Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
87 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 87 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

512,5 χρονια εφιαλτης - Σελίδα 3 Empty Απ: 2,5 χρονια εφιαλτης Κυρ Μάης 25, 2014 9:10 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσάκι μου λυπάμαι πολύ όταν ακούω τέτοιες καταστάσεις. Εγώ συμφωνώ σχεδόν με όλες τις κοπέλες, αλλά σε κάποια σημεία. Ναι, δε χρειάζονται τα παιδιά να περάσουν ένα τέτοιο κλίμα 'για να μην ξεσπιτωθούν'. Βέβαια για ένα παιδί είναι πιο αγχωτικό να βλέπουν να καταρρέει το σπιτικό τους, παρά το σπίτι τους, ελπίζω να με εννοείς. Ναι, ας υποψιαστεί ότι πλέον προχώρησες. ΌΜΩΣ, αυτά τα δυο μπορεί να τα χρησιμοποιήσει εναντίον σου. Εγκαταλείπεις τη συζυγική εστία και μάλιστα στολισμένη για να πας στον γκόμενο. Ποιός είναι ο λάθος σύζυγος και γονιός τώρα;
Ναι να τον κάνεις να ζηλέψει, αν θες, δείχνοντας αδιαφορία. Έτσι θα έχει υποψία, όχι όμως ενδείξεις ή αποδείξεις.

Αν θέλεις να διεκδικήσεις οποιαδήποτε διατροφή ή περιουσιακό στοιχείο για τα παιδιά σου, αν θέλεις να κρατήσεις την αξιοπρέπειά σου και να μην έχει τίποτα να σου προσάψει, αν θες να σταθείς στο ύψος σου κυρία, δείξε λίγη ψυχραιμία και μην κάνεις τίποτα αν δε μιλήσεις με έναν καλό δικηγόρο. Όταν πάρεις τις αποφάσεις σου, τότε κινείσαι μια και καλή.

Έχεις σκεφτεί ότι ίσως αυτός έχει μιλήσει με δικηγόρο και ίσως γι' αυτό σου κάνει ψυχολογικό πόλεμο να φύγεις;

Εγώ θα φρόντιζα να είμαι τυπική, ψύχραιμη, κι αδιάφορη απέναντί του. Και ταυτόχρονα καλύτερος γονέας απ' αυτόν. Ούτε θα άνοιγα τα χαρτιά μου να του πώ ότι ξέρω για την γκόμενα. Κι όταν θα ζητούσα διαζύγιο θα είχα φροντίσει να βρω και που να πάω με τα παιδιά, αν κι εφόσον είναι οκ νομικά. Τότε, ναι, εννοείται ότι θα τα έπαιρνα απ' αυτό το κλίμα και την αξιοπρέπειά μου μαζί.

Δε θα έκανα όμως πιο πριν καμία κίνηση γιατί μέσα στο θυμό ή στην απόγνωσή μας, τις βεβιασμένες κινήσεις που κάνουμε συνήθως τις πληρώνουμε!

522,5 χρονια εφιαλτης - Σελίδα 3 Empty Απ: 2,5 χρονια εφιαλτης Κυρ Μάης 25, 2014 9:31 am

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπερα στα κοριτσια!

Δεν θα απαντησω στην θεματοθετρια γιατι απο την στιγμη που ΚΑΜΙΑ μας εδω μεσα ΔΕΝ ειναι στη θεση της, σαφεστατα δεν μπορουμε να της δωσουμε συμβουλη. Κακα τα ψεματα εξω απο το χορο πολλα τραγουδια ξερουμε ολες.
Ακομα και καποιες που ισως να το εχουν περασει, καθε σχεση ειναι μοναδικη οποτε αυτο που δουλεψε σε μενα σε καποια αλλη μπορει να μην ειναι ο σωστος τροπος προσεγγισης.

Ομως θα πω αυτο, η ΔΟΥΛΕΙΑ ειναι σημαντικη..Ειναι πολυ σωστο και ιδανικο μια γυναικα να ειναι σπιτι της να μεγαλωνει τα παιδια της (ομορφος κοσμος, αγγελικα πλασμενος...αλλα για τις μαναδες και τις γιαγιαδες μας) αλλα αν δεν δουλευει δυστυχως οταν τα πραγματα δεν πανε οπως τα περιμενουμε καταληγουμε σε τετοιες καταστασεις.
Θεωρω οτι αν ειμαστε ανεξαρτητες ουτε θα τολμαγε να το παιξει εραστης αλλα κι ουτε θα σκεφτομασταν τι ειναι σωστο...να φυγουμε απο το σπιτι ή οχι?? Θα την ειχαμε κανει ηδη εδω και δυο χρονια και θα ειχαμε κερδισει και εμεις την ψυχικη μας ηρεμια αλλα κυριως τα παιδια.
Σε μια τετοια ψυχοφθορα κατασταση, εχουμε καταναλωσει τοσο χρονο και τοση ενεργεια που πιστευω οτι και απεναντι στα παιδια δεν ειμαστε οπως θα επρεπε.

Τα σπιτια, τους κηπους και τις μεζονετες θα τα αφησω ασχολιαστα. Με εναν σεισμο μας εχουν χαιρετησει...δεν μετριουνται στην ποιοτητα ζωης ουτε την δικη μας ουτε των παιδιων μας.

532,5 χρονια εφιαλτης - Σελίδα 3 Empty Απ: 2,5 χρονια εφιαλτης Κυρ Μάης 25, 2014 9:48 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
darsel, αυτό π ειπες γ τη δουλεια είναι πολύ σωστο,

κανεις δε παντρεύεται γ να χωρισει ΑΛΛΑ φυλαγε τ ρουχα σ

542,5 χρονια εφιαλτης - Σελίδα 3 Empty Απ: 2,5 χρονια εφιαλτης Κυρ Μάης 25, 2014 10:49 am

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι ρε κοριτσια η δουλεια ειναι σημαντικη για μια γυναικα κι αν το προσεξατε η θεματοθετρια τον τελευταιο καιρο εργαζεται αλλα τα λεφτα δε φτάνουν οπως μας λεει η ιδια.ολοι ξέρουμε πως πια λιγο πολυ ειναι δυσκολο να τα βγαλεις περα ακομα κι αν δουλευεις με τετοιους μισθους

552,5 χρονια εφιαλτης - Σελίδα 3 Empty Απ: 2,5 χρονια εφιαλτης Κυρ Μάης 25, 2014 11:08 am

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
toxotina έγραψε:Ναι ρε κοριτσια η δουλεια ειναι σημαντικη για μια γυναικα κι αν το προσεξατε η θεματοθετρια τον τελευταιο καιρο εργαζεται αλλα τα λεφτα δε φτάνουν οπως μας λεει η ιδια.ολοι ξέρουμε πως πια λιγο πολυ ειναι δυσκολο να τα βγαλεις περα ακομα κι αν δουλευεις με τετοιους μισθους

συμφωνω αλλα ημουν ξεκαθαρη οτι δεν θα απαντησω στην κοπελα που τραβαει το ζορι της αλλα ηταν γενικες σκεψεις.
και ναι προφανως οταν αποφασιζεις τωρα να βγεις στην αγορα εργασιας ειναι τα πραγματα οντως δυσκολα. Ισως ομως να ηταν διαφορετικα αν δουλευαμε απο τοτε που θα επρεπε να δουλευουμε, (ισως και οχι βεβαια εφοσον υπαρχει κοσμος που εχει χασει την δουλεια του ασχετα απο τα χρονια εργασιας). Εθεσα το θεμα δουλεια οχι απο το χρηματικο κομματι αλλα απο το θεμα ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ. Ειναι πολυ διαφορετικο να ξερει ο αλλος οτι αν σου την κανει τον εχεις χ@σμενο και πολυ διαφορετικο να ξερει οτι δεν εχεις πολλες επιλογες και θα ανεχτεις οτι κατεβασει το κεφαλι του οταν αποφασισει να το παιξει τζοβενο κι εραστης.

562,5 χρονια εφιαλτης - Σελίδα 3 Empty Απ: 2,5 χρονια εφιαλτης Κυρ Μάης 25, 2014 11:14 am

olgaki m

olgaki m
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
kelly30 έγραψε:Κοριτσια εχω βγει στολισμενη εξω πολλες φορες τον τελευταιο χρονο,δεν ιδρωνει το αυτακι του.Και για να το διευκρινισουμε,σιγουρα δεν περναει απλα τον καιρο του με την αλλη.Φουλ καψουρης ειναι.Το Σ/Κ αρνηθηκε να ρθει με τα παιδια του Χαλκιδικη και βγηκε με τη γκομενα και την κορη της.Τα παιδια μας στο χεσιμο.Το φανταζομαι οτι ειναι τελειωμενη κατασταση μεταξυ μας,αυτο που ρωταω ειναι πως πρεπει να κινηθω.Σε δικηγορο εχω παει,μου λενε οτι μπορω να ζητησω να φυγει αυτος.Θα ανοιξω ομως ετσι πολεμο με ολο του το σοι,και να επισημανω οτι μενουμε στην ιδια αυλη με τη μανα του και την αδερφη του και κανεις δεν τον εμποδιζει να παει διπλα και να μαστε ολοι μια ευχαριστη ατμοσφαιρα.Απ την αλλη,ξαναρωταω:να ξεσπιτωθουν τα παιδια μου για να βολευτουν αλλα;γιατι αυτο θα γινει σιγουρα.
απο οτι καταλαβαίνω το σπίτι είναι του άντρα σου. λοιπον.. ναι να πάρεις τα παιδιά σου Κ να πάτε σε άλλο σπίτι. δεν θα δεχομουνα με τπτ να βλέπω τις ίδιες φατσες. καινούρια αρχή σε όλα..

572,5 χρονια εφιαλτης - Σελίδα 3 Empty Απ: 2,5 χρονια εφιαλτης Δευ Μάης 26, 2014 2:49 am

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γνώμη μου είναι να πάρεις τα παιδάκια σου και να φύγετε από το σπίτι με αξιοπρέπεια. Συγνώμη που το λέω, αλλά μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι δε θέλεις να χάσεις τις ανέσεις σου τόσο εσύ, όσο και τα παιδιά σου, μόνο που αυτά είναι μικρά, δεν καταλαβαίνουν και δε τα ενδιαφέρουν τα σπίτια, το μόνο που θέλουν είναι αγάπη για να είναι ευτυχισμένα. Και στην προκειμένη περίπτωση δε βιώνουν μια υγιή οικογενειακή κατάσταση. Είναι ανώφελο να προσπαθήσεις άλλο, ότί ήταν να κάνεις το έκανες. Από τα λεγόμενα σου η κατάσταση φαίνεται να είναι μη αναστρέψιμη.

582,5 χρονια εφιαλτης - Σελίδα 3 Empty Απ: 2,5 χρονια εφιαλτης Δευ Μάης 26, 2014 3:19 am

kelly30


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Δεν προκειται για τις ανεσεις αλλα για το αδικο που με πνιγει.Μου ειναι συναισθηματικα ανυποφορο να δω να αδειαζουν τα δωματια μας,να μπαινουν ολα σε φορτηγο και να αρχιζω τελειως απ την αρχη.Μπορει να ειμαι αδυναμη,δεν ξερω.Φυσικα και το παρον ειναι ανυποφορο...Ζηλευω τις γυναικες που βρισκουν τη δυναμη και προχωρανε διαγραφοντας το παρελθον,εγω μαλλον δεν μπορω να αποδεχθω την "ηττα".Δεν με αφηνουν και οι γυρω να το κανω.Οταν οι γονεις σου λενε μην πας πουθενα και η πεθερα σου "μην φυγεις,θα τους ανοιξεις το δρομο, κανε υπομονη",πως να το αποφασισω;

592,5 χρονια εφιαλτης - Σελίδα 3 Empty Απ: 2,5 χρονια εφιαλτης Δευ Μάης 26, 2014 5:57 am

MIKROULA!!

MIKROULA!!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tι υπομονη να κανεις βρε κοπελα μου?ποσο ακομη???δεν ειναι ουτε 1 μηνας ουτε 2 ουτε 5 που επικρατει αυτη η κατασταση..
αφου το λες κι εσυ οτι ο αντρας σου ειναι κολλημενος με την αλλη και δεν ιδρωνει το αυτακι του που σε βλεπει κι εσενα στολισμενη να βγαινεις...νομιζω πως πρεπει να κανεις το μεγαλο βημα,να παρεις τα παιδακια σου και να φυγετε..να ηρεμησεις κι εσυ..
κοιτα μπροστα και φτιαξε τη ζωη σου απο το μηδεν!!δεν αξιζει σε καμια γυναικα να ταπεινωνεται..παρατα τον και ασε τους αλλους να λενε..

602,5 χρονια εφιαλτης - Σελίδα 3 Empty Απ: 2,5 χρονια εφιαλτης Δευ Μάης 26, 2014 12:31 pm

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kelly30 έγραψε:Δεν προκειται για τις ανεσεις αλλα για το αδικο που με πνιγει.Μου ειναι συναισθηματικα ανυποφορο να δω να αδειαζουν τα δωματια μας,να μπαινουν ολα σε φορτηγο και να αρχιζω τελειως απ την αρχη.Μπορει να ειμαι αδυναμη,δεν ξερω.Φυσικα και το παρον ειναι ανυποφορο...Ζηλευω τις γυναικες που βρισκουν τη δυναμη και προχωρανε διαγραφοντας το παρελθον,εγω μαλλον δεν μπορω να αποδεχθω την "ηττα".Δεν με αφηνουν και οι γυρω να το κανω.Οταν οι γονεις σου λενε μην πας πουθενα και η πεθερα σου "μην φυγεις,θα τους ανοιξεις το δρομο, κανε υπομονη",πως να το αποφασισω;

Γεια σου ρε Κελλυ!
Αφου τις ζηλευεις αυτες τις γυναικες ισως να εφτασε ο καιρος να γινεις μια απο αυτες. Γονεις και πεθερικα αστους απ'εξω, κανεις τους δεν καταλαβαινει τι περνας. Κατσε σκεψου, παρε την αποφαση σου και πες τους οτι περιμενεις στηριξη κι οχι μαθηματα.
Ο δρομος εχει ανοιξει ετσι κι αλλιως, το να παριστανεις το αναχωμα εσενα παει πισω και κανεναν αλλον.
Δεν ξερω τι και πως κι αν γινεται αλλα αν ημουν στη θεση σου το μελημα μου θα ηταν να του παρω και τα σωβρακα με εναν καλο δικηγορο!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις