Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
407 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 407 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλή επιτυχία (αν κ επειδή το θέλεις πολύ νομίζω οτι θα τα καταφέρεις Wink )!!! Με το καλό να πατε στο σπιτάκι σας!!!
Γέμισε το μωράκι σου, άπειρες αγκαλιές!!!!

lilianna

lilianna
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
το γαλα σου ειναι το καλυτερο φαρμακο για το προωρακι σου.με επιμονη θα τα καταφερεις σιγουρα.μην αφηνεις κανεναν να σε στεναχωρει.με το καλο να πατε σπιτακι σας.

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αντε με το καλο να πατε σπιτακι σας!!

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ninaki σου έστειλα ένα private message σχετικά με το θέμα που έθεσες...

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ninaki όλα καλά θα πάνε μην ανυσηχεις αφου το θελεις πολυ θα τα καταφερετε!μην πτοεισαι και μιλησε με συμβουλο θηλασμου,εμενα με βοηθησε παρα πολυ τον πρωτο καιρο και μην αγχωνεσαι καθολου!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
στρωνουν τα πραγματα λοιπον,αντε με το καλο να πατε σπιτι σας! Very Happy

ninaki.

ninaki.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
supermom έγραψε:ninaki σου έστειλα ένα private message σχετικά με το θέμα που έθεσες...
συγνωμη που δεν εχω απαντησει αλλα επιτελους πηρα το μωρο στο σπιτι και ειμαστε σε μια περιοδο προσαρμογης!

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ninaki. έγραψε:
supermom έγραψε:ninaki σου έστειλα ένα private message σχετικά με το θέμα που έθεσες...
συγνωμη που δεν εχω απαντησει αλλα επιτελους πηρα το μωρο στο σπιτι και ειμαστε σε μια περιοδο προσαρμογης!

Μην ανησυχείς...αφοσιώσου στο μωρό σου και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Να θυμάσαι ότι για εμάς που έχουμε προωράκια ο θηλασμός είναι πιο δύσκολος αλλά όχι ακατόρθωτος...

ninaki.

ninaki.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μεχρι στιγμης οι προσπαθειες μας να θηλαζουμε δεν ηταν και πολυ επιτυχημενες... το στηθος μου δεν το πιανει και αμα καταφερω και της το βαλω στο στομα το βγαζει με τις ψευδοθηλες ομως καθεται και πιπιλαει αλλα δεν εχει ακετη δυναμη στο ρουφηγμα της για να τραβηξει το γαλα απο το στηθος! της ειναι πραγματικα δυσκολο.

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ninaki. έγραψε:μεχρι στιγμης οι προσπαθειες μας να θηλαζουμε δεν ηταν και πολυ επιτυχημενες... το στηθος μου δεν το πιανει και αμα καταφερω και της το βαλω στο στομα το βγαζει με τις ψευδοθηλες ομως καθεται και πιπιλαει αλλα δεν εχει ακετη δυναμη στο ρουφηγμα της για να τραβηξει το γαλα απο το στηθος! της ειναι πραγματικα δυσκολο.

Δεν πειράζει, είναι φυσιολογικό. Εσύ βγάζε γάλα ώστε να διατηρήσεις την παραγωγή σου και να την ταϊζεις όπως σου έδειξαν στο νοσοκομείο. Πρέπει να προσπαθείς να βγάζεις τουλάχιστον κάθε 3 ώρες, σαν να την θήλαζες με πρόγραμμα δηλαδή. Όσο πίνει το γάλα σου θα δυναμώνει και μετά από κάποιο διάστημα θα είναι έτοιμη να πάρει και το στήθος. Αυτό μπορεί να γίνει και σε 1 μήνα ή και περισσότερο...γι' αυτό πρέπει να οπλιστείς με υπομονή. Εγώ πάντως, σου προτείνω αν δεν τα καταφέρεις μέχρι αύριο να το αφήσεις για λίγο καιρό και να ξαναδοκιμάσεις αργότερα. Έτσι δεν θα απογοητεύεσαι κάθε φορά που το μωρό δεν θα πιάνει την θηλή και θα συγκεντρωθείς στον στόχο σου που σε αυτή τη φάση είναι να διατηρήσεις το γάλα σου.

Όλα αυτά που σου λέω στα λέω από προσωπική εμπειρία και μετά από συζητήσεις με μαίες, με παιδίατρο και πολύ διάβασμα.

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ninaki. έγραψε:μεχρι στιγμης οι προσπαθειες μας να θηλαζουμε δεν ηταν και πολυ επιτυχημενες... το στηθος μου δεν το πιανει και αμα καταφερω και της το βαλω στο στομα το βγαζει με τις ψευδοθηλες ομως καθεται και πιπιλαει αλλα δεν εχει ακετη δυναμη στο ρουφηγμα της για να τραβηξει το γαλα απο το στηθος! της ειναι πραγματικα δυσκολο.
μολις τελειωνει το καθε γευμα της απτο μπιμπερο να την βαζεις κατευθειαν στο στηθος σου με η χωρις ψευδοθηλες για να μην ξεχαστει η επαφη. οταν ειναι ετοιμο για τις θηλαστικες κινησεις το πιο πιθανο ειναι να ξεκινησει να τις κανει απο μονο του ξαφνικα κι εσυ να εχεις μεινει κ να το κοιτας.
αν παλι οχι, θα το εχεις προσπαθησει και μεχρι τοτε θα εχεις συνηθισει κ οοοολη την τοσο κουραστικη διαδικασια του θηλαστρου και θα σου ειναι πιο ευκολο.
το πιο σημαντικο απολα ειναι οτι το μωρακι σου ειναι γερο, δυνατο, πινει μητρικο γαλα και βρισκεται στην αγκαλια σου!

http://nov08mommies.forumotion.net

ninaki.

ninaki.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εχουν περασει 4 μηνες... 3 μηνες απο τοτε που την πηρα σπιτι....2 μηνες που σταματησα να προσπαθω να θηλασει σε καθε γευμα... 1 μηνας που εγκατελειψα την καθημερινη προσπαθεια... και 2 βδομαδες που ειχα εγκαταλειψει τελειως. σημερα βρηκα τυχαια σε μια σελιδα περιπτωση προωρου στην αμερικη αν δεν κανω λαθος που το προσπαθουσαν να θηλασει και τελικα τα καταφερε αλλα οι προσπαθειες εγιναν συντομα και οχι μετα απο 1 μηνα... το γαλα μου εχει μειωθει δραματικα πολυ. ειμαι ολους αυτους τους μηνες με το θηλαστρο απο πεισμα να πινει το δικο μου γαλα. οταν ξεμπερδεψω με αυτο θα σας πω που μενω για να μην περασετε απο κατω γιατι θα το πεταξω με πολυυυυ χαρα απο το μπαλκονι. τωρα πια το εχω ψαξει το θεμα και ξερω ακριβως τι εφταιξε και για το οτι δεν θηλασε και για το οτι το γαλα μου σε λιγο θα μειωθει πολυ φοβαμαι κι αλλο . ευτυχως ειχα κανει τραπεζα γαλατος και για 10 μερες ακομα με σωζει αλλα μετα απο αυτο θα δινω μεικτο δηλαδη μισα γευματα δικο μου και μισα ξενο. θα δοκιμασω και μαγια αν ειναι και δεν ξερω και γω τι αλλο μηπως και αυξηθει (καλη μου τυχη) και το γλυτωσω το ξενο ακομα. ειμαι σχετικα ικανοποιημενη με τους 4 μηνες αποκλειστικα με μητρικο που εχουμε πετυχει εαν και πια καθε φορα που παταω σε λειτουργεια το θηλαστρο νομιζω πως μαζι με το γαλα μου ρουφαει και οοοολη μου την ενεργεια. ευχομαι καλυτερη επιτυχια απο μενα σε ολες τις μελλοντικες μανουλες. αυτο που μου εμεινε απο ολο αυτο ειναι ποσο πισω ειμαστε σα χωρα στην σωστη πληροφορηση προς το θηλασμο και ποσο μπροστα σε οτι αφορα την λαθος παραπληροφορηση (γιατροι μαιες κτλ που λενε οτι θελει ο καθενας)

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εδωσες τον αγωνα σου και αυτο εχει σημασια.Αν τα πραγματα ηταν οπως εξω ειμαι σιγουρη πως θα καταφερνες να θηλασεις γιατι εχεις τρομερη θεληση και πεισμα,ομως κοιτα τι συμβαινει...εδω σε τελειομηνα μωρακια δινουν οδηγιες αποθηλασμου,πως να βοηθησουν μια γυναικα με ενα προωρακι στην θερμοκοιτιδα?Μην απογοητευεσε,εδωσες στο μωρακι σου το γαλα σου ninaki!Στο επομενο θα ειναι διαφορετικα...μην αφησεις να σε παρει απο κατω.
Well done!!! Very Happy

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα κοπέλα μου για όσα κατάφερες!!!
Σε θαυμάζω!
Και για να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα θα επιβεβαιώσω αυτό που είπε η Σελήνη ότι δηλαδή δίνουν οδηγίες αποθηλασμού σε τελειώμηνα και χωρίς λόγο. Όπως πχ σε εμένα που την πάτησα γιατί εμπιστεύτηκα τους άσχετους γιατρούς. Η καλή μας παιδίατρος μου είπε να δώσω ξένο γιατί το παιδί είχε ίκτερο και μετά από μια εβδομάδα φαντάζεσαι τις συνέπειες...
Το έχω πει και σε άλλο θέμα αυτό.
Και πάλι μπράβο γιατί κατάφερες αποκλειστικό θηλασμό και με θήλαστρο για τόσο καιρό! θελω να θηλασω... βοηθεια!!! - Σελίδα 2 417472

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπράβο για το πείσμα σου! Σε θαυμάζω, δεν ξέρω αν θα άντεχα να βγάζω με το θήλαστρο!
Την επόμενη φορά θα τα καταφέρεις σίγουρα.

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Νινάκι αν και δεν μιλήσαμε ποτέ τελικά, σε είχα στο μυαλό μου. Μια χαρά τα κατάφερες και μην στεναχωριέσαι. Σόρυ ξανά για την δική μου καθυστερημένη αντίδραση αλλά επειδή δεν μου απάντησες αμέσως θεώρησα ότι δεν θα απαντήσεις καθόλου και το έβγαλα από το μυαλό μου. Rolling Eyes

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπραβο σου,θαυμαζω το πεισμα σου,την θεληση σου!Τα καταφερες μια χαρα,παρα τις αντιξοοτητες,οπως κ να συνεχισετε εχεις δωσει στο μωρο σου πολυτιμα αντισωματα κ πολλη πολλη αγαπη,να στε καλα και οι δυο! Smile

despina1984

despina1984
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσακι και εγω σε θαυμαζω οσο δεν φανταζεσαι!!!και εμενα ο μεγαλος μου αν και τελειομηνος λογο αναισθησιας και βολεματος του μαιευτηριου δεν επιασε το στηθος μου ποτε αλλα εγω δεν αντεξα τοσο καιρο το θηλαστρο στους δυο μηνες ειχα παραιτηθει....δεν ειχα και ποτε πολυ γαλα βεβαια....σνιφ σνιφ!!Εκανες μεγαλο καλο στη μικρη σου και σε σενα!!Να ειναι παντα γερη και να την χαιρεσαι!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ninaki. έγραψε:λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης: γεννησα προωρα 31η εβδομαδα και η μπουμπου μπηκε θερμοκοιτιδα. τη δευτερη μερα μου φεραν θηλαστρο και ξεκινησα να βγαζω το πρωτογαλα και μετα το γαλα... απο την αρχη τρωει με ρινογαστρικο σωληνακι και τις τελευταιες 5 μερες ξεκινησαμε προσπαθειες για μπιμπερο. καθε μερα παω το γαλα μου στο μαιευτηριο για να την ταιζουν. οταν ομως ρωτησα πως αφου ξεκινησαμε τις προσπαθειες να τρωει μονη της αν γινεται να την θηλασω μου ειπαν πως πρεπει να μαθει πρωτα να τρωει τελειως μονη της με μπιμπερο ολα τα γευματα και να βγει τελειως το σωληνακι και μετα να μαθει το στηθος!?!?!?! μου φανηκε λιγο περιεργο και ανησυχω μηπως αφου συνηθησει πια μετα το μπιμπερο δεν δεχεται με τιποτα το στηθος! θα ειναι και διπλα κουραστικο γιατι θα πρεπει μιση ωρα να βγαζω το γαλα με θηλαστρο και αλλη μιση με μια ωρα που κανει να φαει βαλε και καθε φορα πως πρεπει να πλενω και να αποστειρωνω το θηλαστρο γιατι αντε πες τα μπιμπερο βαζω τα μισα μια φορα τα αλλα μισα μια δευτερη και τελειωσα το θηλαστρο ομως που το χρειαζομαι 6-8 φορες τη μερα το αποστειρωνω καθε φορα! αχ!!! φοβαμαι μην και δεν μου θελει στηθος και με ολη αυτη τη διαδικασια προβλεπω να κουραζομαι και να μου κοβω το γαλα και ειναι κριμα γιατι εχω πολυ γαλα και απο την αρχη ηθελα να προσπαθησω να την δινω το δικο μου οσο πιο πολυ γινεται! αν ειναι δυνατον και μετα το 6μηνο! κοντευω να σκασω! λοιπον προσορινα καλο απογευμα.. παλι χτυπαει ξυπνητηρι να βγαλω γαλα και μετα θα παω μαιευτηριο να τη δω και να την ταισω! δυσκολο το να μην εχεις το νεογεννητο μωρακι σου κοντα σου... ανυπομονω να την παρω αλλα ποτε θα γινει και αυτο επιτελους...

νινακι εχω ακριβως την ιδια ιστορια...γεννησα το πρωτο μου παιδακι προωρο στις 33 εβδομαδεσ,,,ηταν θερμοκοιτιδα και οπως λεσ και εσυ εβγαζα γαλα με το θυλαστρο και το πηγαινα να το δωσουν..
οταν ξεκινησε να τρωει απο μπιμπερο δυσκολευοταν πολυ γιατι κουραζοταν.επειδη ηταν μικρο μωρακι...δοκιμασα λοιπον και εγω να δινω απο το στηθος οπως λες...μου ειπε ο παιδιατρος να το ταιζω καθε 2 ωρες....εκανε και σχεδον μια ωρα να φαει ..πολυ κουραση...με τις αποστειρωσεις και ολα αυτα που λες....
ομως δυστηχως οταν θυλαζε κουραζοταν ευκολα..ετσι δεν ετρωγε αρκετα..επιπλεον δεν ηξερα ποσο τρωει..οποτε δεν επερνε το καταλληλο βαροσ....ετσι αν και πολυ κουραστικο κατεληξα στο θυλαστρο ....αρχικα μεχρι να παρει αρκετο βαρος και να δυναμωσει οπως μου ειπαν...τελικα κατελιξα να βγαζω με θυλαστρο 7 μηνες ...τοσο αντεξα...ειλικρινα σκεφτηκα πολλεσ φορεσ ενδιαμεσα να το κοψω απο την κουραση...αλλα μου ειχαν πει πως για τα προωρα ειναι ακομη πιο σημαντικος ο θυλασμος και ετσι επεμενα...δεν το μετανιωσα τελικα....πανε 4 χρονια σχεδον και το θυμαμαι σαν χτεσ...
κουραγιο σου ευχομαι και οτι θες πεσ μου..αισθανομαι οτι εχω ειδικευση στα προωρα και ολα τα τυχον προβληματα....
σου ευχομαι τα καλυτερα..εσυ θα αποφασισεις αλλα νομιζω,εκ πειρασ ,οτι αρχικα καλο ειναι να συνεχισεις το ξθυλαστρο..το ξερω πως η κουραση ειναι απεριγραπτη...αλλα για το παιδακι σου αξιζει....αμα μεγαλωσει λιγο μπορεις να δοκιμασεις παλι το στηθος...
ποσο ειναι τωρα το μωρακι σου ..ποσο μηνων και ποσα κιλα??
αμα θες οτιδηποτε στειλε και π.μ.

φιλια πολλα

ninaki.

ninaki.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa το μωρο μου τωρα ειναι 4,5 μηνων. θηλαστρο συνεχιζω κανονικα μεχρι που να το πεταξω καποια στιγμη με πολυυυυ χαρα μαζι με τον αποστειρωτη απο τον μπαλκονι(μενω και ψηλα κομματια να γινουν) χαχα... εδω και 1 βδομαδα της δινω και ξενο. την πρωτη φορα εκλεισα τα ματια ομολογω και ευχομουν να μην το πιει. τελικα οντως δεν της αρεσε και ξινιζε το μουτρακι της αλλα επειδη ειναι πειναλου και φαγανε τελικα το πινει. αυριο θα της αλλαξω και μαρκα ελπιζοντας να εχει καλυτερη γευση και να μην αηδιαζει. δυστυχως εαν και ξεκινησα και την μαγια μπυρας το γαλα που βγαζω ειναι 300μλ τη μερα πια.... κριμα και εμενα το πλανο μου οταν ημουν εγκυος ηταν να θηλαζω 2-3 χρονακια... εαν και λεω τον μαιο να σταματησω τις αντλησεις ειλικρινα δεν ειμαι καθολου ετοιμη για κατι τετοιο. καμια φορα την βαζω ακομα στο στηθος και της λεω συνεχεια θηλασε σε παρακαλω θηλασε. αλλα ματαια... τωρα πια το εχουμε χασει. το παιδι δεν ξερει πως να θηλασει, δεν ξερει τι να κανει με το στηθος. το κουταλι πιο γρηγορα θα το μαθει...

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ninaki. έγραψε:bou-boukitsa το μωρο μου τωρα ειναι 4,5 μηνων. θηλαστρο συνεχιζω κανονικα μεχρι που να το πεταξω καποια στιγμη με πολυυυυ χαρα μαζι με τον αποστειρωτη απο τον μπαλκονι(μενω και ψηλα κομματια να γινουν) χαχα... εδω και 1 βδομαδα της δινω και ξενο. την πρωτη φορα εκλεισα τα ματια ομολογω και ευχομουν να μην το πιει. τελικα οντως δεν της αρεσε και ξινιζε το μουτρακι της αλλα επειδη ειναι πειναλου και φαγανε τελικα το πινει. αυριο θα της αλλαξω και μαρκα ελπιζοντας να εχει καλυτερη γευση και να μην αηδιαζει. δυστυχως εαν και ξεκινησα και την μαγια μπυρας το γαλα που βγαζω ειναι 300μλ τη μερα πια.... κριμα και εμενα το πλανο μου οταν ημουν εγκυος ηταν να θηλαζω 2-3 χρονακια... εαν και λεω τον μαιο να σταματησω τις αντλησεις ειλικρινα δεν ειμαι καθολου ετοιμη για κατι τετοιο. καμια φορα την βαζω ακομα στο στηθος και της λεω συνεχεια θηλασε σε παρακαλω θηλασε. αλλα ματαια... τωρα πια το εχουμε χασει. το παιδι δεν ξερει πως να θηλασει, δεν ξερει τι να κανει με το στηθος. το κουταλι πιο γρηγορα θα το μαθει...
ποιους τροπους εχεις δοκιμασει για να μαθει να πιανει το στηθος?
προσπαθεις οταν πειναει ή αφοτου φαει?
οταν την βαζεις πιπιλαει το στηθος σου ή οχι?

http://nov08mommies.forumotion.net

ninaki.

ninaki.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
την εχω βαλει πριν την ταισω εκνευριζοταν και εκλεγε. εχω προσπαθησει οταν ειναι χορτατη μετα το γευμα της και αδιαφορουσε. στο ενδιαμεσο γευματων εβαζε λιγο στην ψευδοθηλη στο στομα της το εκανε πιπιλα αλλα δεν ρουφαγε να βγει γαλα(θα το ειχα δει θα ειχε αφησει στην ψευδοθηλη φανταζομαι λιγο)και δεν το κραταγε και συνεχεια το εβαζε και το εβγαζε απο το στομα της. εχω επιπεδη θηλη και την δικια μου δεν την πιανει καθολου. λετε να ξαναρχισω τις εντατικες προσπαθειες ξανα και ας μεγαλωσε? 5 μηνων κοντευει σε 10 μερες ξεκιναμε και κρεμουλα. δεν ειμαι ετοιμη να κοψω το γαλα μου μου αρεσει να τρωει απο μενα εστω και με το θηλαστρο. τωρα τρωει 3 γευματα ξενο και 2 δικο μου. δυστιχως βγαζω μονο 300μλ και αυτα επειδη περνω μαγια μπυρας μια μερα που ξεχασα να παρω εβγαλα 200μλ. protoula αν εχεις κατι υποψιν σου που μπορει να με βοηθησει πες το μου. ευχαριστω για το ενδιαφερον

ninaki.

ninaki.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
super mam συγνωμη που σε ξεχασα αλλα δεν εβρισκα που ειχα γραψει το τηλ και δεν πολυ ασχολιομουν με τον υπολογιστη. ημουν λιγο φορτισμενη τον τελευταιο καιρο και πεσμενη ψυχολογικα. ευχαριστω παρα πολυ για την προθιμια σου να με βοηθησεις παντως. αν εχεις καμια ιδεα για την κατασταση που ειμαι τωρα γραψτη μου σε παρακαλω ειτε σε πμ ειτε εδω που μπορουν να το δουν και αλλες μανουλες που πιθανον βρεφουν στη θεση μου.

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ninaki. έγραψε:super mam συγνωμη που σε ξεχασα αλλα δεν εβρισκα που ειχα γραψει το τηλ και δεν πολυ ασχολιομουν με τον υπολογιστη. ημουν λιγο φορτισμενη τον τελευταιο καιρο και πεσμενη ψυχολογικα. ευχαριστω παρα πολυ για την προθιμια σου να με βοηθησεις παντως. αν εχεις καμια ιδεα για την κατασταση που ειμαι τωρα γραψτη μου σε παρακαλω ειτε σε πμ ειτε εδω που μπορουν να το δουν και αλλες μανουλες που πιθανον βρεφουν στη θεση μου.


Νινάκι όπως σου είπα και νωρίτερα θεωρώ ότι τα έχεις πάει περίφημα και αφού το θέλεις τόσο πολύ συνέχισέ το για όσο αντέξεις. 2 γεύματα την ημέρα είναι 2 γεύματα την ημέρα και για το μωράκι σου είναι καλύτερο από το να ήταν και αυτά τα 2 φόρμουλα. Ωστόσο δεν θα σου πω ψέματα γιατί όντως έχει μεγαλώσει αρκετά το μπεμπουλίνι και δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει. Δεν λέω ότι δεν γίνεται κάτι απλά σου λέω ότι ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει. Εμένα έπιασε το στήθος στους 3 μήνες. Αυτό που θα έκανα εγώ στην θέση σου είναι ότι θα μιλούσα με κάποιον ειδικό, θα του εξηγούσα ακριβώς την κατάσταση και θα ακολουθούσα τη συμβουλή του. Εδώ στην Θεσσαλονίκη είναι 2 καταπληκτικές κοπέλες που έχουν ένα κατάστημα με είδη θηλασμού και μπορείς να της πάρεις τηλέφωνο τις ώρες καταστημάτων αρχικά και να τις ρωτήσεις ό,τι θέλεις. Σου απαντάνε και οι συμβουλές τους είναι εγγύηση. Παίρνεις τηλέφωνο χύμα και τις ρωτάς την γνώμη τους για το θέμα σου.Ίσως αυτές να μπορούν να σου προτείνουν κάτι όχι απαραίτητα για να πιάσει πια το μωρό το στήθος αλλά για να αυξήσεις θεαματικά το γάλα σου. Πραγματικά αν δεν σου είναι δύσκολο να κάνεις ένα τηλέφωνο κάντο, δεν θα χάσεις τίποτα και πού ξέρεις μπορεί να κερδίσεις. Σου στέλνω τα στοιχεία σε πμ και περιμένω νέα σου. Αν θέλεις κάτι άλλο πες!

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
σουπερμομ
κι εγώ θέλω πμ με τα στοιχεία !!
ευχαριστώ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις