Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
470 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 470 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Athin@ έγραψε:
ioannam24 έγραψε:....να της δωσω ?

Ναι καλέ γιατί να μη δώσεις;Δίαιτα θα του κάνεις του παιδιού;Μου είχε πει ο παιδίατρος οτι το μωρό έχει χορτάσει όταν αφήνει λίγο γάλα στο μπιμπερό.Εγώ πάντα της έφτιαχνα κι άλλο λίγο (60 ml)άλλες φορές το έπινε κι αυτό όλο,άλλες φορές άφηνε λίγο (περίπου 10) και άλλες έπινε δυο γουλιές και το πέταγε.

οταν εγινε 4 μηνων συνολικα ποσα ml επινε ???

τωρα που εφαγε τις εφτιαξα 240 το οποιο εγινε 270 και το ηπιε ΟΛΟ!!!!!! και νομιζω οτι δεν εχει χορτασει...φοβαμαι μηπως παθει τιποτα...
βεβαια αν υπολογισω 150 ml ανα κιλο βαρους = 6.500 x 150 = 975 !!!! εμενα πινει συνολικα 920 !!! αρα μηπως ειναι λογικο να της φτιαχνω περισσοτερο ????

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioannam24 έγραψε:εμενα πινει ξενο και απο τον 2ο μηνα πινει 220-230 ml ανα γευμα (κανει 4 την ημερα). την τελευταια εβδομαδα και ενω στο βραδυνο μολις επινε το τελευταιο ml που ηθελε κοιμοταν αμεσως, τωρα της βγαζω εγω το μπουκαλι για να μην παρει αερα, το πινει ολο και δυσκολευεται να κοιμηθει. σε ολα τα γευματα το πινει ολο και της το βγαζω εγω. νομιζω οτι θελει παραπανω π.χ. 250 ml.

να της δωσω ?


ioannam24 έγραψε:οταν εγινε 4 μηνων συνολικα ποσα ml επινε ???

τωρα που εφαγε τις εφτιαξα 240 το οποιο εγινε 270 και το ηπιε ΟΛΟ!!!!!! και νομιζω οτι δεν εχει χορτασει...φοβαμαι μηπως παθει τιποτα...
βεβαια αν υπολογισω 150 ml ανα κιλο βαρους = 6.500 x 150 = 975 !!!! εμενα πινει συνολικα 920 !!! αρα μηπως ειναι λογικο να της φτιαχνω περισσοτερο ????

Χα χα!!!

Εσύ λες για τη δικιά σου που είναι 4 μηνών!!

Η δικιά μου σήμερα μόλις είναι ενός μήνα και όταν έχει πολλές ώρες να φάει γιατί πχ κοιμάται, καθαρίζει τουλάχιστον 180 ml στην καθισιά της.
Έχει φάει και 200 (100 δικά μου κι επειδή δε χόρτασε της έδωσα κι 100 ξένο).
Γεννήθηκε 3950 κι έχουμε ξεπεράσει τώρα τα 5 κιλά. Άρα πρέπει να τρώει τουλάχιστον 750 ml. Χτες φτάσαμε τα 880!!!!
Σήμερα ήταν λίγο πιο καλά. Είμαστε στο όριο...
Και τώρα ήρθε η ώρα για τον τελευταίο γύρο της μέρας... Έφυγα!!

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
christina80 έγραψε:Manoulitses geia sas!

8elw na moirastw mazi sas mia aporia pou exw entelws pliroforiaka.
Posa ml gala prepei na pinei sto 24wro ena neogennito?
Gia paradeigma to diko mou einai 36 hmerwn k tora pinoume 120ml 6-7geumata ti mera. Rwthsa kai ton paidiatro mas alla den 8elei na mou pei ari8mous giati 8a trella8w, dld an mou elege oti prepei na pinei gia paradeigma 200 k emena piei 190 8a arxisw na vourlizomai kata ton paidiatro opote mou eipe apla oso 8elei to mwraki.

eseis ti empeiria exete epi tou 8ematos?

..κι εγω εχω ενα νεογέννητο 24 ημερών και απο χθές μου πίνει 100ml ανα 3,5 ώρες, θεωρω πως είναι πολύ, η παιδίατρος μου είχε πεί να του δίνω 90 ανα 4ωρο, αυριο το πρωι εχουμε ραντεβού και θα μιλήσουμε περί αυτού!!!

29Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Δευ Ιαν 03, 2011 11:20 pm

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ioannam24 έγραψε:
Athin@ έγραψε:
ioannam24 έγραψε:....να της δωσω ?

Ναι καλέ γιατί να μη δώσεις;Δίαιτα θα του κάνεις του παιδιού;Μου είχε πει ο παιδίατρος οτι το μωρό έχει χορτάσει όταν αφήνει λίγο γάλα στο μπιμπερό.Εγώ πάντα της έφτιαχνα κι άλλο λίγο (60 ml)άλλες φορές το έπινε κι αυτό όλο,άλλες φορές άφηνε λίγο (περίπου 10) και άλλες έπινε δυο γουλιές και το πέταγε.

οταν εγινε 4 μηνων συνολικα ποσα ml επινε ???

τωρα που εφαγε τις εφτιαξα 240 το οποιο εγινε 270 και το ηπιε ΟΛΟ!!!!!! και νομιζω οτι δεν εχει χορτασει...φοβαμαι μηπως παθει τιποτα...
βεβαια αν υπολογισω 150 ml ανα κιλο βαρους = 6.500 x 150 = 975 !!!! εμενα πινει συνολικα 920 !!! αρα μηπως ειναι λογικο να της φτιαχνω περισσοτερο ????

Ο παιδιατρος μου λεει οσο θελει το παιδι..και πινει 240 ml την φορα -5 γευματα-6 και κατι κιλακια..
Μια φορα σε βραδινο γευμα μου ηπιε 340 ml και την σταματησα γιατι φοβηθηκα... Shocked αλλα τοτε ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο!!!Δωστης οσα θελει..φτιαχνε απο 30 ml παραπανω και βλεπε τι αναγκες εχει..εμενα τωρα κανα 2 μερες θελει πιο λιγο.. 180 τρωει..τι να πω?! οτι θελουν τα αφεντικα!!!!!!!!! Razz

30Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Δευ Ιαν 03, 2011 11:24 pm

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
vasoula έγραψε:
christina80 έγραψε:Manoulitses geia sas!

8elw na moirastw mazi sas mia aporia pou exw entelws pliroforiaka.
Posa ml gala prepei na pinei sto 24wro ena neogennito?
Gia paradeigma to diko mou einai 36 hmerwn k tora pinoume 120ml 6-7geumata ti mera. Rwthsa kai ton paidiatro mas alla den 8elei na mou pei ari8mous giati 8a trella8w, dld an mou elege oti prepei na pinei gia paradeigma 200 k emena piei 190 8a arxisw na vourlizomai kata ton paidiatro opote mou eipe apla oso 8elei to mwraki.

eseis ti empeiria exete epi tou 8ematos?

..κι εγω εχω ενα νεογέννητο 24 ημερών και απο χθές μου πίνει 100ml ανα 3,5 ώρες, θεωρω πως είναι πολύ, η παιδίατρος μου είχε πεί να του δίνω 90 ανα 4ωρο, αυριο το πρωι εχουμε ραντεβού και θα μιλήσουμε περί αυτού!!!
Συγνωμη αν θες την γνωμη μου μην κρατας το 4 ωρο..αν πεινασει πιο νωρις και αν θελει πιο πολυ δωσε στο μωρο σου..και εγω ανα 4 ωρο το περισσοτερο της δινω και οσο θελει..αλλα μικρο δεν ειναι για να παει σε 4ωρο???εγω την ειχα 3ωρο πανω απο 40 μερες......
Φιλαααακια!!!

31Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Δευ Ιαν 03, 2011 11:52 pm

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
χθες το απογευμα στις 17:05 ηπιε 270 και στις 21:40 ηπιε αλλα 260 ml. το πρωι στις 09:10 ηπιε 265 ml.

ειναι πολυ πιο ηρεμη απο τις προηγουμενες μερες !!!! μαλλον πεινουσε η κακομοιρα αλλα τωρα που ειδα τι φταιει ειμαστε οκ !!!!

32Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Τρι Ιαν 04, 2011 12:01 am

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΘεονιΜ* έγραψε:
ioannam24 έγραψε:
Athin@ έγραψε:
ioannam24 έγραψε:....να της δωσω ?

Ναι καλέ γιατί να μη δώσεις;Δίαιτα θα του κάνεις του παιδιού;Μου είχε πει ο παιδίατρος οτι το μωρό έχει χορτάσει όταν αφήνει λίγο γάλα στο μπιμπερό.Εγώ πάντα της έφτιαχνα κι άλλο λίγο (60 ml)άλλες φορές το έπινε κι αυτό όλο,άλλες φορές άφηνε λίγο (περίπου 10) και άλλες έπινε δυο γουλιές και το πέταγε.

οταν εγινε 4 μηνων συνολικα ποσα ml επινε ???

τωρα που εφαγε τις εφτιαξα 240 το οποιο εγινε 270 και το ηπιε ΟΛΟ!!!!!! και νομιζω οτι δεν εχει χορτασει...φοβαμαι μηπως παθει τιποτα...
βεβαια αν υπολογισω 150 ml ανα κιλο βαρους = 6.500 x 150 = 975 !!!! εμενα πινει συνολικα 920 !!! αρα μηπως ειναι λογικο να της φτιαχνω περισσοτερο ????

Ο παιδιατρος μου λεει οσο θελει το παιδι..και πινει 240 ml την φορα -5 γευματα-6 και κατι κιλακια..
Μια φορα σε βραδινο γευμα μου ηπιε 340 ml και την σταματησα γιατι φοβηθηκα... Shocked αλλα τοτε ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο!!!Δωστης οσα θελει..φτιαχνε απο 30 ml παραπανω και βλεπε τι αναγκες εχει..εμενα τωρα κανα 2 μερες θελει πιο λιγο.. 180 τρωει..τι να πω?! οτι θελουν τα αφεντικα!!!!!!!!! Razz


υπαρχει μπουκαλι πανω απο 250 ml ?

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ioannam24 έγραψε:χθες το απογευμα στις 17:05 ηπιε 270 και στις 21:40 ηπιε αλλα 260 ml. το πρωι στις 09:10 ηπιε 265 ml.

ειναι πολυ πιο ηρεμη απο τις προηγουμενες μερες !!!! μαλλον πεινουσε η κακομοιρα αλλα τωρα που ειδα τι φταιει ειμαστε οκ !!!!
Ειδες η γλυκια μ?ααχ μακαρι να επικοινονουσαν να μας ελεγαν τι θελουν να μην σκαμε και εμεις οι δολιες μανες!!!!!
δεν υπαρχει μεγαλυτερο απο 250 ml αλλα της εφτιαχνα συνεχεια και αφου εφτασε τα 340 την σταματησα γιατι φοβηθηκα...ηθελε κ αλλο ομως,θα περνουσε φαση γρηγορης αναπτυξης φαινετε!

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioannam24 έγραψε:οταν εγινε 4 μηνων συνολικα ποσα ml επινε ???

Δεν θυμάμαι να σου πω με νούμερο αλλά αυτό που θυμάμαι είναι οτι ήταν πολύ παραπάνω απο τις ποσότητες που διάβαζα οτι έπρεπε να πίνει.

ioannam24 έγραψε:τωρα που εφαγε τις εφτιαξα 240 το οποιο εγινε 270 και το ηπιε ΟΛΟ!!!!!! και νομιζω οτι δεν εχει χορτασει...φοβαμαι μηπως παθει τιποτα...
βεβαια αν υπολογισω 150 ml ανα κιλο βαρους = 6.500 x 150 = 975 !!!! εμενα πινει συνολικα 920 !!! αρα μηπως ειναι λογικο να της φτιαχνω περισσοτερο ????

Φτιάξε παιδί μου,τι φοβάσαι;Δεν είναι χαζό να κάτσει να σκάσει.Μόλις χορτάσει θα το αφήσει.Εμένα το ρεκόρ της είναι 340ml (εννοώ σε ένα γεύμα)αλλά στο επόμενο είχε πιει το μισό απο το κανονικό.

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
το απογευμα εφαγε 265 και επεσε ξερη !!!!! κοιμηθηκε αμεσως !!! φοβαμαι μηπως δεν κανει και παθει τιποτα...

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ξυπνησε με γκρινια!!! μηπως βαρυστομαχιαζει ???? τι να κανω ????

37Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Τετ Ιαν 05, 2011 12:48 am

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ioannam24 έγραψε:ξυπνησε με γκρινια!!! μηπως βαρυστομαχιαζει ???? τι να κανω ????
Μην αγχωνεσαι μπορει να ετυχε! Very Happy

38Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Πεμ Ιαν 06, 2011 11:12 am

Ηλιαχτίδα

Ηλιαχτίδα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βρε κοριτσια το αστερακι μου εκει που επινα σχεδον παντα παραπανω 150 με 180 ανα 4ωρο, τωρα μετα απο πιεση και κλαμα πινει το πολυ 90.... δεν ξερω τι να κανω, να παρω τηλ τον γιατρο να μου πει τι τηλεφωνικα... Δεν ξερω τι να κανω, με στεναχωρει πολυ αυτο γιατι πλεον ειναι 2,5 μηνων... Και ξεκινησαμε τοσο καλα....

xrysa7

xrysa7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ηλιαχτίδα έγραψε:Βρε κοριτσια το αστερακι μου εκει που επινα σχεδον παντα παραπανω 150 με 180 ανα 4ωρο, τωρα μετα απο πιεση και κλαμα πινει το πολυ 90.... δεν ξερω τι να κανω, να παρω τηλ τον γιατρο να μου πει τι τηλεφωνικα... Δεν ξερω τι να κανω, με στεναχωρει πολυ αυτο γιατι πλεον ειναι 2,5 μηνων... Και ξεκινησαμε τοσο καλα....
mporei na thelei na reytei!!!dokimases na tis doseis to ypolipo meta apo misi ora?emena etsi ekane ena diastima!!ektos kai an exei to laimoudako!!episeis to epathe kai etroge ligotero!!rota ton paidiatro na sygoyreyteis!!

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΘεονιΜ* έγραψε:
vasoula έγραψε:
..κι εγω εχω ενα νεογέννητο 24 ημερών και απο χθές μου πίνει 100ml ανα 3,5 ώρες, θεωρω πως είναι πολύ, η παιδίατρος μου είχε πεί να του δίνω 90 ανα 4ωρο, αυριο το πρωι εχουμε ραντεβού και θα μιλήσουμε περί αυτού!!!
Συγνωμη αν θες την γνωμη μου μην κρατας το 4 ωρο..αν πεινασει πιο νωρις και αν θελει πιο πολυ δωσε στο μωρο σου..και εγω ανα 4 ωρο το περισσοτερο της δινω και οσο θελει..αλλα μικρο δεν ειναι για να παει σε 4ωρο???εγω την ειχα 3ωρο πανω απο 40 μερες......
Φιλαααακια!!!

Είχες δίκιο, πάει το 4ωρο δεν κρατιέται και το έκανε πάλι 3ωρο.

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xrysa7 έγραψε:
Ηλιαχτίδα έγραψε:Βρε κοριτσια το αστερακι μου εκει που επινα σχεδον παντα παραπανω 150 με 180 ανα 4ωρο, τωρα μετα απο πιεση και κλαμα πινει το πολυ 90.... δεν ξερω τι να κανω, να παρω τηλ τον γιατρο να μου πει τι τηλεφωνικα... Δεν ξερω τι να κανω, με στεναχωρει πολυ αυτο γιατι πλεον ειναι 2,5 μηνων... Και ξεκινησαμε τοσο καλα....
mporei na thelei na reytei!!!dokimases na tis doseis to ypolipo meta apo misi ora?emena etsi ekane ena diastima!!ektos kai an exei to laimoudako!!episeis to epathe kai etroge ligotero!!rota ton paidiatro na sygoyreyteis!!

Μου το έκοψε κι εμένα, εκεί που έπινε 120ml ανα 3ωρο τώρα το έχει ελατώσει στα 100 και άλλες φορές και 80 με 90.
Τι εννοει εδώ η κοπέλα με τον λαιμουδάκο του; γιατί κι εμένα ανα διαστήματα το πίνει, θέλει να ρευτεί ενδιάμεσα.
Εχθες όμως 3 γευματα δυσκολευόταν να τα πιεί πνιγόταν συνέχεια, το 4ο το είπιε κανονικά. Το εχουν πάθει αυτό ποτε τα δικά σας; Είναι 28 ημερών και την νύχτα κλαίει σπαρακτικα για να πιεί γάλα φυσικά και του δίνω και πολλές φορές θέλει να πιεί στο 2ωρο πάλι γιατί το προηγούμενο δεν το εχει πιει όλο και πεινάει. Είμαι πολυ στεναχωρημένη είναι μπάχαλο το ωραριο του κάποιες φορές.

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xrysa7 έγραψε:
mporei na thelei na reytei!!!dokimases na tis doseis to ypolipo meta apo misi ora?emena etsi ekane ena diastima!!ektos kai an exei to laimoudako!!episeis to epathe kai etroge ligotero!!rota ton paidiatro na sygoyreyteis!!

..κι εμένα ανα διαστήματα το πίνει, γνωρίζετε πόσο διαρκεί το γάλα;είναι εντάξει μετά απο μισή ώρα!!!

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vasoula έγραψε:
xrysa7 έγραψε:
mporei na thelei na reytei!!!dokimases na tis doseis to ypolipo meta apo misi ora?emena etsi ekane ena diastima!!ektos kai an exei to laimoudako!!episeis to epathe kai etroge ligotero!!rota ton paidiatro na sygoyreyteis!!

..κι εμένα ανα διαστήματα το πίνει, γνωρίζετε πόσο διαρκεί το γάλα;είναι εντάξει μετά απο μισή ώρα!!!

ΒΑΣΟΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΘΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ.ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑΧΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΙΑΧΤΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ!ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ,ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΖΕΣΤΟ Η ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΡΥΟ;ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΚΡΥΩΝΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΚΑΘΟΛΟΥ..ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΡΥΩΣΕΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΦΤΥΣΕΙ!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΗ ΣΕ ΑΓΧΩΝΕΙ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΑΚΟΜΑ!ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ 3ΩΡΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!ΚΑΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΚΑΘΕ 2 ΩΡΕΣ,ΚΑΘΕ 4 ΚΛΠ...ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ,ΕΤΣΙ;

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα Καλλιόπη μου κι ευχαριστώ για την απάντηση, ναι του δίνω ξένο γάλα γιατι η παραμονή των 38 ημερών και κάτι πρίν γεννήσω με τα φάρμακα και ορούς δεν επιτρεπόταν να θηλάσω.
Του δίνω το miloupa το υποαλλεργικό του το έχω πάντα ζεστό κι εμένα κρύο με τίποτα δεν το πίνει!!!

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vasoula έγραψε: Καλημέρα Καλλιόπη μου κι ευχαριστώ για την απάντηση, ναι του δίνω ξένο γάλα γιατι η παραμονή των 38 ημερών και κάτι πρίν γεννήσω με τα φάρμακα και ορούς δεν επιτρεπόταν να θηλάσω.
Του δίνω το miloupa το υποαλλεργικό του το έχω πάντα ζεστό κι εμένα κρύο με τίποτα δεν το πίνει!!!

ΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙΣ ΚΑΛΕ;ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΨΙΜΟ ΜΩΡΕ...ΚΑΝΕ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΚΟΜΑ,ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΡΩΣΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΕΚΕΙ ΣΤΟΝ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕ!ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΕΡΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ,ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ! Wink

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Στον εναμιση μήνα κοιμόταν σερί;;; Πολύ καλό αυτό, εντωμεταξυ του δίνω και λίγο χαμομηλάκι ενδοιάμεσα για το εντεράκι του γιατι το παιδάκι μου οταν ενεργείται κάνει λές και δουλεύει μεροκάματο, στην αρχή δίσταζα να του δώσω γιατί λένε πως με το χαμομήλι του κόβεται η όρεξη, ποιο κόβεται;;;;; Του έδωσα στις 3 και στις 3 και τέταρτο ήθελε γάλα, ετρωγε δάχτυλα και φορμάκι και ούρλιαζε σήκωσε την πολυκατοικία στον αέρα 28 ημερών ανθρωπος. Τον πήρα αγκαλίτσα και λιγο κουμηνα λίγη πιπιλα καταφερα να τον ηρεμήσω γιατι δεν ήθελα στο καπακι να του δώσω γάλα που να αντέξει το στομαχακι του ειναι μικρούλης και 3300 κιλάκια, μόλις του εδωσα το γάλα για πότε το κατεβασε όλο δεν το καταλάβα αλλά άργησε πολυ να ρευτεί, μετα έκανε κακάκια, πλύσιμο, άλλαγμα και τα λοιπά και κοιμηθήκαμε στις 6.

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vasoula έγραψε: Στον εναμιση μήνα κοιμόταν σερί;;; Πολύ καλό αυτό, εντωμεταξυ του δίνω και λίγο χαμομηλάκι ενδοιάμεσα για το εντεράκι του γιατι το παιδάκι μου οταν ενεργείται κάνει λές και δουλεύει μεροκάματο, στην αρχή δίσταζα να του δώσω γιατί λένε πως με το χαμομήλι του κόβεται η όρεξη, ποιο κόβεται;;;;; Του έδωσα στις 3 και στις 3 και τέταρτο ήθελε γάλα, ετρωγε δάχτυλα και φορμάκι και ούρλιαζε σήκωσε την πολυκατοικία στον αέρα 28 ημερών ανθρωπος. Τον πήρα αγκαλίτσα και λιγο κουμηνα λίγη πιπιλα καταφερα να τον ηρεμήσω γιατι δεν ήθελα στο καπακι να του δώσω γάλα που να αντέξει το στομαχακι του ειναι μικρούλης και 3300 κιλάκια, μόλις του εδωσα το γάλα για πότε το κατεβασε όλο δεν το καταλάβα αλλά άργησε πολυ να ρευτεί, μετα έκανε κακάκια, πλύσιμο, άλλαγμα και τα λοιπά και κοιμηθήκαμε στις 6.

ΝΑΙ ΝΑΙ,ΑΠΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΜΕΧΡΙ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΕΡΙ!ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ,ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΕ ΤΑ ΡΗΜΑΔΟΔΟΝΤΙΑ ΚΛΠ...ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΣΣΑ ΜΑΝΑ!ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΧΑΣΜΕΝΕΣ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ!ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΟΒΕΙ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ,ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ!ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΣΑ,ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟΥΛΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ Ο ΜΠΟΥΦΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΓΑ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟ ΖΟΜΠΙ!

mary85


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
an ine diskilio pes to sto pediatro na sou allaksi gala,kiemena itan kai tiraniotan.meta mou edose frisolac comfort kai iremise.emena ine 3 minon 7 kila kai spania pini pano apo 120ml.sinithos pini 90ml ana dio ores kai to vradi kimate 5 ores sinexomena kai meta tipota giati pinai.den mporo na ton kani na pii pio poli,mpas kai den pinai kai kimithi parapano.ti na kano?

49Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Δευ Ιαν 10, 2011 10:38 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vasoula έγραψε:
ΘεονιΜ* έγραψε:...αλλα μικρο δεν ειναι για να παει σε 4ωρο???εγω την ειχα 3ωρο πανω απο 40 μερες......
Φιλαααακια!!!

Είχες δίκιο, πάει το 4ωρο δεν κρατιέται και το έκανε πάλι 3ωρο.

Κορίτσια κι εμένα κατά βάση ανά 4ωρο πίνει γαλατάκι. Εκτός από το απόγευμα, που την πιάνει η μούρλια της και μπορεί να πίνει 50ml κάθε μισή ώρα έτσι για να με παιδεύει και να είναι στην αγκαλιά μου η κυρία!

vasoula έγραψε:
xrysa7 έγραψε:
Ηλιαχτίδα έγραψε:Βρε κοριτσια το αστερακι μου εκει που επινα σχεδον παντα παραπανω 150 με 180 ανα 4ωρο, τωρα μετα απο πιεση και κλαμα πινει το πολυ 90.... δεν ξερω τι να κανω, να παρω τηλ τον γιατρο να μου πει τι τηλεφωνικα... Δεν ξερω τι να κανω, με στεναχωρει πολυ αυτο γιατι πλεον ειναι 2,5 μηνων... Και ξεκινησαμε τοσο καλα....
mporei na thelei na reytei!!!dokimases na tis doseis to ypolipo meta apo misi ora?emena etsi ekane ena diastima!!ektos kai an exei to laimoudako!!episeis to epathe kai etroge ligotero!!rota ton paidiatro na sygoyreyteis!!

Μου το έκοψε κι εμένα, εκεί που έπινε 120ml ανα 3ωρο τώρα το έχει ελατώσει στα 100 και άλλες φορές και 80 με 90.
Τι εννοει εδώ η κοπέλα με τον λαιμουδάκο του; γιατί κι εμένα ανα διαστήματα το πίνει, θέλει να ρευτεί ενδιάμεσα.
Εχθες όμως 3 γευματα δυσκολευόταν να τα πιεί πνιγόταν συνέχεια, το 4ο το είπιε κανονικά. Το εχουν πάθει αυτό ποτε τα δικά σας; Είναι 28 ημερών και την νύχτα κλαίει σπαρακτικα για να πιεί γάλα φυσικά και του δίνω και πολλές φορές θέλει να πιεί στο 2ωρο πάλι γιατί το προηγούμενο δεν το εχει πιει όλο και πεινάει. Είμαι πολυ στεναχωρημένη είναι μπάχαλο το ωραριο του κάποιες φορές.

Κάποιες φορές το ωράριο όντως είναι μπάχαλο! Επίσης πριν τρεις μέρες εμένα ήπιε συνολικά 920-930ml ενώ θα έπρεπε να πιει το πολύυυυυ 800...
Η συνάδελφός μου μου είπε ότι υπάρχουν οι λεγόμενοι "ρυθμοί ανάπτυξης". Δηλαδή λέει, κάποιες μέρες επειδή το παιδί "μεγαλώνει" θα πίνει περισσότερο γαλατάκι από ότι συνήθως και κάποιες άλλες λιγότερο ή κανονικά.
Και αυτές τις δύο-τρεις μέρες που σας είπα παραπάνω ότι ήπιε γύρω στο λίτρο, μόλις τη ζύγισα είδα ότι πήρε 300 ολόκληρα γραμμάρια! Τώρα η μπέμπα μου ζυγίζει 5.400 και κάτι ψιλά!
Είναι πραγματικά τεράστια! Και πρέπει να έχει ψηλώσει κιόλας...

vasoula έγραψε:
xrysa7 έγραψε:
mporei na thelei na reytei!!!dokimases na tis doseis to ypolipo meta apo misi ora?emena etsi ekane ena diastima!!ektos kai an exei to laimoudako!!episeis to epathe kai etroge ligotero!!rota ton paidiatro na sygoyreyteis!!

..κι εμένα ανα διαστήματα το πίνει, γνωρίζετε πόσο διαρκεί το γάλα;είναι εντάξει μετά απο μισή ώρα!!!

Αν το μπουκάλι έχει αρκετό γάλα, πχ πάνω από 50ml, εγώ το αφήνω να κρυώσει και μετά το βάζω στο ψυγείο.
Αν θυμάμαι καλά η παιδίατρος είπε ότι μπορεί να διατηρηθεί μία ημέρα ή κάτι τέτοιο.
Μετά ζεσταίνουμε νεράκι στο βραστήρα και κάνω μπεν μαρί για να το ζεστάνω. Δηλαδή βάζω το νερό σε ένα θερμουδάκι και μέσα σφηνώνω το μπιμπερό (σαν αυτοσχέδιο θερμαντήρα) μέχρι να ζεσταθεί το γαλατάκι.
Σε αυτό το θέμα τα πλαστικά μπουκάλια επίσης είναι καλύτερα, γιατί δεν "τραβούν" τη θερμοκρασία όπως τα γυάλινα (άσχετο).

Κορίτσια σόρρυ, αλλά λυπάμαι να το πετάω, δεν είμαστε και Λάτσιδες! Θέλει δύο κουτιά τη βδομάδα, το σύνολο 30 ευρά... Και τρώει κι από το δικό μου!

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η δικιά μου είναι 47 ημερών και τρώει πάνω κάτω 5 γεύματα των 150 ή 6 εκ των οποίων κάποιο δεν είναι 150, αλλά 100. Υπάρχουν μέρες που πεινάει πιο πολύ (μπορεί να ξεπεράσει τα 800-850 ml) και άλλες που κοιμάται ένα 7ωρο σερί, οπότε πίνει 750. Είναι 5300, μεγάλο μωρό, με πολύ μάγουλο, ενώ γεννήθηκε 3200. Πήρε δηλαδή σε 1μιση μήνα πάνω από 2 κιλά. Κάθε παιδάκι σε καθοδηγεί ανάλογα με το τι χρειάζεται!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις