Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
242 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 242 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΑΣ

Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 3 Vote_lcap29%Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 3 Vote_rcap 29% [ 8 ]
Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 3 Vote_lcap71%Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 3 Vote_rcap 71% [ 20 ]
Σύνολο Ψήφων : 28


Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χαιρομαι που συμφωνεις οτι ειναι πολυφορεμενα και τα Δαναη, Νεφελη, Λυδια κλπ, γιατι στα αρχικα σου ποστ ειπες.."σιγα μη γυρναει ο μισος πληθυσμος", στη filenada..


Μαλλον το εδω 99% παντως θεωρει πασε ολα αυτα τα ονοματα... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Eμένα πάντως και το Αντώνης μου αρέσει σαν όνομα ...
Δανάη, συνδυάζεις και βουνό και θάλασσα και μου αρέσει! Ναι στο θρησκευτικό γάμο, όχι στα χιλιοφορεμένα και κακόηχα χριστιανικά ονόματα Very Happy

danae_93

danae_93
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Lillybell έγραψε:Χαιρομαι που συμφωνεις οτι ειναι πολυφορεμενα και τα Δαναη, Νεφελη, Λυδια κλπ, γιατι στα αρχικα σου ποστ ειπες.."σιγα μη γυρναει ο μισος πληθυσμος", στη filenada..


Μαλλον το εδω 99% παντως θεωρει πασε ολα αυτα τα ονοματα... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 

Μα αν γυρνάει ο μισός πληθυσμός σε αυτά τα ονόματα, τότε σε κάτι ονόματα όπως Μαρία ή Γιώργος τι γίνεται??? Πάντως προσωπικά γνωρίζω άλλες δύο Δανάες μόνο, και Λυδία και Νεφέλη καμία. Για Μαρίες πάλι ούτε λόγος...

danae_93

danae_93
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mhtsaina έγραψε:Eμένα πάντως και το Αντώνης μου αρέσει σαν όνομα ...
Δανάη, συνδυάζεις και βουνό και θάλασσα και μου αρέσει! Ναι στο θρησκευτικό γάμο, όχι στα χιλιοφορεμένα και κακόηχα χριστιανικά ονόματα Very Happy

Χαχα, μαζί σου!!! Very Happy 

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
danae_93 έγραψε:Μα αν γυρνάει ο μισός πληθυσμός σε αυτά τα ονόματα, τότε σε κάτι ονόματα όπως Μαρία ή Γιώργος τι γίνεται??? Πάντως προσωπικά γνωρίζω άλλες δύο Δανάες μόνο, και Λυδία και Νεφέλη καμία. Για Μαρίες πάλι ούτε λόγος...

Στην ταξη της κορης μου εχει 2 Νεφελες και μια Δαναη Rolling Eyes Rolling Eyes 
Καμια Μαρια, κανενας Γιαννης.... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 

danae_93

danae_93
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Lillybell έγραψε:
danae_93 έγραψε:Μα αν γυρνάει ο μισός πληθυσμός σε αυτά τα ονόματα, τότε σε κάτι ονόματα όπως Μαρία ή Γιώργος τι γίνεται??? Πάντως προσωπικά γνωρίζω άλλες δύο Δανάες μόνο, και Λυδία και Νεφέλη καμία. Για Μαρίες πάλι ούτε λόγος...

Στην ταξη της κορης μου εχει 2 Νεφελες και μια Δαναη Rolling Eyes Rolling Eyes 
Καμια Μαρια, κανενας Γιαννης.... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 

Είδος υπό εξαφάνιση η τάξη της...ειλικρινά πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο...

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Lillybell έγραψε:Ειδικα για καποιες απο εμας που εχουμε χασει και παιδια, αυτο το θεματακι ειναι........................... Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 3 966307 Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 3 966307 Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 3 966307 
like like like

Kαι για αυτες που καθε μηνα επι χρονια τους ερχεται η περιοδος με 10 εξωσωματικες στο ενεργητικο τους.Ας κανουν αυτα τα κοριτσια που κλαινε και θε μηνα μωρο και ας το βγαλουν ''σκ@τα με φραουλες'' ....και ας το φωναζουν φραουλιτσα Laughing Βεβαια μετα ξεχνανε και αυτες τι περασαν και ασχολουντε με ονοματα και διαφορα κουλα. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 

Εγω παντως εβγαλα την κορη μου ενα ονομα που δεν μου αρεσε ποτε. Δεν ειναι γιαγιας δεν ειναι τιποτα. Την εβγαλα για συγκεκριμενο λογο. Δεν με ενδιεφερε καθολου. Εγω ηθελα να ερθει και να ειναι καλα . Τωρα αυτο το ονομα το λατρευω οπως και εκεινην. Αν την κοροιδευουν (που δεν νομιζω) δεν πειραζει, να φροντισει να εχει χιουμορ στην ζωη της και να μην την πτοει μια κοροιδια για το ονομα.Καλυτερα για το ονομα παρα για τα......αφτια της ας πουμε Laughing  Laughing  Laughing  Και ασε που η κοροιδια δεν ξερεις απο που θα ειναι. Ηξερα παιδακι που τον ελεγαν Δημητριο Κωνσταντινο και το δουλεμα πηγαινε συννεφο. Τον φωναζαν .....μητσικωστα. Laughing  Laughing  Laughing  Laughing Εφευρετικα τα κωλοπαιδια. Laughing  Laughing  Laughing 

Υγ και εγω γνωριζω 4 Νεφελες παρακαλω απο τα σχολεια των παιδιων. Δαναες 2. Μια ξαδερφη και μια σκυλιτσα Laughing Laughing Laughing Αληθεια λεω.

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
danae_93 έγραψε:
Lillybell έγραψε:Χαιρομαι που συμφωνεις οτι ειναι πολυφορεμενα και τα Δαναη, Νεφελη, Λυδια κλπ, γιατι στα αρχικα σου ποστ ειπες.."σιγα μη γυρναει ο μισος πληθυσμος", στη filenada..


Μαλλον το εδω 99% παντως θεωρει πασε ολα αυτα τα ονοματα... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 

Μα αν γυρνάει ο μισός πληθυσμός σε αυτά τα ονόματα, τότε σε κάτι ονόματα όπως Μαρία ή Γιώργος τι γίνεται??? Πάντως προσωπικά γνωρίζω άλλες δύο Δανάες μόνο, και Λυδία και Νεφέλη καμία. Για Μαρίες πάλι ούτε λόγος...
Ε σιγα και εσυ φωναξε μαζι και το επιθετο. και στην τελικη σε γηπεδο θα πας να φωναξεις αυτα τα ονοματα και φοβασαι μην μπερδευτεις? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Πλακα κανω.

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ede37 έγραψε:
Lillybell έγραψε:Ειδικα για καποιες απο εμας που εχουμε χασει και παιδια, αυτο το θεματακι ειναι........................... Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 3 966307 Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 3 966307 Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 3 966307 
like like like

Kαι για αυτες που καθε μηνα επι χρονια τους ερχεται η περιοδος με 10 εξωσωματικες στο ενεργητικο τους.Ας κανουν αυτα τα κοριτσια που κλαινε και θε μηνα μωρο και ας το βγαλουν ''σκ@τα με φραουλες'' ....και ας το φωναζουν φραουλιτσα Laughing Βεβαια μετα ξεχνανε και αυτες τι περασαν και ασχολουντε με ονοματα και διαφορα κουλα. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 

Εγω παντως εβγαλα την κορη μου ενα ονομα που δεν μου αρεσε ποτε. Δεν ειναι γιαγιας δεν ειναι τιποτα. Την εβγαλα για συγκεκριμενο λογο. Δεν με ενδιεφερε καθολου. Εγω ηθελα να ερθει και να ειναι καλα . Τωρα αυτο το ονομα το λατρευω οπως και εκεινην. Αν την κοροιδευουν (που δεν νομιζω) δεν πειραζει, να φροντισει να εχει χιουμορ στην ζωη της και να μην την πτοει μια κοροιδια για το ονομα.Καλυτερα για το ονομα παρα για τα......αφτια της ας πουμε Laughing  Laughing  Laughing  Και ασε που η κοροιδια δεν ξερεις απο που θα ειναι. Ηξερα παιδακι που τον ελεγαν Δημητριο Κωνσταντινο και το δουλεμα πηγαινε συννεφο. Τον φωναζαν .....μητσικωστα. Laughing  Laughing  Laughing  Laughing Εφευρετικα τα κωλοπαιδια. Laughing  Laughing  Laughing 

Υγ και εγω γνωριζω 4 Νεφελες παρακαλω απο τα σχολεια των παιδιων. Δαναες 2. Μια ξαδερφη και μια σκυλιτσα Laughing Laughing Laughing Αληθεια λεω.

να σου πω εσυ μανταμ επειδη εχω να μπω μερες, δεν ερχεσαι μια βολτα να με βοηθησεις να φτιαξω δυο φαγια που θελω, να τελειωσουμε τσακα τσακα και να παιξω κι εγω μετα στο φορουμ???

επι του θεματος τωρα ως απαντηση στην θεματοθετρια. Εγω λεω να τσακωθεις. Αν δεν τσακωθεις για αυτο το λογο, γιατι θα τσακωθεις????
Αφου εχετε ολα τα θεματα σας λυμενα, ας αποκτησει η υποθεση λιγο σασπενς!!!!

Που βαδιζομεν Κυριοι!!!!!!

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
darsel έγραψε:
ede37 έγραψε:
Lillybell έγραψε:Ειδικα για καποιες απο εμας που εχουμε χασει και παιδια, αυτο το θεματακι ειναι........................... Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 3 966307 Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 3 966307 Όνομα: να τσακωθώ ή να υποχωρήσω; - Σελίδα 3 966307 
like like like

Kαι για αυτες που καθε μηνα επι χρονια τους ερχεται η περιοδος με 10 εξωσωματικες στο ενεργητικο τους.Ας κανουν αυτα τα κοριτσια που κλαινε και θε μηνα μωρο και ας το βγαλουν ''σκ@τα με φραουλες'' ....και ας το φωναζουν φραουλιτσα Laughing Βεβαια μετα ξεχνανε και αυτες τι περασαν και ασχολουντε με ονοματα και διαφορα κουλα. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 

Εγω παντως εβγαλα την κορη μου ενα ονομα που δεν μου αρεσε ποτε. Δεν ειναι γιαγιας δεν ειναι τιποτα. Την εβγαλα για συγκεκριμενο λογο. Δεν με ενδιεφερε καθολου. Εγω ηθελα να ερθει και να ειναι καλα . Τωρα αυτο το ονομα το λατρευω οπως και εκεινην. Αν την κοροιδευουν (που δεν νομιζω) δεν πειραζει, να φροντισει να εχει χιουμορ στην ζωη της και να μην την πτοει μια κοροιδια για το ονομα.Καλυτερα για το ονομα παρα για τα......αφτια της ας πουμε Laughing  Laughing  Laughing  Και ασε που η κοροιδια δεν ξερεις απο που θα ειναι. Ηξερα παιδακι που τον ελεγαν Δημητριο Κωνσταντινο και το δουλεμα πηγαινε συννεφο. Τον φωναζαν .....μητσικωστα. Laughing  Laughing  Laughing  Laughing Εφευρετικα τα κωλοπαιδια. Laughing  Laughing  Laughing 

Υγ και εγω γνωριζω 4 Νεφελες παρακαλω απο τα σχολεια των παιδιων. Δαναες 2. Μια ξαδερφη και μια σκυλιτσα Laughing Laughing Laughing Αληθεια λεω.

να σου πω εσυ μανταμ επειδη εχω να μπω μερες, δεν ερχεσαι μια βολτα να με βοηθησεις να φτιαξω δυο φαγια που θελω, να τελειωσουμε τσακα τσακα και να παιξω κι εγω μετα στο φορουμ???

επι του θεματος τωρα ως απαντηση στην θεματοθετρια. Εγω λεω να τσακωθεις. Αν δεν τσακωθεις για αυτο το λογο, γιατι θα τσακωθεις????
Αφου εχετε ολα τα θεματα σας λυμενα, ας αποκτησει η υποθεση λιγο σασπενς!!!!

Που βαδιζομεν Κυριοι!!!!!!
Μπα καλως την ........
Φτιαξε ενα καλε και εσυ. Ασε που κανει εστη, πες και στον καλο σου οτι εχει παρει λιγα κιλακια και φτιαξε μια σαλατα δωσε του και ενα ακτινιδιο και ετοιμος. μετα ελα κατσε εδω.

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
την ειδες κι εσυ την κοιλια του εεεεε????

του υποσχεθηκα μεζε για τον αγωνα - πως να το παρω πισω???

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
darsel έγραψε:την ειδες κι εσυ την κοιλια του εεεεε????

του υποσχεθηκα μεζε για τον αγωνα - πως να το παρω πισω???
αγγουρακι και καροτο με ξυδακι. Δροσιστικο και γεματο βιταμινια. Ασε που θα κανει και καλο μαυρισμα με το καροτο.

ede37

ede37
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω θελω να ρωτησω κατι την κοπελα με το θεμα. Αν τσακωθεις υπαρχει περιπτωση να υποχωρησει αυτος ή τσαμπα θα γινει το γλεντι και τελικα θα σφαχτειτε θα την βγαλετε το ονομα που θελει?

jellyfishch


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
το ηλέκτρα μου αρέσει περισσότερο. αν η διαφωνία αφορά εσάς τους δύο, τότε δεν πειράζει και να υποχωρήσεις.. εξ άλλου και τα δύο ονόματα είναι όμορφα.. αν έχουν χωθεί τρίτοι, θα έλεγα να μην το διαπραγματευτείς.
να το χαίρεσαι το κοριτσάκι σου και να είναι γερό πανω απ όλα.

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
danae_93 έγραψε:
Σιγά μη γυρνάει ο μισός πληθυσμός!!! Μπορεί ο κόσμος πλέον να δείχνει μια προτίμηση στα αρχαιοελληνικά ονόματα (και καλά κάνει κατά τη γνώμη μου), αλλά δεν είναι και συχνά ονόματα. Και στην τελική είναι πολύ εύηχα και με ωραίες σημασίες. Δηλαδή αν γυρνάει ο μισός πληθυσμός σε αυτά τα ονόματα, τότε σε κάτι ονόματα όπως Μαρία, Γιάννης, Γιώργος, Νίκος κτλπ. τι κάνει?  Rolling Eyes

Δεν διαφωνώ καθόλου, κι εμένα μου αρέσουν πολύ τα αρχαίο ονόματα, το είπα απλά γιατί πλέον δεν είναι σπάνια.... επειδή κάποτε τα διάλεγαν για ασυνήθιστα! Ε, δεν είναι πια.

Περί ορέξεως κορίτσια μου! Εμένα πάλι με τρελαίνει η μούρλα με τα ολόκληρα όταν δεν είναι εύηχα! Άντε, να πεις Αναστασία για να μην πεις Τασούλα, μαζί σου. Αλλά πας στο πάρκο και ακούς κάτι 'Ευάγγελεεεεε!" "Στυλιανέεεεε" εκεί φρικάρω. Εγώ. Γούστα είναι αυτά.

Μακάρι αυτά να είναι τα προβλήματα στις οικογένειες.....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την filenada στις Τετ Ιουλ 09, 2014 11:51 am, 2 φορές συνολικά

JELLYFISH

JELLYFISH
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
jellyfishch έγραψε:το ηλέκτρα μου αρέσει περισσότερο. αν η διαφωνία αφορά εσάς τους δύο, τότε δεν πειράζει και να υποχωρήσεις.. εξ άλλου και τα δύο ονόματα είναι όμορφα.. αν έχουν χωθεί τρίτοι, θα έλεγα να μην το διαπραγματευτείς.
να το χαίρεσαι το κοριτσάκι σου και να είναι γερό πανω απ όλα.
καλέ τι γίνεται? δημιούργησα καινούργιο λογαριασμό χωρίς να το καταλάβω??? drunken τελοσπάντων....

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
danae_93 έγραψε:Είπες πως κάποια συγκεκριμένα ονόματα είναι πολυφορεμένα στην ηλικία κάτω των πέντε...είναι σαν να λες πως μετά τα πέντε τους χρόνια τα παιδιά αλλάζουν όνομα.
Όχι. Είναι σαν να λέω ότι τα ονόματα αυτά έγιναν πολύ της μόδας τα τελευταία 5 χρόνια.

Μπορεί εγώ να μην έχω ούτε μία φίλη Δανάη ή Νεφέλη ή φίλο Ορέστη αλλά στις παιδικές χαρές που παίζει ο γιος μου (με παιδάκια προσχολικής ηλικίας) τα ονόματα αυτά ακούγονται πολύ. Αντιθέτως Γιάννηδες και Μαρίες ακούς πιο σπάνια.

Όσο για τους Αλέξανδρους, έχουν γίνει πιο πολλοί κι από τους Γιώργηδες. Ανάμεσα στα παιδιά των φίλων μου (ηλικίας 2-9 χρονών) έχουμε τρεις Αλέξανδρους, μία Αλεξάνδρα και μόνο έναν Γιώργο. Αντιθέτως ανάμεσα στους γονείς υπάρχουν 3-4 Γιώργηδες και μόνο ένας Αλέξανδρος.

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Areti2 έγραψε:
Όχι. Είναι σαν να λέω ότι τα ονόματα αυτά έγιναν πολύ της μόδας τα τελευταία 5 χρόνια.

Μπορεί εγώ να μην έχω ούτε μία φίλη Δανάη ή Νεφέλη ή φίλο Ορέστη αλλά στις παιδικές χαρές που παίζει ο γιος μου (με παιδάκια προσχολικής ηλικίας) τα ονόματα αυτά ακούγονται πολύ. Αντιθέτως Γιάννηδες και Μαρίες ακούς πιο σπάνια.

Όσο για τους Αλέξανδρους, έχουν γίνει πιο πολλοί κι από τους Γιώργηδες. Ανάμεσα στα παιδιά των φίλων μου (ηλικίας 2-9 χρονών) έχουμε τρεις Αλέξανδρους, μία Αλεξάνδρα και μόνο έναν Γιώργο. Αντιθέτως ανάμεσα στους γονείς υπάρχουν 3-4 Γιώργηδες και μόνο ένας Αλέξανδρος.

Έτσι είναι όπως τα λες. Η μόδα με τα αρχαία ονόματα καλά κρατεί εδώ και κάποια χρόνια. Επίσης και η μόδα με τα δύο ονόματα και τους άκυρους συνδυασμούς... Αλλά δεν αξίζει να μαλώνει ένα αντρόγυνο για κάτι τέτοιο...

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
filenada έγραψε:Αλλά δεν αξίζει να μαλώνει ένα αντρόγυνο για κάτι τέτοιο...
Συμφωνώ απόλυτα. Παρομοίως δεν έχει νόημα να ρωτάς τρίτους ποια ονόματα τους αρέσουν. Γιατί η απάντηση που θα πάρεις είναι ή μοδάτη (θα σου πουν ότι ωραίο είναι αυτό που είναι της μόδας - και να πώς γεμίσαμε Νεφέλες και Αλέξανδρους) ή βασισμένη σε προσωπικό γούστο (και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα).

Και άντε και την πήρες την απόφαση... Τι αλλάζει; Θα πειστεί ο άντρας σου να βάλει το Χ όνομα επειδή 20 άγνωστες το βρίσκουν πιο ωραίο από το Ψ?

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κάθε άνθρωπος δίνει χαρακτήρα στο όνομά του και το κάνει μοναδικό! Και τα παιδιά που λέτε ότι κοροϊδεύουν, έχουμε κάτι παράξενα και περίεργα ονόματα στην τάξη που κανείς δεν τα κοροϊδεύει και έχει και κάτι θεές της αρχαιότητας που γίνεται το αντίθετο. Το όνομα δεν κάνει τον άνθρωπο. Καλή συνέχεια από μένα.

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
filenada έγραψε:Δεν το έθεσα σωστά....εννοούσα πως τα αρχαιοελληνικά ονόματα δεν τα βάζουμε με το έτσι θέλω των Αγίων Πάντων.......θα πρέπει να υπάρχει άγιος με το όνομα.......επειδή φορέθηκε πολύ τελευταία, ότι θέλουμε βάζουμε και τσουπ των Αγίων Πάντων, δεν είναι έτσι, και έχω συγγενή ιερέα ....
Τώρα για το γκάλοπ, κι εγώ το Ηλέκτρα προτιμώ επειδή και μόνο το άλλο είναι το Φαίη, που κι εμένα δε με ξετρελλαίνει αλλά να έχεις υπ όψιν σου πως αν πας σε πάρκο και φωνάξεις Ορέστη, Δανάη, και Ηλέκτρα θα γυρίσει ο μισός πληθυσμός.....

ορίστε και το εορτολόγιο
http://www.eortologio.gr/data/eortes/eortes_Ita.php

καλή δύναμη εύχομαι!

Μα αμα διαβάσεις στο εορτολόγιο που ποσταρες θα δεις οτι κάτω γράφει :
"τα ονόματα που δεν έχουν γνωστή ημερομηνία γιορτής και τα αναφέρουμε σαν "δεν γιορτάζει", σύμφωνα με τα δεδομένα του Ορθόδοξου Εορτολογίου γιορτάζουν των Αγίων Πάντων που είναι κινητή γιορτή. (source ©: www.eortologio.gr)

Άρα δεν τα βάζουμε με το έτσι θέλω των Αγίων Πάντων!!!!

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα συμφωνησω με τα "μοδατα" ονοματα...μας κουρασαν ..ειδικα αυτες τις νεφελες δεν τις αντεχω πλεον... Mad Mad Mad 
Απο τα ονοματα που μας προτεινεις κανενα δε μου αρεσει ιδιαιτερα...εγω παλι ως πιο "πατροπαραδοτη" θα τολμουσα να ρωτησω γιατι δε βγαζετε το ονομα μιας γιαγιας? Embarassed 
Εχεε ακουσει να φωναζουν το μωρο "Ιωαννηηηη ελα να φας"
Επισης θα προτεινα κι εγω να χαλαρωσετε λιγο με τον αντρα σου...και να εξασκηθειτε στην υποχωρηση...και στο συμβιβασμο...

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tassoula έγραψε:
Μα αμα διαβάσεις στο εορτολόγιο που ποσταρες θα δεις οτι κάτω γράφει :
"τα ονόματα που δεν έχουν γνωστή ημερομηνία γιορτής και τα αναφέρουμε σαν "δεν γιορτάζει", σύμφωνα με τα δεδομένα του Ορθόδοξου Εορτολογίου γιορτάζουν των Αγίων Πάντων που είναι κινητή γιορτή. (source ©: www.eortologio.gr)

Άρα δεν τα βάζουμε με το έτσι θέλω των Αγίων Πάντων!!!!

Τα Ορθόδοξα εννοεί προφανώς.....και να συνεννοηθείς με τον παπά γιατί κάποιοι δε βαφτίζουν καν ονόματα που δεν είναι χριστιανικά........γνωστή μου δε μπόρεσε να βάλει Σουλτάνα της πεθεράς της και την ανάγκασαν να βάλει Τατιάνα.........οπωσδήποτε να το συζητήσεις.....αν είσαι Μενεγάκη, είπαμε, βάζεις και Λάουρα, κι αν είσαι Τριανταφυλλόπουλος βάζεις και πόλη της Ιταλίας (Σιένα) αλλά για μας το λαουτζίκο θέλει πρώτα συνεννόηση!

annakonda

annakonda
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Areti2 έγραψε:Στην ψηφοφορία δεν ξέρω τι να ψηφίσω. Το Ηλέκτρα δεν μου αρέσει, ούτε και το Φαίη αλλά μου αρέσει το Φωτεινή. Οπότε αν το Φαίη βγαίνει από το Φωτεινή, ψηφίζω Φαίη, αλλιώς ρίχνω λευκό  Smile 

χαχαχαχαχα Καλό!
Πάντως ναι, από Φωτεινή βγαίνει. Μια λύση είναι να τη φωναζουμε και έτσι. Δεν είναι άσχημο όνομα.

annakonda

annakonda
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Areti2 έγραψε:
filenada έγραψε:Αλλά δεν αξίζει να μαλώνει ένα αντρόγυνο για κάτι τέτοιο...
Συμφωνώ απόλυτα. Παρομοίως δεν έχει νόημα να ρωτάς τρίτους ποια ονόματα τους αρέσουν. Γιατί η απάντηση που θα πάρεις είναι ή μοδάτη (θα σου πουν ότι ωραίο είναι αυτό που είναι της μόδας - και να πώς γεμίσαμε Νεφέλες και Αλέξανδρους) ή βασισμένη σε προσωπικό γούστο (και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα).

Και άντε και την πήρες την απόφαση... Τι αλλάζει; Θα πειστεί ο άντρας σου να βάλει το Χ όνομα επειδή 20 άγνωστες το βρίσκουν πιο ωραίο από το Ψ?

Καλά, προφανώς και όχι. Σιγά μην του το πω κιόλας!
Η ψηφοφορία μπήκε έτσι, για στατιστικούς λόγους.
Το θέμα είναι κατά πόσο πρέπει να δεχτώ κάτι που δε μου αρέσει, αλλά θεωρώ σημαντικό.
Εν τω μεταξύ, είναι η πρώτη φορά που διαφωνούμε έντονα σε κάτι και με έχει προβληματίσει αυτό....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις