Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
536 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 536 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πηλιώ μου, η απάντησή σου με ανακουφίζει απίστευτα!
Νόμιζα ότι μόνο το δικό μου το παιδί είναι χοντρομπουμπούκα!

Εμένα από εχθές χτυπάει 200άρια!!
Μάλλον γιατί κοιμάται πολλές ώρες...

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tziz και εμενα καποιες φορες αν πιεί λιγοτερο απο 100 θέλει πάλι στο μισάωρο αλλά δεν του δίνω γιατί δεν εχει χωνεψει το προηγούμενο και του πέφτει βαρύ στο στομαχάκι του, προσπαθω να το κάνει να ξεχαστει με ελαχιστη αγκαλίτσα και πολυ κουβεντούλα, αυτό έπαθα χθές το βράδυ τον ταισα στις 3 και στις 4 παρα 20 ήθελε και άλλο ομως δεν του εδωσα εκεινη τη στιγμή και καταφερα να τον κοιμήσω μετα απο πολύ κόπο.

Το γάλα δεν κάνει να το κρατάς τόσο πολύ, εισαι σίγουρη πως η παιδίατρος σου είπε μια μερα ολοκληρη; Μήπως να την ξαναρωτούσες;

pelio τέλειο το μωρακι σου πήρε πολύ καλό βάρος!!!

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tziz έγραψε:Πηλιώ μου, η απάντησή σου με ανακουφίζει απίστευτα!
Νόμιζα ότι μόνο το δικό μου το παιδί είναι χοντρομπουμπούκα!
Εμένα από εχθές χτυπάει 200άρια!!
Μάλλον γιατί κοιμάται πολλές ώρες...

Χαχα, πρέπει να δεις την Ελεάννα. Σαν γεμιστό μπιφτεκάκι είναι...

vasoula έγραψε:pelio τέλειο το μωρακι σου πήρε πολύ καλό βάρος!!!

Δόξα τω Θεώ, Βασούλα μου, είναι πολύ καλό μωράκι και πολύ ήσυχο. Κι ο γιος μου έτρωγε πολύ, αλλά έκλαιγε όλη μέρα...Αυτή γκρινιάζει μόνο 12-2 τη νύχτα. Τώρα την κανακεύει ο μπαμπάς της!!!

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tziz έγραψε:[Αν το μπουκάλι έχει αρκετό γάλα, πχ πάνω από 50ml, εγώ το αφήνω να κρυώσει και μετά το βάζω στο ψυγείο.
Αν θυμάμαι καλά η παιδίατρος είπε ότι μπορεί να διατηρηθεί μία ημέρα ή κάτι τέτοιο.
Μετά ζεσταίνουμε νεράκι στο βραστήρα και κάνω μπεν μαρί για να το ζεστάνω. Δηλαδή βάζω το νερό σε ένα θερμουδάκι και μέσα σφηνώνω το μπιμπερό (σαν αυτοσχέδιο θερμαντήρα) μέχρι να ζεσταθεί το γαλατάκι.
Σε αυτό το θέμα τα πλαστικά μπουκάλια επίσης είναι καλύτερα, γιατί δεν "τραβούν" τη θερμοκρασία όπως τα γυάλινα (άσχετο).

Κορίτσια σόρρυ, αλλά λυπάμαι να το πετάω, δεν είμαστε και Λάτσιδες! Θέλει δύο κουτιά τη βδομάδα, το σύνολο 30 ευρά... Και τρώει κι από το δικό μου!

ΑΓΓΕΛΙΚΟΥΛΑ ΜΟΥ ΘΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑΓΕΤΑΙ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ!ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΙ ΒΑΚΤΗΡΙΑ!ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ,19 ΕΥΡΩ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟ ΚΟΥΤΙ!!!

xrysa7

xrysa7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Tziz έγραψε:
vasoula έγραψε:
ΘεονιΜ* έγραψε:...αλλα μικρο δεν ειναι για να παει σε 4ωρο???εγω την ειχα 3ωρο πανω απο 40 μερες......
Φιλαααακια!!!

Είχες δίκιο, πάει το 4ωρο δεν κρατιέται και το έκανε πάλι 3ωρο.

Κορίτσια κι εμένα κατά βάση ανά 4ωρο πίνει γαλατάκι. Εκτός από το απόγευμα, που την πιάνει η μούρλια της και μπορεί να πίνει 50ml κάθε μισή ώρα έτσι για να με παιδεύει και να είναι στην αγκαλιά μου η κυρία!

vasoula έγραψε:
xrysa7 έγραψε:
Ηλιαχτίδα έγραψε:Βρε κοριτσια το αστερακι μου εκει που επινα σχεδον παντα παραπανω 150 με 180 ανα 4ωρο, τωρα μετα απο πιεση και κλαμα πινει το πολυ 90.... δεν ξερω τι να κανω, να παρω τηλ τον γιατρο να μου πει τι τηλεφωνικα... Δεν ξερω τι να κανω, με στεναχωρει πολυ αυτο γιατι πλεον ειναι 2,5 μηνων... Και ξεκινησαμε τοσο καλα....
mporei na thelei na reytei!!!dokimases na tis doseis to ypolipo meta apo misi ora?emena etsi ekane ena diastima!!ektos kai an exei to laimoudako!!episeis to epathe kai etroge ligotero!!rota ton paidiatro na sygoyreyteis!!

Μου το έκοψε κι εμένα, εκεί που έπινε 120ml ανα 3ωρο τώρα το έχει ελατώσει στα 100 και άλλες φορές και 80 με 90.
Τι εννοει εδώ η κοπέλα με τον λαιμουδάκο του; γιατί κι εμένα ανα διαστήματα το πίνει, θέλει να ρευτεί ενδιάμεσα.
Εχθες όμως 3 γευματα δυσκολευόταν να τα πιεί πνιγόταν συνέχεια, το 4ο το είπιε κανονικά. Το εχουν πάθει αυτό ποτε τα δικά σας; Είναι 28 ημερών και την νύχτα κλαίει σπαρακτικα για να πιεί γάλα φυσικά και του δίνω και πολλές φορές θέλει να πιεί στο 2ωρο πάλι γιατί το προηγούμενο δεν το εχει πιει όλο και πεινάει. Είμαι πολυ στεναχωρημένη είναι μπάχαλο το ωραριο του κάποιες φορές.

Κάποιες φορές το ωράριο όντως είναι μπάχαλο! Επίσης πριν τρεις μέρες εμένα ήπιε συνολικά 920-930ml ενώ θα έπρεπε να πιει το πολύυυυυ 800...
Η συνάδελφός μου μου είπε ότι υπάρχουν οι λεγόμενοι "ρυθμοί ανάπτυξης". Δηλαδή λέει, κάποιες μέρες επειδή το παιδί "μεγαλώνει" θα πίνει περισσότερο γαλατάκι από ότι συνήθως και κάποιες άλλες λιγότερο ή κανονικά.
Και αυτές τις δύο-τρεις μέρες που σας είπα παραπάνω ότι ήπιε γύρω στο λίτρο, μόλις τη ζύγισα είδα ότι πήρε 300 ολόκληρα γραμμάρια! Τώρα η μπέμπα μου ζυγίζει 5.400 και κάτι ψιλά!
Είναι πραγματικά τεράστια! Και πρέπει να έχει ψηλώσει κιόλας...

vasoula έγραψε:
xrysa7 έγραψε:
mporei na thelei na reytei!!!dokimases na tis doseis to ypolipo meta apo misi ora?emena etsi ekane ena diastima!!ektos kai an exei to laimoudako!!episeis to epathe kai etroge ligotero!!rota ton paidiatro na sygoyreyteis!!

..κι εμένα ανα διαστήματα το πίνει, γνωρίζετε πόσο διαρκεί το γάλα;είναι εντάξει μετά απο μισή ώρα!!!

Αν το μπουκάλι έχει αρκετό γάλα, πχ πάνω από 50ml, εγώ το αφήνω να κρυώσει και μετά το βάζω στο ψυγείο.
Αν θυμάμαι καλά η παιδίατρος είπε ότι μπορεί να διατηρηθεί μία ημέρα ή κάτι τέτοιο.
Μετά ζεσταίνουμε νεράκι στο βραστήρα και κάνω μπεν μαρί για να το ζεστάνω. Δηλαδή βάζω το νερό σε ένα θερμουδάκι και μέσα σφηνώνω το μπιμπερό (σαν αυτοσχέδιο θερμαντήρα) μέχρι να ζεσταθεί το γαλατάκι.
Σε αυτό το θέμα τα πλαστικά μπουκάλια επίσης είναι καλύτερα, γιατί δεν "τραβούν" τη θερμοκρασία όπως τα γυάλινα (άσχετο).

Κορίτσια σόρρυ, αλλά λυπάμαι να το πετάω, δεν είμαστε και Λάτσιδες! Θέλει δύο κουτιά τη βδομάδα, το σύνολο 30 ευρά... Και τρώει κι από το δικό μου!
1 on na apanthso sth vasoyla poy me rotise ti ennoo exei to laimoydako!!eixe ena diastima to laimo erethismeno kryoma,alla xoris pyreto!!kai to eixe meiosei apo 210 se 150 kai to afksise pali moni tis!! 2on nakapoia egrapse pio pano oti an einai 50 gr kai panio to vazei sto psygeio lathos!!to nero sto mpoykali sketo mpeni sto [psygeio kai menei aposteiromeno to gala prei na diathrite sthn idia thermoktrasia gia misi me mia ora allios prepei na petiete!!to ksero oti einaipolla ta lefta sta galata alla ti na kanoyme? etsi omos kano kai ego to petao an perasei ora!!an kai exei parei ayto to mina ena kilo kai etsi ama ta afisei den tis dino kai ayth den diamartirete eytyxos alla ama tis to doso tha to piei den thn xalaei thn paxoylita moy!

56Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Πεμ Ιαν 13, 2011 11:52 pm

FOYNTOYKAKI

FOYNTOYKAKI
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!

ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΕ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ,ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΘΑ ΦΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΗΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΑΝΑ 5ΩΡΟ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΦΑΕΙ

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μανουλες καλησπερα. Ειμαι νεα στην παρεα σας οπως επισης και νεα μαμα. Διαβαζω συχνα τα θεματα σας και προβληματιστηκα με το συγκεκριμενο γιατι εχω την ιδια ακριβως απορία. Ειμαι μαμα ενός αγοριου 60 ημερων σημερα ο οποιος εδω και καποιες ημερες τρωει τον αμπακο. Συγκεκριμένα χθες εφαγε 990ml συνολικα. Τα κιλα του ειναι 5300 και συμφωνα με αυτα και με ενα μαθηματικο τυπο που μας εχει δωσει ο τρελος ο παιδιατροπς πρεπει να τρωει γυρω στα 780. Οπως βλεπετε τρωει πολυ περισσοτερο απο το κανονικο. Ξεχασα να σας πω οτι τρεφεται αποκλειστικα με ξενο γαλα. Δεν θελω να αγχωνομαι και για το θμεα του φαγητου οταν αλλες μαμαδες τραβανε τα πανδεινα, αλλα ειναι φυσιολογικο? Σημερα εφαγε στις 11:30 το πρωι 180ml και με το ζορι τον κραταγα να μην ξαναφαει μεχρι τις 14:30 που εφαγε ακομα 150mml γιατι ειχε σηκωσει ολη την γειτονια στο ποδι. Μηπως ειναι σε φαση αναπτυξης και δεν πρεπει να τον κοβω ή το εχει βρει παιχνιδι οτι οταν κλαιω η μαμα μου με ταιζει?Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 215994
Επισης εδω και περιπου 10 ημερες τρωει στις 20:30 και ξυπναει παλι στις 3 τα ξημερωματα ( λογικο για τον πειναλα Smile). Θα μου προτεινατε να τον ξυπναω κατα τις 11 το βραδυ για να το ταισω ωστε να μην ξυπναει το βραδυ ή να το αφησω να φτιαξει μονος του το προγραμμα του?
Ευχαριστω προκαταβολικα Smile

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ ΓΙΑΝΝΑ!ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΣΟΥ!ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ! Wink ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΞΕΡΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΣΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ,ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ!ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ....ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΛΕΨΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ,ΔΕ ΧΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ! Very Happy

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνω απόλυτα με την kallioph κι εγω ετσι αγχωνόμουν και η γιατρος μου ειπε οτι ακριβως ειπε η καλλιοπη
Γιαννα το παιδι που λες πως εφαγε στις 2 και μιση αλλα 150 μια χαρα ειναι βρε στο 3ωρο σου εφαγε το παιδι.
..κι εμενα μικρο ειναι δεν εχουμε κλεισει ακομα 2 μηνες και τρωει την μια 150 και την αλλη η 100 η 80 και το βραδυ;;;;;; αστο αυτο οποτε του καπνισει ξυπναει εχω βαρεσει τετοιο ξενυχτι, ολοι μου λενε να το κοψω το βραδυνο αλλα ποιο να κοψω αν δεν του δωσω την νυχτα θα σηκωσει τον τοπο στον αερα απο το κλαμα.
Μια χαρα ειναι το παιδακι και το βαρος του τελειο μην αγχωνεσαι!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την vasoula στις Σαβ Ιαν 29, 2011 1:22 am, 1 φορά

60Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Παρ Ιαν 28, 2011 11:46 am

christina80

christina80
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Gianna_V έγραψε:Μανουλες καλησπερα. Ειμαι νεα στην παρεα σας οπως επισης και νεα μαμα. Διαβαζω συχνα τα θεματα σας και προβληματιστηκα με το συγκεκριμενο γιατι εχω την ιδια ακριβως απορία. Ειμαι μαμα ενός αγοριου 60 ημερων σημερα ο οποιος εδω και καποιες ημερες τρωει τον αμπακο. Συγκεκριμένα χθες εφαγε 990ml συνολικα. Τα κιλα του ειναι 5300 και συμφωνα με αυτα και με ενα μαθηματικο τυπο που μας εχει δωσει ο τρελος ο παιδιατροπς πρεπει να τρωει γυρω στα 780. Οπως βλεπετε τρωει πολυ περισσοτερο απο το κανονικο. Ξεχασα να σας πω οτι τρεφεται αποκλειστικα με ξενο γαλα. Δεν θελω να αγχωνομαι και για το θμεα του φαγητου οταν αλλες μαμαδες τραβανε τα πανδεινα, αλλα ειναι φυσιολογικο? Σημερα εφαγε στις 11:30 το πρωι 180ml και με το ζορι τον κραταγα να μην ξαναφαει μεχρι τις 14:30 που εφαγε ακομα 150mml γιατι ειχε σηκωσει ολη την γειτονια στο ποδι. Μηπως ειναι σε φαση αναπτυξης και δεν πρεπει να τον κοβω ή το εχει βρει παιχνιδι οτι οταν κλαιω η μαμα μου με ταιζει?Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 215994
Επισης εδω και περιπου 10 ημερες τρωει στις 20:30 και ξυπναει παλι στις 3 τα ξημερωματα ( λογικο για τον πειναλα Smile). Θα μου προτεινατε να τον ξυπναω κατα τις 11 το βραδυ για να το ταισω ωστε να μην ξυπναει το βραδυ ή να το αφησω να φτιαξει μονος του το προγραμμα του?
Ευχαριστω προκαταβολικα Smile

To paidaki sou einai mia xara k apo kila k apo oreksh vlepw ftou ftou!
afou trwei kata tis 20.30 k gia sigouria mi sou ksupnhsei kshmerwmata taise to koimismeno kata tis 23.30. Opws einai apo to krevataki to pairneis agalitsa tou vazeis to bibero k auto apo mono tou ksekinaei k trwei. Dokimase to k des mipws etsi apofugeis ta kshmerwmata.

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια, σας ευχαριστω για τις απαντησεις και για την αμεση ανταποκριση σας. Η αληθεια ειναι οτι και εγω ειμαι της αποψης να φαει οσο θελει. Αλλωστε οι μαμαδες που θηλαζουν δεν ξερουν ποσα τρωει το παιδι τους την ημερα. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι με εχει πρηξει ο παιδιατρος ετσι με αυτους τους μαθηματικους τυπους. Απο το σχολειο με κυνηγουνε τα ριμαδιασμενα τα μαθηματικα και δεν εννοω να τα καταλαβω Laughing

Χθες ειχαμε παλι τα ιδια. Ακομα 940ml..Και πανω που ελεγα οτι το παιδι μου δεν ειναι στρουμπουλο και εχει μονο μαγουλα και προγουλι Laughing

Vasoula όσον αφορα το ξενυχτι μερικες φορες απελπιζομαι και νομιζω οτι για ολη μου την ζωη απο εδω και μπρος θα ξυπναω στις 3 τα ξημερωματα.. Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 215994
Ποσες φορες με εχει παρει ο υπνος με το μωρο αγκαλια να εχει φαει τη μιση ποσοτητα, να τον εχω σηκωσει για να ρευτει και να ξυπναω απο την γκρινια του γιατι θελει και το υπολοιπο. Ολοι βεβαια μου λενε οτι γυρω στους 3 μηνες φτιαχνει το προγραμμα τους... Ειδωμεν

Παντως, διαβασα σε ενα αλλο topic για αυτες τις καμπυλες αναπτυξης και οτι περναει μια φαση κατα την 8η και 9η εβδομαδα, περιοδο που διανυουμε..

62Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Σαβ Ιαν 29, 2011 10:09 am

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θέλει υπομονή Γίαννα μου με το ξενύχτι το ξέρω δεν παλεύεται η νύστα, ο σύζηγος δεν σε βοηθάει; Εγώ τν ξυπνάω οταν δεν αντέχω άλλο ιδίως οταν μου αργεί να ρευτεί.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια η δικιά μου έφτασε αισίως τα 6,5 κιλά.
Αν η θεωρία του 150ml ανά κιλό του βάρους είναι σωστή τότε θα πρέπει να πίνει 975ml την ημέρα.

Εκτός του ότι τις τελευταίες μέρες όπως έχουμε ήδη πει, δεν πίνει πάααααρα πολύ γάλα (γύρω στα 800ml) έχω να θέσω και το εξής ερώτημα:
Μήπως τελικά "μπουκώνω" το παιδί μου χωρίς λόγο?

Επίσης: συζητούσα νωρίτερα με μια κοπέλα που περιμένει τώρα το δεύτερο παιδάκι της και με το πρώτο αντιμετώπιζε αρκετές δυσκολίες στον ύπνο. Έτσι λοιπόν όπως το έφερε η κουβέντα, μου είπε το βράδυ αν ξυπνάει/γκρινιάζει στον ύπνο της, να μην την αλλάζω/πλένω, παρά μόνο να την ταϊζω -έτσι μισοκοιμισμένη όπως θα είναι- για να μην ξυπνάει και μετά δεν ξανακοιμάται.
Αν και γενικότερα δεν έχει πρόβλημα, απλά για κάνα μισάωρο αφού την ξαναβάλω στο κρεβάτι της, ίσως χρειαστεί να σηκωθώ δυο τρεις φορές για να τις βάλω την πιπίλα μέχρι να την ξαναπάρει τελείως ο ύπνος .

Αυτό που σκέφτομαι λοιπόν είναι το εξής:Αν κάνω πως τη σηκώνω από το κρεβάτι, έτσι κι αλλιώς θα ξυπνήσει.
Το να την αλλάξω χωρίς να την πλύνω, μου κάνει λίγο αηδία (πείτε το προσωπικό κόλλημα).
Το να την αφήσω όοοοοοολη νύχτα με το χιλιοκατουρημένο μπειμπιλίνο, επίσης μου κάνει ποοοοολύ αηδία, συν ότι τη λυπάμαι να κοιμάται τίγκα στο κάτουρο.
Τι να κάνω? Λέτε να το δοκιμάσω?
Εσείς τι κάνετε/κάνατε με αυτό το θέμα?

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κουκλιτσα μου οχι μην το κανεις, να την αλλάζεις. Εμενα δεν αντεχει καν τα τσισα του στο μπειμπελινο για να μην πω τα κακακια του, μολις το πλενω ανακουφιζεται, ξυπναει βεβαια αλλα τι να κανω δεν μπορω να αφησω ετσι το παιδι ειναι μικρουλι.
Εγω το αλλαζω πριν το ταισω και μετα αφου πιει το γαλατακι του και αφου το ρεψω πολυ προσεχτικα κοιτω το μπειμπελινο να δω αν εχει κανει παλι.
Ασε που εμενα κανει κακακια παντα κατα τις 5 το πρωι.
Ααα και το γαλατακι να της το δινεις ζεστο ζεστο, τα ηρεμει και κοιμουνται πιο ευκολα μετα!!!

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Vasoula ευτυχως παιζει βοηθεια απο τον αντρα μου.. Αλλα όπως και αν το κανεις το μεγαλυτερο ζορι το τραβαειη μαμα..
Tziz και εγω ειμαι της αποψης να την αλλαζεις καιμετα να την ταιζεις. Τουλαχιστον ετσι κανω και εγω με τον δικο μου.Αν τον αλλαξω μετα το φαγητο το ματι ανοιγει γαριδα και ειναι παιρνει πιο πολυ ωρα μετα για να κοιμηθει. Να σου πω την αληθεια δεν τον πλενω μεσα στην νυχτα. Μπνο με μωρομαντηλα τον καθαριζω. Βεβαια το πλυσιμο με χλιαρο νερακι οπως και να το κανεις ειναι χαλαρωτικο.. Νομιζω οτι το ταισμα μετα το αλλαγμα ειναι το κολπο για να μην αντιμετωπισεις προβλημα με τον υπνο..

66Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Κυρ Ιαν 30, 2011 10:04 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγώ πάντα πριν το τάισμα την αλλάζω.
Απλά αποφεύγω τα μωρομάντηλα λόγω χημικών (τα χρησιμοποιώ μόνο για να σκουπίσω τα κακάκια της πριν την πλύνω) κι έτσι δε θέλω να την αφήνω πολλες ώρες χωρίς πλύσιμο...

Σήμερα πάντως το δοκίμασα.
Ξύπνησε στις 7 και μόλις της έβαλα την πιπίλα την ξαναπήρε ο ύπνος. Εν τω μεταξύ όμως, εγώ είχα φτιάξει το γάλα κι έτσι για να μην πάει χαμένο, την άλλαξα μέσα στην κούνια, καθαρίζοντάς τη με μωρομάντηλα όπως λες. Φυσικό λοιπόν ήταν, να ξυπνήσει με όλο αυτό το ταρακούνημα.
Μετά την πήρα αγκαλίτσα, της έδωσα το γαλατάκι -ζεστό ζεστό όπως λέει και η Βασούλα- και με το που την έβαλα ξανά στην κούνια κοιμήθηκε.

Αλλά σήμερα ήταν απλά ΜΙΑ μέρα και δε σημαίνει ότι θα συμβαίνει πάντα. Δε θα είμαι πάντα τόσο τυχερή tongue Very Happy

67Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Κυρ Ιαν 30, 2011 10:11 am

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:
Αλλά σήμερα ήταν απλά ΜΙΑ μέρα και δε σημαίνει ότι θα συμβαίνει πάντα. Δε θα είμαι πάντα τόσο τυχερή tongue Very Happy

Η ελπιδα πεθαινει τελευταια..Ποτε μη λες ποτε..Αφου πιανει με ολα τα μωρακια και ειναι δοκιμασμενη συνταγη λογικα και η μπουμπου σου θα ''υπακούσει'' στους κανονες της μωρουδικακης ρουτίνας. Εγώ, τουλάχιστον έτσι σκεφτομαι για το σταμάτημα του νυχτερινου ταίσματος. Δεν μπορεί, λέω, κάποια στιγμη εκεί στο 3μηνο που όλα σταματάνε, θα κοιμήθει και το δικό μου όλο το βράδυ!!! Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 654316

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Gianna_V έγραψε:... Δεν μπορεί, λέω, κάποια στιγμη εκεί στο 3μηνο που όλα σταματάνε, θα κοιμήθει και το δικό μου όλο το βράδυ!!! Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 654316

Στο εύχομαι ολόψυχα!
Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 417472

69Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Κυρ Ιαν 30, 2011 10:33 pm

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ευχαριστώ κορίτσι μου Laughing

DORA_KOUTS


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
emas i paidiatros pou einai 1,5 minon kai gennithike proora,parolo pou to varos tis einai kalo mas eipe oti tha sikonoume t boubou an den xipnaei ana treis wres..an peinaei na min tis dinoume prin tis 2,5 wres.
oi wres metrane panta apo tin wra pou xekinas asxetws an kanei kai 1 wra na faei.
prwta tha to allazeis na xagripna kai meta otan piei peripou to miso gala tha to vazeis na reutei kai meta tha sinexizeis...

emas einai sotirio.i boubou pou einai 3 kila pinei se 8 geumata gurw sta 550ml.alles fores pinei 50 kai alles 90.sti fasi pou eimaste twra na min tis dinw panw apo 120 ml giati borei na pathei palindromisi

auto me tis wres paizei simantiko rolo mas eipe dioti borei na pathei to stomaxaki tou.
opote goustarei akoma kai ana 1 wra mas eipe ginetai mono me to mitriko..

kalutera mila me ton paidiatro sou...

71Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Κυρ Απρ 24, 2011 10:57 pm

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σου είπε παιδίατρος πως μπορεί να πάθει παλινδρόμηση αν πιεί παραπάνω;; Γιατί έχει ήδη παλινδρόμηση;;;

Επίσης η αιώνια απορία, μα γιατί άλλοι παιδίατροι λένε πως οι ώρες μετριούνται απο την ώρα που ξεκινά να πίνει και άλλοι αο την ώρα που τελειώνει;; Τελικά τι ισχύει;;
Λογικά όμως δεν παει με την ωρα που θα έχει τελειώσει;; Γιατί λογικά τότε θα είναι γεμάτο το στομαχακι του μωρού και θα ξεκινά η χώνεψη!!

DORA_KOUTS


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
vasoula έγραψε: Σου είπε παιδίατρος πως μπορεί να πάθει παλινδρόμηση αν πιεί παραπάνω;; Γιατί έχει ήδη παλινδρόμηση;;;

Επίσης η αιώνια απορία, μα γιατί άλλοι παιδίατροι λένε πως οι ώρες μετριούνται απο την ώρα που ξεκινά να πίνει και άλλοι αο την ώρα που τελειώνει;; Τελικά τι ισχύει;;
Λογικά όμως δεν παει με την ωρα που θα έχει τελειώσει;; Γιατί λογικά τότε θα είναι γεμάτο το στομαχακι του μωρού και θα ξεκινά η χώνεψη!!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ.
ΟΙ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ...
ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΡΩΝΕ ΑΠΟΤΟΜΑ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΛΟ ΓΟΥΛΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΜΕΤΟ...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕΤΡΑΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑ....
ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΣΤΙΣ 3 .ΝΑ ΦΑΕΙ 50 ΕΩΣ ΤΙΣ 4 ΚΑΙ 4+30 ΜΕ 5 ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΛΛΑ 50 ΓΙΑΤΙ ΕΚΛΑΙΓΕ...ΣΤΙΣ 6 ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ 3ΩΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΦΑΓΕ ΑΛΛΑ 70.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΕΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑ ΤΡΙΩΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΛΛΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΕΤΣΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ,ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΛΑΙΜΑΡΓΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΤΡΩΓΕ ΗΡΕΜΟ....

73Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Σαβ Ιουν 25, 2011 10:22 pm

ortikaki

ortikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια καλημερα!!!
βοηθεια γιατι δεν αντεχω αλλο, η μπεμπα μου δε τρωει καθολου δλδ τρωει αλλα κανουμε πρωτα το σταυρο μες μπας και φαει την επιθυμητη ποσοτητα.ειναι τωρα 2.5 μηνων και με το ζορι τρωει 120ml γαλα. τι να κανω??? ο γιατρος μου ειπε να τη πιεζω αλλα δε γινετε γιατι αν την πιεσω μου κανει εμετο.
συνολικα τρωμε 6-7 γευματα ημερησιως τα οποια κυμενονται απο 80-120 ml τη φορα.τι να κανω να μη της αρεσει το γαλα??? πειτε μου τη γνωμη σας!!!

74Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Σαβ Ιουν 25, 2011 11:15 pm

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ortikaki έγραψε:κοριτσια καλημερα!!!
βοηθεια γιατι δεν αντεχω αλλο, η μπεμπα μου δε τρωει καθολου δλδ τρωει αλλα κανουμε πρωτα το σταυρο μες μπας και φαει την επιθυμητη ποσοτητα.ειναι τωρα 2.5 μηνων και με το ζορι τρωει 120ml γαλα. τι να κανω??? ο γιατρος μου ειπε να τη πιεζω αλλα δε γινετε γιατι αν την πιεσω μου κανει εμετο.
συνολικα τρωμε 6-7 γευματα ημερησιως τα οποια κυμενονται απο 80-120 ml τη φορα.τι να κανω να μη της αρεσει το γαλα??? πειτε μου τη γνωμη σας!!!

Κι εμείς είχαμε το ίδιο, αλλά από τον τρίτο-τέταρτο μήνα και μετά. Είχα σκάσει, αλλά η παιδίατρος που την είχε δει να το φτύνει επέμενε ότι μαλλον δεν της αρέσει το γάλα. Από τη στιγμή που μπήκαν οι στερεές για τα καλά πριν από ένα μήνα, πίνει μόνο κοιμισμένη και αν πιει ένα 300άρι σύνολο τη μέρα κάνω πάρτι. Το βάρος του μπεμπέ πώς είναι; Γιατί εμένα ήταν και μεγάλο μωρό και είπε η παιδίατρος ότι μπορεί να αισθάνεται την ανάγκη να κόψει λίγο...

75Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? - Σελίδα 3 Empty Απ: Ποσότητα γάλατος ml / 24ωρο? Κυρ Ιουν 26, 2011 12:27 am

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
christina80 έγραψε:Manoulitses geia sas!

8elw na moirastw mazi sas mia aporia pou exw entelws pliroforiaka.
Posa ml gala prepei na pinei sto 24wro ena neogennito?
Gia paradeigma to diko mou einai 36 hmerwn k tora pinoume 120ml 6-7geumata ti mera. Rwthsa kai ton paidiatro mas alla den 8elei na mou pei ari8mous giati 8a trella8w, dld an mou elege oti prepei na pinei gia paradeigma 200 k emena piei 190 8a arxisw na vourlizomai kata ton paidiatro opote mou eipe apla oso 8elei to mwraki.

eseis ti empeiria exete epi tou 8ematos?


παρακατω σου γραφω τις οδηγιες που μου ειχε δωσει ο δικος μου παιδιατρος οταν ειχαμε γυρισει στο σπιτι.


πρεπει να τρωει 450-500 ml/24ωρο
γευμα ανα 3-4 ωρες π.χ 6-7 γευματα απο 80-90 ml
εμεις σημειοναμε σε ενα τετραδιο ωρες που ετρωγε κ ποσο και τον ζυγιζαμε αν 4 24ωρα για να δουμε πως παει στο βαρος.επρεπε δλδ να παιρνει 100γρ στις 4 μερες δλδ 25γρ κατα μεσο ορο την ημερα.με τον τροπο αυτο ξεραμε τι μας γινοταν,βεβαια ο γιος μου πολλες φορες ξεπερνουσε τον μεσο ορο κ σε φαγητο κ σε βαρος.ειναι φαγανο παιδακι Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις