Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
79 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 79 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1βλαστοκυτταρα Empty βλαστοκυτταρα Σαβ Ιαν 15, 2011 2:12 pm

nancyvarva


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ξερει κανεις τι ειναι καλυτερο?αξιζει να δωσεις και αν ναι δημοσια ή ιδιωτικη τραπεζα φυλαξης?

2βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Σαβ Ιαν 15, 2011 2:37 pm

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Lene se dimosia oti einai kalitera, pare tis etairies k zita na sou steilous tous orous pou exoun. Dorean einai. Pare apo ena idiotiko k apo ena dimosio na deis tis diafores tous. Bebea oi perissoteroi gunaikologoi lene na ta fulame sto eksoteriko, agglia i germania. Ego ta kratisa stin Biogenea giati eixa ekptosi k polu pithanon tha kratiso k gia alles pathiseis otan pesoun ta prota tou dontakia.

3βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Σαβ Ιαν 15, 2011 2:49 pm

princess 05/05/10

princess 05/05/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω μετα απο ερευνα αποφασισα στη δημοσια το ειπα στο γιατρο μου και οταν ηρθε η ωρα επειδη δεν ειχε ενημερωση μεχρι εκεινη την ωρα οτι στη δημόσια πλεον φυλάσσουν και τον ομφλαλιο για βλαστοκυτταρα επι πληρωμη (δε το διευκρίνησα κ γω )και εστει μονο το αιμα που ειναι δωρεαν...αυτο σημαίνει οτι δεν εχω προσωπικα δικα μου βλαστοκυτταρα στην τραπεζα αλλα εχω κανει δωρεα το αιμα και εχω εγγραφει στη παγκοσμια τραπεζα ...οταν ειχα ρωτησει αν θα εχω προτεραιότητα σε περιπτωση που συμβει κατι(ακομη κ αν πληρωνα για προσωπικη φυλαξη)μου ειπαν προτεραιότητα εχει οποιος εχει αναγκη και να πω την αληθεια το βρισκω δίκιο ...Θεωρω άδικα να υπαρχει συμβατότητα αλλα να ειναι σε ιδιωτικη τραπεζα που δεν εχει προσβαση η παγκοσμια τραπεζα και να μη μπορει να τα παρει καποιος που τα εχει αναγκη...τελοσπαντων ειναι προσωπικο θεμα του καθενος αν και απο οτι ξερω θελουμε ακομη δρομο τουλαχιστον στην Ελλαδα για

να πουμε οτι εχουμε βλαστοκυτταρα και θα μας θεραπευσουν ...οι περισσοτεροι το κανουν για να εχουν ησυχη τη συνειδησή τους ..εγω γιατρους φιλους που ρωτησα μ ειπαν οτι αν θεσ να κανεις καλο δωρησε το αιμα στη δημοσια αλλα προσωπικα αυτοι δε θα δίναν λεφτα για φυλαξη...αλλα μου ελεγαν οτι μου το λενε εμπιστευτικά...τωρα καλώς κακώ ..τι να πω ...εμεις ειμασταν διατεθιμένοι να πληρώσουμε αλλα απο λάθος συνενόηση γίναμε μόνο δωρητές...χτυπήστε ξύλο να μη μας χρειαστούν ποτε...

4βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Σαβ Ιαν 15, 2011 3:02 pm

zoi24

zoi24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ego kratisa ta vlastokyttara se idiotiki stin cryotech thelei poli psaksimo giati stin ellada yparxoyn polles etaireies pou einai "maimoy".an skefteite oti stin agglia poy einai 60.000.000 plythismos yparxoyn molis 10-15 tetoies etaireies k stin ellada me 12.000.000 yparxoyn 30einai logiko na ginontai apates.einai stin krisi toy kathenos ayto stin dimosia trapeza an ta xreiasteis esy den exeis kanena dikaioma otan erthei i seira soy tote tha soy ta dosoyne oso gia ta prota toys dontia epeidi to epsakse o aderfos moy logo to oti gennise proora i nifi moy k den ta kratisane toys eipan pos ta vlastokyttara poy soy prosferontai apo ta dontia den einai p.x gia aytoanoses nosoys alla perossotero gia osta k tetoia,poy yparxoyn k sta farmakeia.telos panton einai stin krisi toy kathe gonioy to ti tha kanei!!

5βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Σαβ Ιαν 15, 2011 3:13 pm

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
I alithia einai oti den to exo psaksi gia ta dontia. Mono ena mikro arthro eixa diabasei pou elegan oti an den prolabete na kratisete blastokitara apo tin gena ginete kai apo ta dintia ta opoia einai gia alles pathiseis. Otan tha erthi ekeini i ora tha to psakso giati an apofasisi otan megalosi o gios mou na ftiaksi to problimataki tou... mono apo ta blastokitara ftiaxnete to ena meros. Alla os tote mporei na anakalifthoun ki alla, isos k i etairia pou ta kratisa na klisei . pote den kseroume.Einai mia elpida.

6βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Σαβ Ιαν 15, 2011 3:27 pm

princess 05/05/10

princess 05/05/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αν δε γίνουμε δωρητές οταν έρθει η σειρά μας (παναγια μου να μην ερθει ποτε)πως θα υπάρχει μοσχευμα η αίμα για εμάς ?αν ολοι γινόμασταν δωρητές αντι να τα πετάμε στα σκουπίδια (βλεπε ομφάλιο αιμα)τοτε δε θα περιμέναμε τη σειρά μας ...αν κάνω λάθος διορθώστε με απλα έτσι το βλέπω εγώ..

και ερωτημα 2..αν κλεισει η οποιαδήποτα ιδιωτική που δε συνεργάζετε με τη παγκοσμια τι γίνετε με τα βλαστοκύτταρα και με τα λεφτά μασ?

7βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Σαβ Ιαν 15, 2011 3:32 pm

zoi24

zoi24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ta pisteyo toy kathe anthropoy den allazoyn alloi theoroyn oti ayto einai sosto alloi to allo.an diabases ti egrapsa eipa pos ayto thelei poli psaksimo k oti yparxoyn polles pseytikes etaireies tora o kathe gonios gia to paidi toy kanei to kalytero poy pisteyei o idios.kalo einai na sevomaste tin gnomi toy alloy.

8βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Σαβ Ιαν 15, 2011 3:48 pm

princess 05/05/10

princess 05/05/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εννοειτε καλή μου δεν εχει καμια διάθεση να σε θίξω απλά ειπα το πιστεύω οσον αφορά τη δωρεά και το 2 ηταν καθαρά ερώτηση επιεδή δεν ξερω ...
και μεις οταν ψαχνόμασταν δε σκεφτόμουν το κοινό καλό το παιδί μου σκεφτόμουν πρώτα ...οπως το φιλοσοφίσει κανείς

9βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Κυρ Ιαν 16, 2011 1:03 am

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
princess 05/05/10 έγραψε:αν δε γίνουμε δωρητές οταν έρθει η σειρά μας (παναγια μου να μην ερθει ποτε)πως θα υπάρχει μοσχευμα η αίμα για εμάς ?αν ολοι γινόμασταν δωρητές αντι να τα πετάμε στα σκουπίδια (βλεπε ομφάλιο αιμα)τοτε δε θα περιμέναμε τη σειρά μας ...αν κάνω λάθος διορθώστε με απλα έτσι το βλέπω εγώ..

και ερωτημα 2..αν κλεισει η οποιαδήποτα ιδιωτική που δε συνεργάζετε με τη παγκοσμια τι γίνετε με τα βλαστοκύτταρα και με τα λεφτά μασ?

Θα συμφωνούσα 100% μαζί σου αν επρόκειτο για "δωρεά" αλλά όταν σου ζητανε 1200 ευρώ από τη δημόσια τράπεζα δεν το λές δωρεά. Έτσι δεν είναι? Δεν μπορεί η δωρεά να στοιχίζει περισσότερο από τη φύλαξη σε ιδιωτικη εταιρεία.. Εγώ ας πούμε που θα γεννήσω στο Μητέρα πρώτα ο Θεός η ιδιωτική εταιρεία με την οποία συνεργάζεται πλεόν το Μητέρα και το Λητώ θα μου στοιχίσει 900 ευρώ. Ε δεν μπορεί το να κάνω δωρέα να μου στοιχίζει παραπάνω. Δεν συμφωνείτε βρε κορίτσια? Δενε ιναι υπερβολικά αυτά τα χρήματα? Το αίμα ειναι δωρεάν, διευκρίνηση...

10βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Κυρ Ιαν 16, 2011 1:24 am

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
stefy έγραψε:
princess 05/05/10 έγραψε:αν δε γίνουμε δωρητές οταν έρθει η σειρά μας (παναγια μου να μην ερθει ποτε)πως θα υπάρχει μοσχευμα η αίμα για εμάς ?αν ολοι γινόμασταν δωρητές αντι να τα πετάμε στα σκουπίδια (βλεπε ομφάλιο αιμα)τοτε δε θα περιμέναμε τη σειρά μας ...αν κάνω λάθος διορθώστε με απλα έτσι το βλέπω εγώ..

και ερωτημα 2..αν κλεισει η οποιαδήποτα ιδιωτική που δε συνεργάζετε με τη παγκοσμια τι γίνετε με τα βλαστοκύτταρα και με τα λεφτά μασ?

Θα συμφωνούσα 100% μαζί σου αν επρόκειτο για "δωρεά" αλλά όταν σου ζητανε 1200 ευρώ από τη δημόσια τράπεζα δεν το λές δωρεά. Έτσι δεν είναι? Δεν μπορεί η δωρεά να στοιχίζει περισσότερο από τη φύλαξη σε ιδιωτικη εταιρεία.. Εγώ ας πούμε που θα γεννήσω στο Μητέρα πρώτα ο Θεός η ιδιωτική εταιρεία με την οποία συνεργάζεται πλεόν το Μητέρα και το Λητώ θα μου στοιχίσει 900 ευρώ. Ε δεν μπορεί το να κάνω δωρέα να μου στοιχίζει παραπάνω. Δεν συμφωνείτε βρε κορίτσια? Δενε ιναι υπερβολικά αυτά τα χρήματα? Το αίμα ειναι δωρεάν, διευκρίνηση...
γέννησα πρόσφατα και δεν έδωσα μία στην Ακαδημία Αθηνών για τα βλαστοκύτταρα...είναι εντελώς δωρεάν!!πήγε ο άντρας μου, τους τα άφησε και έφυγε...τα 1200 ευρώ που λες είναι για κάτι άλλο ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ...η Ακαδημία δεν σου ζητάει τίποτα.
καλό είναι να γίνεται δωρεά, για το γενικό καλό και να μην κοιτάμε την πάρτη μας ή να μην ακούμε αυτά που λένε "να κρατήσουμε τα βλαστοκύτταρα ο καθένας για τον εαυτό του, για το παιδί του" . συνήθως τα βλαστοκύτταρα του παιδιού μας δεν είναι συμβατά για το ίδιο το παιδί.
αν είδατε ένα σχετικό ντοκυμαντέρ του ΕΞΑΝΤΑ για τα βλαστοκύτταρα θα καταλάβετε ΠΟΛΛΑ...είμαστε η μοναδική χώρα στον κόσμο με τις περισσότερες ιδιωτικές εταιρείες φύλαξης βλαστοκυττάρων.
αν είναι δυνατόν!!στην Γαλλία για παράδειγμα είναι παράνομο να κρατα κανείς για προσωπική του χρήση τα βλαστοκύτταρα!!!τα κάνουν δωρεά!
λες για το Μητέρα και το Λητώ ότι ζητάνε 900 ευρώ...διάβασα πρόσφατα στο internet ότι στα κρατάνε δωρεάν!το πήραν πίσω???
και αν όντως τα κρατάνε δωρεάν...τι θα γινουν όλες αυτές οι ιδιωτικές εταιρείες?θα κλείσουν? και αν κλείσουν...όλα αυτά τα βλαστοκύτταρα που έδωσε τόοοοοσος κόσμος με τόοοοοσα λεφτά τι θα γίνει? ενώ η Ακαδημία δεν πρόκειται να κλείσει ποτέ!
μπορείτε να πάτε να ενημερωθείτε στην Ακαδημία -νομίζω κάθε Τρίτη πρωί..ή καλύτερα μπείτε στο site να δείτε ακριβώς την ώρα....μαζεύεται κόσμος ακρετός και υπάρχει άτομο σχετικό που ενημερώνει, απαντάει σε ερωτήματα και δίνει τσαντούλες με μέσα 3 σωλινάρια για φύλαξη αίματος, έναν ασκό για το ομφάλιο αίμα και ένα σωλήνα για τον ομφάλιο λώρο...και πολλά ενημερωτικά φυλλάδια. να πάτε!είναι για καλό!
καλημέρα!

11βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Κυρ Ιαν 16, 2011 5:44 am

princess 05/05/10

princess 05/05/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
stefy έγραψε:
princess 05/05/10 έγραψε:αν δε γίνουμε δωρητές οταν έρθει η σειρά μας (παναγια μου να μην ερθει ποτε)πως θα υπάρχει μοσχευμα η αίμα για εμάς ?αν ολοι γινόμασταν δωρητές αντι να τα πετάμε στα σκουπίδια (βλεπε ομφάλιο αιμα)τοτε δε θα περιμέναμε τη σειρά μας ...αν κάνω λάθος διορθώστε με απλα έτσι το βλέπω εγώ..

και ερωτημα 2..αν κλεισει η οποιαδήποτα ιδιωτική που δε συνεργάζετε με τη παγκοσμια τι γίνετε με τα βλαστοκύτταρα και με τα λεφτά μασ?

Θα συμφωνούσα 100% μαζί σου αν επρόκειτο για "δωρεά" αλλά όταν σου ζητανε 1200 ευρώ από τη δημόσια τράπεζα δεν το λές δωρεά. Έτσι δεν είναι? Δεν μπορεί η δωρεά να στοιχίζει περισσότερο από τη φύλαξη σε ιδιωτικη εταιρεία.. Εγώ ας πούμε που θα γεννήσω στο Μητέρα πρώτα ο Θεός η ιδιωτική εταιρεία με την οποία συνεργάζεται πλεόν το Μητέρα και το Λητώ θα μου στοιχίσει 900 ευρώ. Ε δεν μπορεί το να κάνω δωρέα να μου στοιχίζει παραπάνω. Δεν συμφωνείτε βρε κορίτσια? Δενε ιναι υπερβολικά αυτά τα χρήματα? Το αίμα ειναι δωρεάν, διευκρίνηση...


egw otan ekana tin erevna mou den upirxe kamia etairia me 900euro...oles itan panw apo 1300 telospantwn to thela einai oti to aima didete dwrean kai gia paei se pagosmia trapeza pou exoun prosvai OLOI.. o omfalios opou kai na ton dwseis plirwneis den antilegw kai opws eipa stin arxi egw apo lathos den kratisa ton omfalio ..an ton kratousan tha plirwna ...
kai ontws opws eipe kapoia alli kopela se elaxistes periptwseis tha einai xrisima ta idia ta vlastokutara sto idio to paidi ...gi auto k gw apofasisa na ta dwsw sti dimosia ..an ta xreiastei kapoio paidi na ta parei opws tha ithela kai gw an xreiastw na mporw na parw kapoiou allou...

pantws einai apofasi tou kathenos ..oloi agapame ta paidia mas kai fusika oloi kanoume to kalitero..

12βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Κυρ Ιαν 16, 2011 7:30 am

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΚΟ ΦΥΛΑΞΗΣ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ ΚΤΛ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜ.ΝΟΣΟΚ. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ 7οΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Κ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!!!
ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΞΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!!
ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ???
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ Κ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ..
ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ Κ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ!!

13βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Κυρ Ιαν 16, 2011 8:41 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΑΓΑΠΗ@ έγραψε:ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΚΟ ΦΥΛΑΞΗΣ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ ΚΤΛ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜ.ΝΟΣΟΚ. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ 7οΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Κ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!!!
ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΞΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!!
ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ???
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ Κ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ..
ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ Κ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ!!

Και εγω ακριβως το ιδιο. Μακαρι να το γνωριζα νωριτερα. Στο επομενο λοιπον!

14βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Κυρ Ιαν 16, 2011 8:47 am

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Όλο το θέμα είναι πολύπλοκο και επειδή παιζονται πολλά παιχνίδια πίσω από αυτή την ιστορία πραγματικά αν δεν είσαι γνώστης εκ των έσω δεν μπορείς να ξέρεις ποιός σου λέει αλήθεια και ποιος ψέμματα. Το ψάχνεις όσο καλύτερα μπορείς και κάνεις αυτό που πιστεύεις οτι είναι καλύτερο για το παιδί σου όχι για την "πάρτη σου"! Έγω ας πούμε από αυτα που έχω ακούσει σε ένα άλλο "ντοκυμαντέρ" τα βλαστοκύτταρα του παιδιού σου μπορεί να μην το καλύπτουν όντως για κάποιες αρρώστιες άλλα για τις περισσότερες το καλύπτουν. Και σε αυτές που δεν καλύπτουν το ίδιο το παιδί καλύπτουν το αδερφάκι του ή κάποιον από την οικογένεια. Διαχωρίζω λοιπόν τη δωρεά αίματος που είναι τσάμπα κι όλοι μπορούμε να το κάνουμε και να το παίξουμε και μεγαλόψυχοι...(λές και αυτες που το λένε αυτο εχουν κάνει ποτέ δωρεά αίματος οι ίδιες) και τη φύλαξη ομφαλιου λωρου που αν πας να το κανεις σε δημόσια τραπεζα σου ζητάνε 1200 ευρω αυτή τη στιγμη διασταυρωμένο κι οχι προαιρετικα φυσικά! Είμαι τελείως αντίθετη με αυτό. Το θεωρώ ακριβώς την ίδια εκμετάλλευση που γίνεται και από ιδιωτικές εταιρείες κι ακόμη χειρότερη. Νομίζω οτι έχω το δικαίωμα να έχω αυτή την άποψη χωρις να είμαι υποχρεωμένη να διαβάζω μετά σχόλια που θα με κατακρίνουν γι αυτή. Μια κοπέλα που θα διαβάσει αργότερα αυτό το θέμα είναι σωστό να διαβάσει όλες τις απόψεις επι του θέματος.

15βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Κυρ Ιαν 16, 2011 9:10 am

joan80


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
stefy έγραψε:Όλο το θέμα είναι πολύπλοκο και επειδή παιζονται πολλά παιχνίδια πίσω από αυτή την ιστορία πραγματικά αν δεν είσαι γνώστης εκ των έσω δεν μπορείς να ξέρεις ποιός σου λέει αλήθεια και ποιος ψέμματα. Το ψάχνεις όσο καλύτερα μπορείς και κάνεις αυτό που πιστεύεις οτι είναι καλύτερο για το παιδί σου όχι για την "πάρτη σου"! Έγω ας πούμε από αυτα που έχω ακούσει σε ένα άλλο "ντοκυμαντέρ" τα βλαστοκύτταρα του παιδιού σου μπορεί να μην το καλύπτουν όντως για κάποιες αρρώστιες άλλα για τις περισσότερες το καλύπτουν. Και σε αυτές που δεν καλύπτουν το ίδιο το παιδί καλύπτουν το αδερφάκι του ή κάποιον από την οικογένεια. Διαχωρίζω λοιπόν τη δωρεά αίματος που είναι τσάμπα κι όλοι μπορούμε να το κάνουμε και να το παίξουμε και μεγαλόψυχοι...(λές και αυτες που το λένε αυτο εχουν κάνει ποτέ δωρεά αίματος οι ίδιες) και τη φύλαξη ομφαλιου λωρου που αν πας να το κανεις σε δημόσια τραπεζα σου ζητάνε 1200 ευρω αυτή τη στιγμη διασταυρωμένο κι οχι προαιρετικα φυσικά! Είμαι τελείως αντίθετη με αυτό. Το θεωρώ ακριβώς την ίδια εκμετάλλευση που γίνεται και από ιδιωτικές εταιρείες κι ακόμη χειρότερη. Νομίζω οτι έχω το δικαίωμα να έχω αυτή την άποψη χωρις να είμαι υποχρεωμένη να διαβάζω μετά σχόλια που θα με κατακρίνουν γι αυτή. Μια κοπέλα που θα διαβάσει αργότερα αυτό το θέμα είναι σωστό να διαβάσει όλες τις απόψεις επι του θέματος.

Stefi γέννησα πριν από δύο μήνες και έκανα δωρεά βλαστοκυττάρων στην ακαδημία αθηνών και είναι εντελώς δωρεάν. Πηγαίνεις για ενημέρωση και αν στο τέλος ενδιαφέρεσαι παίνρεις το κιτ για τη φύλαξη. Το 1200 ευρώ είναι για τη φύλλαξη μεσεχυματικών κυττάρων. Αυτό είναι προαιρετικό. Και μάλιστα σου λένε με απόλυτη ειλικρίνεια ότι η έρευνα βρίσκεται σε αρχικό ακόμα στάδιο και ίσως στο μέλλον να έχουν κάποια αποτελέσματα, οπότε η επιλογή είναι δική σου. ¨οσο για το αν σε εκμεταλλεύονται ή όχι είναι σχετικό. Η ιδιωτική που μπορεί να σου ζητήσει περισσότερα χρήματα δεν σε εκμεταλεύεται ενώ η δημόσια σε εκμεταλεύεται; Για μένα το θέμα είναι πολύ αμφιλεγόμενο και η άποψη του καθενός σεβαστή.΄Ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί σωστό για το παιδί του.

16βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Κυρ Ιαν 16, 2011 9:13 am

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
stefy έγραψε:Όλο το θέμα είναι πολύπλοκο και επειδή παιζονται πολλά παιχνίδια πίσω από αυτή την ιστορία πραγματικά αν δεν είσαι γνώστης εκ των έσω δεν μπορείς να ξέρεις ποιός σου λέει αλήθεια και ποιος ψέμματα. Το ψάχνεις όσο καλύτερα μπορείς και κάνεις αυτό που πιστεύεις οτι είναι καλύτερο για το παιδί σου όχι για την "πάρτη σου"! Έγω ας πούμε από αυτα που έχω ακούσει σε ένα άλλο "ντοκυμαντέρ" τα βλαστοκύτταρα του παιδιού σου μπορεί να μην το καλύπτουν όντως για κάποιες αρρώστιες άλλα για τις περισσότερες το καλύπτουν. Και σε αυτές που δεν καλύπτουν το ίδιο το παιδί καλύπτουν το αδερφάκι του ή κάποιον από την οικογένεια. Διαχωρίζω λοιπόν τη δωρεά αίματος που είναι τσάμπα κι όλοι μπορούμε να το κάνουμε και να το παίξουμε και μεγαλόψυχοι...(λές και αυτες που το λένε αυτο εχουν κάνει ποτέ δωρεά αίματος οι ίδιες) και τη φύλαξη ομφαλιου λωρου που αν πας να το κανεις σε δημόσια τραπεζα σου ζητάνε 1200 ευρω αυτή τη στιγμη διασταυρωμένο κι οχι προαιρετικα φυσικά! Είμαι τελείως αντίθετη με αυτό. Το θεωρώ ακριβώς την ίδια εκμετάλλευση που γίνεται και από ιδιωτικές εταιρείες κι ακόμη χειρότερη. Νομίζω οτι έχω το δικαίωμα να έχω αυτή την άποψη χωρις να είμαι υποχρεωμένη να διαβάζω μετά σχόλια που θα με κατακρίνουν γι αυτή. Μια κοπέλα που θα διαβάσει αργότερα αυτό το θέμα είναι σωστό να διαβάσει όλες τις απόψεις επι του θέματος.

οι απόψεις είναι αποδεκτές και σεβαστές -δεν είπα το αντίθετο-, αλλά το ότι στην Ακαδημία δεν πληρώνεις είναι πραγματικότητα...πριν 3 μήνες τα έδωσα και δεν πλήρωσα τίποτα. anyway πιστεύεις ό,τι πιστεύεις και κάποιοι πιστεύουν το αντίθετο από εσένα. δεν είναι κακό να υπάρχουν και οι αντίθετες απόψεις. γι'αυτό έχουμε ελευθερία των απόψεων αλλά και το δικαίωμα να τις εκφράζουμε.διάβασα όσα γράφτηκαν παραπάνω και θέλησα κι εγώ ως μέλος αυτού του forum να δηλώσω την άποψη μου.απλά όταν γράφουμε κάτι εδώ σημαίνει ότι δεχόμαστε έμμεσα να κάνουμε διάλογο με άλλα άτομα. αυτή είναι η λογική του forum...γράφω ένα θέμα και όποιος ενδιαφέρεται απαντά, δηλώνοντας την δική του εμπειρία.

17βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Κυρ Ιαν 16, 2011 10:40 am

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσια η γιατρος του αντρα μου που ειναι αιματολογος στον ευαγγελισμο και συνεργαζεται με το τμημα μεταμοσχευσεων οταν ημουν εγκυος μας ειπε μονο στην δημοσια τραπεζα.Και αυτο γιατι αν παθεις πχ λευχαιμια και χρειαστεις βλαστοκυτταρα για μεταμοσχευση σιγουρα δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τα δικα σου πρωτον και δευτερον ψαχνουν παντα στην δημοσια τραπεζα για δοτη.Προσφατα βγηκε και στην τηλεοραση και μιλησε για το συγκεκριμενο θεμα.Εγω δυστυχως δεν τα εδωσα οταν γεννησα και αυτο γιατι δεν υπηρχε κανενας να με παει στην δημοσια τραπεζα για να συμπληρωσω την αιτηση και να παρω τον ασκο και ημουν σε κακα χαλια.Το εχω μετανιωσει πικρα μακαρι να μπορουσα να τα ειχα δωσει στην δημοσια τραπεζα

18βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Κυρ Ιαν 16, 2011 11:57 am

princess 05/05/10

princess 05/05/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να υπάρχει επιθετικότητα σε ενα forum που στην ουσια δημιουργήθηκε για την ανταλλαγή αποψεων για να μαθαινουμε οι μανουλες για τα παιδια τους ...δεν νομιζω να υπαρχει καποιος εδω που να μιλαει κακοπροαιρετα οπως λεμε την αποψη μας για οτιδηποτε την ειπαμε και σ αυτο το θεμα ...και αν καποιες μαμαδες δεν εχουν κανει δωρεα δικο τους αιμα εγω θα προτεινα να δωσουν αλλα ας μη ξεχναμε οτι υπαρχουν παρα πολλες γυναικες που εχουν χαμηλο αιματοκριτη για παραδειγμα και δε μπορουν αυτο δε σημαινει οτι επειδη εδωσαν του παιδιου τους το παιζουν καλες ...

και στο κατω κατω ειπαμε ο καθενας κανει οτι θελει και απο κανενα forum δε θα μαθουμε τι πραγματικα εκανε

19βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Κυρ Ιαν 16, 2011 12:09 pm

joan80


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Για εμένα το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε τελικά την αλήθεια για τη χρήση όλων αυτών. Οι ιδιωτικές τράπεζες σου λένε ότι θεραπεύουν πλήθος ασθενειών, στη δημόσια είναι πιο συγκρατημένοι. Σίγουρα υπάρχουν συμφέροντα από όλες τις πλευρές. Πάντως για όσες κοπέλες ενδιαφέρονται για φύλαξη βλαστοκυτάρων, νομίζω ότι το ντοκυμαντέρ του Εξαντα είναι πολύ κατατοπιστικό και λύνει πολλές απορίες.

20βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Κυρ Ιαν 16, 2011 12:49 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω παντως ειμαι της αποψης οτι απο το να τα πεταξουν καλυτερη ειναι η δωρεα. Μπορει καποιος να μην εχει τα χρηματα η να μην θελει ιδιωτικη τραπεζα για αλλους λογους. Θα τον κρινουμε γι αυτο;
Και στο κατω κατω αν εξυπηρετουν τα οποια συμφεροντα που ξερουμε οσες γεννησαμε και δεν κρατησαμε βλαστοκυτταρα, οτι οντως βρεθηκαν στα σκουπιδια; Με το ιδιο σκεπτικο μπορει καποιοι να τα χρησιμοποιησαν για τους δικους τους λογους...
Τα παντα εχουν 2 οψεις. Η καθε μια μας κρινει και αποφασιζει.

21βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Παρ Φεβ 11, 2011 1:57 pm

EvaggeliaV

EvaggeliaV
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κοριτσία Καλησπέρα.. να κάνω μια ερώτηση ο γιατρός μου, μου είπε οτι τα βλαστοκυταρρα θα τα κρατησει και οτι τα έχει βάλει μες την τιμή που μου είπε.. Άλλα δεν ξερώ μέτα τι γίνεται τα πληρώνεις με τον χρόνο..?

22βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Παρ Φεβ 11, 2011 2:50 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βρε κοριτσια θελω και εγω να τα κανω δωρεα στη δημοσια τραπεζα που θα απευθυνθω για ενημερωση???

23βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Παρ Φεβ 11, 2011 11:01 pm

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
EvaggeliaV έγραψε:Κοριτσία Καλησπέρα.. να κάνω μια ερώτηση ο γιατρός μου, μου είπε οτι τα βλαστοκυταρρα θα τα κρατησει και οτι τα έχει βάλει μες την τιμή που μου είπε.. Άλλα δεν ξερώ μέτα τι γίνεται τα πληρώνεις με τον χρόνο..?

πληρώνεις ένα ποσό και τα διατηρούν μέχρι το 18ο έτος του παιδιού οπότε και αποφασίζει αυτό αν θέλει να τα κρατήσει ή όχι. Αν τότε θέλει πληρώνει αυτό πια θεωρητικά την φυλαξή τους ένα ποσό κάθε χρόνο. Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην τράπεζα/εταιρεία που θα στα φυλάει και να τους ρωτήσεις.

24βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Παρ Φεβ 11, 2011 11:57 pm

EvaggeliaV

EvaggeliaV
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Α ωραία θα το μάθω απο τον γιατρό μου...

25βλαστοκυτταρα Empty Απ: βλαστοκυτταρα Σαβ Φεβ 12, 2011 12:07 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:βρε κοριτσια θελω και εγω να τα κανω δωρεα στη δημοσια τραπεζα που θα απευθυνθω για ενημερωση???

δες εδω,θα βρεις πληροφοριες.
http://hcbb.bioacademy.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=36:2010-10-29-13-18-22&catid=7:2010-10-29-14-43-20&Itemid=25

μπραβο σου για την δωρεα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις