Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
39 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 39 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lolalu έγραψε: Very Happy Φιορινα εχει και τα 2. Very Happy

Μου αρέσει! Ακούγεται πολύ... λουλουδάτο στα Ιταλικά! flower

lolalu

lolalu
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MariaM έγραψε:
lolalu έγραψε: Very Happy Φιορινα εχει και τα 2. Very Happy

Μου αρέσει! Ακούγεται πολύ... λουλουδάτο στα Ιταλικά! flower
ειδες??? Very Happy Very Happy Very Happy Laughing Laughing
παντως ειναι ωραια ονοματα και τα 2 και συνδιαζονται.

alexmina83

alexmina83
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ POST ΑΛΛΑ ΤΟ
"ΣΟΦΙΑΡΙΝΑ" ΤΟ ΕΙΠΑΤΕ? Laughing Laughing Laughing ΠΑΡΕΜΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΜΠΕΜΠΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΡΙΝΑ! πως να ονομασω την μπεμπα μου???? - Σελίδα 3 875502 ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΑΡΙΑΡΙΝΑ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ.ΑΛΛΕΣ ΙΔΕΕΣ? πως να ονομασω την μπεμπα μου???? - Σελίδα 3 4872

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
alexmina83 έγραψε:ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ POST ΑΛΛΑ ΤΟ
"ΣΟΦΙΑΡΙΝΑ" ΤΟ ΕΙΠΑΤΕ? Laughing Laughing Laughing ΠΑΡΕΜΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΜΠΕΜΠΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΡΙΝΑ! πως να ονομασω την μπεμπα μου???? - Σελίδα 3 875502 ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΑΡΙΑΡΙΝΑ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ.ΑΛΛΕΣ ΙΔΕΕΣ? πως να ονομασω την μπεμπα μου???? - Σελίδα 3 4872

ΜΑΡΚΑΙΤΗ????

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

* για την ελενη εγω λεω να μη χαλασεις τα ονοματα ειναι και τα 2 υπεροχα ..επελεξε το ενα απο τα 2 βαση τους δικους σου λογους και οποιο και να βαλεις θα ειναι υπεροχο!!!

*εγω παντως σαν κατερινα εβγαλα τη πεθερα μου γιατι δεν το ειχε ακουσει και εχω εναν αντρα ΔΙΑΜΑΝΤΙ που το λιγοτερο που θα μπορουσα να κανω για κεινον ειναι αυτο!!!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kάτι άσχετο αλλά σχετικο... Ελένη έχεις σκεφτεί να βγάλεις μόνο το όνομα της μαμάς σου και να βγάλεις το δεύτερο την πεθερά ή πεθερό; Αν είναι αγόρι το δεύτερο μπορεί να θέλουν να βγει πάλι από την μεριά τους. Εμείς τα μοιράσαμε με τον άντρα μου επειδή έχουμε πει ότι θα κάνουμε 2 παιδάκια. Το αγοράκι από την μεριά του και το κοριτσάκι ή δεύτερο αγοράκι από την μεριά μου. Και έτσι έγινε μέχρι στιγμής. Το αστείο είναι ότι ο μικρός μου έχει το όνομα του πεθερού μου και γεννήθηκε και την ίδια μέρα με εκείνον και θα έχουν μαζί γενέθλια! Το επόμενο αγόρι ή κορίτσι θα πάρει το όνομα της μαμάς ή του μπαμπά μου. Βέβαια αν βγάλω δίδυμα κάποιος θα μείνει αναγκαστικά παραπονεμένος! Laughing Laughing Laughing

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
EMEIS παντως καναμε συμφωνια εαν το πρωτο ειναι αγορι θα παρει του πεθερου μου αγιος ανθρωπος
εαν ειναι κοριτσι θα το βγαλω η την μαμα μου η οτι θελω τελικα ηταν κοριτσι το εβγαλα αννα μαρια μαρια η μαμα μου αννα ηταν ταμα
και τωρα που εκανα και αγορι θα παρει το ονομα του πεθερου μπυ
πολλα ζευγαρια βγαζουν το πρωτο στον αντρα εαν ειναι κοριτσι και μετα εαν ερχεται και αγορι ξανα του αντρα ετσι το επαθε μια φιλη
'εβγαλε το πρωτο νικη την πεθερα δεν σκεφτηκε να ξεκαθαρισει την κατασταση και μετα εκανε αγορι και απαιτουσ;αν ολοι ξανα το ονομα του πεθερου και υπεκυψε
αυτα καλο ειναι να ξεκαθαριζονται απο την αρχη
εγω θα την εβγαζα σοφια και μετα εαν εκανα αγορι το ονομα του πεθερου

elenaki85

elenaki85
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ ευχαριστω κοριτσια για ολες τις ωραιες γνωμες σας!!!παντως για το θεμα αν ειναι αγορι οτι θα θελουν να ακουστει του πεθερου μου,δεν το βλεπουμε καθολου ετσι με τον αντρα μου...και απο τον πεθερο μου ξερω οτι το μονο που του αρεσει γενικα στις οικογενειες ειναι να δινουν ονοματα παππουδων και γιαγιαδων στα μωρακια (ασχετα για ποιον παππου και γιαγια μιλαμε),και οχι ασχετα ονοματα που απλα μπορει να μας αρεσουν,οπως αρχαιοελληνικα κ.λ.π. τωρα που τα λετε ομως αυτα θα το διασταυρωσω για να ειμαστε σιγουροι...το μωρακι μου να ειναι καλα και ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες... Laughing

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elenaki85 έγραψε:το μωρακι μου να ειναι καλα και ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες... Laughing

Ακριβώς αυτό έχει σημασία Ελενάκι! Νονό βρήκες; Ρώτησέ τον μήπως έχει και εκείνος καμιά ιδέα για συνδυασμό των 2 ονομάτων! Wink

ΥΓ: Είμαι η χαζονονά από το άλλο θέμα γι' αυτό πήγε εκεί το μυαλό μου! Very Happy

elenaki85

elenaki85
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MariaM έγραψε:
elenaki85 έγραψε:το μωρακι μου να ειναι καλα και ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες... Laughing

Ακριβώς αυτό έχει σημασία Ελενάκι! Νονό βρήκες; Ρώτησέ τον μήπως έχει και εκείνος καμιά ιδέα για συνδυασμό των 2 ονομάτων! Wink

ΥΓ: Είμαι η χαζονονά από το άλλο θέμα γι' αυτό πήγε εκεί το μυαλό μου! Very Happy


Wink Wink Wink

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ελενάκι, ΣΟΝΙΑ;

elenaki85

elenaki85
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MariaM έγραψε:Ελενάκι, ΣΟΝΙΑ;


μμμμμμμ....καλο!!!! τωρα τα διαβαζα στον αντρα μου και το θεωρει καπως να αλλαξουμε τα ονοματα...τεσπα θα δειξει... Smile

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΤΟ ΣΑΡΙΝΑ πως σου ακούγετε ;

elenaki85

elenaki85
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
βανια έγραψε:ΤΟ ΣΑΡΙΝΑ πως σου ακούγετε ;


sarina????????? mmmmm... Very Happy

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
TO MONO POU MOU ERXETAI STO MYALO EINAI TO SONIA....!!!

elenaki85

elenaki85
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
spapastamou έγραψε:TO MONO POU MOU ERXETAI STO MYALO EINAI TO SONIA....!!!
πως να ονομασω την μπεμπα μου???? - Σελίδα 3 536304 πως να ονομασω την μπεμπα μου???? - Σελίδα 3 536304 πως να ονομασω την μπεμπα μου???? - Σελίδα 3 536304 πως να ονομασω την μπεμπα μου???? - Σελίδα 3 536304

elenaki85

elenaki85
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια σκεφτομαστε με τον αντρα μου να διναμε το ονομα του πεθερου μου στην μπουμπουκα μας,ουτως ωστε στο δευτερο κοριτσι,αγορι,οτι κια αν βγει να παρει ονοματακι απο την δικη μου οικογενεια.τον πεθερο μου τον λενε διαμαντη.δεν μας αρεσει πολυ στο αγοριστικο,αλλα στο κοριτσιστικο νομιζω εινια καλο.εσεις τι λετε?πως θα μπορουσα να το μετατρεψω καπως ωστε ν αγινει λιγο πιο πρωτοτυπο?τα μονο που περασαν απο το μυαλουδακι μου ειναι αδαμαντια,μαντι,διαμαντενια.τωρα σκεφτομαι και το τενια!και μου αρεσει πολυ αυτο!τι λετε?καμια ιδεα? πως να ονομασω την μπεμπα μου???? - Σελίδα 3 587529

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαντώ, λενε μια φιλη μου ετσι υπεροχο ονομα!!!

elenaki85

elenaki85
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
vasoula έγραψε: Μαντώ, λενε μια φιλη μου ετσι υπεροχο ονομα!!!

ναιιιι!καλο... cheers

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αδαμαντία; Πολύ ωραίο όνομα για κορίτσι! Εγώ δεν θα το έκοβα πολύ. Θα το φώναζα Διαμαντένια γιατί θα ήταν ο θησαυρός μου! Wink Γλυκό και παραμυθένιο!

czervou

czervou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
με το καλό το μωράκι σου!εγώ πάντως λέω να βγάλεις της μαμάς σου και με το καλό όταν έρθει το 2ο βγάζεις απο το σόι του μπαμπά γιατί μπορεί να είναι αγόρι και να πάρει του πεθερού σου και έτσι εσύ δεν θα έχεις βγάλει απο την δική σου οικογένεια.Έτσι θα κάνω κι εγώ που τη βαφτίζω τον Μάιο αλλά και γιατί η μαμά μου είχε διπλό ρόλο και μου στάθηκε σε όλα καθότι ο μπαμπάς μου πέθανε όταν ήμουν 13 ετών.Της αξίζει...

elenaki85

elenaki85
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
czervouνα χαιρεσαι την μπουμπουκα σου!και βεβαια αξιζει της μαμας του να ακουσει το ονομα της στο εγγονι της,και καλα κανετε αφου ξερεις οτι εχετε θεμαμε το να ανκουστει το ονομα του πεθερου στο αγορακι...εμεις δεν το εχουμε αυτο,το συζητω με τον αντρα μου,το εχει ριξει και απ'εξω απ'εξω στους γονεις του και δεν εχουν θεμα με το να μεινει το ονομα του πεθερου.βεβαια εγω και κοριτσακι που ειναι θελω πολυ να δωσω το ονομα του πεθερου μου,αντι της πεθερας μου,γιατι ειναι αξιαγαπητος ανθρωπος κια ξετρελαμενος με την εγκημοσυνη!κανει χαρες σαν μικρο παιδι!θεωρω σεβασμο να δωσω στο πρωτο παιδι το ονομα απο το σοι του αντρα μου αφου δεν εχει θεμα το αγορι να παρει το ονομα του πεθερου,και ετσι το 2ο οτι και να εινια θα ειναι απο την δικη μου πλευρα...θα δουμε βεβαια,ολα αλλαζουν και το μυαλο μας συνεχει αλλαζει ιδεες...
μαρια ευχαριστω για τα γλυκα σου λογακια!ναι διαμαντενια οντως ακουγεται πολυ παραμηθενιο,εχεις δικιο! πως να ονομασω την μπεμπα μου???? - Σελίδα 3 417472

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πείτε με παλιομοδίτικη αλλά πιστεύω ότι από την στιγμή που υπάρχουν 4 διαθέσιμα ονόματα στην οικογένεια (των παππούδων και των γιαγιάδων) ωραίο είναι να χρησιμοποιούμε αυτά. Φυσικά δεν είναι όλα τα ονόματα ωραία (μη το σημαδέψουμε το παιδί για όλη του τη ζωή βαφτίζοντάς το π.χ. "Περπέτουα" ή "Βονιφάτιο").
Για να μη φεύγουμε από το θέμα μας, στη συγκεκριμένη περίπτωση και το Σοφία και το Κατερίνα είναι όχι απλά ωραία αλλά καταπληκτικά ονόματα. Είμαι της άποψης να δίνουμε στα παιδιά ΕΝΑ όνομα. Μπορεί μερικοί να λένε ότι το πρώτο παιδί καλό είναι να παίρνει από το σόι του πατέρα αλλά θα συμφωνήσω με κάποιους από παραπάνω που είπαν οτι αν το πρώτο είναι κορίτσι καλό είναι να παίρνει από το σόι της μητέρας. Οι περισσότεροι μπαμπάδες είναι εγωιστές (ή επηρεάζονται από την οικογένεια τους) και ζητούν μετά και στο δεύτερο αν είναι αγόρι (και γνωρίζω αρκετές τέτοιες περιπτώσεις) να μπει του πατέρα τους.

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αντε με το καλό!καταρχήν να έχεις μια ομάλή εγκυμοσύνη!πιστεύω πως πρέπει να της δώσεις το όνομα της πεθεράς.το Σοφία βέβαια είναι πιο ωραίο,αλλά μπορεί να περιμένει μέχρι το 2ο παιδάκι σου!κανονικά και εθιμοτυπικά. εγώ το σιχαινόμουνα της πεθεράς και ακόμα το ακούω και βγάζω σπυριά.. της το έκοψα βέβαια και δεν το φωνάζω ολόκληρο!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις