Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
9 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 9 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 30 από 41]

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Επιστρέψαμε κι εμείς! Την Παρασκευή κάναμε τα γενέθλια (1η δόση!) στο σπίτι της μιας από τις νονές μας. Όλες σχεδόν τις μέρες είχε πολλήηηη γκρίνια και εκείνη τη μέρα και δεν πήγαινε σε κανέναν. Αυτός που γενικά ήταν πολύ κοινωνικό μωράκι και δεν είχε πρόβλημα ούτε με τους ξένους, από την περασμένη Παρασκευή που ανέβασε πυρετό δεν ξεκολλάει από πάνω μου και δεν καθόταν στην αγκαλιά κάποιου άλλου. Έτσι είναι το άγχος αποχωρισμού; Και πόσο κρατάει; Περίμενα πώς και πώς να πάμε Θεσ/νίκη, για να πάρω μια ανάσα και πρέπει να ήταν από τα χειρότερα 3ήμερά μας. Όταν γυρίσαμε από το πάρτι, εννοείται ότι δυσκολεύτηκε να κοιμηθεί και σχεδόν όλο το βράδυ ξυπνούσε (όσο προλάβαινε να κοιμηθεί) με κλάματα και καθόταν 1-1.5 ώρα ξύπνιος κάθε φορά. Δεν ξέρω τι τον ζόριζε, ίσως να ήταν κάποιο δόντι; Δεν κοιμήθηκε σχεδόν καθόλου εκείνο το βράδυ, αλλά και το επόμενο την έβγαλε με σχεδόν 9 ώρες ύπνο... Επίσης, τα νέα από το γυναικολόγο δεν είναι καλά ή δεν είναι τα αναμενόμενα: δεν προβλέπεται να αδιαθετήσω ούτε με τα χάπια και το μόνο που μου πρότεινε είναι να σταματήσω το θηλασμό, αν θέλω να προχωρήσω σε 2η εγκυμοσύνη... Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Από τη μια δε θέλω να σταματήσω να θηλάζω. Ο Μαρινάκος μου είναι εξαρτημένος από το στήθος και το έχει και για πιπίλα. Από την άλλη αν δε σκεφτώ τώρα μια εγκυμοσύνη, νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός θα γίνεται μια μακρινή σκέψη. Ήδη νιώθω κουρασμένη και δεν είμαι και καμιά πιτσιρίκα, για να αντέχω. Μετά σκέφτομαι ότι αφού τώρα είμαι κουρασμένη πώς μπορώ να σκέφτομαι για 2 μωρό; Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά δεν περίμενα να ακούσω αυτά που μου είπε ο γιατρός και με βρήκαν απροετοίμαστη και τώρα είναι όλα κουλουβάχατα μέσα μου...

727Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 30 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Κυρ Νοε 30, 2014 11:57 pm

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα !! ριτα δεν τα ξερω αυτα τα μπιμπερο !!

τζολι ισως αν προσπαθουσες να μειωσεις τα γευματα που κανει?? ισως αν μειωθει η συχνοτητα να αδιαθετησεις κιολας αφου το θες τοσο...

728Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 30 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Δευ Δεκ 01, 2014 12:34 am

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλημερα κ καλο μηνα....Τζολι μου εισαι πολυ αγχωμενη τωρα κ εισαι μπερδεμενη οποτε δεν μπορεις να σκεφτεις καθαρα...απ την μια θελεις δευτερο παδι κ απ την αλλη για να το εχεις πρεπει να στερησεις απ τον Μαρινο τον θηλασμο...ναι, ειναι ενα μεγαλο διλημμα..αν το αφηνες για λιγο αργοτερα να κανεις δευτερο?σε αγχωνει η ηλικια κ το οτι αν δεν μεινεις εγκυος συντομα θα πρεπει να επιστρεψεις στην εργασια σου..ναι Τζολι μου εχεις δικιο να ειναι ολα μιξερ μεσα στο μυαλο σου..ομωςθα πρεπει να αποφασισεις συμφωνα με τα λεγομενα του γυναικολογου σου κ να διαλεξεις...
ομως τοτε ποιος ηταν ο λογος που σου δωσε αυτα τα χαπια?δεν θα ειχαν 100% το αποτελεσμα που θελατε?

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κική, ακριβώς όπως τα λες, κουλουβάχατα είναι όλα μέσα μου... Δεν ξέρω τι να αποφασίσω και εννοείται ότι δεν έρχονται και όλα όπως τα θέλουμε. Καλά σχεδιάζω εγώ, αλλά δεν εξαρτώνται όλα από εμένα. Ο γυναικολόγος μου μου είχε προτείνει αυτά τα χάπια τηλεφωνικά. Του είχα στείλει βέβαια και έναν υπέρηχο που είχα κάνει εδώ, αλλά τώρα που πήγαμε Θεσ/νίκη με είδε ο ίδιος και μου έκανε υπέρηχο και μου τα είπε όλα αυτά... Βασούλα, δεν ξέρω πώς να μειώσω τα γεύματα. Και τώρα που πήγα Θεσ/νίκη και είδαν κι οι άλλοι πώς τραβάει την μπλούζα, για να πιάσει το στήθος έπαθαν ψιλοσόκ και ιδιαίτερα από το ότι κάνει συνέχεια. Εδώ για το σίδηρο που πρέπει να τον αφήνω λίγο χωρίς θηλασμό και γκρινιάζει και αν δεν ενδώσω κλαίει πώς να το καταφέρω πχ το βράδυ που είναι το μόνο που τον ηρεμεί, όταν ξυπνάει;

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Νομίζω jollie οτι και εσύ να αποφασισεις να κόψεις τον θηλασμό, ο Μαρίνος δεν θα συμφωνήσει. Δεν μπορείς του μικρού να του το κόψεις χωρίς να είναι έτοιμος να αποθηλασει, τουλάχιστον όχι απότομα . Ίσως όταν κλείσει χρόνο και του ξεκινήσεις γάλα φρέσκο και αν το δεχτεί......
Και η μικρή μου να ξέρεις τον μήνα που μας πέρασε σταμάτησε να πηγαίνει σε ολους. Πλέον σε αυτούς που δεν ξέρει ή που δεν βλέπει συχνά δεν κάθετε. Αυτό σημαίνει οτι καταλαβαίνει πλέον τους δικούς της ανθρώπους. Και βέβαια όταν δεν ξέρει κάποιον ή δεν θέλει κάποιον γαντζώνεται πάνω μου.

Ρίτα εγω είχα μπουκάλια dr. Drown.
Τώρα για τα υπολοιπα σωστα μου ακούγονται αν και εγώ δεν τα έκανα τόσο σχολαστικά.

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Βρε ΡΙΤΑΚΙ πολυ αγχος...λοιπον ακου..εγω αφου αποστειρωνα τα μπουκαλια τα αφηνα εκει γτ τα χρησιμοποιυσα αμεσως..ειχα 6μπουκαλια..δε χρησιμοποιησα ποτε την λαβιδα..θερμαντηρα ναι

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
jollie κουραστηκα κ μονο που σε διαβασα..αν θες να κοψεις τον θηλασμο κοψε τον..ειναι δυνατον να θηλαζεις κ να θες να παρεις χαπια για να κανεις 2ο παιδι;; κ ολα αυτα γιατι;;; για να ξαναπαρεια αδεια;;;;
πφφφφφφ ωραιο σκεπτικο..δλδ 2ο δεν θες γτ το ζητας σαν μανα, αλλα για το συμφερον;;;;

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ματίνα δεν νομίζω οτι σκέφτεται το συμφέρον της αλλά το παιδί της και θέλει να το μεγαλώσει η ίδια και όχι κάποιος ξένος ή σε κάποιον σταθμό. Εμένα μου φαίνεται πολύ λογική η ανησυχία της και αν ηταν τόσο απλό θα το είχε ήδη λύσει.
Νομίζω όλες θα θέλαμε να κάνουμε κάποια στιγμή και άλλο παιδάκι και όχι για την μητρότητα γιατί αυτό το βιωσαμε. Το πιο πιθανό για να έχει παρέα το πρώτο.

734Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 30 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Δευ Δεκ 01, 2014 10:49 am

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tassoula έγραψε:Ματίνα δεν νομίζω οτι σκέφτεται το συμφέρον της αλλά το παιδί της και θέλει να το μεγαλώσει η ίδια και όχι κάποιος ξένος ή σε κάποιον σταθμό. Εμένα μου φαίνεται πολύ λογική η ανησυχία της και αν ηταν τόσο απλό θα το είχε ήδη λύσει.
Νομίζω όλες θα θέλαμε να κάνουμε κάποια στιγμή και άλλο παιδάκι και όχι για την μητρότητα γιατί αυτό το βιωσαμε. Το πιο πιθανό για να έχει παρέα το πρώτο.


βρε τασσουλα τι λες;;;; δλδ σκεφτεται μονο το πρωτο να μεγαλωσει;; το 2ο;;

735Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 30 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Δευ Δεκ 01, 2014 11:09 am

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tassoula έγραψε:Ματίνα δεν νομίζω οτι σκέφτεται το συμφέρον της αλλά το παιδί της και θέλει να το μεγαλώσει η ίδια και όχι κάποιος ξένος ή σε κάποιον σταθμό. Εμένα μου φαίνεται πολύ λογική η ανησυχία της και αν ηταν τόσο απλό θα το είχε ήδη λύσει.
Νομίζω όλες θα θέλαμε να κάνουμε κάποια στιγμή και άλλο παιδάκι και όχι για την μητρότητα γιατί αυτό το βιωσαμε. Το πιο πιθανό για να έχει παρέα το πρώτο.

Σύμφωνα με αυτό το σκεπτικό, μόλις κοντεύει να χρονίσει το 2ο παιδί, θα πρέπει να μείνει έγκυος στο 3ο, μόλις χρονίσει και αυτό, έγκυος στο 4ο, μόλις χρονίσει και αυτό, έγκυος στο 5ο......

Δεν νομίζω ότι μόνο το 1ο έχει το "δικαίωμα" στο αποκλειστικό μεγάλωμα από την μαμά του!

Όπως επίσης την μητρότητα την ζει μια γυναίκα όσες φορές γεννήσει και γίνει μάνα.
Και εμείς θέλουμε μεγάλη οικογένεια (3 ή 4 παιδιά) αλλά αλίμονο αν τα κάναμε μόνο και μόνο για να έχει παρέα το προηγούμενο.

Ίσως γραπτώς να μπερδευομαστε λίγο στο τι ακριβώς εννοούμε αλλά πιστεύω ότι η Ματίνα κάτι τέτοιο θέλει να πει.

http://www.something-special.gr

736Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 30 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Δευ Δεκ 01, 2014 12:02 pm

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
matinaki1990 έγραψε:jollie κουραστηκα κ μονο που σε διαβασα..αν θες να κοψεις τον θηλασμο κοψε τον..ειναι δυνατον να θηλαζεις κ να θες να παρεις χαπια για να κανεις 2ο παιδι;; κ ολα αυτα γιατι;;; για να ξαναπαρεια αδεια;;;;
πφφφφφφ ωραιο σκεπτικο..δλδ 2ο δεν θες γτ το ζητας σαν μανα, αλλα για το συμφερον;;;;
Λυπάμαι για την τοποθέτησή σου. Υποθέτω ότι όταν είμαστε σε ένα φόρουμ μπορεί να δούμε και τοποθετήσεις που δεν εντάσσονται στη δική μας κοσμοθεωρία. Τώρα αν αυτό είναι κουραστικό, ίσως, αλλά επιλογή της καθεμιάς είναι να είναι εδώ. Επίσης παρότι δε θεωρώ ότι χρειάζεται να απολογηθώ θα σου πω τα εξής: αν κοίταζα τη βολή μου, πιθανόν να μη θήλαζα ακόμα ή να επιδίωκα να έχω κάποια βοήθεια, κάτι που δεν έκανα. Εσύ ίσως να έχεις τα χρονικά περιθώρια να προχωρήσεις και σε άλλες εγκυμοσύνες και στο εύχομαι εφόσον το επιθυμείς. Εγώ δε νομίζω ότι έχω και πολλά (ηλικιακά) περιθώρια ακόμα. Βέβαια όλα αυτά δεν εξαρτώνται, όπως είπα ξανά από εμάς, εμείς απλά επιθυμούμε. Δεν ξέρω λοιπόν γιατί είναι τόσο αρνητικό να σκέφτομαι ένα 2ο παιδί τη συγκεκριμένη στιγμή, αφού και εγώ θα είμαι πιο νέα άρα με περισσότερες δυνάμεις και αντοχές συγκριτικά με κάθε χρόνο που έπεται και το 1ο παιδί θα ωφελήσει που θα με έχει δίπλα του και μακάρι, Mariameint, αν τυχόν έρθει με το καλό και ένα 2ο να έχω τη δυνατότητα και σε εκείνο να είμαι δίπλα όσο περισσότερο θα μπορέσω. Εξάλλου δεν είναι λίγες οι μανούλες που προγραμματίζουν τις εγκυμοσύνες τους με διαφορετικά κριτήρια και για διαφορετικούς λόγους η καθεμιά. Επίσης, Ματινάκι, προσωπικά δεν έχω τη δυνατότητα να έχω κάποιον να μου κρατήσει το παιδί, όταν θα πάω στη δουλειά, και ευτυχώς ή δυστυχώς δεν μπορώ να στηρίξω οικονομικά μια άλλη επιλογή. Θα προσπαθήσουμε με τον άντρα μου να το κρατάμε με βάρδιες αλλά κι αυτό δεν ξέρω αν είναι εφικτό από τις υπηρεσίες μας. Ίσως αν δε βιαζόμασταν να κρίνουμε μια άλλη μανούλα και είχαμε λίγο περισσότερο ενσυναίσθηση, να μην είχαμε τόσο επιθετική διάθεση σε ό,τι δε μας "κολλάει". ΄Ισως πάλι να πρέπει να αρκούμαστε σε συζητήσεις περί ποσότητας φαγητού ή ωρών ύπνου και αν υπάρχει κάποιο πιο προσωπικό θέμα ή κάτι πιο "βαθύ" να το κρατάμε για τον εαυτό μας. Και να σου πω την αλήθεια, μετάνιωσα που μοιράστηκα τον προβληματισμό μου, γιατί όντως είναι πολύ προσωπικός και ζητώ συγνώμη που σας κούρασα.

737Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 30 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Δευ Δεκ 01, 2014 12:05 pm

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Επίσης για να μην υπάρχει οποιαδήποτε ανησυχία, τα χάπια που πήρα τα ήλεγξα από όλες τις μεριές (γυναικολόγο, παιδίατρο, φαρμακοποιό, διαδίκτυο) και ήταν συμβατά με το θηλασμό...

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τζολι μου εγω δεν βρισκω τον λογο να ζητας συγνωμη...σε καμια περιπτωση....
Απλα μας ειπες εναν προβληματισμο που εχεις...ουτε ειναι κακο που σκεφτεσαι να μεινεις εγκυος τωρα ετσι ωστε να μην γυρισεις στην δουλεια...δουλευα σε μια εταιρεια 9 χρονια κ αληθεια σου λεω ολες οι κοπελες πριν ληξει η αδεια εγκυμοσυνης τους εμεναν παλι εγκυες κ δεν επεστρεφαν στην δουλεια...και που ειναι το κακο;ε,καποια στιγμη μολις τελειωνε κ η δευτερη αδεια εγκυμοσυνης επεστρεφαν στην εργασια τους...απλα τα εκαναν κοντα τα παιδακια τους για να "ξεμπερδευουν" ...με την καλη εννοια !!!
Γιατι ηθελαν τα παιδια τουςνα ειναι κοντα ηλικιακα κ κανοντας το ενα παιδι κολλητα με το αλλο κερδιζαν περισσοτερο χρονο με το πρωτο τους παιδι...οποια μανουλα θελει δευτερο παιδακι κ προσπαθει να το προγραμματισει με αυτο το σκεπτικο δεν σημαινει οτι το κανει για το συμφερον...αλοιμονο...θα κερδισει μια αδεια εγκυμοσυνης;μην τρελαθουμε δηλαδη!!!!
Τελοσπαντων μην μετανιωνεις που απλα ειπες αυτο που σε απασχολει...ειμαστε μια παρεα εδω κ συζηταμε αυτα που μας απασχολουν κ μας προβληματιζουν...απο εκει κ επειτα η καθεμια απο μας οτι θελει το "κραταει" κ οτι δεν θελει το προσπερναει...

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σας κορίτσια!

Λίγες μέρες λείπω και κοντεύει να γίνει μάχη! Ψυχραιμία, έχουμε πει ότι ο γραπτός λόγος είναι εύκολα παρεξηγήσιμος!
Εγώ απλά θα πω για τον προβληματισμό της Jollie ότι στη θέση σου θα περίμενα μερικούς μήνες. Άλλωστε λένε ότι ο μέσος όρος που αδιαθετεί μια θηλάζουσα είναι 14 μήνες. Δεν είναι κανόνας βέβαια αλλά αν περιμένεις λίγους μήνες μπορεί να μην έχεις πια δίλημμα!
Το θεωρώ λίγο βάρβαρο να κόψεις απότομα το θηλασμό από ένα μωράκι τόσο βυζο-εξαρτημένο.

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σαφώς και ο κάθε γονιός κάνει προσπάθειες για παιδί όποτε τον βολευει και για τους δικούς του λόγους. Εγώ επιλέγω να ξεκινησω προσπάθειες για δεύτερο όταν χρονιασει το πρώτο με το σκεπτικό οτι πάντα ήθελα να κάνω 2 παιδιά που να είναι κοντά στην ηλικία. Επίσης για άλλους επιπλέον λόγους όπως το οτι θα ήθελα να είναι πάλι χειμώνας γιατί θα έχω πράγματα για το μωρό και για μένα απο το πρώτο, επίσης μπορώ να πάρω πιο εύκολα άδεια απο δουλειά γιατί θα είναι χαμηλή σεζόν κλπ.κλπ. εννοείται οτι αν καθυστερήσει να έρθει το δεύτερο ή έρθει και τρίτο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αλλά λέω απλά την προτίμηση μου.

Σεντόνι....
Δεν το διατυπωσα παραπάνω σωστά μάλλον εννοείται οτι και πάλι βιωνεις την μητρότητα που ούτος ή άλλος την βιωνεις με το πρώτο παιδί το ίδιο και με το δεύτερο. Οταν όμως το δεύτερο είναι ακόμα μια σκέψη που ούτε καν έχει υλοποιηθεί τότε ναι σκέφτεσαι το παιδάκι που έχεις και πως θα του προσφερεις αυτό που νομίζεις καλύτερο. Η jollie λοιπον θεωρεί οτι με μια δεύτερη εγκυμοσύνη που ούτος ή άλλος είναι επιθυμητή παράλληλα θα καταφέρει να μείνει με το πρωτο της παιδί ακόμα περισσότερο χρόνο μαζί για να το μεγαλώσει. Δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα προνομίου μόνο του πρώτου αφού δεν ξέρουμε τι θα γίνει σε 2 χρόνια που θα ξαναγυρίσει στην δουλειά της. Επίσης δεν καταλαβαίνω αφού δεν μπορεί να κάτσει στο δεύτερο δεν πρέπει να κάτσει ούτε στο πρώτο για να μην "ριχτεί" το δεύτερο;
Και ας μην κοροιδευομαστε δεν είναι η μόνη που θα το κάνει αυτό και που σκέφτεται κατά αυτό τον τρόπο. Είναι δημόσιος υπάλληλος και έχει κάποια προνόμια γιατί να μην τα αξιοποιήσει; θα είναι λιγότερο μάνα στο δεύτερο; δεν νομίζω.
Η κοπέλα μας έθεσε τους προβληματισμούς της και τα λεγόμενα των γιατρών χωρίς να έχει αποφασίσει τι θα πράξει για να ακούσει κάποιες συμβουλές γιατί είναι μπερδεμένη έτσι όπως κάνουμε όλες σε αυτή την ομάδα τόσο καιρό.
Ολες μανουλες είμαστε και θέλουμε τα καλύτερα για τα μωρά μας και πως θα τους τα προσφέρουμε.
Δυστυχώς κάποιες που δουλεύουν παλεύουν με τις τύψεις οτι δεν μεγαλώνουν τα μικρά τους έτσι όπως θα θέλανε και έχουν επιρροές από τρίτους αναγκαστηκα. Μακάρι να είχα και εγώ την επιλογή να μείνω σπίτι για να μεγαλώσω τα παιδιά μου και θα έκανα εννοείται δεύτερο παιδί μέσα στα όρια της άδειας μου για να είμαι κοντά τους και να μην χρειαστεί ακόμα να τα αφήσω σε ξένα χέρια.

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Επίσης να προσθέσω:
Κική πολύ ωραία φωτογραφία! Και μπράβο σας που πάτε καλύτερα με το φαγητό!
Ριτάκι σταμάτα να αγχώνεσαι τόσο και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου! Όλα θα λυθούν στην ώρα τους Smile Δες πρώτα αν θα θηλάσεις ή όχι και αν ναι αν θα βγάζεις με το θήλαστρο και μην σκέφτεσαι όλα τα πιθανά ενδεχόμενα από τώρα! Εδώ θα είμαστε να μας ρωτήσεις όταν έρθει η ώρα Smile
Α και για το περιστρεφόμενο που είχες ρωτήσει και εμένα ένα της fisher price μου έκαναν δώρο με κάτι θαλάσσια ζωάκια και ακόμα το έχουμε. Εδώ και μήνες το ανοιγοκλείνει μονος του δεν ασχολούμαι! Απλά έχω σώσει πολλές φορές τα ζωάκια από βέβαιο θάνατο, χαχαχα

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τι κάνετε μανουλες??εγώ μόλις τελείωσα ένα φανταστικό βιβλίο της miller.μου πήρε 2μερες αλλά θα το διαβάσω ξανά για να το εμπεδωσω..
Jolie μου κάνε την προσπάθεια σου και χωρίς περίοδο και χωρίς άγχος και πιστεύω πως θα έρθει το μωράκι..δεν είναι λίγες οι γυναίκες που έμειναν έγκυες χωρίς περίοδο θηλαζοντας.. Μόνο μην κόψεις το θηλασμό στον Μαρίνο απότομα,μη ξεχνάς πως μπήκαμε στο άγχος αποχωρισμόυ,βέβαια κάθε παιδί δεν το περνάει το ίδιο.η κορύφωση του είναι στους 18μηνες οπότε είναι μια κακή περίοδος για να "χασει" κάτι το μωρό..
Υπομονή και επιμονή και θα έρθει.όσο για τους προβληματισμους σου,προσωπικά θεωρώ πως επειδή είμαστε σε ένα φόρουμ και δεν γνωριζόμαστε είναι εύκολο να σε παρεξηγήσει κάποιος από τον γραπτό λόγο,αλλά προς θεού αν δεν μπορούμε να πούμε ελεύθερα ότι θέλουμε φοβούμενοι τη γενική κατακραυγή..και τέλος δεν νομίζω να εφαγες τα γλυκά μου!!αχ πως ήταν η Θεσσαλονίκη μου??το Σάββατο θα είμαι εκεί..
Εμείς αυτές τις μέρες έχουμε ηρεμησει πολύ..άρχισε τώρα να μπουσουλαει στις μύτες των ποδιών...καταλάβατε?σημαίνει πως θα περπατήσουμε??γιουπιιιιιιι!!
Δόντια γιοκ!!στάσιμοι στα 2!!
Κική διάβασα που είπες πως την κυνηγάς για να φάει και έχετε ξεχάσει το καρεκλακι..σήμερα σε θυμήθηκα..μια από τα ίδια παίζει και τον ταΐζω,τρώει και το χάλι μου..σήμερα έφαγε κοτόπουλο με αστρακι και βανίλια με μανταρίνι το πρωί..το χάλι μου!!χαχα
Καλό βράδυ κορίτσια άργησα σήμερα αλλά με κράτησε το βιβλίο..

743Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 30 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Δευ Δεκ 01, 2014 11:34 pm

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα !! αχ δεν θα παρω μερος σε ολο αυτο νομιζω πως δεν υπαρχει λογος και πρεπει να ξεχαστει απ ολες και απο σενα τζολι μου !! το μονο που θα σχολιαζω ειναι αυτο της τασουλας !! μου βγηκαν τα ματια οταν διαβασα οτι το δευτερο δεν το κανεις για την μητροτητα αλλα απλα για να εχει το πρωτο παρεα... αλλα οκ μετα που το εξηγησε καταλαβα καπως τι εννοει !!

μαρια ντου τις φυλακες? αξιζει ? θελω ναπω αυτο ειναι για καθε μαμα ο βιβλιο , η ειναι μονο για οσες μαμαδες δεν εχουν περασει καλα παιδικα χρονια? εγω θελω να παρω το αναθρεφωντας(το σκοτωσα ) τα παιδια μας αναθρεφουμε τους εαυτους μας
!

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα σας!!!!!!
ευχαριστω Ειρηνη για το σχολιο της φωτο....
Μαρια αντε να περπατησετε κ εσεις με το καλο....οσο για το χαλι.....αστο καλυτερα....αλλα τι να κανω?με νοιαζει να τρωει εστω κ με αυτον τον τροπο...
εχω ενα σκουπακι χειρος εδω κ 5 χρονια....την χρηση που εχει κανει αυτον τον μηνα δεν την εχει κανει ολα αυτα τα χρονια μαζι..χα χα χα χα!!!!!

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα!!!
Βασούλα αυτό το βιβλίο διαβάζω τώρα εγώ αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς γιατί δεν βρίσκω χρόνο. Μέχρι ώρας είναι πολύ καλό.
Ναι και εγώ μετά που διάβασα αυτό που έγραψα μου φάνηκε κάπως....

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα? τζολί εφόσον μείνεις έγκυος δεν θα επιστρέψεις στη δουλειά? αφού η άδεια είναι 2 μήνες πριν τον τοκετό? ή δεν έχω καταλάβει κάτι??? scratch

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βασουλα ναι τις φυλακές της παιδικής μας ηλικίας διάβασα..νομίζω πως είναι ένα βιβλίο για όλο των κόσμο όχι μόνο μανουλες η όσους πέρασαν δύσκολα παιδικά χρόνια..έχει πολλά παραδείγματα μέσα..προσωπικά μου άρεσε πολύ και μέσα βρήκα και τον εαυτό μου..τώρα έχω σκοπό να ξεκινήσω το αναθρεφωντας τα παιδιά μας..ελπίζω να είναι εξίσου καλό..

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρία και εμείς 2 δόντια έχουμε ακόμα και νόμιζα οτι θα είμαι η μόνη. Μα πως τρώει ο μικρός σου κομματάκια με 2 δόντια; εγώ έχω καταφέρει μόνο τραχανά να της δώσω σε μη αλεσμένο καθώς και πεπονιτσα μισή αλεσμενη και μισή όχι. Αν δεν την άλεση καθόλου αναγουλιαζει και σταματάει να τρώει.
Μου φαίνεται οτι δεν θα το τελειώσω ποτέ το βιβλίο αφού η μικρή πλέον κοιμάται τόσο λίγο και είναι αδύνατο όταν δεν κοιμάται να διαβάσω.
Οταν είναι η μητέρα μου εδώ που την κρατάει όταν δουλεύω εμένα ούτε να με φτυσει. Τρέχει από πίσω της και κλαίει. Το θεωρώ λογικό αφού είναι την μισή μέρα μαζί ή και παραπάνω.

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλησπέρα! Η αλήθεια είναι ότι ήμουν πολύ προβληματισμένη από χθες... Σκεφτόμουν τι είναι αυτό που κάνει κάποιες γυναίκες περισσότερο μανούλες από κάποιες άλλες ή καλύτερες μανούλες. Νομίζω ότι αυτό είναι μια απάντηση που θα δώσει η καθεμιά στον εαυτό της και βέβαια αργότερα θα έχουν άποψη γι΄ αυτό και το-τα παιδί-ά της. Ελίν, ανήκω στην ομάδα υψηλού κινδύνου και γι΄ αυτό σ΄ αυτή την εγκυμοσύνη είχα λείψει περισσότερο με αναρρωτικές (είχα πάθει και αποκόλληση πλακούντα). Αυτό το βιβλίο θα ήθελα κι εγώ να το διαβάσω. Maria_dou, από το Σάββατο είμαι με ημικρανία και εμετούς, οπότε δεν μπόρεσα να φάω πολύ... δυστυχώς! Ακόμα να συνέλθω...

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Επίσης σας ευχαριστώ για την κατανόηση! Τασούλα, Κική, ναι, κάπως έτσι το σκέφτομαι. Ειρήνη, έχεις δίκιο, μάλλον έτσι θα κινηθώ. Σ΄ ευχαριστώ για την πρόταση! Δε νομίζω ότι μπορώ να προχωρήσω σε απότομο απογαλακτισμό. Maria_dou, τελικά ο χρόνος θα δείξει τι θα συμβεί...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 30 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις