Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
27 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 27 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

ζουζουνομαμα


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια οταν ημουν εγκυος στον γιο μου απελυσαν τον αντρα μου και για 3 μηνες ημασταν με την αποζημιωση.[μενουμε σε ενοικιο] βοηθεια απο κανεναν. βρηκε μια δουλεια με 35 ευρω μεροκαματο και δυστηχως εκεινο τον χειμωνα να μην σταματανε οι βροχες. τα εσοδα λιγα τα εξοδα πολλα, κυριως μετα την γεννα. αφου απο αγχος και στενοχωρια κοπηκε μεχρι και το γαλα μου, και ξερετα ποσο ακριβα ειναι τα βρεφικα απο το φαρμακειο. αλλα τα καταφεραμε. παντα ομως ηθελα μεγαλη οικογενεια κι ετσι αποφασισαμε και οταν ο γιος μου εγινε 2 χρονων γεννησα την κορη μου. απο τοτε δεν ξερω τι να πω, λες και μας ευλογησε ο θεος. ο αντρας μου εγινε εργοδηγος με καλο μισθο που παιρνει βρεξει-χιονισει και ολα μας πανε καλα. πειτε με τρελλη αλλα εγω πιστευω στην θετικη αυρα. και το καλυτερο ειναι οτι εχουν το ενα το αλλο και παιζουν υπεροχα οσο εγω ειμαι απασχολημενη

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:εγω ελεγα αν κανω δευτερο πριν νιωσω την αναγκη βαση οικονομικων σκεφτομουν καλο ειναι να εχουν 3 με 4 χρονια διαφορα να τελειωνει το ενα λυκειο και να μπαινει το αλλο...
τωρα με την κριση σκεφτομαι αν δεν ειχα κανει τοτε τωρα δεν θα εκανα με τιποτα ετσι οπως ειναι τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα κοριτσια, ειλικρινα ολο κοβουν και ολο ζητανε στο τελος αναρωτιεμαι να φαμε θα εχουμε η θα μας γονατισουν;

Κορίτσια εγώ είμαι ακόμα στον 5ο (το πρώτο μου) αλλά θα γράψω για τον εξής λόγο:
Πάντα ήθελα δύο ή τρία παιδιά. Ο λόγος απλός, έχω μεγαλώσει με αδέρφια και ειλικρινά, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ μεγαλύτερη αγάπη από αυτή... (ίσως της μάνας...)
Κι έλεγα κι εγώ ότι και το μιλουπάκι. Να έχουν περίπου τρία χρόνια διαφορά.
Όμως προχθές είδα τον άντρα μου τόσο στεναχωρημένο, με τη δουλειά του και τα οικονομικά... Δεν τον έχω ξαναδεί έτσι. Καθόταν στο δωμάτιο, στην άκρη του κρεβατιού, στα σκοτεινά και σκεφτόταν...
Του είπα λοιπόν αυτό που λέει και το μιλουπάκι.
Ότι χαίρομαι που "πιάσαμε" παιδάκι με την πρώτη, γιατί αν δεν το είχαμε καταφέρει, με τις εξελίξεις στη δουλειά του, θα το ξανασκεφτόμασταν και θα κατέληγα πάλι με το "nuvaring"... (για όσες δεν το γνωρίζουν είναι κολπικό αντισυλληπτικό).
Αν δε διορθωθεί η κατάσταση με την οικονομία της χώρας, δύσκολα το βλέπω για 2ο...
Μας είχαν περισσέψει από το σπίτι και το γάμο κάποια χρήματα κι έτσι μιας και ο γιατρός μου είναι ιδιωτικός θα γεννήσω κι εγώ σε ιδιωτικό νοσοκομείο.
Όμως από τότε που παντρευτήκαμε, δεν έχουμε καταφέρει να βάλουμε τίποτα στην άκρη, σκέψου να έρθει και το παιδί... Σε μια 2η εγκυμοσύνη-γέννα τι θα κάνουμε? Και άντε δεν πάω στον ίδιο γιατρό. Ο άλλος ένα "φακελάκι" δε θα το πάρει? Οι μαίες? Άλλα πιθανά έξοδα, εξετάσεις υπέρηχοι κτλ?
Κι όταν μεγαλώσουν τα παιδιά?
Σχολεία, ρούχα, φροντιστήρια (ξένων γλωσσών και μέσης εκπαίδευσης), χαρτζιλίκια, εκδρομές, γιατροί, ορθοδοντικοί, άπειρα τηλέφωνα και φουσκωμένοι λογαριασμοί (ότι κάναμε κι εμείς δηλ...) μηχανάκια, αυτοκίνητα, διπλώματα οδήγησης, σπουδές... Το πήγα πολύ μακριά...
Όμως δεν πρέπει να σκεφτόμαστε "ότι φάμε ότι πιούμε κι ότι αρπάξει ο κ...ς μας", ούτε "ότι βρέξει ας κατεβάσει", ούτε "όσα έρθουν κι όσα πάνε"... Τα παιδιά έχουν απαιτήσεις και όχι όσο είναι ακόμα μικρά, αλλά όσο μεγαλώνουν όλο και πιο πολύ...
Έχω ουσιαστικά αλλάξει τελείως τον τρόπο σκέψης μου... Δεν είμαι πια τόσο "ρομαντική", "μικρό σπίτι στο λιβάδι" και τέτοια...
Αυτά τα λέω για αυτούς που λένε "δεν είναι θέμα το οικονομικό".
Έχω μια φίλη που έχει δύο παιδάκια (ένα κοριτσάκι 3 ετών κι ένα αγοράκι 1 έτους) και όταν τη ρώτησα αν θα πάρει προφυλάξεις από εδώ και στο εξής, μου λέει : "άντε ρε, όσα έρθουν!". Μου ήρθε να της πω: "Και που θα τα βάλεις? Το ένα πάνω στο άλλο ή πάνω στο κεφάλι σου?" Εννοώντας ότι έχει μικρό σπίτι με ένα παιδικό δωμάτιο...
Κι εγώ έτσι μεγάλωσα, σε ένα δωμάτιο κι όσο είσαι μικρός είναι καλά. Όταν γίναμε "γυναίκες" με την αδερφή μου, τον αδερφό μου δεν τον θέλαμε μαζί μας. Κι αν με ρωτήσετε, ζήλευα τις φίλες μου που είχαν "κουκλίστικα" και "παραμυθένια" δωμάτια με όλα τους τα παιχνίδια και τις barbie απλωμένα στο πάτωμα ενός ΟΛΟΔΙΚΟΥ ΤΟΥΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ!
Δεν είχα ποτέ δικό μου ποδήλατο και φόραγα τα "αποφόρια" από τα αδέρφια μου μιας και ήμουν μικροκαμωμένη...
Μακάρι να φτιάξουν τα πράγματα το εύχομαι ειλικρινά, για όλους μας, να μπορέσουμε να φέρουμε όσα περισσότερα παιδάκια μπορούμε στον κόσμο...

κοιτα δεν έχεις άδικο όπως τα θέτεις..αλλά δεν μπορεισ να κρίνεισ αυτόν που θέλει να κάνει όσα παιδιά έρθουν και του δώσι ο θεός...υπάρχουν άνθρωποι που έχουν μεγάλη πίστη και τα καταφλερνουν όχι μονο με 2κ 3 παιδάκια ..αλλά με 8 και 10...κανείς δεν χάνεται και όταν προχωράς με πίστη βρίσκονται πάντα λύσεις..εγώ το έχω δει σε πόλλέσ πολύτεκνεσ οικογένειες...
και δεν προσπαθώ να κάνω την έξυπνη..ούτε εγώ έχω το ΄΄θάρρος΄΄ να μην πέρνω καμία προφύλαξη ...αλλά θαυμάζω αυτούς που το έχουν και σίγουρα αν έρθει ένα παιδάκι θα το κρατήσω οποσδήποτε...
η έλλειψη δικής μας πίστης δεν μας αφήνει να κάνουμε παιδιά...και κάποιους άλλουσ η ανάγκη για καλοπαίραση η να μην στερηθούν κάποιες ευκολίες..

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμεις μεγαλωσαμε 3 παιδια μαζι:εγω του ΄86,ο μεσαιος του ΄87 και ο μικρος του ΄88,δλδ σαν τριδυμα μεγαλωσαμε,η μανα μου δουλευε ολη μερα στα σπιτια καθαριζε απο το πρωι μεχρι τα βραδια.δεν μας ελειπε τιποτα δν ειχαμε δικο μας σπιτι,ισα ισα για να ημαστε 3 παιδια ειχαμε σπιτι με 3 δωματια,τα αγορια μαζι κ γω μονη,και δν μας ελειπε τιποτα,αλλα ηταν αλλα χρονια,τωρα εμεις μενουμε σε δικο μας σπιτι,δοξα το θεο,εχουμε μονο την δοση του αμαξιου 300ευρω κ φετος τελειωνει,και τα υπολοιπα φευγουνε σε παγια εξοδα:τηλεφωνο(με ιντερνετ) το νοβα,λενε πολλοι α ειναι ακριβο,εμεις δινουμε ενα 50ρικο το μηνα,αλλα η μικρη βλεπει παιδικα το πρωι ακουει τραγουδια,κ εμεις καθως δν πολυβγαινουμε βλεπουμε ταινιες μαζευονται βλεπουνε αγωνες αντι να πηγαινουμε να ξοδευουμε σε καφετεριες,κ ετσι για μας ειναι σαν ειδος αναγκης,κ τα ψωνια μας βενζινες κτλ,αλλα και παλι δν βγαινουμε καλα καλα,οπως ειπε καποια δν πειναμε αλλα κ μερικα πραγματα τα κανουμε περιορισμενα,πχ η κορη μου ειναι τρομερη στο χορο,πηγα να την γραψω κ μ λεει η αλλη 85 το μηνα!!!πως να την παω?????κ θελει κ να παει ωδειο γτ θελει να μαθει βιολι της πηρε η μανα μ ενα επαγγελματικο κ τ γρατζουναει που κ που.δλδ σκεφτομαι,αν κανω αλλο,αυτο δν θα θελει κ αυτο τετοια???ενταξει εχουμε περιουσια να τους μοιρασουμε ακινητη,δν λέω,αλλα ανυσηχω για το οτι θα μου ζητησει το παιδι να παμε καπου κ θα το σκεφτοματσε ηδη το σκεφτομαστε με το ενα.κ αποφασισα επειδη ειμαι πολυ πιστη στις δυναμεις του Θεου,οτι θα κανουμε ελευθερα,κ ας αποφασισει Εκεινος,αν μπορουμε να κανουμε 2ρο κ αν οχι,κ αν ερθει καλο κ ευλογημενο να ειναι.προς το παρων ψαχνω δουλέια ωστε αν τυχον στο μελλον μεινω εγκυος να εχω τουλαχιστον ενα εξτρα εισοδημα βοηθεια γτ αιντε κ τωρα προς το παρων με βοηθαει η μανα μ αλλα μεχρι ποτε κ αυτη η αμοιρη.κοριτσια πρεπει να αφηνομαστε στα χερια του Θεου και Εκεινος ας αποφασισει αν πρεπει να κανουμε κ αλλα παιδια η οχι.προς το παρωντα δικα μας δν πεινανε,το βασικοτερο κ εχουνε τα βασικα για να μεγαλωσουν,οποτε λογω της κρισης ας μην ζηταμε πολυτελειες.κ ευτυχως τα μαγαζια στις περιοδους εκπτωσεων φτανουνε πολλυυυ χαμηλα τις τιμες,εγω σε πολυ γνωστο καταστημα ρουχων,το καλοκαιρι πηρα της κορης μου ρουχα με 2+3 ευρω το κομματι.παμφθηνα.δλδ βλεπω οτι υπαρχουνε κ τα καλα της κρισης οτι ολα εχουνε πεσει κατακορυφα κ οτι κουτσα στραβα κατι κανεις.και τζιζ αμα υπαρχει κριση κ κανουμε μπολικα παιδια,μπορουμε να βρουμε καλους γιατρους και στα δημοσια κ να βαλεις στην τσεπη σου τα χιλιαρικα που παιρνουνε οι ιδιωτικοι.εγω γεννησα σε δημοσιο κ μια χαρα εμεινα ευχαριστημενη.

stella.s

stella.s
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εμενα ο γιος μου ειναι 2 μηνων.θα ηθελα να κανω αλλο ενα παιδακι για να εχει παρεα,αλλα οχι ακομα.λεω σε 2-3 χρονακια(πρωτα ο θεος).εγω ειμαι μοναχοπαιδι κ δεν θελω να ειναι το παιδακι μου οπως ημουν εγω.τελος θα ηθελα να νιωσω την χαρα της εγκυμοσυνης χωρις τα προβληματακια υγειας που ειχα κ δεν μπορεσα να την χαρω οπως ηθελα.οσο για τα οικονομικα.........αλλες οικογενειες εχουν 5 κ 6 παιδια κ δεν εχουν στον ηλιο μοιρα.κ ομως τα φερνουν βολτα.2 παιδακια δεν θα μπορεσουμε να μεγαλωσουμε?

princess 05/05/10

princess 05/05/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
stis meres mas ta oikonomika olwn einai duskola afto einai gegonos alla opws proeipan kai oi files ena piato fai tha vroume na dwsoume ..sigoura de xeroume pws tha einai ta pragmata otan arxisoun frontistiria-spoudes klp alla vlepw monaxopaidia enilikes pleon pou pragmatika tha itan evnomones an eixan aderfia...einai krima na afisoume ta paidia mas mona ..emeis tha gerasoume einai kalo na uparxoun aderfia sti zoi mas ...fusika oi oikogeneies pou zoun me daneika ennoeite oti tha to skeftoun parapanw fores den eimai uper aftwn pou kanoun alogista paidia enw den exoun na fane

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παντως ειναι μεγαλη αποφαση!και εγω την μια θελω και την αλλη δεν θελω!πιστευω οτι παιζει ρολο πολυ και η ψυχολογια μας!οπως ειπε και μια φιλη δεν ειναι καλο να κανουμε και αλλα παιδακια με μονη δικαιολογια να κανει παρεα στο μοναχοπαιδι μας!πρεπει και εμεις να εχουμε και δυναμεις και προθυμια να δωσουμε και στο αλλο μας παιδι αυτο που του αξιζει!οι γνωμες διαφερουν,υπαρχουν μοναχοπαιδια που δεν τους νοιαζει που δεν ειχαν αδερφια,υπαρχουν μοναχοπαιδια που θελανε πολυ!οσο για το παρελθον ειχες την ελπιδα οτι τα πραγματα θα πανε καλα!επισης εβρισκες πολυ πιο ευκολα δουλεια!παλια δουλευε ο ενας και τα λεφτα φτανανε!αφηστε που πολλες φορες τα αδερφια ειτε χανονται μεταξυ τους(λογω του οτι παντρευονται μακρια το ενα απο το αλλο)ειτε υπαρχει μεγαλη διαμαχη!παλιοτερα οι ανθρωποι ζουσανε κατω υπο αλλες συνθηκες!ειναι αλλιως οταν εχεις μαθει να ζεις πιο απλα και ξαφνικα να ανεβει το ποιοτικο σου επιπεδο!ενω τωρα γινεται το αναποδο και δεν ξερω αν μπορουμε να τα καταφερουμε!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το καλυτερο για μενα ειναι να αποφασιζει υπευθυνα το ζευγαρι για το αν θα κανει και αλλα παιδια!με στεναχωρει που πολλοι κατακρινουν τους γονεις που εχουν μονο ενα παιδακι!ο καθενας μας ζει κατω απο αλλες συνθηκες διαβιωσης,δεν αντεχουμε ολοι το ιδιο!ειναι κακο πιστευω να νιωθεις μια ζωη μεσα σου πιεσμενη γιατι εχεις κανει κατι με το ζορι!θαυμαζω τους ανθρωπους που τα καταφερνουν αλλα αν εγω δεν νιωθω σιγουρη οτι μπορω να τα καταφερω δεν θελω να την πληρωσουν τα παιδια μου!επισης θελω να πω πως αν δεν υπαρχουν τα αδερφακια θα υπαρχουν ξαδερφακια που ειναι σαν δευτερα αδερφακια στα παιδια μας!οποτε καταληγω πως ο καθενας ας πραττει οπως νιωθει,συμφωνα με τα θελω του και τα μπορω του!μπραβο στις γυναικες που τα καταφερνουν με παιδακια πανω απο ενα!ειναι ηρωιδες για μενα!!!

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΚΟΡΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 9 ΧΡΟΝΟΝ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 4 ΧΡΟΝΟΝ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΙΚΑΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΟΧΙ.

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα κοριτσια και απο μενα, ειχα ανεβασει και γω ενα παρομοιο θεμα για το ποτε ειναι η σωστη ωρα για δευτερο μωρο. ομως το θεμα το οικονομικο δεν το ειχα σκεφτει διαβασα τις περισσοτερες απο τις απαντησεις και σε καποια συμφωνω και καποια οχι. οικονομικα ολοι δεν ειμαστε καλα και γω ξερω οτι το καλοκαιρι σταματαω απο τη δουλεια και μετα θα ειμαστε με 1 μισθο( και επειδη η τηλεοραση καθε μερα μας πιπιλιζει το μυαλο αγχωνομαστε και για το αν θα μπαινει εστω και 1 μισθος στο σπιτι) ομως βρε κοριτσια ετσι δεν πρεπει να παντρευομαστε καθολου και καλυτερα να μην κανουμε καθολου παιδια. απο τη στιγμη που παντευτηκαμε αποφασισαμε να ειμαστε με τον αλλο στα καλα και στα κακα και να στηριζουμε τα παιδια μας( οσα μας δωσει ο θεος και αν δωσει σε ολα τα ζευγαρια). αυτα δεχτηκαμε την ωρα του μυστηριου του θρησκευτικου στην εκκλησια. τωρα εινα μια περιοδος δυσκολη οκ θα κανουμε υπομονη και θα το ξεπερασουμε. εγω δεν ειχα καθολου ποδηλατο, επισης δεν ειχα δωματιο και οντως καποιες φιλες μου ειχαν τα παραμυθενια δωματια εγω ομως ειχα αδερφια στο σπιτι και αυτες ηταν μονες. οποτε εγω ζηλευα αυτες και αυτες εμενα. το μωρο ειναι δωρο θεου ακι ευτυχια εχω ξαδερφη που εχει 5 παιδια και εχει καταφερει τρομερα πραγματα σπουδασε διοριστικε και εκανε συγχρονως χιλια πραγματα ενω και ειναι και μεσα στη χαρα. και η αλλη με 4 παιδια και ναι μεν δυσκολα οικονομικα αλλα ολοι εχουν βρει το δρομο τους. οι γονεις μας καναν τα παντα για μας ετσι θα κανουμε και μεις γιαυτα και αν δεν καταφερω να τα στειλω σε 3 δραστηριοτητες δεν πειραζει ας κανει τη μια και σε μας παλια που δεν υπηρχαν ολα αυτα δεν παθαμε κατι!!!! μια χαρα μεγαλωσαμε και βρηκαμε ακρη. οποτε κοριτσια η γνωμη μου ειναι ας κανουμε το σταυρο μας και ο καλος θεουλης θα μας τα φερει ολα βολικα μονο υγεια να εχουμε σε ολα τα αλλα θα βρουμε ακρη και ο θεος θα δωσει οσα παιδια πρεπει οσα ειναι για το καλο μας. συγμωμη για τα πολλα που εγραψα.βεβαι τα λεω σε σας για να τα ακουω και η ιδια δεν βγαζω τον εαυτο μου απ΄εξω οτι το δευτερο τριτο μωρο εχει δυσκολιες.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις