Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
79 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 79 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σε λίγο περιμένω το 2ο παιδάκι μου (αγόρι) και η κόρη μου θα είναι ακριβώς 2 ετών. Πολλές φορες μου έχει περάσει από το μυαλό πως θα αντιδράσει με τον ερχομό του νέου μέλους της οικογένειας! Γενικά είναι ένα βολικό και υπάκουο παιδί χωρίς επιθετικότητα (απλά λίγο υπερκινητική). Δεν ξέρω όμως αν εκδηλώσει ζήλια όπως ακούω σε πολλές περιπτώσεις.
Όσες μανούλες έχετε εμπειρία... περιμένω να την καταθέσετε. Επίσης δεκτά είναι διάφορα κολπάκια που μπορεί να χρησιμοποιήσατε για να αποφύγετε δυσάρεστες καταστάσεις!

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα ειναι διδυμες και δεν εχω εμπειρια επι του θεματος αλλα εχω ακουσει μανουλες που λενε οτι αφηνουν τα πιο μεγαλα παιδακια να της βοηθανε για να μην νιωθουν παραμελημενα και για να νιωθουν πιο κοντα σε αυτες και τα νεογεννητα αδερφακια τους. Νομιζω οτι ειναι ενα καλο κολπακι.

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν έχω προσωπική εμπειρία, γιατί προς το παρόν έχω έναν μόνο. Αλλά επειδή κι εγώ ψάχνομαι αρκετά, γιατί σύντομα θα έρθει και δεύτερο, άκουσα από κάποια πολύτεκνη πρόσφατα το εξής καταπληκτικό -κατά τη γνώμη μου- κολπάκι: Τη στιγμή της εισόδου στο σπίτι, από το μαιευτήριο, καλό θα είναι το μωρό να το κρατάει κάποιος άλλος από πίσω σου, ώστε να έχεις τα χέρια σου άδεια για να αγκαλιάσεις το μεγάλο σου. Επειδή η πρώτη εντύπωση μετράει, θεωρώ ότι είναι καλό από την είσοδό σου ακόμα να καταλάβει το μεγάλο σου παιδί ότι δε χάνει την πρωτοκαθεδρία του, ότι δεν απειλείται από το καινούριο μωρό... Σιγά σιγά θα καταφέρεις να του περάσεις και τα υπόλοιπα μηνύματα που θέλεις...
Φιλάκια και με το καλό!

EviK

EviK
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Emena i megali itan 2 kai kati otan irthe i deuteri akolouthisa kai ego tin taktiki afinoume to paidi na orisei ekeino pos tha xirizete to neo melos panta me epiblepsi enoie molis ftasame loipon sto spiti me tin mpempa afisa kato to kalathaki kai tis eipa Maya mou irthe i adelfoula sou kai sou efere kai ena panemoro doraki mazi (ostoso eixa pari ea megalo roz kalathi prin geniso kai tis eixa pei edo thelo na bazeis ta paixnidia pou tha xariseis stin adelfoula sou boithise poli)gia arketi ora tin periergazotan kai otan tis agkikse to xeraki kai i mpempa kountikes mou leei mama den einai koukla e kouniete xixixixi Tin afina loipon na me boithaei me to mpanaki me to alagma me ta tragoudakia pou legame sto moraki mas!!!!!Zileue bebaia kai zileuei akoma tous tritous omos pou pianoun tin mpempa prota anti gia ekeini ekei thelei ligo prosoxi.....alla periorizomaste se auto kai ola kala!!!!!Den skeutike pote na tin piraksi i na tin xtipisei skeftite afina to moro sto rilax tis elega pao gia mpanaki kai eisai ipeuthini gia tin adelfi sou kai kathotan dipla tis xoris na kouniete......(To proto mpanio bebaia itan parakolouthisi)Euxomai na einai agapimenes kai otan megalosoun!!!!!!Ego exo 2 akoma adelfes pou tis latreuo !!!!!!! I love you

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευχαριστώ! Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας. Όταν το δεύτερο παιδί έρχεται στο σπίτι... 417472

dinalala

dinalala
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια αυτο με απασχολει και μενα πολυ...οταν γεννηθει ο μπεμπης η μικρη μου θα ειναι 2 χρονων και 5 μηνων περιπου..ειναι πολυ ζωηρη υπερκινητικη και ζηλιαρα...φοβαμαι οτι δεν θα το δεχτει και πολυ καλα No

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
dinalala έγραψε:κοριτσια αυτο με απασχολει και μενα πολυ...οταν γεννηθει ο μπεμπης η μικρη μου θα ειναι 2 χρονων και 5 μηνων περιπου..ειναι πολυ ζωηρη υπερκινητικη και ζηλιαρα...φοβαμαι οτι δεν θα το δεχτει και πολυ καλα No
Μην ξεκινάς με αρνητική σκέψη. Μπορεί η κορούλα σου να είναι ζωηρή γιατί δεν μπορεί να εκτονώσει όλη την ενέργειά της. Το αδερφάκι της θα είναι μία ασχολία για εκείνη και ίσως την βοηθήσει να απασχολείται συνεχώς. Θέλει και προσπάθεια από εσάς να κρατήσετε ισορροπία ανάμεσα στα δύο παιδιά και να μη ρίξετε το βάρος ούτε στο ένα αλλά ούτε στο άλλο. Καμιά φορά για να μη ζηλεύουν λέμε ότι τα μικρά δεν καταλαβαίνουν ακόμα και ρίχνουμε την προσοχή μας στα μεγάλα. Όταν λοιπόν έρχεται η ώρα που θα πρέπει να ασχοληθούμε και με τα μικρά νιώθουν ότι ξαφνικά και χωρίς λόγο τα απορρίπτουν. Θα πρέπει από την αρχή να εξηγήσετε στο παιδί ότι το αδερφάκι του ήρθε για να έχει παρέα και να του μαθαίνει πράγματα να το προσέχει κτλ. Συμφωνώ και με τα κορίτσια που είπαν ότι πρέπει να συμμετέχουν και να έχουν ευθύνες για το μωρό. Είναι το καλύτερο παιχνίδι για τα παιδιά αφού έχουν κάτι να ασχοληθούν!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikoleta έγραψε:Σε λίγο περιμένω το 2ο παιδάκι μου (αγόρι) και η κόρη μου θα είναι ακριβώς 2 ετών. Πολλές φορες μου έχει περάσει από το μυαλό πως θα αντιδράσει με τον ερχομό του νέου μέλους της οικογένειας! Γενικά είναι ένα βολικό και υπάκουο παιδί χωρίς επιθετικότητα (απλά λίγο υπερκινητική). Δεν ξέρω όμως αν εκδηλώσει ζήλια όπως ακούω σε πολλές περιπτώσεις.
Όσες μανούλες έχετε εμπειρία... περιμένω να την καταθέσετε. Επίσης δεκτά είναι διάφορα κολπάκια που μπορεί να χρησιμοποιήσατε για να αποφύγετε δυσάρεστες καταστάσεις!

προετοιμαστε την οτι θα ερθει κι αλλο παιδακι,καντε συζητησεις οχι συνεχως αλλα να της το αναφερετε οποτε εχει τα κεφια της. Και οταν ερθει το μωρο να φροντιζεις να εχεις προσωπικο χρονο μαζι της -οσο ειναι εφικτο.Και επειδη τον πρωτο καιρο δεν μπορεις να αφηνεις το βρεφος ας φωναζεις καποια απο τις γιαγιαδες στο σπιτι για να απασχολουν την μεγαλη και για να προσεχουν το μωρο και να σαι εσυ με την μεγαλη. Και οποιος προσφερεται να βγαζει τη μεγαλη βολτα για να εκτονωνεται καλο θα σας κανει! Εχει τα ζορια του ο ερχομος ενος 2ου αλλα μπορεις να οργανωθεις και να γινει ομαλα ολη η ιστορια. με το καλο να γεννησεις!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτο με το μοιρασμα ευθυνων ισως να μην βοηθησει.Να της ζητας να σε βοηθησει του τυπου "ελα να αλλαξουμε τον αδερφουλη σου" αλλα μην της δωσεις ευθυνες παραπανω,και μονο που θα ρθει ενα αδερφακι παυει να ειναι το κεντρο του κοσμου,εκει χρειαζεται να νοιωθει οτι παιρνει την ιδια στοργη οπως και πριν. Πολλα παιδακια παλλινδρομουν με τον ερχομο ενος 2ου παιδιου,αλλα μπεμπεκιζουν περισσοτερο αλλα ζητανε πραγματα που ειχαν κοψει (οπως πιπιλα,πανα κ.α.).Αυτο ειναι φυσιολογικο να συμβει,αντιγραφουν το μωρο για να κερδισουν την προσοχη των γονιων.Οποτε μην το πιεσεις με τον ρολο της 'μεγαλης αδερφης".Σιγα σιγα και ηρεμα.

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω εκτος απο πολλη συζητηση που ειχα κανει με το γιο μου για το μωρο που θα ερθει, του ειχα πει οτι οταν γεννηθει το μωρακι θα σου φερει το ταδε δωρο που θελεις γιατι σε αγαπαει πολυ και μου εχει πει να στο παρω, ετσι οταν ηρθε να με δει στο μαιευτηριο μετα ο μπαμπας του τον πηγε και πηρανε δωρακι γιατιο το μας το ειχε πει η μπεμπα χαχαχα

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχχχχχχχχχχχχχχχχχ φιλεναδα!!σε περιμενει ενας υπεεεεεεεεεεεεεεροχος κοσμος !!! ολα καλα θα πανε με το καλο να γεννησεις και θα την βρεις την ακρη σου !!

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikoleta έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη!

ελα μωρε δεν πιστευω να παρεξηγηθηκες ;;;;
ενταξει στην αρχη θα κουραστεις πολυ αλλα θα συνηθησεις μωρε και και θα προσαρμοστεις !! γεροι να εισαστε και θα δεις ολα καλα θα πανε
.......μετα θα σκεφτεις και για ενα ακομα !! χαχαχα

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:
nikoleta έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη!

ελα μωρε δεν πιστευω να παρεξηγηθηκες ;;;;
ενταξει στην αρχη θα κουραστεις πολυ αλλα θα συνηθησεις μωρε και και θα προσαρμοστεις !! γεροι να εισαστε και θα δεις ολα καλα θα πανε
.......μετα θα σκεφτεις και για ενα ακομα !! χαχαχα

Όχι όχι κυριολεκτώ! Αυτός ηταν ο λόγος που άνοιξα και το θέμα. Με βοηθάει πολύ να ακούω γνώμες. Πραγματικά είναι πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας και ξέρω ότι όταν έρθει εκείνη η ώρα θα μου έρχονται στο μυαλό και θα με βοηθούν πολύ. Όσο για το τρίτο παιδί θα το ήθελα πολύ και αυτό σίγουρα δε θα με πτοησει!!!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγω θα κανω αλλο 1 οπωσδιποτε !!! σε κανα χρονο

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ Η ΜΕΓΑΛΗ 13 ΜΗΝΩΝ
ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΟΥΛΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΤΗΝ
ΕΙΧΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΥΡΛΙΑΖΕ....ΔΕΝ
ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ....ΚΡΕΜΟΤΑΝ ΣΥΝΕΧΩΑ
ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΓΙΑ 2 3 ΜΕΡΕΣ....ΣΙΓΑ
ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ <<ΒΟΗΘΑΕΙ>>ΜΑΕ ΤΟΜΩΡΟ
ΚΑΙ ΞΕΠΕΡΑΣΑΜΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΖΗΛΙΑ...ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ
ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΛΑΙΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΩΡΑΑ ΠΙΑ
ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΕΞΕΙ!
ΥΠΟΜΟΝΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμενα οταν θα ερθει ο μπεμπης η αννα μαρια θα ειναι 17 μηνων
πραγματικα δεν ξερω πως θα το χειριστω γιατι ειναι ενα παιδι κολλημενο πανω μου

Chrisi

Chrisi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορίτσια πολύ ωραίο θέμα με χρήσιμες συμβουλες. Και εγώ θα έχω τον ερχομενο Νοεμβρη το δευτερο παιδάκι μου στο σπίτι και σκέφτομαι τι έχω να αντιμετω με την κορουλα μου που θα είναι δύο χρόνων. Με τα άλλα μωράκια που συναναστρεφόμαστε είναι πολύ καλή και φιλική. δεν ξέρω οταν το έχει 24 ώρες κοντά της τι θα γίνει. Laughing Ας ελπισουμε προς το καλύτερο παντως ειναι πολυτιμες οι συμβουλες σας όλων.

Katerina


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Η κορούλα μου είναι 3 χρονών και κάτι μηνών και έχει αρχίσει να καταλαβαίνει οτι το αδελφάκι έρχεται πλέον. Εχω φουσκώσει, έχει καταλάβει και το κούνημα το εμβρύου στην κοιλιά. Γενικά αντιδράει καλά, μου φιλάει την κοιλιά, χαιρεται οταν της λεω οτι αυτη θα διαλεξει τα ρουχα του μωρου.
Καποια στιγμή ομως μου λέει και ενώ ήταν θυμωμένη με άλλο θεμα... Μαμά δεν το θέλω το μωράκι... να το γυρίσουμε πισω! Μαρίνα, της λεω, δεν γινονται επιστροφές, δεν μπορούμε. Με κοιτάει το σκεφτεται και μου λεει, να το δωσουμε στη Βασιλένα (η κολλητή της απο τον Παιδικό Σταθμό)! Ευτυχώς η φίλη μας έχει αδερφό και έτσι είχα μια απαντηση. Very Happy
Αγχώθηκα αλλα γέλασα κιόλας! Νομίζω οτι όσο πιο ψύχραιμοι είμαστε τόσο καλύτερα ειναι.

ρουλα

ρουλα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ζητω συγνωμη που δεν διαβασα τις απαντησεις σας Embarassed αλλα λογω ελλειψης χρονου ειπα να πω την δικη μου εμπειρια χωρις να ξερω αν αυτα που θαπω τα εχετε ξαναπει.
εμενα ενα συν ηταν οτι η μεγαλη κορη ηταν 17 μηνων οταν ηρθε το αλλο μωρο στο σπιτι.δεν καταλαβαινε πολλα αλλα και παλι την ειχα προετοιμασει.απο την αρχη της εγκυμοσυνης της μιλαγα για το μωρο αλλα δεν της ελεγα μονο τα καλα αλλα και οτι θα κλαιει γιατι δεν μιλαει ακομα και με αυτο τον τροπο θα μας λεει αν πειναει ή αν εχει βραχει η πανα της.της ζητουσα οποτε μπορουσε[και καλα αποφασιζε εκεινη]αν θελει να με βοηθησει με την αλλαγη της πανας ή με το μπανιο του μωρου.οταν βγηκα απο το μαιευτηριο το μωρο το κραταγε ο συζηγος μου και εγω ετρεξα και την πηρα αγκαλια για να μην αισθανεται παραμελημενη.οταν εκλαιγε το μωρο δεν ετρεχα οταν με εβλεπε γρηγορα κοντα του αλλα της εδινε ενα φιλι μια αγκαλια και μετα πηγαινα.καποιες φορες την αφηνα με τον μπαμπα της και ασχολομουν μονο με την μεγαλη,ζωγραφιζαμε φτιαχναμε παζλ και γενικα πραγματα που της αρεσαν.
να πω την αληθεια ειχα τυψεις για την μικρη γιατι νομιζα οτι το παραμελουσα το μικρο μου αλλα μου βγηκε σε καλο.ειναι πολυ αγαπημενες και δεν μαλωνουν σχεδον ποτε.αν καποιος κανει να πειραξει την μια,η αλλη αμεσως να την υπερασπιστει και εγω ειμαι σε μια μερια και καμαρωνω τα κοριτσακια μου I love you ελπιζω να μην αλλαξουν συμπερφορα γιατι ειμαστε παρα πολυ καλα ετσι

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ρουλα έγραψε:ζητω συγνωμη που δεν διαβασα τις απαντησεις σας Embarassed αλλα λογω ελλειψης χρονου ειπα να πω την δικη μου εμπειρια χωρις να ξερω αν αυτα που θαπω τα εχετε ξαναπει.
εμενα ενα συν ηταν οτι η μεγαλη κορη ηταν 17 μηνων οταν ηρθε το αλλο μωρο στο σπιτι.δεν καταλαβαινε πολλα αλλα και παλι την ειχα προετοιμασει.απο την αρχη της εγκυμοσυνης της μιλαγα για το μωρο αλλα δεν της ελεγα μονο τα καλα αλλα και οτι θα κλαιει γιατι δεν μιλαει ακομα και με αυτο τον τροπο θα μας λεει αν πειναει ή αν εχει βραχει η πανα της.της ζητουσα οποτε μπορουσε[και καλα αποφασιζε εκεινη]αν θελει να με βοηθησει με την αλλαγη της πανας ή με το μπανιο του μωρου.οταν βγηκα απο το μαιευτηριο το μωρο το κραταγε ο συζηγος μου και εγω ετρεξα και την πηρα αγκαλια για να μην αισθανεται παραμελημενη.οταν εκλαιγε το μωρο δεν ετρεχα οταν με εβλεπε γρηγορα κοντα του αλλα της εδινε ενα φιλι μια αγκαλια και μετα πηγαινα.καποιες φορες την αφηνα με τον μπαμπα της και ασχολομουν μονο με την μεγαλη,ζωγραφιζαμε φτιαχναμε παζλ και γενικα πραγματα που της αρεσαν.
να πω την αληθεια ειχα τυψεις για την μικρη γιατι νομιζα οτι το παραμελουσα το μικρο μου αλλα μου βγηκε σε καλο.ειναι πολυ αγαπημενες και δεν μαλωνουν σχεδον ποτε.αν καποιος κανει να πειραξει την μια,η αλλη αμεσως να την υπερασπιστει και εγω ειμαι σε μια μερια και καμαρωνω τα κοριτσακια μου I love you ελπιζω να μην αλλαξουν συμπερφορα γιατι ειμαστε παρα πολυ καλα ετσι
και εμεις ετσι θα ειμαστε η μεγαλη 17 μηνων και με το καλο ο μπεμπακος που θα ερθει σε λιγο
αν και της μιλαω για το μωρο δεν δειχνει να καταλαβαινει πολλα πραγματα και εχω αγχωθει για το πως θα το χειριστω

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αυτο ειναι ενα θεμα που με απασχολει πολυ κι εμενα, αν και η μικρη δειχνει να εχει δεχτει πολυ καλα την εγκυμοσυνη μου και τον ερχομο του μπεμπη μας... ολο με ρωταει ποτε θα βγει για να τον κανει μπανιο και να τον ταιζει...πιστευω πως δε θα εχουμε προβλημα... bom

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ρουλα έγραψε: οταν εκλαιγε το μωρο δεν ετρεχα οταν με εβλεπε γρηγορα κοντα του αλλα της εδινε ενα φιλι μια αγκαλια και μετα πηγαινα.
Αυτό νομίζω ότι θα βοηθήσει πολύ! Όταν το δεύτερο παιδί έρχεται στο σπίτι... 587529 Πραγματικά, έτσι δε θα νιώθει άσχημα που θα πηγαίνω στο μωρό αλλά θα χαίρεται για τα φιλιά και τις αγκαλιές!!!

ioanna

ioanna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΔΕ ΖΗΛΕΥΕ ΤΟΣΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΕΜΑΣ.ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΑ,ΝΑ ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ.ΟΙ ΖΗΛΙΕΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΣΑΚΩΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ.

????????


Επισκέπτης
ρουλα ακριβως την ιδια προετοιμασια ειχα κανει κι εγω στην μεγαλη μου κορη για τον ερχομο της 2ης..ακριβως τα ιδια..και δεν ειχα κανενα μα κανενα προβλημα.. Όταν το δεύτερο παιδί έρχεται στο σπίτι... 215994 Όταν το δεύτερο παιδί έρχεται στο σπίτι... 215994 Όταν το δεύτερο παιδί έρχεται στο σπίτι... 417472 Όταν το δεύτερο παιδί έρχεται στο σπίτι... 417472

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις