Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
313 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 313 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

26σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Πεμ Δεκ 30, 2010 2:39 pm

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ego vgika kai stis 2 mou gennes me to pou gyrisa apo to maieytirio. Ton gio mou (os pio psaromeni) parolo pou gennithike aprilio ton evgala volta stis 24 meres (alla vgike apo tin 7i dioti xreiastikan exetaseis gia iktero). Tin kori mou pou einai 37 imeron tin evgala voltitsa stis 14 meres kai apo tote alonizoume. Genika kai tis dyo fores ego synexisa tis drastiriotites mou kanonikotata. Eidika tora pou eixa kai taxytati anarrosi den pira xampari. Tetarti gennisa, epomeni tetarti idi odigousa!!! Very Happy

27σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Πεμ Δεκ 30, 2010 2:40 pm

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Kai ksena rouxa tous foresa kai tipota den egine... Laughing

28σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Πεμ Δεκ 30, 2010 11:23 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bell έγραψε:

ο σαραντισμος σχετίζεται με την υπαπαντη του Κυρίου. Σε καμια περιπτωση δεν την επινοησαν για να μην δουλευουν
http://www.apostoliki-diakonia.gr/gr_main/agiavarvara/periodiko/Teuxos3/Ypapanti-Sarantismos.htm


Στο link που παρέθσες λέει το εξής:
Η γυναίκα, έπειτα από την κύηση χρειάζεται ένα διάστημα ώστε να επανέλθει και πάλι στην προ του τοκετού κατάσταση. Αυτό το διάστημα ίσως είναι λιγότερο από της σαράντα ημέρες, αλλά από τη στιγμή την οποίαν οι πατέρες της εκκλησίας θέσπισαν αυτό τον συμβολικό αριθμό, οφείλουμε κι εμείς να τον υπακούμε.. Σίγουρα αυτοί κάτι παραπάνω θα γνώριζαν για να εισάγουν αυτό το διάστημα των σαράντα ημερών. Ας μη μας διαφεύγει άλλωστε ότι την εποχή διαμορφώσεως των τελετουργικών της Εκκλησίας μας, τόσες ημέρες εχρειάζοντο.

Άρα έχει να κάνει και με την Υπαπαντή αλλά και με την ξεκούραση της γυναίκας.
Επίσης έχει να κάνει και με την εδραίωση του θηλασμού, η οποία απαιτεί περίπου 6 εβδομάδες, δηλαδη 40 ημέρες.
Εμείς στις 2ο μέρες βγήκαμε χωρίς μισή ευχή γιατί ήξερα ότι δε στέκει. Αλλά δεν πηγαίναμε σε κλειστούς χωρους, μόνο βολτούλες έξω (γέννησα Απρίλιο). Στις 40 μέρες πήρα την ευχή του σαραντισμού και μετά άρχισα σταδιακά να πηγαίνω σε διάφορα μέρη. Από τότε αλωνίζουμε!

Επίσης μου έκανε εντύπωση αυτό:
...κατά την παράδοση αλλά και κατά τις τυπικές διατάξεις της ακολουθίας, έπειτα από την ανάγνωση των ευχών, ο ιερεύς κρατώντας στα χέρια του το βρέφος το εισάγει στο ιερό βήμα αδιακρίτως φύλου. Σύμφωνα με τον καθηγητή κ. Ι. Φουντούλη, ούτε οι ευχές, ούτε οι τυπικές διατάξεις της ακολουθίας κάνουν διαχωρισμό μεταξύ φύλου, αλλά εισάγονται στο ιερό βήμα και προσκομίζονται στο Θεό (καθώς ο ιερεύς τα ανυψώνει με τα χέρια του στον ουρανό), ως «δώρον» και «ανάθημα». Πού αλλού θα προσφερθεί το δώρο στο Θεό, παρά στο θυσιαστήριό του; Αυτό ακριβώς ερμηνεύει και την είσοδο όλων των βρεφών αδιακρίτου φύλου στο Άγιο βήμα. Δεν έχει καμία σχέση με την ιερωσύνη που επιφυλάσσεται στους άνδρες. Πρόκειται περί πράξεως προσφοράς του νέου ανθρώπου στο Θεό και για τον χριστιανισμό δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ άρρενος και θηλαίου.

Εμένα την κόρη μου δεν την έβαλε στο Ιερό, κακώς από,τι διαβάζω...

29σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Παρ Δεκ 31, 2010 12:30 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ωραίο θέμα!

Κοριτσάρες κοντεύω να τρελαθώ!
Δεν αντέχω άλλο "κλεισμένη" μέσα!

Και δεν είναι ότι είμαι συνέχεια εδώ.
Ειδικά την τελευταία βδομάδα βγήκα αρκετές βολτίτσες για ψώνια και τη μικρή την κράτησε η πεθερά μου, αλλά ακόμα κι όταν βγαίνω η σκέψη μου είναι εδώ, στο σπίτι και θέλω να γυρίσω το συντομότερο δυνατόν.
Είναι λοιπόν αυτή η "δέσμευση" την οποία αισθάνομαι να με "περιορίζει" στις επιλογές και στον τρόπο ζωής μου.

Τα ήξερα όλα αυτά από πριν, αλλά δυστυχώς είναι αλλιώς απλά να το ξέρεις και αλλιώς να το βιώνεις...

Εγώ πάντως βγήκα την πρώτη βδομάδα μαζί με τη μπέμπα με το τουτού για να πάμε για εξέταση για τον ίκτερο. Στις 10 μέρες ξαναβγήκαμε για βολτίτσα πάλι όμως με το τουτού γιατί έπρεπε να πάμε κάπου με τον άντρα μου και δεν είχα που να την αφήσω.
Από τότε το μπεμπάκι μου δεν έχει ξαναβγει από το σπίτι.
Εγώ ξαναπήγα κάνα δυο βολτίτσες αλλά πάλι με το τουτού χωρίς να βγω από αυτό και τη Δευτέρα που μας πέρασε, μόλις έφυγε ο πάτερ από το σπίτι (πήραμε τη μισή ευχή), πήρα τον άντρα μου και βουουουουρρρρ!
Τη μικρούλα όμως φοβάμαι να τη βγάλω.
Όλος ο κόσμος είναι άρρωστος.

Οι σαράντα μέρες δεν είναι τόσο για όλες αυτές τις προκαταλήψεις που λένε.
Εγώ το μόνο που σκέφτομαι είναι το μωρό μου να έχει αρκετά αντισώματα από το γάλα μου και να έχει δυναμώσει αρκετά, ώστε να μπορεί να βγει έξω, χωρίς να αρρωστήσει.
Αυτό είναι όλο...

30σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Παρ Δεκ 31, 2010 1:22 am

Ήρια

Ήρια
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ολα αυτα για τις 40 ημερες δεν το πιστευω εγω το ξαναλεω αλλα ναι με τετοιο καιρο ενα τοσο μικρο μωρακι και εγω θα φοβομουν να την βγαλω εξω σε καποιο μεγαλο εμπορικο κεντρο εχετε παει? εκει θα ηταν ωραια και δεν θα ερθει σε επαφη με κοσμο γιατι ειναι ανοιχτα !!! εμεις ετσι καναμε!! η αληθεια ειναι οτι σε καταλαβενω για τον περιορισμο που λες και εγω το ενιωσα στην αρχη αλλα ακομα και τωρα πολλες φορες το νιωθω!! είναι δύσκολα με ενα παιδι ή με παιδια να είσαι οπως πριν και αυτο το λεω και για εμενα!!!!

31σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Παρ Δεκ 31, 2010 1:52 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν έχω πάει αλλά σίγουρα κάπου εκεί θα πάω, μιας και αυτά τα κέντρα έχουν απ' όλα. Πάρκινγκ, παιδότοπους, καφετέρειες, δεν καπνίζει κανείς, κτλ κτλ...

Κι όσο για τον περιορισμό, θα σου πω για τη μάνα μου -όπως φαντάζομαι και οι δικές σας οι μαμάδες το ίδιο θα είναι- που έχω φτάσει 28 κι εκείνη 52 κι ακόμα την έννοια μου έχει...

Απλά, δε "φεύγει" ποτέ...

32σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Παρ Δεκ 31, 2010 4:09 am

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tziz έγραψε:Δεν έχω πάει αλλά σίγουρα κάπου εκεί θα πάω, μιας και αυτά τα κέντρα έχουν απ' όλα. Πάρκινγκ, παιδότοπους, καφετέρειες, δεν καπνίζει κανείς, κτλ κτλ...

Κι όσο για τον περιορισμό, θα σου πω για τη μάνα μου -όπως φαντάζομαι και οι δικές σας οι μαμάδες το ίδιο θα είναι- που έχω φτάσει 28 κι εκείνη 52 κι ακόμα την έννοια μου έχει...

Απλά, δε "φεύγει" ποτέ...

Gia pia ennia les ?Mono? Prin pantrefto pou emena me tous goneis mou tous akouga pou milousan k elegan " to moro pou einai ? sto domatio tis? " K milame eimoun 25 xronon. Afou ta skeftomai k leo arage k ego etsi tha apokalo ton gio mou ama megalosei ?.

33σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Σαβ Ιαν 01, 2011 7:21 am

eva 23

eva 23
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
κριτσια εγω εκατσα 40 μερεσ σπιτι κ ουτε για σκουπιδια δεν εβγαινα...πιστευω πολυ σαυτα κατι παραπανω θα ξερανε οι παππουδεσ μασ...οσο για την παναγια που εκατσε 40 μερεσ? εγω ξερω οτι γυρνουσε μεχρι να βρουνε καταφυγιο

34σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Σαβ Ιαν 01, 2011 7:26 am

eva 23

eva 23
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
κριτσια εγω εκατσα 40 μερεσ σπιτι κ ουτε για σκουπιδια δεν εβγαινα...πιστευω πολυ σαυτα κατι παραπανω θα ξερανε οι παππουδεσ μασ...οσο για την παναγια που εκατσε 40 μερεσ? εγω ξερω οτι γυρνουσε μεχρι να βρουνε καταφυγιο

35σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Σαβ Ιαν 01, 2011 11:06 am

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
φωτεινουλα έγραψε:
ΘεονιΜ* έγραψε:
φωτεινουλα έγραψε:απο τα λιγα που ξερω η σαραντα μερες ειναι γιατι κ η Παναγια οταν γεννησε εκατσε40 μερες κ γι"αυτο υπαρχει κ γιορτη κ νομιζω δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι Τα Εσοδια Τις Θεοτοκου !τωρα για την δυση του ηλιου για την λεχωνα κ το μωρο οπως κ για το ρουχα που δεν αφηνουμε εξω ειναι για τα κακα πνευματα επειδη λενε οτι το νεογγενητο μπορει να "δει" πραγματα που εμεις δεν βλεπουμε ενω μεσα στο σπιτι προστατευεται απο την μανα!Αυτα ξερω!!!!!!!!!!
Φωτεινουλα μην με αγριευεις βραδιατικα..ειμαι και μονη με την μπεμπα {δουλευει ο μπαμπασ μας} να ερθεις να μου κανεις παρεα!!! χιχιχι Razz

να ερθω κανενα αλλα κ εγω φοβιτσιαρα ειμαι σε τεοια πραγματα πρεπει μετα να φωναξουμε κ καμια αλλη που δεν φοβαται να μας κοιταει κ τις δυο κ τα δυο μας τα μπεμπουλια!!!!!!!!! Laughing Laughing

σαραντησατε? - Σελίδα 2 215994 σαραντησατε? - Σελίδα 2 215994
Very Happy Very Happy Very Happy

36σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Σαβ Ιαν 01, 2011 2:28 pm

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tziz έγραψε:Ωραίο θέμα!

Κοριτσάρες κοντεύω να τρελαθώ!
Δεν αντέχω άλλο "κλεισμένη" μέσα!

Και δεν είναι ότι είμαι συνέχεια εδώ.
Ειδικά την τελευταία βδομάδα βγήκα αρκετές βολτίτσες για ψώνια και τη μικρή την κράτησε η πεθερά μου, αλλά ακόμα κι όταν βγαίνω η σκέψη μου είναι εδώ, στο σπίτι και θέλω να γυρίσω το συντομότερο δυνατόν.
Είναι λοιπόν αυτή η "δέσμευση" την οποία αισθάνομαι να με "περιορίζει" στις επιλογές και στον τρόπο ζωής μου.

Τα ήξερα όλα αυτά από πριν, αλλά δυστυχώς είναι αλλιώς απλά να το ξέρεις και αλλιώς να το βιώνεις...

Εγώ πάντως βγήκα την πρώτη βδομάδα μαζί με τη μπέμπα με το τουτού για να πάμε για εξέταση για τον ίκτερο. Στις 10 μέρες ξαναβγήκαμε για βολτίτσα πάλι όμως με το τουτού γιατί έπρεπε να πάμε κάπου με τον άντρα μου και δεν είχα που να την αφήσω.
Από τότε το μπεμπάκι μου δεν έχει ξαναβγει από το σπίτι.
Εγώ ξαναπήγα κάνα δυο βολτίτσες αλλά πάλι με το τουτού χωρίς να βγω από αυτό και τη Δευτέρα που μας πέρασε, μόλις έφυγε ο πάτερ από το σπίτι (πήραμε τη μισή ευχή), πήρα τον άντρα μου και βουουουουρρρρ!
Τη μικρούλα όμως φοβάμαι να τη βγάλω.
Όλος ο κόσμος είναι άρρωστος.

Οι σαράντα μέρες δεν είναι τόσο για όλες αυτές τις προκαταλήψεις που λένε.
Εγώ το μόνο που σκέφτομαι είναι το μωρό μου να έχει αρκετά αντισώματα από το γάλα μου και να έχει δυναμώσει αρκετά, ώστε να μπορεί να βγει έξω, χωρίς να αρρωστήσει.
Αυτό είναι όλο...

Γλυκιά μου, καταρχάς να σου ζησει ο μπέμπης σου!
Κατά δεύτερον, είναι σίγουρο ότι από τη στιγμή που γιννόμαστε μανούλες οι προτεραιότητές μας αλλάζουν και ο τρόπος ζωής μας προσαρμόζεται πλεον σε νέα δεδομένα. Αλλά γνωμη μου είναι ότι το να "τρελαινόμαστε" κλεισμένες μέσα δεν βοηθάει ούτε εμάς ούτε τα μωράκια μας. Προσωπικά γέννησα 24/11, μόλις γύρισα στο σπίτι άρχισα κανονικότατα να βγαίνω (φυσικά με τους περιορισμούς που σου "επιβάλλει" η ύπαρξη δύο (στην περίπτωσή μου) μωρών) και όταν η μικρή έγινε 2 εβδομάδων την έβγαλα και εκείνη. Προς Θεού, δεν την έχω πάει σε κλειστούς χώρους ούτε σε πολυσύχναστα μέρη, αλλά αλωνίσαμε όλη την αγορά, είδαμε χριστουγεννιατικα, ψωνίσαμε, την βλέπω να "ρουφάει" παραστάσεις (όσο μπορεί), είναι τόσο ήρεμη στη βόλτα και χαίρομαι! Εννοείται ότι την έχω πολύ ζεστά ντυμένη και ούτε κρύωσε ούτε έπαθε απολύτως τίποτα. Φυσικά, η παιδίατρός μου είχε δώσει το οκ!
Επίσης, μέσα στις γιορτές άνοιξα το σπίτι μου σε κόσμο (όχι βέβαια πολλοί μαζί) και δεν πήρα χαμπάρι (ψυχολογικά και σωματικά) από λοχεία.
Βοηθαει και το γεγονός ότι δεν είμαι πρωτομάνα (βέβαια και στο πρώτο μου παιδάκι είχα βγει κι εγώ και το μπεμπέ, αλλά πιο συγκρατημένα, παρά το γεγονός ότι ήταν άνοιξη).
Χρειάζεται, γνώμη μου πάντα, να είμαστε πιο χαλαρές, στο εξωτερικό δεν υπάρχει καμιά προκατάληψη και οι γονείς βγάζουν τα μωράκια εξαρχής! 'Ολα τα μπεμπέ θα κρυώσουν και θα αρρωστήσουν κάποια στιγμή (κι αυτό επιβάλλεται, για να αποκτήσουν αντισώματα), αλλά δεν θα αρρωστήσουν από μια βολτίτσα με το καρότσι ή το μάρσιπο αν είναι καλά ντυμένα.
Ο εγκλεισμός στο σπίτι προσωπικά (χωρίς να κατακρίνω τις μαμάδες που το επιλέγουν) με κάνει να αισθάνομαι τη μητρότητα ως βάρος και όχι ως απόλαυση. Αν δεν πήγαινα τις βόλτες μου, αν δεν έκανα τις δουλειές μου, αν δεν έπινα τα καφεδάκια μου και τα ποτάκια μου (έστω 3-4 φορές σε ένα μήνα που τα έχω καταφέρει)θα είχα σίγουρα κατάθλιψη. Και αυτό με τρομάζει πολύ περισσότερο από το να βγάλω την μικρούλα μου έναν περίπατο!!!

37σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Σαβ Ιαν 01, 2011 11:48 pm

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tziz έγραψε:Ωραίο θέμα!

Κοριτσάρες κοντεύω να τρελαθώ!
Δεν αντέχω άλλο "κλεισμένη" μέσα!

Κοριτσακι μου ειναι νωρις ακομα και τα παντα ειναι ευαισθητα..και εγω που εβγαινα και βγαινω καπως ετσι νιωθω ακομα και τωρα..και να φανταστεις δεν ημουν ποτε του ''ΕΞΩ'' μου αρεσε πολυ να καθομαι μεσα..
Οσο για το οτι δεν μπορεις να την αφησεις σε καταλαβαινω απολυτα..ειμαι τοσο γαντζωμενη πανω στην δικια μου που παιρνω τηλ ανα τεταρτο και λειπω το πολυ 1-2 ωρες..δεν μπορω να κατσω παραπανω αν δεν εχω την μικρη μαζι μου!Αλλα ειναι απολυτα φυσιολογικο..Ειναι ολα πρωτογνωρα για μας και ας τα εχουμε σκεφτει απειρες φορες πως ετσι θα ειναι..Οσο παιρνα ο καιρος θα αισθανεσαι καλυτερα,θα δεις...προσεχε ομως μην στο γυρισει σε μελαγχολια γιατι εγω στο τσακ την γλιτωσα και ακομα παλευω μην σου πω!!!
Να χαιρεσαι την κορακλα σου ,ειναι κουκλιτσα!

38σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Κυρ Ιαν 02, 2011 11:21 am

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και στα 2 παιδια βγηκα στις 20 ημερες που τα παμε στον παδιατρο και μετα στος 40 οπου πηρα και την ευχη, ομολογω οτι ρουχα δεν απλωνα εξω την νυχτα αλλα δεν ηξερα τον λογο που λενε τα κοριτσια (μου ειχαν πει οτι δεν κανει να τα δει το φεγγαρι το γιατι δεν μου το εξηγησαν)οσο για τα "ξενα" ρουχα η κορη μου εβαλε παρα πολλά απο την ανηψια μου, της ειχα παρει μονο 5 σετακια (ρουχαλακια - φανελακια) για τις πρωτες ημερες, μετα φορουσε και φοραει της ανηψιας μου... δεν συνεβει κατι!!

http://www.savetheplanet.gr

39σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Κυρ Ιαν 02, 2011 11:25 am

argyro 2

argyro 2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
φωτεινουλα έγραψε:κοριτσια οταν γεννηθηκαν τα παιδακια σας κατσατε σπιτι 40 μερες?Εγω γεννησα 21 ιουνιου εκατσα μια εβδομαδα σπιτι πηρα μετα μια ευχη κ βγηκα μονο εγω εξω για καποιες δουλεις για τα χρηματα του ικα αλλα μετα κ την δευτερη εβδομαδα πηρα την μικρη παραμασχαλα κ γυρνουσαμε τον τοπο!Η αληθεια βοηθουσε κ το καλοκαιρακι αλλα νομιζω οτι κ χειμωνα να γεννουσα δεν θ"αντεχα 40 μερε κλεισμενη μεσα με ειχε πιασσει κ κατι που εκλεγα χωρις λογο οχι συνεχεια αλλα ειχα ψιλο φρικαρει!!!!!!! Shocked εσεις πως εισασταν?
ego ekatsa kanonika 40meres kai me eixe piasei katathlipsi den antexa katholou itane kai kalokairi apo 24/6 mexri 2/8 eleos!!ti ithela kai to thimithika?????????

40σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Κυρ Ιαν 02, 2011 12:36 pm

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Pelio έγραψε:...Ο εγκλεισμός στο σπίτι προσωπικά (χωρίς να κατακρίνω τις μαμάδες που το επιλέγουν) με κάνει να αισθάνομαι τη μητρότητα ως βάρος και όχι ως απόλαυση. Αν δεν πήγαινα τις βόλτες μου, αν δεν έκανα τις δουλειές μου, αν δεν έπινα τα καφεδάκια μου και τα ποτάκια μου (έστω 3-4 φορές σε ένα μήνα που τα έχω καταφέρει)θα είχα σίγουρα κατάθλιψη. Και αυτό με τρομάζει πολύ περισσότερο από το να βγάλω την μικρούλα μου έναν περίπατο!!!

Σε ευχαριστώ πολύ! (είναι μπέμπα Smile )Κι εσένα να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
Κι εμένα ήρθε κόσμος στο σπίτι, εκτός από μικρά παιδιά...
Και αγκαλίτσα τους αφήνω όλους να την πάρουν και φιλάκια να της δώσουν.

Συμφωνώ μαζί σου σε ότι κι αν λες. Και η μάνα μου σχεδόν με πιέζει να βγω γιατί μια "ελαφριά" καταθλιψομελαγχολία την περνάω, αλλά δυστυχώς ο άντρας μου και η πεθερά μου είναι αντίθετοι, απλά και μόνο για να μην πάθει τίποτα το παιδί.
Και η πεθερά μου άλλο που δεν ήθελε να βγαίνω εγώ, για να της αφήνω τη μικρή να την προσέχει!!
Αλλά τώρα που μείνανε 10 μερούλες το έχω ορκιστεί στον εαυτό μου ότι δεν θα την ξαναφήσω σε κανέναν και θα κάνω υπομονή, γιατί όταν λείπω, μετά η μικρή, δεν ξέρω πως να το πω, σα να "ξεφεύγει" λίγο... Σα να χάνει το πρόγραμμά της, γίνεται γκρινιάρα, και άλλα τέτοια...

Υπομονή λοιπόν, και μετά... ποιος μας πιάνει!!

ΘεονιΜ* έγραψε:Οσο παιρνα ο καιρος θα αισθανεσαι καλυτερα,θα δεις...προσεχε ομως μην στο γυρισει σε μελαγχολια γιατι εγω στο τσακ την γλιτωσα και ακομα παλευω μην σου πω!!!
Να χαιρεσαι την κορακλα σου ,ειναι κουκλιτσα!

Σε ευχαριστώ! Κι εσύ να χαίρεσαι τη δικιά σου! Καλή χρονιά να έχουμε!

Κλαίω από πριν να γεννήσω.
Όταν συνειδητοποίησα ότι πλησιάζει ο καιρός (γιατί θα έμπαινα με πρόκληση) έπαψα να είμαι και καλά...
Έφυγε ο ενθουσιασμός και ήρθε ο φόβος...
Έφτασα να "φοβάμαι" το παιδί μου!
Ακούγαμε με τη διπλανή μου τα καροτσάκια (ή αλλιώς πυρεξάκια) στο ΙΑΣΩ την ώρα που μας τα έφερναν και λέγαμε με τρομαγμένο ύφος "τα φέρνουν!" λες κι ερχόταν ο μπαμπούλας!! Την ημέρα που γυρίσαμε σπίτι κλαίγαμε αγκαλιά με τον άντρα μου...
Μπερδεμένα συναισθήματα...
Σύγχυση...
Ενθουσιασμός, φόβος, ανασφάλεια, αγάπη, όλα μαζί...
Ακόμα με πιάνουν τα κλάματα. Ένα μήνα μετά...
Κάποιες φορές προσπαθώ να το "πνίξω".
Τραγουδάω ή κάνω χαζομάρες για να ξεχνιέμαι...

Χτες ο άντρας μου μου είπε "σε χρειάζομαι". Εννοώντας να μην αφήσω τον εαυτό μου να καταρρεύσει, γιατί δε θα μπορεί να μας φροντίσει και τις δύο... Κι αυτό προσπαθώ να κάνω...

Και το αστείο είναι ότι κάποτε όλα αυτά τα κορόιδευα. Αλλά έτσι είναι. Ότι κοροϊδεύεις το λούζεσαι...

argyro 2 έγραψε:ego ekatsa kanonika 40meres kai me eixe piasei katathlipsi den antexa katholou itane kai kalokairi apo 24/6 mexri 2/8 eleos!!ti ithela kai to thimithika?????????

Αργυρώ, αυτό σκεφτόμουν!
Αν ήταν καλοκαίρι άραγε πώς θα ένιωθα?
Θα ήταν καλύτερα ή χειρότερα?
Θα με παρηγορούσε η δροσιά του aircondition ή θα ζητούσα να πάω για μπάνιο με τους φίλους μου????

41σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Κυρ Ιαν 02, 2011 1:06 pm

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="Tziz"]
Pelio έγραψε:...Ο εγκλεισμός στο σπίτι προσωπικά (χωρίς να κατακρίνω τις μαμάδες που το επιλέγουν) με κάνει να αισθάνομαι τη μητρότητα ως βάρος και όχι ως απόλαυση. Αν δεν πήγαινα τις βόλτες μου, αν δεν έκανα τις δουλειές μου, αν δεν έπινα τα καφεδάκια μου και τα ποτάκια μου (έστω 3-4 φορές σε ένα μήνα που τα έχω καταφέρει)θα είχα σίγουρα κατάθλιψη. Και αυτό με τρομάζει πολύ περισσότερο από το να βγάλω την μικρούλα μου έναν περίπατο!!!

Σε ευχαριστώ πολύ! (είναι μπέμπα Smile )Κι εσένα να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
Κι εμένα ήρθε κόσμος στο σπίτι, εκτός από μικρά παιδιά...
Και αγκαλίτσα τους αφήνω όλους να την πάρουν και φιλάκια να της δώσουν.

Συμφωνώ μαζί σου σε ότι κι αν λες. Και η μάνα μου σχεδόν με πιέζει να βγω γιατί μια "ελαφριά" καταθλιψομελαγχολία την περνάω, αλλά δυστυχώς ο άντρας μου και η πεθερά μου είναι αντίθετοι, απλά και μόνο για να μην πάθει τίποτα το παιδί.
Και η πεθερά μου άλλο που δεν ήθελε να βγαίνω εγώ, για να της αφήνω τη μικρή να την προσέχει!!
Αλλά τώρα που μείνανε 10 μερούλες το έχω ορκιστεί στον εαυτό μου ότι δεν θα την ξαναφήσω σε κανέναν και θα κάνω υπομονή, γιατί όταν λείπω, μετά η μικρή, δεν ξέρω πως να το πω, σα να "ξεφεύγει" λίγο... Σα να χάνει το πρόγραμμά της, γίνεται γκρινιάρα, και άλλα τέτοια...

Ουπς, να σου ζήσει η μπέμπα!!! Razz
Στην πρώτη μου γέννα είχα σίγουρα ελαφρά επιλόχιο, περισσότερο από φόβο (ήταν και πιο δύσκολο μωρό)πράγμα που μου άφησε τραύμα και τώρα είχα δουλέψει πολύ για να μην αφεθώ να το πάθω!!! Και μπράβο που άφησες κόσμο στο σπίτι. Αυτό με τα παιδιά το είχα κι εγώ στο γιο μου (τα ξαδερφάκια του τον είδαν 2 μηνών), αλλά τώρα αφού η μικρή έρχεται σε επαφή με τον αδερφό της (που ανάθεμα τι κουβαλάει από τον παιδικό)την είδαν και άλλα παιδάκια (όχι κρυωμένα, όχι πολλά μαζί κλπ κλπ)!!!
Άλλη μια συμβουλή, να συνηθίσεις να το αφήνεις το μωρό και σε άλλους που εμπιστεύεσαι(μπαμπά και παππουδογιαγιαδες-κυρίως μπαμπά)όσο κι αν σου κοστίζει γιατί δεν θα την παλέψεις και δεν θα είναι και πάντα εφικτό να είσαι διαρκώς μαζί της, όσο και να το επιθυμείς Sad
όσο για τις αλλαγές στη συμπεριφορά της? Τέτοιες θα βλέπεις κάθε μέρα. Αν είναι 1 μήνα θα γίνει πιο γκρινιάρα, γιατί αρχίζουν έντονα τα εντερικά!!!
Καλά κουράγια και θα τα λέμε! 10 μέρες διαφορά έχουν οι μικρές, όλο και κάτι θα έχουμε να προβληματιστούμε και να μοιραστούμε!!! σαραντησατε? - Σελίδα 2 536304

42σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Κυρ Ιαν 02, 2011 1:13 pm

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tziz έγραψε:

Και το αστείο είναι ότι κάποτε όλα αυτά τα κορόιδευα. Αλλά έτσι είναι. Ότι κοροϊδεύεις το λούζεσαι...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΟΥ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΤΙΜΕΣ!!!!!ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ,ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΤΕΤΟΙΟ ΑΣΧΗΜΟ ΣΤΑΔΙΟ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ.ΜΟΥ ΕΠΕΣΑΝ ΒΑΡΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ,ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ,ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ,Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΛΕΙΠΕ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΦΕΡΑΝ ΣΤΟ ΑΜΗΝ.ΞΥΠΝΟΥΣΑ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ,ΣΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΜΑΡΙΑ ΕΜΕΙΝΑ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ 40 ΜΕΡΕΣ ,ΣΤΟ ΓΙΑΝΝΗ ΕΝΩ ΗΤΑΝ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΙ ,ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΜΕΣΑ.

43σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Κυρ Ιαν 02, 2011 1:49 pm

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια το ξεκινησα αυτο το θεμα γιατι οπως ειπε κ η τζιζ πολλες απο μας λεμε οτι δεν θα μας σιμβει σε εμας αυτο αλλα τελικα δεν εχει να κανει με τον χαρακτηρα αλλα με τις ορμονες δεν ειναι κατι που το ελεγχεις κ φυσικα καμια μας δεν το θελει !Εγω μετα απο λιγο σκεψει επειδη κ εγω περσα περιοδο κλαμματος χωρις να ξερω το γιατι τωρα που το σκεφτομαι ποιο καθαρα νπμιζω πως αισθανεσια αδειος ,ανεπαρκης για το παιδι !Αδειος γιατι εγω προσωπικα ακομα κ 2-3 μερες αφου ειχα γεννηση χαιδευα την κοιλια μου κ μετα απο καποια δευτερολεπτα συνηδητοποιουσα οτι εχω γεννησει κ ανεπαρκης γιατι ειναι κατι καινουργιο κ δεν ξερεις αν θα εισαι καλη μητερα για αυτο το πλασματακι , αν θα μπορεις να εισαι για παντα εκει διπλα του !

44σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Κυρ Ιαν 02, 2011 1:55 pm

argyro 2

argyro 2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:
argyro 2 έγραψε:ego ekatsa kanonika 40meres kai me eixe piasei katathlipsi den antexa katholou itane kai kalokairi apo 24/6 mexri 2/8 eleos!!ti ithela kai to thimithika?????????

Αργυρώ, αυτό σκεφτόμουν!
Αν ήταν καλοκαίρι άραγε πώς θα ένιωθα?
Θα ήταν καλύτερα ή χειρότερα?
Θα με παρηγορούσε η δροσιά του aircondition ή θα ζητούσα να πάω για μπάνιο με τους φίλους μου????
sto leo eilikrina ithela toso poli na vgo exo pou akoma kai sto super market na pigaina tha elega epitelous vgika poso mallon an mou elegan na pame gia mpanio stin paralia!!!kai to kalokairi eixe para poli zesti aforiti

45σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Κυρ Ιαν 02, 2011 2:38 pm

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νομίζω ότι έχουν ήδη αρχίσει.

Να σε ρωτήσω αν ξέρεις..
Της έδινα το Nutriben AC αλλά με αυτό δεν έκανε κακάκια...
Το άλλαξα με κάποιο Novalac AC με το οποίο κάνει κακάκια αλλά νομίζω ότι της κάνει κωλικούς...

Τα ξέρεις αυτά τα γάλατα?
Κι αν ναι ποιο είναι πιο καλό?

46σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Κυρ Ιαν 02, 2011 2:51 pm

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φωτεινουλα έγραψε:...κ ανεπαρκης γιατι ειναι κατι καινουργιο κ δεν ξερεις αν θα εισαι καλη μητερα για αυτο το πλασματακι , αν θα μπορεις να εισαι για παντα εκει διπλα του !

Αυτό ήταν μία από τις μεγαλύτερες φοβίες μου. Και στο νοσοκομείο, αλλά και εδώ στο σπίτι όποιος ερχόταν τις πρώτες μέρες του έδινα το παιδί αγκαλιά, ναι μεν γιατί όλοι θέλουν να πάρουν ένα μωράκι αγκαλιά, αλλά κυρίως για να "φύγει από πάνω μου"...
Ώσπου μια μέρα και μετά από πολύ κλάμα της μικρής στα "ξένα" χέρια, μόλις την πήρα ΕΓΩ αγκαλιά ηρέμησε αμέσως. Κατάλαβα λοιπόν ότι μόνο εγώ μπορώ και πρέπει να τη φροντίσω... Έτσι τώρα, εδώ και 10 περίπου μέρες δεν αφήνω κανέναν άλλο. Και μέχρι να σαραντίσω θα το ξαναπώ ότι θα βάλω τα δυνατά μου, να γίνω μια πιο καλή μανούλα...
Να δείτε μόνο πως με κοιτάζει όταν πχ την έχει αγκαλιά η πεθερά μου και μετά την παίρνω εγώ.
Είναι σα να μου λέει: "Μανούλα, μη με ξαναφήσεις σε ξένα χέρια... Sad "

argyro 2 έγραψε:sto leo eilikrina ithela toso poli na vgo exo pou akoma kai sto super market na pigaina tha elega epitelous vgika poso mallon an mou elegan na pame gia mpanio stin paralia!!!kai to kalokairi eixe para poli zesti aforiti

Εγώ πήγα! Στο σούπερ μάρκετ!
Κι ένιωσα τέλεια!
Και μόνο που περπατούσα δύσκολα μεν, αλλά χωρίς να "σέρνομαι" και να κουβαλάω μια τεράστια κοιλιά και το γεγονός ότι ήμουν έξω από το σπίτι, ήταν πραγματική απελευθέρωση!

47σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Δευ Ιαν 03, 2011 12:42 am

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="Tziz"]θα βάλω τα δυνατά μου, να γίνω μια πιο καλή μανούλα...
Να δείτε μόνο πως με κοιτάζει όταν πχ την έχει αγκαλιά η πεθερά μου και μετά την παίρνω εγώ.
Είναι σα να μου λέει: "Μανούλα, μη με ξαναφήσεις σε ξένα χέρια... Sad "

Ααχ θα σε ''χτυπησωωωω'' μα το Θεο!
Εισαι καλη μανουλα,δεν χρειαζετε να βαλεις τα δυνατα σου για να γινεις..και μονο που προβληματιζεσαι και βρισκεις τις καλυτερες λυσεις για την μπεμπα σου ειναι το ΠΑΝ..
Αυτο με το βλεμα το εχω παρατηρησει κ εγω στην δικια μου την πεθερα..μαλλον {κ καλα κανουν τα παιδια} καταλαβαινουν απο τωρα τι εστι ΠΕΘΕΡΑ!!! χαχαχαχαχα

Razz Razz Razz

48σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Δευ Ιαν 03, 2011 1:17 am

argyro 2

argyro 2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:Νομίζω ότι έχουν ήδη αρχίσει.

Να σε ρωτήσω αν ξέρεις..
Της έδινα το Nutriben AC αλλά με αυτό δεν έκανε κακάκια...
Το άλλαξα με κάποιο Novalac AC με το οποίο κάνει κακάκια αλλά νομίζω ότι της κάνει κωλικούς...

Τα ξέρεις αυτά τα γάλατα?
Κι αν ναι ποιο είναι πιο καλό?
Όχι δεν τα γνωρίζω αυτά τα γάλατα εγώ του έδινα το frisolac στην αρχή με το οποίο δεν έκανε κακακια και μετά του έδωσα το frisolac comfort με το οποίο κανει κακακια και δεν μας το άλλαξε γι αυτο τον λόγο αλλά δεν νομίζω να φταίει το γάλα για τους κολικούς απο όσο γνωρίζω οι κολικοί στα μωρά κρατάνε 3 μήνες ίσως και λιγότερο εξαρτάται από το παιδί!Καλύτερα ρώτα τον παιδίατρο μήπως σου δώσει κάτι για τους κολικούς!!!!

49σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Δευ Ιαν 03, 2011 4:02 am

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eμεις θέλουμε 17 μέρες να σαραντίσουμε, εγω πήρα τις πρώτες 20 ευχές για να πηγαίνω έστω ένα σουπερ μακετ, εχθές πήγα και για καφέ.
Είχα να βγώ περίπου 60 μέρες έξω λόγω του οτι τις 40 μερες τις πέρασα δυσκολα και μέσα στην κλινικη με συσπάσεις, δεν ξέρω αν είναι απο την ταλαιπωρία που πέρασα αλλα καποιες φορές με πιανουν τα κλάματα εκεί που κάθομαι χωρίς να συντρέχει κάποιος λόγος,είμαι ευτυχισμένη ναι πάνω απο ολα γιατι έφερα στον κόσμο έναν άγγελο και μάλιστα υγιές, υπάρχει πιο σημαντικό πράγμα; Οχι και ναι το ξέρω καλά, αλλά γιατι κλαίω, μέχρι και στον άνδρα μου κάνω παραπονα πως έχει αλλάξει κάτι που δεν ισχύει, μου φέρεται το ιδιο γλυκά και τρυφερά όπως πάντα αλλά του παραπονιέμαι και ο άνθρωπος έχει τρελαθεί, εχω και βοήθεια την μητέρα μου αλλά μαζί της αναγκαστικά είναι και ο μπαμπάς και ο αδερφός μου και ο μπαμπας είναι άρρωστος(ογκος εγκεφάλου) και κάποιες φορές γίνεται παραξενος. Μήπως είναι απο αυτό και έχω την αναγκη να μείνω μονη με τον άνδρα μου; Αλλά εχω αναγκη την μητερα μου γιατι ακόμα με την καισαρική δεν έχω συνελθει και τα ξενυχτια τα βράδυα με έχουν κουράσει.
Δεν ξέρω τι θα κάνω αλλα πρέπει να συνέλθω και να πάψω να κλαίω, βέβαια είμαι πολυ καλυτερα απο τις πρώτες μέρες και ίσως είναι ορμόνες!

50σαραντησατε? - Σελίδα 2 Empty Απ: σαραντησατε? Δευ Ιαν 03, 2011 6:13 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vasoula έγραψε:Δεν ξέρω τι θα κάνω αλλα πρέπει να συνέλθω και να πάψω να κλαίω, βέβαια είμαι πολυ καλυτερα απο τις πρώτες μέρες και ίσως είναι ορμόνες!

Kοριτσάκι μου δεν σου έχω ευχηθεί για το μωράκι σου.
Να σου ζήσει,να είναι πάντα ευτυχισμένο και ποτέ στη ζωή του να μην έχει να αντιμετωπίσει προβλήματα!!!

Τώρα για τα κλάματα δεν θέλει ερώτημα.Φυσικά και είναι οι ορμόνες.Θα σου περάσει απλά προσπάθησέ το κι εσύ λίγο για να μην γίνει χειρότερο.
Εγώ 3 φορές έκλαψα πολύ.(συνέχεια έκλαιγα δηλαδή αλλά αυτές τις 3 ήμουνα για να με κλαινε οι ρέγγες)
1η όταν γυρίσαμε απο το μαιευτήριο γιατί εκεί ένιωθα τη σιγουριά με τη μαία μου που ήταν συνέχεια μαζί μου και γιατί όποτε ένιωθα φόβο έλεγα στις κοπέλες να μου πάρουν το μωρό.
2η μια εβδομάδα μετά που έφυγε η μαμά μου και μείναμε μόνοι με τον άντρα μου και δεν ήξερα τι έπρεπε να πρωτοκάνω,μιας και εκείνη την εβδομάδα εγώ είχα μόνο το μωρό και τις δουλειές η μαμά μου.
και 3η την επόμενη εβδομάδα που τέλειωσε η άδεια του άντρα μου και έμεινα εντελώς μόνη μου με το μωρό.
Τώρα το μόνο που σκέφτομαι για τότε είναι το πόσο χαζή ήμουνα και δεν απολάμβανα τις πρώτες στιγμές της ζωής του μωρού μου αλλά καθόμουνα κι έκλαιγα.

Και για να απαντήσω και στο θέμα,το μωρό το έβγαλα στις 40 μέρες όταν το πήγα για την ευχή αλλά εγώ απο όταν σταμάτησα να πονάω έβγαινα και πήγα και σε δύο βαφτίσεις.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις