Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
96 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 96 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

fatsoulinaki

fatsoulinaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θηλασα το φατσουλινακι μου 14μηνες κ καναμε φυσικο αποθηλασμο αρχισαμε περιπου στο χρονο...η περιοδος ηρθε στους 9μηνες κ κατι μετα τη γεννα!κ απο τοτε ρολοι!

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
crazymommy έγραψε:
Maya έγραψε:Εμενα 9,5 μηνες και τιποτα ακομα στον οριζοντα. Βεβαια θηλαζουμε αρκετα, σχεδον ολο το βραδυ ιδιαιτερα τωρα με τα δοντια και 3-4 φορες μεσα στην ημερα.. Μετα το χρονο σκεφτομαι να την αραιωσω συμφωνα με το 'δεν προσφερω, δεν αρνουμαι' μηπως και δουμε κοκκινη μερα για να ερθει καποια στιγμη και καποιο αδερφακι..
Maya εγώ ήδη εφαρμόζω το "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι", μήπως είναι πολύ νωρίς; Η παιδίατρος μου είχε πει ότι από τη στιγμή που μπαίνουν οι τροφές αρχίζει σταδιακά και ο απογαλακτισμός και ότι στόχος τελικά είναι να πίνουμε γάλα μόνο πρωί-βράδυ. Μήπως της κάνω κακό που της το έχω περιορίσει; Σ' ένα μήνα επιστρέφω και δουλειά... Αλλά η μικρή δεν το ζητάει, πέραν από το βράδυ όπου τρώμε αρκετές φορές... Τώρα αγχώθηκα λιγάκι...!

Όσο για το 2ο παιδάκι, σωστή σε βρίσκω!!! Πότε σας ήρθε η περίοδος; Περίοδος και θηλασμός! - Σελίδα 4 654316

Θεωρητικα οταν θηλαζεις πρωι και βραδυ μονο οδευεις στον αποθηλασμο, γι αυτο αν καποιος θελει να θηλασει μακροπροθεσμα, πρεπει να προσφερει το στηθος και μεσα στη μερα ακομα κι αν δεν το ζητησει το ιδιο το μωρο.. Αν δεν το ζηταει η μικρη σου, κανενα προβλημα, εφοσον θελεις να αποθηλασεις σιγα σιγα.. αλλα αν ηθελες να το τραβηξεις τοτε θα σου ελεγα να της δινεις και μεσα στην ημερα..΄Ο απογαλακτισμος κατα τη γνωμη μου δεν ξεκιναει οταν αρχιζουν οι τροφες, αλλα οταν το θελει το ιδιο το παιδακι, ή η μαμα, γιατι ειναι υποθεση που θελει 2 και οχι εναν..!Εφοσον το μωρακι σου δεν ζηταει και εφοσον κι εσυ θελεις να πας για δουλεια, πολυ σωστα κανεις!
Εγω θα παω για δουλεια στους 14 μηνες οποτε θα αρχισω τη διαδικασια περιπου στο 12μηνο, αλλα αν η μπεμπα δεν δειξει θετικη, θα συνεχισουμε..

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maya έγραψε:
crazymommy έγραψε:
Maya έγραψε:Εμενα 9,5 μηνες και τιποτα ακομα στον οριζοντα. Βεβαια θηλαζουμε αρκετα, σχεδον ολο το βραδυ ιδιαιτερα τωρα με τα δοντια και 3-4 φορες μεσα στην ημερα.. Μετα το χρονο σκεφτομαι να την αραιωσω συμφωνα με το 'δεν προσφερω, δεν αρνουμαι' μηπως και δουμε κοκκινη μερα για να ερθει καποια στιγμη και καποιο αδερφακι..
Maya εγώ ήδη εφαρμόζω το "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι", μήπως είναι πολύ νωρίς; Η παιδίατρος μου είχε πει ότι από τη στιγμή που μπαίνουν οι τροφές αρχίζει σταδιακά και ο απογαλακτισμός και ότι στόχος τελικά είναι να πίνουμε γάλα μόνο πρωί-βράδυ. Μήπως της κάνω κακό που της το έχω περιορίσει; Σ' ένα μήνα επιστρέφω και δουλειά... Αλλά η μικρή δεν το ζητάει, πέραν από το βράδυ όπου τρώμε αρκετές φορές... Τώρα αγχώθηκα λιγάκι...!

Όσο για το 2ο παιδάκι, σωστή σε βρίσκω!!! Πότε σας ήρθε η περίοδος; Περίοδος και θηλασμός! - Σελίδα 4 654316

Θεωρητικα οταν θηλαζεις πρωι και βραδυ μονο οδευεις στον αποθηλασμο, γι αυτο αν καποιος θελει να θηλασει μακροπροθεσμα, πρεπει να προσφερει το στηθος και μεσα στη μερα ακομα κι αν δεν το ζητησει το ιδιο το μωρο.. Αν δεν το ζηταει η μικρη σου, κανενα προβλημα, εφοσον θελεις να αποθηλασεις σιγα σιγα.. αλλα αν ηθελες να το τραβηξεις τοτε θα σου ελεγα να της δινεις και μεσα στην ημερα..΄Ο απογαλακτισμος κατα τη γνωμη μου δεν ξεκιναει οταν αρχιζουν οι τροφες, αλλα οταν το θελει το ιδιο το παιδακι, ή η μαμα, γιατι ειναι υποθεση που θελει 2 και οχι εναν..!Εφοσον το μωρακι σου δεν ζηταει και εφοσον κι εσυ θελεις να πας για δουλεια, πολυ σωστα κανεις!
Εγω θα παω για δουλεια στους 14 μηνες οποτε θα αρχισω τη διαδικασια περιπου στο 12μηνο, αλλα αν η μπεμπα δεν δειξει θετικη, θα συνεχισουμε..
Η αλήθεια είναι ότι η μικρή μου δε μου το ζητάει μέσα στη μέρα. Μάλλον χορταίνει με τις στερεές... Κανα-δυο φορές που της είχα δώσει από μόνη μου μέσα στη μέρα, μετά δε μου έφαγε το επόμενο γεύμα. Παρόλα αυτά, αν τη δω να κλαίει έντονα και να μην ηρεμεί στην αγκαλιά μου, τότε πάντα τη βάζω στο στήθος για παρηγοριά, είναι τόσο μικρούλι! Το κακό είναι ότι πρέπει να γυρίσω στη δουλειά μου τέλη Μαΐου, οπότε δε με παίρνει και πολύ... Πάντως, θηλάζουμε 4-5 φορές μέσα στο 24ωρο, ξεκινώντας από το βραδάκι (μετά το μπανάκι και πριν τον ύπνο), μέχρι και το πρωί. Λες να βγάζω και άλλη μια φορά (την ώρα πριν φύγω για δουλειά) με θήλαστρο για να μην μου τελειώσει το γάλα;
Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια!

υ.γ.=Σόρρυ που μας έχω βγάλει off-topic!!! Embarassed

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Επιτέλους μας ήρθε, είχε από τον Οκτώβρη του 2009 να εμφανιστεί! Το οτι θα χαιρόμουν τόσο πολύ δεν το φανταζόμουν. Μετά από 11 μήνες από τον τοκετό και με αποκλειστικό θηλασμό. Την τελευταία εβδομάδα καταργήσαμε τον μεσημεριανό θηλασμό και η μπεμπα θηλάζει πρωί βράδυ και λίγο τη νύχτα όποτε ξυπνήσει. Και ήρθε αμέσως. Δεν έχει δείξει να επηρεάζει τον θηλασμό ούτε το γάλα, μια χαρά ήταν, και το περιεργο είναι οτι δε νιώθω καμία ενόχληση στο στήθος που παλιότερα ένιωθα όταν ήμουν αδιάθετη

Crazy

Crazy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ κοντεύω 7 μήνες θηλασμού και περίοδος δεν έχει φανεί ακόμα... Έχουμε ήδη δύο γεύματα (φρούτα και κρέμα) που αντικατέστησαν θηλασμούς από τότε που έκλεισε τους 5 μήνες και θηλάζει πρωί, μεσημέρι και βράδυ. Μερικές φορές μέσα στη μέρα όταν νυστάζει το ζητάει κι επίσης κάποια βράδια ξυπνάει και το ζητάει. Οπότε μπορεί να πει κανείς ότι δεν έχει μειωθεί πολύ η ζήτηση.

Αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που επηρεάζει κι άλλες ενώ θηλάζουν έχουν περίοδο κι άλλες όχι...

christiana

christiana
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εμενα κοριτσια και στα δυο παιδια μου ηρθε γρηγορα. στους 2 μηνες περιπου. τον πρωτο τον θηλαζα αποκλειστικα 6μηνες και ανα δυο ωρες μαλιστα. την μικρη μου την θηλαζω ηδη 6 μηνες αλλα λιγοτερα γευματα.
το καλο ειναι οτι δεν εχω πια τους πονους που ειχα πριν τις εγκυμοσυνες.

κοριτσια, τι ειναι το δεν προσφερω, δεν αρνουμαι?
και δεν εχω ιδεα για τον απογαλακτισμο, γιατι στον πρωτο μου το κοψαν αποτομα, επρεπε να παρω κατι χαπια και γω η χαζη δεν το εψαξα παραπανω. ετσι μεσα σε μια μερα σταματησαμε αποτομα. αλλα οταν ερθει η ωρα θα σας ξαναρωτησω.

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα!εχω κι εγω αυτη την απορια με το δεν προσφερω...τι ειναι?υπαρχει θεμα να το δω?

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Το 'δεν προσφέρω, δεν αρνουμαι' ειναι μια μεθοδος που προτεινεται απο βιβλια οπως το 'θηλασμος μια υπεροχη σχεση' και απο εξειδικευμενα ατομα στο μητρικο θηλασμο βλ mitrikosthilasmos.com για τον απογαλακτισμό. Σύμφωνα με αυτή, ΔΕΝ δίνεις στήθος στο παιδί αν δεν στο ζητήσει εκείνο και αν στο ζητήσει, ΔΕΝ αρνείσαι. Έτσι αφήνεις στο παιδί την πρωτοβουλία να φάει όποτε και αν θέλει. Εγώ πριν το εφαρμόσω, εκεί που καθόμουν στον καναπέ και βαριόμουν, της έλεγα 'ελα να πιεις λίγο γάλα' και αυτή ερχόταν αλλά ουσιαστικά δεν μου το είχε ζητήσει. Τώρα που ακολουθώ το δεν αρνούμαι, μου ζητάει να θηλάσει μόνο βράδυ και πρωί και αυτό με βολεύει για να αποθηλάσουμε κάποια στιγμή. Ετσι κόβουν σταδιακά χωρίς να τους μείνει στενοχώρια κι εμείς δεν χρειαζόμαστε τα χάπια γιατί το γάλα μειώνεται συνέχεια και έρχεται μόνο όσο χρειάζεται

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ααα!!σε ευχαριστω πολυ.κι εμεις απο ενστικτο ετσι κανουμε.τρωμε τα φαγητα μας κανονικα κι αν θελουμε βραδυ και ξυπνησουμε θηλαζουμε και το πρωι φυσικα και το ξημερωμα! Wink

christiana

christiana
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
φανταζομαι πως δεν ειναι μεθοδος απογαλακτισμου γιατι ετσι της κανω απ'την αρχη και γω,οσο και οποτε θελει. απλα βοηθαει στο να τα μειωσεις και να σταματησεις καποια στιγμη, ετσι δεν ειναι??

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τελικά ήρθε σήμερα! Μετά από περίπου 10,5 μήνες... Με πέτυχε ενώ ετοιμαζόμασταν επιτέλους για μπανάκι στη θάλασσα οικογενειακό! Διάλεξε τις πιο ζεστές μέρες Mad αλλά τουλάχιστον θα είμαστε οκ στις διακοπές τέλος του μήνα! Πότε σας ήρθε η περίοδος; Περίοδος και θηλασμός! - Σελίδα 4 328109
Πιστεύω σε αυτό συνέβαλλε και η "φάση" (να το πω έτσι) που πέρασε η μικρή μου λίγο καιρό πριν και δε θήλαζε σχεδόν καθόλου. Τώρα συνεχίζουμε ακόμα και θηλάζουμε.
Πόνους δεν έχω καθόλου προς το παρόν και εύχομαι να παραμείνει έτσι! Πότε σας ήρθε η περίοδος; Περίοδος και θηλασμός! - Σελίδα 4 654316

mariabel

mariabel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμένα μου ήρθε μια εβδομάδα πριν κλείσει τους έξι μήνες ο γιος μου, όταν άρχισε να τρώει κρέμες. Θηλάζω ακόμα.
Έχω μια απορία. Μετά την πρώτη περίοδο η επόμενη πότε σας ήρθε; Υπάρχει ενδεχόμενο να αργήσει πολύ αφού συνεχίζω να θηλάζω και το μωρό δεν τρώει πολλά γραμμάρια στερεάς τροφής;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις