Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
59 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 59 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Προσοχή στην νταντα! Empty Προσοχή στην νταντα! Παρ Μάης 28, 2010 2:11 pm

Gianna

Gianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όταν χρειάστηκε να πάω στην δουλειά και να φύγει και ο μπαμπάς μας για τη δική του μπήκαμε στο δίλημμα αν θα στέλναμε τον Απόστολο σχολείο ή αν θα τον κοίταζε κάποια γυναίκα. Θεωρήσαμε ότι ήταν μικρός (1,5 χρονών) για σχολείο και έτσι ψάξαμε για νταντά. Το πρώτο μας μέλημα ήταν να είναι Ελληνίδα και έμπειρη με παιδιά. Επίσης θέλαμε να ήταν όσο το δυνατόν πιο "γνωστη" γιατί στην Αθήνα που είσαι άγνωστος μεταξύ αγνώστων, ποιον να εμπιστευτείς? Μετά από πολύ ψάξιμο καταλήξαμε στην αδελφή μιας συναδέλφου μου γύρω στα 50 με δύο εγγονούλες και πολλή μεγάλη ανάγκη για χρήματα. Για να σας πω την μαύρη αλήθεια ενώ την έβλεπα με συμπάθεια είχα και ένα περίεργο συναίσθημα μία κακιά αύρα που λέω και εγώ. Για να μην μακρυγορώ στους δύο περίπου μήνες άρχισα να βλέπω αλλαγή στην συμπεριφορά του μικρού. Τον έβαζα για ύπνο και ούρλιαζε ήταν γενικά ανήσυχος, είχε γίνει ένα άλλο παιδί. Στην αρχή άρχισα να τα βάζω με τον εαυτό μου ότι τον κακομάθαινα, ώσπου μία ημέρα χτύπησε το τηλέφωνό μου. Ήταν η κυρία που με βοηθούσε με τις δουλειές . Μου είπε ότι δεν της άρεσε η νταντά και ότι θα έπρεπε να την προσέξω. Οτι συμπεριφέρεται σαν το Χίτλερ και δεν μιλάει καθόλου καλά στο παιδί. Περιττο να σας πω ότι δεν με χώραγε ο τοπος , πώς να την έλεγχα? Η τοποθέτηση κάμερας ήταν δύσκολη και εγώ την επόμενη μέρα έπρεπε να ξέρω... Έτσι πήγα και πήρα ένα μικρό mp3 και της ζήτησα να έρθει το επόμενο βράδυ να τον κρατήσει για να πάω σε μία συναυλία. Εννοείται ότι θα πληρωνόταν εξτρά χρήματα. Πριν φύγω για τη συναυλία έβαλα το mp3 να γράφει και το έκρυψα στο πολύφωτο! Τί άκουσα? Μία τηλεόραση τέρμα συνέχεια, αυτή να μιλάει συνέχεια στο τηλέφωνο (με κάρτες γι' αυτό δεν το κατάλαβα!), να αφήνει τον Απόστολο να "οργώνει" και μετά να τον μαλώνει και το αποκορύφωμα? να προσπαθεί από πολύ νωρίς να τον ταΐσει για να κοιμηθεί (για να είναι μόνη) και όταν αυτός αντέδρασε αφού το παιδί ήταν ήδη χορτάτο, τον χτύπησε!!!!!! Προσοχή στην νταντα! 654655 Προσοχή στην νταντα! 654655 Προσοχή στην νταντα! 654655 και θα μου πείτε πώς το κατάλαβα? Μετά από 5' μίλησε με μία φίλη της και της είπε "δεν καθόταν καλά και τον έδειρα, καλά δεν τον έκανα?" Μέχρι εκεί άκουσα, και τώρα που το σκέφτομαι πονάω ακόμη... Sad Sad Sad Εγώ έβαλα αυτή τη γυναίκα να κοιτάει το παιδί μου, τί μανα είμαι? Την άλλη μέρα το πρωί πήγα στη δουλειά - η αδελφή της κάτι κατάλαβε - και έβαλα σε μία καλή μου φίλη-συνάδελφο στην ηλικία της μητέρας μου να ακούσει και αυτή για να με υπερασπιστεί. Γύρισα στο σπίτι, της έδωσα τα λεφτά που της αναλογούσαν μέχρι εκείνη την ημέρα, ούρλιαξα φώναξα κόντεψα να την πετάξω από το μπαλκόνι - αφού δεν παραδεχόταν τίποτα - μέχρι που της είπα ότι είναι όλα καταγεγραμμένα. Και ένας Αποστολάκος να με κοιτάζει ανήσυχος και να κλαίει. Προσοχή στην νταντα! 667478 Δεν κινήθηκα νομικά εναντίον της, ούτε άκουσα ξανα την εγγραφή. Ίσως δεν έκανα το σωστό, αλλά πιστέψτε με ήθελα να φύγει και να μην την ξανασυνατήσω ποτέ. Είμαι ευγνώμων στην κυρία που καθάριζε και μου πήρε τηλέφωνο να μου ανοίξει τα μάτια. Από τότε ο Απόστολος πάει σχολείο και δεν μετάνιωσα ποτέ για αυτό. Αν έχετε ενδοιασμό για το ποια γυναίκα θα βάλετε σπίτι σας, στείλτε καλύτερα το παιδί σας στο σταθμό, υπάρχει πάντα ένας καλός στη γειτονιά μας. Ή αν έχετε βάλει γυναίκα βρείτε τρόπους να την ελέγχετε συχνά. Εγώ αποφάσισα να μετακομίσω από την Αθήνα που τόσο αγαπώ στην επαρχία για να μεγαλώσω τα παιδιά μου σε ένα πιο ήρεμο περιβάλλον κοντά στις γιαγιάδες. Ελπίζω να μη σας κούρασα, αλλά να βοήθησα ώστε κανένα παιδί και καμία μαμά να μην έρθει στη δική μας θέση

2Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Παρ Μάης 28, 2010 2:18 pm

Olivia

Olivia
Admin
Admin
affraid affraid affraid Πωπω κοπέλα μου.... Αν είναι ποτέ δυνατόν!!!!!! Τι να σχολιάσω τώρα...

Κορίτσια, πείτε με τρελή, αλλά νομίζω πως ποτέ δεν θα εμπιστευόμουν σε κανέναν άγνωστο το παιδί μου... Με έχει πιάσει ήδη τρελή φοβία με αυτό το πράγμα!

http://www.eimaimama.gr

3Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Παρ Μάης 28, 2010 2:22 pm

Gianna

Gianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Olivia έγραψε:affraid affraid affraid Πωπω κοπέλα μου.... Αν είναι ποτέ δυνατόν!!!!!! Τι να σχολιάσω τώρα...

Κορίτσια, πείτε με τρελή, αλλά νομίζω πως ποτέ δεν θα εμπιστευόμουν σε κανέναν άγνωστο το παιδί μου... Με έχει πιάσει ήδη τρελή φοβία με αυτό το πράγμα!

Βασικά μετά από αυτά που πέρασα δεν εμπιστεύομαι κανέναν πέρα από τους γονείς μας, και το ίδιο συμβουλεύω και σε όλους. Κανένας δεν είναι ποτέ γνωστός αρκετά...

4Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Παρ Μάης 28, 2010 2:27 pm

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια συμφωνω απολυτα... Τα παιδακια μας σε κανεναν αλλο εκτος απο μας πολυ στενα συγγενικα προσωπα... Και εγω οπως και εσυ Ολιβια εχω αρχισει πολυ και το σκεφτομαι και ευχομαι να μην χρειστει σε μικρη ηλικια να αφησω σε κανεναν ουτε τον μικρο μου ουτε την μπεμπα που ερχεται! Προσοχή στην νταντα! 337404

5Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Παρ Μάης 28, 2010 3:09 pm

elena

elena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συγκλονίστηκα!! Μιλάμε για πολλά μπουκέτα!! Εγώ μένω επαρχία τώρα μετά τον γάμο! Μεγάλωσα Αθήνα!! Αλλά λόγω δουλειάς συζύγου, αποφάσισα να αφήσω την δουλειά μου πίσω και να κάνω οικογένεια!! Το παιδί μεγαλώνει με εμένα και τον μπαμπά! Τόσες εκπομπές που έχω δει με νταντάδες, ούτε να το σκέφτομαι που θα πιάσει άλλη γυναίκα και θα χτυπήσει το παιδί μου!! Θα την πάρει και θα την σηκώσει! Δεν ξέρω πως θ'αντιδρούσα!! Κρίμα!! Γιατί αναλαμβάνουν αυτές τις δουλειές!! Και το χειρότερο, γιατί πρέπει εμείς σαν μαμάδες να αφήνουμε τα παιδάκια μας νωρίς και να μην έχουμε μεγαλύτερη άδεις μητρότητας!! Ά ρε Ελλάδα!! Ακόμα μια φορά ...σκατά!!!

6Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Παρ Μάης 28, 2010 3:23 pm

Σισσίνι

Σισσίνι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ που έχω μεγαλώσει με παραμάνα από πολύ μικρούλι, η μόνη γυναίκα που θα εμπιστευόμουν με το παιδί μου θα ήταν αυτή και καμία άλλη.

Το παιδί πώς είναι τώρα; Επανήλθατε;

Αυτή ήθελε πολύ ξύλο, εστω και ανώνυμα! Μα καλά γιατί δεν της το έδωσε κανείς?!!?!?! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Σισσίνι στις Παρ Μάης 28, 2010 3:25 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Συντακτικό λαθος)

7Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Παρ Μάης 28, 2010 3:53 pm

crysoula

crysoula
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω κοριτσια οταν εμεινα εγκυος δουλευα και ειχα και καλη θεση σε μια εταιρια...ημουν υπευθυνη τιμολογησης-αποθηκης-οδηγων...οταν λοιπον συζητουσαμε με τον αντρα μου τι θα γινει το παιδι λεγαμε για σταθμους για γυναικες στο σπιτι, οτι μπορουσαμε να βρουμε...οτνα γεννησα τον Ρενο μου εκετσα την νομιμη αδεια πηρα και την αδεια της μητροτητας και εκεατσα 8 μηνες.............εφτασε λοιπον ο καιρος για να παει ο Ρενος σταθμο....λοιπον ειχα τοσες τυψεις,τετοια στεναχωρια που δεν μπορουσα να κοιμηθω,δεν μπορουσα να φαω,κοιταζα το παιδι και εκλαιγα ελεγα τι μανα ειμαι εγω που απο 8 μηνων θα παω το παιδι μου σε σταθμο...ετσι λοιπον ξεκινησε ο Ρενος δοκιμαστικα σε εναν πολυ καλο σταθμο,θα καθοτα ν1 εβδομαδα δοκιμαστικα και μετα κανονικα εκεινος στον σταθμο και εγω στην δουλεια μου...πηγ το παιδι 3 μερες...την τριτη ημερα δεν αντεξα κοντευα να αυτοκτονησω παιρνω τον αντρα μου τηλεφωνο και του λεω...εγω δουλεια STOP πουλαω το σπιτι που εχω και θαμεινω με το παιδι σπιτι μας...και ετσι εκανα πουλησα ενα σπιτι που ειχα,μειωσα το δανειο του σπιτιου μας και τωρα εχω καποια λεφτουδακια και καθομαι.......ααααααααα ξεχασα να σας πω ζητησα απο το αφεντικο μου να με ριξει ταμειο ανεργιας και ετσι παιρνω και το ταμειο..........τωρα βεβαια θα μου πουν πολλες ''καλα πουλησες ολοκληρο σπιτι για να κατσεις στο σπιτι με το παιδι;;;;;'' εεεεεεεεεε ναι λοιπον το εκανα και δεν μετανοιωνω με τιποτα και για κανεναν,προτιμω αυριο μεθαυριο να μου πει ο γιος μου ΜΑΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΗΣΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΠΙΤΙ,παρα να μου πει ΜΑΝΑ ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΕΣΕΝΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΧΑ....αλλωστε κοριτσια η ευτυχια δεν ειναι στα σπιτια...και το κυριοτερο ειμαι με το παιδι μου στο σπιτι και το ζωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω, οσοσ το σκεφτομαι τι θα ειχα χασει με παινει τρελα, δεν θα ειχα ζησει τιποτα απο το παιδι μου...ουτε το πρωτο ου περπατημα, ουτε τις πρωτες του λεξουλες τιποτα τιποτα τιποτα..........
ΓΙΕ ΜΟΥ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ king king king king king king king king king king king king king king

8Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Παρ Μάης 28, 2010 3:57 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν εισαι τρελλη ολιβ ουτε εγω μπορω να τα αφησω με καμια αλλη εκτος απο την μανα μου!! No

9Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Παρ Μάης 28, 2010 9:38 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πολυ πονεμένο θέμα! Εγώ ευτυχώς έχω τη μαμά μου (που μένει και από πάνω) και την πεθερά μου που αν χρειαστεί σκ μπορεί να την κρατήσει (γιατί δουλεύει ακόμα). Έχω ακούσει όμως πολλά και τα θεωρώ τραγικά. Έχεις που έχεις τον πόνο σου που αφήνεις το παιδί σου, να μαθαίνεις και κάτι τέτοιο? Αν δεν είχα κανέναν και έπρεπε να αφήσω το παιδί σε νταντά νομίζω ότι θα καλωδίωνα όλο το σπίτι για να ελέγχω την κατάσταση μέσω internet κι ας φαίνεται υπερβολικό!

10Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Παρ Μάης 28, 2010 10:52 pm

Gianna

Gianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σισσίνι έγραψε:Εγώ που έχω μεγαλώσει με παραμάνα από πολύ μικρούλι, η μόνη γυναίκα που θα εμπιστευόμουν με το παιδί μου θα ήταν αυτή και καμία άλλη.

Το παιδί πώς είναι τώρα; Επανήλθατε;

Αυτή ήθελε πολύ ξύλο, εστω και ανώνυμα! Μα καλά γιατί δεν της το έδωσε κανείς?!!?!?! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Ο μικρός θέλεις λόγο ηλικίας ή γιατί η μνήμη μας κρατάει μόνο αυτά που πρέπει, δεν θυμάτε τίποτα. Εγώ όμως νιώθω πολύ κακή μαμά που έβαλα το παιδί μου σε όλη αυτή τη διαδικασία Crying or Very sad και φυσικά έχω φοβίες ακόμη . Όσο για το ξύλο... είμουνα μόνη ο μπαμπάς μας έλειπε ποιος? Όταν γύρισε ήθελα να κοιτάμε μπροστά και όχι το άσχημο παρελθόν, εξάλλου η κακή μου ψυχολογία επηρέαζε και το παιδί

11Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Παρ Μάης 28, 2010 11:00 pm

mitsi

mitsi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ειναι τραγικο πως μπορεις να συμπεριφερεσαι ετσι σε ενα ανυπερασπιστο πλασματακι
με την καρδια συμπεριφερεσαι ετσι...
τι σοκ θα περασες και εσυ...
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

εμενα κοριτσια μου το κραταει η πεθερα μου και δεν εχω αυτο το αγχος αλλα να σας πω κατι
μια φιλη μου που δουλευει σε δημοσιο σταθμο μου λεει οτι ειναι χαλια εχουν 40 παιδια μια δασκαλα γιατι δεν υπαρχει προσωπικο
και σκεφτειτε το μεχρι να παει να αλλαξει το ενα ή να δωσει κατι στο αλλο πολυ λογικο ειναι να μην εχει σε απολυτο ελεγχο τα αλλα
η κοπελα που ειναι γενικα πολυ υπευθυνη γυρναει καθε μερα αρρωστη απο το αγχος μηπως καποιο παιδακι παθει κατι
μου εχει πει ιστοριες που μενεις με το στομα ανοιχτο Προσοχή στην νταντα! 606100

και δεν ξερω αν και τα ιδιωτικα ειναι καλυτερα...και δεν εχουν ολοι τα λευτα δεν ειναι ευκολο!!

12Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Παρ Μάης 28, 2010 11:05 pm

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Ουφ!! Πολύ με απασχολεί κορίτσια... Η μαμά μου μένει Χαλκιδική και εμείς Αθήνα! Δράμα η κατάσταση...

Εγώ με τη γιαγιά μου μεγάλωνα τα.. πρωινά που η μανούλα μου δούλευε!! Την λατρεύω!!! Προσοχή στην νταντα! 669659 Προσοχή στην νταντα! 669659

http://www.eimaimama.gr

13Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Παρ Μάης 28, 2010 11:29 pm

elachl

elachl
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εμεις παλι μεγαλωσαμε μεσα σε ενα φουρνο..οι γονεις μας απο το 1976 ειχανε το φουρνο του χωριου..το 76 γεννηθηκε ο αδερφος μου και το 77 εγω..μας αφηνανε σπιτι και κοιμομασταν και φευγανε στη δουλεια..βεβαια 200 μετρα ηταν η αποσταση μαγαζιου σπιτιου..αλλα ποτε δεν θυμαμαι να μας φτιαξει η μαμα πρωινο..ειμασταν εκπαιδευμενα και τα καναμε μονα μας ολα..μονο που και που ερχοτανε να μας δωσει να πιουμε το dolca μας..(το θυμοσαστε)?
τωρα εγω αφηνω τη μαριανθη στην πεθερα μου...εγω ηθελα απο περυσι να την παω σταθμο αλλα η παιδιατρος δεν αφησε..επειδη δεν εχει αρρωστησει ποτε..
οποτε το μικρακι μου ειναι σχεδον 3 χρονια κλεισμενο σε ενα διαμερισμα..τωρα τελευταια την βγαζουνε που και που στο παρκο..ευτυχως τουλαχιστον εχουνε μεγαλη βεραντα...και δεν ενιωθω ενοχες που δουλευω επειδη προσπαθω να κανω το καλυτερο για το παιδι μου..ημουν παντα μαθημενη να δουλευω...και ετσι θα συνεχισω...
δεν κανω κατι για προσωπικο οφελος αλλα για να εχει το παιδι μου καλυτερη ποιοτητα ζωης!

14Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Σαβ Μάης 29, 2010 12:19 am

Katerinaki

Katerinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Πονεμενο θεμα αυτο! Αυτες δεν θελουν μονο ξυλο....να τις κρεμασεις απο τη γλωσσα πρεπει! Οντως ειναι προτιμοτερο να παει το παιδι σε καποιο σταθμο παρα να μενει με αυτες τις γκιοσσες!

15Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Σαβ Μάης 29, 2010 1:46 am

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
simfono koritsia ...an den mporoume na kratisoume
mones mas ta paidia
h kaluterh lush einai o paidikos stathmos...

16Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Σαβ Μάης 29, 2010 2:41 am

Konstantina-olinomanoula

Konstantina-olinomanoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πω,πωωω...Τι λέτε ρε κορίτσια!!!!!
Κ μόνο που διάβασα την ιστορία ανέβηκε η πίεσή μου φουουουλ!!!!! Mad Mad
Κ πάνω που είχα αρχίσει να σκέφτομαι οτι κάποια στιγμή πρέπει να επιστρέψω στα μαγαζιά μας κ να βρω μια κοπέλα να προσέχει το μωρό μου...........Ξαναάλλαξα γνώμη!Κ αγχώθηκα κ τρομερά!!!
Εμένα η μαμά δουλεύει,το ίδιο κ η πεθερά μου...Μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα.. confused

17Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Σαβ Μάης 29, 2010 3:31 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Olivia έγραψε:affraid affraid affraid Πωπω κοπέλα μου.... Αν είναι ποτέ δυνατόν!!!!!! Τι να σχολιάσω τώρα...

Κορίτσια, πείτε με τρελή, αλλά νομίζω πως ποτέ δεν θα εμπιστευόμουν σε κανέναν άγνωστο το παιδί μου... Με έχει πιάσει ήδη τρελή φοβία με αυτό το πράγμα!
Και εγω συμφωνω με την Ολιβια ισως ειμαι λιγο υπερβολικη αλλα ποτε δεν εμπιστευομαι κανεναν ξενο με τα παιδια μου. Εδω αγχωνομαι και για παιδικους σταθμους με τοσα που ακουμε καθε μερα ποσο μαλλον μια αγνωστη μονη της μεσα στο σπιτι μου με τα παιδια μου .

18Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Σαβ Μάης 29, 2010 3:53 am

elena

elena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια κακά τα ψέμματα! Δεν είμαστε υπερβολικές! Απλά είμαστε μαμάδες και θέλουμε το καλύτερο για τα παιδάκια μας!! Εγώ πολλές φορές φοβάμαι να το αφήνω και στους δικούς μου! Πέρα από την μαμά μου και τις κουνιάδες μου, δεν θ' άφηνα το παιδί αλλού!! Η μαμά μου μένει Αθήνα κι εγώ Εύβοια... κι οι κουνιάδες μου Γερμανία!! Οπότε, το παιδί μένει αποκλειστικά μαζί μου!! Laughing Δυστυχώς και να έβρισκα δουλειά, γιατί εκεί στην επαρχία που να δουλέψεις... δεν θα είχα ν'αφήσω το παιδάκι μου!! Να πληρώνω νταντά λίγο δύσκολο! Με τα ψίχουλα που θα έπαιρνα κι εγώ.. δεν θα βγαίναμε!

19Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Σαβ Μάης 29, 2010 3:56 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να σας πω την αληθεια και εγω φοβαμαι να τα αφησω ειτε στον πατερα μου ειτε στην πεθερα μου την οποια δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη γιατι μια φορα οταν ηταν 8 μηνων και τις ειχαμε ντυσει μεσα στο καταχειμωνο καρναβαλια και τις πηγαμε να τις δει τις εβγαλε βολτα στην γειτονια χωρις να τις βαλει μπουφαν μονο με τις στολες τους που ηταν και ψιλουτσικες για να τις δειξει στις γειτονισες της χωρις καν να με ρωτησει. Και αν καμια φορα χρειαστει να τις κρατησει ο πατερας μου φροντιζω να τις εχω βαλει ηδη στα κρεβατια τους και απλα ο πατερας μου να ειναι εκει μηπως χρειαστουν κατι ( νερο η αλλαγη πανας )

20Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Σαβ Μάης 29, 2010 4:27 am

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλα αν ειναι δυνατον!!!!! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Παντως η αληθεια ειναι οτι οπου και να το αφησεις το παιδι, ειτε σε νταντα ειτε σε παιδικο παλι με αγνωστο θα ειναι... εχουν ακουστει κ για τους σταθμους τοσα.. το σταυρο μας πρεπει να κανουμε..

εγω σεπτεμβρη γυρναω κανονικα στη δουλεια και εχω τρομερο αγχος..

21Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Σαβ Μάης 29, 2010 4:43 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω δεν δουλευω αν και για να πω την αληθεια μου αισθανομαι ασχημα που ολο αυτο το βαρος το εχει παρει πανω του μονο ο αντρας μου . Ειπαμε οταν με το καλο πανε οι μικρες νηπια τοτε θα το ξανασυζητησουμε αυτο το θεμα αν και ο αντρας μου εχει καποιες επιφυλαξεις οπως και εγω του τυπου χριστουγεννα πασχα καλοκαιρι που αυτες θα καθονται εγω με την δουλεια τι θα κανω; Οταν αυτες θα αρρωσταινουν , που αρρωσταινουν με μια βδομαδα διαφορα συνηθως η μια απο την αλλη εγω παλι τι θα κανω με την δουλεια; ειναι μεγαλο διλλημα. Αλλα και παλι να δουλευει μονο ο αντρας μου και με 1000 ευρω τον μηνα για να ζησουν 4 ατομα δεν φτανουν . Πολλες φορες μαγειρευω μονο για τους 3 τους και εγω την βγαζω με σαλατα για δεν φτανει για ολους No No No

22Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Σαβ Μάης 29, 2010 5:53 am

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
στις κουνιες που πηγαινω τις μικρες μου εχω συναντησει πολλες ντανταδες !! τα προσεχουν παρα πολυ η μια κραταει 3 και εχει αλλα 3 δικα της απλα χηρεψε και δεν μπορουσε να αφησει τα παιδακια της και ετσι κανει αυτη την δουλεια τα αγαπαει πολυ και αυτα την αγαπουν πολυ η αλλη δεν εχει ακομα μωρακι δεν ειναι καν παντρεμενη αλλα και αυτη τα λατρευει και αν δεν ηξερα πως τα κρατανε θα πιστευα πως ειναι δικα τους !!μονο μια ετσι καπως μεγαλη σε ηλικια γυρω στα 55 ηταν μια φορα στις κουνιες και πραγματικα δεν ηξερε τι να κανει ειχε φερει ενα κοριτσακι 4 ετων και το μωρακι 2 μηνων ηταν δεν ηταν και εκλειγε το μωρο η 4χρονη ηθελε να την κουνισει και ειχε σαστισει η καυμενη αλλα της ειχε ανεβει και το αιμα στο κεφααλι τωρα τι εγινε στο σπιτι δεν ξερω !!!

23Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Κυρ Μάης 30, 2010 11:55 am

nina

nina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
koritsia emena auti einai i douleia mou!prosexo paidakia polla xronia apo ta 17 mou paralila me to sxoleio kai exo para polles empeiries omos kamia den anaplironei tin frontida kai tin anagki pou exoun ta morakia apo tous goneis tous.einai poli aximo eno kapoios se exei empisteuthei na kaneis kati tetoio esi na tous ferese asxima kai na kaneis ta xilia dio sta paidakia,distixos omos oi perisoteres den agapane auto pou kanoun kai den einai san na eisai se ena grafeio kai ama de mporeis na pas den pas kai exeis na kaneis me alla pragmata,ekei exeis na kaneis me zoes me plasmatakia pou se exoun anagki,se auti tin douleia ksexnas polla pragmata.ego girisa apo mpanio stin thalassa se ena tetarto gia na pao na kratiso to paidaki epeidi i aderfi tis eixe streptokoko kai eprepe na paei sto nosokomeio,einai na to thes kai na to agapas kai den theorite douleia einai kati magiko,na blepeis oti prosferis se mia zooula,makari na skeftontousan kai alles ntanades etsi,pragmatika exo akousei exofrenika pragmata.tora stenaxorieme giati eimai egkios sto diko mou paidaki kai o antroulis mou den thelei na douleuo,thelei na megaloso to paidaki mas,bebaia kai go to idio thelo alla mou leipoun kai auta more,isos kano kati pou den einai sinithismeno stin ellada na erxonte sto diko mou xoro kai etsi na mporo na epiblepo kai to diko mou mazi me ta alla ninakia kai bebaia ta xrimata tha einai arketa ligotera alla pragmatika den me endiaferi auto.apo mikri pisteua oti auto einai to mono pou mou teriazei kai me gemizei na kratao paidakia kai na tous feromai oso pio teleia mporo giati distixos oi manoules tous prepei na doulepsoun kai de mporoun na einai mazi tous!!!!
sory gia to megalo minima alla einai kati pou agapo tosooooooooooooo poli kai mou ragizei i kardia na akouo ntantades na ta kakametaxirizonte!!!

24Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Κυρ Μάης 30, 2010 12:49 pm

Princess

Princess
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
πραγματι ειναι παααρα πολυ δυσκολο να βρεις νταντα ΚΑΙ καλος χαρακτηρας ΚΑΙ να αγαπαει τα μωρακια ταυτοχρονα ΚΑΙ να τα φροντιζει!
εμεις βρεθηκαμε με 12 μετρημενες ντανταδες... μια ντουζινα ακριβως περασε απο την "κριτικη επιτροπη"!!!
σε καποιες τους "επεφτε" η μασκα, σε αλλες καταλαβαινες λιγακι τον καπατσικο χαρακτηρα...
αστε που με επιαναν τα κλαματα σε μερικες "χαλια" περιπτωσεις...
τελικα καταληξαμε σε καποια που ητανε διπλά συστημενη απο δικους μας στενους οικογενειακους φιλους!!! μεγαλο θεμα το να ειναι η νταντα συστημενη και ειδικα απο δικα σου εμπιστα ατομα!

με το καλο σε οσες ψαχνουν για νταντα!!!

25Προσοχή στην νταντα! Empty Απ: Προσοχή στην νταντα! Κυρ Μάης 30, 2010 2:05 pm

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εγώ αμφιταλαντεύτηκα αρκετά μεταξύ νταντάς και σταθμού και... τελικά απέρριψα και τις 2 επιλογές.

Αν και ζούμε με τη μαμά μου σε διαφορετικές πόλεις (Κατερίνη-Αλεξανδρούπολη), από πέρυσι το Σεπτέμβριο που εγκαταστάθηκα Αλεξ/πολη και μετά, όλο και τα βολεύαμε και μία ερχόταν η μαμά μου και κραοτύσε το μωρό, μία έπαιρνα άδεια εγώ, μία ο άντρας μου, μία πήγαινα το παιδί στη γιαγιά για 1 εβδομάδα...

Πέρασε ο χειμώνας, και τώρα πια έχω αρχίσει αιτήσεις σε βρεφονηπιακούς για να τη στείλω από Σεπτέμβριο.

Στην Αλεξανδρούπολη είμαι πολύ φρέσκια, οκ, έχω κάνει κύκλο αρκετά μεγάλο (λόγω δουλειάς, τόσο δικής μου όσο και του άντρα μου), αλλά δεν μπορώ να εμπιστευτώ τυφλά κάποια γυναίκα για να κάνει μπέιμπι σίττινγκ το Μαράκι μου.
Γιατί περί "τυφλής" εμπιστοσύνης πρόκειται, αυτή που πρέπει να δείχνουμε στις νταντάδες.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις