Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
84 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 84 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα σε όλες τις ζουζουνομαμάδες

Μετά από μία άυπνη νύχτα με την μικρή να κάνει πάρτι στην κοιλιά μου και το σώμα μου να πονάει ολόκληρο.. σκεφτόμουν να ανοίξω ένα θέμα που με απασχολεί τελευταία. Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και να δοκιμάσω χωρίς επισκληρίδιο νάρκωση. Έχω ξεκινήσει και τα μαθήματα ανώδυνου αλλά πραγματικά έχω εκνευριστεί με όλες αυτές τις λεπτομέρειες που έμαθα. Γιατί ενώ θέλουμε να κάνουμε κάτι τόσο φυσικό να πρέπει να περάσουμε τον εξευτελισμό του ξυρίσματος, κλύσματος, καθετήρα χωρίς αναισθητικό, περινεοτομής και ποιος άλλος ξέρει τι; Αν είναι να έχουμε τον πόνο μας από τις συσπάσεις και να μας προσθέτουν τόσα άλλα γιατί αρχίζω να ζηλεύω κοπέλες που πάνε με ραντεβού και θα έχουν μία τομή που δε θα φοβούνται να κάτσουν ή να πάνε τουαλέτα; Δε θα αλλάξω την γνώμη μου για τον φυσιολογικό αλλά έχω πολλά νεύρα που όλα τα παραπάνω μου είπαν οτι δε μπορω να τα αποφύγω...

Ίσως να μιλάει και η αυπνία μου.. Embarassed αλλά μία τονωτική ένεση θα την ήθελα.. Φυσιολογικός Τοκετός vs. Καισαρικής 850933

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
θα σου πω την γνωμη μου...
γεννησα προσφατα με καισαρικη και επισκληριδιο απο επιλογη...εψαχνα παντα δικαιολογια να γεννησω με αυτον τον τροπο και οχι φυσιολογικα.
Με αγχωναν παραπολυ ολες οι διαδικασίες του φυσιολογικου...οτι επρεπε να ανοιξω τα ποδια μου στον καθενα και να με ψαχουλευει...επισης ηθελα να αποφυγω προβλήματα ακρατειας και χαλαρωσης του πυελικου εδαφους που μπορει αργοτερα να οδηγησουν σε προπτωση μητρας κπλ(λογω δουλειας εχω δει πολλα).
αφου επεισα τον γιατρο για την καισαρικη αρχισ να αγχωνομαι για τα κλισματα και τα ξυρισματα...δεν μπορουσα να κοιμηθω τα βραδυα...
ενα σου εγγυομαι....ΟΛΑ αυτα ειναι ενα τιποτα μπροστα στον ερχομο του παιδιου σου...εγω θα εκανα 1000 καισαρικες και αν μπορουσα θα γεννουσα και φυσιολογικα...ολα ειναι στο μυαλο....θα ερθει η ωρα και θα με θυμηθεις!γερο να ειναι το παιδακι σου και ολα τα αλλα ειναι ψιλολογια

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Μία πολύ σημαντική προσπάθεια για τα "δικαιώματά" μας στον τοκετό: www.birthchoices.gr

Μην νομίζεις, πάντως, ούτε στην καισαρική γλιτώνεις εύκολα από κλίσματα, ξυρίσματα, ορούς κτλ!

http://www.eimaimama.gr

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Olivia έγραψε:Μία πολύ σημαντική προσπάθεια για τα "δικαιώματά" μας στον τοκετό: www.birthchoices.gr

Μην νομίζεις, πάντως, ούτε στην καισαρική γλιτώνεις εύκολα από κλίσματα, ξυρίσματα, ορούς κτλ!
συμφωνω και εγω με την ολιβια ολα αυτα δεν τα γλιτωνεις ουτε στην καισαρικη . Δεν εχει σημασια πως θα γεννησεις σημασια εχει να ειναι γερο το παιδι. Και ολα αυτα που λες οτι σε κανουν να αισθανεσαι ασχημα εκεινη την ωρα ουτε που τα σκεφτεσαι το μονο που σκεφτεσαι ειναι ποτε θα κρατησεις το παιδακι σου στην αγκαλια σου και να ειναι γερο πανω απο ολα.

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δίκιο έχετε

μιλάει η κούραση και το άγχος μάλλον..

Δεν θέλω να είμαι αχάριστη απλά μου έσπασε τα νεύρα η αδιαλλαξία των μαιων..

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
allegra έγραψε:Δίκιο έχετε

μιλάει η κούραση και το άγχος μάλλον..

Δεν θέλω να είμαι αχάριστη απλά μου έσπασε τα νεύρα η αδιαλλαξία των μαιων..
Να μην ακους καμια μαια οι μισες δεν βοηθανε την μητερα με το θεμα του θηλασμου και οι αλλες μισες σνομπαρουν αυτες που γεννανε με καισαρικη ή χρησιμοποιουν επισκληριδιο. Σημασια εχει να ειναι γερο το παιδι και η μητερα και οτι θα φερεις στον κοσμο ενα μικρο θαυματακι και οχι ο τροπος που θα το φερεις στον κοσμο.

happy_mother

happy_mother
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γεια σου. Εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο όμως.
1 λεπτό πριν γεννήσω σταμάτησε να ισχύει η δόση της επισκληρίδιου και έτσι στην ουσία γέννησα χωρίς αυτήν. Νομίζω καλύτερα να μην πονάς για να είσαι πιο ήρεμη. Έτσι και αλλιώς πάλι την αισθάνεσαι την γέννα.
Very Happy

http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
οπως και να γεννησεις ενα εχει σημασια...να ειναι γερο το μωρακι σου....ολα τα αλλλα....
παντως και στην καισαρικη δεν γλυτωνεις απο διαφορα οπως ειπε και η ολιβια...

Ηλιάννα

Ηλιάννα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγω και τα τρια τα γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο
Το μονο που θελω να πω ειναι οτι καμια φορα δεν μου εβαλαν καθετηρα
Και τις 3 φορες σηκωθηκα 2 -3 ωρες μετα,εβγαλα τον ορο εκανα ντουζακι,φορεσα καθαρο νυχτικο και εφαγα τα "βρωμικα" που μου εφερε η κολλητη μου απ εξω....
Με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας οπως και να ειναι γιατι κιεγω δεν ξερω αν θα αποφυγω την καισαρικη αυτη τη φορα

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τόσες μέρες διαβάζω για όλες αυτές τις δυσάρεστες διαδικασίες... ε, λοιπόν για μένα δεν υπήρξε τίποτα τέτοιο! Γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο. Το ξύρισμα το είχα φροντίσει, το κλύσμα το άντεξα (εξάλλου για όποια επέμβαση και να πας δεν το γλιτώνεις), καθετήρα δεν μου έβαλαν ίσως γιατί γέννησα πολύ γρήγορα και εύκολα και σε μία ώρα είχα σηκωθεί κανονικά, περπατούσα και ήμουν μια χαρά! Άσε που το ίδιο μεσημέρι μου έφεραν να φάω μπιφτεκάκια με πατάτες τηγανιτές (θεικά τα φαγητά τους)! Ένιωθα από την πρώτη κιόλας μέρα σαν να μην είχα γεννήσει. Δεν έχω βέβαια εμπειρία καισαρικής αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα να με κόψουν μέσα-έξω... Οπότε ψηφίζω φυσιολογικό αν και πιστεύω ότι το σημαντικό είναι να γεννιούνται γερά παιδιά και να είναι καλά οι μαμάδες τους με όποιο τρόπο κι αν γίνεται αυτό.

dinalala

dinalala
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δυστυχως αυτο ειναι ενα θεμα που με ποναει λιγο...παντα ηθελα να νιωσω τα νερα να σπανε και να γεννησω με φυσιολογικο τροπο...δυστυχως στον εκτο μηνα μου διεγνωσαν κατι και επρεπε να κανω καισαρικη γιατι αλλιως υπηρχε περιπτωση το μωρο να κολλησει ασθενεια...και τωρα στο δευτερο παλι καισαρικη θα μου κανουν γιατι ειναι πολυ χαμηλα το παιδι....δεν πειραζει καλα να βγει το παιδι και χαλαλι Wink

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!! Ο Θεός να μας ευλογήσει και να πάνε όλα καλά!!

Φιλιά στις ζουζουνομανούλες!

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
allegra έγραψε:Καλημέρα σε όλες τις ζουζουνομαμάδες

Μετά από μία άυπνη νύχτα με την μικρή να κάνει πάρτι στην κοιλιά μου και το σώμα μου να πονάει ολόκληρο.. σκεφτόμουν να ανοίξω ένα θέμα που με απασχολεί τελευταία. Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και να δοκιμάσω χωρίς επισκληρίδιο νάρκωση. Έχω ξεκινήσει και τα μαθήματα ανώδυνου αλλά πραγματικά έχω εκνευριστεί με όλες αυτές τις λεπτομέρειες που έμαθα. Γιατί ενώ θέλουμε να κάνουμε κάτι τόσο φυσικό να πρέπει να περάσουμε τον εξευτελισμό του ξυρίσματος, κλύσματος, καθετήρα χωρίς αναισθητικό, περινεοτομής και ποιος άλλος ξέρει τι; Αν είναι να έχουμε τον πόνο μας από τις συσπάσεις και να μας προσθέτουν τόσα άλλα γιατί αρχίζω να ζηλεύω κοπέλες που πάνε με ραντεβού και θα έχουν μία τομή που δε θα φοβούνται να κάτσουν ή να πάνε τουαλέτα; Δε θα αλλάξω την γνώμη μου για τον φυσιολογικό αλλά έχω πολλά νεύρα που όλα τα παραπάνω μου είπαν οτι δε μπορω να τα αποφύγω...

Ίσως να μιλάει και η αυπνία μου.. Embarassed αλλά μία τονωτική ένεση θα την ήθελα.. Φυσιολογικός Τοκετός vs. Καισαρικής 850933

κοριτσακι μου τα παραπανω που ειπες εμενα μου τα κανανε παρολο που εκανα καισαρικη δεν τα γλιτωνεις, οσο για το κλισμα ειναι στο χερι σου, στο πρωτο τοκετο πηγα με ραντεβου οποτε το εκανα μονη μου, στον δευτερο οταν ενιωσα οτι μπορει οι πονοι που ειχα ειναι προμηνυμα οτι μπορει και να γεννησω παλι το εκανα σπιτι και ειχα δικιο γιατι κατι ωρες μετα μου σπασαν τα νερα και πηγα μαιευτηριο, τωρα οσον αφορα τον τιτλο που εβαλες δεν ειμαι υπερ γιατι δεν θεωρω οτι το ενα φισιολογικα ειναι εναντια στο αλλο καισαρικη, συγνωμη αλλα το καθε τι γινεται για συγκεκριμενο σκοπο, η καισαρικη οταν κριθει αναγκαιο για την υγεια του παιδιου, οποτε θεωρω ατοπο το vs

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dinalala έγραψε:δυστυχως αυτο ειναι ενα θεμα που με ποναει λιγο...παντα ηθελα να νιωσω τα νερα να σπανε και να γεννησω με φυσιολογικο τροπο...δυστυχως στον εκτο μηνα μου διεγνωσαν κατι και επρεπε να κανω καισαρικη γιατι αλλιως υπηρχε περιπτωση το μωρο να κολλησει ασθενεια...και τωρα στο δευτερο παλι καισαρικη θα μου κανουν γιατι ειναι πολυ χαμηλα το παιδι....δεν πειραζει καλα να βγει το παιδι και χαλαλι Wink

γιατι σου ειπε καισαρικη στο δευτερο; ειναι χαμηλα οκ και τι με αυτο δηλ τι προβλημα υπαρχει; σορρυ αλλα πληροφοριακα ρωταω γιατι δεν ξερω οταν το παιδι ειναι χαμηλα πιο ειναι το κακο, εγω χαμηλα ηθελα να ειναι η μικρη για να γεννησω φυσιολογικα και επειδη δεν κατεβηκε ηταν ο λογος που δεν εκανα φυσιολογικο τοκετο, εσενα που ειναι χαμηλα γιατι καισαρικη;

dinalala

dinalala
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μιλουπακι έγραψε:
dinalala έγραψε:δυστυχως αυτο ειναι ενα θεμα που με ποναει λιγο...παντα ηθελα να νιωσω τα νερα να σπανε και να γεννησω με φυσιολογικο τροπο...δυστυχως στον εκτο μηνα μου διεγνωσαν κατι και επρεπε να κανω καισαρικη γιατι αλλιως υπηρχε περιπτωση το μωρο να κολλησει ασθενεια...και τωρα στο δευτερο παλι καισαρικη θα μου κανουν γιατι ειναι πολυ χαμηλα το παιδι....δεν πειραζει καλα να βγει το παιδι και χαλαλι Wink

γιατι σου ειπε καισαρικη στο δευτερο; ειναι χαμηλα οκ και τι με αυτο δηλ τι προβλημα υπαρχει; σορρυ αλλα πληροφοριακα ρωταω γιατι δεν ξερω οταν το παιδι ειναι χαμηλα πιο ειναι το κακο, εγω χαμηλα ηθελα να ειναι η μικρη για να γεννησω φυσιολογικα και επειδη δεν κατεβηκε ηταν ο λογος που δεν εκανα φυσιολογικο τοκετο, εσενα που ειναι χαμηλα γιατι καισαρικη;
βασικα να γινω ξεκαθαρη πιο πολυ...ο πλακουντας ειναι πολυ χαμηλα και υπαρχει περιπτωση αποκολλησης πλακουντας....γι αυτο !!!

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πες το βρε κοριτσακι μου γιατι ετσι που το εγραψες στην αρχη μπερδευτηκα, σου ευχομαι ολα καλα να σου πανε και να μην κουραζεσαι

dinalala

dinalala
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμ και γω δεν ειμαι ξεκαθαρη.... Razz
ευχαριστω πολυ...να πω την αληθεια δεν με πειραζει τοσο η καισαρικη οσο το οτι θα πρεπει να μαι στο κρεββατι και να ποναω τρομερα ομως...δεν χαιρεσαι το μωρο οσο θες...εβλεπα τις κοπελες που εκαναν φυσιολογικο και αμεσως συκονωντουσαν και ζηλευα Sad Sad

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dinalala έγραψε:εμ και γω δεν ειμαι ξεκαθαρη.... Razz
ευχαριστω πολυ...να πω την αληθεια δεν με πειραζει τοσο η καισαρικη οσο το οτι θα πρεπει να μαι στο κρεββατι και να ποναω τρομερα ομως...δεν χαιρεσαι το μωρο οσο θες...εβλεπα τις κοπελες που εκαναν φυσιολογικο και αμεσως συκονωντουσαν και ζηλευα Sad Sad

ε καλα και εγω εκανα καισαρικη και σηκωθηκα μετα απο 7 ωρες και εκανα βολτα στον διαδρομο και θηλασα αμεσως δεν ειμαι και καμια ανθεκτικη στον πονο !! κανενα προβλημα μην τα σκεφτεσαι

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α δεν ξερεις πως θα εισαι στη δευτερη καισαρικη, εγω στη δευτερη πεταγα μολις μου βγαλαν ορους σηκωθηκα και αλωνιζα ενω στην πρωτη δεν μπορουσα να κατσω πολυ ορθια γιατι ποναγα, οποτε μη το δενεις οτι θα πονας παλι

Σισσίνι

Σισσίνι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
allegra έγραψε:Καλημέρα σε όλες τις ζουζουνομαμάδες

Μετά από μία άυπνη νύχτα με την μικρή να κάνει πάρτι στην κοιλιά μου και το σώμα μου να πονάει ολόκληρο.. σκεφτόμουν να ανοίξω ένα θέμα που με απασχολεί τελευταία. Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και να δοκιμάσω χωρίς επισκληρίδιο νάρκωση. Έχω ξεκινήσει και τα μαθήματα ανώδυνου αλλά πραγματικά έχω εκνευριστεί με όλες αυτές τις λεπτομέρειες που έμαθα. Γιατί ενώ θέλουμε να κάνουμε κάτι τόσο φυσικό να πρέπει να περάσουμε τον εξευτελισμό του ξυρίσματος, κλύσματος, καθετήρα χωρίς αναισθητικό, περινεοτομής και ποιος άλλος ξέρει τι; Αν είναι να έχουμε τον πόνο μας από τις συσπάσεις και να μας προσθέτουν τόσα άλλα γιατί αρχίζω να ζηλεύω κοπέλες που πάνε με ραντεβού και θα έχουν μία τομή που δε θα φοβούνται να κάτσουν ή να πάνε τουαλέτα; Δε θα αλλάξω την γνώμη μου για τον φυσιολογικό αλλά έχω πολλά νεύρα που όλα τα παραπάνω μου είπαν οτι δε μπορω να τα αποφύγω...

Ίσως να μιλάει και η αυπνία μου.. Embarassed αλλά μία τονωτική ένεση θα την ήθελα.. Φυσιολογικός Τοκετός vs. Καισαρικής 850933


Όπως πολύ σωστά προανέφερες ο τοκετός είναι η φυσιολογική εξέλιξη της κύησης.
Η καισαρική τομή είναι χειρουργική επέμβαση.
Αυτό στο λέει μια μαμά που γένησε με καισαρική τομή και επιθυμούσε διακαώς να γεννήσει φυσιολογικά.
Μη φανταστείς οτι είμαι καμία δογματική υπέρ του φυσιολογικού,αλλά σίγουρα είμαι κατά της καισαρικής άνευ λόγου και αιτίας.

Και δε χρειάζεται να υποστείς κανένα ξύρισμα και κανένα κλύσμα αν δε θέλεις.
Εγώ την εβδομάδα που θα γεννούσα, πήγα και έκανα μια ωραιότατη αποτριχωσούλα απο τη ν κοιλιά και κάτω άλλο πράγμα. Πάτησα και ένα ελαφρύ ξυρισματάκι το βράδυ πριν γεννήσω και έτσι την έβγαλα και απο τον κόπο τη νοσοκόμα.
Η κολλητη μου δε που γέννησε 3 μήνες μετά απο μένα το προχώρησε ακόμα παραπέρα. Πήρε το κλυσματάκι της απο το φαρμακείο και πήγε στο μαιευτήριο "κιουρία" σε πληροφορω! Φυσιολογικός Τοκετός vs. Καισαρικής 587529
Καθετήρα εκείνη δεν είχε γιατί γέννησε φυσιολογικά, αλλά και εμένα που μου έβαλαν καθετήρα, μου έβαλαν τοπικό αναισθητικό (ξιλοκαϊνη) προηγουμένως.

Princess

Princess
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
σιγουρα θα ηθελα να γεννουσα φυσιολογικα αλλα τελικα γεννησα με καισαρικη. ο φοβος πριν την γεννα ειναι κατι το φυσιολογικο, ειτε θα γεννησεις φυσιολογικα ειτε με καισαρικη. το λενε και οι λεξεις... ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ και το αλλο ειναι καισαρικη ΤΟΜΗ (χειρουργειο) βεβαια ραψιματα υπαρχουν και στις 2 περιπτωσεις αλλα καμια σχεση η φυσιολογικη γεννα!
βεβαια καμια σχεση η καισαρικη στην σημερινη εποχη σε συγκριση με παλια!!!
ΧΩΡΙΣ λογο οπωσδηποτε φυσιολογικη! ... εκτος αν δεν θα το αντεξεις ψυχολογικα βεβαια και δεν εισαι σε θεση να "συνεργαστεις" με τον γιατρο... αλλα πολυ πιθανο να το μετανιωσεις μετα...

καλη ελευθερια.... με τον οποιοδηποτε τροπο!!!

Katerinaki

Katerinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Οντως ολα ειναι μια ιδεα...εκεινη την ωρα το μονο που σκεφτεσαι ειναι να παρεις στην αγκαλια σου το μωρο σου κ να ειναι καλα κ αυτο κ εσυ βεβαια!
Σιγουρα ενας φυσιολογικος τοκετος ειναι καλυτερος απο την καισαρικη αλλα αν κριθει απαραιτητο να κανεις θα κανεις. Δεν εχει σημασια με ποιον τροπο γεννας! Εμεις γερα παιδακια θελουμε! Ετσι δεν ειναι ???

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ετσι είναι.. τα παιδια μας πανω απο ολα!!

Michelangelo

Michelangelo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγω πηγα ετοιμη ξυρισμενη παντως και δεν χρειαστηκα ξανα ξυρισμα... το κλισμα ειναι σιγουρα καλυτερα να το κανεις γιατι απο το πολυ σφιξιμο και σπρωξιμο της γεννας δεν ξερεις τι μπορει να παθεις... αλλωστε δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο... μετα κανεις κι'ενα ντουσακι και εισαι και μοσχομυρωδατη...!!! Laughing

Δεν το συζητω... καλυτερα φυσιολογικα αν δεν συντρεχει λογος... οι πονοι που θα εχεις μετα την καισαρικη δεν συγκρινονται με τους πονους τις γεννας...!!! pale

praxagora


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
na min exeis agxos kai na mi skeftesai vlakeies.. oles fovomaste.. alimono..egw pantws gennisa fysiologika an kai eixa dystokia kai an den eixa to giatro pou exw tha mou ekane kaisariki....ekeini tin wra pistepse me to mono pou skeftesai einai na vgei mia xara to paidaki sou.. etsi ki alliws den exei kai megali simasia..to mono pou prepei na mas noiazei einai to paidi...meta pantws tha deis oti tha mas ta les edw kai tha gelas.. Very Happy
einai exairetiko gegonos kai to exoun kanei oooooooooles oi manoules ston kosmo.....egw ayto skeftika kai apofasisa na dw fysiologiko toketo 10 meres meta ton diko mou na dw ti ekana vre aderfe..den to pisteva ..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις