Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
74 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 74 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Πως βράζετε το νερό τους???????? Empty Πως βράζετε το νερό τους???????? Τρι Ιουν 01, 2010 5:20 am

Nicole.P

Nicole.P
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Λοιπον.. ειναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει πολυ!!!
Οταν φύγαμε απ το νοσοκομειο οι μαιες μου εδωσαν καποιες οδηγιες για το μωρο..μια απο αυτες ηταν και για το θέμα βράσιμο του νερού.. μου ειπαν λοιπον..οτι πρεπει να το βράζω σε κατσαρολακι για 10 λεπτα (απο την εναρξη του βρασμου) και οχι σε βραστήρα γιατι δεν σκοτώνει τα βακτηρίδια του νερόυ και αλλα μικρόβια... (επειδη κανει γρηγορο βράσιμο)
Μου φάνηκε κουλο..ολο αυτο..γιατι σκεφτηκα αφου βραζει και το ενα και το αλλο.. τελος παντων.. εγω ακολουθησα τις οδηγιες τους.. γιατι θεωρησα οτι κατι ξερουν παραπανω! Το θέμα ειναι οτι καμία αλλη γνωστή μου δεν το κανει ετσι..ολες χρησιμοποιουν βραστηρα..τελικα.. μηπως ειναι μαζοχισμος αυτο που κανω? Αλλα και οι μαιες για κακο μου το είπαν?? εν το μεταξυ οι μαιες αυτες δουλευουν στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο ηρακλείου στην εντατικη παρακολουθηση νεογνων.. μια απ τις καλύτερες σε ολη την Ελλάδα! Πείτε μου την γνώμη σας...
Σας ευχαριστω!

ndim

ndim
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΕΜΕΝΑ Η ΜΑΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΒΡΑΖΩ ΣΕ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΚΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΤΟ ΒΡΑΖΩ ΣΤΟ ΒΡΑΣΤΙΡΑ

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ε, εισαι λιγο μαζοχα χαχαχα κοιτα δεν ξερω μπορει να εχουν δικιο, εμενα δεν μου ειπε κανεις κατι τετοιο σε βραστηρα το βραζω και οπως ειπες και παρα πολλες κοπελες και δεν εχουν παθει τιποτα τα μωρα, εξαλλου τα μικροβια που περνουν απο τα χερακια τους ειναι παρα πολλα οποτε το θεωρω ακραιο αυτο που σου ειπαν, εκτος αν το μωρακι σου ηταν προωρο και στο ειπαν να το κανεις στην αρχη για αυτο το λογο.

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Το έχω ακούσει και εγώ αυτό για τον βραστήρα, αλλά την αμαρτία μου θα την πω: στο βραστήρα το βράζω....

http://www.eimaimama.gr

Nicole.P

Nicole.P
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μπορει επειδη ηταν προωρακι οντως! τον γέννησα 34 εβδομάδων! Αρα καιρος να του το κοβω και έγω σιγα σιγα και να πηγαινουμε σε βραστήρα! Αμαν κάνω καθε φορά!!! θα ρωτήσω και τον γιατρό μας καλου κακου... (εν το μεταξυ τοοσα φιλία στο στομα που του δινω ..εχει κανει ΤΑ αντισωματα! χααχχ) Πως βράζετε το νερό τους???????? 4872

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγω στον βραστηρα το εβραζα το νερο . Ας μην ειμαστε υπερβολικοι . Μονο τα μικροβια στα χερια τους στην ατμοσφαιρα αλλα και πανω μας που τα ακουμπαμε δεν ειναι και λιγα. Τωρα το νερο μας πειραξε; Razz Razz Razz

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nicole.P έγραψε:μπορει επειδη ηταν προωρακι οντως! τον γέννησα 34 εβδομάδων! Αρα καιρος να του το κοβω και έγω σιγα σιγα και να πηγαινουμε σε βραστήρα! Αμαν κάνω καθε φορά!!! θα ρωτήσω και τον γιατρό μας καλου κακου... (εν το μεταξυ τοοσα φιλία στο στομα που του δινω ..εχει κανει ΤΑ αντισωματα! χααχχ) Πως βράζετε το νερό τους???????? 4872

λογικο ηταν τοτε νικολ μου, για να ειναι καλυμενες στο ειπαν, τωρα που πηγατε 2 μηνων νομιζω μπορεις μια χαρα να αρχισεις τον βραστηρα

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
gia kana 2mino tobraza se katsarolaki eixe barethei i psixi mou!k ante na kruwsei meta prin to balw sto thermo Mad Mad
e meta brika tin igeia mou me to brastira! Laughing

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν ξερω γενικα δεν ειμαι ανθρωπος μιγιαγκιχτος ουτε υπερβολικη με την καθαριοτητα.Αλλα το νερο το θεωρω το πιο σημαντικο απο ολα τα αλλα.Απο εκει μπορεις να κλησεις τα παντα.Μεχρι που πηγε 8 μηνων το εβραζα για 5 λεπτα σε κατσαρολακι και μετα μεχρι να παει 12 για να μην περιμενω απο την αρχη ναβρασει το εβαζα πρωτα στο βραστηρα και μετα ζεστο το εχηνα στο κατσαρολακι και εβραζε και εκει αμεσως για αλλα 2 λεπτα

Katerinaki

Katerinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Και εγω στον βραστηρα το εβραζα το νερο. Πως να περιμενεις 10 λεπτα στο κατσαρολακι??? Κ αν εκεινη την ωρα πειναει κ θελει να φαει??

Niki

Niki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γεια σας κορίτσια!!
Εμένα η κορούλα μου είναι 3 μηνών και το νερό το βράζω σε κατσαρολάκι για 10 λεπτά και το αφήνω εκεί. Όταν πεινάσει, της το ζεσταίνω πολύ λίγο στο μπρίκι (όσα ml χρειάζομαι) και της φτιάχνω το γάλα. Η παιδίατρος που την παρακολουθεί μου έχει πει ότι δεν χρειάζεται να τα κάνω όλα αυτά αλλά αφού προς το παρόν δεν μου είναι κόπος ργώ τα κάνω Laughing Το θερμό και τον βραστήρα μου τον έχει απαγορέψει γιατί λέει δεν αποστειρώνονται..τί να πώ.. ο κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του..

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μέχρι 3 μηνών το βράζαμε στο κατσαρολάκι 10 λεπτά. Μετά αρχίσαμε στο βραστήρα, αλλά όταν έγινε 4μιση μηνών και είχε αρχίσει να βάζει τα πάντα στο στόμα του, αποφασίσαμε και σταματήσαμε τόσο το βράσιμο όσο και την αποστείρωση και η ζωή μας άλλαξε ριζικά Razz

catherine


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εγώ μέχρι 5 μηνών το έβραζα στο μπρίκι για 10 λεπτά. Αυτή ήταν η οδηγία της μαίας μου αλλά και του παιδίατρου. Μετά που κόψαμε την αποστείρωση, σταμάτησα και το 10λεπτο. Ξεκινήσαμε βραστήρα και όλα μια χαρά Very Happy

mitsi

mitsi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια εγω το εβραζα σε κατσαρολακι παντα...
και το εβαζα σε θερμο...
ετσι καμμια ταλαιπωρια!!! cat

elina

elina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κι εμένα μικροσκοπικό γεννήθηκε και το είχαν στη μονάδα με τα πρόωρα (αν και τελειόμηνο) και για να το δούμε φοράγαμε μάσκα και ρόμπα . Όχι μόνο το έβραζα στο βραστήρα, αλλά με το που έπαιρνε βράση το έσβηνα! Αμέσως δηλαδή. Αν ενημερωθείτε σχετικά με την αποστήρωση του νερού είναι όλα ένας μύθος... Από τη στιγμή που η πόλη που ζούμε έχει καλό πόσιμο νερό, δεν χρειάζονται πολλά πράγματα. Πάντως είχα στην αρχή δοκιμάσει να το βράσω 10 λεπτά σε μπρίκι (πρωτού αγοράσω βραστήρα) ακολουθώντας τις οδηγίες που βρίσκονται πάνω στο κουτί του γάλακτος και το νερό εξαφανίστηκε!!! Νομίζω ότι 3 λεπτά είναι αρκετά σε βραστήρα... αν κάποιος είναι λίγο πιο σχολαστικός! Όπου κι αν βράσει το νερό θα σκοτωθούν τα μικρόβια. Αλλωστε τα μικρόβια σκοτώνονται από τη στιγμή που το νερό αρχίζει και βράζει και όχι μέχρι να φτάσει σε βρασμό. Καθαρίζω καλά με ξύδι το βραστήρα και όλα καλά με τη μικροσκοπική μπουμπού που παρέλαβα από το μαιευτήριο! Τώρα έχει γίνει θηριάκι!!! Rolling Eyes

elina

elina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
tzef έγραψε:Δεν ξερω γενικα δεν ειμαι ανθρωπος μιγιαγκιχτος ουτε υπερβολικη με την καθαριοτητα.Αλλα το νερο το θεωρω το πιο σημαντικο απο ολα τα αλλα.Απο εκει μπορεις να κλησεις τα παντα.Μεχρι που πηγε 8 μηνων το εβραζα για 5 λεπτα σε κατσαρολακι και μετα μεχρι να παει 12 για να μην περιμενω απο την αρχη ναβρασει το εβαζα πρωτα στο βραστηρα και μετα ζεστο το εχηνα στο κατσαρολακι και εβραζε και εκει αμεσως για αλλα 2 λεπτα

Ήταν εντολή του παιδάτρου σας? Εμάς μας είπε να πίνουμε νερό βρύσης από τον 4ο μήνα! Για να καταλάβεις, έβαζα με το που έκλεισε τον 4ο, νερό κρύο από τη βρύση και συμπλήρωνα με λίγο ζεστό από το βραστήρα για να φτιάξω το γάλα απευθείας στη σωστή θερμοκρασία, χωρίς να περιμένω να κρυώσει! Μέχρι σήμερα δεν έχει αρρωστήσει και είναι 8 μηνών! Εσάς ο παιδίατρος σας σύστησε αποστήρωση για τόσο χρονικό διάστημα? I love you

manoula_x3


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
έγώ πάντως και στα 3 παιδάκια μου έδινα νερό απο τον βραστήρα και δεν έπαθαν τίποτα ώστόσο τα δύο μικρότερα ήταν προωράκια! απο τις μαιες των μαιευτηρίων πολλά κουλα ακούς! όπως το να αποθηκεύουμε το μητρικό γάλα σε ουροσυλλέκτη! που το πλαστικό δεν είναι καν για τρόφιμα! απλά στο είπαν για να είναι καλυμένες τίποτα άλλο. γιανα είσαι σίγουρη το μόνο που θα σου έλεγα είναι κα καθαρίζεις πολύ συχνα τα άλατα του βραστήρα.

http://www.kalliope-jewellery.bloqspot.com

Gianna

Gianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εμένα πρόωρος ήταν και με πολύ μικρό βάρος, αλλά κανένας δεν μου είπε για κατσαρολάκι ή βραστήρα! ίσως να μην πρέπει να είμαστε και τόσο υπερπροστατευτικοί! παρεπιμπτόντως σε βραστήρα το έβραζα και το βράζω και μετά το βάζω σε θερμός. απλώς βάζω 1-2 φορές την εβδομάδα άσπρο ξύδι για να καθαρίσουν τα άλατα γιατί εδώ έχει πολλά!

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
για αλλη μια φορα ενα ειναι το σιγουρο οτι ο καθε παιδιατρος λεει τα δικα του οποτε με βαση αυτον τα κανουμε, μα να μην εχουν μια κοινη γραμμη σε τιποτα για γελια εχει καταντησει πια!!

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
πεστααα

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αυτο συστηνεται επειδη το νερο της βρυσης δεν ειναι εντελως καθαρο και οσο αποστειρωνεται το νερο, καποια μικροβια δε σκοτωνονται οντως. μιας πολυ καλης μου φιλης το μωρο 2 μηνων κολλησε γαστρεντεριτιδα και απο το νοσοκομειο τους ειπαν οτι ηταν απο το νερο. επισης ο βραστηρας πιανει πολυ ευκολα αλατα και τα μωρα κατω του ετους δεν πρεπει να καταναλωνουν αλατι!

κ εγω σε κατσαρολακι του το εκανα..

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμεις παλι μολις γεννησα η μανα μου μου πηρε φιλτρο νερου και εχουμε, οποτε εβραζα νερο ποιο καθαρο υποτιθεται τωρα ποσο δεν ξερω, φαινεται οτι κανει δουλεια, παντως ο γιατρος μου ποτε δεν μου ειπε για μπρικι, σας λεω ο καθενας τα δικα του, αν κανω και τριτο παιδι θα τον ρωτησω χαχαχα

kika

kika
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εμείς, όταν βράζαμε το νεράκι μας χρησιμοποιούσαμε βραστήρα. Απλά φρόντιζα ο βραστήρας να αδειάζει πάντοτε μετά την χρήση και να καθαρίζω τυχόν άλατα (με ξυδόνερο) 1 φορά τιν εβδομάδα. Κάθε μαία λέει τα δικά της, νομίζω ότι το ένστικτο της μαμάς γνωρίζει καλύτερα. Cool

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΒΡΑΣΤΗΡΑ
ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΕΝΩ ΣΥΧΝΑ
ΜΕ ΞΥΔΟΝΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΑΤΑ

ioanna

ioanna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΜΕΧΡΙ 40 ΗΜΕΡΩΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΘΕΡΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΒΡΑΣΤΗΡΑ.ΑΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΚΟΧΛΑΣΕΙ ΣΤΟ ΒΡΑΣΤΗΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις