Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
483 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 483 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Maya έγραψε:
Παντως εγω την εφαρμοσα γιατι η δικια μου κοιμοταν στο στηθος με το θηλασμο και μετα χαλουσε τον κοσμο οταν την εβαζα στην κουνια -χαζη ειναι, εννοειται οτι προτιμαει να κοιμαται πανω μου- δε μπορω ομως να ειμαι καθηλωμενη στο κρεβατι ολη νυχτα. Γι αυτο εκανα τη μεθοδο και την εβαλα για υπνο. Την πρωτη μερα εκλαιγε μιση ωρα(ψευτικα εκλαιγε, οταν πηγαινα και της μιλουσα σταματουσε και με ακουγε και με κοιτουσε). Τη δευτερη μερα σε 10 λεπτα κοιμηθηκε. Ξερει οτι δε μασαω απο κλαματα. Δεν πρεπει να προσαρμοζομαστε εμεις σε αυτα, αλλα αυτα σε εμας, αλλιως καηκαμε

αχ να σου στειλω το γιο μου για εκπαιδευση;;;ηταν τελειος στον υπνο αλλα τον τελευταιο μηνα (μετα τη βαφτιση) μου βγαζει το λαδι...μονο κρεμασμενος στο στηθος..προσπαθησα να κανω τη μεθοδο τις τελευταιες 2-3 μερες που ειμαι με αδεια απο τη δουλεια για τους υπνακους κατα τη διαρκεια της ημερας αλλα τιποτα... εκλαιγε μια ωρα στην κουνια εγω μεσα εξω και τιποτα... να τον σηκωνω την ωρα που κλαιει η απλα να ειμαι απο πανω του; ολο λεω να το κανω κανονικα κ στο τελος υποχωρω...ασε που και να θελω εγω πιανουν τα νευρα τον αντρα μου και φωναζει στο μικρο και στενοχωριεμαι μετα!

το βραδυ κοιμαται την ωρα που τον θηλαζω αν και τελευταια ξυπναει 1-2 φορες το βραδυ...

τι να κανω;;;

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω παλι το εχω ξαναπει,μια αγκαλια και λιγα χαδια μεχρι να κοιμηθει νομιζω πως ειναι ο,τι καλυτερο.Κι εγω χορταινω αγκαλια κι αυτα ζεστασια...

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όπως είπα και σε άλλο post με βοηθησε πολύ το "κοιμήσου παιδί μου", ενταξει συμφωνω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να ακους το παιδι σου να κλαιει, να σου φωναζει μανουλα αγκαλια, αλλά αυτα τα κανει για να σε χτυπησει στο αδυναμο σημειο σου, να το λυπηθεις και να ενδωσεις.... ο δικος μου την πρωτη ημερα εκλαψε 20 λεπτά, την δευτερη 5 την τριτη κοιμηθηκε μολις τον εβαλα στην κουνια!!!

http://www.savetheplanet.gr

nomikoula

nomikoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΑ..ΘΑ ΚΛΑΨΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ...

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Απλα ειμαι της αποψης οτι οταν το παιδι μου ζηταει μια αγκαλια πρεπει και θελω να την προσφερω και ξερω οτι περα απο την αγκαλια και ζεστασια νοιωθει και ασφαλεια.Παρολα αυτα τξερω και μαμαδες ππυ εφαρμοσαν την μεθοδο του βιβλιου και τα παιδια ανταποκριθηκαν αμεσως και χωρις καθολου κλαματα.Ειναι στο παιδι.

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οκ...θα το εφαρμοσω απο αυριο αυστηρα γιατι για αποψε κοιμηθηκε!

ερωτηση ομως: καλα το βραδυ τον αφηνεις να κλαιει και να παλευει μεχρι να κοιμηθει, αλλα στους υπνακους κατα τη διαρκεια της ημερας αν κλαιει για καμμια ωρα να τον αφησω μεχρι να κοιμηθει ή αν περάσει η μία ώρα να τον κρατήσω ξύπνιο μέχρι τον επομενο ύπνο οπως λεει το βιβλιο; Τι κανετε σ αυτη την περιπτωση;

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μα δεν το αφηνεις απλά να κλαίει μεχρι να κοιμηθει, η μεθοδος ειναι ενα πρόγραμμα επτά ημερών, οταν το παιδι κλαίει την καθημερινά εσύ μπαίνεις στο δωμάτιο όσες φορές χρειαστεί μεχρι να κοιμηθεί ανα συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα καθε φορά, τις 2 φορές του μιλάς και επειτα μπαίνεις σε βλέπει το ξαπλωνεις και δεν λές τιποτα.... δεν τον αφήνεις να σπαράζει εως ότου κοιμηθεί, το ιδιο πρόγραμμα ακολουθείς και για το μεσημεριανό υπνο το λέει στο βιβλίο... Αυτό που λές για το αν περάσει μια ωρα το σηκώνεις δεν θυμάμαι να το διάβασα!!! Θα ξανακοιτάξω και θα σου πω!!!

http://www.savetheplanet.gr

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
οχι βρε συ δε με καταλαβες

δεν το αφηνω το παιδι να κλαιει μονο του..μπαινω μεσα καθε λιγο οπως λεει το βιβλιο αλλα δεν ηρεμει ιδιαιτερα...τον χαιδευω κ του μιλαω στην κουνια του αλλα με το που απομακρυνομαι αντε παλι κλαμα δυνατο!

Αυτο με την μια ωρα το ελεγε για τη σιεστα...εκει ειναι η απορια μου γιατι σημερα τον σηκωσα στη μια ωρα και 15 λεπτα μετα μου κοιμηθηκε στο παρκο μονος του ενω κυκλοφορουσα κ εγω στο χωρο...

Να τον αφηνω και στις σιεστες μεχρι να κοιμηθει; αυτο εκανες;

και περνιεμαι και για εξυπνη το κ____τό μου..γιατι δεν τα καταφερνω;

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το βράδυ οκ μπαίνεις μέσα να του μιλάς τις 2 πρώτες φορές, αλλά μην τον χαιδεύεις για να ηρεμήσει....καταλαβαίνει οτι τον λυπάσαι που κλαίει οπότε εκμεταλλεύεται το συναίσθημα σου αυτο και μολις σε δει να απομακρύνεσαι αρχίζει ξανα! Αν όμως δει οτι δεν μασας καποια στιγμή το παίρνει απόφαση...

Την μέθοδο δεν χρειάστηκε να την ακολουθήσω το μεσημερί διότι δουλεύω και σχολάω 13:00 οπότε ο μικρός κοιμόταν πάντα στο αυτοκίνητο και τον εβαζα στο κρεβάτι κοιμισμένο, τα Σ/Κ που ήμασταν σπίτι είχε πλέον μαθει απο τον βραδυνο ύπνο και δεν μου εκανε νούμερα!!

http://www.savetheplanet.gr

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μωρε το θεμα ξερεις πιο ειναι;

οτι επειδη κ εγω δουλευω και τον κρατανε οι γιαγιαδες του (ποτε η μια ποτε η αλλη) εχω μονο αυτη την βδομαδα να τον βαλω σε σειρα..απο τις 29 του μηνα που γυρναω στη δουλεια πρεπει να ειναι ηδη σε προγραμμα για να μην τον ξαναχαλασουν με τα κουνα κουνα γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να τον αφησουν να κλαψει....

Να καθομαι δηλαδη κανα δυο λεπτα και να του μιλαω απλα και να φευγω μετα...να μην περιμενω ποτε να ηρεμησει για να φυγω ετσι; αντε σε ζαλισα κ εσενα..

Σκαω γιατι απο 3 μηνων τον ειχα σε τετοιο προγραμμα και με το που γυρισα στη δουλεια και ανελαβαν οι γιαγιαδες τα εκαναν..αντε να μην πω!

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν με ζάλισες σιγά το πράγμα γι αυτο είμαστε εδω όλες!!!

Τον βάζεις για υπνο του λες καληνύνχτα οτι είναι ωρα να κοιμηθεί, θα τα πούμε το πρωι η μαμα και ο μπαμπάς είναι εδω κλπ και φεύγεις, μετά απο λιγο αν κλαίει θα μπείς θα του πείς είναι ώρα για ύπνο και θα φύγεις, την τριτη και επόμενες θα μπαίνεις θα τον βάζεις να ξαπλώνει (αν εχει σηκωθεί) και χωρίς να πείς τίποτα θα βγαίνεις απο το δωμάτιο.... αν δεν είναι όρθιος απλά θα σταθείς στην πόρτα να σε δεί ή καπου στο δωμάτιο του τέλος πάντων όπου να μπορεί να σε δει και θα βγείς ξανα (αυτά σε κλάσματα δευτερολέπτου) δεν μένεις μέσα να σε κοιτάει.....

Αν τον αναλάβουν οι γιαγιάδες θα στον ξαναχάλασουν..... πρέπει για λιγο να ακολουθήσουν και αυτές την μέθοδο ειδικα αν τον κοιμίζουν μεσημέρι.... τωρα πάλι ο δικός μου επειδή η πεθερά μου δεν μπορούσε να εφαρμόσει την μέθοδο κοιμόταν μαζί του στο κρεβάτι (κάτι που ακόμα κάνει) ή τον κουνούσε στην αγκαλιά της.... ο μικρός όμως ήξερε οτι αυτά στο σπίτι μας δεν συμβαίνουν, μπορεί να τα κανει μονο με την γιαγια του, δεν περνάνε στην μαμα του....δεν ξέρω αν ειναι το δικό μου παιδί μονο αλλα το έχει αυτο.... σε κάθε σπίτι συμπεριφέρεται διαφορετικά!!! τις γιαδιάδες του τις εκμεταλλεύεται μεχρι αηδίας, ζητάει τα απίστευτα, σ'εμας στο σπίτι Παναγία

http://www.savetheplanet.gr

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
οκ καταλαβα τη διαδικασια...τελευταια ερωτηση... αν ξυπνησει το βραδυ και δεν ειναι για να φαει ας πουμε..σηκωνομαι και ακολουθω παλι την ιδια μεθοδο ετσι;

Σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια..τωρα που ειναι πιο σαφης η διαδικασια στο μυαλο μου πιστευω οτι θα τα καταφερω!

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όσες φορές κι αν ξυπνήσει το βράδυ ακολουθείς την ιδια μεθοδο, αν και δεν θα το κάνει πολλές φορές πιστεψε με!!!

Χαίρομαι που σε βοηθησα!!!

Ξυπνάει ακόμα για βραδυνό γάλα??? Άσχετο βέβαια.... Αν τρώει καλά μεσα στην ημέρα γιατι να του δίνεις και κατά την διάρκεια της νύχτας??? μήπως διψάει??? Γιατι δεν του δινεις λιγο νερό??

http://www.savetheplanet.gr

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εχει καμμια 15αρια μερες που ξυπναει τουλαχιστον μια φορα!

απο 3 μηνων κοιμοταν σερι το βραδυ και δεν μπορω να καταλαβω γιατι παλλινδρομει ετσι..λεω να ρωτησω και την παιδιατρο τη Δ που εχουμε ραντεβου για εμβολιο

Χιλια ευχαριστω!!!

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Παρακαλώ, καλά αποτελέσματα!!!

http://www.savetheplanet.gr

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγω εχω εμα αγορακι 25μηνων που δεν κοιμαται μονος του. Δηλαδη Πρεπει να κανουμε μπανιο περιπου στις 9παρα και μετα να παμε στο δωματιο του,χαμηλωνω το φως, βαζω μουσικουλα παιδικη, να τον ντυσω, να πιει το γαλα του, να διαβασουμε ενα παραμυθι και μετα να κλεισουμε το φως και να κοιμηθουμε αγκαλια. Μολις κοιμηθει τον αφηνουμε μονο του μεχρι το πρωι. Την κουνια την εχουμε καταργησει και κοιμαται σε κρεβατι πλεον.
Επισης βοηθαει να του πειτε οτι πχ "η Ντορα ειπε οτι πρεπει να κανουμε νανι γιατι και εκεινη κοιμαται τωρα " ή οποιον ηρωα αγαπαει. Πιστεψτε με πιανει! Αφηστε που καμια φορα μας μιλαει κιολας η Ντορα και μας λεει να κοιμηθουμε!
Αν το απογευμα φαει καλα (τοστ, φετουλα, μεσημεριανο), τοτε δεν ξυπανει για γαλα την νυχτα (340ml) αν ομως δεν φαει θα αρχισει να φωναζει γαλα γαλα θα το πιει και δεν θα μου δωσει καμια σημασια. Παιζει βεβαια ρολο να ειμαι γρηγορη γιατι αν ξυπνησει καλα τοτε θα πρεπει παλι να ξαπλωσω διπλα του.
Εγω δεν πιστευω πως θα αλλαξει το συστημα μας μεχρι να μεγαλωσει γιατι πλεον καταλαβαινει, περπαταει και κατεβαινει μονος του οποτε..θα δοκιμασω στο επομενο αλλη μεθοδο.
Μια φορα τον αφησα να κλαψει και απο το πολυ κλαμα εκανε εμετο και μετα καθε φορα που εκλεγε λιγο παραπανω του ερχοταν να κανει εμετο οποτε τα παρατησα.
Δεν μου ειναι κοπος να του πω ενα παραμυθι και να του κανω αγκαλιτσες για 15λεπτα γιατι τοσο θα του παρει να χαλαρωσει και να νοιωσει ασφαλης και μεχρι 9:15 το πολυ θα εχει κοιμηθει. Αλλωστε με τα ωραρια που εχω μας κανει καλο Smile

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις