανταρ τα ξενοδοχεια

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γεια σας κορίτσια!εγώ το άνοιξα το θεματάκι, πολύ ενδιαφεροντα αυτά που γράφετε.Εγώ επως είπα εχω πολυυυυυυ καιρό μπροστά μου ακόμα αλλά έχω κ την απόσταση!

Εσείς που βαφτισατε η θα βαφτισετε να μας λέτε εμπειρίες!
Ο άντρας μού κοίταξε κ κοιτάει συνεχώς για ξενοδοχεία κ δωμάτια, βρήκε κάτι σπίτια που του άρεσαν, με πολλά δωμάτια,για καμία 10αρια άτομα, γύρω στα 800 την εβδομάδα, γιατί λόγω απόστασης εμείς μια βδομάδα θα τη φάμε!!οπότε κ μπορεί να μας βολέψει. τουλάχιστον για να είμαστε οι πιο κοντινοί μαζι, γονείς κ κουμπάροι βασικά. οι υπόλοιποι βλέπουμε η μάλλον ας δούνε μόνοι τούς, γιατί Ελλάδα είναι οπότε κ μπορούν να κατέβουν για μια δύο μέρες.

Με το καλό όλα τα μωράκια να πάρουν την ευλογία!κ όσα είναι νεοφωτιστα να ζήσουν κ να ναι γερά!!

Stevi_tasos

Stevi_tasos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
AngelMommy έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ καλημερα!

Υπάρχουν μανούλες που βάφτισαν τα παιδακια τους στη Μεγαλόχαρη της Τήνου?
Το χω τάξει κ εγω το μωράκι μου να το βαπτισω εκεί!
Μένω στο εξωτερικό κ η οργάνωση απαιτεί πολυ περισσότερο χρόνο από Ότι αν εμενα Ελλάδα!

Αν υπάρχει κάποια που να εχει αυτη την εμπειρία σα μανούλα,σα καλεσμένη η κ σαν νονά,ας μου πει τι ξέρει!
Πιστεύω από διαδικαστικα να είναι το ιδιο παντού,δηλαδή χαρτιά κλπ.από οσο ξέρω δεν επιτρέπεται κ ο πολύς στολισμός
Εγω ψάχνομαι αρχικά για ξενοδοχεία,εστιατόρια,ταβέρνες κ τα συναφή.


Έχεις σκεφτεί ότι θα ταλαιπωρήσεις κόσμο αν κάνεις τη βάπτιση στη Τήνο ;Αν είναι να πληρώσεις τα έξοδα όλων που θα σας τιμήσουν ,εντάξει το καταλαβαίνω αλλά αν είναι να πάρουν οι άνθρωποι δώρο και να ξοδέψουν μεταφορικά και ξενοδοχείο δεν το καταλαβαίνω αν δεν τα καλύψεις εσύ.
Συγνώμη που στο λέω τόσο κυνικά αλλά γιατί να είμαι συγγενής σου, να ξοδέψω 200 ευρώ για να έρθω δύο μέρες για να βαπτίσεις το μωράκι στη Μεγαλόχαρη και μετά να μας κάνεις και το τραπέζι εκεί;Δεν κολλάει βρε παιδί μου εκτός και αν θέλεις να το κάνεις σε κλειστό κύκλο και να πάτε δέκα άνθρωποι,εσείς, οι δικοί σας και οι κουμπάροι.Γιατί να μπει σε ταλαιπωρία τόσος κόσμος και εσείς μαζί ; Κάνε τη Βάπτιση κοντά στο σπίτι σου και μετά πηγαίνετε μόνοι σας στη Τήνο για να να διαβαστεί το μωρό.Το περασμένο Σαββατοκύριακο ήμουν στην Άνδρο ,μου στοίχισε 180 ευρώ συνολικά για να πάω να δω μια φίλη που απλά είχε παντρευτεί με πολιτικό γάμο τον Ιανουάριο και εκει δεν έκανε τον θρησκευτικό αλλά απλά ένα happening με μια δεξίωση στην οποία είχαν έρθει οι μισοί από Αθήνα και καμία σχέση με Άνδρο δεν είχαν ούτε αυτή ούτε ο άντρας της . Σκέψου το.

Stevi_tasos

Stevi_tasos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
σου στέλνω pm

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΠΟιο είναι το μυστικό καλέ που θα το πείτε και με πμ?
Να μη μάθουμε και μεις κάποια σημαντική πληροφορία αν θέλουμε να βαφτίσουμε στην Τήνο?  Rolling Eyes 

κοκκινοσκουφιτσα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμένα όταν βάφτισε η αδελφή μου στην Τήνο πριν 10 χρόνια που είχαμε πάει για Σ/Κ, είχε καλέσει 15 συγγενείς & τα είχε πληρώσει όλα...ξενοδοχεία, φαγητά ,καράβια κλπ.

Stevi_tasos

Stevi_tasos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοκκινοσκουφιτσα έγραψε:Εμένα όταν βάφτισε η αδελφή μου στην Τήνο πριν 10 χρόνια που είχαμε πάει για Σ/Κ, είχε καλέσει 15 συγγενείς & τα είχε πληρώσει όλα...ξενοδοχεία, φαγητά ,καράβια κλπ.

Δηλαδή κοκκινοσκουφίτσα θέλεις να πεις ότι είσαι 10 ετών,12 ;
Καλά κάνατε και πήγατε μόνο 15 άτομα και τα πληρώσατε όλα εσείς,η Παναγία, η Μεγαλόχαρη είναι μια και δεν είναι 200 ξεχωριστές Παναγίες.Όπου και να κάνετε τη βάπτιση το ίδιο είναι παντού αρκεί να πιστεύετε σε αυτό που κάνετε και την Θεία χάρη τη λαμβάνετε έτσι και αλλιώς είτε η βάπτιση ή ο γάμος γίνει σε μικρό εκκλησάκι είτε σε Μητρόπολη είτε στο χωριό είτε στη πόλη , είτε στη Τήνο είτε παντού.Μπράβο στους γονείς σου που αποφάσισαν να τα πληρώσουν όλα βέβαια πριν δέκα χρόνια αλλιώς ήταν και η οικονομική κατάσταση.

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Stevi_tasos έγραψε:σου στέλνω pm



κοπελια τρολαρεις.

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
matinaki1990 έγραψε:
Stevi_tasos έγραψε:σου στέλνω pm



κοπελια τρολαρεις.

Μεγάλη επιτυχία το πμ...

Stevi_tasos

Stevi_tasos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
matinaki1990 έγραψε:
Stevi_tasos έγραψε:σου στέλνω pm



κοπελια τρολαρεις.


να σου πω κοριτσάκι μου, το τρολάρισμα είναι επειδή λέω την άποψη μου και την ταλαιπωρία που υφίσταται ο κόσμος που καλείται να πάει στη Τήνο, στη Σίφνο, εγώ το περασμένο ΣΚ στην Άνδρο επειδή ο καθένας και η καθεμιά έχει του ...της το χαβά να κάνει βαπτίσεις και τραπεζώματα και γαμοβαπτίσεις και γάμους και δεξιώσεις στου διαόλου τη μάνα και όλες εμείς να μπαίνουμε σε έξοδα; Με ρώτησες εμένα πως πήγα , ποιούς αγγάρεψα για να πάω στην Άνδρο και να χαλάσω 180 ευρώ για δύο μέρες ;
Δηλαδή τι χρωστάει η άλλη να πάει κάπου επειδή η μια έχει τάξει το μωρό της στη Τήνο , η άλλη στη Σουμελά, η άλλη στη Μυρτιδιώτισσα και πάει λέγοντας.
Αυτό ειναι τρολάρισμα ή αναφέρεσαι σε μηνύματα προσωπικά που δεν θα λέω και στη κάθε μια με ποια μιλάω,εντάξει ; Να φροντίσεις να μάθεις τι ειναι τρολάρισμα.

Stevi_tasos

Stevi_tasos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
margdimitra έγραψε:
matinaki1990 έγραψε:
Stevi_tasos έγραψε:σου στέλνω pm



κοπελια τρολαρεις.

Μεγάλη επιτυχία το πμ...



σε ρώτησα κάτι και αν ξέρεις μου απαντάς .

Stevi_tasos

Stevi_tasos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κλεινω γιατό προσγειώθηκε η Qatar και εχω λίγη δουλίτσα.

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Stevi_tasos έγραψε:
margdimitra έγραψε:
matinaki1990 έγραψε:
Stevi_tasos έγραψε:σου στέλνω pm



κοπελια τρολαρεις.

Μεγάλη επιτυχία το πμ...



σε ρώτησα κάτι και αν ξέρεις μου απαντάς .

Δεν το έχεις καταλάβει ακόμα ότι δεν απαντάω? απορώ...

Stevi_tasos

Stevi_tasos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
margdimitra έγραψε:
Stevi_tasos έγραψε:
margdimitra έγραψε:
matinaki1990 έγραψε:
Stevi_tasos έγραψε:σου στέλνω pm



κοπελια τρολαρεις.

Μεγάλη επιτυχία το πμ...



σε ρώτησα κάτι και αν ξέρεις μου απαντάς .

Δεν το έχεις καταλάβει ακόμα ότι δεν απαντάω? απορώ...

εσύ μπορεί να απορείς αλλά δεν κατάλαβα ότι δεν θέλεις να απαντάς,τώρα που το κατάλαβα δεν θα σου απευθύνω το λόγο γιατί μάλλον δεν επικοινωνούμε συγνώμη για την ενόχληση και να μιλάς με μεγαλύτερο σεβασμό γιατί και μεγαλύτερη σου είμαι και δεν σου μίλησα ούτε απότομα ούτε άσχημα. Όλο υπονοούμενα εδώ μέσα και η σάχλα κάγκελο. Σε ρώτησα κάτι δεν ήξερα ότι είναι τόσο επιλήψιμο να κάνω μια ερώτηση,θα απευθυνθώ σε άλλη,συγνώμη και πάλι για τον πολύτιμο σου χρόνο που ξόδεψες.

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γεια σας κορίτσια!
Τι να πω...αν είναι μια απλή ερώτηση να φέρει τέτοια αναστάτωση σε κάποιες θα το σκεφτόμουν δύο φορές πριν ανοίξω το θέμα!!!

Με τη stevi_tasos τα είπαμε κ Π.Μ. κ δεν ήταν κανένα μυστικό!
Μόλις όμως διάβασα τις δημοσιεύσεις κ τώρα καταλάβα το λόγο του Π.Μ.

Ξέρω ότι μερικές το βλέπετε αλλιώς...Αλλά για πείτε μού..νοιώθετε υποχρεωμένες να πάτε ΟΠΟΥ ΜΑ ΌΠΟΥ σας καλέσουν.. ?
Προτιμώ να καλέσω κάποιον κ να μην έρθει απο το να μην τον καλέσω καθόλου. Στη προκείμενη περίπτωση ο σκοπός είναι για μένα πολύ ιερός για να τον αφήσω.Ακόμα κ μόνη μου να έπρεπε να το βάφτισω το μωράκι μου θα το έκανα ακόμα κ στην Αυστραλία να εμένα!

Έχει τύχει πρώτος ξάδερφος να μη με καλέσει καν ούτε καν να κάνει κινήση να ρωτήσει αν θα είμαι εκεί την εποχή που θα βαφτιζε,δε μας υπολόγισε καν δηλαδή μόνο κ μόνο γιατί είμαστε έξω!είναι αυτό πιο ωραιο δηλαδή?
Κ άλλος πάλι που ξέρει ότι φέτος λόγω εγκυμοσύνης δε θα μπορέσω,κ με κάλεσε.Τι θα εκτιμούσατε σε αυτή τη περίπτωση?? Το πότε κ αν του κάνω δώρο είναι άλλο θέμα,Π.Χ. Εγώ ξανά θα βρίσκομαι Ελλάδα του χρόνου.
Πρέπει πάντα να κάνουμε αυτό που θα κάνουν οι άλλοι?

Επίσης δε θα ανεχομουν να μου ζητούσε κάποιος να του κάνω τα εισιτήρια σαν αντάλλαγμα!
Σε καλώ κ αν μπορείς,ευκαιρεις, δινασαι κ πάνω ΑΠΟ ΌΛΑ ΘΕΛΕΙΣ έρχεσαι.αν πάλι όχι,δε παρεξηγω κανέναν ούτε κ κρατάω κακιά,επίσης όμως περιμένω (για να μη πω απαιτώ!) Κ οι άλλοι να καταλάβουν τις προθέσεις κ τους λόγους μου κ να κατανοήσουν.πράγμα που πιστεύω ότι όλοι όσοι εχω σκοπό να καλέσω κάνουν γιατί ξέρουν κ γνωρίζουν τη κατασταση κ το τι με οδήγησε σε αυτή την απόφαση.

Επίσης δεν έχω σκοπό όπως είπα να χαλάσω το τάμα μου κ την "υπόσχεση" μου για να ικανοποιήσω μια τρίτη ξαδέρφη ή μια θεία ή οποία ούτως ή άλλως δε θα ήταν ευχαριστημένη αλλά δε θέλω κ να αφήσω κανέναν απ'έξω.

Όμως νομίζω δεν ήταν αυτό το θέμα μάς αλλά το τι εμπειρίες έχουν γίνει από μανούλες που βάφτισαν εκεί, εγώ ήθελα να μάθω γα ξενοδοχεία, μαγαζιά κ γενικά τι χρειάζεται να ξέρει κάποιος που θέλει να κάνει αυτό το βήμα!

dany7


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
AngelMommy έγραψε:Γεια σας κορίτσια!
Τι να πω...αν είναι μια απλή ερώτηση να φέρει τέτοια αναστάτωση σε κάποιες θα το σκεφτόμουν δύο φορές πριν ανοίξω το θέμα!!!

Με τη stevi_tasos τα είπαμε κ Π.Μ. κ δεν ήταν κανένα μυστικό!
Μόλις όμως διάβασα τις δημοσιεύσεις κ τώρα καταλάβα το λόγο του Π.Μ.

Ξέρω ότι μερικές το βλέπετε αλλιώς...Αλλά για πείτε μού..νοιώθετε υποχρεωμένες να πάτε ΟΠΟΥ ΜΑ ΌΠΟΥ σας καλέσουν.. ?
Προτιμώ να καλέσω κάποιον κ να μην έρθει απο το να μην τον καλέσω καθόλου. Στη προκείμενη περίπτωση ο σκοπός είναι για μένα πολύ ιερός για να τον αφήσω.Ακόμα κ μόνη μου να έπρεπε να το βάφτισω το μωράκι μου θα το έκανα ακόμα κ στην Αυστραλία να εμένα!

Έχει τύχει πρώτος ξάδερφος να μη με καλέσει καν ούτε καν να κάνει κινήση να ρωτήσει αν θα είμαι εκεί την εποχή που θα βαφτιζε,δε μας υπολόγισε καν δηλαδή μόνο κ μόνο γιατί είμαστε έξω!είναι αυτό πιο ωραιο δηλαδή?
Κ άλλος πάλι που ξέρει ότι φέτος λόγω εγκυμοσύνης δε θα μπορέσω,κ με κάλεσε.Τι θα εκτιμούσατε σε αυτή τη περίπτωση?? Το πότε κ αν του κάνω δώρο είναι άλλο θέμα,Π.Χ. Εγώ ξανά θα βρίσκομαι Ελλάδα του χρόνου.
Πρέπει πάντα να κάνουμε αυτό που θα κάνουν οι άλλοι?

Επίσης δε θα ανεχομουν να μου ζητούσε κάποιος να του κάνω τα εισιτήρια σαν αντάλλαγμα!
Σε καλώ κ αν μπορείς,ευκαιρεις, δινασαι κ πάνω ΑΠΟ ΌΛΑ ΘΕΛΕΙΣ έρχεσαι.αν πάλι όχι,δε παρεξηγω κανέναν ούτε κ κρατάω κακιά,επίσης όμως περιμένω (για να μη πω απαιτώ!) Κ οι άλλοι να καταλάβουν τις προθέσεις κ τους λόγους μου κ να κατανοήσουν.πράγμα που πιστεύω ότι όλοι όσοι εχω σκοπό να καλέσω κάνουν γιατί ξέρουν κ γνωρίζουν τη κατασταση κ το τι με οδήγησε σε αυτή την απόφαση.

Επίσης δεν έχω σκοπό όπως είπα να χαλάσω το τάμα μου κ την "υπόσχεση" μου για να ικανοποιήσω μια τρίτη ξαδέρφη ή μια θεία ή οποία ούτως ή άλλως δε θα ήταν ευχαριστημένη αλλά δε θέλω κ να αφήσω κανέναν απ'έξω.

Όμως νομίζω δεν ήταν αυτό το θέμα μάς αλλά το τι εμπειρίες έχουν γίνει από μανούλες που βάφτισαν εκεί, εγώ ήθελα να μάθω γα ξενοδοχεία, μαγαζιά κ γενικά τι χρειάζεται να ξέρει κάποιος που θέλει να κάνει αυτό το βήμα!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Όποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί δεν έρχεται!Όλοι ξέρουμε ότι οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν υπάρχει περίπτωση να παρεξηγήσω καποιον αν δεν καταφέρει να έρθει, αλλά ούτε πιστεύω ότι θα με παρεξηγήσουν επειδή δεν μπόρεσα να καλύψω τα έξοδα όλων των καλεσμένων. Επίσης δεν θα ήθελα να έρθει κανείς με το ζόρι και μετά να γκρινιάζει όπου βρει ευκαιρία, για τα λεφτά που χάλασε.. Ο καθένας κρίνει αν μπορεί και θέλει να παρευρεθεί κάπου ή όχι.
Από εκεί και περα αν έχει κανείς πληροφορίες για τα βαφτήσια στην Τήνο, είναι ευπρόσδεκτες!!

Stevi_tasos

Stevi_tasos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
dany7 έγραψε:
AngelMommy έγραψε:Γεια σας κορίτσια!
Τι να πω...αν είναι μια απλή ερώτηση να φέρει τέτοια αναστάτωση σε κάποιες θα το σκεφτόμουν δύο φορές πριν ανοίξω το θέμα!!!

Με τη stevi_tasos τα είπαμε κ Π.Μ. κ δεν ήταν κανένα μυστικό!
Μόλις όμως διάβασα τις δημοσιεύσεις κ τώρα καταλάβα το λόγο του Π.Μ.

Ξέρω ότι μερικές το βλέπετε αλλιώς...Αλλά για πείτε μού..νοιώθετε υποχρεωμένες να πάτε ΟΠΟΥ ΜΑ ΌΠΟΥ σας καλέσουν.. ?
Προτιμώ να καλέσω κάποιον κ να μην έρθει απο το να μην τον καλέσω καθόλου. Στη προκείμενη περίπτωση ο σκοπός είναι για μένα πολύ ιερός για να τον αφήσω.Ακόμα κ μόνη μου να έπρεπε να το βάφτισω το μωράκι μου θα το έκανα ακόμα κ στην Αυστραλία να εμένα!

Έχει τύχει πρώτος ξάδερφος να μη με καλέσει καν ούτε καν να κάνει κινήση να ρωτήσει αν θα είμαι εκεί την εποχή που θα βαφτιζε,δε μας υπολόγισε καν δηλαδή μόνο κ μόνο γιατί είμαστε έξω!είναι αυτό πιο ωραιο δηλαδή?
Κ άλλος πάλι που ξέρει ότι φέτος λόγω εγκυμοσύνης δε θα μπορέσω,κ με κάλεσε.Τι θα εκτιμούσατε σε αυτή τη περίπτωση?? Το πότε κ αν του κάνω δώρο είναι άλλο θέμα,Π.Χ. Εγώ ξανά θα βρίσκομαι Ελλάδα του χρόνου.
Πρέπει πάντα να κάνουμε αυτό που θα κάνουν οι άλλοι?

Επίσης δε θα ανεχομουν να μου ζητούσε κάποιος να του κάνω τα εισιτήρια σαν αντάλλαγμα!
Σε καλώ κ αν μπορείς,ευκαιρεις, δινασαι κ πάνω ΑΠΟ ΌΛΑ ΘΕΛΕΙΣ έρχεσαι.αν πάλι όχι,δε παρεξηγω κανέναν ούτε κ κρατάω κακιά,επίσης όμως περιμένω (για να μη πω απαιτώ!) Κ οι άλλοι να καταλάβουν τις προθέσεις κ τους λόγους μου κ να κατανοήσουν.πράγμα που πιστεύω ότι όλοι όσοι εχω σκοπό να καλέσω κάνουν γιατί ξέρουν κ γνωρίζουν τη κατασταση κ το τι με οδήγησε σε αυτή την απόφαση.

Επίσης δεν έχω σκοπό όπως είπα να χαλάσω το τάμα μου κ την "υπόσχεση" μου για να ικανοποιήσω μια τρίτη ξαδέρφη ή μια θεία ή οποία ούτως ή άλλως δε θα ήταν ευχαριστημένη αλλά δε θέλω κ να αφήσω κανέναν απ'έξω.

Όμως νομίζω δεν ήταν αυτό το θέμα μάς αλλά το τι εμπειρίες έχουν γίνει από μανούλες που βάφτισαν εκεί, εγώ ήθελα να μάθω γα ξενοδοχεία, μαγαζιά κ γενικά τι χρειάζεται να ξέρει κάποιος που θέλει να κάνει αυτό το βήμα!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Όποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί δεν έρχεται!Όλοι ξέρουμε ότι οι καιροί είναι δύσκολοι  και δεν υπάρχει περίπτωση να παρεξηγήσω καποιον αν δεν καταφέρει να έρθει, αλλά ούτε πιστεύω ότι θα με παρεξηγήσουν επειδή δεν μπόρεσα να καλύψω  τα  έξοδα όλων των καλεσμένων. Επίσης δεν θα ήθελα να έρθει κανείς με το ζόρι και μετά να γκρινιάζει όπου βρει ευκαιρία, για τα λεφτά που χάλασε.. Ο καθένας κρίνει αν μπορεί και θέλει να παρευρεθεί κάπου ή όχι.
Από εκεί και περα αν έχει κανείς πληροφορίες για τα βαφτήσια στην Τήνο, είναι ευπρόσδεκτες!!


Εγώ δεν διαφωνώ με καμιά,είπα απλά ότι δεν είναι ανάγκη να καλείς ένα τσούρμο άτομα επειδή θέλεις να κάνεις βάπτιση ή κάτι άλλο σε ένα νησί και να ξοδεύει ο κόσμος χρήματα εκτός αν του κάνει κανείς τα έξοδα στις μέρες μας πράγμα απίθανο.Αυτό είπα.Αν θέλει κάποια ας πάει και στη Γαύδο και στο Κουφονήσι να βαπτίσει το μωράκι της αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει όλοι να έρθουν, όποιος θέλει έρχεται φυσικά αλλά υπάρχει και ένα άλλο θέμα ,το πως βλέπει κανείς τους καλεσμένους του και δεν αναφέρομαι στους γονείς,αδέλφια, κουμπάρους αλλά σε όλους.Καλείς το κόσμο για να σε τιμήσει και να τον τιμήσεις με τη παρουσία του και δεν του λες "έλα στη Γαύδο, στη Τήνο, στην Άνδρο και αλλού" για να γίνει αυτό.Μπορείς να πας μόνος σου ή σε κλειστό κύκλο στη Τήνο για παράδειγμα και μετά να κάνεις κάτι στη περιοχή που μένεις ή να μην κάνεις τίποτα.Εγώ δεν βάπτισα τα παιδιά μου στη Σίφνο ούτε στη Μύκονο και αν το έκανα θα πλήρωνα για όλους τους καλεσμένους μου ξενοδοχείο, φαγητό και ακτοπλοϊκά εισιτήρια, αυτό θα πει σεβασμός στους καλεσμένους και όχι "ελάτε να τα σκάσετε για να έρθετε να μας φέρετε το δώρο".

Stevi_tasos

Stevi_tasos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μου θυμίζει που όταν κάποια ή κάποιος είχε μια γιορτή και δεν την έκανε σπίτι του, μας καλούσε έξω ,από ταβέρνα μέχρι ντισκοτέκ και πηγαίναμε με δώρο αλλά ότι τρώγαμε ή πίναμε , το πληρώναμε από τη τσέπη μας.Και να το ένα ποτό,και να το άλλο στη μισή τιμή και άντε και το τρίτο δωρεάν και να πληρώνουμε μετά ένα σωρό λεφτά για να ανταποκριθούμε στη πρόσκληση,μωρέ τι μας λες !Αν θέλει ο καθένας να κάνει γιορτή έξω από το σπίτι του να πληρώνει και τα έξοδα και το φαγητό και το ποτό και όλα αλλιώς δεν σε καλεί σε γιορτή αλλά σε μια κοροϊδία μέσα στα μούτρα σου.

ΖΩΗ13

ΖΩΗ13
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τι εγινε βρε κοριτσακια??
ολο αυτο το κανουμε για τα παιδακια μας!!ο καθενας καλει οποιον θελει κ οποιος θελει κ μπορει ερχετε!δε υποχρεωνουμε κανεναν,το ξερουμε οτι ειναι μακρια κ ειναι δυσκολοι οι καιροι γι'αυτο δεν υπαρχει πιστευω η προθεση απο καμια να παρεξηγησει κανεναν που δε θα μπορει να παρεβρεθει στη βαπτιση!

εμεις πχ ειμασταν μονο γονεις κ αδελφια 11 ατομα στο συνολο,γι'αυτο κ καλυψαμε εμεις τα εξοδα,για να ειμαι ειλικρινης θελαμε να ειμαι οσο πιο μεταξυ μας γινετε,γι αυτο απλα ενημερωσαμε οτι δε θα καλεσουμε κανεναν αλλο κ τους ευχαριστουμε για την κατανοηση!!

κανεις δε παρεξηγηθηκε κ δε χαλαστηκε για τιποτα!!

αλλωστε να πουμε σ'αυτους που δε το ξερουν κ δε το κατανοουν οτι το ταμα πρεπει να εκπληρωθει οπως ακριβως το εχεις κανει,για μας που το εχουμε κανει ειναι κατι σημαντικο κ δεν υπαρχει λογος να κρινομαστε απο κανεναν!

συγνωμη αν αυτα που γραφω τα διαβαζετε καπως αλλα ξερετε ο γραπτος λογος....!
να χαιρεστε τα αγγελουδια σας κ να τα εχει καλα η παναγιτσα να καμαρωσετε οπως εσεις εχετε ονειρευτει!!! φιλια σε ολες!! Βαπτιση στη Μεγαλοχαρη της Τηνου - Σελίδα 2 417472 Βαπτιση στη Μεγαλοχαρη της Τηνου - Σελίδα 2 417472 

Stevi_tasos

Stevi_tasos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΖΩΗ13 έγραψε:τι εγινε βρε κοριτσακια??
ολο αυτο το κανουμε για τα παιδακια μας!!ο καθενας καλει οποιον θελει κ οποιος θελει κ μπορει ερχετε!δε υποχρεωνουμε κανεναν,το ξερουμε οτι ειναι μακρια κ ειναι δυσκολοι οι καιροι γι'αυτο δεν υπαρχει πιστευω η προθεση απο καμια να παρεξηγησει κανεναν που δε θα μπορει να παρεβρεθει στη βαπτιση!

εμεις πχ ειμασταν μονο γονεις κ αδελφια 11 ατομα στο συνολο,γι'αυτο κ καλυψαμε εμεις τα εξοδα,για να ειμαι ειλικρινης θελαμε να ειμαι οσο πιο μεταξυ μας γινετε,γι αυτο απλα ενημερωσαμε οτι δε θα καλεσουμε κανεναν αλλο κ τους ευχαριστουμε για την κατανοηση!!

κανεις δε παρεξηγηθηκε κ δε χαλαστηκε για τιποτα!!

αλλωστε να πουμε σ'αυτους που δε το ξερουν κ δε το κατανοουν οτι το ταμα  πρεπει να εκπληρωθει οπως ακριβως το εχεις κανει,για μας που το εχουμε κανει ειναι κατι σημαντικο κ δεν υπαρχει λογος να κρινομαστε απο κανεναν!

συγνωμη αν αυτα που γραφω τα διαβαζετε καπως αλλα ξερετε ο γραπτος λογος....!
να χαιρεστε τα αγγελουδια σας κ να τα εχει καλα η παναγιτσα να καμαρωσετε οπως εσεις εχετε ονειρευτει!!! φιλια σε ολες!! Βαπτιση στη Μεγαλοχαρη της Τηνου - Σελίδα 2 417472 Βαπτιση στη Μεγαλοχαρη της Τηνου - Σελίδα 2 417472 


είναιι άλλο πράγμα να είναι 10-15 άτομα και άλλο πράγμα να είναι καμιά πενηνταριά η πάνω από 15 το πολύ, εγώ σε αυτή τη περίπτωση αναφέρομαι και όχι να πάνε φυσικά οι γονείς και οι πρώτοι συγγενείς που είναι και θεμιτό και αυτονόητο.

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τέλος πάντων εγώ το ξαναείπα το θέμα δε το άνοιξα για να ακούσω τα παράπονα της κάθε μιας αλλά για να μάθω τι παίζει.

Ακριβώς το ίδιο είναι κ για μένα που Έχω να κάνω 2000 χιλιόμετρα κ βάλε κ όχι 800 που λέει ο λόγος,είναι κατανοητό νομίζω ότι κ εμείς είμαστε απλοί εργαζόμενοι κ όχι μεγιστάνες μόνο κ μόνο επειδή ζούμε έξω! χαζό κλισέ αν μου πει κάποιος ότι στην Ελλάδα όλοι κακοπερνανε κ ότι δεν έχουν λεφτά.
Δε λέω ότι δε το καταλαβαίνω ότι οι εποχές έχουν αλλάξει κ ότι πάνε προς το χειρότερο, αλλά αυτό δεν είναι λόγος για να αναλάβω εγώ κάτι τέτοιο.

Τέλος πάντων τα είπα κ παραπάνω μην επαναλαμβανω κ ούτε νομίζω είμαι υποχρεωμένη να εξηγώ!

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
AngelMommy έγραψε:Τέλος πάντων εγώ το ξαναείπα το θέμα δε το άνοιξα για να ακούσω τα παράπονα της κάθε μιας αλλά για να μάθω τι παίζει.

Ακριβώς το ίδιο είναι κ για μένα που Έχω να κάνω 2000 χιλιόμετρα κ βάλε κ όχι 800 που λέει ο λόγος,είναι κατανοητό νομίζω ότι κ εμείς είμαστε απλοί εργαζόμενοι κ όχι μεγιστάνες μόνο κ μόνο επειδή ζούμε έξω! χαζό κλισέ αν μου πει κάποιος ότι στην Ελλάδα όλοι κακοπερνανε κ ότι δεν έχουν λεφτά.
Δε λέω ότι δε το καταλαβαίνω ότι οι εποχές έχουν αλλάξει κ ότι πάνε προς το χειρότερο, αλλά αυτό δεν είναι λόγος για να αναλάβω εγώ κάτι τέτοιο.

Τέλος πάντων τα είπα κ παραπάνω μην επαναλαμβανω κ ούτε νομίζω είμαι υποχρεωμένη να εξηγώ!

γεια σου κοριτσι βασικα δεν εχω διαβασει τιποτα οποτε δεν ξερω για τι πραγμα τα εχεις παρει.
θα παω την αλλη βδομαδα αυθημερον για να προσκυνησω. πες μου αν θες να ρωτησω τιποτα εκει και να σου πω οταν γυρισω.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις