Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
72 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 72 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

nea mama


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΕΑ ΜΑΜΑ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΚΟΝΤΑ 4 ΜΗΝΩΝ,ΑΠΟ 20 ΗΜΕΡΩΝ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΥΝΑΜΕ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ Η ΣΤΟ ΡΙΛΑΞ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΗ.ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΥΝΑΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΗ.ΑΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΗ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΕ.ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ?

smor


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα, καταρχήν να σου ζήσει η μπεμπούλα σου!!! Εγώ έχω έναν μπέμπη στην ίδια ηλικία με την δικιά σου.
όταν λες θέλει κούνημα για να κοιμηθεί εννοείς το βράδυ ή και κατά τη διάρκεια της μέρας; Σε ρωτάω γιατί μέσα στη μέρα κι εμένα το μωράκι μου θέλει το καροτσάκι του ή την αγκαλιά για να χαλαρώσει και να κοιμηθεί.

ΔώραΝι25

ΔώραΝι25
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχχχχχ τι πονεμένο θέμα είναι κι αυτό??? Μία από τα ίδια τραβάω και εγώ εδώ και 7 μήνες ....Μόνο κούνημα θέλει για να κοιμηθεί και με τίποτα άλλο δεν συμβιβάζεται....Έχω κάνει πάρα πολλά τεστ αλλά δεν πιάνει τίποτα....Και μόνο του τον έχω αφήσει στην κούνια του και το καρότσι εξαφάνισα και αποτέλεσμα μηδέν....Τελικά το καρότσι το ξανά έβγαλα Sad αναγκαστικά....Δεν μπορούσα να τον ακούω με τίποτα να κλαίει...Γινόμουν ένα ράκος....Και είπα από το να κλαίει και να γίνομαι και γω κομμάτια χίλιες φορές καρότσι....Θέλει υπομονή αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο...Μακάρι να βρεθεί καμιά μανούλα να μας μπει τι να κάνουμε γιατί ώρες ώρες είναι πολύ κουραστικό!!!





Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ,ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΖΕΙ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΡΩΤΙΚΟ...ΟΙ ΡΥΘΜΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΣΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΝΙΩΘΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΝ.ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ,ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΔΕΝ ΤΗ ΓΛΙΤΩΝΟΥΜΕ.ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΝ ΦΟΡΟΥΣΑ ΣΤΟ SLING ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ...ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ,ΤΟ "ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ" ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ,,ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΥΤΗ,ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΑ ΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΧ.ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...ΜΗ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΤΑ ΤΡΕΦΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΑΛΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΔΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ!ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΑΚΙ ΑΥΤΟ,ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΘΕ ΞΕΝΥΧΤΙ!ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!! Wink

nea mama


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
smor έγραψε:Καλημέρα, καταρχήν να σου ζήσει η μπεμπούλα σου!!! Εγώ έχω έναν μπέμπη στην ίδια ηλικία με την δικιά σου.
όταν λες θέλει κούνημα για να κοιμηθεί εννοείς το βράδυ ή και κατά τη διάρκεια της μέρας; Σε ρωτάω γιατί μέσα στη μέρα κι εμένα το μωράκι μου θέλει το καροτσάκι του ή την αγκαλιά για να χαλαρώσει και να κοιμηθεί.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΠΙΣΗΣ,ΘΕΛΕΙ ΚΟΥΝΗΜΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΗ.ΤΟ ΕΥΤΗΧΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΓΛΙΤΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ.ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΚΟΙΜΑΤΕ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΥΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εμενα ετσι ηταν...κουνημα στο καροτσι ή ηλεκτροκόλληση στο στήθος! Razz

μεχρι που απηυδησα και τα εκοψα και τα δυο μαχαιρι! ταλαιπωρηθηκε 2 μερες μεχρι να το παρει αποφαση αλλα τελικα το επιασε το νοημα το καμαρι μου!

Τωρα για να κοιμηθει αρχιζει και γκρινιάζει,μπουσουλαει προς τα εμενα σηκωνεται και με τραβαει απο το παντελονι και με 5 λεπτα αγκαλια ειμαστε κομπλε!

εχω σωθει..δοκιμασε και να της σιγοτραγουδας κατι...χριστουγεννιατικα ας πουμε πιανουν με μας

το θεμα μου εμενα ειναι οτι τωρα τελευταια ξυπναει το βραδυ 1-2 φορες αλλα το αποδιδω στα δοντια και οχι στο οτι θελει αγκαλια...Το ελπιζω!


argyro 2

argyro 2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kai o dikos mou ta idia den ksero ti na kano
merikes fores einai iremos kai koimatai apo monos toy alles fores pali thelei pipila kai kounima epitelous pote tha to kopsei??????

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά αν δεν έχεις το κουράγιο να τον αφήσεις να κλαίει, τότε οπλισου με υπομονή και αναπαυτικές παντόφλες για τα χιλιόμετρα που έχεις να διανύσεις στο διάδρομο!

argyro 2

argyro 2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
jojo_mama έγραψε:Δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά αν δεν έχεις το κουράγιο να τον αφήσεις να κλαίει, τότε οπλισου με υπομονή και αναπαυτικές παντόφλες για τα χιλιόμετρα που έχεις να διανύσεις στο διάδρομο!

eftixos pou sto kounima den thelei kai perpatima alla to exo prospathisei ton afina kai eklaige alla den koimotane me tpt

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εγω τον αφησα αλλα επειδη δεν αντεχω την γκρινια δοκιμασα αυτον τον πιο ομαλο τροπο...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το κούνημα το είχαμε κι εμείς μέχρι πριν από κανένα μήνα ή λιγότερο... Το κόψαμε διότι ο μικρός έγινε πλέον 10 κιλά σχεδόν και δε γίνεται να κουνάμε ένα μωρό 5 φορές τη μέρα για 30 λεπτά κάθε φορά, σύν τα βραδυνα.. Και ήθελε κούνημα πάνω-κατω, και αριστερά δεξιά, ενώ συγχρόνως έπρεπε να περπατάμε. Κανονικό αερόμπικ δηλαδή.
Shocked
Λοιπόν, τι κόψαμε με τον εξής τρόπο. Για καμιά βδομάδα περίπου, τον βάζαμε στο κρεβάτι του για ύπνο και όταν ξεκινούσε να κλαίει - συνήθως πριν καν φύγουμε από το δωμάτιο, πηγαίναμε κοντά του, του χαϊδεύαμε την πλατούλα, του λέγαμε κανένα γλυκόλογο, του δίναμε πιπίλα και ξαναφεύγαμε. Αυτό μπορεί και να γινόταν 40-50 φορές μέχρι να τον πάρει ο ύπνος, ήταν απίστευτα εκνευριστικο διότι ξανασηκωνομασταν πριν προλάβουμε να κάτσουμε. Αλλά έπιασε. Μετα από 50 φορές, αυτός κουραζόταν και μετά από λίγο τον έπαιρνε ο ύπνος. Θέλει πολλή υπομονή και να το παρεις απόφαση ότι για καμια βδομάδα θα είσαι στην τσίτα με το μωρό και ότι θα πας και θα έρθεις προς και από το δωμάτιο άπειρες φορές για να κοιμηθεί μια φορά.
Ποτέ όμως δεν τον άφησα να κλαίει μέχρι να κουραστεί, δεν πολυσυμφωνώ με αυτήν την τακτική γενικά. Πάντοτε ήξερε ότι όταν κλάψει θα έχει ανταπόκριση, απλά δεν θα τον παίρνω αγκαλιά συνεχως.
Τώρα το επόμενο δύσκολο βήμα για μας ειναι να μην ξυπνάει τις νύχτες, κι εκεί μάλλον θα δοκιμάσω και τη μέθοδο του να τον αφήσω να κλαίει, αν και όσο αντέξω βέβαια... Δεν παλεύεται το ξενύχτι..

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΟΥΝΟΥΣΑ ΜΕΧΡΙ 18 ΜΗΝΩΝ!!!!!!!!ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΘΙΣΤΗ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ,ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΗΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΚΙΟΛΑΣ.ΕΙΧΑ ΜΕΓΑΛΟ ΡΕΠΕΡΤΟΡΙΟ.ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕ ΑΛΛΟ Η ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ.ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΞΑΠΛΩΝΩ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ.Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΦΤΥΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ.ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΗ.ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΕΛΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ

aniakouk79


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΝΕΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΚΟΨΑΜΕ!!!! ΜΟΛΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΒΡΑΔΙΝΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ!!! ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΜΟΝΟ ΧΑΔΙΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ, ΟΧΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΕΚΤΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΣΥΝΤΡΕΧΕΙ ΛΟΓΟΣ!!!!

eytyxiaz


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γεια σας μανούλες!!!!!
Βρίσκομαι στην έκτη μέρα της προσπάθειάς μου να κοιμήσω την μικρή μου (6 μηνών - 8 κιλά) χωρίς κούνημα και μπορώ να πω, πως τα έχουμε καταφέρει!!!!!! Ειλικρινά δεν πήγαινε άλλο, υπήρχαν φορές που δεν ένιωθα τα χέρια μου γιατί ήθελε και όρθια. Έπρεπε να κάνω κάτι. Το ξέρω ότι οι ρυθμιστικές κινήσεις ηρεμούν το παιδί αλλά όσο το παιδί μεγαλώνει δε μπορεί να γίνεται αυτό. Το παιδί μπορούν να το χαλαρώσουν και κάποια χαδάκια πριν τον ύπνο ή ήρεμα τραγουδάκια ή ακόμα και ένα παραμύθι. Όποτε λογικά μετά ευτυχισμένο θα πρέπει να είναι σε θέση να κοιμάται μόνο του. Δεν ξέρω αν σας ακούγομαι σκληρη, ειλικρινά δεν είμαι. Έχω τρελή εξάρτηση και τρέλα με την μπουμπούκα μου. Το αναφέρω γιατί πριν λίγες μέρες ανάρτησα στο Ελληνίδες μαμάδες με ενθουσιασμό τι έκανα και κατάφερα να κοιμάται η μικρή μου, και κάποιες μαμάδες (ευτυχώς λίγες) βιάστηκαν να με κρίνουν, άλλες βέβαια συμφώνησαν μαζί μου.
Λοιπόν επειδή μακρυγορώ......εγώ την λύση την βρήκα στο βιβλίο "Κοιμήσου παιδί μου" από τις εκδόσεις Πατάκη. Να είναι καλά οι φίλοι μου που το πρότειναν. Όταν το διάβαζα δεν πίστευα ότι θα τα καταφερνά και όμως είδα αποτέλεσμα από την πρώτη μέρα. Το κάνει παράλληλα και μια φίλη και έχει και αυτή θετικά αποτελέσματα. Δεν είναι βιβλίο για σκληρές άκαρδες μανούλες, αλλά για κουρασμένες, απελπισμένες μανούλες που θα πρέπει να πιστέψουν αρχικά ότι μπορούν να τα καταφέρουν!!!!!!!!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό, και η κάθε μανούλα επίσης - κάτι που έπιασε στο δικό μου μωρό που έχει εμένα μαμά δε σημαίνει ότι θα πιάσει και στο δικό σου μωρό με εσένα μαμά, η κάθεμια νιώθει διαφορετικά για τις μεθόδους που κυκλοφορούν και πράττει ανάλογα.
Ευτυχία, το βιβλίο που λες μου το σύστησε ο παιδίατρός μου, ο οποίος μου είπε κιόλας ότι αν δεν δουλέψει τίποτα άλλο, να τον αφήσω να κλαίει, την πρώτη νύχτα θα κλάψει 3 ώρες, τη δεύτερη 2, την τρίτη 1 και την τέταρτη θα κοιμάται χωρίς να ξυπνάει ενδιάμεσα. Δεν είμαι οπαδός του να το αφήσω να κλαίει, γενικά δε συμφωνώ, αλλά όπως είπα και παραπάνω, το ξενύχτι είναι κακό πράγμα, ειδικά αν δουλευεις την επόμενη, αλλά και γενικά, εδώ και 9 περίπου μήνες δεν έχω κοιμηθεί ούτε μια νύχτα συνεχόμενη.
Τι λέει το βιβλίο για το νυχτερινό ξύπνημα? Πώς το κόβουμε?
ΘΕΛΕΙ ΚΟΥΝΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΗ 850933 ΘΕΛΕΙ ΚΟΥΝΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΗ 850933 ΘΕΛΕΙ ΚΟΥΝΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΗ 850933

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΠΑΝΤΩΣ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΌΣΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ,ΟΣΟΙ ΕΦΑΡΜΟΣΑΝ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΑΥΤΗ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ...ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΝΤΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ,ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΗ ΝΙΩΘΕΙ!ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΑΚΑΡΔΗ!ΕΥΤΥΧΙΑ,ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙ ΣΩΣΤΟ...ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑΜΠΕΛΕΣ!ΟΠΟΤΕ ΜΗ ΜΑΣΑΣ! Wink

gigantas

gigantas
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
μαμάδες καλησπέρα!θίξατε ένα λεπτο θέμα..εγω είμαι fan της ΤΖΟ!!!(η νταντα στο ΣΚΑΙ)!το θέμα του ύπνου το παιζει στα δάκτυλα!το τζουτζουκάκι μας δεν κοιμόταν καθόλου μέχρι και 5 μήνων!!ανα μισή ωρα σηκωνόταν και εννοείται νανουριζόταν στο βυζι..τον εβαζα στην κούνια και οταν συννειδητοποιούσε οτι ηταν εκει νευρίαζε και εκλεγε..αγκαλίτσα και φτου κι απ την αρχη!επειδη μεσολάβησαν οι κάσωνες το καλοκαίρι..ήταν και βαρύς και δεν μπορουσα να τον νανουρίζω στην αγκαλιά..εφαρμόσαμε της Τζο το κόλπο..και μέχρι τωρα κοιμάται 9:15 μεχρι ¨9:00 το πρωί!!!Του δίνω τον γάλα,ρεύεται,τον βάζω στην κούνια,φιλάκι,και εξαφανιζομαι!σε καμία περίπτωση δεν πρεπει να με δει..ουτε να μιλήσουμε..να καταλάβει οτι είναι ωρα για υπνο..θα γκρινιάξει(δεν κλαίει.γκρινίαζει..γιατι θέλει αγκαλια) 3 μερούλες την τέταρτη..κυριλέ!!!απλα υπομονή..4μηνες τωρα εχω άλλο παιδι!!πραγματικά ξεκουράστηκα!

aniakouk79


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Δεν είμαι υπέρ του να αφήνεις ένα μωρό να κλαίει αλλά αν αυτό πρέπει να γίνει για να μάθει να κοιμάται μόνο του εφόσον έχεις δοκιμάσει τα πάντα τότε το κάνεις! Δεν το κάνεις μόνο γιατί εσύ κουράστηκες, αλλά γιατί και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το μάθεις στο παιδί σου! Άλλωστε ένα παιδί δεν ξεκουράζεται όταν ξυπνάει 3=4 φορές μέσα στη νύχτα.... Και αυτό έχει τα επακόλουθ΄του!!!!!!!

klotsitsas

klotsitsas
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Και μένα κούνημα θέλει κατά την διάρκεια της ημέρας!
Το βράδυ ευτυχώς τα πράγματα είναι πιο ομαλά!

Είναι 45 ημερών και το κούνημα πάει σύννεφο! Μέχρι στιγμής δεν αντέχω να τον ακούω να κλαιει. Το βάρος του είναι 5250 και μπορώ να τον κουνάω όσο βαραίνει τα πράγματα γίνονται όλο και πιο δύσκολλα, οπότε θα πρέπει να πάρω άλλα μέτρα!
Κάνω υπομονή να τελειώσουν και οι κολικοί και μετά θα προσπαθήσω να το κόψω!

Το βιβλίο μάλλον θα πρέπει να το προμηθευτώ!!!!! ΘΕΛΕΙ ΚΟΥΝΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΗ 587529

Elena K.

Elena K.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το ειχαμε και εμεις αυτο το προβλημα ενα μεγαλο διαστημα.Αρχισε να θελει κουνημα μονο στα χερια 8 μηνων και αυτο γιατι την εμαθε η πεθερα μου κανα 2 φορες που χρειαστικε να κοιμηθει εκει μεχρι να γυρισουμε σπιτι και το κοψαμε 16 μηνων ακριβος! Περιττο να σου πω οτι δεν μου ειχαν μεινει ουτε χερια ουτε μεση...διαλυθηκα.
Αυτο που εκανα εγω για να της το κοψω ηταν...την αφηνα στο κρεβατι της και της εξηγουσα με ηρεμο τροπο οτι η μαμα θα ειναι απο εξω.Οποτε με φωναζε πηγαινα εξω απο την πορτα και της ελεγα οτι ειμαι εκει και οτι πρεπει να κοιμηθει.Μετα περασαμε μια φαση που αρχισα να μας φωναζει 17457586 φορες μεχρι να κοιμηθει.Οσπου εμαθε σιγα σιγα να κοιμαται μονη της μεχρι και σημερα φτου φτου!

Βεβαια το δικο σου μωρακι ειναι μικρουλι για να το κανεις αυτο οποτε σου συστηνω υπομονη και οπλισου με γερα νευρα γιατι καποια στιγμη ειναι σιγουρο οτι θα σου σπασουν οσο ηρεμη και να εισαι...Σορρυ για το μεγαλο ποστ.

eytyxiaz


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γεια σας κορίτσια!!!!!!!!!!!!
Σήμερα ολοκληρώσαμε την πρώτη μας εβδομάδα προσαρμογής στον ύπνο χωρίς κούνημα και μπορώ να πω ότι τα καταφέραμε!!!!!! Σήμερα και στουε τρεις ύπνους που έκανε χρειάστηκε να πάω στο δωμάτιο της 1-2 φορές. Περιμένω ότι κάποια στιγμή θα γίνει κάποιο πισωγύρισμα αλλά θα το αντιμετωπίσουμε. Ακόμα δεν το πιστεύω ότι η μικρή κοιμάται μόνη της και μάλιστα συγκεκριμένες ώρες!!!!!!!!
Καλλιόπη και Νένα ευχαριστώ για την υποστήριξη, αφήστε τα είχα στεναχωρηθεί πάρα πολύ με την αρνητική κριτική ορισμένων μαμάδων που λίγο έλλειψε να εγκαταλείψω την προσπάθεια που πήγαινε πολύ καλά!
Πάντως δεν χρειάστηκε να αφήω την μικρή να κλαίει με τις ώρες, ούτε την άφηνα μόνη της για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Πήγαινα στο δωμάτιο της σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα όπως πρότεινε το βιβλίο της έλεγα τα ίδια πράγματα με ήρεμη φωνή που της είχα πει στην αρχή και μετά έφευγα χωρίς να δίνω σημασία στις αντιδράσεις της. Τα διαστήματα αυτά αυξάνονταν σταδιακά όποτε και το παιδί προσαρμοζόταν φυσικά σε αυτό.
Θέλει κουράγιο και υπομονή. Τα βλαστάρια μας είναι πολύ έξυπνα και αν από τώρα μπορούν να πετυχαίνουν αυτό που θέλουν με τα δικά τους "μέσα" φανταστείτε τι μπορούν να κάνουν μετά χαχαχα!!!!!!!! Πείτε μου ότι δεν έχετε δει ψεύτικα κλάματα που σταματάνε στο λεπτό και ψεύτικα βηχαλάκια!!!!! Είναι φανταστικά όταν το κάνουν!!!!!!

zoi24

zoi24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
xa!xa! otan vlepo poy lene manoyles me poly mikra mora oti ta koynane gelao!!! omos giati??emena o dikos moy oso itan moro oxi apla den koynisa koimotan monos toy me tin pipila toy ksaploname mazi k koimotan amesos to poli poli na vlepame kamia diafimisi,otan gyrisame apo tis diakopes 2/9 epathe piodi amygdalitida k den ithele tin pipila katholoy etsi tin ekopse k den koimatai pia me ayti.ela moy nte omos poy den kathetai sto krevati k feygei, paizei klp.etsi eipa na ton valo sto karotsi apo 15minon mexri k simera poy einai 17 1/2 ton kounao sto karotsi.ti na kano?? den pisteyo pos thelei koynima ton vazo sto karotsi mono k mono gia na min mporei na fygei!!!

noni


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τα'χω παίξει και εγώ στην κυριολεξία με το κούνημα και γενικά με το θέμα ύπνος. Αφού γλαρώνει στα χέρια μου, πάντα όρθια και γύρω γύρω γιατί αν κάτσω κλαίει, κοιμάται μετά στο πορτ μπεμπέ ... στην κούνια του με τίποτα!!!!!!!!
Για να κοιμηθεί στην κούνια του πρέπει να κοιμηθεί πρώτα πάνω μου ... και μετά από 2 ωρες ξαναξυπνάει και δεν κάθεται με τίποτα στην κούνια και καταλήγουμε να κοιμάται πάνω μου και εγώ σχεδόν καθόλου
Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Athina1981

Athina1981
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια και εμένα η μπεμπούλα μου από 1 μηνών θέλει κούνημα για να κοιμηθεί Crying or Very sad...και λέω από 1 μηνών γιατί τον πρώτο μήνα δεν την κουνούσα για να μη μάθει scratch και σπάραζε στο κλάμα σε σημείο να λέμε τι έχει το παιδι...αυτό που είχε ήταν ότι δεν μπορούσε να κοιμηθεί από μόνη της...δηλαδή έμφυτο το είχε το κούνημα? Δεν ξέρω...τι να πω Rolling Eyes !! Προσπάθησα μερικές φορές να εφαρμόσω τη μέθοδο που λέτε κορίτσια μου αλλά δεν αντέχω να την ακούω να κλαίει τόση ώρα Crying or Very sad ...

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν ειχε εμφυτο το κουνημα...ειχε ομως εμφυτη την αναγκη για αγκαλια και ζεστασια... Wink

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις