Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
231 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 231 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

maraki

maraki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΕΜΕΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΤΟ ΑΛΕΣΜΑ ΑΠΟ 7,5ΜΗΝΩΝ! ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΑ ΤΡΩΕΙ ΑΛΕΣΜΕΝΑ!!! ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΑΣΟΥΛΑΕΙ!!! ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΘΑ ΣΤΟ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ.. ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ...

nomikoula

nomikoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
eva_manoula έγραψε:Με προβληματίζει πολύ αυτό το θέμα! Μου έχει πνιγεί κανα δυο φορές άσχημα και έχω φοβηθεί πολύ! Ο,τι τρώμε το αλέθουμε! Τα μπισκοτάκια που είναι από 6 μηνών και άνω, πάντως, που της τα χω δώσει δυο τρεις φορές τα έφαγε μια χαρά! Αχ πείτε μου τί να κάνω....!!!

Ευχαριστώ!

ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ...8 ΜΗΝΩΝ...ΤΑ ΕΚΟΒΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ...ΜΠΙΣΚΟΤΑ..ΔΕΝ ΕΔΙΝΑ..ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΝΙΓΕΙ ΤΡΩΓΟΝΤΑΣ ΜΠΙΣΚΟΤΟ ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ...ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΕΘΩ ΑΚΟΜΑ..ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΝΤΑΚΙΑ..ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΚΟΜΑ...

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
λογικα πιστευω οτι σταματας να αλεθεις οταν δεις οτι το παιδι ειναι ετοιμο και μπορει να μασαει.
εμενα εφαγε κανονικο μη αλεσμενο φαγητο σε ηλικια 18 μηνων!!!

ενω τσιμπολογουσε απο παντου το φαγητο του το ηθελε κι εκεινος αλεσμενο.
αρχισα να του το αλεθω ολο και λιγοτερο μεχρι που σταματησα τελειως
εγω του το πηγα σταδιακα γιατι οταν το σταματησα μια φορα αποτομα μου εμεινε μια βδομαδα νηστικος

mamamaria


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
λογο του οτι ειχα ενα ατυχημα και δεν μπορουσα να περπετησω παρα μονο με πατεριτσες το αλεσμενο 7 και κατι το κοψαμε καλα καλα!!
ειχαμε ξεκινησει βεβαια και πιο γρηγορα της εδινα απο το δικο μου πιατο και τα ετρωγε οποτε δεν ειχε προβλημα!!
ειναι αναλογως το ποτε θα ειναι ετοιμο το ιδιο το παιδι και οχι οποτε θελουμε εμεις ή οι γιατροι!!!

Μυρτακι


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Η μικρη μου ειναι 11 μηνων και εχω ξεκινησει σιγα σιγα και δεν της αλεθω. Σημερα ειχε ψαροσουπα την εφαγε κανονικα οπως και εγω (στο δικο μου πιατο προσθεσα μονο αλατακι γιατι δεν τα μπορω τα αναλατα)

happy_mother

happy_mother
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eva_manoula έγραψε:Με προβληματίζει πολύ αυτό το θέμα! Μου έχει πνιγεί κανα δυο φορές άσχημα και έχω φοβηθεί πολύ! Ο,τι τρώμε το αλέθουμε! Τα μπισκοτάκια που είναι από 6 μηνών και άνω, πάντως, που της τα χω δώσει δυο τρεις φορές τα έφαγε μια χαρά! Αχ πείτε μου τί να κάνω....!!!

Ευχαριστώ!

7 μηνών το είχα κόψει το μουλτι.
είχα κ έχω παιδίατρο τζιμάνι, και μου εξήγησα πάρα πολύ σωστά το πως θα κοπεί και όλα ΟΚ

αν ακουγα μαμαδες κ γιαγιάδες ακόμα θα άλεθα

http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κι εμεις γυρω στο χρονο αρχισαμε το κανονικο φαι,λιγο πατημενο στην αρχη,και μετα μικρες μπουκιτσες.ακομα της το αλεθω καμια φορα βεβαια,αλλα δεν της αρεσει το αλεσμενο.απο την αρχη ετρωγε τραχανα ,φιδε,ρυζακι σουπα χωρις αλεσμα.δεν νομιζω οτι υπαρχει στανταρ χρονος που κοβεις το αλεσμενο.εξαρταται απο το παιδι.ουτε μου ειχε πει η παιδιατρος ποτε να κοψω το αλεσμα.εμενα ειχε αρχισει να μου δειχνει το δικο μας φαγητο και το δικο της μου το εσπρωχνε.

Aurora

Aurora
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
9 μηνών όταν ήταν σταμάτησα να αλέθω..
κρέμες έφαγε μόλις έναν μήνα.
Απο όταν ήταν 6 μηνών μέχρι που έκλεισε τον έβδομο.

tarzanaki

tarzanaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
πανω σ αυτο το θεμα μανουλες,
μια ερωτηση.
ο γιος μου ειναι 8 μηνων με 8 δοντακια. (τα μπροστινα 4 πανω και 4 κατω).
δεν σκεφτηκα να ρωτησω τον παιδιατρο.
για πειτε μου.
το αλεσμα εχει σχεση με το ποσα δοντακια εβγαλε το παιδακι?
μηπως γι αυτο καποιες μανουλες εδωσαν απλα πατημενο με το πηρουνι φαγακι? επειδη τα παιδακια σας εβγαλαν δοντακια?
συγνωμη αν η ερωτηση σας φαινεται λιγο .... Embarassed

Aurora

Aurora
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tarzanaki έγραψε:πανω σ αυτο το θεμα μανουλες,
μια ερωτηση.
ο γιος μου ειναι 8 μηνων με 8 δοντακια. (τα μπροστινα 4 πανω και 4 κατω).
δεν σκεφτηκα να ρωτησω τον παιδιατρο.
για πειτε μου.
το αλεσμα εχει σχεση με το ποσα δοντακια εβγαλε το παιδακι?
μηπως γι αυτο καποιες μανουλες εδωσαν απλα πατημενο με το πηρουνι φαγακι? επειδη τα παιδακια σας εβγαλαν δοντακια?
συγνωμη αν η ερωτηση σας φαινεται λιγο .... Embarassed

ΕΜένα άρχισε να τρώει μη αλεσμένα πριν βγάλει δόντια (το πρώτο το έβγαλε 9 μηνών)
απλά αναγούλιαζε με τα αλεσμένα και τις κρέμες οπότε έκανα το βήμα.
Νομίζω οτι το μωρό σου σου δείχνει τι θέλει

lilianna

lilianna
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Aurora έγραψε:
tarzanaki έγραψε:πανω σ αυτο το θεμα μανουλες,
μια ερωτηση.
ο γιος μου ειναι 8 μηνων με 8 δοντακια. (τα μπροστινα 4 πανω και 4 κατω).
δεν σκεφτηκα να ρωτησω τον παιδιατρο.
για πειτε μου.
το αλεσμα εχει σχεση με το ποσα δοντακια εβγαλε το παιδακι?
μηπως γι αυτο καποιες μανουλες εδωσαν απλα πατημενο με το πηρουνι φαγακι? επειδη τα παιδακια σας εβγαλαν δοντακια?
συγνωμη αν η ερωτηση σας φαινεται λιγο .... Embarassed

ΕΜένα άρχισε να τρώει μη αλεσμένα πριν βγάλει δόντια (το πρώτο το έβγαλε 9 μηνών)
απλά αναγούλιαζε με τα αλεσμένα και τις κρέμες οπότε έκανα το βήμα.
Νομίζω οτι το μωρό σου σου δείχνει τι θέλει

εμενα αλεσμενα τρωει εννοειται απλα τωρα που το λες αναγουλιαζει καμια φορα.οχι συχνα ομως.δεν σκεφτηκα ποτε οτι μπορει να ειναι απο αυτο...

lilianna

lilianna
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
happy_mother έγραψε:
eva_manoula έγραψε:Με προβληματίζει πολύ αυτό το θέμα! Μου έχει πνιγεί κανα δυο φορές άσχημα και έχω φοβηθεί πολύ! Ο,τι τρώμε το αλέθουμε! Τα μπισκοτάκια που είναι από 6 μηνών και άνω, πάντως, που της τα χω δώσει δυο τρεις φορές τα έφαγε μια χαρά! Αχ πείτε μου τί να κάνω....!!!

Ευχαριστώ!

7 μηνών το είχα κόψει το μουλτι.
είχα κ έχω παιδίατρο τζιμάνι, και μου εξήγησα πάρα πολύ σωστά το πως θα κοπεί και όλα ΟΚ

αν ακουγα μαμαδες κ γιαγιάδες ακόμα θα άλεθα

δεν μας λες και εμας κοριτσακι πως κοβεται μπας και σωθουμε μια ωρα αρχιτερα?

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια,επαναφέρω το θέμα!!!!Λοιπόν ,το μεσημέρι καθήσαμε να φάμε όλοι μαζί,το "μαζί" σχετικό είναι γιατί εγώ τάιζα τον μικρό χαχα!!!!Τέλως πάντων,πάω να του δώσω την πρώτη κουταλιά, αλεσμένο...τίποτα!!!!Δεν ήθελε και μου έδειχνε το πιάτο μου...δοκιμάζω να του δώσω φασολάκια,κομμένα μικρά μικρά και να μην σας τα πολυλογώ βρέθηκα να του δίνω και ψύχα από ψωμάκι και φετούλα.Όλα αυτά πολύ μικρά,γιατί το πνίξιμο το φοβάμαι τόσο πολύ.
Και θέλω να ρωτήσω...έτσι ξαφνικά το κόψαν το αλεσμένο τα δικά σας παιδάκια???Μήπως επειδή έτοιχε και καθήσαμε όλοι μαζί,και ο μπαμπάς στο τραπέζι,ζήλεψε και ήθελε???Γιατί αυτό συμβαίνει μόνο τις Κυριακές.
Κι εγώ αύριο τι να κάνω??Έχω κοτόπουλο στο μενού....πως να του το δώσω???ολόκληρο??????Αν πάθει τίποτα το παιδί???Αν πνιγεί???Να το αλέσω???Και αν δεν το φάει τι θα του δώσω μετά???
Περιμένωωωωωω....με αγωνίαααααααα!!!!!!!

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καμία????? Crying or Very sad

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ti theleis na sou poune kale?dose sto paidi na faei kanonika .ade les kai einai moro xazi. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cassiani έγραψε:ti theleis na sou poune kale?dose sto paidi na faei kanonika .ade les kai einai moro xazi. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]




χαχαχα!!!!!!!!!!Καλά λες!!!!Αγχώθηκαααααααα!!!!!!!!!!!!!!!Μην μου απαντήσετε και ο θεός βοηθός!!!!!!!!!!!!Το πρώτο είναι ή το τελευταίο???????
Σ'ευχαριστώ Κασσιανή μου,πολύυυυυυυυ!!!!

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
eisai treli edelos na sou apadisoun kale plaka sou kano alla min anxonesai . Very Happy

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cassiani έγραψε:eisai treli edelos na sou apadisoun kale plaka sou kano alla min anxonesai . Very Happy



χαχα!!!Την πάτησες!!!!!Και εγώ πλάκα κάνω χαχαχα!!!!!!!!!!Λοιπόν,δεν αγχώνομαι!!!!!Και τώρα,ξέρεις τι του μαγειρεύω????Γιουβαρλάκια με λαχανικά και κοτόπουλο,το οποίο θα αλέσω με μια πατατούλα και θα τα ρίξω πάνω απ'τα γιουβαρλάκια!!!!!!
Πως με βρίσκεις???????Είχα καλή δασκάλα!!!!!!!!!!!

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
e eisai treli telika kala mori tha ftiakseis giouvarlakia kai tha valeis apo pano kotopoulo? Shocked ena ena paidi mia fora o ena kai tin alli to allo xazo

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cassiani έγραψε:e eisai treli telika kala mori tha ftiakseis giouvarlakia kai tha valeis apo pano kotopoulo? Shocked ena ena paidi mia fora o ena kai tin alli to allo xazo


χαχαχα!!!!!!τρελλοκερκυραία δεν είμαι,τι περιμένεις?????Και φεύγοντας απ'το σπίτι λέω...πάει το σκότωσα!!!!Μπερδεύτηκα,καλέ!!!!!Μην βαράς!!!!!!!!!
Πατατούλα έτριψα και έβαλα από πάνω,με λίγο ζουμάκι.Το κοτόπουλο θα το φάει αύριο,με ρυζάκι.Τελικά στην πράξη,όταν το μαγείρευα και΄το είδα οπτικά,δεν είναι και τόσοοο αγχωτικό!!!Βέβαια δεν έχει φάει ακόμα αλλά όλα καλά!!!! ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΤΕ ΝΑ ΑΛΕΘΕΤΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ; - Σελίδα 2 417472

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αλικακι έγραψε:
cassiani έγραψε:e eisai treli telika kala mori tha ftiakseis giouvarlakia kai tha valeis apo pano kotopoulo? Shocked ena ena paidi mia fora o ena kai tin alli to allo xazo


χαχαχα!!!!!!τρελλοκερκυραία δεν είμαι,τι περιμένεις?????Και φεύγοντας απ'το σπίτι λέω...πάει το σκότωσα!!!!Μπερδεύτηκα,καλέ!!!!!Μην βαράς!!!!!!!!!
Πατατούλα έτριψα και έβαλα από πάνω,με λίγο ζουμάκι.Το κοτόπουλο θα το φάει αύριο,με ρυζάκι.Τελικά στην πράξη,όταν το μαγείρευα και΄το είδα οπτικά,δεν είναι και τόσοοο αγχωτικό!!!Βέβαια δεν έχει φάει ακόμα αλλά όλα καλά!!!! ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΤΕ ΝΑ ΑΛΕΘΕΤΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ; - Σελίδα 2 417472


αντε αλικακι πες μας εντυπωσεις με τομωρο πως το πηρε καλα αρχη τωρα ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΤΕ ΝΑ ΑΛΕΘΕΤΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ; - Σελίδα 2 186253 ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΤΕ ΝΑ ΑΛΕΘΕΤΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ; - Σελίδα 2 186253

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε:
αλικακι έγραψε:
cassiani έγραψε:e eisai treli telika kala mori tha ftiakseis giouvarlakia kai tha valeis apo pano kotopoulo? Shocked ena ena paidi mia fora o ena kai tin alli to allo xazo


χαχαχα!!!!!!τρελλοκερκυραία δεν είμαι,τι περιμένεις?????Και φεύγοντας απ'το σπίτι λέω...πάει το σκότωσα!!!!Μπερδεύτηκα,καλέ!!!!!Μην βαράς!!!!!!!!!
Πατατούλα έτριψα και έβαλα από πάνω,με λίγο ζουμάκι.Το κοτόπουλο θα το φάει αύριο,με ρυζάκι.Τελικά στην πράξη,όταν το μαγείρευα και΄το είδα οπτικά,δεν είναι και τόσοοο αγχωτικό!!!Βέβαια δεν έχει φάει ακόμα αλλά όλα καλά!!!! ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΤΕ ΝΑ ΑΛΕΘΕΤΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ; - Σελίδα 2 417472


αντε αλικακι πες μας εντυπωσεις με τομωρο πως το πηρε καλα αρχη τωρα ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΤΕ ΝΑ ΑΛΕΘΕΤΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ; - Σελίδα 2 186253 ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΤΕ ΝΑ ΑΛΕΘΕΤΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ; - Σελίδα 2 186253



Σ'ευχαριστώ,Αννούλα!!!! ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΤΕ ΝΑ ΑΛΕΘΕΤΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ; - Σελίδα 2 417472

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια για μας η ιστορία με τα αλεσμένα αποτελεί γρίφο, ό μικρός ειναι 17 μηνών, από το καλοκαίρι αν του έβαζες μπουκίτσες μπροστά του στο καρεκλάκι από ψωμί, καρπούζι, τυρί κασέρι ακόμα και λίγο ψάρι ψητο που του έβαζα τα έτρωγε, μέχρι και σήμερα τρώει μπισκότα, (όπως φαίνεται και στην φώτο), και όλα τα άλλα μόνος. Τρωει το πρωι και τραχανα με τριμένο τυρί, και στα γιαουρτάκια του έχω αρχίσει να βάζω και τα σοκολατένια μπιλάκια που έχει από πάνω και τα τρωει, αλλα το κυρίως γεύμα και τα φρούτα είναι ένα θέμα, όσες φορές προσπάθησα να του δώσω, ρυζάκι ή αστράκι ή μπιζέλια, τα φτύνει. Ακόμα και στο πατημένο φαγητό δυσανασχετεί. Να σκεφτείτε ότι όταν η φρουτόκρεμα έχει μανταρίνι, βαζει το χέρι στο στόμα και βγάζει τις ίνες που δεν αλέθηκαν καλά, ακόμα και στο αλεσμένο το κάνει, αυτό αν κάτι δεν αλέστηκε, βάζει τα δαχτυλάκια στο στόμα και το βγάζει, αλλά το τυρί που του τρίβω μετά το άλεσμα δεν το βγάζει. Καμιά συμβουλή μανούλες???? Δεν είμαστε μεγάλοι για να χρησιμοποιούμε ακόμα multi έχουμε και 16 δόντια τρομάρα μας....

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκι μου, θα σου πως την εμπειρία μου, μιας που σταματήσαμε τα αλεσμένα πριν καμιά εβδομάδα επιτέλους. Τα ίδια με εσένα περνούσαμε τόσον καιρό, αν και η μικρή μου έχει ακόμα 4(!) μόλις δοντάκια (δε μ' αφήνει βέβαια να ψάξω Laughing ). Λοιπόν, τελικά σταμάτησα να την πιέζω και είδα τη θετική πλευρά των αλεσμένων: τουλάχιστον έτσι έτρωγε αρκετά! Σε κάποια φάση, στο προηγούμενο σ/κ αρνήθηκε πεισματικά να φάει από το πιάτο της και ήθελε να φάει από το δικό μας. Μόνη της αυτό, εμείς δεν την πιέσαμε, δεν της προσφέραμε. Εκείνη όμως έσπρωχνε το κουτάλι με το αλεσμένο, έστριβε και το κεφάλι και φώναζε δείχνοντας τα πιάτα μας. Πλέον τρώει κανονικό φαγάκι, το ίδιο με το δικό μας. Φυσικά οι ποσότητες είναι πολύ πιο μικρές αλλά σιγά-σιγά θα μάθει. Εξάλλου αν τη δω και πεινάει της φτιάχνω κανα τραχανά που λατρεύει για απογευματινό και όλα είναι οκ.
Η ουσία λοιπόν είναι πως το κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς και σε αυτό. Τα δόντια δεν έχουν καμία σχέση, πίστεψέ με! Τα ούλα των μωρών είναι τόσο σκληρά ώστε να επαρκούν για να μασήσει το φαγάκι. Εξάλλου κάποια μωράκια κόβουν τα αλεσμένα από 7-8 μηνών, πώς τρώνε αυτά χωρίς δοντάκια; (μην ξεχνάς ότι την τροφή τη μασάμε με τους τραπεζίτες και όχι τους κοπτήρες). Θα σου πρότεινα εγώ να μην τον πιέσεις καθόλου, συνέχισε να του δίνεις αλεσμένα και θα σου πει εκείνος πότε θέλει κανονικό φαγάκι. Στο μεταξύ, συνέχισε -όπως πολύ καλά κάνεις μέχρι τώρα- να του δίνεις τροφές σε κομματάκια στα υπόλοιπα γεύματα ώστε να συνιθίζει. Τέλος, προσπάθησε να τρώτε όλοι μαζί, έστω τα σ/κ, για να σας παρακολουθεί και να καταγραφεί η πληροφορία στο μυαλουδάκι του. Κάποια στιγμή θα ωριμάσει και θα κάνει το επόμενο βήμα...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις