Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
57 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 57 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

fame12


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια καλησπέρα,
είμαι νέα στην παρέα κι εγώ. Σήμερα θέλω τη γνώμη σας για κάτι. Είμαι εργαζόμενη μητέρα και έχω έναν 8χρονο γιό, κούκλο και πανέξυπνο (τι άλλο θα έλεγα η μάνα!). Επειδή και ο άντρας μου κι εγώ εργαζόμαστε αρκετές έως πάρα πολλές ώρες την ημέρα, μας βοηθούν με το παιδί μου οι γονείς μου (άγιοι οι παππούδες και γιαγιάδες στην ελληνική κοινωνία). Είναι μαζί μας από τότε που γεννήθηκε ο μικρός και περνούν πάρα πολλές ώρες μαζί του. Ως συνταξιούχοι εκπαιδευτικοί και οι δυο, έχουν αφιερωθεί κυριολεκτικά στον εγγονό  και αστέρι μου. Ωστόσο εδώ και ένα περίπου χρόνο, ο μικρός, ο οποίος πάντα τους λάτρευε, έχει γίνει πάρα πολύ επιθετικός απέναντί τους. Ειδικά τη γιαγιά, την βασανίζει κυριολεκτικά. Της μιλάει άσχημα, εννοείται ότι δεν κάνει ποτέ ότι του λέει, κάνει γκριμάτσες και κινήσεις που ξέρει ότι την ενοχλούν απλά για να της σπάσει τα νεύρα. Μιλάμε ατελείωτες ώρες μαζί του και ο μπαμπάς του κι εγώ, διότι γενικά είμαστε υπέρ της συζήτησης και όχι υπέρ της τιμωρίας. Το θέμα είναι ότι η συμπεριφορά αυτή περιορίζεται κυρίως στη γιαγιά, άντε και στον παππού όταν υπερασπίζεται τη γιαγιά. Σε όλους τους άλλους είναι άψογος. Ευγενικός, μιλάει στον πληθυντικό κλπ. Σε κάποια από τις συζητήσεις που κάναμε μαζί του μας είπε ότι την μισεί, γιατί αν δεν ήταν αυτή, θα ήμουν εγώ στο σπίτι μαζί του, ενώ του εξηγήσαμε ότι αν δεν ήταν η γιαγιά θα έπρεπε να υπάρχει κάποια άλλη κυρία να μένει μαζί της κάποιες ώρες, αφού εγώ εργάζομαι. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι και η γιαγιά (μαμά μου), ως πρώην δασκάλα είναι αρκετά πιεστική και επικριτική μαζί του (όπως ήταν και με τα δικά της παιδιά άλλωστε). Ωστόσο εγώ αισθάνομαι ότι δεν τον έχω εκπαιδεύσει σωστά ως προς το σεβασμό που έπρεπε να δείχνει σε έναν άνθρωπο που έχει αφιερώσει όλο του το χρόνο σε αυτόν. Είμαι πολύ προβληματισμένη. Θα ήθελα γνώμες.

Stevi_tasos

Stevi_tasos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
fame12 έγραψε:Κορίτσια καλησπέρα,
είμαι νέα στην παρέα κι εγώ. Σήμερα θέλω τη γνώμη σας για κάτι. Είμαι εργαζόμενη μητέρα και έχω έναν 8χρονο γιό, κούκλο και πανέξυπνο (τι άλλο θα έλεγα η μάνα!). Επειδή και ο άντρας μου κι εγώ εργαζόμαστε αρκετές έως πάρα πολλές ώρες την ημέρα, μας βοηθούν με το παιδί μου οι γονείς μου (άγιοι οι παππούδες και γιαγιάδες στην ελληνική κοινωνία). Είναι μαζί μας από τότε που γεννήθηκε ο μικρός και περνούν πάρα πολλές ώρες μαζί του. Ως συνταξιούχοι εκπαιδευτικοί και οι δυο, έχουν αφιερωθεί κυριολεκτικά στον εγγονό  και αστέρι μου. Ωστόσο εδώ και ένα περίπου χρόνο, ο μικρός, ο οποίος πάντα τους λάτρευε, έχει γίνει πάρα πολύ επιθετικός απέναντί τους. Ειδικά τη γιαγιά, την βασανίζει κυριολεκτικά. Της μιλάει άσχημα, εννοείται ότι δεν κάνει ποτέ ότι του λέει, κάνει γκριμάτσες και κινήσεις που ξέρει ότι την ενοχλούν απλά για να της σπάσει τα νεύρα. Μιλάμε ατελείωτες ώρες μαζί του και ο μπαμπάς του κι εγώ, διότι γενικά είμαστε υπέρ της συζήτησης και όχι υπέρ της τιμωρίας. Το θέμα είναι ότι η συμπεριφορά αυτή περιορίζεται κυρίως στη γιαγιά, άντε και στον παππού όταν υπερασπίζεται τη γιαγιά. Σε όλους τους άλλους είναι άψογος. Ευγενικός, μιλάει στον πληθυντικό κλπ. Σε κάποια από τις συζητήσεις που κάναμε μαζί του μας είπε ότι την μισεί, γιατί αν δεν ήταν αυτή, θα ήμουν εγώ στο σπίτι μαζί του, ενώ του εξηγήσαμε ότι αν δεν ήταν η γιαγιά θα έπρεπε να υπάρχει κάποια άλλη κυρία να μένει μαζί της κάποιες ώρες, αφού εγώ εργάζομαι. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι και η γιαγιά (μαμά μου), ως πρώην δασκάλα είναι αρκετά πιεστική και επικριτική μαζί του (όπως ήταν και με τα δικά της παιδιά άλλωστε). Ωστόσο εγώ αισθάνομαι ότι δεν τον έχω εκπαιδεύσει σωστά ως προς το σεβασμό που έπρεπε να δείχνει σε έναν άνθρωπο που έχει αφιερώσει όλο του το χρόνο σε αυτόν. Είμαι πολύ προβληματισμένη. Θα ήθελα γνώμες.


Είναι μοναχογιός, έχει γίνει το κέντρο της οικογένειας, εκμεταλλεύεται τη γιαγιά του και απλά την έχει "καβαλήσει" ,τη κάνει ότι θέλει ,της μιλάει και άσχημα και φυσικό είναι αφού προφανώς του ικανοποιεί όλα του τα "θέλω".
Δεν είναι κάτι περίεργο, η γιαγιά θα τα αφήσει και στο γιο , εσείς προφανώς θα αποποιηθείτε και την κληρονομιά και θα τη δώσετε απ' ευθείας στον κούκλο γιο κρατώντας την επικαρπία !
Αυτό γίνεται !

fame12


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Στη δική μας περίπτωση δεν είναι ακριβώς έτσι. Διότι ούτε τα χατίρια όλα του κάνει, ούτε έχει ότι θέλει όποτε θέλει. Απλά υπάρχει μια αμοιβαία σχέση κόντρας. Γιατί και η γιαγιά, μόλις μπω στο σπίτι αρχίζει αμέσως να εξιστορείται τι πέρασε. Που το καταλαβαίνω γιατί όντως τη βασανίζει, αλλά γίνεται και φαύλος κύκλος γιατί ο μικρός νιώθει ότι τον κατηγορεί για να τον μαλώσω.

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Θέλουν διάλειμμα ο ένας από τον άλλον.
Απλά βαρέθηκαν...

Stevi_tasos

Stevi_tasos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
fame12 έγραψε:Στη δική μας περίπτωση δεν είναι ακριβώς έτσι. Διότι ούτε τα χατίρια όλα του κάνει, ούτε έχει ότι θέλει όποτε θέλει. Απλά υπάρχει μια αμοιβαία σχέση κόντρας. Γιατί και η γιαγιά, μόλις μπω στο σπίτι αρχίζει αμέσως να εξιστορείται τι πέρασε. Που το καταλαβαίνω γιατί όντως τη βασανίζει, αλλά γίνεται και φαύλος κύκλος γιατί ο μικρός νιώθει ότι τον κατηγορεί για να τον μαλώσω.



Αφού έχεις εντοπίσει το πρόβλημα , γιατί μας ρωτάς τότε ;Απορία το έχω !

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αυτό που ανοίγεις θέματα, ρωτάς κι απαντάς μόνος σου με διαφορετικά nicknames και κάνεις και τόσο ευφάνταστους "διαλόγους", δε θα πάψει ποτέ να με ξεπερνά! Respect τρελό Αντωνινινιννινίνο μου!!!

mamaman


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Very Happy Very Happy 



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mamaman στις Παρ Ιουλ 11, 2014 11:23 am, 1 φορά

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αντωνάκη, να συμφωνήσω σε όλα μαζί σου, αλλα όλα κι όλα, ανεραστη δε με λες. Λυπάμαι για σένα, θα ήθελα να πω ψέμματα για να σου συμπαρασταθω, αλλά δε μπορω. Εκφράζω ωστόσο την ευχή μια μέρα να μεγαλώσεις και να το ξεπεράσεις. Φιλάκια λατρεια μου!

mamaman


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Razz 



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mamaman στις Παρ Ιουλ 11, 2014 11:21 am, 4 φορές συνολικά

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τι ειναι το ΝΥ?

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Απλώς έχε κατά νου ότι τελικά την καταγγελία στη ΔΗΕ την έκανα από τον καιρό της monokerinas. Κατά τα άλλα, συνέχισε, έχεις πλάκα! :-D

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ο,τι και να σβησατε πουλάκι μου, όποιος και να το έσβησε, ξέρω κι εγώ να κρατώ αρχείο, οπότε άδικος κόπος ;-)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις