Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
20 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 20 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

mitsi

mitsi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Pelio με το καλο κοπελα μου!! Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 8172

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Koritsia, sas eyxaristo poly poly flower

crysoula

crysoula
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Pelio έγραψε:Koritsia, sas eyxaristo poly poly flower

μπραβο βρε pelio μας εδωσες δυναμη....μπραβο σας αντε και στα δικα μας!!! Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 990599 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 265107 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 265107 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 265107 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 265107 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 265107 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 265107 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 265107 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 834918 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 834918 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 834918 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 834918

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Pelio έγραψε:Ως μοναχοπαίδι, ήθελα οπωσδήποτε και δεύτερο παιδί. όταν χρόνισε ο Δημήτρης, οπότε θα μπορούσαμε να αρχίσουμε να προσπαθούμε πάλι, υπήρχαν ένα σωρό προβλήματα (οικογενειακά, οικονομικά) που δεν μας επέτρεπαν να το σκεφτούμε. Επίσης, είχα βγει τόσο κουρασμένη τόσο από την κακή εγκυμοσύνη όσο και από τον πρώτο χρόνο ενός αντικειμενικά δύσκολου παιδιού, που όσο και να το ήθελα έλεγα οχι.Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 93981 Τα διάφορα προβλήματα συνεχίστηκαν, η κούρασή μου αυξήθηκε, είχα ανοιχτό μέτωπο σπουδών (διδακτορικο)study , δεν είχα σταθερή δουλειά, τα οικονομικά μας χειροτέρευσαν, οπότε δεν το συζήτούσαμε καν. Μάλιστα, ο άντρας μου, μη έχοντας κάποια ιδιαίτερη σχέση με την αδερφή του, έλεγε ότι δεν θα είχε πρόβλημα να μείνουμε και στο ένα παιδί. Κι εκεί που τα πράγματα άρχισαν να μπαίνουν σε μια σειρά (μετά από πολύ άσχημα γεγονότα για μένα) και λέγαμε σε όλους ότι αν είναι για δεύτερο παιδί, θα το συζητήσουμε από του χρόνου, μας προέκυψε η δεύτερη εγκυμοσύνη Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 536304
Ξέρω ότι τα πράγματα δεν είναι εύκολα, αποφάσισα να παρατήσω τις σπουδές μου, είμαι κομμάτια (επίσης πολύ κακή εγκυμοσύνη), οικονομικά είμαστε ταπί, αλλά η χαρά μας είναι πολύ μεγάλη και κουτσά στραβά θα τα καταφέρουμε!!!! Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 4872
Έτσι είναι pelio μου! Όλα θα πάνε καλά και το παιδάκι θα σας φέρει μόνο τύχη και ευτυχία!

Nicole.P

Nicole.P
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγω δεν σκεφτομαι τοσο τα οικονομικα και την "ποιοτητα ζωης" Αλλα την διαδικασια ολη την εγκυμοσινης..Γιατι ειχα πολυ δυσκολη εγκυμοσινη..δεν μπορουσα να βαλω μπουκια στο στομα μου μεχρι και τον 5το μηνα... και ειχα και συελλορια μεχρι τον 9το! ας μην αναφερθω στις καουρες και τις προωρες συσπασεις της μητρας απ τον7 μηνα! και εκανα και προωρη γεννα.. Γιαυτο αγχωνομαι !!!!! Κ ομως ΘΕΛΩ και δευτερο! για να εχει ενα αδερφακι ο μικρος μου...δεν θα ηθελα να νιωσει μοναξια οπως αλλα μοναχοπαιδια. (γιατι ξερω πως νιωθουν πολυ μονα τους...) Sad

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Nicole.P έγραψε:Εγω δεν σκεφτομαι τοσο τα οικονομικα και την "ποιοτητα ζωης" Αλλα την διαδικασια ολη την εγκυμοσινης..Γιατι ειχα πολυ δυσκολη εγκυμοσινη..δεν μπορουσα να βαλω μπουκια στο στομα μου μεχρι και τον 5το μηνα... και ειχα και συελλορια μεχρι τον 9το! ας μην αναφερθω στις καουρες και τις προωρες συσπασεις της μητρας απ τον7 μηνα! και εκανα και προωρη γεννα.. Γιαυτο αγχωνομαι !!!!! Κ ομως ΘΕΛΩ και δευτερο! για να εχει ενα αδερφακι ο μικρος μου...δεν θα ηθελα να νιωσει μοναξια οπως αλλα μοναχοπαιδια. (γιατι ξερω πως νιωθουν πολυ μονα τους...) Sad

Filenada ki ego eixa dyskoli egkymosyni kai gia na eimai eilikrinis kai i deyteri einai ta idia kai xeirotera, giati eixa kai mia apokollisi pou me kratise kato arketo kairo kai akoma pairno buscopan kai progesteroni. Emetoi, zalades se kathimerini vasi kai oi kaoures anamenontai entos tou mina (idi exo promitheytei MAALOX kai to exo sto komodino mou). Oso gia aimatokriti, eixa mpei na genniso me 29 kai tora pou dianyo ton tetarto exo idi pesei sto 33. Alla kano kouragio giati thelo poly to kainourio ninaki. Omos teleytaia fora! Trito den exei.

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν ξέρω κι εγώ αισθάνομαι πολύ κουρασμένη για να κάνω 2ο παιδί. Είχα άψογη εγκυμοσύνη, άψογο τοκετό αλλά πολύ χάλια λοχεια. Επίσης νιώθω ότι τώρα που η κόρη μου ξεπεταχτηκε έχω την δυνατότητα να κάνω κι αλλά πράγματα. Πιο πολλές βόλτες και εύκολη μετακίνηση, χαιρόμαστε πολύ η μια την άλλη και μου αρέσει αυτή η φάση που πέρασε από μωρακι σε παιδάκι. Τον Οκτώβριο θα ξεκινήσω πάλι δουλειά γιατί εδώ και 1,5 χρόνο με ένα μισθό δεν γίνεται. Εξάλλου μου έχει λείψει πολύ η δουλειά μου... Μου έλειψε να ξαναδιδαξω και να αφήσω για λίγο τις πάνες. Επειτα αναρωτιέμαι. Θα ξαναμεινω έγκυος τόσο απλά όσο έμεινα στην Αλεξ; Θέλω να έχει και αδερφακι. Η αδελφική αγάπη είναι πολύτιμη και θέλω να την ζήσουν τα παιδιά μου όπως την έχω ζήσει κι εγώ με την αδελφή μου. Αργότερα πάντως και αν οι συνθήκες αλλάξουν οικονομικά θα ήθελα να ξαναμεινω έγκυος.

mama marilenas


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Με το καλο οσες περιμενετε τα μωρακια σας να ναι γερα να τα σφιξετε στην αγκαλιτσα σας!
Οταν εμεινα εγκυος στη Μαριλενα ελεγα οτι θα θελα να κανω κοντα και 2ο παιδακι.Ειχα μια εξαιρετικη εγκυμοσυνη αλλα μια πολυ χαλια γεννα και για αυτο το τραιναρα το 2ο παιδακι.Τωρα που ειναι 27 μηνων το θεμα ενος παιδιου ακομα εχει αρχισει να με προβληματιζει.Δεν με νοιαζει η δικη μου ποιοτητα ζωης αλλα ολα αυτα που θελω να δωσω στο παιδι μου και με τα οικονομικα μας σημερα πιστευω οτι αν κανω 1 δευτερο θα πρεπει να αρχισω να κοβω απο το 1 για να εχει και το αλλο.Μπορει να το σκεφτομαι πολυ λαθος αλλα δεν νομιζω οτι ετσι οπως πανε τα πραγματα θα την "παλευαμε"οικοναμικα με ενα δευτερο παιδακι.Μακαρι να ερχοταν αλλα σιγουρα δεν θα το επιδιωξουμε προς το παρον.

elachl

elachl
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
euapap έγραψε:νομίζω ότι είναι λίγο λάθος το σκεπτικό να λες "πώς θα ένιωθα αν ΔΕΝ είχα τα αδερφια μου"
Ειναι πολύ υποθετικό. Αν έχεις αδερφια, εχεις μαθει να ζεις/μεγαλώνεις με αυτά και φυσικά και δε θέλεις με τίποτα να λείπαν από τη ζωή σου. Γιατί ετσι έχεις μάθει.

εγω είμαι μοναχοπαίδι, και δε θα ήθελα να είχα αδέρφια, γιατί έτσι έχω μάθει. Επεισή οι ισορροπίες της πατρικής μου οικογένειας έχουν διαμορφωθεί έτσι δημιουργώντας ένα κλειστό σύστημα που δε χωράει άλλον Smile

Εγω πιστεύω ότι στην απόφαση του να κάνει κανείς δεύτερο παιδί, είναι να νιώσει αν θέλει να ξαναγίνει γονιός. Αν μπορεί να παρέχει ξανά ακόμα μια φορά αυτά που έδωσε στο πρώτο παιδί. Αν έχει κουράγιο να οδηγήσει, να συντροφεύσει, να παρηγορήσει να συμβουλεύσει ακόμα 1 ανθρώπο

Ουτε για να κανεις αδερφάκι στο ήδη υπάρχον παιδί. Ούτε αυτό δε μου φαίνεται και πολύ σωστό. Ασε που μπορεί να μην ταιριάξουν ποτΕ...
συμφωνω!ουτε και γω θα κανω αλλο.

despina1984

despina1984
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω ειμαι ενα απο τα πολλα μοναχοπαιδια αυτου του κοσμου!!ναι αναπληρωσα το κενο με πολυ καλες φιλες αλλα παντα ζηλευα !μπριζωνα την κολητη μου να τσακωνεται με την αδερφη της και να κανουμε κομα οι δυο μας!ακουγεται αστειο αλλα αν το καλοσκευτεις δεν ειναι!εγω εχω ενα αγορακι 8 1\2 μηνων και θελω και αλλο!και κατα μεγαλο ποσοστο το θελω για το μπεμπη!!και για μενα βεβαια!!οσο για τα εξοδα θεωρω οτι αν εχεις ηδη ενα δεν ειναι τοσα!!εχεις ολα τα πραγματα κ αν του βαλεις κ ενα ρουχακι γαλαζιο αντι για ροζ θα ειναι το ιδιο ευτυχισμενο!!οσο για το μελλον ολα θα πανε καλα και η κριση θα περασει κ ολα και θα ερθουν αλλα.αν το βαλουμε ομως κατω θα ερθει το τελος!!και στεφτειται οτι εμεις δεν θα επρεπε να υπαρχουμε αν οι παππουδες μας κ οι γονεις μας ειχαν πτωηθει απο τις δυσκολιες του παρελθοντος....(εμενα με υιοθετησαν χωρις να εχουν οικονομικη ανεση ιδαιτερη και σας ορκιζομαι οτι δεν μου ελειψε ΤΙΠΟΤΑ )

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
markellajohny με συγκινησες πολυ!να ζησεις να τον θυμασαι παντα!pelio με το καλο το μωρακι σας η χαρα σας θα ειναι τοσο μεγαλη που θα ξεπερασει ολα τα προβληματα!

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
να σας πω και τη γνωμη μου τωρα που ηρθε το 2ο...ειμαι τρισευτυχισμενη!!!!δε θα λειψει ποτε τιποτα στα παιδακια μου γιατι πολυ απλα δε θα το επιτρεψω!!!και πανω απ'ολα δε θα στερηθουν αγαπη...η αγαπη καλυπτει το μεγαλυτερο μερος των αναγκων τους...

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
despina1984 έγραψε:εγω ειμαι ενα απο τα πολλα μοναχοπαιδια αυτου του κοσμου!!ναι αναπληρωσα το κενο με πολυ καλες φιλες αλλα παντα ζηλευα !μπριζωνα την κολητη μου να τσακωνεται με την αδερφη της και να κανουμε κομα οι δυο μας!ακουγεται αστειο αλλα αν το καλοσκευτεις δεν ειναι!εγω εχω ενα αγορακι 8 1\2 μηνων και θελω και αλλο!και κατα μεγαλο ποσοστο το θελω για το μπεμπη!!και για μενα βεβαια!!οσο για τα εξοδα θεωρω οτι αν εχεις ηδη ενα δεν ειναι τοσα!!εχεις ολα τα πραγματα κ αν του βαλεις κ ενα ρουχακι γαλαζιο αντι για ροζ θα ειναι το ιδιο ευτυχισμενο!!οσο για το μελλον ολα θα πανε καλα και η κριση θα περασει κ ολα και θα ερθουν αλλα.αν το βαλουμε ομως κατω θα ερθει το τελος!!και στεφτειται οτι εμεις δεν θα επρεπε να υπαρχουμε αν οι παππουδες μας κ οι γονεις μας ειχαν πτωηθει απο τις δυσκολιες του παρελθοντος....(εμενα με υιοθετησαν χωρις να εχουν οικονομικη ανεση ιδαιτερη και σας ορκιζομαι οτι δεν μου ελειψε ΤΙΠΟΤΑ )


αχ Δεσποινάκι τι καλά που τα λες! κιεγώ μοναχοπάιδι, και μπορεί όταν ήμουν μικρή να ζήταγα αδερφάκι, τώρα όμως η ανάγκη αυτή έχει μεγαλώσει! βλέπω τον άντρα μου που ότι πρόβλημα αντιμετωπίσει με τους δικούς του σε θέματα υγείας αλλά και γενικά σε ότι τον απασχολεί, έχει την αδερφή του, και σκέφτομαι ότι εγώ ότι και να μου συμβεί δεν θα έχω κανένα στήριγμα και κανέναν πραγματικά δικό μου άνθρωπο!
γιαυτό λοιπόν, παρόλο που δεν νιώθω την ανάγκη να κάνω και άλλο παιδάκι ούτε πιστεύω ότι έχω το κουράγιο να το μεγαλώσω, παρόλο που είμαι μικρή, δεν θέλω με τίποτα να αφήσω το παιδάκι μου μόνο του σε αυτή την ζωή!
ποια οικονομική κρίση και ποια οικονομικά προβλήματα, όλα γίνονται αρκεί να έχουμε μία πραγματικά αγαπημένη οικογένεια!

ioanna

ioanna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΙΜΙΚΑ ΜΑΣ ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ?ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΑ ΦΡΟΝΤΗΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ?

fontana


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμένα ο γιος μου πλησιάζει τα 5. Δυστυχώς συνέβησαν διάφορες αναποδιές και σοβαρά προβλήματα υγείας σε στενούς συγγενείς τα δύο τελευταία χρόνια (μπες βγες σε νοσοκομεία) και όλο ανέβαλλα το δεύτερο, παρόλο που το θέλουμε πολύ. Συν ότι βρέθηκα 9 μήνες χωρίς δουλειά και έψαχνα απεγνωσμένα. Τώρα είμαι 34, ο γιος μου μεγαλώνει και πραγματικά δεν θέλω να είναι μόνος του. Βρίσκομαι σε νέα δουλειά 8 μήνες τώρα και σκέφτομαι τον Αύγουστο να μπω σε φάση "δημιουργίας". Σίγουρα οι εργοδότες μου δεν θα χαρούν, αλλά ήδη νιώθω ότι έχω αργήσει.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mitsi έγραψε:οπως εχω ξαναπει με πολυ περηφανια ειμαι η μαμα της 19 μηνων Αγγελικουλας..Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 403793
ειμαι 32 χρονων
και δεν ξερω αν ΠΡΕΠΕΙ να κανω δευτερο παιδι!! Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 463819

στην αρχη ελεγα οτι θελω να κανω πιο πολυ για την αγγελικουλα για να εχει ενα αδερφακι, να μεγαλωσουνε μαζι να εχει παντα μια οικογενεια...εγω αισθανομουνα καλυμενη με την μικρη και πληρης
πλεον λεω οτι θελω να κανω και δευτερο και για μενα θελω αλλο ενα παιδι


αλλα ρε κοριτσια δεν ξερω..
πλουσια δεν ειμαι αλλα ουτε και πειναω
περναμε πολυ περιορισμενα και μας λειπουν,οπως και στους περισσοτερους πλεον,αρκετα πραγματα
συζηταγα με μια φιλη μου και μου ελεγε οτι φοβαται να κανει ενα δευτερο παιδι φοβαται οτι ολη αυτη η μιζερια και ολες αυτες οι δυσκολιες που παιρναμε θα χαλασουνε την ποιοτητα ζωης της οικογενειας..
δεν σας λεω υπερβολικα πραγματα...μια εκδρομουλα ενα φαι σε μια ταβερνα που και που
τιποτα το ιδιαιτερο αλλα απο την αλλη τοσο σημαντικα και αυτα...
μετα τα φροντιστηρια οι ξενες γλωσσες τα εφοδια που χρειαζονται οι αναγκες που μεγαλωνουνε ειναι καλο να ζησουν και αυτα μιζερα?

και παλι για να μην παρεξηγηθω δεν λεω υπερπροσφορα υλικων αγαθων σε ενα παιδι τα απλα και απαραιτητα που χρειαζονται

αλλα απο την αλλη και ποτε θα το αποφασισω αισθανομαι και τις αντοχες μου πιο μειωμενες και δεν θα ηθελα να απεχουν και ηλικιακα πολυ τα παιδια μου...

δεν ξερω τελευταια προβληματιζομαι ολο και πιο πολυ...


εχετε μπει και εσεις σε τετοιο διλημα???? Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 522194


ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ...ΕΝΑ ΠΙΑΤΟ ΦΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ..ΑΛΛΟΙ ΖΟΥΝ 8 ΚΑΙ 9 ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ...ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΝΩ ΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΥΡΙΓΜΑ..ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΜΑ ΜΕ ΠΙΑΣΩ ΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΩ...
ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΣΤΟ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ (ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΟΥΛΗ) ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΕΡΘΕΙ...

stela

stela
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
sto dilima eixa mpei kai egw..elega oti mia xara eimai me ena paidaki!!
os pou emeina egkuos meta apo 4 xronia apo thn kori mou xoris na to programatiso kai einai mia xara..exoun to ena to allo..parolo pou h kori mou eina 6 xronon o gios mou 2 xronon..vriskoun pragmata na kanoun pareoula...!!to thema den einai ti tha sou poune h aloi alla pos niotheis esu kai o andra sou!h antoxes sou k.t.l
filakia

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω θελω αλλο ενα παιδακι τουλαχιστον!τον αντρα μου ποιος θα τον πεισει???

stela

stela
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
markellajohny έγραψε:εγω θελω αλλο ενα παιδακι τουλαχιστον!τον αντρα μου ποιος θα τον πεισει???
axaxax kalhmera markella!!na sou po thn gnomi mou pos kalhtero einai na kanete paidaki otan kai h duo niothete etimi!! Smile

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
markellajohny έγραψε:εγω θελω αλλο ενα παιδακι τουλαχιστον!τον αντρα μου ποιος θα τον πεισει???
ega vre xristina pou prospathw na ton peisw gia to deutero?meta tin apoboli tou deuterou paidiou mou leei mi biazesai...anti na tou to pw egw pou to perase to leei ekeinos!!!!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε:εγω ελεγα αν κανω δευτερο πριν νιωσω την αναγκη βαση οικονομικων σκεφτομουν καλο ειναι να εχουν 3 με 4 χρονια διαφορα να τελειωνει το ενα λυκειο και να μπαινει το αλλο...
τωρα με την κριση σκεφτομαι αν δεν ειχα κανει τοτε τωρα δεν θα εκανα με τιποτα ετσι οπως ειναι τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα κοριτσια, ειλικρινα ολο κοβουν και ολο ζητανε στο τελος αναρωτιεμαι να φαμε θα εχουμε η θα μας γονατισουν;

Κορίτσια εγώ είμαι ακόμα στον 5ο (το πρώτο μου) αλλά θα γράψω για τον εξής λόγο:
Πάντα ήθελα δύο ή τρία παιδιά. Ο λόγος απλός, έχω μεγαλώσει με αδέρφια και ειλικρινά, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ μεγαλύτερη αγάπη από αυτή... (ίσως της μάνας...)
Κι έλεγα κι εγώ ότι και το μιλουπάκι. Να έχουν περίπου τρία χρόνια διαφορά.
Όμως προχθές είδα τον άντρα μου τόσο στεναχωρημένο, με τη δουλειά του και τα οικονομικά... Δεν τον έχω ξαναδεί έτσι. Καθόταν στο δωμάτιο, στην άκρη του κρεβατιού, στα σκοτεινά και σκεφτόταν...
Του είπα λοιπόν αυτό που λέει και το μιλουπάκι.
Ότι χαίρομαι που "πιάσαμε" παιδάκι με την πρώτη, γιατί αν δεν το είχαμε καταφέρει, με τις εξελίξεις στη δουλειά του, θα το ξανασκεφτόμασταν και θα κατέληγα πάλι με το "nuvaring"... (για όσες δεν το γνωρίζουν είναι κολπικό αντισυλληπτικό).
Αν δε διορθωθεί η κατάσταση με την οικονομία της χώρας, δύσκολα το βλέπω για 2ο...
Μας είχαν περισσέψει από το σπίτι και το γάμο κάποια χρήματα κι έτσι μιας και ο γιατρός μου είναι ιδιωτικός θα γεννήσω κι εγώ σε ιδιωτικό νοσοκομείο.
Όμως από τότε που παντρευτήκαμε, δεν έχουμε καταφέρει να βάλουμε τίποτα στην άκρη, σκέψου να έρθει και το παιδί... Σε μια 2η εγκυμοσύνη-γέννα τι θα κάνουμε? Και άντε δεν πάω στον ίδιο γιατρό. Ο άλλος ένα "φακελάκι" δε θα το πάρει? Οι μαίες? Άλλα πιθανά έξοδα, εξετάσεις υπέρηχοι κτλ?
Κι όταν μεγαλώσουν τα παιδιά?
Σχολεία, ρούχα, φροντιστήρια (ξένων γλωσσών και μέσης εκπαίδευσης), χαρτζιλίκια, εκδρομές, γιατροί, ορθοδοντικοί, άπειρα τηλέφωνα και φουσκωμένοι λογαριασμοί (ότι κάναμε κι εμείς δηλ...) μηχανάκια, αυτοκίνητα, διπλώματα οδήγησης, σπουδές... Το πήγα πολύ μακριά...
Όμως δεν πρέπει να σκεφτόμαστε "ότι φάμε ότι πιούμε κι ότι αρπάξει ο κ...ς μας", ούτε "ότι βρέξει ας κατεβάσει", ούτε "όσα έρθουν κι όσα πάνε"... Τα παιδιά έχουν απαιτήσεις και όχι όσο είναι ακόμα μικρά, αλλά όσο μεγαλώνουν όλο και πιο πολύ...
Έχω ουσιαστικά αλλάξει τελείως τον τρόπο σκέψης μου... Δεν είμαι πια τόσο "ρομαντική", "μικρό σπίτι στο λιβάδι" και τέτοια...
Αυτά τα λέω για αυτούς που λένε "δεν είναι θέμα το οικονομικό".
Έχω μια φίλη που έχει δύο παιδάκια (ένα κοριτσάκι 3 ετών κι ένα αγοράκι 1 έτους) και όταν τη ρώτησα αν θα πάρει προφυλάξεις από εδώ και στο εξής, μου λέει : "άντε ρε, όσα έρθουν!". Μου ήρθε να της πω: "Και που θα τα βάλεις? Το ένα πάνω στο άλλο ή πάνω στο κεφάλι σου?" Εννοώντας ότι έχει μικρό σπίτι με ένα παιδικό δωμάτιο...
Κι εγώ έτσι μεγάλωσα, σε ένα δωμάτιο κι όσο είσαι μικρός είναι καλά. Όταν γίναμε "γυναίκες" με την αδερφή μου, τον αδερφό μου δεν τον θέλαμε μαζί μας. Κι αν με ρωτήσετε, ζήλευα τις φίλες μου που είχαν "κουκλίστικα" και "παραμυθένια" δωμάτια με όλα τους τα παιχνίδια και τις barbie απλωμένα στο πάτωμα ενός ΟΛΟΔΙΚΟΥ ΤΟΥΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ!
Δεν είχα ποτέ δικό μου ποδήλατο και φόραγα τα "αποφόρια" από τα αδέρφια μου μιας και ήμουν μικροκαμωμένη...
Μακάρι να φτιάξουν τα πράγματα το εύχομαι ειλικρινά, για όλους μας, να μπορέσουμε να φέρουμε όσα περισσότερα παιδάκια μπορούμε στον κόσμο...

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
stela έγραψε:
markellajohny έγραψε:εγω θελω αλλο ενα παιδακι τουλαχιστον!τον αντρα μου ποιος θα τον πεισει???
axaxax kalhmera markella!!na sou po thn gnomi mou pos kalhtero einai na kanete paidaki otan kai h duo niothete etimi!! Smile
καλε ο μπεμπης μας δεν εχει σαραντησει καν ακομη!!!δε μιλαω για τωρα!!!

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμας ηρθε το πρωτο μωρο μας απο το πουθενα ειμαστε κ οι δυο ανεργοι κ ψαχνουμε για δουλεια ο αγαπυλης μου δουλευει οπου βρει περιστασιακ κ αυτα φτανουν για να πληρωσουμε ισα ισα το ενοικιο μας τα υπολοιπα τσονταρει κ ημανα μου κανω κ εγω καμια δουλεια του ποδαριου οποτε βρω για το δυτερο παιδι το εχω διαγραψει τελειω;ς απο το μυαλο μου αν κ θα το ηθελα παρ πολυ Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 534787 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 534787 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 534787 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 534787 Δευτερο παιδι...δυσκολη αποφαση πλεον! - Σελίδα 2 534787

http://www.gatospito.com

Chrisi

Chrisi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η κορη μου είναι 19 μηνών και είμαι έγγυος 4.5 μηνών το δεύτερο παιδάκι μας. Ειχα καλή πρώτη εγγυμοσύνη, πολύ καλή γεννα (καισσαρική) δεν δυσκολευτηκα σε τίποτα. Τώρα είναι λιγο πιο δύσκολη απλά γιατί έχω περισσότερους εμετούς και πολλές αναγούλες. Κατα τα άλλα όμως καλά. Σίγουρα τα οικονομικά είναι χάλια ο άντρας μου κάνει δύο δουλειές αλλά έχουμε το σπίτι μας με ένα τεράστιο δάνειο και τα αυτοκίνητα μας επίσης σε δάνειο. Αλλά δεν ήθελα με κανένα τρόπο να κάνω μόνο ένα παιδάκι. Θα στερηθούμε από αλλού αλλά τα μωρά μου θα έχουν ότι θέλουν. Και να πω και κάτι θέλω και τρίτο, αλλά αυτό θα εξαρτηθεί στο μέλλον. Εγώ εχω έναν αδελφό και όταν είμασταν μικροί δεν είχαμε και τις ιδιαίτερες σχέσεις. Τώρα που μεγαλώσαμε και παντρευτήκαμε και οι δύο έχουμε πάρα πολύ καλές αλλά δυστυχώς έφυγαν και πήγαν να ζήσουν μόνιμα στην Αγγλία. Αρα σε γενικές γραμμές ήμουν και είμαι μοναχοπαίδι και αυτό δεν μου αρέσει καθόλου...........

marianna-26

marianna-26
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΜΩΡΑΚΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ 2 ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΛΗ ΕΠΥΤΙΧΙΑ.......Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΧΡΟΝΩΝ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΟ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟ ΑΛΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΘΕΜΑ... ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟ ΜΩΡΑΚΙ Ή ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥΣ....ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΟΥΤΗ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΤΕΡΙΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ... ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΤΕΡΙΣΟΥΜΕ??? ΟΠΩΣ ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΩ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ Ή ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ....ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΞΑΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ 2 ΦΟΡΑ ΜΑΜΑ....ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΤΙΧΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις