Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμείς αρχίσαμε νερό βρασμένο (που το είχαμε αφήσει να κρυώσει) όταν άρχισε τις κρέμες και τα φρούτα τον 5ο μήνα. Έπινε με το ζόρι 50ml τη μέρα και δυστυχώς το ίδιο κάνει και τώρα!! Που η γιατρός είπε πως πλέον πρέπει να πίνει πολύ νερό. Εσένα Όλι είναι πολύ μικρή ακόμα και καθώς πίνει γάλα όλη μέρα καλύπτεται από άποψη υγρών.

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ερώτηση: Αν ένα παιδί δε θηλάσει και του δώσουμε γάλα σε σκόνη, δε θα φτιάχνεται το γάλα με νερό; Επειδή θήλασα δεν μπήκα σε αυτή τη λογική αλλά μου φαίνεται παράλογο να μην αφήνουν νερό πριν τους 4 μήνες.

eirini25

eirini25
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
και εγω με τοοοοοοση ζεστη πηρα τηλ τον γιΑτρο μας και τον ρωτησα και μου ειπε να τουδωσω και οτι αν διψαει θα πιει........και ετσι εγινε.....ο δικος μας ειναι σχεδον τριων μηνων.....

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikoleta έγραψε:Ερώτηση: Αν ένα παιδί δε θηλάσει και του δώσουμε γάλα σε σκόνη, δε θα φτιάχνεται το γάλα με νερό; Επειδή θήλασα δεν μπήκα σε αυτή τη λογική αλλά μου φαίνεται παράλογο να μην αφήνουν νερό πριν τους 4 μήνες.
Eμενα ο γιατρος μας μου ειχε πει τσαι να τους δινω ( γιατι μετα τον 2 μηνα επιναν ξενο ) γιατι τις βοηθαει και τις ξεδιψαει αλλα δεν μου απαγορεψε να δινω νερο απλα μου ειπε οτι αν πινουν τσαι δεν υπαρχει λογος να φοβαμαι μηπως διψανε. Μολις ξεκινησαμε και κρεμες και ειχαν σταματησει να πινουν και τσαι αρχισα να τις δινω και νερο.

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αυτό ήξερα κι εγώ απλά οι περισσότεροι είπαν ότι δίνουμε μετά τον 4ο όταν ξεκινάει η στερεά τροφή.

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikoleta έγραψε:Αυτό ήξερα κι εγώ απλά οι περισσότεροι είπαν ότι δίνουμε μετά τον 4ο όταν ξεκινάει η στερεά τροφή.
Νικολεττα μου νομιζω οτι αυτο ισχυει μεχρι ενος σημειου για τα παιδακια που θηλαζουν . Συνηθως το μητρικο γαλα ξεδιψαει κιολας . Τωρα αν πινουν και τσαι δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα να πιουν και νερο αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται γιατι και το τσαι ξεδιψαει αλλα και παλι δεν ειμαι ειδικος και σιγουρα ο καθε γιατρος εχει μια διαφορετικη αντιληψη επι του θεματος απο οτι εχω καταλαβει μεχρι στιγμης

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
faye έγραψε:
nikoleta έγραψε:Αυτό ήξερα κι εγώ απλά οι περισσότεροι είπαν ότι δίνουμε μετά τον 4ο όταν ξεκινάει η στερεά τροφή.
Νικολεττα μου νομιζω οτι αυτο ισχυει μεχρι ενος σημειου για τα παιδακια που θηλαζουν . Συνηθως το μητρικο γαλα ξεδιψαει κιολας . Τωρα αν πινουν και τσαι δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα να πιουν και νερο αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται γιατι και το τσαι ξεδιψαει αλλα και παλι δεν ειμαι ειδικος και σιγουρα ο καθε γιατρος εχει μια διαφορετικη αντιληψη επι του θεματος απο οτι εχω καταλαβει μεχρι στιγμης
Καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο! 10 γιατρούς να ρωτήσεις 10 διαφορετικές απαντήσεις θα πάρεις...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νερακι βρασμενο(10' να κοχλασει) μπορουμε να δωσουμε και απο τον 1ο μηνα.Οι γιατροι δινουν το ΟΚ,αλλα συνηθως μολις ξεκινησουν οι στερεες τροφες το ξεκιναμε,αποστηρωμενο στην αρχη.Ανεξαρτητα απο το αν θηλαζει ή οχι.Ετσι ξερω και απο τον γυναικολογο μου αλλα κ απο την παιδιατρο μας.Συνηθως με τις υψηλες θερμοκρασιες καλο κανει λιγο νερακι.Ουτε εγω εχω ξεκινησει στη μικρη,αλλα το σκεφτομασι με τοση ζεστη.Βρυσης με φιλτρο δινω στον γιο μου στην Αθηνα,και οταν ταξιδευουμε εμφιαλωμενο.

giota


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ego sthn mikrh dino apo ton prohgoumeno mhna(5) meta apo ka8e geuma fysika brasmeno kai to pinei me xara...alloste kanei zesth kai fantazomai to xreiazetai!

Goofy-mom

Goofy-mom
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mariaz έγραψε:καλησπέρα κι απο μένα! εμεις στον6 προς 7ο μηνα και τωρα ξεκινησα να του δίνω νεράκι. καμια ωρα μετα τα λαχανικα και την κρεμα.το ηπιε μια χαρα. αλλα κι εμεις το βραζουμε στο βραστηρα και το αφηνουμε να κρυωσει..οτι ο βραστηρας δεν κανει σωστό βρασιμο δεν το ηξερα..με θορυβησατε λιγο..αλλά ο γιατρός δεν΄είπε κατι διαφορετικο!

Επειδή ο σωστός βρασμός συνίσταται στα 10 λεπτά και επειδή οι βραστήρες έχουν τον μηχανισμό που μόλις αρχίσει ο βρασμός σταματούν την λειτουργεία τους καλό είναι να αφήνουμε το καπάκι του βραστήρα ανοιχτό κατα τον βρασμό και να χρονομετρούμε!!! Έτσι θα είσαι σίγουρη ότι το νερό έχει βράσει καλά και θα αποφύγεις τις κατσαρόλες (κάηκα 3 φορές πριν μάθω το κολπάκι) Very Happy

NATASHA


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κ εμενα η παιδιατρος μου ειπε νερακι (παντα βρασμενο για 10 λεπτα και κρυωμενο) μετα τον 6ο που ξεκιναμε στερεες τροφες.... Wink

jona

jona
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Olivia έγραψε:Επειδή ακούω διάφορα... Shocked Τελικά πότε δίνουμε νερό στα μωράκια; Η παιδίατρος μου είπε ότι δεν χρειάζεται ακόμα (η μικρή είναι τριών μηνών). Εσείς τι ξέρετε;;

Καλησπέρα!
Την Παρασκευή που μας πέρασε είχαμε το προγραμματισμένο ραντεβού μας με την παιδίατρο.Μας εξέτασε όπως πάντα και κάναμε κ το δεύτερο εμβόλιο!
Στην ερώτηση μου λοιπόν αν μπορούμε να πάμε διακοπές και αν κάνει να πάμε στη θάλασσα με το μωρό,μου απάντησε θετικά και μου έδωσε και κάποιες συμβουλές-οδηγίες.Μέσα σ΄αυτές ήταν και το νερό.Να έχω λέει μαζί μου οπωσδήποτε νεράκι για το μωρό!Μου έκανε εντύπωση γιατί μέχρι τώρα γνωριζα(απο μαμάδες με μεγαλύτερα παιδάκια)οτι νερό δίνουμε όταν αρχίζουν τις κρεμούλες.
Το μπισκοτάκι είναι μόλις 3μηνών και μιας εβδομάδας και θηλάζει αποκλειστικά..

catherine


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
jona έγραψε:
Olivia έγραψε:Επειδή ακούω διάφορα... Shocked Τελικά πότε δίνουμε νερό στα μωράκια; Η παιδίατρος μου είπε ότι δεν χρειάζεται ακόμα (η μικρή είναι τριών μηνών). Εσείς τι ξέρετε;;

Καλησπέρα!
Την Παρασκευή που μας πέρασε είχαμε το προγραμματισμένο ραντεβού μας με την παιδίατρο.Μας εξέτασε όπως πάντα και κάναμε κ το δεύτερο εμβόλιο!
Στην ερώτηση μου λοιπόν αν μπορούμε να πάμε διακοπές και αν κάνει να πάμε στη θάλασσα με το μωρό,μου απάντησε θετικά και μου έδωσε και κάποιες συμβουλές-οδηγίες.Μέσα σ΄αυτές ήταν και το νερό.Να έχω λέει μαζί μου οπωσδήποτε νεράκι για το μωρό!Μου έκανε εντύπωση γιατί μέχρι τώρα γνωριζα(απο μαμάδες με μεγαλύτερα παιδάκια)οτι νερό δίνουμε όταν αρχίζουν τις κρεμούλες.
Το μπισκοτάκι είναι μόλις 3μηνών και μιας εβδομάδας και θηλάζει αποκλειστικά..

Εμένα πάντως που πέρσι τέτοια εποχή ο Νικόλας ήταν 3 μηνών μου είχε πει ο παιδίατρος ότι δεν χρειάζεται νερό ακόμη και καύσωνα να έχει γιατί παίρνει όσο νερό χρειάζεται από τον θηλασμό. Ξεκινήσαμε λοιπόν νερό στους 6 μήνες μαζί με την φουτόκρεμα, πάντα βρασμένο.

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω εκανα την βλακεια και δεν της εδινα αλλα τελικα μετα τον 3ο μηνα το νερακι ειναι απαραιτητο καποιες φορες με τις πολλες ζεστες. Απλα θελει βρασιμο και κρυωμα μετα για να πινεται ευχαριστα.
Η γιατρος μου μου ειπε οτι καποιες φορες το νερο τους κοβει την ορεξη και οτι ξεδιψανε με το γαλα. Εγω διαφωνω τουλαχιστον απο την εμπειρια της κορης μου.
Ειλικρινα οι αποψεις διιστανται.
Εννοειται βεβαια με τις κρεμες και τα φρουτα και το γιαουρτακι το νερο ειναι απαραιτητο αλλα μετα τον 5ο μηνα.

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
afro81 έγραψε:Εγω του δινω ειδικο νερο για μωρακια
το οποιο δεν εχει αλατα. Αυτο μου ειπε η παιδιατρος να παρω
αυτο πηρα!! I love you

ποιο ειναι αυτο το νεράκι, πως λέγεται που το βρίσκουμε;



http://lovinghorses.pblogs.gr/

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η δικη μου εμπειρια με το νερο εχει ως εξης .Τον Σταυρο μου δνε το θηλαζα ανεκαθεν και επαιρνε σκονη γαλα οταν λοιπον ρωτησα τη παιδατρο ποτε δινουμε νερο εκεινη μου ειπε αργοτερα χωρις ομως να μου καθορισει το ποτε .Γεννηθηκε 2 Μαρτιου και εκεινη η εποχη ηταν το 2004 εκανε ζεστες να ανταστειτε οτι τον Μαιο ειχε χτυπησει 38 εκεινη ακομα δεν με αφηνε να δινω νερο μου ελεγε οτι το παιρνει αποτο γαλα .Ευτυχως που εδεια στο μωρο τηλιο και χαμομηλι με την χαμενη παιδιατρο.Καποια στιγμη η αδερφη μου μεγαλυτερη με 2 γιους μεγαλους μου ελεγε στο μωρο νερο δνε δινεις ; εγω επηρρεασμενη απο τη βλαμμενη της εεγα δνε χρειαζετε μεχρι που τομωρο αρχιζε να βγαζει στη πανα στα ουρα του ενα πορτοκαλλοκιτρινο χρωμα δεηξερα τη μπορει να ειναι.Οταν την πηρα τηλ , μου λεει πηγαινε να κανεις εξεταση και καλλιεργεια ουρων μηπως ειναι ουρολοιμωξη τρελλαμενη εγω επειδη εβλεπα το μωρο ανησυχο δεν ηξερα τη να υποθεσω .Απεναντι ειχαμε το ΙΚΑ πρατω της ευκαιριας και ειχε απογευματινη παιδατρο μια καταπληκτικη κοπελα πηγα χωρις ραντεβου σαφως καιμε δεχτηκε καιαφου με ηρεμησε μου εξηγησ εοτι αυτοηταν αλατα ων υρων και οτι το μωρο ηθελε πο πολυ νερο γιατι ηταν δειγματα αφυδατωσης .Τρελαθηκα με πιασανε κατι κλαμματα εκειμεσα και οταν της εξηγησα τη ειχε συμβει μου ειπε οτιειδικα οταν τα μωρακια δνε θηλαζουν και πινουν γαλα σκοη ειναι απαραιτητο να πινυν νερακι βρασμενο γιατι το γαλα ης μαμας ειναι και σε αλλη θερμοκρασια βεβαια με τοση ζεστη καλο ειναινα δινουμε σεολα τα μωρακια απο 3 μηνων νερακι .Η αλλη παιδατρος επειδη καναμε και την καλλιεργεια γιανα ειμαι σιγουρη οταν τη πηρα τηλ. και της ειπα για το νερο ξερετε τιμου ειπε ; καλα δως του νερο ....δηλαδη εκεινη τι ρολο βαραγε δνε επρεπε να μου πει ποτε ; σαφως και δνε την ξαν[ηρα τηλεφωνο μεχρι περσι ειχαμ ετη κοπελα στο ικα αλλα δυστυχως εφυγε και πηγε για σεμιναριο εξω και τωρα ειμαι στο ψαξιμο

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΝΙΟΥ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΕΡΟ.ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ 1 ΕΤΟΥΣ,ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ ΛΟΓΩ ΖΕΣΤΗΣ ΑΛΛΑ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥΗΘΕΛΕ. ΜΑΣ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ Η ΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ,Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΕΡΟ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΞΕΔΙΨΑΣΟΥΝ! ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ,ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!!

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
...κι εμείς πέρυσι βγάλαμε το καλοκαίρι χωρίς νερό και με κανένα απολύτως πρόβλημα.
Θήλαζε αποκλειστικά για 6 μήνες.
Όταν άρχισε να τρώει γεύματα και μειώθηκε ο θηλασμός της έδινα λίγο νερό που και που.
...Απο τη βρύση.

Maraki8


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγώ νεράκι ξεκίνησα να δίνω στον γιο μου από 3 μηνών περίπου βρασμένο κ κρυωμένο. από 5 μηνών κ μετά σταμάτησα το βρασιμο γιατί σταματήσαμε κ την αποστείρωση πάντα κατά τις οδηγίες του παιδίατρου. μας είπε οτι πλέον νερό βρασμένο να του δίνω μόνο άν βρεθούμε εκτος αθηνών. α! τώρα το καλοκαίρι του βάζω κ λίγο κρύο μεσα στο μπιμπερό γιατί της βρύσης όσο να ναι δεν πίνεται με τέτοια ζέστη...

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΚΕΙ ΓΥΡΩ.....ΜΟΛΙΣ ΔΕ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΡΟΦΗ ΤΟ ΒΑΛΑΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
To νερό εμείς τ' αρχίσαμε στον πέμπτο μήνα όπου ξεκινήσαμε και τις στερρεές τροφές. Μέχρι τότε μας είχε πει ο παιδίατρος ότι όλα τα υγρά που χρειάζονταν τα έπαιρναν απ' το γάλα και ότι το νερό απλά θα αντικαταστούσε ένα πλούσιο θρεπτικό γεύμα με ανούσια υγρά.
Να σημειώσω ότι είχα γεννήσει καλοκαίρι (Ιούνιο)!! Εάν βλέπεις ότι το μωρό είναι ανήσυχο και γκρινιάζει και υποψιάζεσαι ότι διψάει, απλά δώστου λίγο γάλα (κι ας είναι φαγωμένο).Έτσι κι αλλιώς εάν του δώσεις νερό, το πιθανότερο είναι να μη το θέλει καθώς θα του φανεί άνοστο.

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsipita!! έγραψε:To νερό εμείς τ' αρχίσαμε στον πέμπτο μήνα όπου ξεκινήσαμε και τις στερρεές τροφές. Μέχρι τότε μας είχε πει ο παιδίατρος ότι όλα τα υγρά που χρειάζονταν τα έπαιρναν απ' το γάλα και ότι το νερό απλά θα αντικαταστούσε ένα πλούσιο θρεπτικό γεύμα με ανούσια υγρά.
Να σημειώσω ότι είχα γεννήσει καλοκαίρι (Ιούνιο)!! Εάν βλέπεις ότι το μωρό είναι ανήσυχο και γκρινιάζει και υποψιάζεσαι ότι διψάει, απλά δώστου λίγο γάλα (κι ας είναι φαγωμένο).Έτσι κι αλλιώς εάν του δώσεις νερό, το πιθανότερο είναι να μη το θέλει καθώς θα του φανεί άνοστο.


και μένα έτσι μου είχε πει και είχα γεννήσει Αύγουστο! μόλις περάσαμε στις κρέμες αρχίσαμε λίγο νεράκι αλλά και πάλι δεν του άρεσε! με το ζόρι το έπινε!

naysika

naysika
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και εμεις τοτε ξεκινησαμε!!γυρο στους 6 μηνες οταν ξεκινησε να τρωει της κρεμουλες!!!

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και πόσο νεράκι να πιει; όσο θέλει;
και όταν ξεδιψάσει, το νεράκι που θα μείνει στο μπιμπερό το πετάμε, ε; την επομενη φορά του βάζουμε άλλο φρέσκο!
λογικά νεράκι μετά την κρεμούλα θα πιει έ;

http://lovinghorses.pblogs.gr/

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athi έγραψε:και πόσο νεράκι να πιει; όσο θέλει;
και όταν ξεδιψάσει, το νεράκι που θα μείνει στο μπιμπερό το πετάμε, ε; την επομενη φορά του βάζουμε άλλο φρέσκο!
λογικά νεράκι μετά την κρεμούλα θα πιει έ;


θα πιει όσο θέλει και όσο διψάει! μπορεί να μην ξετρελαθεί κιόλας με την γεύση! να σου πω την αλήθεια εγώ δεν το έβραζα πια σε αυτήν την ηλικία, του έδινα απο εμφιαλωμένο. ναι το υπόλοιπο το πετάς και του δίνεις φρέσκο νεράκι μετά πάλι! αλλά αν σου έχει πει να το βράζεις, βράστο και άστο να κρυώσει!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις