Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
378 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 378 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ένας σκύλος θεραπευτικής επαφής που έφερε μόνο... δώρα
Η Τίνα Καπνιά μιλά για το πώς η Πανδώρα άλλαξε τη ζωή των δίδυμων γιων της με προβλήματα αυτισμού
γιων της με προβλήματα αυτισμού
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Eπιμέλεια Άννα Κωνσταντουλάκη

Ένα σύντροφο στη ζωή και τα παιχνίδια, ένα πλάσμα που δεν τα κρίνει και δεν τα απογοητεύει, ένα φίλο που έχει δημιουργήσει μαζί τους μια μοναδική σχέση εμπιστοσύνης και αγάπης, έχουν αποκτήσει τους τελευταίους μήνες ο Γιάννης και ο Κωστής, δίδυμα 5 ετών, με πρόβλημα αυτισμού. Πρόκειται για την Πανδώρα, ένα σκύλο θεραπευτικής επαφής που άνοιξε στην οικογένειά τους ένα νέο παράθυρο στον κόσμο.

Η μητέρα τους Τίνα Καπνιά με καταγωγή από την Κρήτη, μας γράφει πόσο άλλαξε η ζωή τους από την στιγμή που η Πανδώρα βρέθηκε στο σπίτι τους.

Η πρώτη της επαφή με σκυλιά θεραπείας έγινε το 1996, στην Σκωτία όπου σπούδαζε. Εκεί αυτά τα σκυλιά που συνόδευαν ανθρώπους με ειδικές ανάγκες έμπαιναν παντού, ακόμη και στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο.

Μετά από προσπάθειες πολλών μηνών για να βρεθεί ο κατάλληλος σκύλος κι αφού είχε ήδη δει 20 σκυλιά κατέληξε στο εκτροφείο Mc of Palmhill, όπου o ιδιοκτήτης του κ. Ζαρολιάγκης και η σύζυγός του κα Weber δεν της πώλησαν αλλά της χάρισαν το μαύρο λαμπραντόρ, που τους έχει αλλάξει τη ζωή.

Η κ. Καπνιά η οποία έχει σηκώσει το μεγαλύτερο βάρος της ανατροφής των παιδιών αφού ο σύζυγός της είναι αξιωματικός στο Πολεμικό Ναυτικό και απουσιάζει συχνά από το σπίτι σε πολύμηνα ταξίδια μας γράφει:



Η καθημερινότητα με ένα σκύλο θεραπευτικής επαφής



“Ειναι 7 το πρωί και το ξυπνητήρι δεν έχει χτυπήσει ακόμα όταν μια υγρή μουσούδα χώνεται κάτω απο τα σκεπάσματα και ψάχνει για το χέρι μου... «Έχω ακόμα δεκα λεπτά» σκέφτομαι και προσπαθώ να αλλάξω πλευρό. Ο κάτοχος της εν λόγω μουσούδας όμως δεν το βάζει κάτω και τώρα αρχίζει να με σπρώχνει στην πλάτη. Είναι ώρα να ξυπνήσει τα παιδιά. Μέχρι να σηκωθώ και να βρω τις παντόφλες μου, η Πανδώρα, το μαύρο Λαμπραντόρ, εχει ήδη διασχίσει ανυπόμονα τον διάδρομο μεταξύ των δωματίων μας τρεις φορές και με συναντά μπροστά στην πόρτα με τα ξύλινα γράμματα.

«Γιάννης - Κωστής» γράφει η πόρτα. Ανοίγω και η Πανδώρα μπαίνει αργά στο δωμάτιο. Το κόλπο της μουσούδας επαναλαμβάνεται ώσπου μέσα απο τα βάθη της κάτω κουκέτας, δυο χεράκια, λεπτά σαν σπιρτόξυλα, τυλίγονται γύρω απο τον λαιμό της. Απο την πάνω κουκέτα, ακούγεται μια χαρούμενη κραυγή και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, ένα κουβάρι από σκύλο και παιδιά κυλιέται στα πόδια μου.

Από το άλλο δωμάτιο ακούγεται ο εκνευριστικός ήχος του ξυπνητηριού. Σιχαίνομαι να ξυπνάω με αυτόν τον ήχο στα αυτιά μου... ίσως η Πανδώρα το διαισθάνεται και αυτό όπως διαισθάνεται τα πάντα, γι’αυτό και με ξυπνάει με τον δικό της τρόπο, τον ευπρόσδεκτο τρόπο (γιατί ποιος δεν θέλει να ξυπνάει με ένα φιλί κάθε πρωί, έστω και αν είναι...μουσουδάτοWink

Είναι πλέον 8 το πρωί. Έχω βοηθήσει τον Γιάννη να ντυθεί, τον Κωστή να βρει τα παπούτσια του, οι τσάντες είναι γεμάτες με το φαγητό της ημέρας, τα μπουφάν έχουν φορεθεί και είμαστε έτοιμοι για αναχώρηση. Σήμερα είναι η σειρά του Κωστή να κρατήσει την Πανδώρα στον δρόμο για το σχολείο. Της φοράω το ειδικό σαμαράκι με τους ανακλαστήρες και τον κρίκο με τις πολλές τρύπες για πολλαπλά λουριά. Ειδική παραγγελία από Αμερική, ένα σαμαράκι για σκύλους ειδικούς, σαν τον δικό μας, ένα σαμαράκι που επιτρέπει την πρόσδεση πολλαπλών οδηγών πάνω στο σκυλί. Με τον άλλον οδηγό, τον «τιγρέ» όπως τον αποκαλλεί, δένω τον Γιάννη στο σαμαράκι και ξεκινάμε.

Η Πανδώρα ξέρει τον δρόμο για το σχολείο και συζητάμε μεταξύ μας όσο προχωράμε. Εκείνη περπατά κρατώντας το βήμα της αργό, χωρίς να τραβάει, για να την προλαβαίνουν τα παιδιά. Περπατάει δίπλα τους χωρίς να αποσπάται από ήχους ή άλλα ζώα στον δρόμο. Όταν φτάνουμε στο σχολείο, τα παιδιά την χαιρετάνε και μπαίνουν στην τάξη τους, ενώ πολλές φορές άλλα παιδάκια βγαίνουν για να την χαϊδέψουν και εκείνη δεν λέει ποτέ όχι σε ενα χάδι.

Γυρνάμε στο σπίτι αργά απολαμβάνοντας την βόλτα μας. Περνάμε απο ένα εγκαταλελειμμένο οικόπεδο για να κάνει την ανάγκη της, δεν λερώνει ποτέ μέσα στο σπίτι. Αν δεν μπορεί να κρατηθεί και λερώσει στον δρόμο, έχω πάντα σακούλα μαζί μου και τα μαζεύω, γιατί σεβόμαστε και τους άλλους που ζουν στην πόλη.

Στο σπίτι φτιάχνω έναν καφέ μέχρι εκείνη να φάει το πρωινό της και μαζί φεύγουμε πάλι να πάμε στην δουλειά. Όση ώρα δουλεύω εκείνη κάθεται στα πόδια μου. Όταν κάνω διάλειμμα, βγαίνουμε έξω και παίζουμε κυνηγητό. Καμιά φορά της κρύβομαι και με ψάχνει, κάνοντας μεγάλες χαρές όταν με βρει. Για λίγο γίνομαι και εγώ παιδί μαζί της.

Στις δύο γυρνάμε σπίτι και μαγειρεύουμε παρέα. Ξέρει ότι ποτέ δεν ζητιανεύουμε φαγητό κι έτσι δεν ζητάει. Είναι κάτι που το έχουμε μάθει και στα παιδιά κι έτσι λιχουδίτσες δεν έχει και το ξέρει.

Στις 3.20 φεύγουμε να πάρουμε τα παιδιά. Κουνάει την ουρά της στην διαδρομή γιατί ξερει τι θα επακολουθήσει. Τα παιδιά πέφτουν πάνω της όλο χαρά μόλις βγουν από την τάξη! Μερικά χαδάκια από τα άλλα παιδάκια και φεύγουμε για το κοντινό πάρκο όπου οι τέσσερίς μας θα παίξουμε μπάλα για την υπόλοιπη μία ώρα. Με τα αυτιά τεντωμένα, το ήρεμο και αργοκίνητο πλάσμα, ξαφνικά μεταμορφώνεται σε έναν μαύρο ανεμοστρόβιλο ενέργειας καθώς τρέχει πίσω από τη μπάλα. Τα παιδιά γελάνε και προσπαθούν να κλωτσήσουν την μπάλα μακριά, ενώ σύντομα κι άλλα παιδάκια ζητάνε να παίξουν μαζί μας. Μπορώ πια να καθίσω λίγο κι εγώ στο παγκάκι και να τους χαζέψω.

Σπίτι για απογευματινό για όλους και η Πανδώρα κάθεται στα πόδια των παιδιών και βλέπει μαζί τους μια παιδική εκπομπή. Ύστερα βραδινό, μπάνιο, γάλα και ύπνο. Η Πανδώρα περιμένει να της απλώσω την κουβερτούλα της δίπλα στο κρεβάτι του Γιάννη και ξαπλώνει δίπλα του για την σιέστα της. Είναι 7.30 το απόγευμα. Μόλις αποκοιμηθούν θα της ανοίξω να βγει, γιατί είμαι και λίγο εγωίστρια, θέλω κι εγώ λίγη Πανδώρα για παρέα!

Το τελευταίο πραγμα που θα κάνω πριν κοιμηθώ είναι να βγάλω την Πανδώρα για την ανάγκη της στο κοντινό εγκαταλελειμμένο οικόπεδο. Ύστερα θα ξαπλώσει δίπλα στο κρεβάτι μου στο πάτωμα και θα με ξυπνήσει δέκα λεπτά πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι μου το επόμενο πρωί”.

πηγη΅:www.patris.gr

http://www.gatospito.com

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κ εδω οι συνεχειες του αρθρου ειναι καταπληκτικο
http://www.patris.gr/articles/194035/127124

http://www.gatospito.com

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τι ειναι ο σκυλος θραπευτικης αφης
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=11708

http://www.gatospito.com

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εμένα ο άντρας μου μου φωνάζει για τη Λίζα (το σκυλί που εδώ κι ένα χρόνο έχω αποχωριστεί αφού παντρεύτηκα).

Την Κυριακή πήγαμε στους γονείς μου για φαϊ και έκανε σαν τρελός που θα ήταν κι ο σκύλος μέσα στο σπίτι...

Δεν καταλαβαίνει...
Όλο μου λέει "αν κολλήσει τίποτα η μικρή ή αν έχει αλλεργία"
Δεν καταλαβαίνει!!
Αχ και να βλέπατε πώς έκανε το Λιζάκι μας μόλις η μικρή έβαλε τα κλάματα! Αυτή βλέπετε δεν έχει γίνει μανούλα ποτέ... Τες πα...

Ωραίο άρθρο ladycat.
Έτσι για να τα βλέπουν/διαβάζουν κάποιοι σαν τον άντρα μου.

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αμα δεν εχει μαθει κοριτσαρα μου απο μικρος να αγαπαει τα ζωα αστα να πανε ο δικος μου εκεινος μου κουβαλησε κ σκυλο στο σπιτι κ τωρα ειμαστε πληρης παλι

http://www.gatospito.com

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μπραβο ladycat!Ειχα 3 σκυλια,το ενα το χασαμε προσφατα και ειμαστε με 2 παιδια και 2 σκυλια...
Τα ζωα ειναι θεραπευτικα ουτως η' αλλως...πιστα,φυλακες,παιχνιδιαρηδες,σου γαληνευουν την ψυχη.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν υπάρχει πιό τέλεια κ ανιδιοτελής αγάπη απ'αυτην ανάμεσα σε ανθρωπο κ ζώο....
η επαφη μαζι τους μονο καλά μπορει να προσφερει σε εμας κ τα παιδια μας- ποσο μαλλον σε κάποιον με ιδιαιτερες ανάγκες ή προβλήματα υγείας.
ο καλυτερος γιατρός ειδικά για τα ψυχικά νοσήματα ειναι ενας τετράποδος φίλος.

Αν δεν βαριέστε διαβάστε το παρακάτω απίθανο άρθρο πάνω στην αμοιβαια αγάπη κ την προσφορά ανθρωπων κ ζώων:
http://www.adespoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1626%3A2011-01-19-10-23-15&catid=35%3Ageneralnews&Itemid=67

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν ειναι τυχαιο που εγινα κτηνιατρος! Ειναι απιστευτη η αγαπη που μπορουν να μας δειξουν τα ζωα.. Αυτη τη στιγμη εχουμε 9 (!!!) 2 ενηλικα μαλτεζακια και τα 7 κουταβια τους.. δυστυχως λογω του μωρου τα εχω στη μαμα μου αλλα την κυριακη θα παμε με τη μπεμπα και θα τα ζουληξουμε/τρελανουμε στα φιλια και στις αγκαλιες.. και ας λενε και σε μενα για αλλεργιες κλπ κλπ κλπ, δεν ακουω τιποτα!!! ΕΓΩ ειμαι η ΜΑΝΑ, ο,τι θελω κανω! χιχιχι

thinkpink!

thinkpink!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Λατρεύω τους σκύλους!Πάντα είχα σκύλο από τότε που με θυμάμαι και τώρα λόγω του ότι μένουμε Αθήνα σε μικρό διαμέρισμα τη Φρεντούλα μου την έχει η μαμά μου στο νησί,περνάει καλά γιατί έχει κ αυλή να τρέξει κ παρέα συνέχεια αλλά εμένα μου λείπει και όποτε πηγαίνουμε τρελαίνομαι και εγώ και αυτή γιατί μεγάλωσε στην αγκαλιά μου από 30 ημερών και κοιμόμασταν πάντα αγκαλίτσα μέχρι το Μάρτιο του 2009 που ήρθα Αθήνα.Όσο για το μωρό είναι τέλεια η συμπεριφορά της απέναντι στη μπέμπα γιατί ποτέ δεν την απομάκρυνα και ποτέ δεν την έκανα να ζηλέψει το μωρό και έχει μάθει όποτε κοιμάται το μωρό κάθεται έξω από την πόρτα του δωματίου και μόλις κλαψει έρχεται και με ειδοποιεί.Απίστευτο?Την λατρέυω!Η ράτσα της είναι Dachshund (λουκάνικο)

http://vrefikoispasmoi.blogspot.com/

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Λατρεύω τα ζώα, δεν αμφέβαλα ποτέ ότι επιδρούν ευεργετικά - θεραπευτικά ιδίως οι σκύλοι και τα άλογα. Είχα πάντα σκύλο, τώρα έχω μια τυφλή γατούλα, θέλω πολύ όμως να πάω στην επαρχία να πάρω και πάλι σκύλο. Πιστεύω ότι τα ζώα μόνο καλό μπορούν να κάνουν στο παιδί και την ψυχολογία του άσε που φροντίζοντάς τα μαθαίνει και την υπευθυνότητα.

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
η γατες ριχνουν την αρτηριακη πιεση κ για αυτο με βλεπετε τοσο χαλαρηηηηηη

http://www.gatospito.com

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ladycat έγραψε:η γατες ριχνουν την αρτηριακη πιεση κ για αυτο με βλεπετε τοσο χαλαρηηηηηη

Και μένα μου ρίχνει την πίεση η γατούλα μου, μου την ανεβάζει πάλι ο άντρας μου όμως που τσιρίζει " τρίχες της γάτας πάλι στου μωρού τα ρούχα, ποιός ξέρει πόσες έχουμε φάει, δώσεεεε τηηην"!
Εννοείται βέβαια ότι δεν θα τη δωσω, αυτό έλειπε! Rolling Eyes

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
λοιπον εχω 8 γατες κ εναν σκυλο στο σπιτι το εχω ξαναπει με τις τριχες εχω βρει την λυση οταν παρλαρω στο τηλ περνω την παρκετεζα κ περναω ολο το σπιτι κ μιλαω κ ασκουμαι τους καναπεδες τους καθαριζω με τα γαντια της κουζινας τριβοντας τα μαξιλαρια δημιουργειτε στατικος ηλεκτρισμος που μαγνητιζει τις τριχες κ της βουρτσιζω μια φορα την εβδομαδα αυτα

http://www.gatospito.com

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις