Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
19 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 19 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

ninaki-giorgaki

ninaki-giorgaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
athina24 έγραψε:
mama katerina έγραψε:
maria2010 έγραψε:Εγω το να διακινδυνευεις να γεννηθει ένα παιδι που στην καλύτερη περιπτωση αν τελικα καταφερει να γεννηθει θα εχει σοβαρα προβληματα υγειας σε ολη του τη ζωη και που θα μεινει ορφανο απο τη γεννηση του, το να στερεις απο τους γονεις που σε μεγαλωσαν και απο τα αγαπημενα σου προσωπα την υπαρξη σου ουσιαστικα αυτοκτονώντας (εφοσον υπηρχε θεραπεια) δεν το βρισκω καθολου αξιοθαυμαστο, το βρισκω ακριβως το αντιθετο..


με καλυψες!






συμφωνω





Συμφωνώ και γω... υπάρχουν τόσα μωράκια και παιδάκια εκεί έξω που είχαν την ατυχία να γεννηθούν από ανθρώπους που ή δεν τα θέλουν ή δεν έχουν την δυνατότητα και την ικανότητα να τα κρατήσουν κοντά τους. Νομίζω ότι θα ήταν φρόνιμο μία κοπέλα με τόσο σοβαρό πρόβλημα υγείας απλά να μειώσει τον αριθμό των παιδιών αυτών υιοθετώντας ένα και όχι να τον αυξήσει προσθέτοντας ένα... Η μανούλα για ένα παιδί είναι αξία ανεκτίμητη και η απουσία της πάντα προκαλεί κενά στην ψυχούλα...

ioannaki

ioannaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
maria2010 έγραψε:Εγω το να διακινδυνευεις να γεννηθει ένα παιδι που στην καλύτερη περιπτωση αν τελικα καταφερει να γεννηθει θα εχει σοβαρα προβληματα υγειας σε ολη του τη ζωη και που θα μεινει ορφανο απο τη γεννηση του, το να στερεις απο τους γονεις που σε μεγαλωσαν και απο τα αγαπημενα σου προσωπα την υπαρξη σου ουσιαστικα αυτοκτονώντας (εφοσον υπηρχε θεραπεια) δεν το βρισκω καθολου αξιοθαυμαστο, το βρισκω ακριβως το αντιθετο..

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα....Το βρίσκω εξαιρετικά εγωιστικό...Γεννήθηκε ένα παιδάκι με προβλήματα, το οποίο θα μεγαλώσει χωρίς τη μητέρα του....Κρίμαααα... Sad Sad Sad Sad

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω εν μερει συμφωνω και με τις δυο αποψεις γιατι το βλεπω με δυο οπτικες απο την μια τον αγωνα που εκανε η μανα δεν ειναι και ευκολο να εχεις αποφασισσει να πεθανεις αρκει να γεννησεις ενα παιδι αλλα απο την αλλη και εγωιστικο γιατι αυτο το παιδι θα μεγαλωσει χωρις μανα και χωρις καλη υγεια

despoinag

despoinag
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
sktv έγραψε:απιστευτο!
μια μανα που δεν ειναι μανα απλα ηθελε να ζησει την εγκυμοσυνη της να κυοφορησση ενα εμβρυο κ μετα να πεθανει!δεν ειχε το κουραγιο να δει την αληθεια καταματα,μονη της εγραψε το θανατο της.
ενα μωρο που δεν θα γνωρισει ποτε την αγκαλια της μαμας του,γιατι?για εναν εγωισμο της "μανας του"
μπορει να μαι σκληρη αλλα ανεπιτρεπτο αυτο που εκανε!

Συμφωνώ απόλυτα, συν το γεγονός ότι αυτό το παιδί μεγαλώνοντας θα μάθει ότι η μαμά του πέθανε "εξ αιτίας" του. Αν δεν το είχε γεννήσει θα είχε θεραπευτεί και θα ζούσε. Πόσο βαρύ για ένα παιδί. Sad Sad

Σισσίνι

Σισσίνι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αν δούμε τα πράγματα χωρίς συναισθηματισμούς, θα θυμηθούμε οτι το να κληροδοτεί ένα ον τα γονίδια του είναι βασικό ένστικτο και ενυπάρχει στο ΝΤΙ ΕΝ ΕΙ του.
Απ' αυτή και μόνο την πραγματικότητα δε μπορούμε να κατηγορήσουμε κάποια που κυοφορεί ενα έμβρυο με κάθε κόστος.

Τώρα αν ξαναγίνουμε μαμάδες και αρχίσουμε τους συναισθηματισμούς, οι απόψεις διίστανται να μην πω και τριιστανται.

Αλλά κατά την αποψή μου πρέπει να δουμε τα γεγονότα.
Εστω οτι η ιστορία είναι αληθινή (γιατί, όπως ανεφερε και άλλη κοπέλα, μου ψιλοβρωμάει)

Το παιδάκι δεν ξέρουμε αν θα αντιμετωπίσει στο μέλλον προβλήματα υγείας, αφου οπως αναφέρεται οι 2 εγχειρήσεις έλυσαν το πρόβλημά του.

Δεν ξέρουμε πως θα το χειριστεί ο μπαμπάς του και η οικογένεια του. Είναι πολύ βασικό το πώς θα μεγαλώσει από εδώ και πέρα αυτό το παιδί.

Επίσης δε θεωρώ οτι θα φέρει κανένα βάρος. Αντιθέτως μπορεί να το δει θετικά και να αξιοποιήσει τη ζωή του στο έπακρο τιμώντας έτσι και την πράξη της μητέρας του. Μην ξεχνάμε οτι μια μητέρα θα μπορούσε να πεθάνει από επιπλοκές στη γέννα.
Τί αποψη θα επικρατούσε σε τέτοια περίπτωση;

Τέλος απο αντίθετη σκοπιά, πόσες μαμάδες κρατάνε τα παιδιά τους,ενω οι γιατροι τις διαβεβαιώνουν οτι θα γεννηθούν 100% με προβλήματα υγείας, αγνοώντας τους και η τύχη τις δικαιώνει;
Σίγουρα όχι πολλλές... Θα μου πείτε.

ίσως και αυτή η γυναίκα να έπαιξε με τις πιθανότητες.

ninaki.

ninaki.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
απ'οτι βλεπω υπαρχουν πολλες διαφορετικες γνωμες... αυτο που πιστευω εγω ειναι το οτι θα μπορουσε να περιμενει να γινει μεταμοσχευση πρωτα αν ειχε κριθει απαραιτητο και αμα της λεγαν ολα καλα να εκανε μετα παιδι... απο τη στιγμη που ομως εμεινε εγκυος με σταναχωρει και η ιδεα του ορφανου παιδιου και η ιδεα της εκτρωσης! αλλα αφου ηθελε τοσο πολυ να αποκτησει ενα παιδι θα μπορουσε παντως να επιδιωξει να μην μεινει εγκυος και ή να υιοθετουσε ή να εκανε παιδι με ''δανεικη μητρα'' αφου το προβλημα της επιδινωθηκε τελικα με την εγκυμοσυνη και η γεννα της εφερε τελικα τον θανατο λιγο καιρο αργοτερα... βεβαια ολο αυτο παλι να γινοταν με την προυποθεση του οτι θα ζουσε παρολο το προβλημα της... η εκτρωση μονο και σαν λεξη μου φερνει στεναχωρια... ευτυχως δεν χρειαστικε ποτε για κανενα λογο να κανω... και πιστευω πως δυσκολα θα επερνα τετοια αποφαση! δεν ξερω αν ημουν στη θεση της τι θα αποφασιζα...
δειτε αυτο:
https://www.youtube.com/watch?v=hhUYitg2Gag

ninaki.

ninaki.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ninaki. έγραψε:απ'οτι βλεπω υπαρχουν πολλες διαφορετικες γνωμες... αυτο που πιστευω εγω ειναι το οτι θα μπορουσε να περιμενει να γινει μεταμοσχευση πρωτα αν ειχε κριθει απαραιτητο και αμα της λεγαν ολα καλα να εκανε μετα παιδι... απο τη στιγμη που ομως εμεινε εγκυος με σταναχωρει και η ιδεα του ορφανου παιδιου και η ιδεα της εκτρωσης! αλλα αφου ηθελε τοσο πολυ να αποκτησει ενα παιδι θα μπορουσε παντως να επιδιωξει να μην μεινει εγκυος και ή να υιοθετουσε ή να εκανε παιδι με ''δανεικη μητρα'' αφου το προβλημα της επιδινωθηκε τελικα με την εγκυμοσυνη και η γεννα της εφερε τελικα τον θανατο λιγο καιρο αργοτερα... βεβαια ολο αυτο παλι να γινοταν με την προυποθεση του οτι θα ζουσε παρολο το προβλημα της... η εκτρωση μονο και σαν λεξη μου φερνει στεναχωρια... ευτυχως δεν χρειαστικε ποτε για κανενα λογο να κανω... και πιστευω πως δυσκολα θα επερνα τετοια αποφαση! δεν ξερω αν ημουν στη θεση της τι θα αποφασιζα...
δειτε αυτο:
https://www.youtube.com/watch?v=hhUYitg2Gag
σα συνεχεια του προηγουμενου κειμενου μου μολις παρατηρησα οτι προσπαθουσε να κανει παιδι εαν αποτι φαινετε ηξερε τις συνεπειες... αυτο το θεωρω λαθος... το μονο καλο σε ολη την υποθεση ειναι πως τελικα το παιδακι παρολο που γενηθικε πολυυυυ νωρις και εκανε εγχειρισεις τελικα επιβιωσε γερο! δεν πληρωσε τις συνεπειες της αφελους πραξης της μητερας του!

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
πολλα γυριζουν στο μυαλο μου απ'την ωρα που το διαβασα!!να πω την αληθεια,με καθηλωσε η ιστορια της κ τη θαυμασα κατα καποιο τροπο!!!πιστευω οτι στηριζοταν εξαρχης η γυναικα στην ελπιδα της οτι ισως ολα να πανε καλα στο τελος κ να καταφερει τελικα να χαρει το παιδακι της!!επισης πιστευω οτι απ'την στιγμη που εμεινε εγκυος της ηταν αδιανοητο να κανει εκτρωση!κοριτσια δεν ξερουμε τις αποψεις της για τον θεο κ.τ.λ....μπορει να μην αντεχε η καρδια της τετοιο βαρος συνειδησεως,τετοια αμαρτια απεναντι στον θεο,να μην αντεχε να δωσει τελος στη ζωουλα που μεγαλωνε μεσα της!!κ αποφασισε να το κρατησει με οποιο κοστος!!κ μπραβο της!!τωρα αναπαυεται εν ειρηνη κοντα στον θεο...αντιθετως αν ειχε κανει εκτρωση...δεν νομιζω να εβρισκε ευκολα στην μετεπειτα ζωη της την ειρηνη κ την γαληνη!!
το παιδακι πιστευω μια χαρα θα μεγαλωσει...εννοω πιστευω οι συγγενεις κ ο μπαμπας του να συμβαλλουν στο να εχει μια καλη ζωη!!παντα κ παντου θα του λειπει η μανουλα του,αλλα σιγουρα αυτη η μαμα του απεδειξε την αγαπη της,προτιμησε να πεθανει απ'το να στερησει απο το παιδακι της τη ζωη!!θα μεγαλωσει ορφανο,αλλα εκεινη εδωσε προτεραιοτητα στη ζωη ενος νεου ανθρωπου...κ αφησε πισω τη δικη της!!αυτο ειναι αξιοθαυμαστο...θελει μεγαλα κοτσια κ δυναμη ψυχης!!
οση αγαπη δεν θα μπορεσει να του προσφερει στη ζωη της...τοθυ την απεδειξε με αυτη της την πραξη!!!

τωρα αν ρωτατε εμενα....δεν ξερω τι θα εκανα!ισως επειδη εχω κ 3 παιδια,θα ηταν βαρυτερη η θεση μου ν'αφησω 4 ορφανα...ουφ...δεν ξερω..μακαρι να μην με αξιωσει ο θεος να βρεθω σ΄'αυτη τη δυσκολη θεση!

dinalala

dinalala
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="manoula3"!πιστευω οτι στηριζοταν εξαρχης η γυναικα στην ελπιδα της οτι ισως ολα να πανε καλα στο τελος κ να καταφερει τελικα να χαρει το παιδακι της!!επισης πιστευω οτι απ'την στιγμη που εμεινε εγκυος της ηταν αδιανοητο να κανει εκτρωση!κοριτσια δεν ξερουμε τις αποψεις της για τον θεο κ.τ.λ....μπορει να μην αντεχε η καρδια της τετοιο βαρος συνειδησεως,τετοια αμαρτια απεναντι στον θεο,να μην αντεχε να δωσει τελος στη ζωουλα που μεγαλωνε μεσα της!!κ αποφασισε να το κρατησει με οποιο κοστος!!κ μπραβο της!!τωρα αναπαυεται εν ειρηνη κοντα στον θεο...αντιθετως αν ειχε κανει εκτρωση...δεν νομιζω να εβρισκε ευκολα στην μετεπειτα ζωη της την ειρηνη κ την γαληνη!!
το παιδακι πιστευω μια χαρα θα μεγαλωσει...εννοω πιστευω οι συγγενεις κ ο μπαμπας του να συμβαλλουν στο να εχει μια καλη ζωη!!παντα κ παντου θα του λειπει η μανουλα του,αλλα σιγουρα αυτη η μαμα του απεδειξε την αγαπη της,προτιμησε να πεθανει απ'το να στερησει απο το παιδακι της τη ζωη!!θα μεγαλωσει ορφανο,αλλα εκεινη εδωσε προτεραιοτητα στη ζωη ενος νεου ανθρωπου...κ αφησε πισω τη δικη της!!αυτο ειναι αξιοθαυμαστο...θελει μεγαλα κοτσια κ δυναμη ψυχης!!
οση αγαπη δεν θα μπορεσει να του προσφερει στη ζωη της...τοθυ την απεδειξε με αυτη της την πραξη!!!
[/quote]tha simfwnisw APOLUTA sxedon me ola...an ekane ektrwse epidi ipirxe kindinos tis zwhs ths auto epitrepete....kai o theos sinxwrei...mono an kindineuei i mana...alla simfwnw me ta alla kai einai ligo asximo na tin katakrinoume enw exei pethanei....prepei na sevastoume tin mnimi tis No

irini24

irini24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ....ΑΛΛΑ.. ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ, (ΚΑΙ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΠΑΝΤΑ) Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΤΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΟΡΦΑΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ.

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
dinalala έγραψε:
tha simfwnisw APOLUTA sxedon me ola...an ekane ektrwse epidi ipirxe kindinos tis zwhs ths auto epitrepete....kai o theos sinxwrei...mono an kindineuei i mana...alla simfwnw me ta alla kai einai ligo asximo na tin katakrinoume enw exei pethanei....prepei na sevastoume tin mnimi tis No

ναι ναι εχεις δικιο..καλυτερα να μην την κρινουμε...ειναι κριμα... Crying or Very sad

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
irini24 έγραψε:ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ....ΑΛΛΑ.. ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ, (ΚΑΙ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΠΑΝΤΑ) Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΤΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΟΡΦΑΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ.
κοριτσια κανεις δεν θα της εδινε παιδακι να υιοθετησει με τετοια προβληματα υγειας...ποσες απο μας δεν τρεμαμε στην ιδεα οτι το μωρο μας μπορει να εχει προβλημα???σε καθε εξεταση ετρεμα τα αποτελεσματα...δεν ξερω τι μπορει να εκανα αν μου λεγαν οτι το παιδι εχει προβλημα ειλικρινα δεν ξερω...οπως επισης αν μου λεγαν οτι εγω θα κινδυνευα παλι δεν ξερω τι θα εκανα...μπορει και να ηλπιζα σε ενα θαυμα...η αποφαση καθε μητερας σε μια τεοια δυσκολη στιγμη ειναι τοσο προσωπικη και δεν οριζεται πιστευω καθαρα απο τετραγωνη λογικη....σε καμια μα καμια περιπτωση ομως δεν την θεωρω εγωιστικη οποια αποφαση κι αν παρει!!!!!εδω δυστηχως το θαυμα δεν εγινε για την μανουλα!!!! Crying or Very sad Crying or Very sad

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΡΑΓΙΚΟ, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ, ΕΞΩΡΓΙΣΤΙΚΟ. Είναι σκληρά τα λόγια που λέω και ειδικά για έναν άνθρωπο που δεν είναι στη ζωή. Δεν μπορώ να διανοηθώ πως μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο. Και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς επειδή είμαι μαμά. Δεν μπορείς ενώ ξέρεις ότι δεν θα ζήσεις να φέρνεις στον κόσμο ένα μωρό που δεν γνωρίσει ποτέ την μάνα του. Δεν μπορείς ενώ θα βγει από την κοιλιά σου να το πηγαίνεις να κάνει εγχειρήσεις καρδιάς και δεν ξέρω τι άλλο. Αν είναι δυνατό ένα βρέφος μια σταλίτσα να υποστεί τέτοια ταλαιπωρία. Και γιατί? Επειδή εσύ θες να γίνεις μάνα? Μα δεν έγινες μάνα. Έχασες την ζωή σου. Δεν γίνεσαι μάνα επειδή το γεννάς. Θα το νανουρίσεις? Θα το πάρεις αγκαλιά? Θα είσαι δίπλα του τα βράδια που θα κλαίει? Θα το παρηγορείς σε άσχημες στιγμές? κλπ κλπ κλπ. Είπαμε να προσπαθούμε να γίνουμε μανούλες αγαπάμε τα παιδιά, αλλά τα πάντα έχουν κι ένα όριο. Μπορείς να υιοθετήσεις ένα παιδάκι να δώσεις εκεί την αγάπη σου. Εγώ έχω 2 παιδιά και μπορώ γενικά να μείνω έγκυος. Σκέφτομαι όμως αν αποφασίσω για τρίτο μήπως υιοθετήσω. Λυπάμαι για την ζωή της άτυχης κοπέλας αλλά πιο πολύ λυπάμαι το μωρό για την ταλαιπωρία που το υπέβαλε η γυναίκα που το έφερε στον κόσμο. Γιατί για μένα δεν θεωρείτε μάνα. Ας αναπαυθεί η ψυχή της. Και ο θεός να φροντίσει να είναι καλά το μωρό που είχε προβλήματα πριν ακόμα γεννηθεί.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα προβληματα υγειας η συγκεκριμενη γυναικα τα ειχε εξ αρχης δνε εμεινε εγκυος και εμφανσιτηκαν στη πορεια .Προσπαθουσε παρολο αυτο να μεινει εγκυος πολ καιρο το γεγονος οτι δνε εμενε ισως να ηταν μια προειδοποιηση.Οταν εμεινε και αποφασισε να το κρατησει αγνοοντας το τη θα γινει στη συνεχεια ειναιενα ρισκο - μπορει εκεινη να ειχε μεσα τητην ελπιδα ... Εγω οχι δεν θα εκανα καν προσπαθεια να μεινω εγκυος μεχρι να γιν καλα .. ξερετε η αιμοκαθαρση ειναιμια μονιμη ταλαιπωρια οποτε αφου αυτη η γυναικα προσπαθουσε τοσο καιρο και ο ατεαρς της και ο αδερφος της ηταν συμβατοι δοτες γιατι δεν εκανε την μεταμοσχευση πριν μεινει εγκυος .
Ξερετε οταν ημουν εγκυος στο Σταυρο αρρωστησα και επρεπε να παρω ανοβιωση εγω φοβηθηκα και ελεγα στο γυναικολογο μου οτι φοβαμαι τοτε εκεινος μου ειπε το εξης :πρωτη μας προτεραιοτητα ειναι η μαμα και η υγεια της και μετα το μωρο αν η μαμα ειναι αρρωστη πρεπει να τη κανουμε καλα για να ειναι κατε επεκταση καλα και το μωρο .
δεν ξερω πως σκεφτηκε η γυναικα αυτη δνε ξερω αν το παιδι παραμεινει καλα δεν ξερουμε αν ειναι σε καλα χερια αλλα κοιταξτε ποσα ερωτηματκα υπαρχουν .
οσο καλα και να ειναι αυτο το παιδι εχει στερηθει σιγουρα το πο σημαντικο τη μανα του και επειδη καποια κοπελα συγκρινε την ιστοια με το αν μια γυναικα πεθανει στη γεννα ειναι διαφορετικο αυτο δνε το ξερεις δνε παιζεις με τις πιθανοτητς αντιθετα εκεινη το ηξερε

iliana mou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
maria2010 έγραψε:Εγω το να διακινδυνευεις να γεννηθει ένα παιδι που στην καλύτερη περιπτωση αν τελικα καταφερει να γεννηθει θα εχει σοβαρα προβληματα υγειας σε ολη του τη ζωη και που θα μεινει ορφανο απο τη γεννηση του, το να στερεις απο τους γονεις που σε μεγαλωσαν και απο τα αγαπημενα σου προσωπα την υπαρξη σου ουσιαστικα αυτοκτονώντας (εφοσον υπηρχε θεραπεια) δεν το βρισκω καθολου αξιοθαυμαστο, το βρισκω ακριβως το αντιθετο..
συμφωνω απολυτα..για δικο της πεισμα γεννησε ενα ορφανο...καθολου αξιοθαυμαστο...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το βρίσκω παρόμοιο με ένα θέμα που είχε η Ολίβια στο μπλόγκ της, τη γυναίκα που έγινε μάνα 67 χρονων? 69? κάπου κατα κει...
Από τη μια δεν μπορώ να κατακρίνω διότι όταν μια γυναίκα αποφασίσει ότι θέλει να γίνει μάνα, μπορεί να γυρίσει τον κόσμο ανάποδα για να το καταφέρει... Το θέμα είναι με τι κόστος.. Υποθέτω ότι η ελπίδα δεν πεθαίνει, η γυναίκα αυτή ήλπιζε ότι θα γίνει καλά μαλλον...
Από την άλλη προσπαθείς να δώσεις ο,τι καλύτερο στο παιδί σου. Και αυτό συμπεριλαμβάνει και τους δύο γονεις του.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις