Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
268 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 268 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΑΣ

Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 2 Vote_lcap29%Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 2 Vote_rcap 29% [ 8 ]
Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 2 Vote_lcap71%Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 2 Vote_rcap 71% [ 20 ]
Σύνολο Ψήφων : 28


Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
danae_93 έγραψε:Δηλαδή μετά τα 5 τους αλλάζουν όνομα ή τα ξαναβαφτίζουν?
Μετά τα 5 τα παιδάκια μεγαλώνουν, γίνονται 6, 7, 8 χρονών.

(συγγνώμη, σοβαρά το ρώτησες αυτό επειδή δεν κατάλαβες τι είπα ή προσπαθείς να κάνεις χιούμορ?)

μιτατα

μιτατα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
δωσε ενα ονομα στο παιδακι σου να ειναι βαφτισμενο και αστα τα υπολοιπα.πχ Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 2 311356 

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και τα δυο ονοματα ειναι πολυομορφα αλλα αφου δεν ειναι κανενα απο αυτα της μαμα σου η της πεθερας σπυ εγω προσωπικα δν βρισκω λογονα τσακωνεσαι με τον αντρα σου!!!

danae_93

danae_93
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Areti2 έγραψε:
danae_93 έγραψε:Δηλαδή μετά τα 5 τους αλλάζουν όνομα ή τα ξαναβαφτίζουν?
Μετά τα 5 τα παιδάκια μεγαλώνουν, γίνονται 6, 7, 8 χρονών.

(συγγνώμη, σοβαρά το ρώτησες αυτό επειδή δεν κατάλαβες τι είπα ή προσπαθείς να κάνεις χιούμορ?)

Είπες πως κάποια συγκεκριμένα ονόματα είναι πολυφορεμένα στην ηλικία κάτω των πέντε...είναι σαν να λες πως μετά τα πέντε τους χρόνια τα παιδιά αλλάζουν όνομα. Επομένως είτε εγώ δεν κατάλαβα κάτι σωστά, είτε εσύ δεν διατύπωσες σωστά την πρόταση. Και τι σχέση έχει το όνομα με το γεγονός ότι τα παιδιά μετά τα πέντε ''μεγαλώνουν''?

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
danae_93 έγραψε:
ede37 έγραψε:
danae_93 έγραψε:
Areti2 έγραψε:
filenada έγραψε:Δεν το έθεσα σωστά....εννοούσα πως τα αρχαιοελληνικά ονόματα δεν τα βάζουμε με το έτσι θέλω των Αγίων Πάντων.......θα πρέπει να υπάρχει άγιος με το όνομα.......επειδή φορέθηκε πολύ τελευταία, ότι θέλουμε βάζουμε και τσουπ των Αγίων Πάντων, δεν είναι έτσι, και έχω συγγενή ιερέα ....
Τώρα για το γκάλοπ, κι εγώ το Ηλέκτρα προτιμώ επειδή και μόνο το άλλο είναι το Φαίη, που κι εμένα δε με ξετρελλαίνει αλλά να έχεις υπ όψιν σου πως αν πας σε πάρκο και φωνάξεις Ορέστη, Δανάη, και Ηλέκτρα θα γυρίσει ο μισός πληθυσμός.....

Συμφωνώ σε όλα. Και ότι η γιορτή των Αγίων Πάντων δεν είναι η εύκολη λύση για όσους θέλουν "πρωτότυπο" όνομα με ονομαστική γιορτή και ότι πλέον Ορέστης, Δάναη, Ηλέκτρα, Νεφέλη, Αλέξανδρος έχουν φορεθεί πολύ, ειδικά στις ηλικίες κάτω των 5.

Δηλαδή μετά τα 5 τους αλλάζουν όνομα ή τα ξαναβαφτίζουν? Very Happy Χαχαχαχα...Τι να κάνουμε...τα ωραία ονόματα φοριούνται  Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 2 536304 ...πάντως καλύτερα φρεσκοφορεμένα ονόματα παρά χιλιοφορεμένα όπως τα περισσότερα χριστιανικά!!!

Οχι κανεις μεγαλο λαθος. Υπαρχουν ονοματα χριστιανικα που δεν ειναι καθολου φορεμενα. Και στην τελικη απο τα αρχαιοληνικα υπαρχουν τοσα πολλα γιατι αυτη η μανια με τα 7-8? Βεβαια δικο σου ειναι το παιδακι και περι ορεξεως κολοκυθπιτα.

Σε σχέση με τα αρχαιοελληνικά, τα περισσότερα χριστιανικά είναι πολύ πιο συνηθισμένα ακόμα και σε σχέση με αυτά τα 7-8 που αναφέρεις. Και αν παρατήρησες, είπα τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ και όχι όλα. Βεβαίως και υπάρχουν χριστιανικά ονόματα που δεν είναι πολυφορεμένα. Το ''Ονούφριος'' για παράδειγμα είναι ένα από αυτά. Δεν θα το χαρακτήριζα όμως και τόσο ωραίο όνομα, γνώμη μου φυσικά. Όπως και το ''Αναξίμανδρος'' είναι ένα σπάνιο αρχαιοελληνικό όνομα που επίσης δεν μου αρέσει και δεν θα έδινα στο παιδί μου. Και στις δύο κατηγορίες μπορείς να βρεις ονόματα που δεν είναι συνηθισμένα. Το θέμα όμως είναι να είναι και εύηχα ονόματα.
Κοιτα αυτο που εμεις θεωρουμε ομορφο σαν ονομα μπορει αυριο μεθαυριο το παιδι να το θεωρει καταρα .οποτε δεν ξερουμε. Εγω προσωπικα δεν ειχα καλο με τα ονοματα. κοτιυσα να κανω παιδι, να ειναι γερο και κατα τα αλλα το ιδιο μου εκανε αν τον Ονουφριο ή Αγρυππινη. Την προσωπικοτητα του ανθρωπου δεν την φτιαχνει το ονομα.

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ede37 έγραψε:
danae_93 έγραψε:
ede37 έγραψε:
danae_93 έγραψε:
Areti2 έγραψε:
filenada έγραψε:Δεν το έθεσα σωστά....εννοούσα πως τα αρχαιοελληνικά ονόματα δεν τα βάζουμε με το έτσι θέλω των Αγίων Πάντων.......θα πρέπει να υπάρχει άγιος με το όνομα.......επειδή φορέθηκε πολύ τελευταία, ότι θέλουμε βάζουμε και τσουπ των Αγίων Πάντων, δεν είναι έτσι, και έχω συγγενή ιερέα ....
Τώρα για το γκάλοπ, κι εγώ το Ηλέκτρα προτιμώ επειδή και μόνο το άλλο είναι το Φαίη, που κι εμένα δε με ξετρελλαίνει αλλά να έχεις υπ όψιν σου πως αν πας σε πάρκο και φωνάξεις Ορέστη, Δανάη, και Ηλέκτρα θα γυρίσει ο μισός πληθυσμός.....

Συμφωνώ σε όλα. Και ότι η γιορτή των Αγίων Πάντων δεν είναι η εύκολη λύση για όσους θέλουν "πρωτότυπο" όνομα με ονομαστική γιορτή και ότι πλέον Ορέστης, Δάναη, Ηλέκτρα, Νεφέλη, Αλέξανδρος έχουν φορεθεί πολύ, ειδικά στις ηλικίες κάτω των 5.

Δηλαδή μετά τα 5 τους αλλάζουν όνομα ή τα ξαναβαφτίζουν? Very Happy Χαχαχαχα...Τι να κάνουμε...τα ωραία ονόματα φοριούνται  Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 2 536304 ...πάντως καλύτερα φρεσκοφορεμένα ονόματα παρά χιλιοφορεμένα όπως τα περισσότερα χριστιανικά!!!

Οχι κανεις μεγαλο λαθος. Υπαρχουν ονοματα χριστιανικα που δεν ειναι καθολου φορεμενα. Και στην τελικη απο τα αρχαιοληνικα υπαρχουν τοσα πολλα γιατι αυτη η μανια με τα 7-8? Βεβαια δικο σου ειναι το παιδακι και περι ορεξεως κολοκυθπιτα.

Σε σχέση με τα αρχαιοελληνικά, τα περισσότερα χριστιανικά είναι πολύ πιο συνηθισμένα ακόμα και σε σχέση με αυτά τα 7-8 που αναφέρεις. Και αν παρατήρησες, είπα τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ και όχι όλα. Βεβαίως και υπάρχουν χριστιανικά ονόματα που δεν είναι πολυφορεμένα. Το ''Ονούφριος'' για παράδειγμα είναι ένα από αυτά. Δεν θα το χαρακτήριζα όμως και τόσο ωραίο όνομα, γνώμη μου φυσικά. Όπως και το ''Αναξίμανδρος'' είναι ένα σπάνιο αρχαιοελληνικό όνομα που επίσης δεν μου αρέσει και δεν θα έδινα στο παιδί μου. Και στις δύο κατηγορίες μπορείς να βρεις ονόματα που δεν είναι συνηθισμένα. Το θέμα όμως είναι να είναι και εύηχα ονόματα.
Κοιτα αυτο που εμεις θεωρουμε ομορφο σαν ονομα μπορει αυριο μεθαυριο το παιδι να το θεωρει καταρα .οποτε δεν ξερουμε. Εγω προσωπικα δεν ειχα καλο με τα ονοματα. κοτιυσα να κανω παιδι, να ειναι γερο και κατα τα αλλα το ιδιο μου εκανε αν τον Ονουφριο ή Αγρυππινη. Την προσωπικοτητα του ανθρωπου δεν την φτιαχνει το ονομα.

Αν σε λέγανε Αγρυππίνη εσένα θα το κρατούσες? Laughing  Laughing  Laughing 

Άσε και το άλλο που προσπαθούν σώνει και ντε να συνδυάζουν ονόματα και βγάζουν τα τέρατα.
Γιωργανδρέα άκουσα πρόσφατα έναν πιτσιρικά να φωνάζουν.
Καταδίκη....

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
margdimitra έγραψε:Αν σε λέγανε Αγρυππίνη εσένα θα το κρατούσες? Laughing  Laughing  Laughing 

Άσε και το άλλο που προσπαθούν σώνει και ντε να συνδυάζουν ονόματα και βγάζουν τα τέρατα.
Γιωργανδρέα άκουσα πρόσφατα έναν πιτσιρικά να φωνάζουν.
Καταδίκη....


Λαζαρος Παναγιωτης εβαλε η αλλη και εψαχνε συνδυασμο  Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked 


ΛαΠας.... Laughing Laughing Laughing 

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Lillybell έγραψε:
margdimitra έγραψε:Αν σε λέγανε Αγρυππίνη εσένα θα το κρατούσες? Laughing  Laughing  Laughing 

Άσε και το άλλο που προσπαθούν σώνει και ντε να συνδυάζουν ονόματα και βγάζουν τα τέρατα.
Γιωργανδρέα άκουσα πρόσφατα έναν πιτσιρικά να φωνάζουν.
Καταδίκη....


Λαζαρος Παναγιωτης εβαλε η αλλη και εψαχνε συνδυασμο  Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked 


ΛαΠας.... Laughing Laughing Laughing 

 Laughing Laughing Laughing 

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αληθεια δεν θα ειχα προβλημα. Το μονο ονομα που ειχα δηλωσει οτι δεν θα εβγαζα τον γιο μου ηταν το ....κανελος Laughing Laughing Σου μιλαω σοβαρα δεν υπαρχει ενα ονομα που δεν το γουσταρω καθολου ας πουμε. και να σου πω την αληθεια? Προτιμω το Αγρυππινη παρα το ιωαννα νεφελη ας πουμε.

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Lillybell έγραψε:
margdimitra έγραψε:Αν σε λέγανε Αγρυππίνη εσένα θα το κρατούσες? Laughing  Laughing  Laughing 

Άσε και το άλλο που προσπαθούν σώνει και ντε να συνδυάζουν ονόματα και βγάζουν τα τέρατα.
Γιωργανδρέα άκουσα πρόσφατα έναν πιτσιρικά να φωνάζουν.
Καταδίκη....


Λαζαρος Παναγιωτης εβαλε η αλλη και εψαχνε συνδυασμο  Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked 


ΛαΠας.... Laughing Laughing Laughing 
πανα ΖΟτης.

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΠαΖαρος....Αντιστροφη! Laughing Laughing Laughing 

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ πάλι σιχαίνομαι το Θανάσης σε ανδρικό... και με το Μαρία γυναικείο έχω ένα θέμα...

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Lillybell έγραψε:ΠαΖαρος....Αντιστροφη! Laughing Laughing Laughing 
 Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing 

danae_93

danae_93
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ede37 έγραψε:
danae_93 έγραψε:
ede37 έγραψε:
danae_93 έγραψε:
Areti2 έγραψε:
filenada έγραψε:Δεν το έθεσα σωστά....εννοούσα πως τα αρχαιοελληνικά ονόματα δεν τα βάζουμε με το έτσι θέλω των Αγίων Πάντων.......θα πρέπει να υπάρχει άγιος με το όνομα.......επειδή φορέθηκε πολύ τελευταία, ότι θέλουμε βάζουμε και τσουπ των Αγίων Πάντων, δεν είναι έτσι, και έχω συγγενή ιερέα ....
Τώρα για το γκάλοπ, κι εγώ το Ηλέκτρα προτιμώ επειδή και μόνο το άλλο είναι το Φαίη, που κι εμένα δε με ξετρελλαίνει αλλά να έχεις υπ όψιν σου πως αν πας σε πάρκο και φωνάξεις Ορέστη, Δανάη, και Ηλέκτρα θα γυρίσει ο μισός πληθυσμός.....

Συμφωνώ σε όλα. Και ότι η γιορτή των Αγίων Πάντων δεν είναι η εύκολη λύση για όσους θέλουν "πρωτότυπο" όνομα με ονομαστική γιορτή και ότι πλέον Ορέστης, Δάναη, Ηλέκτρα, Νεφέλη, Αλέξανδρος έχουν φορεθεί πολύ, ειδικά στις ηλικίες κάτω των 5.

Δηλαδή μετά τα 5 τους αλλάζουν όνομα ή τα ξαναβαφτίζουν? Very Happy Χαχαχαχα...Τι να κάνουμε...τα ωραία ονόματα φοριούνται  Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 2 536304 ...πάντως καλύτερα φρεσκοφορεμένα ονόματα παρά χιλιοφορεμένα όπως τα περισσότερα χριστιανικά!!!

Οχι κανεις μεγαλο λαθος. Υπαρχουν ονοματα χριστιανικα που δεν ειναι καθολου φορεμενα. Και στην τελικη απο τα αρχαιοληνικα υπαρχουν τοσα πολλα γιατι αυτη η μανια με τα 7-8? Βεβαια δικο σου ειναι το παιδακι και περι ορεξεως κολοκυθπιτα.

Σε σχέση με τα αρχαιοελληνικά, τα περισσότερα χριστιανικά είναι πολύ πιο συνηθισμένα ακόμα και σε σχέση με αυτά τα 7-8 που αναφέρεις. Και αν παρατήρησες, είπα τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ και όχι όλα. Βεβαίως και υπάρχουν χριστιανικά ονόματα που δεν είναι πολυφορεμένα. Το ''Ονούφριος'' για παράδειγμα είναι ένα από αυτά. Δεν θα το χαρακτήριζα όμως και τόσο ωραίο όνομα, γνώμη μου φυσικά. Όπως και το ''Αναξίμανδρος'' είναι ένα σπάνιο αρχαιοελληνικό όνομα που επίσης δεν μου αρέσει και δεν θα έδινα στο παιδί μου. Και στις δύο κατηγορίες μπορείς να βρεις ονόματα που δεν είναι συνηθισμένα. Το θέμα όμως είναι να είναι και εύηχα ονόματα.
Κοιτα αυτο που εμεις θεωρουμε ομορφο σαν ονομα μπορει αυριο μεθαυριο το παιδι να το θεωρει καταρα .οποτε δεν ξερουμε. Εγω προσωπικα δεν ειχα καλο με τα ονοματα. κοτιυσα να κανω παιδι, να ειναι γερο και κατα τα αλλα το ιδιο μου εκανε αν τον Ονουφριο ή Αγρυππινη. Την προσωπικοτητα του ανθρωπου δεν την φτιαχνει το ονομα.

Ονόματα όπως το Δανάη, Νεφέλη, Ηλέκτρα, Ορέστης, Έκτορας, Αχιλλέας είναι αγαπητά από το 99% του κόσμου και γι'αυτό το λόγο ο κόσμος τείνει όλο και περισσότερο να δίνει στα παιδιά του αρχαιοελληνικά αυτού του είδους. Τώρα δεν μας νοιάζει τι πιστεύει το 1% του πληθυσμού. Εμένα που με έβγαλαν οι γονείς μου ''Δανάη'' για παράδειγμα, όχι μόνο δεν ήταν κατάρα το όνομα, αλλά άκουγα πάντα τα καλύτερα σχόλια από τον κόσμο. Όπως όμως είπα και πιο πριν υπάρχουν και ονόματα όπως το ''Αναξίμανδρος'' ή το ''Ονούφριος'' π.χ. που σίγουρα θα ήταν κατάρα για κάποιο παιδάκι. Και όχι, δεν έχω κανένα κόλλημα με τα ονόματα και φυσικά τον χαρακτήρα του ανθρώπου δεν τον κάνει το όνομα. Αλλά σίγουρα θα ήθελα να διαλέξω για το παιδάκι μου ένα όμορφο όνομα και σίγουρα δεν θα ήθελα να του δώσω ένα όνομα που να το στιγμάτιζε στη ζωή του και να το κορόιδευαν για αυτό. Ειδικά στα σχολικά χρόνια πολλά παιδάκια ταλαιπωρούνται από συμμαθητές τους λόγω ονόματος. Τώρα αν εσύ έβγαζες το παιδί σου Ονούφριο ή Αγριππίνα, θα ήταν καθαρά δικαίωμά σου. Εγώ πάντως δεν θα έκανα για κανένα λόγο κάτι τέτοιο γιατί όπως είπες και εσύ, δεν θα ήθελα το όνομα του παιδιού μου να είναι κατάρα για εκείνο.

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="danae_93"]Ονόματα όπως το Δανάη, Νεφέλη, Ηλέκτρα, Ορέστης, Έκτορας, Αχιλλέας είναι αγαπητά από το 99% του κόσμου και γι'αυτό το λόγο ο κόσμος τείνει όλο και περισσότερο να δίνει στα παιδιά του αρχαιοελληνικά αυτού του είδους. Τώρα δεν μας νοιάζει τι πιστεύει το 1% του πληθυσμού.


Εχει γινει καποια ερευνα πανω σ'αυτο;;; Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked 

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Eμένα ρε παιδιά δε με ρώτησε κανείς. Μόνο για νόβα κάθε μέρα μου τηλεφωνούν να βάλω...
Ορέστης και Αχιλλέας δε μου αρέσουν.

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
margdimitra έγραψε:Eμένα ρε παιδιά δε με ρώτησε κανείς.  Μόνο για νόβα κάθε μέρα μου τηλεφωνούν να βάλω...
Ορέστης και Αχιλλέας δε μου αρέσουν.


Εσυ μη μιλας!! Παλιο-ενα τοις εκατο! Mad Mad Mad 

lucky25

lucky25
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλησπερα!!!επειδη πολλοι γνωστοι μου τσακωνονταν για το ονομα και μαλιστα πολυ αγρια δε βρισκω το λογο αν ενα ζευγαρι αγαπιεται πραγματικα να τσακωνεται γι αυτο το λογο ...αλλωστε και τα δυο που εχετε διαλεξει ειναι πολυ ωραια..αλλα ξαναλεω...ειναι χαζο να τσακωνεσαι με τον αντρα σου γι αυτο!!!
ψηφιζω το ηλεκτρα παντως γιατι το φαιη θεωρω πως δεν ειναι ολοκληρο αλλα υποκοριστικο!

danae_93

danae_93
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Lillybell έγραψε:
margdimitra έγραψε:Eμένα ρε παιδιά δε με ρώτησε κανείς.  Μόνο για νόβα κάθε μέρα μου τηλεφωνούν να βάλω...
Ορέστης και Αχιλλέας δε μου αρέσουν.


Εσυ μη μιλας!! Παλιο-ενα τοις εκατο! Mad Mad Mad 

Δε χρειάζεται να ειρωνεύεσαι. Όπως είπα και πιο πριν το ποσοστό δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Αναφερόμουν στην πλειοψηφία. Ας μην ρίχνουμε το επίπεδο.  Wink 

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
danae_93 έγραψε:Δε χρειάζεται να ειρωνεύεσαι. Όπως είπα και πιο πριν το ποσοστό δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Αναφερόμουν στην πλειοψηφία. Ας μην ρίχνουμε το επίπεδο.  Wink 

Οταν λες οτι στο 99% του κοσμου αρεσουν αυτα τα ονοματα, πρεπει να μπορεις να το αποδειξεις κιολας..Αλλιως ας ελεγες απλα στην πλειοψηφια και δε μιλας με ποσοστα....Τωρα, αν θεωρεις οτι εσυ οι γονεις σου και η νονα που σε βαφτισε αποτελειτε το 99% του κοσμου στους οποιους αρεσει το ονομα Δαναη, παω πασο...
Εγω το θεωρω πια πολυφορεμενο και το συγκεκριμενο....Μαζι με τις Νεφελες, Λυδιες κλπ..

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
danae_93 έγραψε:
Lillybell έγραψε:
margdimitra έγραψε:Eμένα ρε παιδιά δε με ρώτησε κανείς.  Μόνο για νόβα κάθε μέρα μου τηλεφωνούν να βάλω...
Ορέστης και Αχιλλέας δε μου αρέσουν.


Εσυ μη μιλας!! Παλιο-ενα τοις εκατο! Mad Mad Mad 

Δε χρειάζεται να ειρωνεύεσαι. Όπως είπα και πιο πριν το ποσοστό δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Αναφερόμουν στην πλειοψηφία. Ας μην ρίχνουμε το επίπεδο.  Wink 

Πλακίτσα κάνουμε. Χαλάρωσε.
Εξάλλου το φόρουμ δεν είναι και επιπέδου... Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 2 215994 

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Χαχαχαχα....... ελιωσα στα γελια!!!!! Ακου εκει..... Λαπας λεει!!!!!
Σχετικα με τα ονοματα μαλλον μ'αρεσει πιο πολυ μεταξυ των δυο το Ηλεκτρα..

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλα, ναι..Και το θεματακι φοβερο επιπεδο εχει!!! Αιτια διαζυγιου η Φαιη ή η Ηλεκτρα...Ειδικα για καποιες απο εμας που εχουμε χασει και παιδια, αυτο το θεματακι ειναι........................... Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 2 966307 Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 2 966307 Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 2 966307 

danae_93

danae_93
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Lillybell έγραψε:
danae_93 έγραψε:Δε χρειάζεται να ειρωνεύεσαι. Όπως είπα και πιο πριν το ποσοστό δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Αναφερόμουν στην πλειοψηφία. Ας μην ρίχνουμε το επίπεδο.  Wink 

Οταν λες οτι στο 99% του κοσμου αρεσουν αυτα τα ονοματα, πρεπει να μπορεις να το αποδειξεις κιολας..Αλλιως ας ελεγες απλα στην πλειοψηφια και δε μιλας με ποσοστα....Τωρα, αν θεωρεις οτι εσυ οι γονεις σου και η νονα που σε βαφτισε αποτελειτε το 99% του κοσμου στους οποιους αρεσει το ονομα Δαναη, παω πασο...
Εγω το θεωρω πια πολυφορεμενο και το συγκεκριμενο....Μαζι με τις Νεφελες, Λυδιες κλπ..

Προφανώς και δεν θεωρώ πως αποτελούμε το 99% με την οικογένειά μου. Το βλέπω όμως βάσει επιλογής του ονόματος και από άλλες οικογένειες και από σχόλια που έχω ακούσει. Επίσης μου αρέσουν εξίσου τα ονόματα Νεφέλη και Λυδία που αν και ''πολυφορεμένα'' όπως λες (που δεν είναι), εξακολουθούν να αρέσουν. Και με αυτή τη λογική όλα τα ονόματα πολυφορεμένα είναι, αρχαιοελληνικά και μη. Ας μην δίνουμε τότε ονόματα και τελείωσε το θέμα. Rolling Eyes Στο Πανεπιστήμιο μου, στην ίδια τάξη υπάρχουν δύο Δηιδάμειες...τι να κάνουμε τώρα? όπως φαίνεται όλα τα ονόματα έχουν αρχίσει να φοριούνται...

danae_93

danae_93
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
margdimitra έγραψε:
danae_93 έγραψε:
Lillybell έγραψε:
margdimitra έγραψε:Eμένα ρε παιδιά δε με ρώτησε κανείς.  Μόνο για νόβα κάθε μέρα μου τηλεφωνούν να βάλω...
Ορέστης και Αχιλλέας δε μου αρέσουν.


Εσυ μη μιλας!! Παλιο-ενα τοις εκατο! Mad Mad Mad 

Δε χρειάζεται να ειρωνεύεσαι. Όπως είπα και πιο πριν το ποσοστό δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Αναφερόμουν στην πλειοψηφία. Ας μην ρίχνουμε το επίπεδο.  Wink 

Πλακίτσα κάνουμε. Χαλάρωσε.
Εξάλλου το φόρουμ δεν είναι και επιπέδου... Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 2 215994 

Προς Θεού, δεν παρεξηγώ. Smile Κακώς κιόλας που έγραψα εξ'αρχής σε ένα τόσο γελοίο θέμα που κάποια αναρωτιέται και θέλει την δημόσια γνώμη για το αν πρέπει ή όχι να τσακωθεί με τον άντρα της για ένα απλό όνομα!!!!  Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 2 606100  Που αν κατάλαβα καλά κιόλας δεν έχουν θέμα καν με πεθερικά. scratch Δηλαδή ΕΛΕΟΣ!!!! Κόσμος χάνεται, βαρκούλες αρμενίζουν...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις