Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
86 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 86 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσια η κορουλα μου ειναι 5 μιση μηνων κ εχθες μιλουσαμε με τον αντρα μου για ενα δευτερο μωρακι!ξερω οτι μπορει να ειναι πολυ κοντινο ομως επειδη δεν ειμαι πολυ τις υπομονης αν ξεφυγω απο γαλατα ,πανες ,ξενυχτια κ.α δυσκολα θα μπω στην διαδικασια για δευτερο!Εσεις τι πιστευετε?το "τολμησε" καμια τοσο γρηγορα ? 2 παιδακι!Ποια ειναι η επιθυμητη διαφορα ηλικιας? 417472

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
φωτεινουλα έγραψε:Κοριτσια η κορουλα μου ειναι 5 μιση μηνων κ εχθες μιλουσαμε με τον αντρα μου για ενα δευτερο μωρακι!ξερω οτι μπορει να ειναι πολυ κοντινο ομως επειδη δεν ειμαι πολυ τις υπομονης αν ξεφυγω απο γαλατα ,πανες ,ξενυχτια κ.α δυσκολα θα μπω στην διαδικασια για δευτερο!Εσεις τι πιστευετε?το "τολμησε" καμια τοσο γρηγορα ? 2 παιδακι!Ποια ειναι η επιθυμητη διαφορα ηλικιας? 417472
ΕΓΩ ΤΟΛΜΗΣΑ ΟΤΑΝ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 14 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ 2.ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΚΑΙ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΧΕ ΠΑΡΠΑΤΗΣΕΙ.ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΗΝ ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥΡΛΑ.ΓΙΑΤΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ??ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΛΜΗΣΕ ΤΟ.ΞΕΝΟΙΑΖΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΜΑΖΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ΄.

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
φωτεινουλα έγραψε:Κοριτσια η κορουλα μου ειναι 5 μιση μηνων κ εχθες μιλουσαμε με τον αντρα μου για ενα δευτερο μωρακι!ξερω οτι μπορει να ειναι πολυ κοντινο ομως επειδη δεν ειμαι πολυ τις υπομονης αν ξεφυγω απο γαλατα ,πανες ,ξενυχτια κ.α δυσκολα θα μπω στην διαδικασια για δευτερο!Εσεις τι πιστευετε?το "τολμησε" καμια τοσο γρηγορα ? 2 παιδακι!Ποια ειναι η επιθυμητη διαφορα ηλικιας? 417472

ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΟΥ!!!!ΚΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΣΧΕΔΟΝ 5 ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ,ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΣΑΝ ΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΜΩΣ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΝΤΑ ΚΟΝΤΑ!ΟΙ ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ,ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΑΛΛΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΤΕ ΝΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΤΟΙΜΟΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΕΤΕ!!!

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φωτεινουλα έγραψε:επειδη δεν ειμαι πολυ τις υπομονης αν ξεφυγω απο γαλατα ,πανες ,ξενυχτια κ.α δυσκολα θα μπω στην διαδικασια για δευτερο!

Kι εγώ το ίδιο πιστεύω.Τώρα (που είναι 16 μηνών η δικιά μου) δεν θέλουμε με τίποτα 2ο.Έχουμε πει γύρω στα 4-5 χρόνια διαφορά,αλλά κι εγώ το σκέφτομαι οτι τότε που θα έχω ηρεμίσει απο τα πολλά δεν θα έχω τη διάθεση ξανά απο την αρχή.Αλλά αυτό θα το δείξει ο χρόνος.

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσια δεν εχω καθολου βοηθεια εκτος φυσικα απο τον αντρα μου που λειπει απο το σπιτι ολο το πρωι κ γυριζει περιπου στις 5 απο την δουλεια αλλα κ μετα απο 2 χρονια παλι δεν θα εχω βοηθεια γιατι ολοι ειναι μακρυα!Ενας επισης λογως ειναι οτι επιστρεφω στην δουλεια στις 15 Απριλιου κ αναρωτιεμαι που θ"αφησω την μικρη!Σε καμια περιπτωση σε βρεφονηπιακο γιατι εχω πολυ στενο συγγενη που εχει δικο του σταθμο κ μου λεει να μη το τολμησω οποτε γυναικα στο σπιτι μαλλον!Αλλα αν μεινω εγκυος παω στην δουλεια 3 μηνων κ μου δωσει τους 3,5μηνες αντι το μειωμενο θα εχει φτασει παλι ο καιρος κ θα παρω την αδεια του ικα !Ξεχασα ν"αναφερω οτι εχω τρελο προβλημα με την δουλεια μου που σημαινει οτι με το που κλεισω 1 χρονο απο την γεννα δηλαδη 21/06/2010 εχω φυγει 2 παιδακι!Ποια ειναι η επιθυμητη διαφορα ηλικιας? 186566

titoula

titoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
φωτεινουλα έγραψε:Κοριτσια δεν εχω καθολου βοηθεια εκτος φυσικα απο τον αντρα μου που λειπει απο το σπιτι ολο το πρωι κ γυριζει περιπου στις 5 απο την δουλεια αλλα κ μετα απο 2 χρονια παλι δεν θα εχω βοηθεια γιατι ολοι ειναι μακρυα!Ενας επισης λογως ειναι οτι επιστρεφω στην δουλεια στις 15 Απριλιου κ αναρωτιεμαι που θ"αφησω την μικρη!Σε καμια περιπτωση σε βρεφονηπιακο γιατι εχω πολυ στενο συγγενη που εχει δικο του σταθμο κ μου λεει να μη το τολμησω οποτε γυναικα στο σπιτι μαλλον!Αλλα αν μεινω εγκυος παω στην δουλεια 3 μηνων κ μου δωσει τους 3,5μηνες αντι το μειωμενο θα εχει φτασει παλι ο καιρος κ θα παρω την αδεια του ικα !Ξεχασα ν"αναφερω οτι εχω τρελο προβλημα με την δουλεια μου που σημαινει οτι με το που κλεισω 1 χρονο απο την γεννα δηλαδη 21/06/2010 εχω φυγει 2 παιδακι!Ποια ειναι η επιθυμητη διαφορα ηλικιας? 186566

τους 3,5 μήνες μπορείς να τους πάρεις? γιατί εμένα μου είπαν ότι πρέπει να τους πάρω πριν το εξάμηνο διαφορετικά τους χάνω και πρέπει να πάρω το μειωμένο ωράριο, βέβαια τελικά δε μου τους έδωσε ο προϊστάμενός μου Crying or Very sad
Πάντως κι εγώ με μικρή διαφορά θα ήθελα να κάνω το δεύτερο, γύρω στα 2 χρόνια μου φαίνεται καλή διαφορά Smile

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
titoula έγραψε:
φωτεινουλα έγραψε:Κοριτσια δεν εχω καθολου βοηθεια εκτος φυσικα απο τον αντρα μου που λειπει απο το σπιτι ολο το πρωι κ γυριζει περιπου στις 5 απο την δουλεια αλλα κ μετα απο 2 χρονια παλι δεν θα εχω βοηθεια γιατι ολοι ειναι μακρυα!Ενας επισης λογως ειναι οτι επιστρεφω στην δουλεια στις 15 Απριλιου κ αναρωτιεμαι που θ"αφησω την μικρη!Σε καμια περιπτωση σε βρεφονηπιακο γιατι εχω πολυ στενο συγγενη που εχει δικο του σταθμο κ μου λεει να μη το τολμησω οποτε γυναικα στο σπιτι μαλλον!Αλλα αν μεινω εγκυος παω στην δουλεια 3 μηνων κ μου δωσει τους 3,5μηνες αντι το μειωμενο θα εχει φτασει παλι ο καιρος κ θα παρω την αδεια του ικα !Ξεχασα ν"αναφερω οτι εχω τρελο προβλημα με την δουλεια μου που σημαινει οτι με το που κλεισω 1 χρονο απο την γεννα δηλαδη 21/06/2010 εχω φυγει 2 παιδακι!Ποια ειναι η επιθυμητη διαφορα ηλικιας? 186566

τους 3,5 μήνες μπορείς να τους πάρεις? γιατί εμένα μου είπαν ότι πρέπει να τους πάρω πριν το εξάμηνο διαφορετικά τους χάνω και πρέπει να πάρω το μειωμένο ωράριο, βέβαια τελικά δε μου τους έδωσε ο προϊστάμενός μου Crying or Very sad
Πάντως κι εγώ με μικρή διαφορά θα ήθελα να κάνω το δεύτερο, γύρω στα 2 χρόνια μου φαίνεται καλή διαφορά Smile

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μη μου λες τετοα δεν το ηξερα αυτο θα μαθω ομως για να ειμαι σιγουρη!

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω εμεινα εγγυος στο δευτερο παιδακι μου οταν το πρωτο ηταν 13 μηνων.Τα κατα ειναι οτι ειχα ζορι στην εγγυμοσυνη γιατι μεγαλωνε η κοιλια και η μικρη ηθελε και αγκαλια και παιχνιδι και ταισμα και και και.Δεν της τα στερησα αλλα ειχα προβληματα στην εγγυμοσυνη,δεν σημαινει ομως οτι θα εχεις κι εσυ το ιδιο προβλημα.Επισης τωρα εχω 2 μωρα να μεγαλωνω ταυτοχρονα,κατι που ειναι δυσκολο απλα και μονο γιατι δεν εχω καμμια βοηθεια απο κανεναν.Τα θετικα ειναι οτι μεγαλωνουν μαζι και σε λιγο καιρο θα μπορουν και να παιζουν μαζι,να κανουν παρεα κτλ.Αν μου λεγαν να το ξανασκεφτω παλι κοντα κοντα θα τα εκανα. Very Happy

titoula

titoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
φωτεινουλα έγραψε:μη μου λες τετοα δεν το ηξερα αυτο θα μαθω ομως για να ειμαι σιγουρη!

Φωτεινουλα βρήκα αυτό:
Ημερομηνία έναρξης της ειδικής παροχής προστασίας της μητρότητας ορίζεται η επομένη της λήξης της άδειας κυοφορίας λοχείας ή της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας ή και της κανονικής αδείας (εφόσον αυτό είναι απαραίτητο με βάση τις ετήσιες προθεσμίες για την χορήγησή της).
http://www.oaed.gr/Pages/SN_733.pg


2 παιδακι!Ποια ειναι η επιθυμητη διαφορα ηλικιας? 667478

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:
φωτεινουλα έγραψε:επειδη δεν ειμαι πολυ τις υπομονης αν ξεφυγω απο γαλατα ,πανες ,ξενυχτια κ.α δυσκολα θα μπω στην διαδικασια για δευτερο!

Kι εγώ το ίδιο πιστεύω.Τώρα (που είναι 16 μηνών η δικιά μου) δεν θέλουμε με τίποτα 2ο.Έχουμε πει γύρω στα 4-5 χρόνια διαφορά,αλλά κι εγώ το σκέφτομαι οτι τότε που θα έχω ηρεμίσει απο τα πολλά δεν θα έχω τη διάθεση ξανά απο την αρχή.Αλλά αυτό θα το δείξει ο χρόνος.

Εκτός από αυτο όσο πιο κοντινή ηλικία έχουν τα παιδιά παίζουν μεταξύ τους και "αυτοαπασχολούντε" κι έτσι η μαμά μπορεί να ασχοληθεί με τα υπόλοιπα. Ας πουμε ενα παιδάκι 4 ετων παίζει με ένα παιδάκι 2 ετων... τώρα αν έχουν 5 χρόνια διαφορά θα πρέπει να περάσουν αρκετά χρονια για να κάνουν παρέα κι αν κάνουν...

Υ.Γ. Αθηνούλα το μωράκι σου είναι μούρλια!!! Για φίλημα!!!

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stefy έγραψε:
Υ.Γ. Αθηνούλα το μωράκι σου είναι μούρλια!!! Για φίλημα!!!

Ευχαριστώ πολύ πολύ! 2 παιδακι!Ποια ειναι η επιθυμητη διαφορα ηλικιας? 417472

KPAP

KPAP
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
KALHSPERA KORITSIA.EMENA O MIKROYLHS MOY EINAI 21 MHNWN KAI DEN SKEFTOMAI AMESA GIA DEYTERO GIA DYO BASIKOYS LOGOUS-1) TO PAIDI MOY EXEI FTASEI STHN HLIKIA TWN 21 MHNWN KAI EXW EYXARISTHTHEI POLY LIGA PRAGMATA, LOGW DOULEIAS.EXW XASEI APO TIS KALYTERES STIGMES TOY.TWRA POU MEGALWNEI KAI EXEI ARXISEI NA ANTAPOKRINETAI THELW NA PERNAW OSO TO DYNATON PERISSOTERO XRONO MAZI TOY.MOY LEIPEI APISTEYTA.2)DEN AISTHANOMAI ETOIMH NA MOIRASW THN AGAPH MOY,AKOMH.O BASILAKHS MOU EINAI H ZWH MOY KAI ME KALYPTEI. PAROLAUTA XERW PWS O MIKROS ME ENA ADERFAKI PAREOULA, THA MEGALWNE KALYTERA,ALLA DYSKOLEYOMAI KAI MONO STH SKEPSH. DE LEW BEBAIA, EIXA MIA YPEROXH EGKYMOSYNH EMEINA AMESWS EGKYOS KAI EIXA KAI MIA GRHGORH GENNA.ISWS STO MELLON(3-4 XRONIA ARGOTERA)AN THELEI O THEOS NA GINOUME 4MELHS. PANTA ME FANTAZOMOUN ME DYO PAIDAKIA.ALLIWS BEBAIA EINAI STH PRAKSH. FILAKIA POLLA.

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Θα σας πω κι εγω τη δικια μου γνωμη. Η μπεμπα ειναι 5,5 μηνων και σκεφτομαι να ξεκινησω ελευθερα οταν γινει ενος ετους και μετα οταν θελει ο Θεος ας μας δωσει το αδελφακι της. Με τον αδελφο μου ειχαμε διαφορα 3 χρονια και δεν επικοινωνουσαμε και πολυ. Δημοτικο αυτος, γυμνασιο εγω. Γυμνασιο αυτος, λυκειο εγω. Καμια σχεση. Μετα πηγαμε και σε διαφορετικες πολεις για σπουδες και χαθηκαμε, δεν ειμαστε τοσο δεμενοι οσο θα ηθελα.. Επισης θελω να κλειστω ΜΙΑ φορα μεσα να τα μεγαλωσω μεχρι να γινουν ανεξαρτητα και οχι εκει που θα ξενοιαζω με το ενα, να κλειστω μεσα και για το δευτερο. Με προβληματιζει λιγο η εγκυμοσυνη γιατι γενικα εχω προβλημα αλλα θα επιστρατευσω ατομα απο συγγενεις να ερθουν να με βοηθανε, θα δω τι θα κανω ως τοτε.. Αλλα το κυριοτερο ειναι οτι ειμαι ηδη 30,5 ετων και επειδη θελω να κανω και τριτο (!!!!, ναι ειμαι απο τις θαραλλεες!!! 2 παιδακι!Ποια ειναι η επιθυμητη διαφορα ηλικιας? 215994 ) δε θελω να φτασω 34-35 και να μπλεξω με αμνιοπαρακεντησεις και μειωση γονιμοτητας κλπ κλπ. Τωρα που εχω αντοχες, μετα θα ειναι αλλιως. Σκεφτομαι λοιπον οταν μου τελειωσει η αδεια μητροτητας να βαλω μπρος για το δευτερο . Αν δεν ειχα την αδεια μητροτητας και δεν ειχα κανει καισαρικη ισως να ημουν ηδη εγκυος στο δευτερο, δε θα ειχα κανενα προβλημα, αν θελει ο Θεος παντα..

manoulitsa90

manoulitsa90
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμενα ο μικρος μ ειναι 6,5 μηνων...εμεινα εγκυος καταλαθος αλλα δεν το εχω μετανοιωσει.αυτη τη στιγμη αν ερθει κ δευτερο θα χαρω πααααρα πολυ αλλα θα προτιμουσα να ερθει μετα απο 4-5 χρονια ετσι ωστε να προλαβω να χαρω το μωρο μ.εγω ομως ειμαι πολυυυ μικρη γι'αυτο δε βιαζομαι...

popibar

popibar
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αν εχεςι θεμα με την δουλεια οκ...
Εγω αφησα την δουλεια για το παιδί, η μονη βοηθεια που εχω ειναι η μαμα μου, που ειναι σε αλλη πολη κοντα ομως, και τον αφηνω το πολυ 1 φορά την εβδμαδα για να παω στην αγορά για δουλειες. Οταν ο μικρός ψιλοξεπετάχτηκε (8 μηνων) ενιωθα οτι ηθελα παλι ενα μωράκι. Εμεινα εγκυος οταν ηταν 10 μηνων και τον Φλεβαρη που γενναω θα ειναι 19 μηνων. Εχω την τυχη να εχω πολυ καλη εγκυμσυνη. Μονο που πονάει ολο μου το κορμι απο την κουραση, πιο πολύ γιατι πρέπει να σηκώνω τον μικρο. Μπάνιο τον κανει ο άντρας μου γιατι εμενα θα μεινει η μεση μου. Τον ταίζει πρωί βραδυ ο άντρας μου γιατι πινει γαλα στο κρεββατι κοιμισμενος και δεν μπορώ να σκύψω. Ολη μερα ομως ειμαι εγώ μαζί του...Και παίζουμε και δουλειες κανω κανονικα και βόλτες παμε συχνα με το καρότσι ή με το αυτοκινητο..2 μας..!
Ξερω ΄ότι όταν θα ερθει και η μικρή θα ειναι δύσκολα...αλλά σκεφτομαι και το ότι θα ξεπεταχτούν και τα 2 μαζί. Τώρα ειμαστε σε μια φαση που πρέπει να τον εχουμε μονιμα απο πισω ειδικα οταν ειμαστε εκτος σπιτιου μην παει σε μερη που δεν κανει, μην φαει πράγματα απο κατω...κτλ. Οπότε αυτο θα συνεχιστεί για τα επομενα χρόνια και για τα 2.
Οταν ομως φτάσουν σε ηλικία 4-5 που θα μπορούμε να πηγαίνουμε καπου, ή σε συγγενεις θα μπορούν να παιζουν ανετα και τα 2 με αλλα παιδιά και εμεις να ειμαστε πιο ξενοιαστοι (οσο γινετε).
Ετσι το βλεπω εγώ......
Αν εκανα το 2 μετά απο 3-4 χρόνια τότε πανω που θα ηρεμουσα καπως απο τις αναγκες του πρώτου..θα ξαναεμπαινα στο λούκι απο την αρχη...

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμενα ο δικός μου είναι 7.5 μηνών και το θέλω πολύ κ αλλα παιδιά για να μεγαλώσουν μαζί και να μην πρέπει να είμαστε συνέχεια μπροστα-πίσω με παιδιά και μωρά όλα τα χρόνια...

Ψιλο-ελεύθερο κάνουμε με τον άντρα μου αν και εκείνος δεν τρελαίνεται στην ιδέα για δεύτερο μωρό τόσο σύντομα, για οικονομικούς λόγους.

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
την ισοποση αδεια(105 ημερολογιακες μερες)μπορεις να τις παρεις ειτε πριν ειτε μετα το εξαμηνο..απλα καλο ειναι να το παρεις πριν γιατι συνηθως μετα δεν στο δινουν,συν οτι οι περισσοτεροι εργοδοτες απολυουν..επισης καλο ειναι να τσεκαρεις και με τα ενσημα τι γινεται για να μην χασεις τις παροχες..οτι κι αν γινει ,οποτε κι αν αποφασισετε με το καλο και το δευτερο παιδακι!

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΤΑΝ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 2.ΤΟΤΕ ΕΝΙΩΣΑ ΕΤΟΙΜΗ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΕΚΑΝΑ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΑΔΕΡΦΑΚΙ.ΤΗΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ ΜΑΜΑ.ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΤΡΙΤΟ ,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΩ.ΑΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΕΙ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.....

christina80

christina80
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
2-3 χρόνια διαφορά πιστεύω ειναι καλά. Θα κάνουν πιο εύκολα παρέα, βέβαια παίζει κ το πότε θα σου κάτσει, δεν είναι πρόγραμμα αυτό.

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
jojo_mama έγραψε:εμενα ο δικός μου είναι 7.5 μηνών και το θέλω πολύ κ αλλα παιδιά για να μεγαλώσουν μαζί και να μην πρέπει να είμαστε συνέχεια μπροστα-πίσω με παιδιά και μωρά όλα τα χρόνια...

Ψιλο-ελεύθερο κάνουμε με τον άντρα μου αν και εκείνος δεν τρελαίνεται στην ιδέα για δεύτερο μωρό τόσο σύντομα, για οικονομικούς λόγους.

Εγω εμεινα εγκυος στον δευτερο οταν ο πρωτος ηταν 4 μηνων εχουν 13 μηνες διαφορα!Δεν το μετανιωσαμε,αν κ δεν λεω οτι ειναι παντα καλα!Υπαρχουν δυσκολιες που δεν θα ειχα αν ηταν μεγαλυτερος ο πρωτος!αλλα υπαρχουν κ χαρες που ουτε αυτες τις φανταζομουν!Οσο για το οικονομικο ,ισως επειδη κ το δευτερο ειναι αγορι σχεδον δεν αγορασα τιποτα!Για μενα το δυσκολο ειναι να μην εχεις καθολου βοηθεια!

ΜΑΜΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

ΜΑΜΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
fwteinoyla kai mena h korh moy einai 5kai kati 24\6 exw pei me ton antra moy kai tha ksekinisoyme elefthera kai kalws na erthei!!!thelw poliiiii!!!!!!!!!!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

smor


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμένα ο γιος μου είναι 4 μηνών τώρα αλλά για δεύτερο παιδάκι θα ήθελα να έχει ξεπεταχτεί λίγο ο μικρός!!! Ίσως σε 1-2 χρόνια.....
Βέβαια η επιθυμητή διαφορά ηλικίας εξαρτάται από το πότε μια μανούλα θα αισθανθεί έτοιμη να βιώσει μια δεύτερη εγκυμοσύνη!

Υ.Γ Μαμά Χριστίνα, το κοριτσάκι σου είναι απίστευτο μουτράκι.... Very Happy Να σου ζήσει!!!!

ΜΑΜΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

ΜΑΜΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
se efxaristw!na soy zhsh o antraklas soy!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γενικά η επιλογή για το πότε ακριβώς ένα ζευγάρι θέλει να κάνει παιδί θεωρώ ότι είναι κάτι πολύ προσωπικό ακόμα και όταν προκετε για το πρωτο . Υπάρχουν ζευγάρια που αποκτούν παιδί πριν παντρευτου άλλα με το που παντεύονται η κοπέλα μ΄λενει εγκύος και άλλα που περιμένουν 1-2 χρόνια και αυτο οχι επειδή δνε μπορούν αλλα να είναι καθαρά θέμα επιλογής .Οταν ήταν ο Σταύρος μου 8 μηνών επιδή ηταν πολή ήρεμο μωρό λιγο μετά αρχιζε να γκρεμίζει το σπίτι Mad λέγαμε να βάλουμε μπροστα άλλο ε΄να παρόλο που ημουν με καισαρικη είχα το έλευθερο αποτο γιατρό μου απ΄λα επειδή ειμασταν οικονομικά κάπως είπαμε ας το άφησουμε κανα 2 χρονια μετα μετακομίσαμε και καπάκι ήρθε το θέμα του Σταυρου με το λόγο οπότε πέσαμε με τα μούτρα εκεί έτσι δεν ηρθε . Τώρα εγω είμαι 40 ο αντρας μου 39 δνε ξέρω αλλά εγω θεωρώ τον ευατό μου μεγάλο ηλικιακά ν αμπω σε αυτο το πλάνο αν βέβαια ερθει εννοειτε οτι θα χαρω δεν ειναι οτι δνε θέλβ αντιθετα απλά με προβληματίει η δική μου ηλικία . Τωρα η διαφορα μεταξύ των παιδιων θεωρω οτ τα 3-4χρονια είναι καλα απο τη μια το μεγαλο παιδι μπορεί να αυτοεξυπερετείτε και το μικρο δνε ενοχλει το μεγάλο σεσχολείο η άλλες δραστηριοτητες γιατι φανταστειτε να εχω το Σταυρο που παέι πρωτη και ένα μωρο .... 2 παιδακι!Ποια ειναι η επιθυμητη διαφορα ηλικιας? 215994 αυτο θα επικρατεί μεσα στο σπίτι μας . Απο την άλλη εγω δνε βάζω σαν λογικη να τα κάνω μαζι για αν μπορω να βγαίνω αυτο αντο πει ζευγαρι που έχει ανθρωπο να τα προσεξει ΝΑΙ αλλα αν οχι ουτο σι αλλος οι περισσοτερες γιαγιαδες προτιμουν αν κλιθουν να κρατησουν ενα μεγαλυτερο γιατι εμ 2 μωρα δυσκολο να κάνεις οτιδηποτε οχι να πας βόλτα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις