Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
312 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 312 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

NeNaKi_Gr


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
dimial76 έγραψε: Εμένα μου ακούγονται πολύ περίεργα όλα αυτά και πολλά άλλα που έχουν αναφερθεί παραπάνω... τέσπά στο θέμα μας....
Με συγχωρείς, με όλο το σεβασμό στην παρουσία σου... Τι εννοείς με το παραπάνω, ότι ψεύδομαι ή πως απλά δεν μπορείς να πιστέψεις ότι στις μέρες μας γίνονται ακόμα τέτοια πράγματα;

Γιατί αν είναι το πρώτο, δεν έχω ούτε τον χρόνο μα ούτε και τη διάθεση να γράψω κάτι που δεν υφίσταται και να παραμυθιάσω τον κόσμο με ένα κάρο ανύπαρκτες αράδες που στην τελική δεν προσφέρουν τίποτα και σε κανέναν, για να παρουσιάσω απλά το τίποτα και να καταχραστώ τον χρόνο όσων θα κάνουν τον κόπο να ασχοληθούν με αυτό.
Δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό και πόσο μάλλον σε γυναίκες που έχουν υποχρεώσεις και παιδιά και δεν τους περισσεύει χρόνος για να ασχοληθούν με θέματα μαϊμού.

Εγώ έγραψα αυτό που έζησα. Τώρα το αν ήμουν λίγο υπερβολική, ναί αυτό μπορώ να το δεχτώ, μπορεί και άθελα μου να ήμουν. Πανικοβλήθηκα όμως! Δεν υπήρχε ιδιαίτερος λόγος και το ξέρω, αγχώθηκα υπερβολικά και αυτό αποτυπώθηκε στην αρχική δημοσίευση μου.

Στην Αθήνα ζώ μόνο με το σύντροφό μου και γνωρίζω ανθρώπους μετρημένους κυριολεκτικά στα δάχτυλα. Οι άνθρωποι μου είναι πολύ μακριά... οι γονείς μου, οι οικογένεια μου, οι φίλοι μου, ακόμα και ο δικηγόρος μου, δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει και απο το τηλέφωνο δεν γίνονται και πολλά. Έχω περάσει αρκετά, έχω κουραστεί πολύ για να φτάσω επιτέλους σε αυτήν την ευτυχισμένη στιγμή της ζωής μου και ξαφνικά με το καλησπέρα σας βρίσκω εμπόδια... ε πανικοβλήθηκα, άνθρωπος είμαι... μπορεί άθελά μου την τρίχα να την έκανα όντως τροιχιά, αλλά αναμφισβήτητα σε γεγονότα που συνέβησαν. Παρ' όλα αυτά, ψέματα και με αυτόν ειδικά τον τρόπο δεν έχω πεί και δεν θα έλεγα ποτέ και σε κανέναν!


dimial76 έγραψε:έχω κι εγώ ένα διαζύγιο, όταν λοιπόν βγήκε η οριστική δικαστική απόφαση πήγα στην μητρόπολή μου και με ένα παράβολο πήρα μερικά διαζευκτήρια... ένα από αυτά είχε σφραγίδα επάνω και έλεγε οτι είναι για την τέλεση 2ου θρησκευτικού γάμου και το οποίο παραδόθηκε στην εκκλησία πριν τον δεύτερο γάμο (αυτό όντως είναι αναντικατάστατο). Τα άλλα είχαν σφραγίδες που έλεγαν για κάθε νόμιμη χρήση και το ένα το χρησιμοποίησα στην τέλεση του πολιτικού γάμου....
Αυτή είναι η κανονική διαδικασία, ούτε σε ρωτάνε αν θα κάνεις πολιτικό γάμο, ούτε αν είσαι καλό παιδί, ούτε κατήχηση σου κάνουν.... Γι αυτό και σταμάτησαν να κάνουν και προσπάθεια συμβιβασμού που συνήθιζαν παλαιότερα.... Τόσο απλά ήταν όλα....
Και 1-2 γνωστοί μου με προηγούμενους γάμους την ίδια απλή διαδικασία ακολούθησαν....
Αν είναι το δεύτερο όμως και για να αποφύγούμε την όποια παρεξήγηση, σου ζητώ δημόσια συγνώμη που έθιξα το παραπάνω και σου απαντώ αμέσως στο κυρίος θέμα....

Δεν ξέρω σε ποιας πόλης ενορία πήγες και τα πήρες. Πίστεψε με έχει το νόημα του και αυτό. Στην χώρα μας, μου κάνει εντύπωση που δεν σου φαίνεται παράξενο Razz Very Happy

Σε κάθε επαρχιακή πόλη τα πράγματα αλλάζουν... άλλοι άνθρωποι, άλλες κουλτούρες, άλλες συνήθειες, ήθη και έθιμα. Το λέω, γιατί στην Μητρόπολή της πόλης μου, αποκλείεται να προσπεράσουν ακόμα και σήμερα το θέμα "πολιτικός γάμος" τόσο απλά. Εδώ μέχρι πρόσφατα είχαν θέμα ακόμα και με τα Καρναβαλικά δρόμενα της πόλης, αλλά ο Δήμος αγρίεψε, γι' αυτό δεν ξεσηκώθηκε ιστορία και δεν θα έχουν με το θέμα του γάμου ;;;

Είναι ανάλογα στους ανθρώπους που θα πέσεις.

Όπως και στους δήμους. Μόνο στην Αθήνα, μπορώ να σου βρώ 3 δήμους που τα ζητούμενα δικαιολογητικά για έκδοση άδειας γάμου να διαφέρουν σε σημεία ή οι ημερομηνίες τέλεσης τους στα δημαρχεία.

Ένα ακόμα παράδειγμα... σε ορισμένες περιοχές της Ελλάδας υπάρχουν ιερείς που σε παντρεύουν χωρίς καν να απαιτήσουν όλη τη χαρτούρα που χρειάζεται και χωρίς να πάρουν φράγκο, ενώ σε κάποιες άλλες ζητάνε να τους μαζέψεις ένα πάκο χαρτομάνι και πληρώνεις μέχρι και το χαλί της εκκλησίας.

Η ανιμετώπιση δεν είναι σε όλες τις κοινωνίες η ίδια.

Αυτά τα 2 χαρτιά που λές, μου τα ανέφερε χθες με Pm και δικηγόρος, μέλος εδώ του Είμαι μαμά και την οποία την ευχαριστώ χίλιες φορές που προθυμοποιήθηκε να βοηθήσει. Τα mail της ήταν καθησυχαστικότατα και χρησιμότατα!

Μου είπε λοιπόν η κοπέλα ακριβώς τα ίδια με σένα. Οπότε δεν έχω λόγους να αμφισβητήσω ότι έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα. Εγώ όμως δεν πήρα ποτέ τέτοια χαρτιά. Ίσως φταιει ο δικηγόρος μου, γιατί εγώ δεν ασχολήθηκα ποτέ με τα του διαζυγίου. Ήμουν ήδη πολύ μακριά και συνέχιζα τις σπουδές μου. Τον είχα εξουσιοδοτήσει να κάνει τα απαραίτητα για να εκδοθεί το διαζύγιο και να καταχωρηθεί στα πρακτικά της Μητρόπολης. Τώρα αν αυτός παρέλειψε να ζητήσει τα χαρτιά, δεν το γνωρίζω. Προφανώς! Μπορεί να φταίω και γώ λόγω άγνοιας, αφέλιας, που παρέληψα να ρωτήσω τότε, αλλά έτρεχα να προλάβω τη ζωή μου. Αλλά γι' αυτό είχα εξουσιοδοτήσει και το δικηγόρο μου.

Απο την άλλη, η Μητρόπολή ή τέλος πάντως ο υπεύθυνος από τον οποίο ζήτησα, 2 φορές (και μια προ τετραετίας), το διαζευκτήριο μου αρνήθηκε για τον λόγο που προανέφερα στην αρχική δημοσίευση μου. Και μάλλον, από ότι καταλαβαίνω, πρόκειται για το δεύτερο χαρτί που αναφέρεις εσύ. Τώρα, έπεσα σε περίεργο, εκνευρίστηκε για τον πολιτικό, δεν ήξερε; Δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω πλέον σίγουρα είναι ότι, δικαιούμαι να μου δώσουν το πρώτο χαρτί που αναφέρεις για κάθε χρήση. Ακόμα και αυτό όμως, δεν μου το είπανε, δεν θα έπρεπε; Δεν κάνω δεύτερους γάμους κάθε μέρα! Προς το παρόν είμαι πρωτάρα. Smile

Όσο αφορά τα όσα ειπώθηκαν απο όλες μας για το μυστήριο της βάπτισης, αρκεί να κάνεις μια βόλτα στο διαδίκτυο ψάχνοντας για το θέμα και μέσα απο τις ιστορίες που θα διαβάσεις, θα καταλάβεις ότι αυτά που αναφέρθηκαν εδώ δεν είναι τίποτα άλλο απο ένα μόνο μέρος της ιστορίας. Μιλάμε για τραγικά γεγονότα τα οποία απο πάντα συνέβαιναν, αλλά με θλίβει να συνεχίσουν να συμβαίνουν και εν έτη 2011. Ελπίζω αυτό που αντιμετώπισα εγώ να είναι το τελευταίο μου! Smile

Το πρόβλημα μου λύθηκε! Την Δευτέρα, με τον κλασικό παραδοσιακό τρόπο που ισχύ στην Ελλάδα.... με την μεσολάβηση σεβαστού προσώπου εις την κονωνία της πόλης...με μέσο δηλαδή, Laughing όλα μου τα χαρτιά θα βρίσκονται στα χέρια μου! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ε, μη μου πει όμως καμιάς σας πως την παραξενεύει και αυτό, γιατί θα τρελαθώ! cyclops tongue Laughing



Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις