Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
67 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 67 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Από την κλινική δεν μου είπαν ΤΙΠΟΤΑ! η γιατρός είπε απλώς να το βράζω και παρότι κάποιες φίλες μου επέμεναν να το βράζω στον βραστήρα εγώ πήρα εμφιαλωμένα και τα έβραζα στην κατσαρόλα. Άφηνα το νερό να κάτσει ώστε να μαζευτούν όλα τα άλατα στον πάτο και μετά γέμιζα μια κανάτα θερμός για όλο το 24ωρο. 11 μηνών η παιδίατρος είπε πλέον να σταματήσω το βράσιμο και το κόψαμε τελείως!

loukoymaki


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγώ παρόλο που θηλάζω 1 φορα την ημέρα δίνω συμπλήρωμα και η παιδίατρος μου είπε όχι το νερο στον βραστήρα αλλά καλό βράσιμο

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mitsi έγραψε:κοριτσια εγω το εβραζα σε κατσαρολακι παντα...
και το εβαζα σε θερμο...
ετσι καμμια ταλαιπωρια!!! cat

Αυτο ακριβως εκανα και εγω!!!!
Οταν σταματησα την αποστειρωση σταματησα και το βρασημο στο κατσαρολακι.
Τωρα το βαζω σε βραστηρα!!

Konstantina-olinomanoula

Konstantina-olinomanoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Kαλημέρα!!!
Εγώ ρώτησα τη γιατρό μου κ μου είπε πως αυτά είναι υπερβολλές..Να βράζω το νερό στον βραστήρα,απλά να το αφήνω μέχρι τέλους να βράσει κ εννοείται να μην αφήνω να γεμίσει άλατα!!
Ανα 2 μέρες έχω τον βραστήρα με ξύδι,αλλα είναι πάντα πεντακάθαρος κ το νερό σε 1 λεπτό είναι βρασμένο κ στο θερμό!
Φιλάκια

sonia

sonia
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Υπάρχει η λογική ότι ο βραστήρας ζεσταίνει το νερό και μόλις φτάσει σε σημείο βρασμού το νερο κλείνει πράγμα που είναι γεγονός.
Τα μικρόβια σκοτώνονται από το σημείο βρασμού και πάνω για αυτό και κάποιοι παιδίατροι λένε ότι το νερό πρέπει να βράζετε τουλάχιστον 5 λεπτά από την ώρα του βρασμού.
Εγώ αυτό το ακολούθησα και μετά το έβαζα σε θερμός και δεν αντιμετώπισα και ιδιαίτερο πρόβλημα.

eri


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Nicole.P έγραψε:Λοιπον.. ειναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει πολυ!!!
Οταν φύγαμε απ το νοσοκομειο οι μαιες μου εδωσαν καποιες οδηγιες για το μωρο..μια απο αυτες ηταν και για το θέμα βράσιμο του νερού.. μου ειπαν λοιπον..οτι πρεπει να το βράζω σε κατσαρολακι για 10 λεπτα (απο την εναρξη του βρασμου) και οχι σε βραστήρα γιατι δεν σκοτώνει τα βακτηρίδια του νερόυ και αλλα μικρόβια... (επειδη κανει γρηγορο βράσιμο)
Μου φάνηκε κουλο..ολο αυτο..γιατι σκεφτηκα αφου βραζει και το ενα και το αλλο.. τελος παντων.. εγω ακολουθησα τις οδηγιες τους.. γιατι θεωρησα οτι κατι ξερουν παραπανω! Το θέμα ειναι οτι καμία αλλη γνωστή μου δεν το κανει ετσι..ολες χρησιμοποιουν βραστηρα..τελικα.. μηπως ειναι μαζοχισμος αυτο που κανω? Αλλα και οι μαιες για κακο μου το είπαν?? εν το μεταξυ οι μαιες αυτες δουλευουν στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο ηρακλείου στην εντατικη παρακολουθηση νεογνων.. μια απ τις καλύτερες σε ολη την Ελλάδα! Πείτε μου την γνώμη σας...
Σας ευχαριστω!
πρεπει να το βραζεις στο κατσαρολακι και παρε ενα θερμο μα το εχεις ολη μερα...εγω εχω σωθει..βραζω μονο μια φορα τη μερα!!!ο βραστηρας δεν κανει γιατα μαζευει πολλα αλατα,εκτος και αν τον κανεις με ξυδι καθε μερα...

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ έχω πάρει ένα βραστήρα της Chicco εδώ και κανένα μήνα,που είναι ειδικά γι αυτήν την περίπτωση,και το βάζω σε θερμό.
Όταν δεν το ήξερα,είχα ένα κατσαρολάκι της μικρης,της το έβραζα και πάλι στο θερμό.Ειδικά το βράδυ σωνόμουν,πλέον είναι 3,5 μηνών και ίσως να μην παίζει ρόλο η ηλικία,αλλά κοιμάται 11 το βράδυ και ξυπνάει γύρω στις 7.Σερί η υπναρού.

Όσο για τα 10 λεπτά,εγώ δεν πήρα τέτοιες οδηγίες...Ξεκινούσε να βράζει,και το άφηνα 5 λεπτά και το κατέβαζα.
Πως βράζετε το νερό τους???????? - Σελίδα 2 679259

ΗΡΩ

ΗΡΩ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΚΙ ΒΡΑΖΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ. ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ

34Πως βράζετε το νερό τους???????? - Σελίδα 2 Empty ΠΩΣ ΒΡΑΖΕΤΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥΣ????????? Πεμ Ιουν 03, 2010 6:52 am

Roula

Roula
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσια και εγω το βραζω στον βραστηρα και μετα το βαζω σε θερμο!!Εχουμε παρει φιλτρο νερου,το ειπα στον παιδιατρο μας και μου ειπε οκ! flower

katerinaki84

katerinaki84
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Egw re koritsia pali den to brazw katholou giati pernw to volvic pou einai nero eidika elegmeno gia mwra!menw stin germania den kserw an exei kai stin Ellada.oute vrasimo oute istories me to pou anoiksw to mpoukali to exw sto psigeio kai kathe fora to zestainw sto fournaki mikrokymaton!!min me kraksete giati to nero den pathainei tipota an einai sketo to gala xalaei!!auta mou eipan auta kanw kai eimaste mia xara! Πως βράζετε το νερό τους???????? - Σελίδα 2 328109

Olivia

Olivia
Admin
Admin
katerinaki84 έγραψε:Egw re koritsia pali den to brazw katholou giati pernw to volvic pou einai nero eidika elegmeno gia mwra!menw stin germania den kserw an exei kai stin Ellada.oute vrasimo oute istories me to pou anoiksw to mpoukali to exw sto psigeio kai kathe fora to zestainw sto fournaki mikrokymaton!!min me kraksete giati to nero den pathainei tipota an einai sketo to gala xalaei!!auta mou eipan auta kanw kai eimaste mia xara! Πως βράζετε το νερό τους???????? - Σελίδα 2 328109

Wow!! Υπάρχει τέτοιο νερό;;;;; ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!

http://www.eimaimama.gr

katerinaki84

katerinaki84
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Nai Olivia yparxoun arketes markes exoun kai ta apraitita ixnostixia exoun panw ena mpimpero psakse ta mpoukalia kai tha to deis nomizw kai to Evian kanei.egw opws eipa to Volvic pairnw kai exw swthei!!!
Olivia έγραψε:
katerinaki84 έγραψε:Egw re koritsia pali den to brazw katholou giati pernw to volvic pou einai nero eidika elegmeno gia mwra!menw stin germania den kserw an exei kai stin Ellada.oute vrasimo oute istories me to pou anoiksw to mpoukali to exw sto psigeio kai kathe fora to zestainw sto fournaki mikrokymaton!!min me kraksete giati to nero den pathainei tipota an einai sketo to gala xalaei!!auta mou eipan auta kanw kai eimaste mia xara! Πως βράζετε το νερό τους???????? - Σελίδα 2 328109

Wow!! Υπάρχει τέτοιο νερό;;;;; ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!

renaten

renaten
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΒΡΑΣΤΗΡΑ Κ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ.ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ..Κ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..

charlotte


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Και εγώ βραστήρα χρησιμοποιώ..μου φαίνεταιπολύ μπελάς το βράσιμο στην κατσαρόλα scratch

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και να ρωτησω βρε κοριτσια κι εγω κατι...μιας και που δεν ξερω ακομα Smile
Σημερα ειπα να αποστειρωσω κατι πιπιλες που ειχα παρει για να τις εχω ετοιμες...αλλα...εβρασα το νερο κλπ τις αφησα και οσο επρεπε μεσα στο κατσαρολακι(ακομα δεν πηρα αποστειρωτη)μετα ομως για να φυγουν τα νερα που μπορω να τις ακουμπαω...και επισης εμας που το νερο εχει ενα τονο αλατα....γινανε ασπρες για να καταλαβετε και η θηκη τους ειχε σκονη απο τα αλατα Shocked ...τι μπορω να κανω?Εχετε καμια ιδεα? Rolling Eyes

41Πως βράζετε το νερό τους???????? - Σελίδα 2 Empty Πως βραζετε το νερο τους????????? Τετ Ιουν 09, 2010 7:43 am

naysika

naysika
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και εγω πριν παρω αποστηρωτη εβραζα τα μπιμπερο σε μια κατσαρολα και ηταν ολα ασπρα απο τα αλατα,μεχρι που μια φιλη μου μου ειπε να βαζω μεσα στη κατσαρολα μια φλουδα λεμονι!!!σωθηκα!!ηταν χωρις αλατα χωρις τιποτα!!

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αληθεια και δεν πειραζει η φλουδα απο το λεμονι?Ενα μικρο κομματακι να φανταστω?Και την αφηνουμε μεχρι το τελος ολα μαζι?Συγνωμη για τις ερωτησεις....αληθεια μετα που τα αφηνες να στεγνωσουν....δεν ηξερα που να τις ακουμπησω και φοβομουν να τις πιασω παλευα μια ωρα χα χα χα χα Laughing Laughing

43Πως βράζετε το νερό τους???????? - Σελίδα 2 Empty Πως βραζετε το νερο τους????????? Τετ Ιουν 09, 2010 8:15 am

naysika

naysika
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΟΒΕΙΣ ΑΠΛΑ ΤΗ ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΛΕΜΟΝΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΛΗΘΗ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗ ΒΓΑΖΕΙΣ!ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ ΠΙΑΣΤΡΑΚΙ ΓΙΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΠΙΛΕΣ!!

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΣΕ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΤΟ ΒΡΑΣΙΜΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΜΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΒΡΑΖΕΙ.ΣΤΟ ΒΡΑΣΤΗΡΑ ΜΟΛΙΣ ΒΡΑΣΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΛΕΙΝΕΙ.ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ 10 ΛΕΠΤΑ; ΕΙΧΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ (ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΑΛΜΥΡΟ ΤΗΣ ΒΡΥΣΗΣ)ΝΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΑΤΑ.ΤΟΤΕ ΑΠΛΑ ΤΟ ΣΟΥΡΩΝΑ!

ntintina

ntintina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω δεν ρωτησα γτ θεωρουσα δεδομενο οτι θα θηλασω,με το παρντον κιολας θεωρω απαραδεκτο οι μαιες να σου δινουν τετοιες πληρ. αλλα τεσπα, οταν χρειαστηκε αργοτερα το εβραζα σε βραστηρα,προσφατα σε συζητηση με την παιδιατρο μου ειπε οτι κανονικα θελει σε κατσαρολακι...

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχαριστω πολυ Smile

GATAKI

GATAKI
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ . ΕΠΕΙΔΗ Ο ΒΡΑΣΤΗΡΑΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΑΠΟΤ ΠΟΛΥ ΒΡΑΣΙΜΟ ΒΓΑΖΕΙ ΑΣΠΡΟΙ ΣΚΟΝΗ . ΓΙΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟΝ ΠΟΙΟ ΑΣΦΑΛΗ ΤΡΟΠΟ . ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΜΙΚΡΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ Very Happy

xthanop


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΛΙΓΑΚΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ..... Very Happy

DeeDee

DeeDee
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Να σας πω κατι να γελασετε;;;

Η μπουμπου μου ειναι 9 μηνων και μεχρι να διαβασω αυτη τη συζητηση ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ Η ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΒΡΑΣΤΗΡΑ!!!!!! Ενω εχω βραστηρα SmileSmile

Τελοσπαντων. Οπως θα καταλαβατε, εμεις ακομα βραζουμε 10 λεπτα το νερακι και μετα το διατηρω σε θερμος ινοξ για μια μερα. Ειναι λιγακι κουραστικο, αλλα γινεται και συνηθεια.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! : Θα ηθελα να επισημανω κατι που μου ειπε ο παιδιατρος μου. Εχει διαφορα το κρυο νερο απο το ζεστο!!! Μπορει μετα απο καποιο μηνα τα μωρακια μας να μπορουν να πιουν νερο απο την βρυση. Το νερο για το γαλα ειναι καλο να το αποστειρωνουμε μεχρι τον 12ο μηνα ομως!!! Επειδη παιζει ρολο η θερμοκρασια για την αναπαραγωγη μικροβιων!

http://www.katkag.blogspot.com

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nicole.P έγραψε:Λοιπον.. ειναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει πολυ!!!
Οταν φύγαμε απ το νοσοκομειο οι μαιες μου εδωσαν καποιες οδηγιες για το μωρο..μια απο αυτες ηταν και για το θέμα βράσιμο του νερού.. μου ειπαν λοιπον..οτι πρεπει να το βράζω σε κατσαρολακι για 10 λεπτα (απο την εναρξη του βρασμου) και οχι σε βραστήρα γιατι δεν σκοτώνει τα βακτηρίδια του νερόυ και αλλα μικρόβια... (επειδη κανει γρηγορο βράσιμο)
Μου φάνηκε κουλο..ολο αυτο..γιατι σκεφτηκα αφου βραζει και το ενα και το αλλο.. τελος παντων.. εγω ακολουθησα τις οδηγιες τους.. γιατι θεωρησα οτι κατι ξερουν παραπανω! Το θέμα ειναι οτι καμία αλλη γνωστή μου δεν το κανει ετσι..ολες χρησιμοποιουν βραστηρα..τελικα.. μηπως ειναι μαζοχισμος αυτο που κανω? Αλλα και οι μαιες για κακο μου το είπαν?? εν το μεταξυ οι μαιες αυτες δουλευουν στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο ηρακλείου στην εντατικη παρακολουθηση νεογνων.. μια απ τις καλύτερες σε ολη την Ελλάδα! Πείτε μου την γνώμη σας...
Σας ευχαριστω!

και γω αυτο εκανα,10 λεπτα να κοχλαζει το νερο.Και δεν το λενε μονο οι μαιες,αλλα κ οι παιδιατροι ακομα και ενας μαγειρας (ασχετο) το ιδιο μου πε,10' βρασμος και οχι σε βραστηρα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις